NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. No. 1689. Zaterdag 5 Januari 1889. AEOiJKEHEHTSFRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. SARAH BLONDEL. Boo f dagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicitc Etrangère G. L. DAUBE Jf Co., JOB. F. JONES, Suer., Parig:, 31bts Faubourg Montmartre. I&ireeteutren-UlÉgevers *9. C. PEJËf&ËBOOIU en J. SB. AVIS. Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groöte opgaven aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ïelefeoMMumiBcr 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. Haarlem, 4 Januari. ~Met belangstelling zullen zeker vele jongelieden, die liefhebberij voor muziek hebben, de oproeping in dit nummer lezen om zich bij den se cretaris van het College van Com missarissen over het Gemeentelijk Muziekcorps aan te melden t.en einde kosteloos onderwijs op blaas-instru- menten en viool te ontvangen wan neer zij zich later als muzikant bij het muziekcorps wenschen aan te sluiten. Voor hen die muzikalen aanleg bezitten, is dit eene uitne mende gelegenheid om zich onder de leiding van den talentvollen di recteur, den heer Kriene, tot muzi kant te laten opleiden en daardoor zich een bron van bijverdiensten bij hunnen maatschappelijken werk kring te scheppen. In de maand November werden met de Haarl.-Zandvoort Spoorw.Mij. 4615 reizigers vervoerd. De opbrengst van dit vervoer bedroeg f 867.15 dat van goederen - 447.84 en aan diversen - 228.68 Totaal f 1543.67 zijnde per dag-kilometer f 6.05. De heer S. Rippe, van Rotterdam, zal Dinsdag 8 Januari a. s. in de bovenzaal der sociëteit «Vereeni- ging. alhier optreden. De heer Rippe heeft op 't gebied van voor dragen een welverdienden naam verworven. Reeds den 14en April vsn het jaar 1886 heeft hij dien ook hier ter stede gevestigd. Met ingenomenheid begroeten wij dus zijn aanstaand optreden, dat zich weer zal kenmerken door groote verscheidenheid van stof. Men zal van hem hooren«De viool van Cremona, door Francois Coppée, vertaling van mr. J. N. van Hall en voorts stukken van ten Kate, Laurillard, de Bull, van Meurs en anderen. De hoogst gunstige verslagen en kritieken in de bladen der steden waar de heer Rippe optrad, doen ons ook nu weder een genotvollen avond tegemoet zien. Het hollandsch tooneelgezelschap van Van Lier voerde Donderdag avond hier ter stede het drama in zeven tafereelen «Schuld en Boete, van H. J. Schimmel op. De hoogere rangen van onzen schouwburg wa ren het best bezet en van daar ont vingen de spelers hun warmste ap plaus. In de eerste plaats gold dit den heer Veltman, die als geknipt om het melodramatisch element in dit bur gerlijk drama weer te geven,de figuur van den schuldigen en boetenden Van Vliet op uitstekende, zij 't dan wat ouderweteche manier weergaf. Het zou voor beide partijen niet kwaad geweest zijn, zoo hij met een klein gedeelte van zijn gloed de laksheid van den heer Malherbe was te hulp gekomen. Men kan dezen heer niet zoozeer fouten als wel ge brek aan deugden verwijten als jeune premier. De figuur van den bankier Van der Burg kwam, dank zij het sobere spel van den heer Van Hilten, beter tot zijn recht. De daL mes overtroffen in 't algemeen de heeren in hun spel en dit bleek te duidelijker naarmate de toestanden in het stuk geschetst spannender werden en de gemoedsbewegingen sterker. Het grootste succes van de avond verwierven naa6t den heer Veltman, l'enfant chéri van 't pu bliek, de dames Ellenberger en Roelofsen. Een onzer lezers deelt ons mede, dat hij in 't bezit is van een