'orden, terwijl teven» inlichtingen evraagd zijn omtrent het schapen- js, dat in Limburg gevonden wordt. Wij lezen in het Hdb l.: Met voldoende zekerheid kunnen rij mededeelen, dat het bericht, ezer dagen door andere bladen erspreid omtrent den terugkeer der koninklijke Familie naar 's-Hage p 15 Januari a. s., van allen grond i ontbloot. De gezondheidstoestand es Konings, hoewel vrij bevredi- end, zou voor de uitvoering van oodanig plan een onoverkomelijk gietsel zijn. Met het oog op den zwakken taat der gezondheid van Z. M. den Coning is het intusschen geen on lustig verschijnsel, dat het Kerst eest ook dit jaar op het Paleis het joo op de gewone wijze zal worden pevierd. Een elftal apeldoornsche kinde en ontvingen eene uitnoodiging om .anstaauden Maandagavond met H. C. H. prinses Wilhelmina de vreugde 'an den kerstboom ten paleize te tomen deelen. Bij kon. besluit zijn de ïeeren G. R. Castendijk en Theod. Schröder erkend en toegelaten on- lerscheidenlijk als consul-generaal sn consul der Argentijnsche Repu- eliek te Rotterdam. Door den minister van iolonién is bepaald, dat de heer J. Ie Koning Knijff in opleiding wordt jenomen voor de betrekking van ngenieur bij den dienst van het nijnwezen in Nederlandsch-Iudiê. Dezer dagen werd be- ■icht, dat de aanklacht, door den deer De Rochemont tegen den heer Ferstege ingediend, geen voortgang sou hebben. Thans kan echter wor- len medegedeeld, dat, hoewel daar- jmtrent door de rechtbank nog geene beslissing is genomen, tot dusver ïog geen reden bestond om te ver onderstellen,dat de aanklacht niet tot sen strafvervolging zou leiden. Het diner, dat na afloop van de protest-meeting Maandag- namiddag in het Gebouw voor kun sten en wetenschappen te Utrecht werd gehouden, werd door ruim 100 gasten bijgewoond. Er heerschte een zeer opgewekte geest onder de aanzittenden. Het comité, waarvan de uitnoodiging tot de meeting was uitgegaan, zat op gereserveerde plaatsen. Feest dronken werden uitgebracht door jhr. J. de la Court op den Paus door generaal v. d. Schrieck op Z M. den Koning en Hoogdeszelfs Huis, en door den heer De Bruin, lid der Eerste Kamer, op de bis schoppen van Nederland, welke allen met groot applaus werden begroet. Aan Z. M. werden, evenals aan de bisschoppen, telegrammen verzonden Onder de verdere toespraken ver melden wij alleen die van den heer Westerwoudt op dr. Schaepman, en die van dezen op het katholieke Nederland. De voorzitter, de heer De la Court bracht een warm woord van dank aan het Utrechtsche comité voor de waardige en voorbeeldige wijze, waarop het de protesteerenden had ontvangen. In het «Kasteel van Antwerpen» vereenigden zich de meesten, die in het Gebouw v. K. en W. niet hadden kunnen geplaatst worden, ten getale van omstreeks 100. Ook daar liep alles in de beste orde af en heerschte eveneens veel geest drift. U. D.) Over het diner der deel- nemera aan de protest-meeting deelt het Centrum o. a. mede, dat rnr. F. Th. Westerwoudt, lid der Ged. Staten van Noord-Holland, onder algemeene instemming het woord vroeg om een dronk te wij den aan den redenaar van den dag, aan dr. Schaepman. O. a. zeide spr. «Geen man in Nederland is meer beoordeeld, geoordeeld en veroor deeld dan hij, wèl een bewijs dat hij een man van ongemeene betee- kenis is. Moge God, die hem die groote gaven gat, hem nog langen tijd sparen tot heil der katholieke zaak in Nederland.» Een oorverdoovend applaus volgde op deze korte en bezielende rede, en hield niet op, voordat de held van den dag zelf de tribune beklom, om in eene schitterende improvisa tie aan zijn overkropt gemoed lucht te geven. Dr. Schaepman aanvaardde den lof hem toegezwaaid, aan God daar van de eer gevende en verklarende, dat, wat ook ooit zijne gebreken