Politiek Overzicht. ■WIJ een H. K. H. P r i n a e W i 1 h e 1- mina oefent zich dagelijks in het schaatsenrijden op een der vijvers in het koninklijk park van het Loo. Uit Berlijn wordt ge meld Een hoofdartikel met kal- meerende strekking over de zaak Morier heeft in de National Zeitung welke tegenwoordig meermalen ge bruikt wordt voor politieke opstel len van hooger hand geïnspireerd, het volgend slot: «Wanneer er nog een bewijs noodig was hoezeer alles te betreu ren is wat de goede betrekkingen tusschen Duitschland en Eogeland zou kunnen verstoren, dan is dit het levensgevaar, waarin de Koning van Nederland verkeert. Niet alsof vreezen voor het ontstaan van of andere moeilijkheid; de staatkundige veranderingwelke van 's Konings overlijden het ge volg zoude zijn, is bij wet en ver drag volkomen ger-geld. Zoowel in den Haag als in Luxemburg zou alles in de grootste rust en naar de wet verricht worden, en de schei ding van de twee landen onder hunne nieuwe vorsten zou volstrekt «zonder eenige moeilijkheid» en on der goedkeuring zoowel der volken als der mogendheden plaats grijpen. Desniettemin is zulk een oogenblik niet geschikt om de rijken van el kander vervreemd te toonen, welke door hunne belangen en hunne overleveringen er het naast aan toe zijn om de consolidatie van de nieuw te stichten verhoudingen, zooveel zij kunnen, te dekken en te vergemakkelijken. Engeland bezit in Salisbury eenen minister, die den vredesbond met levendige welwil lendheid heeft begroet en het valt niet te ontkennen dat de oppositie pers in Engeland uit de zaak-Mo- rier ook tegen Salisbury munt tracht te slaan. Maar ook deze pers zal nogthans gemakkelijker tot bezin ning komen, wanneer zij inziet dat het juist Salisbury's houding is, welke aan een overlijden van Ne derlands Koning, dat vroeger niet zonder bedenken geacht werd, een gevaarlijk karakter heeft ontnomen». Recht voor Allen her haalt een klacht van De Klok, het pasgeboren «weekblad der volks partij in de districten Schoterland en Wolvega» over het eindelooze spreken in de Tweede Kamer; se dert den aanvang der zitting op 18 September beslaat het officiëele ver slag reeds meer dan 800 groote blad zijden druks. Daarvan komen er volle twee en dertig op rekening van den heer Do- mela Nieuwenhuis. Als ieder der honderd gedaan had zooals hij, zou dus het totaal 8200 bladzijden be- loopen hebben, en de omvang der Handelingen zou verviervoudigd zijn. Waar hij in zijn eigen orgaan over «al dat gebrabbel» een zucht slaakt, zeg daar nu eens, dat het dien man ontbreekt aan onbevangen heid van oordeel 1 SocWbl.) Aan het p o s t k a n t o o r t e Amsterdam zijn na de Kerstdagen voor f 120,000 postzegels verkocht In de nagenoeg gereed zijnde kerk bij de Nassaukade te Amsterdam, is Maandag een stuka door van een steiger geslagen. Hij werd dood opgenomen. Onder de 460 landver huizers, die met het stoomschip Edam naar Buenos-Ayres vertrok ken, waren 340 Amsterdammers. Wedstrijden. De hmrdrijderij op schaatsen, door de „Amsterdamsehe Sportclub" uitgeschreven, is Dinsdag begonnen. De wedstrijd was als volgt verdeeld „Dinsdag wordt de baan 1 maal, Woensdag 2 maal en Donderdag 4 maal gereden, zijnde respectievelijk een halve, den en twee engelsche mijlen. Aan hem, die op al de drie banen winner is gebleven, sal de prijs, bestaande in den zilveren beker, ten deel vallen.» De overige prijzen zijn gouden en zilveren medailles. Dinsdag had de hard rijderij (éénmaal de baan) in tegenwoor digheid van een zeer groot publiek plaats. Er waren 21 deelnemers nl. de heereu: P. Ruitinga, Amsterdam en Jos. Donoghue, Newburgh, U. S.; L. Tebbutt, St. Ives (Engeland) en De Boer, WateringenR. C. Broekmeijer, Haarlem en A. von Pan- schin, St. Petersburg; Leveday, Engeland en Couvée, Delft; C. G. Tebbutt, St. Ives (Engeland) en D. Doijer, Amsterdam; W. Muiier, Haarlem en Eoeke Tjalma, Deven ter; Vollenhoven II, Rotterdam en K. Pander, Haarlem; T. H. P. Vethake, Am sterdam en C. A. Venema, N.