Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS Ingevolge bevelen ran den minister van Oorlog, mag de aflossing van detachementen niet meer op Zon- of feestdagen plaats hebben, maar moet die den daarop volgenden dag geschieden. Wedstrijden. De groot-a internationale wedstrijd op de baan van de Sportclub te Amsterdam om bet meesterschap der wereld is be paald op 8, 9 en 10 Januari, te uur. Alle buitenlandsche mededingers zijn reeds aangekomen, behalve de engelsche, die eerst Dinsdagmorgen verwacht kunnen worden. Een van de oudste a m- sterdamsche koffiehuizen, dat langer dan anderhalve eeuw bestaat, zal spoedig verdwijnen. Het oude «Am- sterdamsche koffiehuis» is aange kocht door den heer J. C. van Laar, die, nevens zijne reeds bestaande inrichting, het zal gaan verbouwen tot een bar en een restaurant van den eersten rang. Tot heden is het «Amsterdamsche koffiehuis» '8 Maandags de alge- meene verzamelplaats van de aan nemers geweest. Hoe driest de bedelaars beginnen op te treden, heeft een dame op de Prinsengracht te Am sterdam ondervonden na haar wei gering om van een zoogenaamden venter eenig garen of band te koo pen. De kerel greep haar bij de keel en bracht haar eenige slagen toe. {Tijd.) Een treurig ongeval had Zaterdagmiddag aan het station te Hilversum plaats. De heer H. deur waarder te Weesp, die voor zaken in eerstgenoemde gemeente vertoefde, werd,toen hij huiswaarts wilde kee- ren, eensklaps ongesteld. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen, maar toen deze gekomen was, had de ongelukkige reeds opgehouden te leven. Na den lsten Aug. 1.1. voor een gedeelte in exploitatie te zijn gebracht, zal de paardentram HoornEnkhnizen thans den 15den dezer maand langs de geheele baan voor het publiek verkeer worden opengesteld. De prijs voor den gan- schen rit, die circa anderhalf uur duurt, is matig. Op goeden grond is het te verwachten, dat de onver moeide pogingen van den directeur en van commissarissen tot doortrek king der lijn, nu met goed gevolg bekroond, door het publiek zeer op prijs zullen worden gesteld. Te Leiden is opgericht eene afdeeiing van de Schippersver- eeniging «SchuttevaSr». Naar men ons uit 'sHage mededeelt, is een predikant uit Indië met verlof hier te lande, benoemd tot commi»s bij het Departement van Koloniën, ten einde in het bi zonder te worden belast met de be handeling der aangelegenheden van de zending in Ned.-Iudië. (IV. R. C.) Het volgend eigenaar- dig staaltje van moederliefde is in den Haag geleverd. Moeder zou even en men weet wat in den regel dat «even» be duidt aan de gasfabriek cokes gaan halen. Een paar schoppen natte kolen werden in den kachel geworpen, een aantal luiers hingen daaromheen te drogen. Het jongste kind van 7 maanden lag in zijn wiegje een ander van ruim ander half jaar dwarrelde door het vertrek en Mn van drie jaren zou op de beide anderen passen. De kachel ging gloeiend staan, de luiers ontwikkelden een verstik- kenden damp, de kinderen begonnen te schreien en medelijdende buren trapten de deur open, rukten de smeulende luiers weg en brachten de kinderen in veiligheid. De moeder komt thuis, overziet met een oogopslag het gevaar waarin hare lievelingen verkeerd hebben en met een Goddank I wendt zij zich tot hen, die nog bijtijds een ver schrikkelijk onheil voorkwamen.... Mis. Het schepsel begon to razen, dat men hare woning was binnen gedrongen, waarin men niets te maken had! Re gettoorde lruilo_tt was 't Woensdag te 's-Hage voor een aantal paren, die zich daar ter stede in het huwelijk wilden bege ven. Toen zijen daar onder eenige scheveningsche bruilofts stoetenten stadhnize aankwa men, om door den ambtenaar van den burgerlijken stand te worden vereenigd, vernamen zij daar nl. dat aan hun vurig verlangen voor het oogenblik geen gehoor kon worden gegeven, want