GFHEHffiP MEf'ÏÏS Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken persoonlijk huis aan huis zullen Terrichten. Op de internationale conferentie, voor de a. s. Zomer dienstregeling op de spoorwegen, die 16 en 17 dezer te Weeneu ge bonden wordt, zal de Nederl. Rhiju spoorwegmaatschappij worden ver tegenwoordigd door den heer A. G. A. Everts, assistent-chef van het mouvement dier Maatschappij. Het getal nieuwjaar s- kaartjes, ten postkantore te Amster dam bezorgd, zoo van daar als uit de provincie, wordt op een half millioen geschat. In de Zuiderzee was Donderdag reeds zooveel ijs aanwe zig, dat de zeilschepen nu en dan vast raakten en slechts met moeite en inspanning hunnen weg konden volgen. Er is te Amersfoort valsch geid in omloop, hetwelk zeer kunstig nagemaakt en bij den eer sten oogopslag niet van echt te onderscheiden is. Twee valsche rijksdaalders zijn o. a. ontvangen. Donderdag had een werk- maa onder Vrouwbuurt bij Stiens het ongeluk uit een vrij hoogen boom te vallen, welken hij bezig was te snoeien. Eenige oogenblik- ken later was hij reeds ten gevolge van inwendig bekomen kneuzingen overleden. De ongelukkige laat een vrouw met zes hulpbehoevende kinderen achter. Een man en vrouw, die voornemens waren met hunne 3 kinderen Zaterdag met het stoom schip Edam naar de Argentijnsche Republiek te vertrekken, en daarom reeds al hunne bezittingen hadden opgeruimd, zijn op het oogenblik dat zij zich aau boord begaven op hun besluit teruggekomen, en we der naar hunne oude woonplaats, Tilburg, teruggekeerd. W o e n s d a g - a v o n d werd weder een belangrijke hoeveelheid geld, in negentig kisten verpskt, uit Rusland te Vlissingeu aange bracht en, met bestemming naar Londen, met de aansluitende mail boot doorgezonden. Evenals bij vroe gere gelegenheden, werd ook dit maal het geld begeleid door amb tenaren van de Maatschappij «Zee land» en een paar engelsche heeren In de vorige wees heeft de landbouwer P. V., uit Roggel, zonder de minste oorzaak, twee ge weerschoten gelost op zekeren J. R., wonende aldaar. De maréchaussée, hiervan onderricht, begaf zich Don derdag ten huize van P, V., deed een onderzoek en nam hem gevangen. Het gevangennemen zoowel als het in beslag nemen van het ge weer ging niet gemakkelijk, daar de hutsgenooten zich met geweld tegen de maréchaussées verzetten, en dezen eerst na van hunne wa pens te hebben gebruik gemaakt, er in slaagden den dader en het geweer machtig te worden. P. V. is naar Roermond overge bracht. Onder Ruinen heeft men Donderdagavond zekeren J. de L. op weg naar zijne woning aangerand, tegen den grond geworpen, en daar na van zijn gel'1, tot een bed-ag van veertig gulden, beroofd. De aanrander is volgens getuigenis van den bestolene een forseh gebouwd man, die een zwaren baard draagt, waarvan bij de worsteling een ge deelte is uitgetrokken. De politie is nog niemand op het spoor. De onveiligheid ten platten lande in Drente is zeer groot tegenwoordig, en geeft aanleiding tot vele klachten. Te Annen zijn in debe- huizinge van H. G. de spore» van moedwille brandstichting ontdekt. Het vuur, dat zich boven den koe stal reeds tot eenen gloed ontwik kelde, werd nog bijtijds door den be woner gebluscht. Eene zeer brand bare plag, een met petroleum be vochtigde katoenen lap en een doosje lucifers waren in de nabijheid van elkander nedegelegdde lucifers hadden op het oogenblik der ont dekking nog geen vuur gevat. