rechtszaken. koloniën. Politiek Overzicht GEMENGD NIEUWS. »mktb£sisi§te& den dat de wet niet behoort te treden op het gebied van het huiselijk leven. De wenschelijkheid werd bepleit om het verbod van kinderarbeid tot den leef tijd van 18 jaren uit te breiden. Door zeer vele leden werd een tegenovergesteld gevoelen verdedigd. De definitie van het woord arbeid kwam onvoldoende voor. Men drong aan op nadere bepaling van het begrip van arbeid. Eveneens verlangde men eene nadere omschrijving van hetgeen onder werkplaats verstaan moet worden. Sommige leden achtten het bedenkelijk aan zoovele ambtenaren de bevoegdheid te verleenen ten allen tijde recht van toe gang te geven tot alle fabrieken, werk plaatsen en vaartuigen. Gevraagd werd of werkplaatsen behoorende tot vakscholen werden uitgezonderd, zoomede of onder militairen dienst ook de dienst der marine is begrepen. Ten slotte wenschten enkele leden geconstateerd te zien, dat art. 82 van de wet op het lager onderwijs door deze wet niet zal vervallen. Bij breedvoerig gesteld vonnis heeft de recht bank ',4e kamer) te Amsterdam haar vonnis van 6 November bekrachtigd, waarhij de oud-majoor Jansen wegens oplichting en bedreiging tot 2 jaren gevangenisstraf is veroordeeld. {Uit de bataviasche bladen van 8 en 9, en de Sumatra Ct. tot den 10en Nov.) BATAVIA, 9 November. Aan het mail-overzicht van den ^Java- bode", dd. 6 November, is het volgende ontleend Wanneer men hier ingenomen was ge weest met of goede resultaten verwacht had van de beri-beri-commissie, dan zou het boricht van hare ontbinding, roet de laatste mail aangebracht, teleurstelling hebben gewekt. Thans echter was er alleen plaats voor verbazing, dat eene commissie, wier bijeenroeping zelfs in de openings rede der Staten-Generaal was aangekon digd, weer werd ontbonden, voor dat zij iets had uitgericht, alleen omdat de meeste leden, die zich eerst de benoeming hadden laten welgevallen, later bedachten dat hun eer het gezelschap van den secretaris niet toeliet. Intusschen heeft de beri-beri zelve aan de dienstweigering niet meegedaan en baar werk niet gestaakt,zij gaat rustig en ge stadig voort de krachten van het leger uit te putten, voedsel vindende in de nieuwe slachtoffers die haur telkens wor den toegevoerd. Wanneer de plannen om trent Atjeh, die door den adsistent-resident Van Assen worden uitgewerkt, ontruiming inhouden van de besmette streek, zullen zij alleen daarom reeds hier algemeene instemming vinden. Hoe langer hoe meer toch is men ervan overtuigd, dat het niet kan blijven zooals het nu is. Of wellicht uit de indische begrooting iets blijkt van hetgeen de minister met Atjeh voorheeft, is hier nog niet bekend. Wel kwam het bericht, dat op die be grooting in den Haag een post was ge bracht voor twee leeraren in het Latijn en Grieksch, welke te Batavia aan het Gymnasium Willem III verbonden, gele genheid zullen geven hier het voorberei dend onderwijs voor de academie te ge nieten. Da naam van de hoogere burger school alhier herinnert er aan, dat gymna siale opleiding haar oorspronkelijk doel was; het klein aantal leerlingen deed van dat doel afwijken, en de vraag ligt voor de hand of da omstandigheden thans van dien aard zijn, dat met grond op den duur een grooter aantal mag worden ver wacht. Wel is door de betere daartoe ge geven gelegenheid en door de slechte lijden in het algemeen de neiging toege nomen om de kinderen hier tot eene maatschappelijke betrekking op te leiden in plaats van ze daartoe naar Europa te zenden, doch waar dit laatste bij eene academische opleiding.toch niet kan wor den ontloopen, zal het zeker wenschelijk zijn ook het geheele gymnasiale onderwijs in Nederland te doen genieten. Het is nu eenmaal niet de geringste vloek van Indië, dat ouders te kiezen hebben tusschen het wegzenden hunner kinderen onder vreem den op een leeftijd, waarop