de wethouder Wittert was ziek; maar men had naar den heer Godon gestuurd en als men dus een oogenblik wilde wachten.... Daar komt, terwijl een nieuwe stoet binnentreedt, de boodschapper adem loos terug: meneer Godon ia uit de jtad I Dan naar den heer Mouton, luidt het bevel. Doodsbleek ijlt de bode opnieuw binnenmeneer Mou ton is ziek Dan de wethouder van Openbare Werken maar opgeroepen ter hulpe. Eilacy I de heer Lisman was niet van zijn besluit terug te brengen om zich buiten alles te houden. Een lichtstraal in de duisternis I De burgemeester I.... Helaas, men had niet aan de wet gedacht. De burgemeester is geen lid van den Raad en mocht dus niet.... Reeds was men der wanhoop nabij, toen de heer Michiels van Verduy- nen werd gevonden, die juist van een reis terugkeerde en nu, zooals hij uit den trein was gestapt, de functién overnam, den verlaten post bezette en de huwelijken sloot. Kr at l Het Rott. Nil. deelt mede dat eene dame te Delft op Nieuwjaarsdag een gelukwensch aan haren minnaar z .nd, doch ver zuimde de plaats van bestemming (Rotterdam! op de adreszijde te schrijven. Niettemin kwam Donder dagavond de kaart aan 't juiste adres. Als ons de kaart, zegt genoemd blad, niet getoond ware, zouden wij het bezwaarlijk hebben geloofd. De commissaris vanpo- litie der gemeente Utrecht in de le afdeeiing bericht, dat eene beloo ning van f 1000 wordt uitgeloofd aan dengeen, die inlichtingen ver schaft, welke leiden tot ontdekking der ten nadeele van den heer H. Bakker aldaar ontvreemde effecten, terwijl bij gedeeltelijke terugbeko- ming daarvan naar evenredigheid zal beloond worden. Voor de terugbrenging der eigen domsbewijzen, hypotheekbev ijzen en familiepapieren ten name van Bak ker wordt bovendien nog f25 uit geloofd. De 14-jarige zoon van den heer D. uit Kampen, Zaterdag morgen bezig zijnde schaatsen te rijden op de Trekvaart onder IJsel- muiden, zakte door het ijs en, hoe wel spoedig uit Kampen geneeskun dige hulp op de plaats des onheils aanwezig was, mocht het niet ge lukken het leven weder op te wek ken. Uit Zeeland komt het be- richt, dat daar algemeen geklaagd wordt over het kleiner worden der oesters. Het vermoeden bestaat, dat er te dicht opeen uitgezaaid wordt, omdat de pachters, door de hooge pachtsommen gedwongen, trachten zooveel oesters mogelijk te verkrij- krijgeD. Nu is eene commissie be noemd om de zaak te onderzoeken. Men hoopt te voorkomen, dat de zeeuwsche oesters haar goeden naam verliezen. Uit Zwolle wordt dd. 5 dezer gemeld: Tengevolge van het vele ijs heeft men op het Zwartewater den stoom- bootdienst moeten staken. De stoom boot Zroartcnaier kon het met groote moeite niet verder brengen dan van hier tot Hasselt en terug, terwijl de stoomboot Stad Meppel, heden ochtend van Meppel vertrokken en te Hasselt aangekomen, van daar is teruggekeerd. De raderboot komt heden, en Stad Kampen nog heden nacht van Amsterdam herwaarts. Op zee en op de rivier is echter veel drijfijs. Men schrijft uit Kampen aan de Zm. Ct.: Vrijdag kon de postsahipper van Urk, wegens het vele ijs in den mond van den Ketel, zijne bestem ming niet bereiken. Hedennacht heeft hij ongeveer te drie uur Urk ver laten en is des morgens te negen uur te Kampen aangekomen. De zee was nog geheel vrij, maar in de rivier de IJsel bevindt zich reeds drijfijs. L and el ij ie se den. In eene der Twentsche gemeenten za ten op een der laatste feestdagen eenige vrijende paren hun geluk te drinken. Volgens de meening van een der meisjes praatte haar cava lier te veel met zijne buurvriendin. Hierover geraakten de beide vrijsters in twist, die zoo hoog liep dat zij, onder toezicht der jongens, hand gemeen werden, elkaar de mutsen van het hoofd trokken, kachel en tafel met al wat er op stond omver liepen enz. Toen de schade, die op tien gul den begroot