Politiek Overzicht. ds commissie van uitvoering spoe dig nadere mededeeling hoopt te doen. Door de Zuid-Holland- sche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam is aan den heer Braakenburg arts, en J. L. C. Wortman, candidaat-arts, beiden wonende te Leiden, toege kend de zilveren medaille m»t daarbij behoorend getuigschrift, wegens hun menschlievend hulpbetoon, verleend aan de drenkelingen van het o] 21 Nov. 11. onder de kust van Oud dorp verbrijzelde barkschip Atalan ta. Genoemde heeren vertoefden des tijds te Goedereede. De krijgsraad in het le militair-arrondissement te 's-Hage beeft zich onbevoegd verklaard, de zaak te behandelen van den kapi tein en tie beide luitenants der com pagnie van het reg. grenadiers en jagers, waarbij het geval van valsch- heid in de administratie zich heeft voorgedaan. De door da amsterdam- sche politie te Delft aangehuuden valsche munter is genaamd H. A. Scheerder. De inspecteur van politie Batelt en de rechercheurs Panhorst en Verbeek koesterden, reeds lang vóór de aanhouding van Sm tshuijzen, Mevius en Hol, het vermoeden, dat de kleermaker H. A. Scheerder zich onledig hield met het vervaar digen van valsche munt, waarom zij hem zorgvuldig in het oog hielden. De arrestatie van Smits- huijzen c. s. en de verdere bemoei ingen aan het onderzoek verbonden, waren oor»aak dat zij Scheerder een tijdlang met rust moesten la ten. Inmiddels had deze zich hier ter stede laten afschrijven naar den Heerenweg te Utrecht. Bij onder zoek bleek spoedig dat Scheerder te Utrecht niet woonde en dus re den moest hebben om zijn verblijf verborgen te houden. Op zekeren dag echter werd hij door genoemde rechercheurs te Amsterdam ont moet zij volgden hem en toen hij een kaartje naar Delft nam, spoed den ook zij zich naar die stad en bleek hun spoedig dat hij aldaar in de Poppensteeg verblijf hield. Zeer handig wisten de rechercheurs als loodgieters of metselaars gekleed te komen op een dak tegenover Scheerder's woning, van waar zij konden zien in zijn kamertje, zon der echter precies te kunnen onder scheiden wat hij uitvoerde. Toen volgde de aanhouding, waarbij de politie Scheerder ijverig bezig vond met het vervaardigen van valsch geld. (BblaA.) Door pruisische ambte naren zijn Zaterdag te Hillersberg, een duitsch grensdorp bij S ttard, bij verschillende personen tezamen niet minder dan 2750 kilo koren, als van over de nederl. grenzen aldaar bin nengesmokkeld, in beslaggenomen. Als eene bizonderheiu meldt men ons uit Tilburg, dat iu den reeds gemeldeu wedstrijd der tilburgsche IJsclub de eerste winner. H. Roozeudaal, de baan van 625 meter aflegde n 1 min. 9 sec., dus nog vlugger dan de beroemde rijder von Panschin bij den amsterdam- schen wedstrijd, die de halve engel- sche mijl (8047» meter) in 1 min. 25 sec. aflegde. Een 16 jarige rijder legde de baan van 625 meter in 1 in. en 10 sec. af. (A7. R. C.) Te Susteren vermaakten zich Vrijdag eenige kinderen op het ijs. Onder hen bevond zich ook het driejarig zoontje van den land bouwer Peters aldaar. De spelende jeugd werd niet weinig verschrikt door een 19-jarigen knaap, zekeren E., die, zonder eenige aanleidende oorzaak, den kleinen P. met een scherp voorwerp men zegt met eene bijl, welke hij gebruikte tot het kappen van hout in het bosch eene gapende wonde aan het hoofd toebracht. Men vreest, dat de her sens van het kind getroffen zijn. De voerman P. S. uit Valkenswaard, die Zaterdag bij on geluk door zijne zwaar beladen kar overreden werd, is aan de gevolgen der bekomen verwondingen over leden. Uit Rouveen wordt ge- meid: Vier volwassen jongedochters van ons dorp, Vrijdagmiddag op schaat sen van Zwolle komende, hadden het ongeluk, op het Lichtmis-kanaal door het ijs te zakken. Twee van haar werden levenloos opgehaald. Wedstrijden. Voor de Vrijdag te Sneek van wegede ijsclub „Friso" uitgeschreven hardrijderij op schaatsen (tour mannen boven IS jaar hadden zich 72 mededingers laten inschrij ven. Door YV. de Yriea te Oenkerk werd de le prijs van f 60 behaald. De 2e prijs, f 40, werd gewonnen door C. de Boer te Akkrum, de Se prijs, f 20, door S. Blee- ker te Heeg, de 4e prijs, 115, door H. van der Hoop te Terhorne, de 5e prijs door P. Cool te Oudega, terwijl de 6e prijs, f 5, werd behaald door H. van der YVerf te Sneek. Vrijdag werd te VVolvega van wege de ijsclub de eerste groote hardrijderij ge houden door mannen en vrouwen. Van de tien mededingende paren behaalden Pieler Bruinsma van Dukkum en Dora de Vries van Sneek den prijs van f80, en Kerst Bottema van Oldeboorn en Ynsk9 Wageuaar van Hsereuveeu de premie van f 30. Daar de dooi waa ingevallen stond er reeds veel water op het ijs. De overige rijderijen zullen daarom moeten worden uitgesteld. Ambtshalve trad mr. D. Entert als verdediger op, bestreed hat opzet en be val bekl. in de clementie van derechtara aan. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald over 8 dagen. RECHTSZAKEN Op 17 Jao. stond voor de rechtbank te Utrecht terecht A. J. H., oud 24 jaar, van beroep liedjeszanger, beklaagd van doodslag, te Mijdrecht gepleegd, den dood tengevolge gehad hebbende van B. B. Den 24sten December 11. was bekl. in gezelschap van Wilbelmina v. W., met wie hij sedert acht dagen buiten echt leefde. Genoemde vrouw had vroeger ge leefd met den verslagene, doch had zich wegens herhaalden twist van hem verwij derd, niettegenstaande zij zich nog steeds tot hem aangetrokken gevoelde. Op geuoemdvn datum was B. B. ten huize van den slaapsteehouder Arie van Dipten, toen Wilheimina en bekl. per boot overgezet zijnde, zich aan dezelfde slaap stede vervoegden. Nauwelijks was het tweetal binnen, of B. B. vroeg zijne vroegere minnares om een onderhoud. Dit onderhoud had plaats achter een kamerscherm, in het lokaal aanwezig. Bekl. die de vroegere verstandhouding tusschen B. B. en Wilhelmina kende, luisterde tegen het kamerscherm en werd, hoorend dat Wilbelmina besloot B. B. weder te volgen, zoo driftig, dat hij zijn mes trok en B. B. eene diepe wonde in de buik toebracht, zoo, dat dat de in gewanden grootendeels uit het lichaam kwamen. Geneeskundige hulp baatte niet; om streeks middernacht overleed de gekwetste (de wonde was circa 6 uur nm. toege bracht. De bekl. die Diet slecht bekend staat, gevoelde zeer veol berouw over zijne daad. Het O. M., wijzende op het ernstige van dit feit, vorderde, volgens art. 287 W. v. S., 9 jaren gevangenisstraf. KOLONIËN. BATAVIA, 20 December. Het //Bat. Hand.", meldende dat de heer Spaan, resident van Soerakarta, aanvraag heeft gedaan om gepensioneerd te worden, voegt er bijNaar men wil heeft de resident van Madioen, de heer Mullemeister, zijn voorbeeld gevolgd.Beiden zijn ambtenaren van groote ervaring en door hunne eerlijkheid en juisten blik en helder oordeel bij uitnemendheid geschikt voer gewestelijke bestuurders, zoodat hun aftreden met recht gezegd kan worden eeu groot verlies te zijn voor 's lauds dienst. Met de behandeling door de rechtbank van omgang van de tweede tjilegonsche strafzaak ging bet in de laatste dagen l zooals het met die der eerste is gegaan. Nadat Maandag 10 Dec. de laatste beklaagden op de tegen hen ingebrachte beschuldiging waren gehoord, waarbij zij van de gelegenheid gebruik maakten om eene reeks van dessageuooten te noemen, die wisten hoe onschuldig zij wel waren, die zij daarom verzochten dat als getuigen zouden worden gehoord, begon Dinsdag 11 Deo. des morgens acht uur het getuigenverhoor. Siuk voor stuk werden wederom de te Tjilegon gepleegde gruwelen vastgesteld, doch be rekkelijk weinigen der beklaagdeu ais deelnemers aan hetplegeu daarvnn aangewezen. Mevrouw Duinas echter, na weder hare lijdensgeschiedenis te hebben vei naald, wees van de BI beklaagden er zonder aarzelen 16 aan als lieden, die tot de opstandelingen hadden behoord, en dit met opgave van zoovele kleine bizonderheden, dat, ofschoon zij slechts enkele dier lieden vroeger had gekend, haar getuigenis blijkbaar vertrou wen vond. Toen er getuige op gewezen werd, dal zij in hare aanwijzingen voor zichtig moest zijn, omdat het toch zeer gemakkelijk kon gebeuren, dat zij zich door eene of andere gelijkenis liet bedrie gen, antwoordde zij, dat vergissing nitt mogelijk was, dat, toen zij in het huis van den adsisteut-resident op den grond had gezeten met haar verminkt en doode- lijk verwond kind op den schoot, zij naar een potlood had rondgezien om op een snipper papier die zij vond liggen, de namen der muiiers, welke zij nu en dan hoorde noemen, op te schrijven, om ze later te kunnen mededecieu en, toen zij niets had kunuen vinden, de gezichten der omstanders had bestudeerd om ze later te kunnen herkennen. Minder zeker van hare zaak was dit maal de jeugdige getuige Bachet, die bij het voorloopig onderzoek van de BI be klaagden er 82 zoude hebben herkend.In