NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. SARAH BLONDEL. 6e Jaargang. Dinsdag 11 December 1888. No. 1670. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Bet 12i/z jarig Bestaan van „Crescendo.', BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. IDirecteuren-IJfltgevers Jf. C. PEEREBOOM enl'J. B. AV1ÏS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. JDAUBE Co., JOH. I. JONESSuer., Paryt, 31bts Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 10 December. Eene buitengewone uitvoering van het «Nederlandsch Tooneel» op Zondag is iets buitengewoons, uit de goede bezetting op alle rangen bleek echter, dat het publiek er zeer mede ingenomen was. Men gaf «Frou Frou» met mevr. FrenkelBouwmeester in de titelrol. Verder met Morin Clous, Meynadier, mevr. Pauwelsv. Bieneen mej.Chr. Poolman. Mevr. Frenkel was weg slepend als altijd in de hartstoch telijke rol van Frou Frou, die voor haar geschreven kon zijn. Zij werd door de personen die wij noemden, alleszins verdienstelijk bijgestaan, alleen de heer Meynadier mocht ons niet behagenevenwel naast een zon moet noodwendig een kleine ster uit het oog verdwijnen. Wij hopen dat het «Nederl. Too neel. het bij deze éene buitenge wone voorstelling op Zondag niet zal laten blijven, het publiek heeft getoond, dat het hiermede wel in genomen is. De door de vereeniging «Door InspanningUitspanning. Dinsdag 11. in den schouwburg alhier gege ven liefdadige voorstelling ten be hoeve van de weduwe Staphorst, heeft na aftrek van de onvermijde lijke kosten, opgebracht f 355.68. Zaterdagavond te half acht gaf de Mannenzangvereeniging //Crescendo'/ eene uitvoering in de Muziekzaal der Sociëteit //YereenigingJ' Geen gewone uitvoering ditmaal. Het was op dien dag 12 Va jaar dat de ver eeniging //Crescendo" bestaat. Was het wonder dat zij dezen dag met bizonderen luister wilde herdenken Ongetwijfeld neen, want //Creseendo" had echoone da gen te herdenken, dagen van overwinnin gen, van behaalde lauweren op het ge bied der kunst. Niet minder dan acht maal in haar nog zoo kort bestaan heeft zij eereprijzen behaald, een feit dat haar recht geeft op een plaats in de eerste rij der nederlandsche Mannenzangvereenigin- gen. Wij kunnen ons voorstellen dat de leden der vereeniging //Crescendo" om verschil lende redenen besloten hebben, dezen dag feestelijk te herdenken. Als een soort re kening en verantwoording tegenover de genen die haar steunden, door te zeg gen Ziet, hier zijn wij thans na 12 V; jaar, achtvoudig bekroond. Als eene uiting van dankbaarheid ook vooral tegen over haren wakkeren en bekwamen direc^ teur, den heer N. H. Andriessen, wien zeer zeker een groot deel der behaalde lauweren is te danken. Ieder weet hoe veel bij eene Vereeniging als deze, af hangt van de toewijding en den ijver van den directeur. Wakkere matrozen zijn op een schip onontbeerlijk, maar even on misbaar is de gezagvoerder die bevel voert over het geheel. Geen wonder dan, dat Haarlem's in gezetenen blijk gaven ran hunne warme belangstelling in dezen feestavond door in grooten getale naar onze fraaie Muziek zaal op te gaau. Het programma was samengesteld als volgt: a. Lentelied rfcr -. Joh. J. H. Verhulst. b. Am Sonntag 00r-' F. Abt. Zauberlied 2. b. Der Schwur [Sopr.] Frülilingszeit Hellmund. R. BecTeer. i. Ungeduld 4. In 't Woud [Koor]. W. Robert. 