was, betaald moest worden, had een der meisjes nog den moed te zeggen«Nu ik het maar gewonnen heb, kan het mij niet schelen, al moest ik ook nog meer betalen (Tm. Ct.) Een 22jarig jongeling die zich op eene vaart onder Ha- zerswoude met schaatsenrijden ver maakte, is door het ijs gszakt en verdronken. Twee m a r e h a u s s e s u i t Maastricht, die zich Vrijdagavond aan het station te Simpelveid be vonden, zagen met den trein uit Aken een reiziger aankomen, in wien een hunner een gewezen krijgsmakker herkende, die vóór jaren naar Duitschland was gede serteerd. De reiziger werd onmid dellijk aangehouden en gevankelijk naar Maastricht gebracht. Op een postkantoor werd eene kaart ontvangen, ongezegeld, en luidende: «Aan mijn minnaar te X van hare onbekende minares te IJ.» Als onbestelbaar figureerde de kaart tot vermaak van het publiek voor het raam van het kantoor. «Harrejenne!» roept plotseling eene stevige boerendeern onder de toe schouwers, en zij spoedt zich daarop naar binnen, om haar beklag te doen over de niet-verzending van de kaart. Op de natuurlijke vraag, wie de geadresseerde was, weigerde zij het antwoord, en op de vraag, wie zij zelve was, luidde het ant woord: «Daar hebben de heeren niks niet mee van doen.» Toen haar daarop werd te kennen gegeven dat de kaart dan niet aan haren min naar kon worden bezorgd, begaf zij zich naar den burgemeester, om zijn bijstand in te roepen! LEGER EN VLOOT. Vaa den len Jnli 1888 tot den len Januari 1889 werden bij het inetructie-bataillon 196 jongelingen in dienst gesteld en 24 volontairs van andere korpson overgenomen van het bataillon werden 16 sergeanten, 183 korporaals en 10 soldaten bij de verschillende regimenten infanterie overgeplaatstgepasporteerd werden 1 sergeant en 8 volontairs, terwijl in genoemd tijdvak 2 korporaals-titulair zijn overleden. einde. Met vreugde en tegelijk met troost vervult mij de gedachte, dat gij mij troutv ter zijde staat en met frissche kracht het nieuwe jaar intreedt. Yan ganscher harte hoop ik, dat u geluk en zegen en boven- alles voortdurende gezondheid geschonken mogen worden en ik bid God, dat het mij nog langen tijd vergund moge zijn met u te zamen voor het welzijn en de grootheid van ons vaderlend werkzaam te wezen." Deze brief heeft niet alleen op den kanselier maar bovendien in alle berlijnsche kringen een aangenamen indruk VISSCHERIJ. Nieawediep, 6 Jan. Heden zijn van de groote visscberij aangekomen de sloepen"Ou- derneming,» scb. 't Hart, met 160 lerende, 840 doode kabel., levende, 12 doode lengen, 350 levende en 900 doode schelv., en «Pernis« 46, scb. Zwanenburg, met 200 levende-, 150 doode kabelj., 15 lengen en 1600 doode schelv., ter wij! door 82 beugers 100 tot 800 schelv., 5 tot 20 kabelj. en 12 tot 100 roggen, en door 24 kordera 15 tot 130 groote-, 80 kl. tongen, 1 tarbot en 6 tot 25 mandjea kl. schol werden aangevoerd; Ier. kabelj. gold f2.10 k 2.55, doode id. f 1*21 1.50. lev. leng f2.50, doode id. fl.50 rog 83 a 90 cent, gr. tong 75 cent, klein# id. 20 cent per atuk, de tarbot f 9, lev. schelv. f 13.50 a 24, doode id. f 5 i 10 bet honderd en kl. schol f 2.40 per mandje. Enkhnizen, 5 Januari. Op gisteren en heden werden alhier aangevoerd 80 wichtjes kleine schol, prys f 5 per wichtje, en 225 tal (een tal 200 stuks) Zuiderzeeharing, prijs f8.25 per tal. Gedurende de afgeloope^ week werden alhier in het het geheel ruim 500 tal haring aangevoerd; toch levert deze visschery nog te weinig op. Omtrent de zaken in en om Zanzibar verneemt men, dat de italiaansche zaak- astigde Cecchi en Teleki zich naar Egypte begeven hebben, dat er via Wady- Halfa van den oud-bevelhebber van Dar- four uit Khartoem berichten zijn ontvan gen, die bewijzen brengen voor het ver moeden, dat Osman-Digma's onthullingen ontsproten zijn uit een krijgslist en dat