De Toestand des Konings, dans le mal aveo la connaissanee du mal, mai3 en subissant Piufluence d'un senti ment instantané. La préméditation suppose que l'agent agit de sang froid, car il délibère avant que d'agir, il mürit son projet, il le prépare; sa pensée n'est point obscurcie par un élan passionné, la reflexion est venue refroidir eet élan; un temps plus ou moins long s'est écoulé entre le projet et l'exécution, il a pu calculer la portée et la suite de son action; non seulement il a voulu le crime, mais il a calculé les moyens de le commettre; non seule ment il s'est vengé, mais il a médité sa vengeance et l'a froidement accomplie. Nu heeft men hier gesproken van een zeker affect dat er was. Bij de brieven is de verdediger zeer ongelukkig geweest. Brief C. is een zeer scherp beklag tearen zosdar ooit tot een resultaat te komen. De rechter moet in deze be slissen. De verdediger antwoordt: De geëerde Ambtenaar zegt: wat den loop van die kogels betreft, dat ik daar te veel gewicht aan hecht, getuige Mees kan zich wel vergist hebben. Ja menee- ren, maar dan kon ieder zich vergist hebben, dan kan Hoogerbeets wel niet geschoten hebben. Getuigen hebben de zaak gewikt en gewogen en het zijn twee ontwikkelde personen, die geloofwaardig zijn. Er is een moment geweest, dat Hoogerbeets op het hoofd heeft gemikt en het is niet denkbaar bij een goed schutter dat op zoo korten afstand de kogel is afgeweken, tenzij hij het pistool naar beneden heeft gedrukt. Als zij ge bukt hadden waren zij in het hoofd ge- over de scheldwoorden van Rika. Dieschoten geworden. Mijne bedoeling is woorden «toonbeeld van zachtheid en 1 niet geweest dat Hoogerbeets in die 4 jaar liefde" zijn ironisch. Hoogerbeets knikt zelf van ja. Hoe meer ik deze zaak bezie, hoe meer overtuigend ben ik dat ik het recht aan mijne zijde heb. Nog een enkel woord over de bedreigingen. Men heeft mij verkeerd begrepen over de beteekenis van het woord «wraak gierig", ik heb zelf gezegd dat die woor den Rika door Hoogerbeets in den mond werden gelegd. Wat doet dus beklaagde? Hij laat Rika qualificeeren zijn gemoedsstemming en daardoor verraadt hij zijn stemming. niet heeft nagedacht, tnaar zoo nu en dan aandrang had om het te doen. De dreig brieven beschouw ik als telkens terug- keerende affecten. Als de Officier zegt dat ik niet bewezen heb dat hier impetus was, zeg ikneen, maar het bewijs moet het Openb. Ministerie leveren, niet de verdediger. Wat het orgel betreft, dat kan ik niet anders doen dan relateeren. Die muziek maakte hem somber, naar geestig en droevig. Filosofisch gesproken is er zeker bij elke handeling eene gemoedsaandoening, maar als men dergelijke zaken op die Ik kom thans tot de kwalificatie vooral wijze gaat beschouwen zouden we spoe- over den afgedwaalden kogel. Nu heeftdig tot determinisme komen, de verdediger gezegd dat hij het er voor Ik beveel hem in uw barmhartigheid hield dat ik dwaalde toen ik zei dat aan." Hoogerbeets de hand teruggetrokken zou j hebben als hij mevrouw Mees had kun-Op de vraag van den President of nen raken en geloochend dat hij die niet teruggetrokken zou hebben als het Bala- bréga was geweest. De geachte verdediger heeft muziek er in gebracht en ik begrijp dat niet recht. Muziek, dacht ik, is wel in staat den toestand van een mensch te ver zachten, niet hem tot een misdrijf aan te sporen, 't Is mogelijk dat ik den ver dediger verkeerd heb begrepen. Ik geloof dat ieder die de brieven leest zal zeggen: dat die brieven een zeer gezwollen stijl ademen en als ik zeg dat hij in hoogen mate met zichzelf is ingenomen, heb ik nóg een bewijs en wel een zinsnede uit een brief: «want ik behoor niet tot de categorie van misdadigers die voor ver betering vatbaar zijn." Hij wil daarmee zeggen: ik ben geen gewone misdadiger. Er zijn verschillende