5. Psalm VIII [Koor] R. Hol. 6. Velleda [Koor, Soli en Klavier] C. Jos. Brambach. a. In den Vreemde Joh. J. H. '•{.Thui. [Teuor]. y„Mut 8. GrÜ8» Gott du lieber Früh- lingswind [Koor met Tenor Solo]Max v. Weinzierl. Als solisten zouden optreden mejuffrouw Leontine Von Dötscher uit Berlijn, eene bij Haarlem's ingezetenen welbekende kun stenares en de heer J. J. Rogmans, con- certzanger uit Amsterdam. Toen de banier van //Crescendo// door (le zaal werd gedragen, gevolgd door den directeur en de leden, weerklonk een luid applaus voor den fleren adelaar, behangen met de eereblijken in die korte jaren be haald. Met Verhulst's //Lentelied// en //Am Sonntag// van Abt opende het koor waar diglijk het concert. Daarop trad mej. Le ontine Von Dötscher op. Scheen bij haar eerste nummer de dispositie niet volkomen, de beide volgende werden met zooveel gloed en met zoo goede stemmiddelen ten uit voer gebracht, dat een geestdriftig applaus volgde. Vooral in //Frühlingszeit// wist deze zangeres met haar groot en krachtig sopraan geluid veel geest en bezieling te leggen. Daarop rolgde eene teleurstelling, door de mededeeling, dat de heer Rog mans door eene lichte ongesteldheid, zijn stem wilde sparen voor //Velleda//, waarin hij niet kon worden gemist. z/In 't Woud" was het koor, dat ver plicht was geweest op het in October te Amsterdam gehouden concours, waarbij zooals men weet //Crescendo" den tweeden prijs behaalde. Deze fraaie compositie van onzen stadgenoot den heer W. Robert, werd, hoewel het als echt concoursnura- mer groote moeilijkheden bevat, door de zangers uitgevoerd met een brio en een juistheid, die allen lof verdienen. Het was o. i. een zeer gelukkige gedachte dat men hierbij den componist op de tribune riep. waar hij een handdruk wisselde met den directeur en den president var. //Crescendo", een handdruk van wederzijdsche geluk- wensching. Met Hol's //Psalm VIII", dit lievelings stuk der vereeniging, werd de eerste af- deeling gesloten. Thans begon de feestelijke herdenking. De heer G. van Overbeek en een achttal andere heeren begaven zich op de tribune, waar de eerste met een hartelijk woord van gelukwensch namens de kunstlievende leden aan de Vereeniging een zilveren lauwerkrans aanbood. De president der Vereeniging, de heer H. Sa vrij, was de tolk van de erkente lijkheid der Vereeniging. Nu werd den directeur, den heer N. H. Andriessen, door eene jongejuffrouw een lauwerkrans met een gouden ring aangeboden, uit naam der werkende leden. De heer H. Sa vrij sprak hierbij een warm woord van dank em hulde aan den directeur en bepleitte vervolgens in geestdriftvolle bewoordingen het recht eener nederlandsche vereeniging als deze, om te zingen in hare moedertaal. //Wie beweert," zoo zeide hij o. a., //dat de nederlandsche taal zich niet leent tot den zang, geeft daarmede eea slag in het aangezicht van den componist die op hollandsche woor den componeert, aan de zangers die ze zingen Daarna bood eene deputatie uit het be stuur der Vereeniging J. J. Cremer" eeu krans aan de feestvierende zuster-vereeni- ging aan, waarbij de vice-president van z/Cremer", de heer J. H. Warnier, eea woord van hulde en van herinnering sprak. Na de pauze werd //Velleda" ten ge- hoore gebracht. Mejuffrouw Von Dötscher versterkte den goeden indruk, dien zij reeds in de eerste afdeeling had gemaakt en bij den ook hier ter stede zoogewaar- deerden tenorzanger Rogmans was na de eerste maten, van eene indispositie weinig of niets meer te bespeuren. Het koor kweet zich uitstekend, //Crescendo" mag vooral roem dragen op een uitnemenden tweeden bas. Een woord van lof mag niet worden onthouden aan den heer P. die de partij van den //Führer" zong. De heer Rogmans zong nog «In den Vreemde", maar was niet te bewegen, ook niet door de krachtige toejuichingen van het publiek zijne overige liederen voor te dragen. Met //Griiss Gott du lieber Frühlings- wind", koor met tenor-solo werd het con cert besloten. Niet zoo de feestviering want het bal dat volgde hield tot laat in den nacht de feestvierenden bijeen. Natuurlijk ont brak het er niet aan toosten; een geluk kig geslaagd intermezzo was het Soldaten- koor uit "Faust," dat in costuum door de leden werd uitgevoerd. Wij achten het niet ongepast, ook hier onzerzijds de Vereeniging met haar jubileum van harte geluk te wenschen en wij voegen er bij dat steeds haar oog gericht moge blijven op de beteeken is van het symbool op haar vaandel, den steeds naar hooger vliegenden adelaar. Crescendo zoo zij het! Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen Zondag werd alhier eene verga dering gehouden van belangstel lenden in de landverhuizing naar de Argentijnsche Republiek. De ver gadering was druk bezocht, meeren- deels door ingezetenen van Haarlem. Verschillende sprekers voerden het woord, die met evenveel plan nen voor den dag kwamen. Later werd in eene nadere ver gadering van een 60tal personen, nadat een hunner degelijk het woord had gevoerd, besloten lo. Twee personen vooruit naar genoemde republiek te zenden, ten einde alle mogelijke zaken,ten dienste der emigranten grondig te onder zoeken en hiervan bij hunne terug komst verslag uit te brengen. 2o. Ter bestrijding der onkosten de algemeene deelneming in deze provincie op te wekken en ter be reiking van dit doel op meerdere plaateen vergaderingen te beleggen, o. a. reeds a. s. Zondag te Haarlem. LETTEREN EN KUNST. Richard Hol te Utrecht heeft aan de Zang- vereeniging te Uitgeest, die zijn naam draagt, een door hem gecomponeerd stuk voor mannen koor opgedragen, getiteld jrHaarlemsch Liedeke.» ONDERWIJS. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft bevorderd tot arts mej. M. C. Du Saar, doctorandus, en den heer A. J. M. Ter Laag en toegelaten tot het eerste gedeelte de heeren J. W. Deknatel, cand. art9, en B. Jelgersma, doctorandus. De minister van Binnen- landsche Zaken is door de Tweede Kamer uitgenoodigd, zijn gevoelen mede te deeien over de vraag, ot de voorzitter van een stembureau bevoegd is, kiezers uit te noodigen om de zaal te verlaten, als zij, na aan de verkiezing te hebben deel genomen, daarin verlangen te blijven. De commissie voor de verzoek schriften, met wier gevoelen de Kamer zich vereenigde, achtte het wenscbelijk, inlichtingen van den minister in te winnen omtrent de klacht van twee kiezers voor de Tweede Kamer te Dokkum, dat de voorzitter van het stembureau, ge leid door eene naar hunne meening verkeerde interpretatie van art. 40 al 2 der kieswet, hen gekrenkt heeft in hunne rechten als kiezers door te handelen als boven omschreven is. Ned.Landhuishoudk. Con gres. Thans wordt medegedeeld, dat definitief is bepaald, dat het 42e Nederlandsch Landhuishoudkundig Cougres, te Bergen-op-Zoom zal worden gehouden van 2226 Juli 1889. Het denkbeeld om een eenvoudig en doeltreffend gedenk- teeken op te richten op het graf van den onversaagden en dapperen Jacob Hobein, die als matroos in het jaar 1831 op zulk eene schit terende wijze de eer onzer vlag en die van de marine in het bizon der heeft opgehouden, gaat uit van de heeren F. L. Geerling, gep. vice- admiraai, oud-minister van marine; jhr. F. de Casembroot, gep. vice- admiraal, adj. des konings i. b. d.; J. W. Binkes, vice-admiraal, adj. des konings i. b. d.; J. A. Vande- velde, gep. schout bij nacht; J. Span jaard, kapitein ter zee, inspecteur van het loodswezen; F. A. van Braam Houckgeest, kolonel, adj. des konings b. d., commandant van het korps mariniers, secretaris-penningmeester. Terwijl in ons land de bereiding van cacao tot chocolade in den laatsten tijd zulk eene groote vlucht heeft gekregen, schijnt men er zich in het buitenland bizonder op toe te leggen, allerlei surroga ten voor de cacao te vinden. Zoo kende men reeds de eikel-caoao, die hier te lande niet vreemd meer is; en thans vervaardigt een oosten- njksch fabrikant hazelnoot-choco- laad, die hij nog wei annonceert als de beste kook-, drink- en eet-cho- colade der wereld. (Huisvrouw.) UILLHTON. Naar het fransch van Louis Gallet. 