NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Maandag 7 Januari 1889. No. 1690. ABOHHEMEFTSFRIJS: ADVERTENTIES: Dit luier tataatnit twee Mee Sport- en Feestterrein „de Phoenix". BINNENLAND. SARAH BLONDEL. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ïelefoonnomner 123. ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 ceitf Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en conrantiers. Directeuren-Uitgevers J C. FKKREBtltlll en J. B. AVI». Hoofdagente* voor nat Buitanland: Compognia Qenerala da Pubiiette Btrangèra G. L. DAVEE Co., J GR. f. JOS'ES, .Vaer., Parijt, olitt fmbowrg Montmartre. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Haarlem, 5 Januari. Het stedelijk museum van schil derijen eE oudheden op het raadhuis is in het afgeloopen jaar bezocht door 3867 personen tegen betaling en door 3896 kosteloos. De heer dr. P. W. Korthals, wegens zijne reis in Nederlandsch-Indië en zijne onderzoekingen omtrent de nederlandsch-indische flora met roem bekend, heeft het Koloniaal Musenm hier ter stede met eenige belang rijke grondstoffen van Java en Bor neo verrijktonder deze eene ver zameling gom- en harssoorten en werktuigen tot goudwinnen, op Borneo bij de inlanders in gebruik. Door genoemden heer is ook v or het Rijk aan bet Ethnografisch Mu seum te Leiden ten geschenke ge zonden met het verzoek die voor werpen welke gemist knnnen wor den aan het Koloniaal Museum te Haarlem af te staan eene ver zameling van modellen van gebou wen, landbouw-, visscherij- en huis houdelijke gereedschappen enz. van Java, en voorwerpen en modellen van vaartuigen, wapens en afgods beelden, vischtuig enz. van Borneo's Zuidoostkust. De ijsbaan aan den Overveenschen Weg biedt weder evenals bet vorige jaar een fraai schouwspel aan. Het ijs is prachiig en zeer hard, zoodat het zaak zal zijn er iet met stompe schaatsen heen te gaan. Volgens achterstaande advertentie wordt de baan morgen (Zondag) te éen uur geopend; thans hebben alleen onze haarlemeche ijskampioeren, Pander er, Broekmeijer,toegang, daar zij aan de aanstaande wedstrijden te Amsterdam zullen deelnemen. Zondagavond is de baan gesloten, daar het electrisch licht nog niet gereed is. Enkele verbeteringen val len er op te merken. Zoo is de kin- derbaan thans geheel afgeschoten en is er een afzonderlijk tentje waar al de schaatsbenoodigdheden te be komen zijn, en eindelijk siert sparre- groen het toegangepad naar de baan vriendelijk op. Natuurlijk bestaan nog geen vaste plannen voor wedstrijden. Alleen kunnen wij madedeelen, dat er weder een afstandsrit naar Leiden zal wor den gehoudendie internationaal zal zijn en waarbij een gouden me d&ille zal worden uitgeloofd voor hem die het record van het vorig jaar slaat en een bronzen records medaille voor dengene die hetzelfde record maakt. Wellicht komt er ook een internationale hardrijderij, maar dat alles hangt natuurlijk nog van weer en ijs af. De volgende circulaire is verzonden M. M. De directie van bovengenoemde onder neming heeft de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen. Eenige ingezetenen, overtuigd van de reeds lang gevoelde behoefte in Haarlem, aan een groot uitspanningsoord, hebben de perceelen van het voormalige établis sement, //de Phoenix" in een zeer doel matig feest- en sportterrein Eeu meer dan 700 Meter lange wiel- rijdersbaan omsluit een ruime vlakte, uit stekend geschikt om 's winter voor ijsbaan 's zomers voor cricketveld te dienen. Een verhooging met boomen beplant rondom den muziektempel geeft