NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. SARAH BLONDEL. 6e Jaargang. Dinsdag 8 Januari 1889. No. 1691. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STAUSNIEI) H S. Ill ft ft li ft L A ft 11 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoosnmaaer m. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 certr Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en oourantiers. Directeuren-Uitgevers Jf. C. PEEREBOOli en J. B. AVIS. Ronf dagenten voor het Buitenland: Compagnie General* do Publieite Btrangère 6. L. JDATJBE J* Co., JOH. F. JONESSuer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 7 Januari. In tegenwoordigheid ran het col lege van Burg. en Wethouders had heden morgen de opening plaats van de nieuw gebouwde school lett. C. aan de Leidschevaart, bestemd voor een zeshonderdtal leerlingen. Het eenvoudige gebouw draagt alle kenmerken van degelijkheid, voldoet gewis aan alle eischen der gezond heidsleer en geeft getuigenis van de met zorg vervaardigde plannen van den gemeentearchitect, den heer Jacques Leyh. Ook de aannemer, de heer H. J. Geyl Cz., firma Martens Zoon, heeft alle eer van de wijze waarop het werk door hem is op geleverd. Directeuren van «Teylers Stich ting. hebben de vacature, in hun college ontstaan door het overlijden van ds. W. van Oorde, aangevuld door de benoeming van dr. D. de Haan. Op 1 Januari 1889 werd de Mi litaire Kweekschool alhier bezocht door 20 leerlingen 2e en 21 van het le studiejaar, benevens 20 leer- leerlingen van den voorloopigen practiechen cursus. Gedurende de maand December 11. is ten postkantore alhier in de Rijks - poetspaarbank ingelegd de som van f 9750,97 en terugbe taald f 10 422,46. Het laatst uitge geven hoekje had het nummer 3899. Op het spiegelgladde ijs der baan van de IJsclub .Haarlem en Om streken» bewoog zich Zondagmid dag een aantal schaatsenrijders. Het weder werkte voor deze gelegen heid uitstekend mede. Onder de op wekkende tonen van een groot draaiorgel, dat in een tentje midden op de baan geplaatst voorloopig in de vacature der blaasmuziek voorziet, zwierden allen welbehaag lijk dooreen. Het was een tooneel vol leven en afwisseling, dat wij dezen winter nog menigmaal hopen te genieten. De toetreding tot het lidmaat schap van het Sport- en Feestter rein «de Phoenix» is, naar wij ver nemen, reeds zeer aanzienlijk. Zon dag werden het uitgestrekte terrein en het gebouw door een groot aan tal personen bezocht. Vanwege het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij vau land bouw, en met medewerking van het bestuur der afdeeling Haarlem en omstreken van bovengenoemde Maatschappij, zal er op Woensdag 27 Februari 1889 alhier eene hengt- tenkeuring worden gehouden. Door den minister van Oorlog is toegestaan een prijs van f 500. Tot de voorwaarden behoort o. a. dat de prijs aan den bekroonden hengst eerst dan zal worden uitge reikt, wanneer hij tot 25 Juli 1889 in de provincie Noord- of Zuid-Holland ter dekking beschik baar is geweest, tegen een dekgeld van hoogstens f10. Aan den prijs van f500 wordt door de afdeeling Haarlem en om streken toegevoegd de som van f250, op voorwaarde, dat de be kroonde benget gedurende den ge noemden tijd beschikbaar gesteld zal zijn geweest binnen den kring der afdeeling Haarlem en omstreken. Zij, die wenseben mede te dingen, moeten daarvan opgaaf doen vóór den 22en Februari 1889 bij den secretaris der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, den heer P F. L. Waldeck te Loosduinen, bij wien men ook nadere inlichtin gen kan verkrijgen. Onder verwijzing naar achter staande advertentie van de uitvoe ring van het oratorium «Arminiuss vau Mai Bruch, deelen wij ten ge rieve onzer lezers mede, dat dames- kaarten en tekstboekjes h f 1.49 voor het concert van de afdeeling «Haar lem» der Maatschappij tot Bevorde- dering der Toonkunst op Vrijdag a.s. te verkrijgen zijn bij de boekhan delaars Met en Meijlink, de Erven Loosjes, W. Küppers, H. N. Mul en de Haan en Zoon. Donateurs en donatrices kunnen kosteloos plaatsen bespreken op Don derdag 10 Juauari van 1112 uur en de leden Vrijdag 11 Januari *an 101 uur, op vertoon van diploma's en kaarten. Bij bet Genootschap (Melpo mene en Tkalias alhierbestaat het voornemea om een liefdadig heids-voorstelling te geven voor een hulpbehoevende weduwe met 8 nog jeugdige kinderen. Reeds meermalen heeft deze vereeniging met goeden uitslag