NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. BERICHT. 6e Jaargang. Woensdag 19 December 1888. No. 1677. ABOHWEMEKTSPELTS: ADVERTENTIE!: Twintig Cents, J. C. STADSNIEUW S. BINNENLAND. SARAH BLONDEL. Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. feletaonnuDimer BÏ2. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. G-roote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. SMrecteuress-IJItgewers J C. PËEREBOOffl en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DAUBE 3f Co., JOH. F. JONESSuer., Parijs, Slbts Faubourg Montmartre. Op de vierde pagina van dit Blad, links bovenaan, zullen onze Geabonneerden den BON vinden, op vertoon waarvan zij tegen be taling van slechts den prachtigen Humoristischen Scheurkalender kunnen afhalen. Om de aflevering geregeld te doen plaats hebben, zal de afgifte aan vangen Woensdagmorgen te negen uur. Directeuren - Uitgevers Haarlem, 18 December. De Staatscourant vaD beden bevat de wet van 10 December 1888 (Stil. no. 172) verklarende bet al gemeen nut der onteigening van eigendommen, noodig voor de ver breeding aan de noordzijde van den oostelijken ingang van de Barre- voetesteeg alhier. De heer D. Haagmans jr., van Rotterdam, zal zich met lo Januari a. s. hier ter stede als muziekon derwijzer vestigen De heer Haag mans is p>anist en heeft zijne mu zikale opleiding hoofdzakelijk aan het Köd. Conservatorium te Leip zig genoten en was hij daar drie jaren leerling van prof. dr. Carl Reinecke. Maandagavond te half elf ston den de eerste en tweede compagnieën van het derde bataljon infanterie alhier genu biliseerd om naarZand- voort te marcbeeren. De voertuigen waren opgeladen en de manschap pen van patr. nen voorzien dit alles was in den tijd van slechts drie uren geschied. Om elf uur kon de troep inrukken, daar van den tocht naar Zandvoort was afgezien. Voor een goed bezette zaal in de Sociëteit «de Kroon» alhier trad Zondagavond jl. voor het eerst op het gezelschap van den heer M. Swaabe. Het bleek, dat dit gezel schap uit zeer goed samenwerkende krachten bestaat. Reeds ua het eerste nummer van het zeer geva rieerde programma werden de ar- tisten daverend toegejuicht. Den geheelen avond werd het publiek in een pleizierige stemming gehou den, hetgeen nogal iets zeggen wil op het uitgebreide gebied van va riété-uitvoeringen. De heer Swaabe blokt uitmuntend de kunst te ver staan om zijn publiek naar meer te doen verlangen. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagilad: 1 gepensionneerd onderofficier zoekt bezigheden. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 boekbindersjongen met het vak bekend, 1 smidsjongen. LETTISH El KUIST. Het hollbndsche opera-gezelschap dreigt een zeer groot verlies. Mevrouw van Ophemert- Schwencke moet nl., tengevolge van onaange naamheden met den heer De Groot, voornemens zijn het gezelschap te verlaten. Naar men verneemt, moet in deze zaak het recht geheel aan de zijde van den directeur zijn. Door den minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid is bepaald, dat het goedkeuriDgs- merk, gedurende het jaar 1889 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter Z in den ge wonen drukvorm, schuin gesteld bij den ijk van gasmeters de ko ninklijke kroon. De nationale tentoon stelling van oude en nieuwe kunst nijverheid, dezen zomer te 's Hage gehouden, schijnt een vrij aanzien lijk tekort opgeleverd te hebben. De aandeelhouders iu het waar borgkapitaal, die reeds f 20 van elk aandeel van f 50 hebben gestort, zijn aangeschreven om per aandeel weder f 12,50 bij te passen. Het tekort schijnt dus ruim f17.000. (Avondp.) Uit te 'sHage ontvangen particuliere brieven blijkt, dat de bevolking van 't land Tjiomas, door tusschenkomst van hare hoofden, aan den landheer het verzoek heeft gedaan, den heer Sol, dfe bij bet afzenden van de mail spoedig ver wacht werd, bij zijne kornet op Tjio mas feestelijk in te halen. In overeenstemming met de hem bekende wenschen van den heer Sol, heeft de landheer verzocht, dat hoofden en bevolking zich van elke manifestie zouden onthouden. De heer J. T. Gerlings, die den 1 Februari a. s. zal aftre den als chef der beweging bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, is benoemd tot directeur der Nederlandscb-Indische Spoorw.