gelegen heid om meer dan 3000 personen bij muziekuitvoeringen plaats te geven. Voor de kinderen der abonnenten is een daartoe bizonder ingerichte speeltuin met gymnastiek-toestellen aangelegd; ter wijl eenige in de nabijheid geplaatste prieeëlen den begeleiders eene welkome gelegenheid tot theedrinken aanbieden. Voor restauratie en koffiekamers met kegelbanen en billards is een gebouw van 50 Meter lengte ingericht, voorzien van balkons, van waar men een riant uit zicht heeft. Achter de restauratie bevindt zich een groot grasveld voor footballspel bestemd. In den aanstaanden zomer stelt de directie zich voor den abonnenten te ver zekeren minstens 15 concerten van gunstig bekende muziekkorpsen, van welke 2 gevolgd door bal-champêtre, op geluisterd door electrische verlichting en vuurwerk. Door mededeeling van het bovenstaande meent de directie U voldoende van hare plannen te hebben ingelicht. Op u w steua is gerekend; zonder dier. zal Haarlem een uitspanningsoord missen zoo bij uitstek geschikt om aan jong en oud aangename ontspanning te verschaffen. Daarom vertrouwt zij, dat allen, die belang in den bloei en de ontwikkeling dezer gemeente stellen, ten minste het eerste jaar door onderteekening van bij gaand iuschiijvingsbiljet van hunne be langstelling zullen doen blijken. Hoogachtend De directie van het Sport- en Eeesttein //de Phoenix". Namens haar Directeur Restaurateur, J. O. BRINKMANN. Voorwaarden tot toetre ding als abonnent. De directie van het «port- en feeestter- rein wde Phoeni*" te Haarlem biedt aan de onderteekenaars van onderstaand in schrijvingsbiljet het volgende aan Persoonlijken toegang met 2 dames tot de 15 concerten. Vrij gebruik voor de leden en hun huisgezin van wieier-, ijsbaan, cricket-, footbflllveld en kinderspeeltuin, op de uren door de directie in het belang eener goede orde vast te stellen. Zij doet dit op de volgende voorwaardent De abonnementsprijs van lo Januari tot Uit. December is per jaar f10. Zonen van leden boven de 16 jaar be talen den hal ven abonnementsprijs. De contributie wordt in gelijke termij nen met lo Mei en lo September 1889 voldaan. (Volgt inteekeubiljet.) Bij vriezend weder zal de ijsbaan op het terrein aan de Parklaan Dinsdagavond orden geopend. De opening zal des avonds geschieden met muziek en vuurwerk. wisselwachter der Holl. IJz. Spoor- wep-mpij. C. van der Ham, door een twaalftal zijner kameraden en eeD der stationsopzichters, allen nog onder den indruk van het vreeselijk ongeval dat hun makker had ge troffen, grafwaarts geleid. De oudste broeder van den overledene her dacht den afgestorvene als een op passend werkmanin wien zijne ouders, broeders en zusters veel ver liezen. Bij de firma P. van Cittert Zonen is verschenen voor hare verkooping op 1517 Januari de catalogus van de belangrijke verzameling boeken, verschillende vakken van weten schap en kunst, zoomede van eene verzameling penningen en munten, waaronder eene zeer belang -ijke ver zameling oude japansche; voorts teekeningen, schilderijen, autografen enz. enz., afkomstig van den lief hebber verzamelaarden heer E., alhier. De verzameling is te bezichtigen 11, 12 en 13 Januari, van 103 ure. Door de arrondissements-recht- b&nk alhier zijn in het afgeloopen jaar 546 strafzaken behandeld. Hedenmiddag werd het stoffelijk overschot van den ongelukkigen Naar ons uit Beverwijk wordt medegedeeld heeft de aldaar geves' tigde afdeeliDg van de Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur zich ont houden. De aanleiding hiertoe