liefdadigheids-voorstellingen gegeven, reden waarom wij haar streven ook voor deze gelegenheid bij alle weidenkenden warm aanbe velen. De scheepvaart langs het Spaarne, zijkanalen en ringvaart van den Haarlemmermeerpolder is wegens het ijs gestremd. LETTEREN EN KUNST. Na de afwijzing *an de subsidie-aanvraag voor de Hoogd. Opera te Rotterdam door den ge meenteraad, heeft de direeteur voor het volgend seizoen voor de directie bedankt. Na al hetgeeuerinden laatsten tijd betreffende den toestand van Z. M. den Koning is gemeld verneemt men thans uit den Haag het volgende: De toestand van Z. M. den Ko ning liet inderdaad in de laatste dagen wel eens te wenschea over. Nu en dan openbaart zich bij Z. M. zekere matheid en behoefte aan slaap, zoodat de Koning vaak in en uit het bed gaat. Z. M. gebruikt nog altoos medicinale dranken. Over het algemeen wisselt de toeBtaud den eenen dag met den anderen af. Sedert 31 December houdt Z. M. wederom voortdurend zijne kamer en vereenigt hij zich niet meer met H. M. de Koningin en de Prinses aan tafel. De werklust in de voormiddag uren blijft echter onverzwakt, gelijk nog dezer dagen uit tal van maat regelen, op 's KoningB initiatief ge nomen, kon blijken. De nachten zijn niet altijd rustig. Uit Apeldoorn meldt men aan het V. Dr. Z. M. de Koning is weder eenigs- zins minder wel. De oude kwaal veroorzaakt Z. M. thans weder meer last. Gelukkig is dit het eeuige ziekte-verschijnsel. Op uitnoodiging van H. M. de Koningin geeft de photogra&f E. A. Kerkmeijer, te Apeldoorn, aan H. K. H. prinses Wilhelmina les in de photografie. Deze lessen hadden reeds eenige dagen, dagelijks een paar uren, plaats in tegenwoordigheid van H. M. en eene hofdame, in de vesti bule van het paleis of in de speel kamer der Prinses, welke taliooze poppen en eene groote menigte speelgoed op elk gebied bevat. De Prinses betoont in deze les sen zeer veel genoegen en evenzeer weetgierigheid. Men leest in de Staatscourant: Volgens verklaring vau de ge- neesheeren des Konings heeft Zijne Majesteit de laatste weken meer last gehad van Ziju chronisch lijden. De spijsvertering is in intensiteit achteruitgegaan, 'waardoor de bloed- making minder gunstig is. De krachten van den Hoogen Lijder nemen in den laatsten lijd niet toe. Uit 's Hage wordt van 6 dezer gemeld De toestand van Z. M. den Ko ning was heden nagenoeg dezelfde. Van het Loo meldt men De toe stand des Konings is wel weder minder gunstig, doch schijnt toch niet bepaald zorgwekkend te zijn, daar hier niets bekend is van een vervroegd bezoek van dr. Vinkhuij- zen, die geregeld des Dinsdags hier komt. Het rekest, houdende het verzoek aan Z. M. den Koning om aan de gepensioneerde officieren van het nederl. en n.-o. leger, hunne weduwen en weezen de pensioenen op den wettigen tijd te doen uitbe talen, is Zaterdag aan Z. M. aan geboden. De minister van Water staat bericht, dat voortaan de post kantoren ambtshalve belast zijn met de zorg voor de levering van het Nederlandsche Staatsblad. De door den minister Keuchenius uit Indië opgevraagde stukken in de bekende zaak van den eervol ontslagen kapitein Wil link Ketjen, zijn thans aan het depar tement van Koloniën ontvangen. De heer Ketjen, daartoe ontboden door den minister, werd in de laatste dagen bij het onderzoek der stukken herhaaldelijk door den minister in zijn kabinet gehoord. Naar men verneemt is het rapport der Commissie van en quête, omtrent hulpverleening bij spoorwegongelukken, door den mi nister van Waterstaat aan de Tweede Kamer overgelegd, in handen ge steld van de directie der spoorweg maatschappijen, om daarop te advi- seeren. In het afgeloopen jaar zijn met de stoomschepen van de Nederlandsch-Amerikaanschestoom- vaartmaatschappij 9242 landverhui zers van Amsterdam naar New-York overgevoerd. Het weekblad de Inge- nieur meldt s In zake de verbetering van den westelijken doorgang nabij hot centraal-per6onenstation te Am sterdam is 2 Januari jl. eene com missie geïnstalleerd, samengesteld uit de heeren J. Leyds, Eerstaanw. Ingenieur bij den aanleg van Staats spoorwegen te Amsterdam; J. A. Schuurman, directeur der publieke werken te Amsterdam; dr. E. F. van Dissel, ingenieur van Rijnland te Leiden; J. M. F. Wellan, hoofd ingenieur van den Waterstaat te Utrecht en A. K. P. F. R. van Has selt, administrateur der Holl. IJz. Spoorweg-maatschappij te Amster dam. Aan de Kamer van koop- handel te Rotterdam is een adres gericht door de Machinisten-ver een ging tJames Watt». In dit adres wordt de tusschenko i st der Kamer ingeroepen om te verkrij gen, dat, zoowel in het belang van koophandel en nijverheid, als om den bekwamen en ijvergen machi nist in eene betere verhouding te brengen tegenover den minder er- varenen, er van staatswege examens worden ingesteld voor machinistea, of wel dat de Kamer zelve eene commissie van deskundigen benoeme, die de machinisten examineert, bij voorbeeld naar de wijze van de (Board of Trade». fbiuillhto n. Naar het fransch van Louis Gallet. 