-maatschappij te Samarang. Het Neder 1. tandheel- kundig genootschap heeft een schrij ven aan de geneeskundige inspec teurs verzonden, ten einde aan te dringen op verscherping van het toezicht op onbevoegde uitoefening der tandheelkunst. Het genootschap wijst er op, dat door het voeren van titels als mee. dentiste e. a,, het publiek in den waan wordt gebracht, dat deze personen bevoegd zijn de tandheel kunst uit te oefenen. Men leest in den Tijd: Naar ons van hoogst betrouw bare zijde wordt medegedeeld, schij- nen de stadgenooten in geen geval meer op de hulp van dr. Mezger te mogen rekenen. Eene dame van aanzienlijken stand, die zich onder zijne behandeling wilde stellen, werd dezer dagen op 's dokters eigenaar dige manier door hem weggestuurd, zoodra hij van haar vernomen had, dat zij eene amsterdamsche was. De kroon der o v e r d r ij- ving in de buitenlandsche pers van het gebeurde in «Maison Stroucken» spant een italiaansch blad, dat een echt sensatie-artikel over de «bar- barie ignominiose» te Amsterdam geefto. a. lezen wij, dat verschei den socialisten dynamiet-patronen hadden medegebracht, en dat een gedeelte van het gebouw der ver gadering in de lucht is gesprongen. Het aantal doodeu wordt op 7, dat der gekwetsten op 84 geraamd! Het bestuur der Vcreeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, uitvoering ge vende aan het besluit der algemeene ver gadering, den 21n Nov. 11. te Zaandam gehouden, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het dringend verzoek, om de voordracht tot oprichting van een drietal proefstations voor den landbouw, onver anderd te willen aannemen. Verwijzende naar de argumenten, in het advies der Landbouw-commissie aan den minister neergelegd, meent het be stuur, naar aanleiding van enkele aan- en opmerkingen betreffende deze zaak, voor komende in het voorloopig verslag over de begrooting van waterstaat, er op te moeten wijzen, dat vooral het oprichten van rijks-proefstations een gebiedende eisch des tijds is te achten. Dat de landbouwers en zuivelbereiders die oprichting ten zeerste zullen waardee- ren, moge blijken uit de overstelpende drukte, die geregeld aan 's rijks proefsta tion te Wageningen heerscht. Vooral voor de zuivelbereiding is het oprichten van meerdere rijks-proefstations van overwe gend belang, en het was zeker met het oog hierop, dat de landbouw-commissie Hoorn als eene van de meest geschikte plaatsen tot vestiging van een proefsta tion heeft aangewezen. Hoorn toch ligt te midden van eene nijvere streek, waar de zuivelbereiding hoofdzaak, ja bijna de uit sluitende bron van bestaan voor onze landbouwende bevolking is, in directe verbindÏDg met de provinciën Friesland en Zuid-Holland. Vooral met het oog op de velerlei ge breken, bij de zuivelbereiding voorkomende, waarmede onze kaas- en boterbereiders te kampen hebben, en waarvan de norzaken door de practijk niet zijn op te sporen, is het dringend noodig, dat de wetenschap de practijk te hulp kome. Ten onrechte toch dreigt de meeuing ingang te vinden, dat de zuivelbereiders zich weinig aan hun bedrijf gelegen laten liggen, en van ader vaad'ren aard zijn ontaard». Het te gendeel is waar. Met kracht en energie wordt er naar gestreefd, aan de scherpe concurrentie met vakgenooten iu het bui tenland het hoofd te kunnen bieden, Intusschen zijn practische kennis en er varing niet alleen voldoende om op de hoogte van den tijd te blijven en de bij de zuivelbereiding voorkomende gebreken met succes te bestrijden. Wij hebbeu behoefte aan den steun en de huip der wetenschap. Wat die hulp vermag, kan het kleine Denemarken leeren. En zeker ligt het op den weg der nederlandschc regeering, aan onze zuivelbereiders die wetenschappelijke hulp te verschaffen door het oprichten van proefstations en vakscholen. Volgens toezegging komt Recht voor Allen inderdaad terug op het voorgevallene in «Maison Stroucken» te Amsterdam. Het blad geeft nu eene lezing er van, die met de verklaringen van alle oog getuigen in strijd is en beweert onder anderen, dat het eerst van de zijde van de bestuurstafel met stoelen is geworpen. Wat de ver slaggevers van de dagbladen mede deelden was onwaardeze waren door den eerw. heer Brouwers om gekocht door een fijn diner met champagne enz. enz.lil De schrijver ziet de oorzaak van het gebeurde in de omstandigheid, dat in eene vergadering, belegd om hulde te brengen aan den Paus, het allereerst een telegram werd voor gesteld aan den Koning en de samen- gekomenen, die geen recht hadden tot debat, terwijl er ook niet gestemd werd, geen ander middel hadden om zich daartegen te verzetten, dan op de wijze, waarop zij dit gedaan hadden. Het schijnt slim bedacht, maar dat in het Koninkrijk der Neder landen eene bijeenkomst van Neder landers aanvangt met eene hulde aan den wettig regeerenden Vorst is toch geen zaak, waartegen men zich met recht verzetten kan. Dat men dit nog eerst aan eene stemming zou moeten onderwerpen inderdaad dat is toch te veel geëiecht van Nederlanders. Wie er zich niet mede vereenigen kan, be- schouwe het dan als een