-Amstel; G. J. W. van Blommensteiu, Apeldoorn en Volleuhoven I, Rotterdam; G. Jurijens, Amsterdam en J. N. de Jong Weetzaan; Henri Mulié, Leiden. De laatstaangeblevenen waren Von Pan- schiu van St. Petersburg, K. Pander van Haarlem, Leveday uit Eogeland, en C. G. Tebbutt van St. Ives (Engeland). Dezen moesten dus met elkander kampen. De uitslag was: le pr. Von Panscbin, Petersburg; 2e pr. KPander, Haarlem; 3e pr. Leveday; 4e pr. L. Tebbutt, En geland. Omtrent de verschillende ritten wordt nog het volgende medegedeeld Donogbue reed op tijd af terwijl Rui tinga, om onbekende reden, wat later af ging en onderweg ophield. De eerste deed de baan in 1 min. 35 sec. De volgende gingen gelijk af, doch al spoedig kwam Tebbutt den ander voor en kwam in i.34 aan, terwijl De Boer 1.38 noodig had. Het derde paar reed zeer mooi af. Da delijk echter was de stevig gebouwde Pan- schin den anderen een aanzienlijk eind voor en kwam op zijne eigenaardige scboenschaatsen met krachtigen slag in 1.24', aan; Broekmeyer deed het in 1.88. Thans volgde W. Leveday, dezelfde die Maandag te Cambridge het championaat van Engeland verwierf, en Couvée van Delft. Couvée, die oerst voor was, verloor echter in de bocht van de baan op zijn tegenstander, die aankwam in 1.31, terwijl bij volgde in 1.32. De vier kamprijders legden de baan respectievelijk af: PanBcbin in 1 m. 24's sec., Pander in 1 m. 80 s., Leveday in 1 m. 31 s. en Tebbutt in 1 m. 33 sec. Bij den door de Rotterdamscbe Scberm- vereeaiging „Arena" den 12en en lSen Januari a. s. te houden nationale wedstrijd op de wa-enen, zal door de volgende vereeuigingen worden gestreden„Con cordia", „Onderl. Amsterd. Schermoursus», „Kracht en Vlugheid", „Onderoff. der Schutterij en Oranje», allen te Amsterdam, „Grenadiers en Jagers" (onderoff.) en „Excelsior» te 's-Hage, „Door strijd over winnen* en „Donar" te Delft, „Eendracht maakt Macht» te Schiedam, „Ripperda* te Haarlem, „Sparta" te Leiden, de „Turn- club" te Utrecht, „Mars" te Zwolle, „Een dracht maakt Macht» te Vlaardingen „d'Artagnan" te Maastricht, „De Leeuw der Nederlanden» te Kralingen, „Eendracht maakt Macht», „Oranje», „Rotterdam" „Kenau Hasselaar" en „Progressus", allen te Rotterdam. Maandag is op de Uiter- stegracht te Leiden een kind in eene tafelstoel met vuur alleen gelaten onder de hoede van nog twee an dere kinderen, en door de moeder deerlijk gebrand teruggevonden Naar men verneemt, is het kind reeds overleden. Dinsdagmorgen vieleen dienstmeisje te Waddingsveen inde bijt achter het huis. Toevallig werd dit door den buurman vernomen, bij wies op dit oogenblik juist de dokter in huis was. Oogenblikkelijk werden gaten in het ijs gemaakt om de drenkeling op te zoeken. Na eenige moeite slaagde men hierin, en de geneesheer mocht het genoe gen smaken het meisje in het leven terug te roepen. De scheveningschevis- schersbevolking is druk aan het «gaaien». Bmnen weinige weken zal de lage kunstweg aan het strand weer ontruimd zijn van de schuiten, welke dan ter schrobnetvisscherij zullen uitgaan. Die bedrijvigheid, gezien van den hoogen kunstweg af, is een zeer aardig schouwspel. Alles toch is opnieuw in de weer. De visschers rusten het vaartuig uit, de scheepstimmerlieden herstel len de schade, door weer en wind berokkend, vrachtwagens voeren ai en aan ladingen ijs om de visch versch te houden, hetgeen overbo dig zou zijn, w8l neer Scheveningen eene zeehaven bezat, ten gevolge waarvan de logge bommen door snelzeilende loggers zouden worden vervangen, die in en uit zouden kunnen gaan, terwijl de bommen minstens eenige etmalen in zee moeten blijven. (N. R .C.) Dinsdagnamiddag waren eenige personen op de Koebrug aan het station Delftsche Poort te Rot terdam bezig met het lossen van cementsteenen, iedere steen ter zwaarte van ongeveer 300 kilo gram. Een dier steenen