37) XIV. Van de onzinnigste dingen, zooals ik je zeide, antwoordde hij, de schouders ophalende. Ik twijfel er niet aan of alles zal terecht komen. Het komt er maar op aan, haar afleiding te bezorgen; wij moeten vrienden uit- noodigen, wij moeten veel bezoeken ontvangen. Sarah moet den tijd niet hebben zich te vervelen. Hij raakte verward in zijn eigen woordenhij gaf zich lunger rekenschap van wat hij zeide en was ondanks al de plannen, die hij aan Madeleine voorlegde, tot niets ernstigs besloten. In den grond der zaak was hij ten zeerste met de zaak verlegen. Zonder nadenken hond hij den strijd tegen Sarah aan. De hartstocht verblindde hem en sleepte hem mede. Hij hoopte nog altijd aan Sarah de overtuiging van zijn onschuld te kunnen opdringen. Hij wilde met alle macht beproeven de herinnering aan het tooneel, dat op de ont dekking zijner misdaad was gevolgd, uit haar geheugen te wistchen. Hij geloofde nog altijd, hierin wel te zullen slagen. Een ander had in zijn plaats misschien gedacht aan het kolossale fortuin, waarover hij de vrije beschikking had en zou xich hiermede tevreden hebben gesteld. Voor hem had dit geld zijne groote waarde verloren; hij wilde Sarah en niets dan Sarah. Hij gevoelde, dat het een krankzinnige liefde was, die hij koesterde en niettemin gaf hij er zich zonder strijd aan over. Zijn haat tegen George Raynal was onverzoenlijk. Hij dacht er met de grootste koelbloedigheid aan dezen jongeling te dooden. Op het minste woord, bij de eerste ontmoeting gevoelde hij zich in staat hiertoe over te gaan. Men kon hem onophoudelijk, 't zij per rijtuig, 't zij te voet, heen en weer zien gaan op den weg tusschen Wime- reux en Boulogne. In 't voorbijgaan wierp hij een vlammenden blik op het huis van den dokter, maar aan binnentreden dacht hij niet. Hij wist dat George vertrokken was; dat was voldoende om zijn jaloezie voorshands tot zwijgen te brengen. Te Honvaux heerschte eene sombere rust in Sarah's omgeving. De dokter-zelf, hoezeer geneigd alles van den lichtsten kant te bezien, voelde zich terneergedrukt door de hopeloos heid van Sarah's toestand. Deze aan een storm voorafgaande drukkende stilte drukte hem. Zooals hij het zelf reeds gezegd had, hij had er een voorgevoel van, dat er eene beslissende gebeurtenis voor de deur stond. Hij wachtte dat onbekende af met vrees en beving voor Sarah, wier schijnbare kalmte en wier koele houding zijne gedachten onverpoosd in beslag namen. Werktuigelijk doorliep zij huis en tuin zonder iemands gezelschap te wenschen. Zelfs de getrouwe Blue vergezelde haar niet meer, maar lag stil te ronken en hief alleen den kop op, wanneer er iemand naderde, als maakte hij zich gereed zijne meesteres tegen eiken aanval te verdedigen. Het goede beest was op zekeren dag van een zijner tochten in den omtrek met stof en schuim overdekt en met den staart tusschen de beenen teruggekomen en sedert dien tijd scheen hij te kwijnen. Met een langen, treurigen blik volgde hij zijne meesteres alsof hij hare stomme smart be greep en eerbiedigde. Men sloeg geen acht op hem en zelfs Sarah scheen hem te vergeten, Nauwelijks éénmaal per dag gunde zij hem als aalmoes harer gunst een blik. Toen men eindelijk aan den avond van den veertienden dag was gekomen, dien Jacques als uitersten termijn d.er wettelijke tusschenkomst had vastgesteld, toen me- >r aan den vooravond van eenige gewichtige gebeur' ui.- wilde de dokter zich in kennis stellen van ah s vocr- nemens, waaromtrent hij tot dusver had vermeden haar te polsen. Komaan, arm kind, zeide hij, wat denkt ge nu te beginnen? Sarah vestigde haren helderen, moedigen en open blik op hem en vroeg op hare beurt. Wat kan ik beginnen? In een ander dan uw bizonder geval zoudt ge de 1 partij moeten kiezen van elke vrouw, die o; aak vreest.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1