NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. EEN GEBB0KEN LEVEN. 6e Jaargang. Dinsdag 22 Januari 1889. No. 1703. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT1EN: S T A D S NI K D W S. BINNENLAND. De Toestand des Konings. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagolijks, behalve op Zon- en Feestdagen, bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer Z2 ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. PEEREHUUM en .9. B. AVI». Boo f dag ent én voor hst Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DAXJBE J" Co., JOH. F. JONESStier., Parijs, 31èts Faubourg Montmartre. Haarlem, 21 Januari. /Ripperda," de naam van den dapperen krijgsman uit Haarlem's historie, herleeft weder bij het jonge Haarlemsche geslacht, dat al is het ook tot den vreedzamen kamp, de wapeiiB heeft ter hand genomen om onder dien naam hare rapheid van lichaam en vlugheid van geest te ontwik kelen en te sterken. Gelijk de president, de heer A. J. Meye- rink, Vrijdagavond in zijn toespraak be toogde, hebben de oefeningen in de edele schermkui st niet slechts tot doel zich daarin te bekwamen, maar werken zij wel dadig op het lichaam van hem, die een zittende levenswijze leidt en weinig vrije bewegingen kan genieten. „Ons," zeide de bekwame president instructeur, «geeft het merg in de knokken en die lichaamshouding welke men zoozeer in den man bewondert, edel, flink, vrij en los." Het streven van de jeugdige vereeni- ging, die reeds gedurende den korten lyd van haar bestaan zoovele lauweren heeft verworven, verdient en geniet reeds veler belangstelling. Dit bleek ook Donderdagavond toen zij eene openbare oefeningsavond gaf, die door een aantal dames en heeren was be2>cht. De heeren Meyerink on G. L. Smit, die reeds een naam hebben verworven door de uitstekende wijze waarop zij de fran8che schermmethode in toepassing heb ben gebracht, openden de werkzaamheden met een partij degen. Men moet deze vechtwijze zien om er de schoonheden en het degelijk karakter van te leeren kennen en inderdaad kun nen wij iederen liefhebber van de scherm kunst aanbevelen er eens kennis mede te maken. Reeds vroeger is door ons vermeld welke eigenaardige voordeelen deze me thode heeft en welk een degelijke opvat ting er aan ten grondslag ligt, die het moet helaas gezegd worden onze h o 1- landsche methode geheel in de schaduw stelt. Ook nu weder werden de toeschouwers eenige oogenblikken in een aangename spanning gehouden. De ranke lichamen der beide kampioenen in een daarvoor expresselijk vervaardigd kostuum leverden in hunne vlugge en afwisselende bewe gingen een fraaien aanblik op. Bliksem snel vlogen zij op elkander in; de lange dunne degens bewogeu zich nog sneller naar het lichaam der tegenpartij en de meest verrassende combinaties kwamen dsarbij tot stand. Somwijlen troffen de beide tegenstanders elkander te gelijk en klonk hun htouché" als uit éenen mond, dan weder loerde de een als een kat naar de zwakke plaats van den ander, maar als hij hem dacht te treffen had hij reeds een stoot van zijn tegenpartij ontvangen. Somtijds drongen zij zoo dicht op el kander iü, dat de ellebogen van de armen die de degen® hielden elkander raakten en beiden door vlugge sprongen zich moes ten herstellen. Een nog fraaier schouwspel zouden de aanwezigen genieten. Een achttal werkende leden marcheerde de zaal binnen, allen waren gekleed in het kostuum voor de frausche methode en voerden een allerprachtigste kolonne-degen uit. In den loop daarvan schaarden zij zich om hun instructeur, die een fraaien standaard op zijn degen hield. Op een daaraan bevestigde roset liet ieder der acht de punt van zijn degen rusten, welken hij in den gestrekten arm hield en waarbij hij ziju roode sjerp uitspreidde. Do in structeur liet gedurende dit fraaie tableau twee schilden, beven aan den