BINNENLAND. Konings de marine aan minderen LEGER EN VLOOT. Op Nieuwjaarsdag werd groote tevredenheid over officieren, onderofficieren overgebracht. De bemanning der te Amsterdam lig gende oorlogsschepen waren met officieren, allen in groot uniform, Dinsdagochtend naar een der pleinen van de Landswerf gemarcheerd, waar de schout-bij-nacht, W. E. H. Cramer, commandant der zee macht in dit ressort, dat vereerend oordeel vau Z. M. den Koning aan het personeel bekend maakte en in flinke bewoordingen de gehechtheid der vloot aan Koning en vaderland in het licht stelde. Een daverend hoera was het welspre kend antwoord en onmiddellijk werd aan Zijne Exc. den min. van Marine verzocht den hartelijken dank aan Z. M. den Ko ning te willen overbrengen, met de beste wentchen voor Zr. Ms. langdurige regee ring en voor het leven van H. M. de Koningin en der Prinses. Ook de mariniers, aldaar in garnizoen, waren in groot tenue geschaard. Bij monde van den kolonel-commandant van het kor] s, Van Braam Houckgeest, werd hun de vereerende mededeeling gedaanook hier bleven de blijken van onverdeelde inge nomenheid niet achterwege. (Hbl.) De bevolking der pupillenschool te Nieuwersluis bedroeg op 1 Jan. 1888 285 m. en 20 v. totaal 305. Zij verminderde door het overlijden van 1 m. en het ver trok van 134 m. en 3 v. met 138 zielen, vermeerderde daarentegen door de vesti ging van 126 m. 2 v., zcodat de geheele bevolking dier inrichting op 31 December bedroeg 276 m. 19 v. Totaal 295. Het Hb ld. meldt: Vóór de intrede van den nieuwen jaarkring, op oudejaarsavond, heeft Z. M. op bizondere wijze en uit eigen beweging willen doen blij ken van zijne belangstelling in onze stad, en aan haren burgemeester, zoowel voor dezer; als voor de in woners, de «mee. welgemeende gelukwenschen» aa. geboden, met de verzekering, dat «de bloei, de welvaart en de vooruitgang van Amsterdam Zijner Majesteit bij voortduring en innig ter harte gaan». Thans is bij de Tweede Kamer ingekomen een wetsontwerp om te voorzien in het geval, dat een misdrijf wordt gepleegd op niet gemeentelijk gebied (Zuiderzee, Wadden, Lauwerzee, Dollart en het terirtoriaal water langs de Noord zeekusten) van het Rijk in Europa. Als bevoegde rechters in deze ge vallen worden aangewezen de recht bank of het kantongerecht, onder wier ressort de verdachte woont, gevonden wordt of zijn laatst be kende verblijfplaats heeft gehad. Indien de verdachte niet in een dier gevallen verkeert of wanneer meer dere van hetzelfde feit verdachten in de ressorten van verschillende of kantongerechten zijn aangewezen de rechtbanken wonen enz. rechtbank te Alkmaar of het kan tongerecht te Hoorn. Behalve deze wijziging van art. 24 van 't Wet boek van Strafvorderiug is nog art. 26 van dat Wetboek aangevuld met eene bepaling, die de vragen omtrent de bevoegdheid oplost voor het geval, dat een straf baar feit door meerdere personen is gepleegd buiten het Rijk in Europa niet aau boord van een ne- derlandsch vaartuig en deze perso nen verschillende woon- of verblijf plaatsen hebben gehad. Het Vaderland, meldt dat dr. Schaepman wegens ernstige on- gesteldheid voor een tijd lang naar het Zuiden gaat. Zooals bekend is, heeft de jongsle algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan het hoofdbestuur op gedragen, door deskundigen een zoo volledig mogelijk onderzoek te doen instellen naar den toestand en de werking van begrafenis- en zieken fondsen hier te lande, en hierover een beoordeelend verslag te doen samenstellen, dat zoo noodig, de middelen aangeeft om tot verbete ring te geraken. Aan deze opdracht gevolg gevend, heef. het hoofdbe stuur bedoeld onderzoek, allereerst wat aangaat de begrafenisfondsen, opgedragen aan eene commissie, be staande uit de heeren mr. W. L. P. A. Molengraaf!hoogieeraar te Utrecht, en dr. G. J. Legebeke, hoogleeraar te Delft, met