schijnt te moeten worden gezocht in het on langs genomen besluit van de Alg. Vereeniging, om de maatregelen tegen het bloemensnijden ook voor dit jaar te bestendigen. Het schijnt, dat in ons verslag van de laatste alg. vergadering een foutje is ingeslopen. Wij noemden als eersten spreker (voor de afd. Be verwijk) den heer Veldhuizen van Zantendit was echter de heer J. W. Gerrebrands. Na hem sprak de heer V. v. Z. LITTEKEN m KUNST. Het optreden van mile. Sigrid Arnoldson te 's-Hage is uitgesteld tot Maandag 14 Januari. De Petersburger Herald schrijft over de jeug dige zweedsche zangeres, o. a. het volgende: «Mlle. Sigrid Arnoldson, de zweedsche nach tegaal, trad hier verleden week op in de Rali- aansche opera in het «Panajew-Theater» als Rosine in «Le Barbier de Séville« en behaalde een ODgekend sncces. Sedert jaren heeft geene zangeres in Peters burg zulk een succes behaald. De russische kunst kenners voorspellen der jeugdige Sigrid Arnold son een even schitterende loopbaan als Patti. De eerste leerling van den grooten Maurice Strakosch was Adelina Patti, laatste Sigrid Ar noldson». De diva zal in Moskou 12 maal optreden in »Mignon», «Lakmé», «Dinorah», «Romeo et Julie». Mile. Arnoldson treedt den 1 en te Amsteidsm op, eveneens als »Mignon«; verder zal zij zich doen hooren op het studenten-concert te Utiecht, 17 Januari, en op concerten te Lei den, Haarlem, Rotterdam en misschien ook te Arnhem, Leeuwarden en Groningen. Het contract te Moskou treedt begin Februari in werking. Inhoud «Sempervireiis* 18e jaarg. no. 1. Aan onze Lezers. Hoofdartikel. Begonia hybrida gigantea. Reuzen Knol-Begonia, met een afbeelding. Vroege bloeibaarheid van een Agave americana. Overzicht van nieuwe aan bevolen Planten. Wat hebben i»ij van 1889 te verwachten Museum van Natuurlijke Historie te Parijs. Een Kerstmis-tentoonstel ling. Zeventigste algemeene vergadering der Al- gemeene vereeniging voor Bloembollencultuur. Verschillende mededeeliugen. De Raad van Terschel- ling heeft de belangrijke schenking van wijlen den heer A. B. Ments, oud-burgemeester, aanvaard en over eenkomstig het testament de statu ten vastgesteld voor het «Dirk Ments-Fonds», dat in de verre toe komst voor Terschelling iets hoogst belangrijks kan worden zooals uit het volgende zal blijken Het geheele aanzienlijke vermo gen is aan de gemeente vermaakt voor gemeld fonds. Na den dood der weduwe, die vruchtgebruikster is, mag de helft der rente gebezigd worden tot ondersteuning van we duwen en weezen uit den fatsoen lijken stand. De andere helft strekt tot vermeerdering van het kapitaal, tot dit een half millioen bereikt heeft. Is men zóo ver, dan mag men de overige rente, tot een maximum van ook voor andere nuttige en nauwkeurig omschreven doel einden bezigen. Engelsche ondernemingsgeest tegenover nederlandsclie „lax"Iieid. Aan een particulier schrijven van een naar Transvaal vertrokken land genoot is o. a. het volgende ontleend i Herhaaldelijk kwamen wij heele rissen ossenwagens met goederen tegen. Die wagens zijn met 15 of 16 ossen bespanneD.EDgelschemooie beesten zijn het en de boer zorgt goed voor hen. Liever wagen ze nog de engelschen, want de EDgelseh- man laat hem nog wat verdienen, maar de Hollanders komen zooals hij zegt «met een pen achter die oor» hier. Dat is waar, ik moet het bekennen. Ach! wat zijn wij toeh ezels, dat wij dit heerlijk land ge heel aan Engelschen overlaten om winsten met emmers te komen halen. Maar hierover later. Het is maar jammer, dat men in Holland zoo weinig op de hoogte is, want ik kom nu eigenlijk tot de overtui ging, dat men bij ons heel veel PBJUÏÏjLBTO JSI. Naar hel fransch van Louis Gallet. 