standaard, naar beneden slaan en toen kwamen in verzilverde letters de woorden te voorschijn: gHulde aan Arena" van z/De Schermvereeniging Ripperda" Het was de hulde door de vereeniging gebracht aan //Arena" te Rotterdam, ter gelegenheid van het onlangs dorr de laat ste uitgeschreven concours, toen //Sparta" een bewijs van waardeering werd geschon ken in een fraai bewerkt diploma en eene medaille. Een geestdriftig applaus der aanwezigen bewees hoezeer de herhaling dezer ovatie in den smaak viel. In onberispelijke orde werden de ver schillende bewegingen en passen door het achttal uitgevoerd, dat zich daarna gereed maakte, met de overige leden de andere oefeningen van den avond voort te zetten. Na de colonne-degen volgde een partij op den korten stok uitgeroerd door de heeren H. H. D. Oost woud Wijdenes en E. He9sels; daarna een partij degen (fr. m.) Joh. G. Martin en G. L. Smits, eene partij sabel: Meyerink en sergt. F. Wes- seling; lange stok: Joh. G. Martin en Oostwoud Wijdenes; sabelRuijsenaars en Hessels. Ook hier werd menigen prachtigen stoot toegebracht en een groot aantal juiste slagen, die van de bedrevenheid der par tijen getuigden. Ten slotte was men in de gelegenheid de schermles (fr. m.) bij te wonen gege ven door den instructeur geassisteerd door de meesters-leden Martin en Smit. Te half twaalf sloot de president dezen zoo welgeslaagden openbaren oefenings avond met een woord van dank aan de belangstellenden. Het lijdt geen twijfel of//Ripperda", dat ook nu weer getoond heeft zoozeer op den goeden weg te sijk, zal zich meer en meer mogen verheugen in de waardeering van hen, die de schermkunst als een der edelste lichaamsoefeningen beschouwen. Olympia, het uit het fransch ver taalde tooneelspel in zeven bedrij ven, dat Vrijdagavond door de nieuwe rotterdam6che schouwburg- maatschappij werd opgevoerd, is een stuk dat handelt voor en tijdens de fransche revolutie van 1789. De heldin Olympia ia eene tooneel- speelster die braaf en eerlijk is en huwt met een edelman, nadat ze lang geweigerd heeft wegens het verschil in stand. Spoedig blijkt dan ook dat zijne vrienden zich terugtrekken en hun huis wordt gemeden, terwijl zijn moeder hem wegens zijne mesalli ance vervloekt. Hij zoekt verstrooiing en vindt die bij eene danseuse, eene echte mannen-ruïoeerster die in het eerste bedrijf kamenier van Olympia was. In het slotbedrijf zit de gansche familie in de gevangenis, de edel man die weer tot ziju vrouw terug gekeerd is, Olympia zelf en de moe der van haar man. Op den rand van bet graf heeft tusschen de jong gehuwden een verzoening plaats. Olympia gaat, als hare schoonmoe der wordt opgeroepen om den scha votwagen te bestijgen in hare plaats, maar wordt gered door den neef van haar man die in het voor loop g bestuur zitting heeft en een ouden tooneelspeler St. Pkar, die haar opvoeder en pleegvader is. Dat de edelman zijn vrouw on trouw wordt, dat bij daarna een jongen dokter doodsteekt omdat deze hem aanmaant tot zijn vrouw terug te keeren, dat zijn ecartades die Olympia hem aan het einde van het laatste bedrijf schijnt vergeven te hebben. Overigens was het stuk boeiend en werd de indruk niet weinig opgefleurd door de werke lijk fraaie costumes. Het omvangrijke stuk werd met zorg en toewijding gespeeld. De heer Chrispijn als neef van den edel - man de Rudenz, was los en natuur lijk in zijne kwaliteit van onbezorgd, dapper en goedhartig edelman,ver dienstelijk was Faassen als St. Phar, niet minder mevr. van Korlaar, het aangenaamste vrouwelijke lid van dit gezelschap, alsClara de kamenier. Mevr. Kley die de titelrol ver vulde kon ons niet recht behagen: zij was wat dreunerig en trof niet bizonder, hoewel dat niet de schuld is van haar rol. Van Nieuwland was vermakelijk als immer, de heer Smith, de jonge edelman, beter dan anders. Hij zorge er echter voor, zijn