Aan boord van Zr. Mi. ■wachtschip te Amsterdam heeft zich Zaterdag aangemeld de matroos 3e kl. H. F. H. Fennik, die in Meijl. te Honolulu is gedeserteerd van Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Zil veren Kruis. Na het vertrek van dien oorlogsbodem heeft genoemde schepeling met een amerikaansch zeilschip de reis naar San Francis co medegemaakt, en zich aldaar aan gemonsterd op het naar Huil be stemde zeilschip Caslon. Van laatst genoemde plaats is hij dezer dagen per particuliere gelegenheid naar het vaderland teruggekeerd. Te Amsterdam ligt in lading het nederlandscbe stoomschip Jasondat de ned. zuid-afrikaansche spoorwegmaatschappij gecharterd heeft voor den overvoer van materia len ten behoeve van den stoomtram weg op Witwatersrand (Transvaal). Het zal dezer dagen vertrekken naar Durban (Natal), van waar de materialen per spoor naar Ladysmith en verder per ossenwagen naar Germistown nagenoeg halfweg Boksburg en Johannesburg zul len worden vervoerd. Te Germistown zal eene stapelplaats worden opge richt, alsmede een keet van gegolfd plaatijzer met binnenbekleeding van brikken, voor het leidend personeel van den stoomtramwegbouw, samen gesteld uit de heeren M. E. de Wildt, sectie-ingenieur; A. G. A. van Ëelde en A. van Lennep. ad junct-ingenieurs, en Th. G. F. An ken, opzichter. De Jason is vermoedelijk wel het eerste nederlandsche stoomschip, dat directen koers zet naar Zuid-Afrika, in lading voor de Transvaal. Dat het de voorbode zij voor eene ge regelde, directe stoomvaart daar heen, onder nederlandsche vlag in eene niet te verre toekomst 1 De naam van het schip kon in dit op zicht al niet eigenaardiger zijn. {Ingenieur.) Weder zijn te Amsterdam twee aanrandingen op den openba ren weg gepleegd. De eene had plaats op de in dit opzicht beruchte De Buijterkade. Een brievenbesteller werd door drie onbekende mannen aangevallen en van zijne portemonnaie met f 5 be roofd. De andere werd gepleegd op de Prins Hendrikkade. Daar beroofden vier kerels een voorbijganger van zijn zilveren horloge met gouden ketting. Omtrent den mislukten aanslag te Amsterdam deelt het Hbl. de volgende nadere bizonder- heden mede: Een meisje heeft Donderdag na middag te 3 uren bij Donaghy op den Nieuwendijk, 5 pond buskruit gehaald. Zij is naar gissing 15 a 16 jaar oud. Zij gaf een stukje wit papier over, waarop stond 5 pond gewoon kruit h 60 cent. «Voor wie is 't», vroeg de ge weermaker, eenigszins verwonderd over de groote hoeveelheid tegelijk. «Dat kan ik u niet zeggen», luidde het antwoord. Het meisje nam de vijf zakken, waarin het kruit was verpakt, gaf f3 en vertrok. De man, die het kistje ten huize van den heer Stork bezorgde, scheen 35 h 40 jaar, blond of rossighij droeg een rondeo fantasiehoed en eene bruin duffelsche jas. De kruiken in beide kistjes zijn afkomstig van den grossier in drink waren Chrispijn, die o. a. vijf de pots heeft in den Jordaan en was gebruikt voor Pickwick-punch. Daar in het kistje, bij mr. Jol les bezorgd, alles is gebleven zoo als het werd verpakt, kan worden nagegaan dat een van de stukken grauw papier in het kistje, geheel gelijksoortig is aan dat van de pa pieren zakken, waarin het kruit werd afgeleverd, zoodat er geen twijfel is, dat het bij Donaghy gehaalde kruit voor de volvoering van het schandelijk voornemen heeft ge diend. Het handschrift der adressen is niet gelijk aan dat op het papiertje bij Donaghy afgegeven. Er zijn enkele vage aanduidingen, die allicht tot de ontdekking van den dader kunnen leiden. De politie wordt in haar onderzoek der zoo ge ruchtmakende zaak, die in de stad de grootste belangstelling wekt, krachtig door het particulier initia tief gesteund. Zoo zijn mededeelin- gen gedaan