nest met jonge kanarie-vogels. Zeker wel eene bizonderheid in 't hartje van den winter. Arrondlssements-Rechthank XE HAARLEM Zitting van 3 Januari 1889. Nog werden behandeld de navolgende zaken J. H. v. S., sjouwer, Haarlem, beleed., req. 3 d. gev.; H. T. N„ 17 jaar, Haar lem, verniel., req. f10 boete subs. 5 d. hecht.; R. G., koopm., Amsterdam, beleed, en bedreig., req. f 26 boete subs. 10 d. hecht.; IC. K., matroos, Pernis, desertie, req. 7 d. gev.; M. W„ arb., Hillegom, weersp. en verniel., req. 5 d. gev.; J. B., arb., Velsen, dronkensch. en weersp., req. f6 boete subs. 3 d. hecht, en 7 d. gev.; N. K., werkm., Vogelenzang, weersp., req 7 d. gev.; P. R., werkm., Zandv., weerBp., req. f 10 boete subs. 3 d. hechtenis. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 gepensionneerd onderofficier zoekt bezigheden, 1 smidsjongen. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 8choenmakeivjongen, 1 horlogemakersleerling, 1 loopjongen. Z. M. heeft met ingang van 15 Jan. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Waal wijk H. Fluyt, thans in gelijke be trekking te Zandvoort. LETTEREN EM KUNST. Maandag a. 8. treedt mile. Sigrid Arnoldson te 's-Hage in de opera «Mignon* op. Haar impresario, Alfred Tischhof, vennoot van Strakosch, lieeft voor eenige dagen een overeen komst gesloten met den heer Sawwa Manontow te Moskou, volgens hetwelk mile. Arnoldson aldaar 12 malen zal optreden. De zangeres zal daar «Mignon*, «Lakmé Dinorah*, en de «Ju liette" in "Roméo et Juliette" zingen. De heer Manontow betaalt voor deze 12 voorstellingen 60,000 francs, dus 5000 francs per voorstelling. Van Moskou begeeft mile. Arnoldson zich naar Parijs, waar zij in de nieuwe opera van Délibes, «Cassia*, optreden zal. Het eerste nommer is verschenen van «De Oud-Katholiek,godsdienstig maandblad onder redactie van de heeren pastoors J. J. van Thiel, te Amersfoort en F. van Santen, te Dordrecht. De staatscommissie voor de militaire wetten houdt deze week weder te 's Hage zitting. Op de laatste vergade ring der «Nederlandscbe Vereeni- ging» te Davos werd tot voorzitter gekozen dr. M. Romeny, officier van gezondheid bij bet O. I. leger. De berlijnsche corres ponden t van de //N. R. C." seint het volgende: Omtrent het plan eeuer van rijkswege gesubsidieerde stoomvaarlijn naar Neder- landsch-Indië, de duitsche bezittingen in de Zuidzee en Nieuw-Guinea verneem ik thans iets naders. Volgens mijne infor- matiën, betreft het, zooals ik reeds vroe ger heb doen verstaan, voor het oogen blik een plan der duitsche Nieuw-Guinea- Maatschappij, hetwelk door de regeering voorloopig koel is opgenomen, maar dat in verband met andere gewichtige belan gen, welke hierbij zeer in aanmerking ko men, eene vrij stellige kans heeft, ten slotte toch in zeer ernstige overweging te worden genomen. Teneinde niet uit sluitend en direct met een dergelijk voor stel voor den dag te komen en er den Rijksdag voor te plaatsen, is het mogelijk dat gelijktijdig werk gemaakt wordt van eene gesubsidieerde lijn naar Oost-Afrika. Wat de stoomvaartlijn naar Nederlandsch- Indië betreft, is voorloopig het plan de booten der van Hamburg naar China va rende Kingsinlijn op Ned.