oogen onder commando te heb ben en er niet zoo mee te rollen. De zaal was slecht bezet en dat was toch jammer, want de voor stellingen van dit gezelschap zijn gewoonlijk verdienstelijk genoeg, om op meer waardeering aanspraak te kunnen maken. LEGER EN VLOOT. De minister van Oorlog heeft bepaald dat nog dit jaar in de nieuwe hollandsche waterlinie eene proef met eene fortbeplanting zal worden geno men. De leiding dier proef wordt aan den com mandant der linie opgedragen. Bij de instructie-compagnie <e Schoonho ven werden gedurende }iet jaar 1888 115 volon tairs in dienst g steld, daarvan waren 19 over gekomen van de pupillenschool, 114 volontairs verlieten de inrichting, verreweg het grootste gedeelte als korporaal naar de regimenten ves ting-artillerie, 81 volontairs werden bevorderd tot korporaal-titulair. De compagnie blijft steeds op organieke sterkte en telt thans: 1 kapitein, 5 le luitenants, 1 adjudant-onderofficier, 2 sergeant-majoors, 1 ser geant majoor-titulair, 18 sergeants, 1 foerier, 9 korporaals, 3 hoornblazers en 240 kannonniers en volontairs, hij welke Datsten zich 43 korpo raal-titulair bevinden. Tot uitvoering van art. 187 der Grondwet is een ontwerp van wet omtrent den staat van oor log en beleg door het Departement van oorlog in gereedheid gebracht. De indiening van dit ontwerp bij de Tweede Kamer kan spoedig wor den tegemoet gezien. Tot adjunct-ingenieur bij de Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg-maatschappij is benoemd jhr. H. Loudom civiel-ingenieur. (Vast.) Van Het Loo wordt dd.20 Januari gemeld Zijne Majesteit de Koning heeft ook in den afgeloopeu nacht niet veel geslapen. De algemeene toe stand en de krachten blijven onver- anderd. Het officieele bulletin hedenoch tend 21 Januari bekend geworden, luidtde toestand van Zijne Majes teit den Koning blijft voor het oogenblik bevredigend. De krach ten komen langzaam bij, ofschoon de boog) lijder de laatste vier- en-twintig uren minder rustig is geweest. De meerderjarigverkla ring van Guurtje Borst (het wel bekende Scbager meisje) door den Hoogen Raad is bekrachtigd bij Zr. Ms. besluit van 9 Januari 1889. Het hoofdcomité der n e- derlandsche vereeniging tot het ver- ieenen van hulp aan zieke en ge wonde krijgslieden in tijd van oor log heeft aan bare comités en cor respondenten eene circulaire gericht, waarin het mededeelt door het cen traal comité van het duitsche «Roode Kruis» te zijn uitgenoodigd open baar te willen maken, dat de prijs, ad 6000 markwelke keizerin Augusta heeft beschikbaar gesteld aan de 4de internationale confe rentie van het «Roode Kruis» te Karlsruhe, voor de beste inrichting van eene vervoerbare hospitaal barak, doch die, even als de premién, wegens onvoldoende deel neming niet is toegekend, thans opnieuw is uitgeloofd, dat de mede dinging naar dien prijs en premién wordt opengesteld te Berlijn, in Juni a. s., en dat de mede te din gen voorwerpen tot 1 Mei e. k. kunnen worden ingezonden aan ge noemd centraal-comité, Wilhelms- strasse 73. Ook slechts een gedeelte van de voorwerpen, benoodigd voor de in wendige inrichting eener barak, kan worden ingezonden. De noodige inlichtingen en pro gramma's worden door het neder- landsch hoofdcomité gaarne be schikbaar gesteld. De Spectator bericht dat Vosmaer's bijzondere vriend, de be roemde schilder Alma Tadema, het ontwerp en de teekening zal leve ren voor het fontsin-monument dat ter eere van Vosmaer in de Sche- veningsche boschjes eventueel zaj worden opgericht, en waaromtrent FHUIÏ.LHTON. OORSPRONKELIJKE NoVBLLE DOOR HASSELAER. 