NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. SARAH BLONDEL. 6e Jaargang. Vrijdag 18 Januari 1889. No. 1700. ABONNEMENTSPRIJS: F. W. HOOGERBEETS, J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Iq haar advies aan den minister van Justitie omtrent het ontwerp eener wet op het faillissement eu de surséance van betaling, hetwelk in hare laatstleden Dins dag gehouden vergadering werd vastge steld, vereenigt de Kamer van Koophan del alhier zich in het algemeen gaarne met de wijze waarop de staats-commissie dit onderwerp wenscht te regelen. Met tersijdelating van de surséance van beta ling, het faillissement van nalatenschappen en de ontworpen regeling vau internatio naal recht heeft de Kamer meer in het bizonder hare aandacht gewijd aan de re geling van het gewone faillissement, en deze belooft baars inziens eene belang rijke verbetering te zullen brengen in een toestand, die thans herhaaldelijk tot 011- noocligeu omslag en tot moeilijkheden aanleiding geeft. Enkele opmerkingen meent de Kamer te moeten maken. Onder anderen licht zij hare bezwaren toe tegen hei voornemen om aan de rechtbanken de berechting der faillissementen te blijven opdragen. Bestaat er intusschen overwe gend bezwaar om daarmee den kanton rechter te belasten, dan meent de Kamer dat in elk geval vau diens bemoeiing ge-j bruik zou kunnen gemaakt wordeD. In stede daarvau concentreert het ontwerp de geheele behandeling bij de rechtbank HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem, Telefoonnummer 1X3. ADVERTENTIEN: ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. lirecteuren-lfttgeverg J. C. FEEREBOOM en J B. AVI». Roof dagenis n voor tut Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangèrt G. L. DJ V BE Co., JOH. F. JONES, Suer., Paryl, 31bti Faubourg Montmartre. Aan ons Bureau is thans verkrijgbaar Het COMPLEET UIT VOERIG VERSLAG van de Rechtszaak tegen waarin is opgenomen het Re quisitoir van den Officier van Justitie en het Pleidooi van den Verdediger. Prijs compleet 15 Cents. Directeuren- Uitgevers. STADSNIEUW S. Haarlêm, 17 Januari. lfs de aanplakking van het vonnis van failliet-verklaring aan het huis der ge meente van de woonplaats van den ge failleerde wordt afgeschaft, en waar pu bliciteit gewerscht wordt bepaalt het ont werp, dat de stukken slechts ter griffie ter inzage van een ieder zullen nederge- legd worden. Een barer bedenkingen geldt de wijze waarop de bevoegdheid van de vergadering van schuldeischer8 geregeld is. De Kamer geeft in bedenking deze vergadering al leen toe te laten in de gevallen dat eene commissie uit de schuldeischers benoemd en wijst er op dat de verhouding tus8chen die vergadering en de commissie nader geregeld dient te worden. Omtrent de regeling van het accoord en nog enkele andere bepalingen maakt de Kamer in haar advies eenige opmerkin gen. Een tweetal beswaren, tegen het ont werp ingebraeht, meent zij daarentegen niet te moeten ondersteunen. Eene afzon derlijke regeling voor eenvoudige gevallen acht de Kamer, met het oog op de be palingen van het ontwerp, onnoodig. On- derhandsche boedelbeschrijving met waar deering door den curator, daarna het opmaken van een staat, vermeldende aard en bedrag der baten en schulden zullen bij elke regeling wel noodig zijn. Met toestemming van den gefailleerde en van den r.-c. kunnen daarop alle goederen ook ondershands te gelde gemaakt worden, zoodat alleen contauten te verdeelen zullen zijn. Binnen eene week na de faillietver klaring worden de schuldeischers aange maand hunne vorderingen bij den curator in te dienen, met vermelding wanneer de verificatie-vergadering zal plaats hebben. Zijn alle vorderingen van eenvoudigen aard en onbetwist, hetgeen blijken kan uit de lijsten die door den curator zeven dagen voor de vergadering ter griffie nederge- legd worden, dan zal geen der schuld eischers zich de moeite behoeven te geven in persoon of bij gemachtigde naar die vergadering te gaan, en heeft deze slechts ten doel te coratateeren, dat zonder verwijl tot de pondspondsgewijze uitbetaling kan worden overgegaan. De curator maakt de uitdeelingslijst op, die door den r.