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. Te Ulzen bij Ootmarsum kregen Wcensdag twee jongens van 13 en 16 jaar twist, die zóo hoog liep, dat de een den ander de slag ader van den hals doorstak met een mes. De dood volgde spoedig en de 16jarige dader is in arrest ge- Dezer dagen werd aan het Handelsblad tan Antwerpen ge- meld, dat te Dendermonde een kerel aangehouden was, die «het spook speelde» en de vrouwen 's avonds op de straat achtervolgde. Dit spook heeft reeds navolgers gevonden. In den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn twee kerels, als spoken verkleed, op de vesten rond de stad verschenen en poogden door aller hande zotte gebaren den schilwacht aan het buskruitmagazijn te ver schrikken. Ziende dat zij daarin niet slaagden, gingen zij naar den soldaat toe. Deze verloor zijn koel bloedigheid niet en deed de gebrui kelijke waarschuwingen, waarop de vermeende spoken zich wel wacht ten te antwoorden. Hij laadde toen zijn geweer en wachtte hen af. De spoken schenen daardoor on aangenaam verrastzij spraken met elkander en kwamen nog nader. De schildwacht legde aan 1 «Nog een stap, riep hij,» en ik schiet I» Een schot weerklonk inderdaad, doch het was niet gelost door den schildwacht. Ket was een der spo- en, die een revolverschot gelost had, en die zich daarop haastte met zijn makker de vlucht te nemen, Gelukkig werd de soldaat niet ge troffen. Men zag de twee kerels zich een-ge oogenblikken verschuilen on der de poort van het doodenhuis, de stad verlaten langs den Gent- schen steenweg, langs een anderen kaut terug binnen komen en een tweeden schildwacht aanvallen .Toen het hun daar insgelijks mislukte, maakten zij zich voorzichtigheids halve uit de voeten. .Het parket is verwittigd. Al de politie-agenten zijn 's nachts op de been, en de gendarmerie heeft bevel ontvangen om zich op het eerste sein gereed te houden. Men verzekert, datkei- zerin Friedrich tot Paschen in En geland zal blijven. Zij is zeer druk bezig met de nagelaten papieren van den overleden keizer te verza melen; de stof moet nu reeds zeer omvangrijk zijn en de schetsen van den keizer over andere soevereinen, staatslieden en geleerden, met de briefwisseling, door hem met be roemde tijdgenooten gevoerd, moe ten alleen voldoende zijn om vier boekdeelen te vullen. De keizerin verzamelt ook zooveel mogelijk alles wat sedert 15 Juni 1888 over haar overleden gemaal is geschreven. De burgemeesters van Londen en New-York wisselden op Nieuwjaarsdag gelukwenschen met elkander door middel van Edisons phonograaf. Wie is Stanleyl Thans wordt in strijd met vroegere be richten gemeld, dat de ware naam van den grooten reiziger John Row lands is en hij op 28 Januari 1841 te Denbrigh in Wallis werd gebo ren. Zijn moeder was de dochter van een slachter aldaar en het blijkt dat Stanley ouder zijn waren naam Rowlauds in zijn jeugd eenigen tijd in het werkhuis te St. Asaph is geweest. Stanley zelf heeft altijd veel weerzin getoond om herinne ringen zijner jeugd openbaar te ma ken. Zijne moeder hield vóór haar dood een kleine herberg te Glas- good, in Wallis. Daar woont thans nog een halfbroeder van den reizi ger, die ziekelijk is en groote gelij kenis met hem heeft. Stanley's stiefvader leeft ook nog en bewaart zorgvuldig de brieven, die de reizi ger aan zijns moeder schreef. Zoo men weet is Stanley op jeug digen leeftijd naar Amerika geto gen en heeft hij daar zijn huldigen naam aangenomen, den naam van een kcoptr.an in New-Orleans, die hem opvoedde. In den zomer van 1888 heeft de parijeche gemeenteraad be sloten, dat de huurkoetsiers, die een patent als zoodanig willen hebben, een examen moeten afleggen, waar uit blijkt dat zij goed bekend zijn met de wegen te Parijs en in de voorsteden, met de politie-verdenin- gen op het rijden, enz. Dat