brak, en een gedeelte daarvan kwam op het rechterbeen van zekeren A. A. B. terecht, hetwelk daardoor onder de knie brak. Hij is onmiddellijk per draagmand naar het stedelijk zie kenhuis overgebracht. De politie te Utrecht heeft Maandag bij een schipper in beslag genomen de door hem aldaar opgeviechte eigendomsbewijzen, hy potheekbewijzen en familiepapieren, die ten nadeele van den heer H. Bakker, in de Oudwijkerdwarsstraat aldaar, op 30 December 11. zijn ont vreemd, zoodat de daarvoor uitge loofde belooning van f 25 zal kun nen uitgereikt worden. De effecten ontbreken nog; voor hunne terugbezorging wordt de uit geloofde belooning gehandhaafd. Dezer dagen heeft zich te Boksmeer eene goed gekleede dame, die voorgaf van gegoede familie te zijn, opgehouden en ge tracht bij de EE. ZZ. Jezuïtessen, alsook bij de Ziekenzusters oplich terij te plegen. Zij gaf voor, in die orde opgenomen te willen worden om zoodoende het vertrouwen der der Zusters te winnen. Iu het hotel, waar zij een nacht had doorgebracht, gaf zij op de dochter van den burgemeester van Brussel te zijn, doch heeft vergeten bij haar vertrek te betalen. Cs B. CL) Uit Gennep wordt ge schreven De grootste schrik onder de stroo- pers in deze streek is de rijksveld wachter Van Dijk te Mil. Van de verschillende staaltjes van slim over leg, welke door hem worden te baat genomen om de niet gepatenteerde jagers te verschalken, verdient vooral het volgende vermeldingOnge merkt liet hij vóór eenige dagei door zijn zoon een boterkorf aan 't station bezorgen, waarin een knip muts, een wollen doek en een vrou wenrok geborgen waren. Hij zelf arriveerde een uur later en nam een biljet in de richting naar Boksmeer. Een van de stroopers, die zijn vertrek aan 't station had afgeloerd, spoedt zich naar zijne kameraden om hun te berichten, dat het jacht terrein thans veilig is. Zij hebben echter een slechte rekening gemaakt: Van D. stapt te Haps uit, herschept zich achter de struiken in een aan vallig boterboerinnetje en keert met den korf aan den arm in den storm pas naar Mil terug. Onderweg be keurt hij de niets kwaads vermoe dende stroopers, die ook ditmaal, doch te laat tot de gevolgtrekking komen, dat men al evenmin boter- boerinnen als arbeiders in blauwe kielen en op klompen vertrouwen kan. Het ongeluk, jl. Zater- g avond in de nabijheid van Breda met de Zuiderstoomtram voorgevallen, blijkt geheel te wijten te zijn aan onachtzaamheid van den spoorwegwachter, die verzuimd bad op het gegeven oogenblik den boom te sluiten. Hij is in arrest genomen en heeft reeds een verhoor onder gaan. Zijne vrouw moet door den schrik in zorgwekkenden toestand verkeeren. De doleerende kerkvoog- den van het dorpje Hijlaard zijn er leelijk ingeloopen. Tijdens het ver blijf van ds. Sikkel, thans in Den Haag, hadden de drie kerkvoogden eene boerenplaats, aan de kerk behoo- rende,verhuurd aan een jong gehuwd paar te Welsrijp woonachtig. De jonge lui zouden «boer» worden, zooals men in Friesland zegt, en deden hunne inkoopen. Nu deed zich echter het geval voor, dat de tegenwoordige bewoner het erf niet verkoos te verlaten, aangezien hij, niet doleerende, de wettigheid van het doleerende college van kerk voogden niet erkende, evenmin als de classis. De nieuwe huurder ver scheen op tijd en plaats met een deel zijner nieuw aangekochte have maar vond huis en erf bewoond. Natuurlijk stelde hij de doleerende kerkvoogden aansprakelijk voor de gevolgen. Een rechtsgeding volgde, de teleurgestelde jonge man maakte op raad van zijnen advocaat eene lijst op van kosten, schaden, renten, enz., en het gevolg is geweest, dat de doleerende kerkvoogden eene belangrijke som hebben moeten be talen. Intusschen was de man met zijne adviseerende stem in het col lege, die alles op touw heeft gezet, naar de hotstad vertrokken. Bitter beklagen zich nu de lieden, die het gelag hebben moeten betalen. Door den te Oostmarsum