en tekortkomingen waren geweest, hij aanspraak maakte op het recht, be schouwd te worden als een man, die altijd had geleefd en gestreden met het groote doel voor oogen: de verheffing en verdediging der katholieke kerkl Alsnu herdacht spr. de katholieke kerk in Nederland, in al hare uitin gen de liefdadigheid, de literatuur, Je kunst, de pers, de volksvertegen woordiging, en eindigde met den luid uitgegalmden kreet«Het katholieke Nederland leve hoog hoog11» Eene spontane ovatie viel den ge- vierden redenaar ten deel! «Leve Schaepman, Leve de dokter!» De n o o r d h o 11 a n d s c h e Vereeniging «Het Witte Kruis heeft eene algemeene vergadering gehouden op heden 19 December. Het voornaamste punt der agenda is zeker het voorstel van het hoofdbestuur omtrent de be stemming van het verkregen kapi taal van f675,000, nl.a. f75,000 beschikbaar te stellen voor de be staande afdeelingen, en wel in dier voege, dat 1° aan elke afdeeling, desverlacgd, zal worden gerestitu eerd eene som, gelijk aan die welke van hare oprichting af tot 1 Januari 1889 in de algemeene kas als jaarlijksche bijdrage is ge stort. 2° het overblijvende zal wor den bestemd om in de verschillende bestaande afdeelingen inrichtingen van algemeen hygiënisch belang te stichten. De aanvragen tot deze sub sidie zullen gemotiveerd aan het hoofdbestuur moeten worden ge richt, dat daarover praeadvies uit brengt aan de algemeene vergade ring, waarna aan deze de beslis sing blijft voorbehouden; b. f300,000 beschikbaar te houden voor eene stichting te Amsterdam, ter bevor- diring van het doel der Vereeni ging c, f 300,000 als stamkapitaal der Vereeniging te doen inschrijven op de grootboeken der nationale schuld, waarvan de renten volgens jaarlijks door het hoofdbestuur op te maken en door de algemeene vergadering vast te stellen begroo ting zullen worden aangewend tot bevordering van het doel der Ver eeniging. Een gezelschap vai Amerikanen zal het volgende jaar een rijwieltoer door Europa maken beginnende met Ierland. Daarna zullen zij den weg nemen over Frankrijk, Zwitserland, de Rijn oevers, Nederland, tot Rotterdam, waar zij zich weder zullen insche pen. Zij komen in Mei en het zal waarschijnlijk September worden eer zij vertrekken kunnen. De prijs voor de deelneming is f1000. Men kan zich onderweg bij hen aan sluiten. Maandag werd te Am- sterdam weder eene vergadering gehouden van belanghebbenden bij de tabaksindustrie in Nederland, ter bespreking van eene gezamen lijke expositie op de wereldtentoon stelling te Parijs in 1889, en wel in aansluiting aan eene bijeenkomst voor acht dagen gehouden, doch die, wegens te weinig belangstel ling, verdaagd werd. Behalve de leden der hoofdcom missie, de hh. Van Zuijlen, Molt- zer en Stuart, van welke commis sie ditmaal de uitnoodiging tot sa menkomst was uitgegaan, waren een 12tal fabrikanten van sigaren en handelaren in tabak tegenwoordig. De heer Van Zuijlen herhaalde kort wat in de vorige vergadering als doel der expositie was genoemd, nl. om de nederlandsche tabaksin dustrie daardoor meer in het bui tenland bekend te maken. Na eenige discussie vereenigde de vergadering zich met een voor stel van den heer De Blocq, uit Eindhoven, om in verschillende plaatsen van ons land de tabaks handelaren en sigarenfabrikanten bijeen te roepen, ten einde eene collectieve inzending te Parijs in 1889 te bespreken. Om dit voorstel ten uitvoer te brengen, werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Boele te Kampen, Olie te Amsterdam, en Van Schaik te Eindhoven. Op d e m o n s t er-m e e t i n g van den Ned. Bond voor algemeen kies- en stemrecht, Zaterdag in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden, zullen als sprekers op treden de heeren: dr. Vitus