soorten van misdaden, maar wat hij heeft gedaan is wel degelijk misdadig. Dat was reeds de meening van Aristoteles. Ik meen met het volste recht te hebben gevraagd om eene rechtvaardige straf van dit zware misdrijf. De verdediger repliceert De geëerde ambtenaar van het O. M. heeft iets voorgelezen uit Chauveau en Nélie, dat ik vierkant andersom lees in het verband van de zaak. Kan men van dezen beklaagde aan nemen dat hij gehandeld heeft met «sang froid" Ik heb er op gewezen dat er geen enkel preparatief voor de daad is gemaakt. Ik blijf zeggen, dat hier niet voorbedachte raad is omdat hij de revolver naar be neden gedrukt heeft en dat heeft de geëerde ambtenaar niet beantwoord. Hij heeft ook niet gezegd dat de loop der kogels niet van beteekenis was. De Officier van Justitie repliceerende zegt: Er zijn 1001 verklaringen van te geven waarom de schoten gevallen zijn op die plaats; ieder die wel eens een pistool heeft gehanteerd weet, dat men niet zoo nauwkeurig de richting der kogels kan bepalen. De geringste ver ontreiniging van den loop of den kogel, een korreltje zand aan den loop kan af wijking geven. Bekl. is nooit verder ge gaan dan dit: dat hij later weifelde en toen toch schoot. Hij heeft zelf nooit gezegd dat hij het pistool naar beneden heeft gedrukt. Waarom hebben de scho ten telkens lager geraakt? eerstens om dat de aangevallenen vluchtten en ten tweede omdat ze bukten daar er op hen geschoten werd. Over den loop der kogels kunnen wij maandenlang debat- Op de vraag bekl. nog iets te zeggen heeft zegt Hoo gerbeets Mijn verdediger zegt, dat ik op dien avond in eene onaangename stemming verkeerde. Dat is waar. Ik ontmoette haar in de Gierstraat, dat was niet onaangenaam, maar toen ik zag dat hij achterom liep met haar en het dus dui delijk bleek dat hij haar verloochende toen werd ik woedend! Nóch de officier nóch de verdediger hebben mijn stemming juist weergegeven, Ik zal niet met wrok de gevangenis in gaan: ik ben overtuigd dat ikzelf niet begeer ongestraft te blijven, dat ik niet kan ongestraft blijven. Ik zou dat niet willen, maar verzoek alleen mij met bilijkheid te vonnissen. Uitspraak over 14 dagen. In deze gemeente bestonden op 31 Dec. jl. 212 gelegenheden voor den kleinhandel ïu sterken drank. De opbrengst van het vergnnnings- recht was in dat jaar f9468,75. Blijkens het rapport van den heer N. van der Sleen aan de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid was het gehalte der melk, geleverd door de Haarl. Melk-Inrichting, gedurende de maand Dec., 1888 als volgt: Soortelijk v Vaste gewicht. e stoffen. Maximum 1.0325 3.5 pet. 12.9 pet. Minimum 1.030 3.2 11.8 Gemiddeld 1.0312 3.38 12.4 Dinsdagavond trad in de «Kroon» voor de Leden vaü het Nut en hunne dames als spreker op de J. C. van den Berg te Heerenveen, Het onderwerp zijner rede was het. leven van de pruisische Ko ningin Louise, die leefde in het laatst der vorige en in het begin dezer e^uw. In keurig gestyleerde volzinnen schetste spreker ons deze beroemde vorstin als kind, als maagd, als vrouw en als moeder. Hij deed ons gevoelen, hoe zij, wel verre van in ruil voor het purper haren een voud weg te schenkeD, zich het meest op haar plaats gevoelde in den huwelijken kring; hoe zij een warm hart bezat veer noodlijdenden, zózelfs dat haar echtgenoot wel eens tot beperking harer milddadig heid moest vermanen, en vooral hoe zij den koning in de 17 jaren die zij met hem gehuwd is geweest, in alle omstandigheden, ook in de bangste dagen, tot steun en troost is geweest. Het gehoor was niet groot, maar aandachtig. Jammer, dat alleen zij die vlak bij de kachel zaten, daar van genoten, de overigen hadden het wel wat koud. Wij hadden Dinsdagavond bijna «zuviel des Guten» in onze stad een lezing van het Nut, eene lezing van den Protestanten-bond, een