De Moordaanslagen te Amsterdam. GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken van V., een 63jarige vrouw, ver moord had gevonden. Burgemeester en dokter, waren spoedig op de plaats der misdaad en vonden, helaas, het bericht beves tigd. Zij vonden het lijk der vrouw, met open mond en opgezet gelaat, op den grond. Laden en kasten wa ren geopend, en op de tafel vond men een doosje met goud en zilver, alsmede een doek, die waarschijn lijk gediend had om de vrouw te smoren, want uiterlijke teekenen vau geweld kon de geneesheer niet con- stateeren. Verdacht werden dadelijk drie bedelaars, die kort te voren daar gezien waren. Zij werden achter volgd, en geholpen door iemand, die hen ontmoet had, had men hen te Schoonhoven spoedig in handen. Vrijdagnacht hebben de verdachten hier doorgebracht, en Vrijdag zijn zij onder sterk geleide naar Rotterdam getransporteerd. In een gebouw op de Oostkade te Hellevoetsluis bemerk ten de bewoners dat het drinkwa ter sedert eenigen tijd een onaan- genamen vettigen smaak had. Dit werd voortdurend erger totdat men eindelijk ontdekte, dat er een soort van olie op het water dreet, die zeer brandbaar was en naar petro leum geleek. Men heeft een mon ster voor scheikundig onderzoek aan den heer J. F. de Hasson, apothe ker, opgezonden. Heeft men hier te doen met een onverwachte petroleum- bron of is het verschijnsel aan een toeval te wijten? In ieder geval denke men aan de geschiedenis van de vermeende petroleumbron op Tessel. (Reeds in 't kort door ons vermeld). Het Vliegend, Blad van Amtter- dam meldt: Woensdagavond had hier ter stede een allerschandelijkste pogiDg tot een afschuwelijke misdaad plaats, die gelukkigerwijze, ongetwijfeld zeer tegen zin en verwachting der euveldaders, door geheel toevallige omstandigheden werd verijdeld. Ten huize van den heer politie commissaris Stork werd, als bij zoo- velen, het heuchlijk St. Nicolaas- feest gevierd, toen een pakje werd bezorgd, dat natuurlijk argeloos werd opengemaakt, daar men op den feestavond slechts iets goeds en welkoms meent te kunnen ver wachten. De inhoud bleek echter te be staan uit een soort helsche machine E:n bus met kruit en andere ont plofbare stoffen gevuld, was op zoo danige wijze ingericht, dat lucifers, onder zekeren stand aangebracht, door wrijving tegen een schuif het geheel moesten doen ontbranden. Gelukkig had de ontploffing niet plaats, die ongetwijfeld vreeselijke gevolgen zou hebben gehad. Op denzelfden avond werd ook bij den heer Jolles, advocaat generaal alhier, een dergelijke helsche ma chine bezorgd. Ook thans verhoedde een gelukkig toeval een ontzettende ramp. 't Is te hopen dat het aan de ijverige naeporingen der politie zal gelukken den dader of de daders van dit ongehoord laag stuk op te sporen. Is 't tot op zekere hoogte begrijpelijk dat men tracht iemand dien men haat persoonlijk te bena- deelen; 't getuigt van de diepste verdorvenheid dat men zelfs huis- genooten en onschuldige kinderen aan 't gevaar blootstelt slachtoffers te worden van eene wraakneming als de door ons vermelde. Wij zullen wel niet behoeven te zeggen hoezeer het ons genoegen doet, dat het misdrijf is mislukt. Nader v ordt nog aan de N.R.C. uit Amsterdam gemeld: Twee helsche pogingen tot moord, door ontploffing en brandstichting, werden Woensdagavond alhier be proefd bij twee hoogst achtings waardige stadgecooten. Bij de hee- ren mr. J. A. E. Jolles, advocaat- generaal bij het gerechtshof, en den commissaris van politie Stork, wer den nl. twee kistjes bezorgd, beide bijna van dezelfde afmetingen, nl. ongeveer 40 cM. lang, 30 breed en 20 hoog en beide van gelijken in houd. Toen de heer Stork het geschenk van het omgeslagen papier ontdaan en voor zich op tafel