-c. wordt goedgekeurd en gedurende 10 dagen ter inzage van een ieder ligt, waarvan ieder der geverifieerde schuldeischers mededee- ling ontvangt, met vermelding van het voor hem uitgetrokken bedrag. Na verloop dier 10 dagen (tenzij tegen de lijst be zwaar gemaakt wordt) is de lijst verbin dend, kunnen de schuldeischers terstond over het hun toekomende bedrag beschik ken en is het faillissement opgeheven. Wij kunnen niet inzien, zegt de Kamer, dat hier onuordige omslag plaats heeft. Evenmin meent de Kamer te moeten steu nen den aandrang om bij deze gelegen heid de zegel- en registratierechten en griffiekosten voor het faillissement af te schaffen. Het komt der Kamer niet onbil lijk voor, waar door de justitie een beslag wordt gelegd fften behoeve van schuld eischers", dat dezen de kosten, daarop vallende, dragen. Bovendien is de weten schap dat aan het faillissement kosten verbonden zijn eene aansporing om door minnelijke schikking faillissement te voor komen, in elk geval niet lichtvaardig tot faillissement-aanvrage over te gaan. Met het oog op de thans heer- schende koude heeft de Vereeniging Weldadigheid daar Vermogen# al hier, dezer dagen 2Q,00Q turven uitgedeeld. Ter aanvulling van ons bericht omtrent het aantal ingekomen aan vragen kunnen wij mededeelen, dat zich tot heden ruim 300 gezinnen om hulp bij die Vereeniging hebben aangemeld. Door elkaftr genomen zal elk gezin vijf personen tellen, zoodat men niet overschat, indien men stelt dat voor 1400 èt 15ü0 personen hulp gevraagd wordt. Uit den aard der zaak kost het der jeugdige vereeniging heel wat inspanning zich omtrent al deze personen de noodige inlichtingen te verschaffen. De groote toeloop heeft daarbij tot noodzakelijk gevolg, dat velen geduld moeten oefenen, eer zij aan de beurt zijn. Bij het intrekken van vroeger verleende hulp zij men hierop wél bedacht. De ervaringen, totnogtoe opge daan, leeren, dat er hier ter stede meer armoede wordt geleden dan menigeen vermoedde. In sommige gezinnen ontbrak zelfs het meest noodige voor ligging en voeding. Daarin heeft de Vereeniging voor zien en meerdere gezinnen zijn en worden reeds krachtig en op af doende wijze door haar gesteund, enkele werden afgewezen omdat niet bleek van dringenden noodéén omdat men getracht had het lid der commissie van huisbezoek te mis leiden. Wil de Vereeniging op den ingeslagen weg kunnen voortgaan dan is het volstrekt noodig dat men haar financieel krachtig blijve steu nen. Ook is het zeer gewenscht dat de commissie van huisbezoek, die thans nog geen 50 leden telt, ver sterking eriaDge. Wil de Vereeni ging het beginsel handhaven dat aan geen hd de zorg voor meer dan vier gezinnen wordt opgedragen, dan dient het getal leden der commissie van huisbezoek verdubbeld te wor den. Onzen lezers zal het bekend zijn dat ieder zich daartoe schriftelijk of mondeling kan aanmeldenhet schoone geslacht is niet uitgesloten. Bussen tot het ontvangen van voor de Vereeniging bestemde brieven zijn geplaatst in het Stadhuis en in de Doelen. Er is druk gebruik gemaakt van de gelegenheid door de heeren C. Skladanowsky eng Zonen®!geopend om Woensdagmiddag de wonderen vanfhun //Wereld-Theater" met een bezoek te vereeren. Onze schouw burg was propvol kinderen, van 't aan vallige soort af, dat over al wat vreemd is luide zijn bewondering betuigt, tot de minder aanvallige soort toe, die op de galerij in 't verstolen cigaretjes rookt. Het was een geheel eigenaardig en levendig