2) I. De passagier in de coupé tweede klasse had een boek genomen dat naast hem lag, het was Daudet's Tartarin de Tarascon. Hij strekte zich zoo gemakkelijk mogelijk op de bank uit en vestigde den blik op de bladzijde. Maar hij had nog geen twintig regels gelezen of zijn gedachten wa ren weg en hoewel zijn oog nog op het kleine plaatje in het midden der pagina gevestigd bleef, toonden zijn ver wijde pupillen duidelijk aan dat hij ever iets anders dacht. Daarop richtte hij zich op, keek uit het venster, trok werk tuigelijk zijn horloge uit het zakje en trachtte toen verder te lezen. Het gelukte evenmin als de vorige maal en met een toornige beweging wierp hij het boek op de bank tegen over hem, sprong op en liep in de kleine smalle ruimte heen en weer. Wat boemelen die treinen in Holland toch! zeide hij overluid, altijd zit de trekschuit er nog inGingen ze maar eens in Frankrijk in de leer.... en daarop, even glimlachende, voegde hij er bijKom Willem, je bent ongeduldig, dat is 't. Nu ja, natuurlijk. Hoe laat is het? Nog eeu uur en tien minuten! Waar zou ze nu we zen? Zou ze zich al aangekleed hebben, om naar het station te gaan? Neen, dat kan niet, dat is nog te vroeg. Wat doet ze dan? Haken misschien, waarschijnlijk niet, want ze weet dat ik zoo'n hekel heb aan dat geestdoodend peuteren. Misschien leest ze. Hier keek hij naar het boek dat hij weggeworpen had en dat opengeslagen was. Zou ze er ook haar gedachten niet bij hebben kunnen houden? Het drentelen in de smalie ruimte moede, wierp hij zich in een gemakkelijke houding achterover in de kussens. Wat een genot zal dat zijn, wanneer ik haar lief kopje straks op het perrou zie, dacht hij. Het prentje op Bus- sink's advertentie hinderde hem, hij sloot de oogen om het niet meer te zien en rustig te kunnen peinzen. Zou ze wat meer kleur hebben dan vroeger, ze zag er zoo teer en ten ger uit. Ze had wat gehoest, schreef ze in haar voorlaat- sten brief. Als dat hoesten maar geen kwaad kon, ze was bepaald niet sterk. Maar ze had er in haar laatsten brief niets van geschreven. Die laatste brief, wat was hij kort geweestWillem haalde hem uit zijn portefeuille en weer bekroop hem het gevoel van onrust, bij het zien van de witte pagina, die ze anders nooit aan haar brieven liet. Hij keek er strak naar alsof hij uit de letters zien wilde, waarom de vierde pagina wit gebleven was. Met geen woord gaf ze de reden hiervan op en hij gevoelde een kleinen wrevel bij de ge dachte dat zij misschien uit wandelen of op visite was ge gaan en daarom de vierde pagina onbeschreven had gela'en. Dat is leelijk van je Willem, zeide hij weer hardop, je weet immers wel dat zij alles zou opófferen om je te schrijven! Lieve meid! wat schrijft ze aardig, dat ze nu begonnen is de politiek in de krant te lezen omdat ik het zoo graag wil. Wat zal het aardig zijn als ze over Carnot kan meepra ten en weet te vertellen, wat Boulanger wil en waarom Frankrijk en Italië op gespannen voet staan. Mijn zusters zullen zeggen dat ze het onnoodig vinden, nu ja, maar ik wou wel eens weten waarom een meisje niet evengoed op de hoogte van de wereldgebeurtenissen zou kunnen staan als een man. Ze behoeven daarom nog geen blauwkousen te worden! Lamme gewoonte van mannen, om als een meieje wat vraagt, met een medelijdend en goedig lachje te zeg gen: daar heb jij toch geen verstand van! De trein vertraagde een weinig zijn gang. Willem keek uit en zag dat het station Den Haag dichtbij was. Al weer eenzeide hij met een zucht, nu Leiden en Haarlem nog, en daarop zelf in een lach schietend, zeide hijik lijk wel een klein kind, dat berekent hoeveel nachten het nog moet slapen vóór het jarig is. De portieren werden «eer opengeworpen, de trein was in den Haag. Willem keek uit het raampje, met den hart- groudigen wensch, dat hij alleen zou blijven. Op eens keek hij wat scherper toe en herkende een vroegeren schoolmak ker, die de oogen langs de wagens liet d walen als om de beste uit te zoeken. 'k Hoop maar dat hij wegblijft, dacht Willem, terwijl hij zijn oogen afwendde, 'kheb

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1