besluit zou reeds in het vorige jaar in wer king zijn gekomen, maar door ze keren hinderpaal is het uitgesteld tot dit jaar. Donderdag nu had zulk een examen plaats voor eene commissie, waarin ook eenige leden van de syndicale kamer van huur koetsiers zitting hadden. Vijftien candidaten hadden zich slechts aan gemeld. Allen hebben het verlangde diploma verkregen. Een werkman te Par ij si zekere Legarci, die vreeselijk mis bruik maakte van sterken drank en vrouw en kinderen mishandelde, heeft de volgende afschuwelijke daad bedreven. Donderdagmorgen heeft hij eerst zijn vrouw een pak slaag gegeven, zoodat zij bewusteloos bleet liggen, vervolgens nam hij een kan met petroleum en begoot daarmede alles in het vertrek, terwijl de kin deren nog sliepen en stak er daar na den brand in. Hij verliet de kamer, na de deur achter zich op slot te hebben gedraaid. Toeu de vrouw bijkwam ont haarde zij de vlammen, terwijl zij haast stikte in den rookzij sprong op en trachtte de deur te openen, maar te vergeefs. Half waauzinnig van angst, terwijl hare kleedereu reeds vlam vatten, poogde zij toen een venster te openen, hetgeen haar gelukte. Op haar geschreeuw scho ten de buren toe, die er met ver eende krachten in slaagden de deur te openen en het vuur te bedwin gen. De arme vrouw stond reeds geheel in brand, maar gelukkig wa ren de bedden der kinderen nog niet aangetast. In hopeloozen toestaud werd zij naar het gasthuis gebracht. Haar wreedaardige echtgenoot is gearres teerd. Ter gelegenheid van Nieuwjaar kregen twee parijsche vrouwen, de zuster van barmhartig heid Eveline en mevrouw Caroline Cahen, het Legioen van Eer. De laatste is ongeveer zestig iaar oud en de weduwe van een talentvollen arts. Zij onderscheidde zich door de verpleging van gewonden, op de slagvelden bij Metz en de Loire. In Vendóme werd haar openlijk dank betuigd door den duitschen generaal voor de edelmoedige zorg vuldigheid waarmede zij de duitsche gewonden had verpleegd en hij beval •'at de vaandels die van de fransche veld-lazaretten genomen waren er weder op werden geplaatst. Na den oorlog maakte zij drie reizen naar Duitschland om de aldaar zijnde ge- wondeFranschen te bezoeken Bij een hunner werd haar keizerin Augusta voorgesteld, die zich twee uur lang met haar onderhield en haar bij 't afscheid zeide «Madame, ik wensch dat er een band tusschen u en mij besta». En zich van haar rood kruis ontdoende legde zij het om den hals van mevrouw Cahen, erbij voegende: «Dit kruis heeft geen an'er doel dan het teeken te zijn, one it welk wij beiden getracht hebhen de ellende onzer medemenschen te verzachten.» .a. m i .<a.. Daar waar de rechtspraak der jury gebruikelijk is, doen de bur gers veel moeite om zich aan hun plicht, om in zulk een rechtbank zitting te nemen, te onttrekken doch meestal is ae president hun te slim af. Niet altijd echter. Een der aan gewezenen kwam onlangs het was te Brighton buiten adem binnen en sprak «Mylord, als ge mij verontschuldigen kunt, doe het dan.... Ik weet niet wie eerder ster ven zal, mijn vrouw of mijn zuster.» Zeker, zeker, sprak de rech ter, onder zulke o-r standigheden zal ik u hier niet houden. En de man ging. Den volgenden dag ontmoette hem een vriend, die van het geval gehoord had en hem vroeg hoe het met zijn vrouw was. O perfect, was het antwoord. En je zuster I Uitmuntend 1 Ik dacht dat ze zoo naar waren? Ze schelen niets ik weet alleen maar niet wie van de twee eerst sterven zal; weet jij het soms. Twee jagers spreken over den reuk der hondenIk heb er een, zegt A..., die, wat dat betreft, meer waard is, dan alle andere honden te