het ouderlijk toezicht niet licht kan worden vervangen, en eene opleiding, die met allerlei slechte invloeden te worstelen heeft, doch de keuze tusschen die beide kwaden kan niet moei lijk vallen, zoodra men zijne zonen aan eene hoogeschool wil laten studeeren. Alleen fiuancieele redenen kunnen het wenschelijk maken de voorbereiding daar toe in Indië te zoeken. Wanneer men dus eenmaal heen is over de gedachte, dat de javaansche boer, de siaksche troeboekvis- scher, de makkassaarsche sirih-kauwer de kosten dragen van het gymnasiaal onder wijs onzer kindereu, dan zou het in elk geval beter zijn de door die inlanders op gebrachte gelden te gebruiken in den vorm van beurzen of toelagen bij het bezoeken van een hollandsch gymnasium, dan zulk een gymnasium hier over te brengen. Alleen zij, die niet aan den invloed van weer en wind gelooven, kunnen meenen, dat voor europeesche kinderen het onder wijs hier even vruchtdragend kan zijn als in eene gematigde luchtstreek. In ieder geval zal de enkele uitzending van docen ten in de oude talen niet veel kunnen baten, zoolang de zaak niet geheel en al geregeld is, en het gymnasiaal onderwijs in verband is gebracht met hetgeen aan do hoogere burgerschool wordt gegeven. Dezer dagen ia het detachement cava lerie, dat nog altijd te Tjilegon in garni zoen lag, van daar teruggekeerd, waaruit mag worden opgemaakt, dat het daar tot bewaring van de rust door de autoriteiten niet meer noodig wordt geoordeeld. Toch is men volstrekt niet overtuigd, dat die rust thans voldoende ia gewaarborgd, en wordt groote werkzaamheid roodig geacht. Men schrijft uit Atjeh onder dag- teekening van deu 29en Oct. het volgende: Bij éene en dezelfde compagnie van het 3e bataljon onderscheidden zich, in het begin van October 1887, tijdens een erns tig treffen met de Atjehere, een sergeant- majoor, een europeesch korporaal en twee amboineesche militairen. Die serg.-majoor werd, voor dit en nog een ander feit, in het begin van Juni 11. benoemd en aangesteld tot 2e lult.; de Europeesche korporaal in Juli d. a. v. be- eedigd als ridder der Militaire Willems orde en de twee Amboineezen, aan wie hij Goev. Besl. van Mei 11. de bronzen med. voor moed en trouw werd toegekend wachten nog steeds op de uitreiking hun- uer zoo goed verdiende belooning 1 Waaraan is deze onregelmatige tenach- terstelling te wijten, welke niet anders dan storend kan werken op den goeden geest van een bij bet 'leger zoozeer gewaardeerd inlanilscb element? j)0 volgende circulaire, onderteekend door den kolonel Van Teijn als voorzitter en den majoor-intendant Soeters als pen ningmeester is verzonden: Medio 1887 vormde zich te Kota-ltadja eene commissie, die zich ten doel stelde gelden in te zamelen, ten eiDde door bet oprichten van grafteekenen op hel kerk hof to Kota-ltadja de namen in herinue- ring te brengen van alle landsdienaren, die in den Atjeb-krijg vielen. Daartoe werden door deze commissie circulaires met inteekenlijsten rondgezon den, waarvan de strekking was een beroep te doen op alle actief dienende en gepen- sionneerde indische ambtenaren en be ambten, op alle actief dienende en gepen- sionneerde officieren en minderen van Zr. Ms marine en van het leger ui Nederland en Nederlandscb-Indië. Bovendien werd in de in Indië aangeboden inteekenlijsten voor vrienden en vereerders van wijlen generaal Demmeni de gelegenheid open gesteld, het hunne bij te dragen tot de oprichting van eene tombe op bet graf van dezen opperofficier te Paya-Combo De totaal ingeteekende som bedraagt tot nu toe f 9950, zijnde de inteekening in Nederland nog niet geheel afgeloopen. Na aftrek van ongeveer f 100 aan on kosten voor drukken en verzenden der circulaires en inteekenlijsten, en bijtelling van reeds te goed gemaakton interest, mag gerekend worden op eene beschikbare som van ruim t 10.000. Hiervan gaan af