gezet had, bespeurde hij er een trekker aan, en in de meening het kistje daar mede te moeten openen, trok hij zeer voorzichtig, doch gevoelde da delijk een kleinen schjk en nauw- hoorbaar geknetter, wat hem da delijk verdacht voorkwam. Hij be gaf zich met het kistje naar de seuken, en opende het nu voorzich tig op andere wijze, waarna hem bleek, dat het eene kruik bevatte, gevuld met 21/» kilo buskruit. In den hals van de kruik was een met terpentijn doortrokken lont of ge draaid lapje bevestigd, en het einde daarvan gehecht aan een dwarslatje over het bakje of kistje.Op dit latje was schuurpapier of geprepareerd papier voor het aanstrijken van lucifers gehecht, terwijl aan de onderzijde van den trekker 25 lucifers-koppen in lijm waren bevestigd, die door wrijving op het geprepareerde papier de lont aansteken en brand in het kruit brengen moesten. Gelukkig bespeurde de heer Stork het ver raad en werd het duivelachtig denk beeld om hem van het leven te "berooven nog juist bijtijds verijdeld. Het geschenk voor den heer Jol les bestemd werd gisterenavond aan een verkeerd adres n. 1. bij mevr. de wed. A. Josephus Jitta, Sar- phatistr. 25, bezorgd, die aan gezien het reeds 10 uur was en zij de meid niet missen kon het pak Donderdagochtend aan het adres des heeren Jolles, Sarphatistraat 121, liet bezorgen: Deze opende het pak zeer voorzichtig, en toen ook hij bij de opening den verdachten in houd zag, begaf hij er zich mede on der de kraan der duinwaterleiding, waar nu ook hem bleek, dat het pak eene helsche machine bevatte. Ten einde het onderzoek naar den booswicht, die deze aanslagen had beproefd, niet te belemmeren, liet de officier van justitie aan de redacties en bekende vertegenwoordigers van dagbladen hier en elders verzoeken, van deze aanslagen vooralsnog geen melding te maken. De reden voor de geheimhouding is thans echter vervallen, aangezien men den dader op het spoor meent te zijn, en heel de stad toch reeds van het gebeurde kennis draagt. De verontwaardiging is groot en algemeen. Eenige dagen geleden ontwaarden een paar belgische vis- echers in zee een fraai en door de bemanning verlaten driemastschip, dat aan den grond was geloopen. Een der beiden begaf zich aan boord, terwijl de ander uit de woon plaats, het dorp La Panne, veertien kameraads haalde om, door hen geholpen, het vaartuig af te bren gen. Het was met 2500 ton salpeter geladen, kwam uit Peru en bevond zich op weg naar Liverpool. De waarde van het schip en de lading bedraagt zeven en een halve ton gouds. Toen de vloed opzette en met behulp van een loods, slaagden de vi8schers er in De Duncan (dus heette het schip) af te brengen en eerst naar Vlissingen en daarop naar Antwerpen te brengen, waar het aan de Rhijnkade werd vast- gemeerd. Donderdag der vorige week kwam de kapitein van het schip met zijn bemanning te Autwepen aan, om zijc eigendom op te eischen. Hij deelde mede dat hij op den avond vóór 't vinden van zijn schip, op een zandbank was geraakt, nood seinen had gegeven en met zijn uit twee en twintig man bestaande equipage op een uit Duinkerken te hulp gekomen stoomboot was over gegaan, ten einde den volgenden dag naar zijn driemaster terug te- keeren. De visschers weigerden natuur lijk om hun buit af te staan en legden gerechtelijk beslag op het schip, want ingevolge het zee-recht en de belgische wetten behoort een derde van de waarde van in bel gische wateren gevonden schepen den vinder, een derde den Staat en het laatste derde den eigenaar. De rechter zal in deze uitspraak moe ten doen. Te Stettin bevindtzich een koopman uit Grabon in het hospitaal, die zelfmoord trachtte te plegen door zich vijf revolverkogels in het lijf te jagen. De eerste kogel bleef in 't voor hoofd