zamen. Het moet dan wel een merk waardig beest zijn I Dat zou ik geloovenl Eergis teren verliet ik mijn woning; het d.er verbrak zijn ketting en wiBt mijn spoor te vinden, niettegen staande ik reeds op twee uren af- stands was! Wat zegt gijddirvan? Ik zou meenen, dat het tijd voor u wordt, eens een bad te nemen. Wel, Jantje, ben je niet in je schik, dat je nu oom ben geworden? Neen, ik ben geen oom. Waarom niet? Omdat ik tante ben, want het kleine kindje is een meisje. juMTBamm. A3"snCBDAM, 5 Jan 0* prijseu ier AaiJappelen waren al» volgt; Dokknp>6r Jammer. '3,a 8,80 ditt- Fc-suaker Jammen f 2 90 a 3.20, no. Etueliccs f2 50 a 2.60, do. Muntersche f 0.i 0, Ztteuwachfc Spuiïohc Jammen f 4,50 5,10. ffeia. v-aawe i 2,30 a 2,60. Prn'siache Hjunbursre™ dito Roode 2.50 a 810, Saksische f 8.50 a 4,80 Zeeawsciie Poters f 0,fl 0.do. F)akkee9che f 8 50 a 4,50, dito Blauwe t 2,20 a 2,40;, Hille- «ommer do. f 0,a 0,Haarlemmer id. f 0, a 0,allen per HL /.sngoToerd 0 weraob.e ladingen. Sniksr: Biet en öerafSnserd prijshoudend. Petroleum. Amerik. onveranderd, consumtie f 11. Dito Russ. Nobel loco en Jan. ff?.50 E., Jan.,'April f8 E., consumtie f9.50, dito dito Bnito loco en Jan. f 8.50 E. Ta?»® op levering onveranderd, Maart f 211, Mei f213. Niieering van de Commissie voor dan Grasr- kniel. Rogge op levering iets lager, Maart f129. Mei £181. No'earing van Menns Thoie. Koolsaai op S00 Kg. Olie zonder handel. Lyuzaad stil. Raapolie traag, vliegend per 100 Kg. f351-/', lo. Mei f82, 821/., 82'/£, lo. Sept./Dec. f27, 27 V «7Vs- Lijnolie onveranderd; vliegend per 100 Kg. f 21, lo. Febr. f 20V4, lo. Febr./Mei f20lo. Maart/Mei f21V<» lo. Juni/Aug. fSl'/8, 1*' Sept./Dec. f21»/,. Raapkoeken f 92 a 105 per 1040 stuks Lijnkoeken f9,50 a 12,50 per 104 striks. Hoorn, 8 Jan. Kaas.- Ter waag gewogen 26 stapels, wegende 7,007 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 28,Hooi id. f 0,Commissie id. 28,middelbare f 0, Leiden, 4 Jan. Aangevoerd partijen. Gouds rbe Kaas f16,a 20,Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0, 4 Jan. Moutwyu 1 8,50, Jonavar 14Amut. Proef f 15,25 Spoaling-Banra 1.70, dito Commissie f 1,70. Zwolle, 28 Dec. Boter, Prima Gras f 28, a 80,afwijkende f26,a 27,50. 2e seort f22,— a 28,—. TE HAARLEM. Op Zondag 6 Januari 188». Oroote Kerk. Voorin. 10 ure, Knottenbelt. Nam. 2 ure, Suetblage. 10e Zondag. 's Avonds 6 ure, Dr. J. N. Kohier, pred.' te Loosdninen. (Voor Smeding.) Voorbereiding en opening vau de week der ge beden. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Week der Gebeden. Maandagar. 8 ure, Knottenbelt en Snetblage. Dankzegging en schuldbelijdenis. Woensdagav. 8 ure, Weiss en Knottenbelt. - Huisgezin en scholen. Donderdagav. 8 ure, Moeton en Hoog. Inwendige zendingen maatschappelijke hervorm. Zaterdagavond 8 ure, Hoog en Smeding. De Volken. Bakeneaer Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Bremer, godsdienstonderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Woensdagav. 8 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. Donderdagav. 8 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Bevestiging van kerlceraadaleden. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries, s Avonds 6 ure, Craandijk. Remonstrante Kerk. Voorm. 10 ure, S. Molenaar, pred. te Zaandam. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Week der Gebeden. Dinsdagavond 8 ure, Moeton en Snethlage. De Heilige Gee«t en de Kerk. Vrijdagavond 8 ure, Smeding en Weiss. Zendelingen onder Israëlieten, Mahomedanea en Heidenen. Noorderker It Bidder straat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, A. van Schelven, rustend pred. te Oude Wetering. Dinsdagavond 7Va ure> A* O. Schaafsma, pred. te Kralingen. Ds. Moeton verwacht deze week weder al zijne catechisanten, behalve die voor de avondlessen, die nog een week worden uitgesteld. Ds. Tideman hoopt Dinsdag 8 Januari zijns lessen te hervatten. Nederd. Herv. Kerk. Benncbroek. Voorm. 