f 1250, die uitsluitend werden ingeteekenil voor de tombe te Paya-Combo. Aangenaam is bet der commissie aan belangstellenden te kunnen mededeelen dat, dank zij de welwillende bemoeilDgen van de heeren kolonel J. Visser en majoor E. J. Haverdroeze te Padang.de verrijzing dezer tombe binnen een drie- a viertal maanden kan worden tegemoet gezien. Na voltooiing zal getracht worden daar van eene fotografische afbeelding te be komen en deze, vergezeld van eene toe lichtende beschrijving, ter opname ra de nederlandsche illustraties, den betrokkenen redactiën worden aangebodeD. Omtrent de grafteekenen op het kerk hof te Kota-Radja, waarvoor de overblij vende f 8750 dienen, kan voorshauds slechts worden medegedeeld dat in Neder land bet ontwerp van een mausoleum reeds onderbanden genomen is en der commis sie de spoedige toezending er van werd toegezegd. Niettegenstaande de hulp en ondersteu ning die de commissie van verschillende autoriteiten mocht erlangen bij bet hekend maken der oproeping en innen der inge teekende geiden, zoo sluit dit de moge lijkheid niet uit dat door toevallige om standigheden het beroep van de commissie bij enkele actief dienende en gepension- neerde landsdienaren in Indië onbekend bleef. Mochten deze echter, na lezing van het bovenstaande alsnog tot eene bijdrage zich geroepen gevoelen, dan houdt de com- missie zich beleefd voor de toezending aan bevolen. Veraunning verleend, om te repatntem: Aon de kapt. ter zee, K. A. Stalman Bomo; de lult. t/z le kl„ n. I- M. B- Kens; id., J G. Saeth- laea- id., H. P. Ne'selier; de luit. t/z. 2e kl-, p. J. Goedkoop: id., K. J. Casteudijk; id M. J. Gilhuijs; de off. van administr. Ie kl., J. W. Groe- neijk; id. 2e kl., J. Lombaard; ld. 2e kl., L. J. Mouton. Troutth, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de Indische bladen van 6 tot 9 Nov.) Gehuwd: J. C. van Waardenburg en G. S. G. Gallas, Batavia. - Th. Ader en E. M. van der Eb, Batavia. Geboorten-. Munnich z. Lamjong (Atjeb). J. M* Loos-Poos d. Padang. Overleden M. A. Obdam-Dassein 73j.Batavia. Bagamoyo wordt het Soeakim der duit- scliers zooals Osman-Digna deze koppig verdedigde stad omsloten houdt sinds jaar en dag, zoo gaat het negerhoofd Bushiri zich verschansen om Bagamoyo. Van all zijden komen de opstandelingen hem steu nen. De rijke buit, die hij na de jongste gevechten ten koste, maar ondanks zijn ver lies van honderd manschappen,beeft weten te bemachtigen en te behouden, zal aan dien bijval wel niet vreemd zijD. De inboorlingen aanbidden ook bij voorkeu de opgaande zon. Het laat zicb aanzien, dat de duitsche com pagnie, ondanks den steun der duitsche oorlogschepen een hardeu kamp zal heb ben te strijden. De inboorlingen hebben een erkend bevelhebber gevonden, die door het slaan van een beleg toont, (lat den in 't oorlogvoeren zoo bedreven vijand geen onleerzaam leerling in hem gevonden heeft. De zanzibarieten leveren de eerste blijken van een bedrevenheid en hardnekkigheid, die in de atjiueezen en soedaneezen de nachtmerrie van heerzuchtige blanken geworden is. Eu wat heeft de duitsche compagnie te stellen tegenover dit zwarte, fauatieke volkje, dat met doodsverachting vecht voor een handvol kralen en zonder belemmerd te worden door een //point d'honneur// ot door eeu last vau wapenen aan den haal gaat en zich in zijn bosschen verstopt, waar het op de buis, of 'fc zij in overeen stemming met zijn buisloosheid gezegd, op ziju huid krijgt? Eeu handvol man schappen en eeu handvol plannen. De eerste komen haar ter welkome hulp van de blokkadeschepeu, die hun oorspronke lijke roeping uit het oog verliezen tot niet geringe ontevredenheid der andere makkers, die moer verveling dan voldoe ning vinden in het schilderen om de afrikaansche kust, waartoe zij verleid wer den door de bumanistiscbe opwekking van een staat, die het eerst zijn verplichtingen