lezing tegen drankmisbruik, een opening van de ijsbaan, een extra-trein naar Amsterdam en eindelijk een »Re- prósentation de la Compagnie fran- $aiee,» onder directie van M. Bouver, Het was den moriaan geschuurd, dat het fransche gezelschap gelokt had met een «grand succès pari- sien» en gedreigd met «une eeule représentation,» en het zal mooi geweest zijn wanneer er vier dozijn bezoekers in ons schouwburgje, waar het anders zoo broeiig kan zijn, hun verkleumde voeten zaten te warmen met ongeduldig trappelen, toen de franschen de nonchalance hadden ons hunne gaven een kwar tier te laat te toonen. Wij waren «en petit comité» en hadden ver volgens een v oolijken avond. Het zou wat veeleischend geweest zijn iets meer te vergen, van twee comódies-vaudevilleazoowel als het te toegevend zou wezen iets minder te vragen voor drie uren geduldig luisteren. «Les deux timi des» zoowel als «Cocard et Bico- quet» is een klucht, die slechts vol doen kan wanneer de acteurs niet schromen zich als paljassen voor te doen. En aan deze vrijmoedigheid ontbrak het kier zoo weinig, dat men zoo nu en dan meer matiging zou hebben gewenscht, naarmate men dichter onder het bereik hunner zwaaiende armen zat. Het geheim der fransche acteurs van dria uren lang hun publiek om eenige luch tige grappen tijd en kou te kun nen doen vergeten ligt in de ver scheidenheid, in het goed volge houden karakteristieke der opvatting hunner verschillende kluchtrollen, rollen, waardoor gommige figuren aan enkele van Dicken's personages herinneren, zoowel als sommige too neeltjes, zooals 't proces Bicoquet- Tringlot als tegenhanger van 't rechtsgeding Pickwick-Bardeil, uit de romans van dea grooten humo rist geknipt zijn. De meeste natuur lijkheid en de beste gaven blonken uit al deze koddige onnatuur door in het spai der heeren Sylvain, Cha merlat en de dames Tringlot en Giersiefer. sche kerk wisselde de voordracht met eenige schoone gezangen af. Bij monde van den voorzitter ds. Mees werd den spreker en den zan gers dank gebracht. De volgende spreekbeurt zal worden vervuld door prof. Knappert. Door den heer J. F. Swaen alhier is een «Bureel van Administratie» geopend, dat ten doel heeft op theore tisch gebied juiste en bovenal prac- tische wijze de admistratiën op koopmanskantoren waar te nemen. De werkzaamheden, door genoemd bureel te doen, omvatten alles wat tot gebied behoort. De heer Swaen is in 't bezit van twee diploma's voor de praktijk, namelijk één van de vereeniging «Mercurius» te Rot terdam en één van de «Vereeniging van leerar n in het boekhouden» te Amsterdam,welke zijne bekwaam heid in het enkel en dubbel boek houden, handelsrekenen en handels recht waarborgen. Wij meenen dat dit bureel voor velen eene welkome inrichting zal zijn, inzonderheid voor hen die hunne boekhouding zeiven niet ge regeld kunnen verrichten, doordien zij v eiuig of geen tijd daarvoor disponibel hebben of er geen vasten boekhouder op kunnen nahouden, of voor hen die om andere redenen in hunne boekhouding bekwame en degelijke hulp verlaDgen. De heer dr. J. A. Beyerman hield Dinsdagavond in de afdeeling «Haarlem», van den Nederlandschen Protestantenbond, welke vergaderd was in de Remonstrantsche kerk, eene voordracht over «Het Gods dienstig lied». Achtereenvolgens be handelde hij de godsdienstige zan gen der oudheid, der middeleeuwen en van den laatsten tijd, en deed op heldere, onderhoudende en veel omvattende wijze uitkomen, welk een groote rol dat lied stee ts in het godsdienstig leven der volkeren heeft vervuld. Het zangkoor der Remonstrant- De bevolking van Haarlemmer meer bedroeg op 31 Dec. jl. 15133 zielen. Geboren werden in 1888 340 m. en 297 v. Overleden 136 m. en 129 v. Levenl. geboren 35. Ge sloten huwelijken 106. Gevestigd hebben zich in de gemeente 403 m. en 394 v. Verlaten 452 m. en 463 v. Naar de verschillende godsdien sten was de bevolking verdeeld in Hervormden 9795, Lutherschen 32, Doopsgezinden 221, Remonstranten 10, Chr. Gereform. 