toevoe ging van den heer mr. J. van Sche- vichaven te Amsterdam, als secre taris. Deze commissie zou allereerst gaarne door de besturen der depar tementen worden ingelicht betref fende de begrafenisfondsen, welke, 't zij deze al ot niet met zieken fondsen zijn vereenigd, als departe mentale instellingen bestaan. Doch zij wenscht bovendien een beroep te doen op de welwillende mede werking der besturen van de depar tementen, voor zoover zij van die besturen ook opgave verzoekt van adressen dezer fondsen, welke bui ten betrekking staan tot eenig de partement en aangetroffen worden zoowel in de burgerlijke gemeente, binnen welke het departement is gevestigd, als ook in naburige ge meentenalwaar geen departe ment der Maatschappij bestaat. Het hoofdbestuur heeft daarom die be sturen uitgenoodigd, aan de com missie al d e inlichtingen te ver schaffen, welke door haar, in het belang vau haren arbeid, mogen verlangd worden. In het algeloopen jaar zijn meer dan 4000 vreemdelingen als zonder middel van bestaan over de grenzen des rijks uitgeleid. Ook te Barsingerhorn is eene vereeniging opgericht tot wering van bedelarij. Het regle ment schrijft o. a. voor, dat de leden zich zullen verbinden, aan personen, die van bedelen een be roep maken, niet te geven. Nu de ondeneming van een «bagno» (als tuchthuis ingericht café) te Rotterdam mislukt is, zal men het te Amsterdam eens gaan probeeren. Op het Gedempte Dam rak namelijk is een bierhuis ge opend, waar men bediend wordt door personen, als galeiboeven ge kleed, en in eene gelagkamer, die er als een gevangenis uitziet, Ous dunkt het idéé alleen is reeds griezelig dat weinigen die in richting zullen bezoeken. Dergelijke ondernem.ngen kannen wellicht op fransehen bodem tieren, te Pariji werd er indertijd een door den com munist Maxime Lisbonne opgericht, op onzen vaderlandschen bodem pas sen zulke wangedrochten niet. Gedurende het laatste kwartaal van het afgeloopen jaar zijn van Amsterdam 1342 landver huizers naar New-York on 415 naar Buenos-Ayres vertrokken, allen per stoomschepen van de Nederl.-Ame- rikaansche Stoomvaartmaatschappij. De burgemeester van Katwijk, die met verlof afwezig was, is Dinsdag avond aldaar terug gekeerd wegens eene gisting onder het vissohersvolk. De visschers had den per draad zijne hulp ingeroepen. Het volgende vordt uit den Haag gemeld: Oudejaarsnacht en Nieuwjaar mochten hier wederom niet zonder vecht-, snijpar- tijen of ernstige mishandelingen op de openbare straat, en ook binnenshuis, voor bijgaan. Militairen hadden ditmaal een bizouder groot aandeel in de rustverstoringen in deze stad voorgevallen, zooals blijkt uit het onderstaande: Twee grenadiers zijn in de Passage mis handeld door een hospitaal-soldaat, die met uitgetrokken sabel vechtende was. De man, die, ondanks zijn dienst in de militaire- ziekeninrichting, de kunst van mishande ling beter verstaat dan de verplegingsleer, is naar het politie-bureau overgebracht. Een vesting-artillerist werd in de Ba- gijnestraat door een huzaar met zijn wa pen geslagen en kwam met eene wonde aan het voorhoofd bij de politie beklag doen. Aan het commissariaat werd Oudejaars nacht aangebracht een vormer, die op het Spui vau een brigadier der veld-artillerie met de sabel een slag op het hoofd had ontvangen, tengevolge waarvan dit eene belangrijke wonde vertoonde, welke in het ziekenhuis verbonden moest worden. Op de Gedempte Gracht ontstond Nieuw jaarsavond een opstootje, doordien een huzaar met uitgetrokken sabel tegenover een aantal burgers dier overigens rustige buurt, stoud. Nieuwjaarsdag kwam op het politie bureau, 2e afd., een veld-artillerist met stukgeslagen sabel, zonder schakot en vangsnoeren, en verklaarde door 3 burgers te zijn mishandeld. Later kwam evenwel uit, dat de klager daartoe zelf aanleiding had gegeveu, aangezien hij een schippers knecht op arm en hoofd geducht met de sabel had geslagen. Een andere schippers knecht heeft hem toen zijn wapen ontno men en in het water van de Bierkrde geworpen. Getuigen bevestigden, da de artillerist zijne sabel tegen den verwonde had opgeheven. In den afgeloopen nacht werd de 70- jarige verhuurder van een door een msn met eeu vrouwspersoon bewoonde kamer in de Bierstraat, uit zijne woning aan den Z.