uit het oog verliest. De plannen gaan van Berlijn uit en staan met de zending vaH Wissmann in nauw verband. Diens bezoe ken op Friedrichsruh schijnen geen ge ringe wijzigingen in zijn program ten ge volge te hebben gehad. Hij zal door slechts twee landslieden vergezeld vertrekken. Een hunner zal, naar bet beet, de onmisbaarste reisbenoodigdheden inslaan in Zanzibar, de ander zal een kolonie bevrijde slaven te Dar-esSalam leeren exerceeren en schieten en uitvallen doen. En Wissmann zelf' Hij kan toch niet als een eenzaam wandelaar Emin-Paeba gaan opzoeken. Het is mogelijk, dat bij onder de goedwillige negers dragers gaat werven, maar nu het blijkt, dat de duitsche regeering zich met ontziet de belangen der blokkade tegen de afspraken in aan die van eene ban- delsvereeniging dienstbaar te maken, nu zou bet na de conferentiëu met Bismarck niet onmogelijk zijn, dat de ontdekkings reiziger Wissmann zich te eeniger tijd ging herinneren, dat hij tevens luitenant is. In Soeakim is de oorlog in vollen gang. De kogele vliegen van de stad naar den vijand en van Osman-Digma naar de stad dat het een lust is, zou men bijna zeggan, nu deze crisis het uitzicht opeut op "een einde der slepende kwaal. De bijna zeven magere jaren, die Egypte aan bet sebattenverslindeade beleg beeft te wijten, kunnen op geen andere wijze in vette overgaan. Naar allen schijn zal Osman- Digma de voorspelling dergenen, die hem al voor de engelschen zagen loepen, voor deze nog aangekomen waren, binnen een kort tijdsbestek waar maken. Vooreerst heeft hij dezer dagen de wetenschap opge daan dat de engelschen evenmin als bii bun kanonvleescb ouder bet mindere volk zoeken. Zij hebben den bpWhebber zijner troepen in de loopgraven weten te treffen. Eu daarbij verneemt ne //Standard uit Soeakim, dat hij aan kolonel Greufell een brief heeft geschreven. Het is een veeg teeken, wanneer een bevelhebber zijn tegen partij iets anders dan kogels toezendt. Italië profiteert van dezelfde methode waarin Duitsehland zijn heil gaat zoeken: nevers met negers te vernietigen. Sedert het besloten heeft in plaats van zijn doel door kostbare expedities na te jagen wachtend en stille zittend in Massowah een bezoek van de fortuin af te wachten nemen de zaken eeu gunstigen keer. In Abyssinie vertoonen zicb de onmiskenbare beginselen eener burgeroorlog. Menelick, koninv van Choa is tegen zijn souverein en schoonvader koning Jan van Abyssinie opgestaan, naar het schijnt op aanstoken van de italianen. Een gunstiger tijdstip bad bij niet kunnen kiezen, daar Ras Alula, de veldheer van koning Jan, de banden vol heeft met het dempen van een .ervischen opstand. Zoo kon Italië van het veilige Massowah uit, den gang van den strijd afloeren en in geval de beide par tijen elkander moegevochten hadden, uit den boek komen en als derde mail aan spraak maken op de kostelijke ahyssiniscbe kluif. De beide mededingers om den perzischen buit toonen beiden een vredelievende gema- tigdheid, die sterk afsteekt tegen den oor logszuchtigen toon door de engelsche en russisebe persen aangeslagen,die groote nei- gin» toonen baar pennen tot zwaarden om te smeden. De Standard» laat zijn peters- burgsebbn correspondent beweren, dat er door Engeland geen enkelen maatregel is genomen dan met medeweten van Rusland. De „Moscousche Courant» weet daarente gen te vertellen, dat bir Drummond Wolff twintigduizend p. st. aan den shach en de helft dezer som aan Amir—Kban zou heb ben aangeboden in ruil voor de concessie voor een spoorweg naar engelsche planDen. Terwijl die beide gouvernementen voort gaan bet houtvuur te blusschen dragen de couranten met ijver nieuwe brandstoffen aan, en meet de een zijn politieken kerf stok aan dien van den ander. Terwijl de heeren in stilte voortgaan te werken, vul len de bladen met oproerige praatjes de voor pblitiek nieuws voorbestemde