zitten, en maakte den man zelfs niet eens bewusteloes, zoodat hij onmiddellijk nog tweemaal kon vuren; de beide kogels stuiten echter op den schedel af. Daarop richte de levensmoede het wapen tot tweemalen toe tegen den pols der rechterhandmaar ook hier brachten de beide schoten enkel een sterk bloedverlies te weeg. Al de verwondingen zijn zoo licht, dat de genezing over een week reeds zal gevolgd zijn. Twee jongelieden te Weenen waren indertijd op een en 't zelfde meisje verliefd, dat een hun ner, een hoedenmaker, den voorkeur gaf. Een huwelijk vond plaats en de versmade minnaar vertrok naar Amerika, In September van dit jaar was het gelukkige paar reeds drie jaar getrouwdtoen de hoedenmaker eensklaps een in de engelsche taal geschreven, gerechtelijken brief uit Philadelphia kreegwaarin hem werd medegedeeld, dat de oom zijner vrouw was overleden en haar tot erfgename van zijn vermogen van vijf en twintig duizend gulden had gemaakt. Hij ontving tevens de uit- noodiging om, tot goede regeling der zaak, zelf over te komen en de noodige papieren mede te brengen. Daar 'teen zoo hooge som geld gold, trok de man werkelijk naar Philadelphia en vond den oom zijner vrouw springlevend. Het bleek dat het gerechtelijke schrijven een valsch stuk was. De arme hoedenmaker was het slachtoffer geworden van een schurkenstreek, waarvan de aan legger niet was te vinden. Onder die omstandigheden bleef den gefopte niets anders over dan naar Europa terug te keeren. Eenige dagen geleden kreeg hij nu een brief uit Nieuw-York, waarin de vroe gere medeminnaar hem in honenden toon mededeelde, dat hij zich de aardigheid had veroorloofd ten einde hem een pleizier-reisje naar Phila delphia te laten maken. Eenigen tijd geleden werd te San Francisco zekere Alex ander Goldenson, die een klein meisje vermoord had, opgehangen. De advocaat die hem had verde digd en zijn bloedverwanten beweer den dat de man krankzinnig was geweest. Bij de lijkschouwing zou de stads geneesheer om die bewering aan nemelijk te maken, het gewicht der hersenen van den moordenaar vier ons te licht hebben opge geven. De gerechtspersonen weigerden daarop de hersenen uit te leveren, ten einde, als wederom iemand zou pogen aan te toonen dat Goldenson waanzinnig was geweest, een tegen bewijs in handen te hebben. De bloedverwanten van den ge hangene zijn thans een proces tot te ruggave begonnen en vorderen bo vendien twee honderd vijftig gulden schadevergoeding. LETTEREN EN KUNST. Inhoud Sempervirens No. 49 Eeu Juweel. Bertolonia Houtteana, vervolg en slot van blz. 383.) Aardbezie «Great On tario», met een afbeelding. Lycaste Skinnerii alba. Cypridedium insigne var. Sanderiana. Nepenthes. Herinneringen van een Neder- land8ch planten-verzamelaar, vervolg van blz. 338.) J)e perzik «Elberta». Een woord van waardeering uit België. Bloeiende plan ten in d« open lucht, op 17 November 1888. Nederl. Maatschappij voor Tuinb. en Plant kunde, afdeeling Leiden en Omstreken. "Ver slag der Algemeene Vergadering van de Pomo- logische Vereeniging te Boskoop gehouden op Vrijdag 23 November 1888. Vereeniging »Flo- ralia«, te Amsterdam. BoeKaankondiging. Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, te Haarlem onder beschermheerschap van Z. M. den Koning. Verschillende mededeelingen. V raagbord. TE HAARLEM. Op Zondag 9 Dec. 1888. Groots Kerk. Voorm. 10 ure. Hoog. Nam. 2 ure, Knottenbelt. 6e Zondag. 's Avonds 6 ure, Brutel de la Rivière. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Jant-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Woensdageav. 7 ure, Snethlage. Bakeneiser Kerk. (Voor do Kinderen.) Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Woensdagav. 8 ure, Mulder Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 8 ure, Schotel. Donderdagav. 