-O. Binneu-singel gehaald door bewoners, die klaagden, dat het paartje wederom ergerlijk schandaal in huis maakte. De huisbaas ging er heen om zijn vech tende huurders tot rust aan te manen, doch nauwelijks de kamer binnengetreden, werd hij door beiden beetgepakt en blond en blauw geslagen. Tijdens dien slagenre gen voelde de oude maD hevige pijn onder het schouderblad, en in zijn huis terug gekeerd, was al zijn ondergoed bebloed en bemerkte de grijsaard, dat hij een mes steek in het rechter-sehouderblad ontvan gen had. Het lijdt geen twijfel, of deze wonde is hem door een der twee perso nen, die hem te lijf gingen, toegebracht. De politie heeft den verwonde op zijn bed gebracht en den vermoedelijken dader, den huurder der kamer, in verhoor genomen. Men meldt van 2 dezer: Onder toezicht van den slooper W. Begeling werd heden aan het strand te Scheveningen tegenover het Kurhaus alles in gereedheid gebracht om morgen vroegtijdig bij laag water met het uit zee halen van het wrak van de Ango een be gin te maken. Met de aanstalten was men heden, met het oog op den opkomenden vloed, niet bij tijds gereed om nog te beginnen. Toch waren er niet weinig nieuws gierigen gekomen om den moeilijken arbeid gade te slaan. Waarschijn lijk zal morgen behalve een kaap Btander ook de stoomtrekmachine van de heer M. E. J. Vierling worden gebezigd om door middel van stalen lijnen het wrak naar den wal te trekken. Te Scheveningen gaat een adres aan de bevoegde autori teiten rond om te verzoeken, dat de maréchaussées, vroeger in die gemeente gestationneerd, daar we der geplaatst zullen worden. De heer I. Montagne Az., hoofdambtenaar bij de gemeente secretarie te Leiden, afdeeling alge meene zaken, vierde Dinsdag zijn 60jarig ambtsfeest. Op 1 Januari 1829 kwam deze ambtenaar in dienst van die gemeente, waar hij nog el- ken dag op het raadhuis werkzaam is. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd, ligt het niet in het plan van den heer Montagne om eervol ontslag uit zijne betrekking te vragen. Dezer dagen ontving een koopman te Dordrecht eene briefkaart uit den Haag, met verzoek om monsters zijner waar. Toevallig herinnerde hij zich in 1887 van de zelfde firma eene bestelling te heb ben ontvangen, welke hij toen on uitgevoerd liet, omdat de besteller te algemeen bekend was. Ook thans voldeed hij niet aan het verzoek. Zaterdag middag j 1. ver voegde zich bij den stoffeerder M. B. van H. te Dordrecht een onbe kend persoon, zeggende door den heer Ph. Z., aan het Bagijnhof aldaar te zijn gezonden en daarbij werkelijk een briefje van dien aard, onderteekend met den naam van den heer Z., toonende om eenige karpetten op zicht te mogen hebben. Daar de stoffeerder van H. niet thuis was, werd door diens vrouw, die niets kwaads vermoedde, het verzoek ingewilligd, doch later, toen om antwoord werd gezonden, kwam meu tot de ontdekking, te zijn op gelicht. Op drie der karpetten is reeds door de politie beslag gelegd, ter wijl zij ook den dader op het spoor moet zijn. De politie te Utrecht heeft de hand gelegd op zekeren R., die reeds vroeger met de justitie kennis maakte, en nu wordt ver dacht, oplichting en valschheid in geschrifte te hebben gepleegd ten nadeele van de firma B. en ande ren te dier stede, bij wie hij als provisie-reiziger in betrekking was. Te V ij 1 e n (L.) zijn dieven ingebroken in de cementfabriek van den heer K. De kante orlessenaars werden opegebroken en