gaatjes hunner oourant. Zonder verzwakking wordt in de euro peesche pers een kruisvuur van verwijten en bedreigingen onderhouden. De fransche bestookt de duitsche om de uitzetting van den italiaanschen journalist Paranelli. De duitsche laat zich dat natuuurlijk niet aanleunendan moeten de italiaansche couranten maar wijzer zijn en zich uit respect voor het midden-europeesch verbond koest houden //Gazetten dürfen nicht ge- niret werden" zeide Erederik de Groote al. De //Hamburger Correspondenz" gaat den russischeu beer een pen op den neus zetten wegens de herhaalde provocatiën tegenover Oostenrijk. Wanneer dat zoo voortgaat zal //Duitschlands geduld" zijn elasticiteitsgrens overschrijden het gewone dreigement tegeD Frankrijk, maar dat aan deze zijde uitgediend zijnde, zijn vreesverwekkenden invloed aan de andere zijde uit moet oefe nen. Uit al deze teekenen voorspelle een bulgaarsch blaadje voor eenige dagen een europeeschen oorlog, wat niet zeer oor spronkelijk was. Daarbij ried het den ho peloos verdeelden staatjes van het Balkan schiereiland, zich te vereenigen om Rus land, Oostenrijk en wat daar uit 't Noorden meer dreigt met annexatie, het hoofd te bieden, wat zeer orgineel gevonden was van het bulgaarsche blaadje. In het Walenland breidt de werkstaking zich uit, doch is nog verre van algemeen. Hier en daar worden meetings gehouden, maar de vorming van optochten en betoo- gingen gaat zoo gemakkelijk niet meer. De werklieden zijn die nutte- looze wandelingen moede en blijven liever thuis. Daarbij houden de po litie, de burgerwacht en de gendar men er het oog op en de gemeen tebesturen verbieden samenscholin gen. De troepen, die tot handhaving der rust overgezonden zijn, moeten allen omgang met de burgers ver mijden. De ijzerpletterijen van La Louvière hebben opgehouden te wer ken bij gebrek aan steenkolen. Die van La Croyère zullen weldra even eens moeten sluiten. Van Haine- St. Pierre, Baume en elders komen dezelfde onrustwekkende tijdingen aan. Belangrijke bestellingen zijn reeds aan duitsche kolenmijnen ge daan. In den omtrek van Bergen is het getal werkstakers met 2000 aangegroeid. Dit maakt in 't geheel 7000 voor de geheele Borinage. Men verontrust zich over dit getal eu men vreest dat er botsingen zullen plaats hebbeD. In sommige meetings is besloten andermaal eene betoo ging te doeD. Een vrees el ij k drama is Dinsdag te Hohenmauth, in Bo demen, afgespeeld. Een zes-en-twin tigjarige dierentemster gleed in het hok, waarin zij zich met een groo- ten koningstijger bevond, uit en werd door het woedende dier onder de oogen van het hevig verschrikte publiek aan stukken gescheurd. Een der knechts van de menagerie trachtte tevergeefs het dier door middel van een ijzeren staaf in be dwang te houden. Wanneer zal er toch eens een eind komen aan die gevaarlijke, zedenbedervende vertooningen. In het hongaarsche dorpje Magyor Lzakos is eene rooverhende van niet minder dan 65 man ge vangen genomen. Het merkwaar digste hierbij is zeker wel, dat de burgemeester van het plaatsje de aanvoerder is. Onder de talrijke misdaden die door deze bandieten zijn begaaD, noemt men den moord op twee ge heel e gezinnen en verschillende brandstichtingen. Rome is sedert enkele dagen voor het eerst in 't bezit ge komen van. gesloten rijtuigen. Tot nu toe was dit een ongekend artikel in «de eeuwige stad», tot groote ergernis vooral van alle niet Romeinen, 't Is dan ook voorname lijk tengevolge der klachten vau de vreemdelingen, dat zij hun intrede in de stad hebben gedaan. Hun aantal is echter nog zeer bescheiden, veertig in't geheel 1 Ook zijn zij zeer gehaat door de koet siers der open rijtuigen, door wien zij bij hun eerste verschijning met gefluit en allerlei vijandelijke demon- stratiën werden begroet, evenals de overmoedigen, die het waagden aan deze «nieuwigheid» de voorkeur te geven, om