-Indië te diri- geereu, van waaruit dan denmaal's maands eene boot als zijlijn, de duitsche bezittin gen in de Zuidzee rondvaren zou. Van belanghebbende zijde wordt beweerd, dat de reizen n ar Nederlandsch-Iudië wegens den belangrijken handel met die gewesten terstond rendeeron zondenzoodat de rijkssubsidie slechts zeer gering zou behoeven te zijn. De mail zou te Singa pore aan de booten van den „Norddeut- schen Lloyd" worden overgedaan, zoodat eene snellere postverbinding daardoor ver zekerd zou zijn. In dezen geest hopen de belanghebben den in alle opzichten de beteekenis en het nut eener rijkssubsidie in het licht te kunnen stellen. Ik geloof dat het boven staande in hoofdzaak de argumenten be vat, welke de belanghebbenden bij den rijkskanselier nf reeds hebben doen gelden of zeer spoedig in het vuur zullen brengen. Hoewel de vorst nog niet zeer sterk is geweest, is de baan der Amsterdamsche Sportclub reeds met eene prachtige ijskorst van eenige centimeter dikte bedekt en zal eerstdaags geopend kunnen worden. De groote internationale wedstrij den om het meesterschap der wereld zullen a. s. Dinsdag, Woensdag en Donderdag plaats vinden. Gelijk be kend, zijn de Amerikanen reeds te Amsterdam. De heer von Panschin, een russisch ingenieur, is onderweg en zal Zaterdag arriveeren. terwijl de heeren Digby Goodman, Tebbutt en Wallace uit Engeland heden verwacht werden.Ook Noorwegen en Zweden zullen eenen vertegenwoor diger zenden, evenals Duitschland en Oostenrijk. Het verdient nog op gemerkt te worden, dat alle mede dingers liefhebbers zijn, die geheel voor eigen rekening reizen en louter voor de eer en het genoegen rijden. Te Heerenveen is het ijs nog niet van dien aard, dat men den dag voor de wedstrijden aldaar kan bepalen. Een bedelaar teAmster- dam vroeg dezer dagen aan een matroos: «meneertje, geef me een paar centen om brood te koopen. Ik heb den ganschen dag nog niets gehad.» «Och kom,» antwoordde Janmaat. «Ga maar mee.» Vol verwachting liep de bedelaar naast den zeerob, die eenige oogen- blikken later een bakkerswinkel binnenstapte en een flink brood kocht. Buiten komende, reikte hij het den ander over, die er zich mede wilde verwijderen. «Hé, wacht vriendje!» riep de matroos. «Je had zoo'n honger, zei je. Nu ook eten voor den d....l.» «Maar, meneertje, ik heb pas....» «Geen meneertje, hoorEten zal je.» Tegen wil en dank was de bede laar verplicht het brood naar binnen te werken, tot groot vermaak van enkele omstanders. Toen hij het bijna op had, verwijderde de matroos zich, hoogst voldaan over zijn weldaad. Men schrijft ons uit H i 1- versum: Het nieuwe jaar is door enkelen al weer bizonder goed ingezet. De kroegen waren natuurlijk den ge- heelen dag «flink» bezet en tal van luidjes, die, omdat het maar ééns nieuwjaar in 't jaar is, te veel ver gunning hadden gebruikt, zwierden langs de straat of moesten «per kruiwagen» naar huis worden ge transporteerd. De zucht naar jenever was bij een vader zelfs zóó sterk, dat hij eenige kleedingstukken zij ner kinderen in een kussensloop pakte om dit in de lombard te ver panden. Vrouw en kinderen stonden dit weenend aan te zien. Wanneer men getuige is van zulke tafreelen, dan zou men wenschen dat de nieuw jaarsdag in 't vervolg maar onge merkt voorbijging. Reeds sedert eenige dagen is men druk bezig met het leggen der rails voor de nieuwe route der 's Gra- velandsche tram. De baan komt nu door de Stationstraat, Bussummer- straat, Kerkbrink, 's Gravelandsche weg. Op de Kerkbrink zal ze slui ten aan een zijlijn naar de Honde- brug, zoodat de reizigers in 't ver volg tot aan het einde van den Vaartweg per tram huiswaarts kun nen keeren. Door de nieuwe rich ting is nu het midden van de kom der gemeente met het station ver bonden. FBSTTHiLHTO kt. Naar hel fransch tan Louis Gallet. 