8 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 ure, Poolman. Kerk der Vereenigie Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Lanoy. 's Avonds 6 ure, de Vries. Remonstrante Kerk. Voorm. 10 ure, K. Horst, pred. te Dokkum. Met medewerking van het Zangkoor. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. 's Avonds 6 ure, Weiss. De zending. Chr. bewaarschool Lange Heerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 9 37 enz. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Hoog. Bijbellezing. Lokaal Jongelings- Vereeniging Lange Annastraat. Donderdagavond 8 ure, Knottenbelt. Bijbellezing. Noorderkerk (Bidderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, P. Josso, van Amsterdam. Donderdagavond acht ure, C. A. Renier, pred. ie Amsterdam. Da. Snethlage kan Donderdagmiddag van 85 ure niet catechiseeren. De huiscatechiaaties van ds. Moeton voor knapen en meisjes worden nog tot nader aankondiging uitgesteld. Nederd. Herv. Kerk. Bennekroek. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 4l/« ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2ys ure, J. D. van Arkel. Meemsisöede Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. Hfllegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Boutrijk en Polanen. Voorm. 91/3 ure, P. Peaux, pred. te Wijk aan Zee. Santpoort. Voorm. 10 ure, C. J. Niemeijer, Candidaat. Spaarndani. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Telsen. Voorm. 91/s ure, G. van Herwaarden, pred. te Bennebroek. Zandvoort. Voorm. 9ure, Gronemeijer, pred. te Amsterdam. Nam. $7s ure> geeQ dienBt. h MsvsauAM, 8 Dec De prftïen der Aardappelau waren als volgt: ifeieifihe Dokkunier Jamnieyj 8,10 a 3,25, dito Pr&sekffir Jaminon f 8,a 3.10, do. Eagalaohs f 0,a 0,do. Muntersche 10.0, Zeeimsche SpuUetie Jammen ï'4 80 5,20. Gold. -flauwe 0,a 0,Pro sische Hamburgers dito Roode f2.25 a 8,10, Sak cha 18,—a 1,70 S6ouw8che Poters f 0,0do. Flakkeesche f 3,80 s 4,20, dito- Blauwe f 0 i 0,—, Hille- gommer do. i 0,0,Haarlemmer id. f 0, a 0,allen per HL ^augevoard 0 versene ladingen. Suüsr: Biet en SeraSiRcord vast. Tarwo op hveriag onveranderd, Maart f216, Mei f218. Niteering van da Commit;® voor den Graan- iAH-l-alo Rogge op lacorin;,- opende in stijgende richting, sluit trager, Maart f130,131, 132.181, 130, Mei f138,133,134, 135, 134, 133, 132. Noteering van Monae Thole. Koolsaae op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad onveranderd. Raapolie flauw, vliegend per 100 Kg. f 35, lo. Mei f32'-;4, 32, lo. Sept. De?, f275/.. Lynoiie slap; viiegend per 100 Kg. f20:/a, 20lo. Jan. f20s c, 201/,, lo\ Jan./Mei f 20% 20%. 19%, lo. Maart Mei f21-/., 21, lo. Juni/ Ang. f215/,, 21%, lo. Sept./Dcc. f21%. Raapkoeken f 90 a 105 per 1040 stuks Lijnkoeken f9,50 a 12,50 per 104 stuks. Hoorn, 6 Dec. Kaas: Ter waag gewogen 168 stapels, wegende 47,555 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 80,Hooi id. f 0,Commissie id. 27,50, middelbare f 27,50. Leiden, 7 Dec. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt17 Stieren f40 a 116, 126 vette Ossen en Koeien f120 a 252 of f 0,56 a 0,68 per Kg., 86 Vare id. f 90 a 200, 56 Graskalveren f14.a 50, 28 vette id. f 80 a 86 of fO,75 a 0,95 per Kg., 9 nuchtere id. f7,a 17,972 ^ette Schapen f 19 a 35, of t 0,50 a 0,55 per Kg., 238 weide do. 13, a 24,Lammeren 10,a 0,14 magere Varkens f13 a 21, 16(; Biggen f3,25 a 8,4 Paarden f 24 a 38, 119 Kalf- en Melkkoeien f 95 a 235. Leiden, 7 Dec. Aangevoerd 85 partijen» Goudsehe Kaas f18,a 24,Derby a Leidsche, do 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0, Somdais, 8 Dec. Moutwfjja f 8,50, Jenever 14 A m*t. Proaf i' 15 25 3poeling-Beuri 1,80, dito Commissie 