gestationneerden jachtopziener Lich tenberg is een levende valk ge vangen. Men meldt uit Bolsward: Een treurig ongeluk had Dins dagmorgen plaats met de eerste tram naar Sneek. De slager S. Adama ging met zijne broeders marktwaarts. Onderweg haalde de tram een boer in, die met zijne koe naar Sneek ging. Het beest maakte zich bang voor de tram, de machinist stopte, maar eer de tram stil stond, sprong Adama, waar schijnlijk om den boer te helpen, van het balkon, gleed uit, raakte met het hoofd onder ds wielen en werd het slachtoffer van zijne on voorzichtige hulpvaardigheid. De ongelukkige was weduwnaar en laat drie kleine kinderen na. Te Groningen is de in- houd van de brievenbus aan het poskantoor in brand gestoken. Een gedeelte der beschadigde of bijna verbrande brieven en andere stukken is tengevolge eener aanwijzing op het adres aan de afzenders terugge ven, terwijl het overige aan den ge- {adresseerden is toegezonden. Te Groningen heeft in den nacht van Maandag op Dins dag jl. een moordaanslag plaats ge had, die gelukkig juist geen nood lottige gevolgen heeft gehad. Een ze kere De G. had in een koffiehuis twist gekregen met den stalhouder Van D., en was daarover zoo verwoed, dat hij, na het gebruik van een goede hoeveel heid sterken drank, gewapend met eene geladen revolver naar de woning van Van D. ging en deze dreigde neer te sshieten, waarop hij dan ook eenige schoten loste, die gelukkig geen van alle doel troffen. Twee rechercheurs, die op het tumult afkwamen, arresteerden De G., en namen de revolver, waarop nog twee patronen waren, in beslag, VliSCHERIJ. Nieuwediep, 8 Jan. Heden kwamen v de groote visscherij binnen de sloepen Waak zaamheid,* sch. De Waard, met 1900 scbelv, waarvan 600 levende, en «Tweelingen» sch. Di Waard, met 2200 schelv. waarvan 600 levende, terwijl door 32 beugers 30 tot 150 schelv. 2 tot 5 kabelj. werden aangevoerd; sche'v. van de sloepen gold f 20 i f 19.50, van de beugen f 22 a f 24.50 het honderd en kabelj. f 1.65 per stak. T e 8 s e 1, 7 Jan. In de afgeloopen week vin gen de noordzeevisschers van hier, 100 rongen, 200 schelviaschen, 60 rogge, 150 manden kleine scbol cn 75 manden scharren, die elders ter markt werden anngobrucht. De prijzen waren ah volgt: tongen van 15 tot 70 ct., schelviech 10 a 15 ct., en roegen f 0.80 h f 1 per stuk, kl schol f 2 h f 2.50 en scharren f 0-70 ik f 1 per mand. Lemmer, 7 Jan. De visscherij naar haring op de Zuiderzee was in de vorige week zeer slecht. De aanvoer aan de bokkingrookerijen alhier bedroeg in genoemde week nog geen 10 tal of 2C00 stuks, die door de visschers werden afgezet voor f3.50 per 200 sluks of tal. Ook de visscherij naar Bpiering was in bedoelde week niet noemenswaard, niet meer dan 25,000 stuki werden door opkoopers afgenomen tot zeer hooge prijzen. Er zijn van die onwaarschijnlijkheden die men, door ze gedurig te herhalen, zelf gelooven gaat. Zoo is het met da vredelievende verzekeringen, die de mo gendheden elkander van achter hunne ka* nonnen toeroepen. Duitschland en Rusland vooral onderscheiden zich door de kun stige wijze waarop zij huuue wapeneu m( palmtakken weten te omkleeden. Italië e Oostenrijk doen behoorlijk zooals het hoofd der drieledige firma Duitschland, Frank rijk zelfs verloochent zijn oppositie-geesten leent zijn stem aan het vredekoor, waarin men afwisselend solo's en duo's van den meest verscheiden aard kan vernemen. Ditmaal paart de Rus zijn machtige basstem den zedigeu tweeden tenor van den Oos tenrijker. Aan de Daily Chronicle" wordt gemeld, dat de russische militaire attaché, de heer Zouloff te St. Petersburg, is te ruggekomen na zich verdienstelijk te 1 ben gekweten van zijn vereerende keizer Frans Josef te verzekeren van dt vredelievende bedoelingen der russischs regeeringen. De Czaar moet bij monds van Zouloff verklaard hebben, dat hij ernstig wenschte alle moeilijkheden tus schen Rusland en Oostenrijk