351 XIII. De veertien dagen, die Sarah ver van George moest door brengen, zij had ze tot een enkel oogenblik willen doen inkrimpen. Zij gevoelde zich eensklaps overmeesterd door een on weerstaan baren drang, den strijd aan te binden. Zij vormde de wanhopigste en onzinnigste plannen. En wanneer zij het lot dat haar toelachte, vergeleek met dat, waartoe zij veroordeeld was, wanneer zij overdacht wat zij had kunnen zijn en wat zij was, deed een onstuimig wraakgevoel hare borst zwoegen en klopten hare slapen van koortsachtige opwinding. Zij opende haar venster en strekte zich op een divan uit. Met het hoofd achterover tuurde zij uaar de door het maanlicht verbleekte sterren. Zoo peinsde zij en peinsde voort en vond er een wreed genoegen in, de diepte van haar ongeluk te peilen. Zij beminde George en alles spande zich tegen haar sa men om dit te verhinderen. De hoop, waaraan zij zich krampachtig vast had willen klemmen, zag zich alle wegen afsluiten. Geen menschelijke macht kon of wilde haar de vrijheid terugschenken. Geheel hare ziel kwam tegen deze onrechtvaardigheid in opstand. Waarom mocht zij niet beminnen? Wie had die wet ge maakt, die haar zonder genade aan een ellendeling over leverde? En wat had zij eigenlijk met die wet uit te staan? De ideale liefde, die in haarihart leefde, zou misdadig zijn omdat de wet weigerde er haar stempel op te drukken, omdat de wereld en haar enghartige welstandsbegrippen haar veroordeelden. Een diepe smart, een onbeschrijfelijke angst drukte haar. Zij gevoelde, dat de zedelijke grondslagen van haar ka rakter onder haar wegzonken. Zij gevoelde noch te kunnen noch te willen gehoorzamen aan wet of wereld; zij ge voelde dat haar liefde sterker was dan zij zelve. XIV. Toen George te Parijs teruggekeerd was in het huis van den dokter, waar hij deze veertien dagen moest doorbren gen, gevoelde hij een akelige leegte. Het was hem onmo gelijk belang te stellen in zijn omgeving. Hij leefde in zijn herinnering alleen met Sarah. En elk oogenblik vroeg hij zich met nalve verbazing af: Wat ben ik hier toch ko men doen? Hij kon zich maar niet neerleggen bij het denkbeeld dat hij Honvaux enkel en alleen had moeten verlaten omdat Jacques Gerbier het zoo wilde. Het kon niet anders of zijn verwijdering moest Sarah's bevrijding in de hand werken. Te vergeefs had de dokter beproefd hem het ongegronde dezer hoop te doen inzien. In spijt van alle redeneeringen bleef George zich vastklemmen aan da verwachting, dat Sarah hem zou worden teruggegeven. Het scheen hem tot krankzinnigheid ongerijmd toe, dat de wet deze afschuwe lijke vereeniging van den moordenaar met de dochter van zijn slachtoffer zou eerbiedigen. Er werd destijds veel gesproken over het ontwerp eener wet op de echtscheiding. George volgde met ingespannen belangstelling den pennestrijd, die over dit onderwerp in de dagbladen werd gevoerd. Een zijner eerste bezoeken gold een zijner vroegere schoolmakkers, Fernand Bazillet, die zich tot een advocaat van naam had opgewerkt. Mijn vriend, sprak hij tot dezen, ge moet mij eens te woord staan. Ik kom u over eene ernstige zaak raadplegen. Waarmede staat die in verhand? Met de echtscheiding. Ik wist niet, dat ge waart getrouwd! riep de ad vocaat iachende uit. Scherts is hier te onpas. Er is geen sprake van mijzelf. Welnu, mijn waarde Raynal, sprak Bazillet, toen George hem van alles op de hoogte had gesteld, ik kan u verzekeren dat de persoon over wie ge mij gesproken hebt, zoo zeker getrouwd zal blijven als zij getrouwd is, zelfs al wordt de wet van 1816, die de echtscheiding niet erkend

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1