36) XIV. Dat woord maakte de tong van de goede juffer los. Sarah ziekZij handhaafde van stonde af aan de rechten der zorgzame zuster Knorrepot; wat al vragen, wat al leedbe tuigingen! Waarom hadden Jacques en Sarah haar niet geschreven? Wat was er gebeurd sedert hun trouwdag? .Wanneer Sarah ziek was, waarom had zij dan haar, zuster Madeleine, niet laten komen? Zij zou het kind wel goed opgepast hebben! Zij zou het beter dan iemand anders heb ben verzorgdZij wist beter met zieken om te gaan dan wie ook. En eindelijk, waar was Sarah? Toen Jacques haar zeide, dat Sarah te Honvaux was, kwam de bom eerst recht los. Te Honvaux, te Honvaux! Wat! En ik zat intusschen hier zonder van iets af te weten! Wat mankeert dien dokter Sylvain toch, dat hij mij van alles onkundig gehouden heefi? Maar ik ga er heen en dadelijk ook! Dadelijk zeg ik je! Je zult hier blijven, zeide Jacques met gezag. Je zult hier blijven en verder naar mij luisteren. Nu ging hij zich nader verklaren. Hij dischte een lang te voren klaargemaakt verhaal op, dat Madeleine aanvan kelijk met schrik, vervolgens met verslagenheid aanhoorde. Groote tranen rolden haar langs de wangenterwijl Jacques sprak. De bizonderheden waren dan ook treurig genoeg. Sarah was sedert haar huwelijk onderhevig aan de hevigste ze nuwaandoeningen zij leed aan zinsverbijsteringenhare gesprekken misten slot en zin; hare toestand vereisehte groote omzichtigheid en veel rust; men moest haar in niets den voet dwars zetten; Madeleine moest er op passen om haar in allee wat zij zeide gelijk te geven en bij alles wat zij beweerde goed geloof voorwenden; zij moest haar be handelen als een kind, welks grillen men door de vingers ziet om hevige uitbarstingen te voorkomen. Om kort te gaan: Sarah was ziek en zou nog eenige dagen bij den dokter blijven om bij de eerste gunstige ge legenheid naar het huis in de duinen te worden gebracht. Maar wat er ook gebeurde, Madeleine moeBt zorg dragen zich over niets te verwonderen en Sarah op de natuurlijkste wijze te ontvangen. Al deze verklaringen en al deze voorschriften, die voort vloeiden uit Jacques' uitvinding, brachten Madeleine geheel van streek. Zij uitte haar schrik in bijna dezelfde woorden als de dokter gebezigd had: Ach Jacques, wilt ge zeggen, dat Sarah krank zinnig is? Zij is niet krankzinnig, bekende Jacques, wiens toon zachter werd naarmate hij zijn zuster meer aan ern stige ongerustheid ten prooi zag, zij is niet krankzinnig; maar ik herhaal het, dat zij ziek is en dat ge niet verwon derd moet zijn, wanneer zij in vervoering spreekt, wanneer zij allerlei onzinnige verhalen opdiecht en eindelijk, wan neer zij mij hierdoor tot haar slachtoffer wil maken. Jou? Eu je bent zoo goed voor haar geweest, riep Madeleine uit, terwijl zij hare handen ineen sloeg. O, ik hoop haar door zachtheid en geduld weer tot haarzelve te brengen en tot rede. Het is noodig dat zij zich hier bevindt, dat zij leelt in jou nabijheid, dat zij je onop houdelijk hoort volhouden, hoezeer ik haar bemin, hoezeer ik lijd door haar in zulk een hardnekkigen toornjegen mij ontstoken te zien. Arme jongen, maar waarvan beschuldigt zij je dan Jacques antwoordde niet; hoe groot ook zijn onbeschaamd heid was, het ontbrak hem aan den moed om de grieven die^Sarah tegen hem koesterde, in woorden te brengen. {Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1