omtrent verdachte han delingen van een socialistisch werk man. Zondagavond werd op de spoorbaan niet ver van het station te Hilversum het vreeselijk verminkte lijk gevonden van zekeren J. G., wonende in het Achterom aldaar. Uit verschillende omstandigheden leidt men af, dat de man zich bij het naderen van den trein op de rails heeft gelegd om zoodoende een einde aan zijn Teven te maken. De ongelukkige was gehuwd en laat een weduwe met vier kleine kinde ren achter. Met de opruiming der Lutinagezonken in de Zuiderzee, bezuiden Urk, zou blijkens aankon diging in de Staatscourant, heden worden begonnen. Men schrijft het volgen de uit Terschelling: Zooals bekend is, werden de steppenhoenders, die in de Kirgi- sche Steppen inheemsch zijn, voor het eerst in het jaar 1863 op de duitsche en in enkele exemplaren ook op de nederlandsche Noordzee- eilanden aangetroffen. Zij bleven toen echter slechts korten tijd en werden sedert November 1864 niet meer gezien. Men vond er nergens nesten van. In het voorjaar van 1888 verschenen zij hier op de eilanden en ook op het vasteland opnieuw, in grootere menigte. Of ze nu gebroed hebben, is nog niet met zekerheid te bepalen. Algemeen schijnen ze thans weder vertrokken te zijn, want men hoort of ziet er op de eilanden niets meer van. Of schoon onze patrijzen fraaiere en flinkere vogels zijn, zou het toch te bejammeren zijn, als de vreemde gasten niet terugkwamen, om ook hier te lande inheemsch of geaccli matiseerd te worden. Enkele exem plaren, in volières geplaatst, bevon den zich daar zeer op hun gemak, werden bij voedering met bi ekweit en wat hennepzaad spoedig vet en legden hunne schuwheid af. Ze trippelden op hunne korte pootjes dan heel vertrouwelijk rond. {V. C.) In den loop dezerweek zullen te Scheveningen proeven worden genomen met vuurpijlen van hoogeren druk, afkomstig van de Pyrotechnische School te Delft, en wel onder leiding van den len luitenant der artillerie Van Vuure. Zaterdag-ochtend om- streeks 8 uren spoelde te Scheve ningen eene vreemdsoortige visch aan, rondvormig plat en zeer dik, lang ongeveer l'U meter en me ter breed. De kop is gelijk aan dien van een tarbot. Nooit werd te Seheveningen een soortgelijk dier gezien. Eenige Scheveningers trok ken er dan ook mede naar Den Haag, om het te laten bezichtigen. Iemand uit Delft, die Vrijdag bij een horlogemaker te Zwolle op naam van zijn broeder daar ter stede een viertal horloges op zicht haalde, maar er een van ten eigen bate verkocht, is door de politie gevat en naar het huis van arrest overgebracht. Ruim 1500 kinderen der r. k. scholen te Schiedam werden op het St. Nicolaasfeest mild ont haald door eene commissie, welke zich voor dat doel gevormd had en daarvoor door ruime bijdragen in staat gesteld was. De N. Kotterd. Ct. meldt: Twee agenten van politie zagen Zaterdagnacht ten ruim 121/. ure een persoon op den Visschersdijk (Botterdam) de verordening op de reinheid overtreden en maakten hein daarop opmerkzaam. In plaats van kalm heen te gaan, begon hij zich zeer onhebbelijk tegen de agenten te gedragen, waarom zij zijn naam vroegen. Ook daaraan weigerde hij te voldoen. De agenten pakten hem daarop beet om hem naar het po litiebureau in de Groote Pauwen- steeg over te brengen; doch op hetzelfde oogenblik kwamen vijf andere personen, die op geringen afstand hadden gestaan, op de agen ten af en ontrukten hun den arres tant. Deze liep toen weg, doch werd op het Beursplein door de agenten weder gegrepen. Echter moesten zij hem andermaal loslaten wegens de tegenwerking van de vijf anderen, die gevolgd waren. Aan het station Beurs, onder de viaduct, haalden zij hem echter weder in, steeds door de vijf ande ren gevolgd wordende, die