Emin-Pacha naar alle waarschijnlijkheid voortgaat zijn gezag in het Nijl-gebied te handhaven en uit te breiden. De Emin- expeditie heelt dus zijn recht van bestaan herwonnen en nu luitenant Wissmann zich heeft laten vinden voor een oost-afrikaan- sche zending in dienst der regeering, zal er een anderen afrikareiziger benoemd wor den om den sedert maanden in 't zicht zijnde tocht naar Emin, te aanvaarden. Te Altona is men bezig een sterke af deeiing soldaten voor Oost-Afrika in te Dr. Geffeksn is ontslagen, niet alleen uit de gevangenis, maar bovendien van alle verdere vervolging. Opmerkelijk is het te zien met welk een voldoening de duit- sehe bladen dit besluit van het rijksge- richt begroeten. Zelfs de wReichsbote", die oen ultra-conservatieve kleur bekent, bekent tevens hare ingenomenheid met Geffckens invrijheidstelling en zegt te hopen, «dat eindelijk het tijdrerk van hoogst onver kwikkelijke persoonlijke verdachtmakingen zal gesloten worden." Een vrome wensch, in aanmerking genomen, dat de aanvallen op sir Robert Morier, die in Geffckens plaats voor den in keizer Frederik's dag boek gekortwiekten roem van vorst Bis marck schijnt te moeteu opdraaien, nog in vollen gang zijn. De ,/Kölnische Zeitung" leent dit vermoeden een blijk van waar heid, door in een barer artikelon zich de zin-nede te laten ontsnappen, «dat de groote en goede keizer Wilhelm wel reden had den kroonprins buiten den onderhande lingen te houden." Kroonprins Erederik toch was eeu groot vriend van Morier, die beschuldigd wordt met Bazaiue in ver binding te hebben gestaan. Bovendien zia speelt zij er op, hoe de engelsche ge zant destijds van den kroonprins zijn nieuws kan hebben ontleend, maar haast zich er bij te voegen #dat de schuldige in deze niet de bestolene is maar de dief. De hoofdpersoon in deze onverkwikke lijke tooneelen blijkt duidelijk Bismarck te zijn, zij 't dan ook, dat hij zich achter de coulissen houdt. Moge de roem van den kanselier middellijk door keizer Ere- deriks toedoen geleden hebben, keizer Wilhelm laat niet na overal waar het pas geeft hem onmiddellijk den meest mogelij ken glans bij te zetten. De brief, dien hij aan Bismarck als nieuwjaarssurprise zond, is hiervan een doorslaand blijk. Deze luidt: Lieber Fürst! Het jaar, dat zulke zware beproevingen eu onherstelbare ver liezen over ons gebracht heeft, spoedt ten Bij het bericht van de stranding der z/Schwalbe" sluit zich een ander duitsch échec aan. De Duitschers zijn behalve in Zanzibar op de Samoa-eilanden bezig den tol hunner kolonisatie-politiek te betalen. Bij gelegenheid eener ontscheping van hon derdtwintig soldaten, die den aan Duitsch land verkleefden koning van Tamasese tegen zijn mededinger Mataafa te hulp moesten komen, heeft zich een gevecht ontwikkeld, waarvau het ontmoedigende slot was, dat zij met vijftig man aan doo- den en gewonden gedwongen werden hunne sloepen weder op te zoeken. De engelsche en amerikaansche schepen waren getuige van de nederlaag van hunnen mededin ger en hielden zioh, naar gemeld wordt, buiten den strijd. LANDBOUW EN VEETEELT- Men meldt ons uit Sloten Bij den veehouder P. Vlug alhier heeft zich een geval van miltvuur onder het vee voor liet goetorven rund it volgent wettelijk voor schrift verbrand. KERKNIEUWS. Uit het jaarhoekje ten dienste der Ned. geref. kerken (doleerende) voor 1889 blijkt dat het aantal kerken thans bedraagt 217, en wel als volgt verdeeldOverysel en Drente 12, Gelder land 28, Groningen 6, Friesland 47, Noord- Holland 26, Zuid-Holland 55, Utrecht 24, Zee land 14, Noord-Brabant 5. Ge zoudt u moeten onderwerpen. Onderwerpen! herhaalde Sarah op bitteren toon. Ge weet wel, dat dit voor mij onmogelijk is. Daarom trent staat mijn besluit in allen gevalle vast. Ge weigert dus den eisch van Jacques Gerbier in te willigen? In zooverre