doorsnuffeld. Geldswaarde was er op het oogen- blik echter niet. Te Wildervank had op Nieuwjaarsdag een voorval plaats, dat wel weder aan den jenever zal moeten toegeschreven worden. In den vooravond hadden eenige kna pen wat ongenoegen gehad. Een hunner, J. S., had zich daarop naar huis begeven, maar terwijl hij daar met een paar vrienden kalm zat te praten, werd er eensklaps eene ruit ingeslagen, en toen S. zich daarop naar buiten begaf, viel er een schot en drong een kogel hem in den hals. De dader zekere T., knecht bij den landbouwer B. is gevanke lijk naar Winschoten gebracht. De toestand van den gewonde is betrek kelijk gunstig. In de gemeente Tilburg heeft zich weder een geval van pokken voorgedaan, en wel bij een 27jarig, niet gevaccineerd man. Aan den heer J. Arnold, commissaris van politie te Tilburg, die dezer dagen zijn 50jarigen dienst bij de politie vierde, is vanwege den Nederlandschen Politiebond eene gouden medaille uitgereikt. Te Maasbree is een 7 0- jarig landbouwer door zijne kar Maandag overreden en kort daarop aan de gevolgen gestorven. Uit Nunspeet wordt van 1 Jan. gemeld Toen gisterenavond, ongeveer te 10 uren, de alhier gestationeerde rijksveldwachter brig.-tit. D. Piers- ma de ronde deed in het dorp, weid hij onverwachts uit eene hin derlaag door een geweerschot in beide beenen getroffen. Met genoeg zame zekerheid kan men aanne men, dat hier alleen eene persoon lijke wraakneming in het spel was. De toestand van P. is redelijk, den aard der wonden die zijn ver oorzaakt door stukken lood of zink in aanmerking genomen. Nieuwjaarsavond heeft er bij Groesbeek eene hevige vecht partij plaats gehad tusschen twee kommiezen en een aantal burgers. De ko miezen wilden een smok kelaar arresteeren, waartegen eeni- gen zich verzetten. De menschen- massa groeide steads aan, en het gelukte den smokkelaar dan ook werkelijk te ontkomen. Gelukkig hebben de kommiezen van hunne revolvers geen gebruik gemaakt, ofschoon zij ze een oogenblik tot vuren gereed houden moesten. Woensdag is de smokkelaar, Beb- bers genaamd, toch in handen der justitie gekomen. Men m e 1 d t u i i H e e r 1 e n De politie vermeent de dieven, die ten nadeele van den heer J. Pijpers eene som van f 1500 ontvreemdden, op het spoor te zijn. Twee familie leden van den bestolene, die te Vorst bij Aken wonen, worden daarvan verdacht. Beide personen waren 's avonds nog te Valkenburg en vroegen in een koffiehuis eene cou rant om ijzerwerk in te pakken. Op deze courant was het adres van den herbergier gedrukt, eu men vond haar terug nabij de woniDg van P.; dientengevolge kwam de justitie op het spoor. Dinsdagnamiddag werd uit het kanaal te Eindhoven het lijk opgehaald van den heer D., directeur van een der grootste siga renfabrieken aldaar, die sedert Zon dagavond vermist werd. Waarschijnlijk is hij het slacht offer geworden van de duisternis, hetgeen ook niet te verwonderen valt, want hij moest den kanaaldijk passeeren, een weg, waarvan hon derden werklieden ook 's avonds ge bruik moeten maken en die aldaar blootstaan aan allerlei gebaren als touwen van schepen, paaltjes, waar aan die worden vastgemaakt, een hellend voetpad vlak langs het wa ter, een zeer slechten rijweg, met diepe karresporen, bezaaid met stee- nen, en dat alles zonder eenige ver lichting. Nabij het station Eind- hoven is Woensdagnacht in bewus- teloozen toestand uit eene sloot ge haald de ladingmeester Kerkhof, van de Noordbrantsch Duitsche spoor wegmaatschappij. Vermoedelijk is de man uit den trein gevallen. Te Hansweerd is Maan dagavond ongeveer 8 uren een prachtige vuurbol waargenomen, die zich bewoog van het N.O. naar het Z.W. Bij het uiteenspatten onBtond er een zeer helder licht, dat minstens een halve minuut aanhield. Ook op andere plaatsen is dit verschijnsel waargenomen; Uit Strijen wordt aan de N. R. C. gemeldZooals