schouwspel die jeugdige oogjes te zien schitteren in het onzekere licht van eenige gasvlammen, een gansch bizondere gewaar wording bij het dovBD van 't licht en 't opgaan van 't scherm, waarachter al de phototechnische wonderen op het verlichte doek verschenen, die zware zucht vol ver wachting te hooren gaan, door dezelfde zaal waarin wij ouderen met het ongeroerdste gemoed vaak de meest melodramatische wonderen aan zitten staren. Ditmaal waren het wonderen vaD nog ongewoner aard, die vertoond werden. Wij zagen onder meer dat wij wel nooit meer te zien zullen krij gen: Den grooten tempel te Yokul bij avond, Taj Mahal in Agra, Maneschijn aan den Gangesstroom, Straatleven in Caïro, Tbebe en zijn ruïnenwij gingen op re1s met Stanley, de Brazza en luitenant Wissmann; wij werden vergast op beelden uit de kraamkamer, uit het leven en uit de sterf kamer van keizer Willem I en Erederik III, wij zagen het zooveelste achtste won der in de gedaante van den grooten Eifel- toren te Parijs. En over al deze exotische tafreelen hoorden wij het onweeren en za gen wij het sneeuwen in zon- en maan licht, bij schemering en duisternis. Ten overvloede kregen de jongelui het aan trekkelijke sprookjes van «Sneeuwwitje en de zeven dwergen" opgehelderd door kleurige dissolviug views te Ik oren. Of de ouderen zich even goed vermaakten als de jonge ren Och, wij houden een zwak voor de optische bedriegerijen van den toover- lantaarn zoowel als voor Jan Klaassen. En wie zich ontwassen mocht hebben ge voeld aan de onschuldige genoegens der jeugd, hij zal misschien zijn troost ge vonden hebben in den ernstig onderwij zenden cicerone op al deze ongewone reizen en op zijn in rembrantiek licht uitkomen den karakteristieken kop. Iu de sociëteit «Vereeniging» werd Woensdagavond een «Grand Specta cle Concert Var gegeven onder di rectie van den heer j. WittkowerGer- son.Achtereenvolgens vroegen eenige specialiteiten op het gebied van zang, voordracht, acrobatiek enz. geruimen tijd de aandacht van de toeschou wers, die jD grooten getale aanwe zig, zich blijkbaar uitmuntend ver maakten. Op het programma prijkte ook de naam van den «Champion Tr ck Rider of the World», den heer N. E. KaufmanD, die de bewondering van het publiek voor zijne ongeëvenaarde toeren op de vélocipède, in stomme verbazing deed overgaan. Vroeger was de heer Kaufmann amateur wielrijder, en sedert heeft hij het in de wielrijderskunst zoover ge bracht, dat hij het schier ongeloof lijke tot waarheid maakt. Zijne stoutmoedige toeren, welke alle met het grootste gemak en met onbe rispelijke sierlijkheid werden vol bracht, lokten de daverendste toe juichingen uit. Niet alleen toch heeft hij zijn vélocipède geheel in zijn macht, maar van ieder draaiend deel; het losse wiel, het kleine wiel met zadel enz. maakt hij zijn voertuig.Ten slotte gal hij op een houten wiel, van denzelfden vorm al het groote wiel der vélocipède, nog eenige blij ken van zijne vlugheid en volmaakt equilibrisme te aanschouwen. Bet Feest- en Sportterrein „ie Phoenix". In de laatste dagen wordt de aandacht van de ingezetenen inzonderheid getrok ken door de waarlijk grootsche onderne ming wier naam hierboven staat vermeld. Het geldt toch niet meer of minder dan eene gelegenheid, die tot heden in onze gemeente geheel ontbrak en waarin slechts door ieder der bestaande uitspanningsplaat sen gedeeltelijk wordt voorzien. Hier vindt men alles vereenigd en kan men tegen betaling van een matige con tributie, zoowel des zomers als des win ters, al die ontspanningen genieten welke het seizoen medebrengt. Men behoeft slechts de inrichting van het geheele etablissement in oogenschouw te nemen om tot de ervaring te komen, dat de ondernemers zooveel mogelijk hebben gewoekerd met de bestaande ruimte in en om het groote gebouw, afkomstig