Bruinsma, F. Domela Nieuwenhuis en J. van der Wijk, voorzitter van het kies- comité der Volkspartij te Wolvega. Men meldt uit Am ster damDe Dinsdag gehouden reclame optocht maakte een treurigen in druk. Carré deed niet mede. Een zeer groot aantal menschen was op de been. Op den Nieuwendijk vielen een paar ongelukken voor. Eene demonstratie der werkloozen werd door de politie terstond on derdrukt. Dinsdag ochtend brandde te Hilversum de boerderij, bewoond door C. Andriessen, en toebehoo rende aan den heer Corver Hooft, tot den grond af. Tot gemeente-genees- heer van Goedereede is benoemd dr. Bakksr, te Koog aan de Zaan. In een manufactuurwin kel te Dordrecht vervoegde zich dezer dagen eene tamelijk net ge kleeds vrouw, van ongeveer 30 jarigen leeftijd, met verzoek na mens eene dame, behoorende tot eene goed bekende familie, eenige tricot-tailles en een paar schortjes op zicht te mogen medenemen. Ofschoon de genoemde dame kort geleden overleden was, maakte de winkelbediende geen bezwaar het gevraagde mede te geven, doch gaf, ten einde zekerheid te beko men dat de zaak in orde was, een knecht mede om de ingepakte goe deren te dragen. Aan eene door d vrouw aangeduide woning gekomen, belde deze, na de goederen van den knecht overgenomen te hebben, aan, en ging binnen. De knecht, hierdoor gerustgesteld, verwijderde zich, zonder evenwel te onderzoe ken of aldaar iemand woonde, die den naam droeg, welke door de vrouw genoemd was. Dit was trou wens niet het gevaltoen de dienst bode haar zeide dat bare meesteres geen tailles had besteld, maakte de vrouw eene verontschuldiging dat zij zich vergist had en verliet het huis weder met de goederen. Kort daarop echter werden de op zicht gehaalde goederen door de zelfde vrouw in den winkel terug gebracht, met de vraag of mevrouw een der tailles en een schortje, waarop de keus gevallen was, te gen verminderden prijs mocht heb ben, en nadat dit ontkennend was beantwoord, liet zij de goederen, behalve de twee laatst bedoelde kleedingstukken, achter. Daar men zich verwonderde over het uitblijven van het nader bericht, werd een onderzoek aan het be korde adres ingesteld. Het bleek toen dat aldaar geene dame, die den opgegeven naam droeg, woonde, en men er bovendien niets van op zicht gehaalde goederen wist, zoo dat de winkelier tot de minder aangename ervaring kwam de dupe van eene behendige oplichtster te zijn geworden. Een winkelbediende te Utrecht heeft, geheel onverwachts van een hem genoegzaam onbe kenden bloedverwant eene som van 31/» millioen gulden geërfd. Mi ca wber van Dickens had dus zoo geheel en al geen ongelijk in zijne verwachting, «that something would turn up.» Ook hem had zulk een buitenkansje kunnen ten deel vallen. (Tijd.) Het te Vlissingen voor de Rotterdamsche Lloyd in aan bouw zijnde zusterschip van de Bromo zal naar men verneemt den naam van Cheribon voeren. De gemeenteraad van Deventer heeft Dinsdag tot gemeen telijk archivaris benoemd den heer I. J. Ie Cosquino de Bussy te den Haag. Ter hoogte van den straatweg van Klundert naar Ze venbergen had Maandag de bouw mansknecht M., bezig zijnde met het vervoeren van mest, het ongeluk onder eene kar, volgeladen met mest, te geraken. Hij was spoedig een lijk. In haar verslag van eene gemeenteraadszitting te Breda maakt de N. B. Ct. melding van debatten, die hoofdzakelijk om de kachel ge houden worden en daarom niet op den voet zijn te volgen. Bij eene andere zaak verlaten we der eenige leden hunne zitplaatsen en zegt de voorzitter: «Als je nu allemaal wegloopt, komt er niets meer van.» Te Ko 11 um (Fr.) vie 1 de- zer dagen een jonge molenaar van den 42 voet hoogen omgang (zwicht- stelling) van den molen. Hij bleef met éen been nog even haken en kwam weer