10 ure, Oh. v. Oosterzee, preil. te Sliedrecht. 's Avond,, geen dienBt. Beverwijk. Voorm. 10 nro, J. C. Boon. Evang. Lut/iersche Kerk. Voorin. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. 11. van Arkel. Nam. 2 ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2 ure, F. E. Danbanton. Afscheid. Collecte voor de Inrichting voor lijders aan vallende ziekte. Hlllcgom. Voorm. 10 ore, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voo-m. 9' .nre, H. J. Bergsma, pred. te Spaarndam. Santpoort, Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 /a are, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Smeding, pred. te Il arlera. Stand voort. Voorm. 10 ure, O. Schriecke. Nam. 21/, ure, O. Schriecke. dergang. De leveranciers verhoogden op Pierre's verzoek hunne rekeningen met honderd percent, maar werden met den normalen prijs betaald. «Gij moest toen geld leenen en Pierre, in wien gij een blind vertrouwen steldet, nam op zich hiervoor te zorgen. Hier komt de derde medeplichtige in het spelhij was zeer veeleischend, vorderde woekerrente en gaf het geld alleen voor hypotheekbewijzen op uwe goederen. Zoo heeft deze woekeraar 250,000 francs meer gekregen dan waarop hij recht had en in die twee jaar hebt gij slechtB vijftigduizend francs verteerd. De persoon in kwestie heeft zonder eenigen schroom misbruik gemaakt van uw zorgeloosheid en onwetendheid in zaken, maar ik geloof dat die persoon niet ongeneigd zou zijn tot eene schikking. De baron was verbluft. «Kent gij die persoon dan?» vroeg hij. «Zeker en gij kent die ook. De woekeraar die u van alles heeft beroofd heetJeanne de Rosel.» Het jonge meisje was zachtjes binnengetreden en naderde nu de drie mannen. «Ja Paul,» ze'de zij, «die derde persoon was ik. Ik heb u nooit uit het oog verloren in die jaren van dwaze ver kwisting; maar ik wist dat zoo gij al aan de verzoeking toegaaft, uw hart goed en eerlijk bleef, en dat gij op den dag waarop het verstand de overwinning zou behalen, even goed en braaf zoudt zijn als toen wij samen speelden in dezen tuin. Ik kon beschikken over het vermogen mij ner moeder en heb het met goedvinden van mijn vader, gebruikt tot het doel dat gij nu kent. Ik heb dus nu niets meer te doen dan u het geld terug te geven!» «En als ik het niet aanneem?» «Wel,» zeide de heer de Rosel, «dan zou er een weg op moeten worden gevonden en misschien zou de notaris ons kunnen helpen!» «Ik geloof dat alleen een huwelijkscontract de zaak in het reine zou kunnen brengen,» zeide de oude notaris glim lachend «ik heb alles daarvoor in gereedheid gebracht!» «O, Jeanne», zeide de jonge baron terwijl hij diep ge troffen het blozende meisje op het voorhoofd kuste, «gij- geeft mij het geluk dat ik voor eeuwig verloren waande, weder terug. Hoe zal ik u ooit dankbaar genoeg zijn!» De oude knecht had dit tooneel, waarvan hij de ont knooping van te voren wist, met aandoening bijgewoond Hij naderde nu zijn meester en zeide: «Ik heb het u wel gezegd, mijnheer de baron, dat ik niet verlaten zou!» «Gij behoort tot de familie, monster van veinzerij- All gij nu wildet heengaan zou ik u vastketenen!» En met een hartelijken handdruk gaf de jonge edelmst zijn dienaar het bewijs van zijne oprechte dankbaarheid.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 6