16) VIII. George, Sarah en Lucienne volgden hem op den voet. Sarah had gedurende den maaltijd eenig leed verkropt. Een slapelooze nacht was in hare vermoeide trekken te lezen. Zij had gevoeld hoe de blikken van den dokter en van George gedurig op haar hadden gerust en het was haar welkom van dien dwang ontslagen te worden. Sedert den vorigen avond had zij met ernst hare gemoeds gesteldheid onderzocht; eindelijk had zij de reden gevonden, waarom het vertrek van George haar zoo griefde: zij was niet alleen in hare vriendschap getroffen, het was hare liefde, die onder deze scheiding leed. Zij moest het zichzelve wel bekennen, dat zij George beminde. Met schrik had hij zich afgevraagd wat er worden moest, wat het redelijke einde kon zijn van deze liefde. Zij was arm! Geen oogenblik mocht zij toegeven aan de verleide lijke gedachte van een huwelijk. En bovendien, dacht George aan haar zooals zij aan hem f De genegenheid, die hij haar toedroeg, overschreed waarschijnlijk de grenzen der vriend schap niet. Te fier en te ingetogen om het geheim harer zwakheid te laten doorschemeren, moest zij het met gela tenheid dragen, dat George van haar ging. Later zou hij wellicht tot haar komen maar gehuwd. De tijd evenwel zou hare smart verzachten; zij zou hem kunnen weerzien zonder bitterheid en hare liefde bewaren als een dierbare herinnering harer snel vervlotene jeugd. Zij zou verouderen op het huis in de duinen in gezelschap van de goede Ma deleine, goed doende en zegen verspreidende als zij, dokter Sylvain bijstaande in de verpleging der armen en zich op offerende voor de kinderen van Lucienne Kaynal, die zonder twijfel ook zou trouwen. Deze toekomst van oude vrijster had volstrekt geen ver schrikking voor haar en zij zag zich geen andere loop baan geopend. Wellicht, als het leven in de duinen haar op den duur te eenzaam werd, zou zij beproeven een plaats te krijgen als onderwijzeres op het inetituut-Smithson, waar zij zulke gelukkige dagen had doorgebracht. Al deze denkbeelden, al deze verschillende plannen woel den haar door het hoofd, terwijl zij stilzwijgend den dokter en George volgende, aan de zijde van Lucienne ging, die te vergeefs een paar malen een gesprek met haar had pogen aan te knoopen en die nu eveneens in nadenken verzonk. George was evenmin op zijn gemak als Sarah. Het had hem minder tijd en hoofdbreken gekost om zich rekenschap te geven van den toestand van zijn hart; maar, groote kDaap, die hij was, zou het hem minder moeite gekost hebben voor haar door een vuur te loopen, dan in de tegenwoor digheid van het jonge meisje zijn verlegenheid en linksch- heid te overwinnen. Tot haar te zeggen, eenvoudig en oprechtSarah, ik heb u lief; kunt ge mij ook beminnen?de woorden, die hem in het hart en op de lippen lagen, daartoe voelde hij zich niet in staat. Hij was bang, dat zij deze bekentenis als eene beleedi- gicg op zou vattenhij vreesde eene weigeringhij voedde de duizend hersenschimmen, die kunnen opkomen in het brein van den jongeling, die eene eerste liefde koestert. Toch was hij vastbesloten niet heen te gaan zonder ten minste eene zinspeling te maken op de toekomst, waarin hij zich onmogelijk voor kon stellen van Sarah gescheiden te zijo. Het zou slechts een vluchtige zinspeling zijn, maar wellicht dat zij er de beteekenis van vatten en hem iu de gelegenheid stellen zou een rechtstreeksch aanzoek te doen. Men bereikte la Crèche. De dokter strekte zich met wel lust uit op het korte gras. Lucienne was zonder eenige nevenbedoeling hij hem komen zitten en zoo waren George en Sarah op eenigen afstand alleen gebleven. Langzaam daalde de avond. Een plechtige rust omgaf hen. Het geklinklank van verschillende dorpsklokken klonk vredig door de zwijgende en luisterende natuur. Eeoige geiten scheerden in hunne nabijheid het korte gras af. Te gelijk met de eerste ster blonk het pas ontstoken {kustlicht in de verduisterende avondschemering. Het hart van George klopte met versnelde slagenhet scheen hem toe, alsof Sarah het hooren moest. Zijzelve had, hoe koel voor 't uiterlijk, te vergeefs naar woorden ge zocht, die haar gejaagd gemoed niet verrieden. Hare gewone

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1