de agen ten sloegen en trokken. Bedacht op eigen levensbehoud, trokken de agenten ten laatste hun hartsvanger, waarmede zij een der belhamels een houw over den pols gaven en een ander eenige schram men boven het oog. Nadat de agenten assistentie ge kregen hadden, konden vier der oproerigen worden gearresteerd, ter wijl er twee op den loop gingen. De man die aan den pols verwond was, werd vervolgens naar het stedelijk Ziekenhuis aan de Van Oldenbar- neveltstraat gebracht. Zijn toestand is bevredigend. Ook te Kralingen he fa- ben zich een 3tal huisgezinnen op gegeven om te vertrekken naar de Argentijnsche Republiek. Zaterdagavond viel in een onbewaakt oogenblik een 3jarig knaapje in het water aan de Kerk- laan te Kralingen. De huisvrouw van J. Heus, die een jongenskieltje op het water zag drijven en daarbij in het water eenige borreling op merkte' begaf zich te water en bracht den kleinen drenkeling op het droge. Ofschoon hij geheel bewusteloos was, smaakte zij het genoegen, bij gestaan door een paar buren, na verloop van twee uren het leven weder bij hem op te weken. Utrecht werd Zaterdag wederom bezocht door een drietal beruchte z. g. kwartjesvinders; de politie had spoedig achterdocht, en het gelukte haar, die personen, als heeren gekleed, op te sporen en aan te houden, voordat zij nog hunne werkzaamheden hadden kunnen aan vangen. Zij werden genoodzaakt de gemeente te verlaten en zullen voor eerst wel niet terugkomen. Het zijn dezelfde personen, die onlangs te Zwolle werden aangehouden. (U. D.) Aan de buiten de voor malige Waterpoort te Breda staande beetwortelsuikerfabriek had Vrijdag avond een treurig voorval plaats. Een 22jarig werkmaD, thuis behoo- rende te Beek, op het terrein der fabriek bezig zijnde met het ran geeren van waggons, had daarbij het ongeluk met den buiktusschen de buffers te geraken. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroe pen, maar de jonkman is aan in wendig bekomen kneuzingen, waar van uiterlijk niets zichtbaar was, Zondag ochtend te 7 uren overleden. In de biljartfabriek van de firma Van Etten te Oosterhout is op order van de transvaalsche handelmaatschappij te Amsterdam een biljart gemaakt, bestemd voor de Transvaal. Dit is het eerste bil jart, dat naar dat land verzonden wordt. Zaterdag geraakte te Groesbeek een spoorwegbeambte on der den trein uit Kleef. Beide bee- nen werden hem van het lichaam gesneden, en eenige uren later over leed de ongelukkige aan bloedverlies. Te Margraten (L.) heeft men een welingericht dievenhol ont dekt. In eene weide van den ren tenier W. Coenen heeft men, bij het wegruimen eener oude hooimijt, eene hoeveelheid breekwerktuigeneen geweer en meer andere voorwerpen gevonden, welke meerendeels van diefstal afkomstig waren. Het binnenste gedeelte der mijt strekte aan de dieven tot eene vei lige schuilplaats. Thans verklaart men zich ook de talrijke diefstallen, welke in den laatsten tijd aanhoudend in dat dorp werden gepleegd; het blijkt, dat men hier met eene welgeorgani- seerde bende te doen heeft. De po litie heeft een onderzoek ingesteld. De maatregel, waardoor kramers van buiten Maastricht van de markt voor manufacturen aldaar werden geweerd, is, naar men meldt, weder opgeheven. Uit Franekeradeei ver trekken eenige gezinnen naar de Transvaal. De trek tot landverhui zing openbaart zich in Friesland in de laatste dagen zeer sterk. Uit verschillende g e- meenten van het eiland Flakkee zullen binnen weinige dagen per sonen naar de Argentijnsche Repu bliek verhuizen. Zelfs geheele huis gezinnen ondernemen de reis. Omstreeks 180 personen uit de gemeente Oostdongeradeel, hebben het voornemen om naar Ar gentina te vertrekken. Zoodra er van hen eenigszins goede berichten komen, zijn honderden gereed hun voorbeeld te volgen. Door de politie te Gro- ningen is proces-verbaal opgemaakt tegen een drietal knapen van 12, 13 en 14 jaar, die er hun werk van maakten, looden pijpen van de hui zen te stelenj ze daarna te verkoo- pen en de opbrengst aan snoepe- rijen te besteden. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Alkmaar heeft E. B„, vrouw van J. de J. te Dirkshorn, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaar en 8 maanden, we gens zware mishandeling op hare stiefkinderen gepleegd. WETGEVENDE MACHT. Ook in de avondzitting van Donderdag liepen de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting nog niet ten einde. Nadat de heer C 1 e r c x opnieuw het goed recht had betoogd der Limburgers op nieuwe kerkelijke 3ubsidiën en de Regee ring tot ernstig onderzoek had aangespoord, hield de heer H e 1 d t een vrij lange rede, om het belang aan te toonen van eene samensmelting der departementen van Oorlog en Marine tot een //verdedigings departement", een denkbeeld, dat volstrekt niet nieuw is. Op politiek terrein bewogen zich we derom de hoeren De Savornin Loh- man en Yan Houten. Eerstgenoemde nam voor antirevolutionaire zijde de ver dediging der Regeering op zich, evenals de heer Schaepman reeds des ochtends gedaan had voor de katholieke fractie. De verdediging kwam op hetzelfde neer. «De verwijten over werkeloosheid der Re geering zijn ongegrond en kunnen aller minst komen van de zijde der liberalen, die jaren lang ook niets gedaan hebben of slecht en eenzijdig werk leverden. Deze regeering zal goed werk leveren, maar heeft daarvoor tijd noodig. Zoo met de schoolwet, waarbij deze regeering het ge lijk recht voor allen moet waarborgen.# Vooral kwam de heer L o h m a n op tegen een afscheiding van den minister Keuchenius van het Kabinet. Dit moest met Keuchenius staan of vallen. Hierop kwam de Regeering aan het woord. In een zeer nette, gematigde rede beantwoordde de minister-president, de heer M a c k a y, de sprekers. Waardeering over de ontvangst, ook van liberale zijde, sprak uit elk zijner woorden en tevens de begeerte, om te toonen, dat deze Regee ring, zonder hare beginselen te verzaken, aan alle partijen recht zou doen weder varen. Hij hield vol de homogeniteit der Re geering, ook in zake maatregelen tot re geling van 't vaccinevraagstuk. Conserva tief was 't ministerie niet, maar ook niet eenzijdig. Aan de door de Regeering voor gestelde kwestiën van de defensieregeling, regeling van het onderwijs, regeling der sociale kwestie en financiewezen zou het blijven arbeiden. Bij de schoolwet zou er naar gestreefd worden, aan het recht der minderheid niet te kort te doen. Bij de oplossing der sociale kwestie moest het particulier initiatief niet gedood worden, door den Staat een te zware taak op te leggen. Regeling van het kiesrecht moet wachten tot na de herziening der wet op het personeel. Naar bezuiniging wordt ge streefd. De min. van Einancien, de heer Gr o- din de Beaufort, verdedigde daarop de financieele politiek der Regeering, meende, dat men zich voor overdrijving moet wachton bij het afkeuren van be staande belastingen; erkende, dat op open bare werken bezuinigd kon en zou worden, en hield vol, dat regeling der gemeente- financiëu afhankelijk was van de school wetwijziging en den afloop jjvan de her ziening der onbebouwde eigendommen. Verlaging van den zoutaccijns zou voor gesteld worden. Een belasting op het roe rend vermogen was niet van hem te wachten. Zitting van Vrijdag. Den geheelen dag duurden de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting, Wat het meest op den voorgrond trad, was zeker de kwestie der ambtenaren. Men weet dat de