uit den te ruimen. Hoe dubbelzinnig hem gedu rende langen tijd de oosteurijksche staat kunde geschenen hebbe, hij is in den laatsten tijd overtuigd geworden van de rechtschapenheid en de loyauteit van Oos tenrijks bedoelingen en wenscht van zijne zijde alles te doen wat de vriendschaps banden tusschen beide landen kan ve: sterken. De verhouding tusschen Engeland t Duitschland, die in den laatsten tijd tegen over elkander een boudeor-systeem - den, belooft aanmerkelijk te verbeteren door de oplossing der kwestie Morier- v. Bismarck en Morier-v. Deines. Wr wordt deze zaak nog altijd behandeli door Bismarck en Salisbury, wel Duitschlands iondensche gezant op Frie Madeleine, die evenwel Jacques aanbeveling niet uit het oog verloor en hare nieuwsgierigheid intoomde. Toen het drie uur sloeg stelde Sarah den dokter voor, dat hij haar alleen zou laten. Terwijl hij haar op vaderlijke wijze omhelsde, fluisterde zij hem in 't oor Maak u niet ongerust en houdt mijn kamer opHon- vaux gereed! De dokter zag haar met bevreemding aan, en begon zich zeiven af te vragen of hij misschien niet wat voorbarig was geweest met zijne verklaringen, dat Sarah's verstand gezond was. Maar er sprak zooveel vertrouwen, vastberadenheid en moed uit haar blik, dat hij zich onwillekeurig gerustgesteld gevoelde en zich vol goede hoop naar huis begaf, belo vende den volgenden morgen terug te zullen komen. Sarah en Madeleine bleven nu alleen. Sarah had plaats genomen in een hoek van de salon en wachtte vastbesloten af alles wat komen mocht. Welnu, hoorde zij Madeleine weldra vragen, die een onderzoekende blik wierp op haar somber kleed, moet je geen toilet gaan maken f Toilet maken? herhaalde Sarah verwonderd. Waarom Maar weet je het dan niet? Jacques viert vandaag je terugkomst met een groot diner. Eu om haren woorden kracht bij te zetten opende zij de deur van de eetzaal, waar gedekt was voor twaalf ge- noodigden. Sarah stond op. Maar dat is afschuwelijkfluisterde zij. En zich tot Madeleine keerende, die haar opmerkzaam vroeg zij Wie komen er alzoo op dat diner? Vrienden van Jacques, die gelijk met hem aankomen en die je zeker vriendelijk zult verwelkomen, niet waar antwoordde Madeleine een weinig ongerust over het strenge uiterlijk van Sarah. Het zij zooOok dit nog I Van dit oogenblik af bewaarde zij een hardnekkig stil zwijgen. Tegen vijf uur kwamen de vrienden aan in gezelschap van Jacques. Sarah, die zich naar de salon begeven had ontving ze met koelheid, beantwoordde met een bijna onmerkbaren hoofikriik de voorstellingen, die Jacques haar deed. Als tui stilzwijgende overeenstemming behandelden Jacques en Sarah elkander in het bijzijn van deze vreemdem alsof zij elkander eerst 's morgen» verlaten hadden. Dit tooneelspel duurde voort tot den avond. De koele houding der jonge vrouw ontging intUBSchen de opmerk zaamheid der genoodigden niet. Jacques die zichtbaar be wogen was, deed niets om de bijeenkomst te verlevendige» Men scheidde om tien uur ten einde den trein van Wime reux naar Boulogne niet te missen. Jacques en Sarah bevonden zich nu zonder getuige: tegenover elkander. Madeleine was bezig met het wegrui men van het dessert en moest al hare gedachten bij elkan der houden om de huishouding weer zijn gewonen loop tl doen gaan. Sarah stond tegen den grooten schoorsteen geleund, hoog hartig en ongenaakbaar, in afwachting dat die man, dit haar in de laatste uren den vreeselijksten dwang had op gelegd, het eerste het woord tot haar richten zou. Hij van zijn kant had niets meer van dat trotseerends tl aanmatigende, dat hij vóór korten tijd te Honveaux vel toond had. Hij gevoelde, dat er eene beslissende verklarirj moest volgeti; hij spaarde zijn krachten en berekende zij houding. Uit de naburige kamer klonk het gerinkink val 't glaswerk en de stem van Madeleine, die de dienstbodtl beknorde. Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2