loutere beleefdheidsformule, maar in geen geval mag het aanleiding geven tot storing der orde. (Arnh. Ct.) Zondag had te Utrecht de vergadering van Katholieken plaats, belegd om te protesteeren tegen het gemis van wereldlijke macht voor den Paus. De zaal was overvolmen schat de aanwezigen op 2200. Een zangkoor droeg een lied voor. De president jhr. De La Court, wees kort het doel aan. Dr. Schaep- man deelde een telegram van den Paus mede, waarbij de apostolische zegen werd verleend. De adressen aan den Paus en het nederlandsch episcopaat met protest en met betuiging van hulde en trouw, werden met applaus aan genomen. Dr. Schaepman hield eene redevoering over de beteekenis der wereldlijke macht en over het pro test, welk laatste strekt niet om van staatslieden herstel te vragen, maar van God, die door een won der de wereldlijke macht schiep en handhaaft en wien men wil af- smeeken dien ook door een wonder ■W SI 1LLHTO JNT. Naar het fransch van Gallet. 23) X. Sarah, wat is er toch? zeide hij, op het oogenblik dat zij het vluchtige beeld van George Ra^nal zag en haar blik de aandoening verried, waaraan zij ten prooi was. Zij scheen hem niet te hooren en antwoordde niet of, indien zij hem al bescheid gaf, haar antwoord ging verlo ren in het gedruisch van de menigte. Jacques drong niet verder aan. Het bewustzijn van zijn overmacht stelde hem gerust. Bovendien was men bij het doktershuis aangekomen, waarin over eenige uren een diner zou gegeven worden, gevolgd door een bal, waarop mijn heer en mevrouw Sylvain de honneurs zouden waarnemen, daar Jacques en Sarah zoo spoedig mogelijk hun intrek zouden nemen in het voor hen ingerichte huis. De dokter had dit alles zoo bedisseld. Hij vond het har telijker en huiselijker wanneer de jonggehuwden zoo spoe dig mogelijk hun eigen thuis gingen opzoeken, dan dat zij zich blootstelden aan de vermoeienissen en de verveling eener huwelijksreis met zijn vunzige wagons en zijn sma kelooss hotelkamers. Toen Jacques na eenige oogenblikkeu met eenige vrien den de trap afkwam, Sarah in gezelschap latende van Lu- cienne, mevrouw Sylvain en Madeleine, naderde hem de huisknecht met de hoed in de hand. Mijnheer, sprak deze tot hem op gedempten toon, er staat een man buiten, die in 't laatste half uur twee maal heeft aangescheld en er op staat u te spreken te krij gen. Ik heb hem evenwel niet binnen durven laten. Een man.... Wie is bet? Ik weet het niet. Het schijnt een soort van Turk te zijn. De aldus gekenschetste persoon verscheen plotseling in de deur en trad op Jacques toe, terwijl de knecht zich ver wijderde. Het was voor 't uiterlijk een laudlooper. Zijn gelaat was taankleurig, zijn haren verwilderd, zijn baard verwaarloosd. In zijn holle oogen brandde een koortsvuur en zijn blik was tegelijkertijd woest en vreesachtig als van iemand, die hon ger heeft en die liever zou stelen dan vragen. Een ver kleurde roode muts bedekte het hoofd, waarop Jacques met gefronste wenkbrauwen den blik gericht hield. De onbekende beantwoordde dien blik met een onver schillig voorkomen en zeide losweg Wel zoo, Jacques, het schijnt dat je mij niet meer herkent! Op het gehoor van deze stem zweefde Jacques een naam op de lippen. Matthieu! Wel wis en drie, Matthieu! Jij schijnt er den tijd toe te nemen; wat mij betreft ik had je dadelijk herkend.'t Is waar, voegde hij er bij, terwijl hij met de borstelige hand over zijn verkleurden baard streek, jij ziet er beter onderhouden uit dan ik. Jacques voerde hem met zich naar het einde van de ves tibule, waar zij buiten het bereik van vreemde blikken waren. Waar kom je vandaan? stotterde hij, zonder te weten, wat hij eigenlijk zeide. Hij gevoelde zich geheel uit het veld geslagen door de verschijning vau zijn broeder, van wien hij sedert jaren geen bericht had ontvangen en dien hij in elk geval niet gerekend had, zóo terug te zien. Van Egypte, mijn vriend, antwoordde Matthieu. Beroerd land! Kijk maar eens hoe iemand er vandaan komt, ging hij voort, terwijl hij zijn mantel opensloeg en een flanel toonde, vol gaten en scheuren. Wanneer ben je aangekomen? Dezen morgen. Waar vertoef je? Matthieu noemde een hotel van den laagsten rang, da ergens in de nauwe straten stond bij bet station. 't Is wel, zeide Jacques, ik kom je daar op zoeken. Doe geen moeiteik zal wel eene terugkomen. Ik wil je vandaag geen overlast doen. Ik wilde je alleen maar op de hoogte stellen van mijn terugkomst. Keer gerust naar je zaken terug. Tot weerziens Tot weerziensantwoordde Jacques afgetrokken, de hand drukkende, die zijn broeder hem toestak. En in gedachte verzonken, keerde hij naar zijn vrienden

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1