heer Domela Nieuwen- h u i 8 Donderdag den ambtenaren, vooral den hoogeren, veel leelijks ten la3te legde. Daartegen was opgekomen door enkele sprekers. Vrijdag nu hield hij zijn opinie vaster schuilde veel kwaads in de amb tenaarswereld. Donderdag had de heer Borgesius zich den naam Croll laten ontvallen, welnu de heer Croll was de zegsman van den heer Nieuwenhuis en hij vlecht den ontslagen ambtenaar lauwe ren omdat deze ter wille van zijne begin selen zijn post had opgegeven. Maar de spr. ging verder. Hij haalde artikelen aan die in het «Groninger Weekblad# gestaan hadden, waarschijnlijk van de hand van den heer Croll, en waarin niet alleen de vroolijkheid en onbezorgdheid hadden haar verlaten. Zeg eens, George, riep eensklaps de dokter, kun je ons binnen drie maanden schrijven, wanneer je naar de pool gaat, zooals mij verzekerd geworden is. Wanneer wij naar de pool gaan, oom, kunt u niet dan na zes of acht maanden tijding van ons ontvangen, of wij moesten eene gelukkige ontmoeting hebben. Schepen zijn zeldzaam in de poolstrekendie wandelplaats wordt niet druk bezocht. Hij poogde te lachen, maar zijn scherts ging niet van harte. Eensklaps hoorde hij de stem van Sarah, zacht alsof zij fluisterde Ga je daarheen, George? En zij strekte de hand uit in de richting van het Nauw van Calais, waar men de kustlichten van Dover en Kaap Gris-Nez helder zag op flikkeren. Ja, ongeveer in die richting, antwoordde de jon geling. Wij zullen, denk ik, dadelijk de Noordzee instevenen. Dat moet wel een lange en gevaarlijke reis zijn, die je gaat ondernemen. O, gevaarlijk I Neen, gevaarlijk niet, maar des te ver velender. En lang.... vooral lang. Een jaar misschien? Wanneer het daarbij bleef! Sarah liet het hoofd zinken. George zweeg. Dit zwijgen evenwel begon hem te drukken. Hij wapende zich met al zijn moed. Ik zal je toch in de duinen terugvinden, hoop ik. Zeker. Ik zal de goede Madeleine en haren broeder niet verlaten. Maar wanneer ze je nu eens van zich verwijderden? Mij verwijderen? Waarom zouden zij dat? Ik weet niet.... ik veronderstel.... Wanneer ze je eens uithuwelijkten, om maar eens iets te noemen Neen George, daar zullen zij niet aan denkenen bovendien, ik wil niet trouwen. Hij had haar tot andere gedachten willen brengen, maar hij gevoelde, dat hij zotteklap uit zou slaan. Diep bewogen stond hij op. Op hetzelfde oogenblik werd zijn voorbeeld gevolgd door den dokter, die riep Komt, kinderen, op weg! Anders loopen we knor ren op Men kwam thuis. Madeleine had het licht al aange stoken en trippelde op en neer van ongeduld. De dokter wilde zijne bezoekster naar huis geleiden. Maar daar kan niets van komen, bracht mejuf frouw Gerbier hiertegen in. De weg is veilig en wij zijn niet bang. Komaan, adieu George, goede reis! Kom maar gauw weer bij ons terug! Goeden avond, mijn beste Lucienne! Uwe dienares, dokter. Kom Sarah! Sarah gevoelde zich geheel verslagenondanks haar voornemen in alles te berusten, had zij een woord van liefde verwacht uit George's mond; dat woord had zij niet verno men. Hun afscheid was gedwongen, bijna koel. Ontevreden op elkaar en ontevreden met zich zelf scheidden zij met eenige afgezaagde groeten, zonder elkander begrepen te hebben, zonder zichtbare aandoening en bovendien gehaast door Madeleine, die naar huis wilde. Diepbedroefd en zich bij hernieuwing overgevende aan hare treurige gedachten, ging Sarah heen. Alleen gebleven vond George zijn koelbloedigheid terug. Al de schoone en liefdevolle woorden, die hij Sarah had kunnen toevoegen, stonden hem nu helder en duidelijk voor den geest. Nu was het te laat. Met het aanbreken van den morgen moest hij vertrekken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2