van de voormalige fabriek daar ter plaatse. Wanneer men het hek dat het geheel onioluit, door den toegang aan de Eriesche Varkenmarkt is gepasseerd, bevindt men zich recht tegenover het voorfront van het gebouw, dat thans door de ijsbaan aan die zijde en de beide zijkanten is geflankeerd. Het plan bestaat om deze kunstmatige baan, welke des zomers als sportveld zal dienstdoen, om het geheele gebouw heen te trekken. Thau8 strekt de baan zich iu hoefijzer- vorm uit en men kan dus niet omrijden, nochthans is zij breed genoeg om aan het gestelde doel te beantwoorden, daar zij den schaatsenrijders ruimschoots gelegenheid biedt zich in alle richtingen vrij en ge makkelijk te bewegen. FJEUILIiiaTO 3ST. Naar het fransch van Louis Gallet. 46) XVII. Ik denk dat ge door een zenuwtoeval getroffen zijt, mijnheer Gerbier, sprak hij op ernstigen toon. We zul len dat in aanmerking nemen bij de verklaring van zekere dingen, waarover wij later wel spreken zullen. Het gelaat van Jacques vertoonde een geheel andere uit drukking. Hij scheen zeer ongerust en zijn stem was on vast als die van een zwaar zieke. tDokter, wat is er toch met mij gebeurd? vroeg hij, te vergeefs trachtende zich iets van het voorgevallene te herinneren. Dat zal ik u later wel eens vertellen. Antwoord mij eerst.... Maar wat hebt gij daar f vroeg de dokter plotseling, den vinger leggende op een rood litteeken, dat over Jacques' hand Een beet.. liep. Genezen, zooale ge ziet, antwoordde Gerbier. Eene herinnering aan de tanden van Blue. De dokter was plotseling verbleekt en liet zich ontvallen! Ah, Blue! Zich herstellende ging hij voort: Ge hebt den hond gedood, niet waar? De vorige maand meen ik?.... De vorige maand.... ge weet wel... toen Sarah... ver trokken is. Jacques sprak met moeite. De dokter nam een glas, vulde het met water en reikte het hem toe. Uw keel is nog was schor. Drink een weinig, dat zal u goed doen. Jacques vatte het glas aan en bracht het met zenuw achtige haast aan de lippen. Hij poogde te drinken. Een uitdrukking van walging sprak uit zijn trekken. Neen, neen, ik kan niet. Neem het terug, neem het terug De dokter nam het glas terug en plaatste het weer op de tafel. Met een gevoel van diep medelijden beschouwde hij den lijder. Nu wist hij welke kwaal zijn krachtig ge stel ondermijnd had. Welnu, wat scheelt mij? vroeg Jacques. Sedert dezen morgen herken ik mijzelven niet meer. Alles is oozelter voor mijn blik; het licht is mij eene ware kwelling. En dat beven, dat beven, dat maar niet op wil houden. En die moeite, die ik doen moet om adem te halen. Het ie, alsof ik geworgd word. Mijnheer Gerbier, ik beklaag u, ik beklaag u diep, sprak de dokter op een bizonder ernstigen toon. Verwonderd over dezen toon richtte Jacques zich op. Dokter SylvaiD nam een der boeren onder den arm en ging een oogenblik met hem ter zijde. Is het waar, dat vóór eenige weken een herder zijn hond als verdacht heeft doodgeslagen? Dat is de waarheidwerd hem geantwoord. Mi- raut, de hond van den ouden Broéck, was verschrikkelijk kwaad, hij viel alle honden aan. Miraut heeft ook met den hazewind van mejuffrouw Sarah gevochten. Dat zal onge veer twee maanden geleden zijn. Herinnert ge u niet, dat hij eens op een keer vol slijk en schuim en geheel geha vend thuis is gekomen Maar waarom heb je daar niet vroeger mijn aan dacht op gevestigd? Ik wist er niets van. De oude Broéck heeft mij de geheele geschiedenis verteld, nadat Sarah reeds vertrok ken was. Maar zeg eens, was Miraut werkelijk....? Hij neigde het oor tot den boer en sprak op halfluiden toon een woord. Ja dokter, antwoordde de boer, terwijl hij een vreesachtigen blik op Jacques wierp. Ik heb daar dadelijk aan gedacht, toen hij zeide dat Blue hem gebeten had. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1