831, Roomsch- Katholieken 4216. Oud-Roomschen 9, Israëlieten 4, zonder tot een be paald genootschap of kerk behoo- rende 3, Baptisten 1. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1887 14879, zoodat zij is toegeno men met 254 personen. LETTEREN EN KUNST. Inhoud (Sempirrirni,' 18e jaargang No. 2Z-iad en zaaienFancy Lilliput Dahlia's met afbeeldingen. De zaadoogst ran moesgroentes, in 1888. Tien maanden achter een bloeiende Serinpen. Lobelia littoralis, A. Cunningham. Eucalyptus globulus. Voor Bouquetten. De Orehideeën op de aanstaande Wereld-Tentoonetelling te Parijs, in 1889. Ingezonden. Groenten-proeven. Overzicht vaa aanbevolen nieuwe Planten, (vervolg van bla. 7). Bemoedigend voor tuinlieden en bi- oefenaars van den tuinbenw.Middel tegen mie ren. Volstrekt niet navolgenswaardig. Een waarschuwing. Geen kleinigheid. Een goede en gemakkelijk te bereiden toiletazijn. Vergelijkende schaal der Thermometerstanden. Brazilië op de Wereldtentoonstelling, te Parijs, in 1889. Ned. Maatschappij voor Tuinb. en Plantkunde. Verschillende modedeelingen. Vraagbord. Correspondentie. zooals mén weet de grens tasiehei Nederiandsch en Fransch Guyani, De berichten van Het Loo ws. ren Dinsdag iets gunstiger. Ni een vrij talmen nacht was er Dinj. dagochtend, volgens de berichten, die van verschillende kanten wer den gezonden, in den toestand van den Hoogen Zieke eenige verbetering merkbaar. Het officieel bulletin van Dinsdag luidt «Z. M. de Koning bracht een ruetigen nacht door, en hoewel Hoogstdezelve weinig voedsel blijft gebruiken, zijn de krachten in de laatste 24 uren niet afgenomen. De algemeene toestand is iets minder ongunstig». 's Konings lijfarts, dr. Vinkhuijzen, heeft zich Dinsdagochtend wederom naar het Loo begeven. Nader wordt gemeld, dat dr, Vinkhuijzen Dinsdagnamiddag te 1 uur ten Paleize Het Loo aankwam, en vermoedelijk tot heden bleef. Z. M. de Koning verliet Dinsdag ochtend geruimen tijd het bed, et verrichtte eenige werkzaamheden, H. M. de Koningin maakte half twee een rijtoeren was daarna bij de vijvers in het Park, waar het Prinsesje schaatsen reed. De Stct. van 15 Januari, bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning «Volgens verklaring van de ge- neeeheeren des Konings. heeft Zijns Majesteit eenen rustigen nacht door' gebracht, en hoewel de eetlust zeer gering blijft, nemen de krachten niet af. De toestand is over het al gemeen iets minder ongunstig». 16 Januari. Een hedenochtend te 's Hage ont vangen bericht van het Loo meldt, dat de toestand van Z. M. den Ko ning gunstiger is. Uit Apeldoorn seint men dat het officieele bulletin luidt «Z. M. de Koning heeft de laatste 24 uur kalmer doorgebrachtde toestand van den hoogen zieke it daardoor naar omstandigheden re delijk». KI N N E N L IV i). De voordracht tot be- noeming van een adjunct-commies bij het departement van Koloniën, belast met de zendingszaken (waar voor zooals gemeld ie, de hulppre diker Niks in aanmerking kwam), is teruggenomen, op grond van daarentegen gerezen bezwaren. Naar uit Par ij s gemeld wordt is de commissie voor de over eenkomst met Nederland, betreffende het regelen van de grenzen der wederzijdsche koloniën, gunstig voor het ontwerp gestemd. Het betreft Door rechercheurs zrjo gearresteerd twee Duitschers, dit zich geruimen tijd in de nabijheid der Mozes- en Aaronskerk te Am sterdam hadden opgehouden, terwijl de eerste voorzien was van een breek ijzer waaraan een touw, dat hij achter het hek van de kerk wierp, Daarna had hij zijne jas uitgetrok- en overgegeven aan den tweeden persoon, vervolgens trachtte hij over het hek te klimmen, wat de rechercheurs hem