in zittende houding op den grond terecht, zonder bij zijn val eenig letsel te hebben gekregen. Van de hardateenenbe- kleeding van den Martini-toren te Groningen is in den nacht van Zon dag op Maandag weder een stuk losgeraakt en naar beneden geval len, gelukkig zonder onheilen te veroorzaken. LEBER EN VLOOT. De ïndische regeering heeft voor het jaar 1889 de uitzending gevraagd van90 onder officieren en 50 korporaals der infanterie4 stafboornhlazers, 4 wachtmeesters, 6 korporaals en 53 man der cavalerie3 onderoffieren-vunr- werkers 6 sergeanten van de hereden artillerie; 6 sergeanten van de vesting-artillerie en 175 ar tilleristen, en van 8 sergeanten, 3 korporaals en 23 soldaten der genie, henevens nog 30 soldaten- schrijver. Met inbegrip van dit personeel kan het con tingent suppletie-troepen voor 1889 voorloopig worden gesteld ep 2000 man. Bovendien zullen uitgezonden moeten worden 65 man naar Suriname en 50 man naar CUM9R0 WETGEVENDE MACHT, In de zitting van Dinsdag van de Tweede Kamer werd het debat over de oorlogsbegrooting voortgezet. De heer F a b i u s drong krachtig aan op publicatie yan het rapport der staatscommissie, zoowel om de belangstelling te wekken als om het antimilitairisme tegen te gaan. Hij is voor groote openhartigheid in krijgszaken en voor zuinigheid, zeker althans zoolang de legerwetten er niet zijn. Hij en de heer Gildemeester bestreden den drank verkoop in de cantines. De heer Yan Kempen kwam op tegen elke pressie van e het departement ten gunste van «Eigen Hulp". De heer Lieftinck achtte de verdedigbaarheid des lands voor een assurantiepremie van 35 millioen 'sjaars onbewezen en moest daarom vertrouwen ontzeggen. De heer De Vries drong aan op aan schaffing van legerpaarden hier te lande. De heer H e 1 d t wilde gelegenheid tot vrijwillige oefening in den wapenhandel voor jongelieden uitbreiden tot gemeenten waar geen garnizoen is en stellen op uren dat ook zoons van ambachtslieden er ge bruik van kunnen maken. De minis ter van Oorlog ziet vooralsnog geen reden tct opheffing van den majoorsrang of de pupillenschool. Drankschenken in de cantines moet overgelaten worden aan het zelfstandig oordeel der korpscommandanten. Men overdrijft het gebruik sterk, het is geriDg. Tegenover den heer Nieuwenhuis hield de minister vol, dat ons land verde digbaar is, mits men zich behoorlijk voor bereide. Voor zoover van hem afhing zou het rapport der staatscommissie openbaar gemaakt worden. Naar bezuiniging streefde hij. Als pressie werd uitgeoefend ten voor- deele van «Eigen hulp", zou hij daarte gen waken. In de avondzitting van Dinsdag werd de behandeling van de Oorlogsbegrooting voortgezet en ten einde gebracht. De vestingbegrooting wordt zonder stem ming aangenomen. De begrooting van oorlog wordt aange nomen met 68 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de heeren Huber, Zijl- ker, v. Vlijmen, van Osenbruggen, Heldt, de Meijier, Lieftinck, Domela Nieuwen huis, Viruly, v. d. Loeff, v. Delden, Sche pel, v. Houten, de Geer, Borgesius en Veegens. Accijns op Bier en Azijn. Ia het antwoord der Regeering betref fende het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn, zegt de min. van Fin. dat ook voor de leden die de afschaffing der accijnzen op bier en azijn wenschen, naar het schijnt, geene reden bestaat, waarom zij inmiddels niet zouden medewerken tot het wegnemen van onbillijkheden in de be staande wet. Het komt den min. eveuwel verkieslijk voor de tegenwoordige rege ling van het invoerrecht op bier te be houden en zich thans te bepalen tot de voorgestelde wijziging in de afschrijving bij uitvoer. Het minimum der hoeveelheid bier of azijn, dat met afschrijving van accijns kan worden uitgevoerd, bedraagt 10 hectoliter. Tegen