niet, dat ik morgen naar Wimereux zal gaan. De dokter begreep dit voorbehoud niet. Hij keek Sarah aandachtig aan. Zij scheen zeer kalm te zijn. Ge zult morgen naar Wimereux gaan? Jal Vrijwillig? Vrijwillig. Ik hoop, dat ge mij daarheen zult verge zellen en mij zult verlaten na mij bij Madeleine gebracht te hebben van wie ik houd en die zeker onschuldig is aan alles wat er is gebeurd. De dokter greep Sarah's hand. Hare geregelde polsslag was volk men in overeenstemming met de kalmte van haar blik en de vastheid van hare woorden. Evenwel kon de dokter de gedachte niet van zich afzet ten, dat er sinds eenigen tijd in Sarah's hoofd een wanho pig glan tot rijpheid kwam; dat zij worstelens moede zich als vrijwillig slachtoffer aan haar noodlot ging onderwerpen om er zich in het uiterste oogenblik door zelfmoord aan te Een geneesheer teLon- den heeft eens willen zien, welke de kortste tijd was, waarin een brief de reis om de wereld kon maken. Daartoe zond hij aan een vriend te Hongkong twee brief kaarten, de een over Brindisi en Sin gapore, de andere over New-York, San Erancisco en Jokohama, met het verzoek, de kaarten onmiddellijk na ontvangst naar Looden terugte- zenden. Merkwaardigerwijs ontving de geneesheer de kaar:en op den zelfden dag terug. Beide hadden de reis om de aarde in 73 dagen ge maakt tegen een porto van l1/, en 2 stuivers. Door Louise Michel is een nieuw blad opgericht ouder den naam van V Union Internationale des Fetnmes. Zij richt daarin tot de leden harer sekse de ernstige aan- onttrekken. Deze ontknooping stond hem steeds dreigende en waar schuwende voor den geest. Evenwel durfde hij door woord noch blik zijn vrees uiting geven. Wanneer hij zich bij toe val mocht blijken te vergissen in het raden van Sarah's voornemens, noopte de voorzichtigheid hem, om het geheim van zijne ongerustheid aan niemand te verraden. Ik zal u vergezellen, vergenoegde hij zich Sarah te antwoorden. Zij drukte hem zwijgend de hand en zag hem aan, als raadde zij zijne gedachten en als wilde zij zijn vrees bezweren. Zij begon nu de toebereidselen voor haar vertrek te ma ken, wat niet veel tijd of moeite vergde, daar men naar 't uiterlijk te oordeelen, zou gezegd hebben, dat zij zich slechts voor een paar dagen wilde verwijderen. Toen het souper genoten was, begaf zij zich naar hare kamer en zette zich neer om te schrijven aan George, die zij niet vóór haar vertrek naar het huis in de duinen dacht terug te zien. Het was eene lange bekentenis van de hoop en van de vrees, die zij doorleefd had. Zij vond er een weemoedige vreugde in om haar hart te openen aan den jongeling, dien zij zich in hare droomen tot levensgezel had gekozen en dien Jacques Gerbier haar had ontroofd. Deze brief hield haar tot eenige uren in den nacht bezig. De lietde maakte haar welsprekend en het scheen haar toe of zij nog altijd niet genoeg gezegd had, alsof zij George nog niet genoeg had overtuigd, dat zij hem en nie mand anders beminde of ooit beminnen zou. Een uur na middernacht legde zij de pen neder op de over de tafel verspreide vellen. Zij maakte zich gereed om zich te bed te begeven, niet om te slapen, want zij gevoelde, dat zelfs sluimeren haar onmogelijk zou zijn, maar om haar ten doode vermoeid lichaam ten minste eenige uren rust te gunnen. Een licht gerucht deed haar evenwel opschrikken. Het kwam van de zijde, waar zich haar venster bevond. De ruiten hadden gerinkinkt alsof er hagelsteenen op klet terden; in werkelijkheid had men van buiten een handvol gruis tegen de vensters geworpen. In het eerste oogenblik bleef Sarah verschrikt staan. Na hare vrees overwonnen te hebben, begaf zij zich naar het raam en keek naar buiten. In den helderen nacht zag zij George beneden staan, die wachtte op haar antwoord. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2