11,80. Zwolle, 7 Dec. Boter, Prima Gras f 24,— a 25'/a, afwijkende f22,a 23,2e soort 19,— a 21,—. Jon Evjen, die hem weleer met zooveel minachting beje gende, nu voor zich te laten buigen, wanneer hij eenmaal terugk wam en natuurlijk ook de hand der dochter verlangde. Met het hoofd op de hand gesteund dacht hij over deze plannen na, toen een paardekop door het raam werd ge- etokeD, die snuivend tegen zijn arm wreef. Hij schoof den kop van het vrijpostige dier op zij, maar toen dit weder terugkwam met een zacht gehinnik, gaf hij het beest half in gedachten, een stuk brood. Het was een klein, zeer mager grijs paard, met kort afgesneden manen en zoo vuil alsof het zich in de modder had gewenteld. Op den rug en aan de zijden had het groote wonden van het tuig. Het liet den kop hangen terwijl het at, maar kwam toen weer terug. Het water droop het arme dier uit de oogen, zooals naar men zegt, ook menigmaal geschiedt wanneer een paard zal worden verkocht en het gedroeg zich bizonder vleiend, terwijl het met den korten staart onrustig kwispelde. Gjermund wist niet wat er met hem voorviel, hij was in een opgewonden stemming en dacht aan den grijze op den dag toen deze van Strömshagen werd weggehaald. Op eens stond hem het geheele tafereel voor den geest: hij zag de hoeve en den berg, en zijn moeder zitten in de keuken der boerderij, en ook hetslanke bleekemeisje, dat weinig sprak en zich ernstig over den berg bewoog. Het was lang ge leden, dat hij aan den grijze had gedacht: hij had in de laatste jaren zooveel paarden verhandeld. Terwijl hij daar zoo zat te droomeu in het venster en het paard het eene stuk brood na het andere gaf, was het of zijn geest zich verhelderde. Het scheen hem toe alsof hij dien paardenkop, met die fijne ooren en fraa'e oogen, die zich voortdurend door het venster tot hem overboog, meer had gezien. Het scheen hem toe of hij naast het dier de slanke blonde maagd zag, die schreiend hare hand over den rug van het paard heen in de zijne had gelegd en hem zoo vriendelijk gevraagd had, het te beproeven, terwijl zij op hem wachten zou. Nu las hij echter een andere uitdrukking in hare oogen hij had aanvankelijk lust die tegen te spreken met be wijzen, die hij in den geldbuidel droeg, maar haar gelaat zeide trotsch: «ik heb op u gewacht, niet op uw geld!» Dat alles was slechts het spel zijner verbeelding, maar terwijl hij het raam uitzag naar het arme, oude paard, schoot hem plotseling de werkelijkheid door het hoofd en hij sprong op met den uitroep«dat is de grijze In een oogwenk stond hij naast het arme dier, nam het zacht en voorzichtig het tuig af, onderzocht de wonden van het dier en wiesch die zachtjes uit, terwijl het paard zich tegen hem aandrong en om zijn blijdschap te kennen te geven, vroolijk hinnikte. Hij werd niet moede het beest te streelen, terwijl hij zeide: «ja, het is de grijze, het is de grijze hoe slecht is het arme dier behandeld!» Ver toornd nam hij het slechte, gelapte tuig mede naar binnen waar de eigenaar van het paard zat, die Gjermund's handelin gen met verwondering had gadegeslagen. Toen Gjermund binnentrad werd de paardenkooper weer in hem wakker en zoo onverschillig mogelijk vroeg hij «Wilt gij twaalf thaler voor die oude merrie? Ze deugt toch niet meer voor den wagen en ik kan haar nog wel op de boerderij gebruiken.» «Gij hebt haar toch dezen nacht hard genoeg gereden, zooals de jongen mij vertelde I» Dat trof Gjermundhij had zijne zaken in het hoofd ge had en herinnerde zich nu dat hij veel te veel van het paard had gevergd en op den slechten landweg er maar op losgeranseld had, wanneer het dier langzamer liep. Hij antwoordde alleen: «Wat wilt gij hebben?» Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6