eene verlaging van dat minimum mocht die gewenscht worden en noodig zijn bestaat in be ginsel geen bezwaar. Dit punt valt echter volgens art. 1 der wet van 4 April 1870, in de termen van regeling bij algemeenen maatregel van bestuur. Wat de azijn betreft is de minister uitgegaan van een rendement van 379,5 gram, het gemiddelde tusschen de hoogste kamer was. Ik had dezen nacht niet op ie arerekend, maar als je wilt... Zeer goed! Ik weet dat mijn bed altijd opgemaakt en mijn plaats aan tafel altijd open is bij je. Maar heb je nu al slaap? Kom, laten wij nog wat praten. Wil je een ciga rette aansteken Dank je, zeide Gerbier droogweg. Je doet jezelf te kort; egyptische tabak, bizonder licht. Dat is bet eenige, wat ik van daarginds heb meegenomen, arme jongen. Ik ben zoo kaal als een rat. Kom, laten wij daar morgen liever over spreken. Zeg eens, tien minuten: zoolang moet je me je aan genaam gezelschap gunnen. Wees nu eens meegaand, Jacques. Ik moet je noodzakelijk spreken. Daarna zal ik rustig gaan slapen. Jacques zag op de pendule, nam gelaten plaats in een leuningstoel en zei Maak bet zoo kort mogelijk I Dat zal van ie zelf afbangen, antwoordde Matthieu. Van mij Ja. Luister maar. Ik heb daar ginds zoo wat van alles aan de hand gehad. Bizonderheden op dit punt zullen je wel onverschillig zijn. Het geld van Francis Blondel was gauw naar de maan, dat is de hoofdzaak. Spreek dien naam niet uit, ongelukkige Kom, kom, wij zijn onder ons. Intusschen al heb je van mij niets vernomen, ik van jou des te meer. Ik was op de hoogte van je opgang, van je rijkdom, van je huwelijk. Wie schreef je daarover? Niemand. Ik heb dat alles drie dagen geleden verno men, toen ik te Wimereux terugkwam, waar ik op het huis in de duinen een weinig tot mijzelve dacht te komen. Daarna ben ik eenvoudig in den trein naar Parijs gestapt om jou en zuster Knorrepot op te zoeken. A propos, waar is onze goede Knorrepot? Bij den dokter. Maar ga voort. Wat wil je eigenlijk zeggen Matthieu vouwde langzaam een courant open, die hij uit zijn zak haalde. Je bent een beroemd man geworden, weet je dat wel, Jacques? sprak hij spottend. De verslaggevers be moeien zich al met je En het licht een weinig naar zich toeschuivende las hij «Dezen morgen, te Saint-Roch, gehuwd de heer Jacques Gerbier, een jong bankier over wien in den laatsten tijd veel gesproken wordt en mej. Sarah Blondel, een fransch-ame- rikaansche, erfgename van den bekenden Paul Blondel, die door zijn zonderlinge levenswijze vóór eenige jaren in de Champs Elysées zooveel van zich deed spreken en wiens kolossale nalatenschp men spreekt van tien millioen aan den staat zou gebleven zijn als de heer Jacques Ger bier niet voor de belangen der schoone, jonge dame in de bres gesprongen was, die nu zijn vrouw geworden was.» Welnu, en wat zou dat? vroeg Jacques, die al ongeduldiger werd bij de gedachte, dat Madeleine en me vrouw Sylvain Sarah reeds alleen zouden hebben gelaten; alles wat je me daar laat hooren, weet ik beter dan jij. wat heb je toch op 't oog met al die aardigheden Matthieu stond op, sloeg met de vlakke hand op de cou rant, die hij weder op de tafel had neergelegd en Jacques recht in de oogen ziende, zeide hij Wat ik wil? Mijn deel! Maar ben je krankzinnig, Matthieu? Ben ik je iets verschuldigd? Heet je vrouw niet Sarah Blondel? Nu, wat zou dat? Wanneer je een andere vrouw getrouwd had, zou ik je voor den drommel wel met rust hebben gelaten. Maar nu deze je vrouw is, deze.... O, ik zal je niet vervelen met zedelijke machtspreuken. Ik wil mijn deel, nu weet je waar het op staat! Ik wil het, ik eiach het, zooals ik het ge- eischt hebt, toen je Francis Blondel vermoord hebt. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2