beletten. Daarof volgde de arrestatie. In de volgende maand zal te Amsterdam een restaurant uitsluitend voor dames worden ge opend. Eene firma te Brussel, die te Katwijk aan Zee visschers- schuiten in de vaart had en aan de bemanningen dezer schuiten een vrij aanmerkelijk bedrag schuldig wa», is dezer dagen failliet verklaard. Dientengevolge heerscht er op ge. noemd visschersdorp eene sterke gis. ting onder de bevolking, die Maan. dag tot oproerigheid dreigde ovej te gaan. Da burgemeester van Kat. Hij riep de boeren, die .n de nabijheid arbeidde toe of zij ook iets gemerkt hadden van den onhandigen schutter die zoo weinig omzichtigheid gebruikte, toen Sarah een augstigeu kreet slaakte - Jacques! Gerbier, die opgeBtaan was vertoonde zich in werkelijkheid aan hun oog. Met geweld had hij de tuinpoort geopend. Met doodsbleek gelaat en verwrongen tr:kken, liep hij op George toe, terwijl hij zijn geweer bij den loop houdende, zijn kolf dreigende en gereed om toe te slaan boven zijn hoofd zwaaide. De laagste beleedigingen, de vuilste scheldwoorden rolde over zijn bevende lippen en hij scheen slechts een oogen- blik te toeven, omdat hij het niet met zich zeiven eens was, wie bet eerst te verpletteren, George, Sarah of den dokter. De beide laatsten hadden zich voor den herstellende ge plaatst; George daarentegen wilde hem met zijn gezonden arm verdedigen en geheel alleen het gevaar het hoofd bieden. Mijnheer, mijnheer! riep Sylvain op verschrik ten toon. Wacht, oude.... oude.... en Jacques zocht naar het vuilste en vernederendste woord om het den ouden man als een handvol slijk in het gezicht te werpen. Zijn hand verhief zich, het wapen zwaaide... De grijs aard sloot de oogen om den onvermijdelijken doodslag te ontvangen. Jacq ïes bleef, evenals een oogenblik te voren na zijn schot in onbewegelijke houding met opengesperde oogen staan. Zijn half geopende lippen bewogen langzaam. Hij deed een krachtige poging om een kreet, om een grove beleediging te uiteneen oogenblikkelijke verlamming sloeg hem met sprakeloosheid. Met de armen omhoog bleef hij in dezelfde dreigende houding staan. Eensklaps ontviel het geweer aan zijn ver stijfde vingers en wondde hem het gelaat. Maar hij scheen het niet te gevoelen en bleef daar staan als een standbeeld. Na eenige seconden van plotselinge verlamming, begon nen zijn oogleden snel te trillen en zakte hij als een leven- looze massa op het pad ineen. Hier werd hij door een hevige zenuwtoeval aangegrepen. George had zich van het geweer meester gemaakt. Sarah riep de boeren te hulp. De dokter, die zijne bedaardheid had teruggevonden boog zich over Jacques heen en zocht de oorzaak der onverwachte ontknooping van den moord aanslag. Toen de boeren, die bij het hooren der twee schoten in hunne nabijheid reeds opmerkzaam geworden waren, op Sarah's hulpgeschrei kwamen toeloopen, verzocht de dokter hen, Jacques op te nemen en naar de boerderij te dragen. Geleid haar van hier, sprak hij vervolgens tot George. En hij toonde hem Sarah, die bleek van ontstel tenis tegen een boom geleund stond. Zonder zich verder op ts houden volgde hij de boeren, die intusschen de boerderij genaderd waren en Jacquei weldra op een inderhaast gereed gemaakt veldbed uitstrekten. Die zal ook niet veel meer in de melk te brokken hebben, meende een boerenarbeider, terwijl hij op het schuim wees, dat den mond des lijders bedekte. Een beroerte? vroeg de dokter zichzelve af. Ik kan het niet gelooven. Hij nam de hand van Gerbier en hield hem een oogen blik in de zijne. De zieke opende de oogen en liet zijn wezenloozen blik een oogenblik over de omstanders gaan. Toen hij den dokter merkte, beefde hij en wilde zijn hand terugtrekken. Mijnheer Sylvain hield hem evenwel stevig in de zijne. {Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2