te voor zien was, bleef de burgerij na het vertrek der politie rustig. Toen echter Maandagavond de sterke macht weer aanrukte, werd het volk wrevelig. De nieuwjaarsdag was dienten gevolge drukker dan gewoonlijk. Toch zou alles waarschijnlijk stil welling van blijmoedige hoop, laten wij op ons goed gesternte vertrouwen en gaan dineeren. Zij hielden dien dag alles behalve een vrooliiken maal tijd, de bewoners van Honvaux. Alleen de dokter liet van tijd tot tijd zijne stem hooren. Tevergeefs beproefde hij Sarah en George in een gesprek te wikkelen. De ijskoude atmos- fees die hem omgaf, de sombere toon, die er heerschte, maakte hem-zelven neerslachtig. Blue, die aau de voeten zijner meesteres lag, sprong somtijds verschrikt opvan tijd tot tijd strekte hij den kop uit op de knieën van Sarah. Men zou gezegd hebben, dat de goede hond haar zwijgenden angst begreep en er in deelde. Het jonge meisje streelde hem met de hand, terwijl hare oogen doelloos in de verte staarden. Toen men van tafel opstond viel de duisternis reeds. Als naar gewoonte ging men in den tuin een luchtje schep pen. Yan verre hoorde men het doffe hruischen der zee. Achter de heuveltoppen rees de groote, hloedroode schijf der maan, die bijna verschrikt in de eerste uren van den avond te midden der zwaarmoedige stilte der verlaten weiden en dreven. Er lag naar het scheen een zwarte afgrond tusschen Hon vaux en de naburige heuvelen; in werkelijkheid was het slechts een smalle, ondiepe inzinking van den bodem. Daaruit was Jacques Gerbier den vorigen avond verschenen en Sarah blikte met angst in die duisternis en meende er in hare over spannen verbeelding een heirleger van monsterachtige ge daanten in te onderscheiden. Werktuigelijk drong zij een weinig dichter tegen George aan, die haar vergezelde op deze wandeling, die zij eiken avond gewoon was langs de groote laan te maken. Hij ging stilzwijgend naast haar voort, gelukkig in de gedachte, dat zij vol vertrouwen op zijnen arm leunde. Langzaam steeg de maan hooger aan den zilveren hemel, met haar licht de aarde overstroomde. Overal week de duisternis voor hare zachte stralen en de schrikbeelden, die Sarah benauwd hadden, vloden. De kleine houten tuinpoort stond open en bare spijlen en stangen blonken met een blauwen glans. Een kleine, roode stip lichtte uit de duisternis, en kondigde de tegenwoordigheid van den dokter aan, die heen en weer wandelde onder het rooken eener sigaar. Me vrouw Sylvain en Lucienne waren vóór eenige oogenblikken naar huis gegaan. George en Sarah waren blijven stilstaan in de schaduw, die het maanlicht achter de tuinpoort wierp. Eensklaps klonk hun de stem van den dokter in de ooren. Hij had zijne sigaar weggeworpen en keerde op zijne beurt naar huis terug. De beide jongelieden overpeinsden, dat deze avond wel licht de laatste was, die zij te zamen zouden doorbrengen. George toch zou den volgenden dag vertrekken en Sarah moest zich binnen veertien dagen in de gehate nabijheid van Jacques Gerbier bevinden. Zachtjes nam George haar in zijn armen en zonder een woord te uiten en met tranen in de oogen, drukte hij haar hartstochtelijk aan zijne borst. Zij had de oogen gesloten en het bleeke hoofd vertrouwelijk op zijn schouder laten zinken. Zoo bleven zij een oogenblik staan, zwelgend in fiunne kortstondige gelukzaligheid. George had zijne lippen gedrukt op de trillende wimpers van Sarah eu hunne harten klopten tegen elkander met zware en snelle slagen. Het beeld van den dokter verscheen in het licht, dat uit de deur van de salon stroomde. Zij keerden naar huis terug, zich ontrukkend aan deze smartelijke en toch zalige uitstorting van hun gevoel. In de salon teruggekeerd, gevoelde Sarah zich als ver nietigd. Het ontbrak haar niet aan moed, maar haar geduld was ten einde. {Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2