zoodoende voor een nat pak of een verkoudheid gevrijwaard te zijn. LONDEN, 14 Dec. (Reuter.) La gerhuis. De bespreking van de be grooting van marine heeft zeven uren geduurd. Lord Charles Beresford tracht aan te toonen, dat de engelsche zeemacht in onvoldoenden toestand verkeert, in vergelijking met de vereenigde vloten der overige mo gendheden. De minister van Marine bestrijdt dit. De minister brengt in herinne ring, dat de opofferingen, welks Engeland zich voor de vloot heeft getroost, grooter ziju dan hetgeen andere mogendhedenen vooral frankrijk, tot dit doel hebben uit gegeven. De minister gelooft is staat te zijn in het volgende jaar een pro gramma voor te stellen, waarop alle hervormingen, welke gewenscht kunnen worden, zijn opgenomen. Ten slotte worden alle hoofdstuk ken der begrooting aangenomen. LONDEN, 14 Dec. (Reuter.) De Standard meent te weten, dat Os man-Digna in den brief, dien hij den bevelhebber der egyptische troe pen te Soeakim heeft gezonden, meldt, dat de troepen, door den Mahdi tegen Emiu-pacha uitgezon den, geslaagd zijn in hun onderne ming. Em.n-pacha heeft zich wakker verdedigd, totdat zijn laatste hulp middelen waren uitgeput. Eindelijk sloegen zijn soldaten aan het muiten en leverden hem aan den vijand over, benevens een blanken reizi ger, dien men voor Stanley houdt. De Standard voegt er bij, dat Osman-Digna met den brief bewij zen heeft gezonden, waaruit de waarheid zijner beweringen blijkt. PARIJS, 14 Dec. (Reuter.Vol gens de XIX Steele is de regeering voornemens bij de Kamer een wets ontwerp in te dieDen, krachtens het welk aan de Panama Maatschappij eenvoudig machtiging wordt ver leend, haar betalingen gedurende drie maanden te schorsen. De ministerraad komt heden hij een, ten einde de instemming der Maatschappij hiermede te vernemen. Het bestuur der Maatschappij zou gisteravond hebben besloten, de be taling van de coupon der obligaties, die op 15 Dec. vervalt en de eerst vervallende coupon der aandeelen uit te stellen. •V A I'-J X JS... Liesje ^tot haar vader). Papa, Ka- rel en ik, we spelen man en vrouw en nou zeit Karei, dat als ik de vrouw ben, heb ik niets te zeggen. Maar u doet toch óók alles, wat mama zeit, nietwaar, papa Heeft een meisje het geluk, zegt Goethe, dat haar bruidegom verstand en hart bezit, zoo leert zij meer dan hooge scholen en vreemde landen kunnen geven. President van de Rechtbank. Be klaagde, hebt gij nog iets tot uwe verdediging aan te voeren? Landlooper. Neen, mijnheer; be handel me nu maar net zooals gij zoudt wenschen, wanneer gij in mijn plaats was en ik in de uwe. Men moest, zegt Büchner, ieder meisje daarop wijzen, dat zij langer oud dan jong zal zijn. Abistsirdam, 14 Dec. Da priïfMn dar Aardappelen waren als volgtï Friasehe Dokkumer Jammea 3,a 8,25, dito F-«naker Jammen f2,75 a 8.10, do. Engalsche f2.60 a 0,do. Muntersche f 0.a 0, Seeuwscho Spniiche Jammen i 4,50 a 5,field. Blauwe f 2,80 a 2,60, Pru'siacho Hamburger* dito Roode f2,90 a 8,10, Saksische f8,a 8,75 Zeeuwsche Poters f 0,a 0,do. Elakkcesche f 3,50 a 4,25, dito Blauwe f 2,30, r. 0,Hille- gommer do. f 0,a 0,Haarlemmer id. f 0, a 0,alleu per Hl. Aangevoerd 0 verache ladingen. Suiker: Biet en Geraffineerd onveranderd. Petroleum. Loco f ÏO1/* E. gedaan en te ver geefs geboden. Dec. flOE., Jan. f9.75, consum- tie f 11.50. Nobel loco en Jan. f8.75 E., Jan./ Maart f8.75 E., consumtie f 10. Tarwo op levering onveranderd, Maart f216, Mei f217. Nsteoring van de Commissie voor den Graan handel. Rogge op levering Iets hooger, Maart f130, Mei f181, 132. Noteering van Meuwe Toole. Koolzaad stil. Raapolie zonder handel. Lijnolie vast, lo. Jan. f 205/s> lo. Jan ./Mei f S0s/e lo* JuH/Aug. i 215/g. Sohikdam, 14 Dec. Moutwijn f 8.50, Jenever 14.Amst. Proef f 15,25 Sposliag-Beuri 2 30, dito Commujaio f 2,

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3