het geheel echter wees getuige ter terecht zitting er 22 aan, van welke zij er enkelen voor den opstand van aanzien had gekend, De verklaring werd aarzelend afgelegd en, naar het scheen, dikwijls in strijd met hetgeen getuige bij bet voorloopig onder zoek had opgegeven. Het jonge meisje was blijkbaar niet zeker van hare z >ak en geen wonder, want van de ruim 300 ge vangenen zou lij er 7B bebben herkend, Oaitreut een goed aantal der 22 ter te rechtzitting aangewezen wist getuige zoo veel bizonderheden op te geven omtrent de wijze waarop zij ben onder de muiters gezien had, dat, wat deze lieden betreft, baar getuigenis ontwijfelbaar juist was. Tot en met Vrijdag 14 December ver schenen slechts getuigen, die ook bij de eerBte zaak waren gehoord, en wier ver klaringen het dus onnoodig is nogmaals wesr te geven. Zaterdag IB December begon het verhoor der getuigen, die, zinder van den loop der gebturtenissen veel af te weten, bepaalde beklaagden hier en daar onder de muiters hebben gezien. Veel interessants leverde dat verhoor niet op, te minder daar de meeste dier getuigen, uit verwijderde dessa's afkomstig, waar zi; staan onder den invloed van vrienden der beklaagden, vaak onwillig waren in het afleggen hunner verklaringen of augetig voor de 61 on vries del ij ke gezichten achter hen gezeten. Over het algemeen zijn anders die oproerlingen rustig en onderworpen genoeg. Zaterdag had de cipier doen we ten, dat volgens afgeluisterde gesprekken een paar der beklaagden verzet zouden plegen, doch er gebeurde niets. De Atjeh-correspondent van de z/Sam. Ct." schrijft: Den 8en dezer werd eene chineesche prauw met eene lading rijst en suiker voor Poelo Way, op de hoogte van Koeala Leoeé, door Atjehers aangevallen3 van de 5 opvarenden wer den gedood, terwijl omtrent het lot van de 2 anderen niet met zekerheid bekend is, of zij overboord zijn gesprongen en hun dood in de golven gevonden, of wel door de Atjehers zijn gevangen genomen, om later voor hen een goeden losprijs te kunnen bedingen. De toengkang sleepten zij naar de Koeala Gigiug, waar zij werd leeggeplunderd. Spoedig echter verscheen Zr. Ms. stoomschip //Semarang" en de //Albatros" om de plaats te beschieten. Een gewapende sloep werd naar den wal den, doch deze moest, wegens het hevige vuur van den vijand, weldra terug- keeren. Tengkoe Pangeran Hoesien en Tengkoe Abdoe Madjid zijn dezer dagen van Pedir alhier teruggekeerd. Over den uitslag hunner zending hoorde ik goed nieuws, waarover het echter beter is voor alsnog niet te reppen. Alleen kan nu reeds worden medegedeeld, dat de verdeeldheid in het kamp der Kemalapartij is toege nomen, en dat de pretendent-sultan Daoed, als hij vrij was in zijne handelingen, on verwijld bereid zou worden bevonden om met ons betrekkingen aan te kaocpen. De oorlogspartij a outrance houdt hem haar macht en bezigt zijn naam als motor tot het verkrijgen van geld en wapens. Volgen geruchten zou Daoed gaarne de plaat poetsen, als hij maar kon. De Atjeh-correspondent van het wN. Pad. Hand." schrijft dd. 9 Dec. dat het goevts. ss. //Zeemeeuw" een Atjehsche tonkang calaDgeerde, komende van Singa pore, die o. a. eene lading inhield van 200 achterlaad geweren, 40 revolvers, 60,000 patronen, 500,000 slaghoedjes en ettelijke vaten buskruit. Alles werd prijs gemaakt, en de opvarenden aan het bestuur te Edi overgeleverd. Bij de troepenmacht te Atjeh zijn overgeplaatst de le luit. der inf. J. M. van den Ende van het linkerhalf 1 bat. inf. te Banjoe Biroe en de 2e luitenants der inf. W. W. Onland en J. F. M. Dartj respectievelijk van het rechterhalt' 4e bat. iuf. te Dj »kdjakarta en van het 8e bat, mf. te Willem I. De van Atjeh afgeloste 2e luit. der inf. M. K. W. E. Scbeurer, van het 14e bat. inf., is ingedeeld bij het linkerhalf le bat. iuf. te Banjoe Biroe. De Raad van justitie behandelde den IBen dezer de zaak van A. Oltmans, president van het comité van bestuur der N.-I. SpoorwegmaatschappijA. J. Pool, lid vau het comité van bestuur dezer maatschappij; J. C. de Bruyn, waarne mend lid van het comité van bestuur. Beklaagden worden beschuldigd, dat zij, als bestuurders der N.-I. Spoorwegm.pij, den 12en Mei 1886 bevonden zijn in ge breke te zijn gebleven te voldoen of ie lalen voldoen aan de beslissing van de regeering dd. 12 Mei 1885 Nu. 27, hou dende bevel om de halte Noordwijk van den spoorweg Batavia-Buiteuzorg, toebe hoorende aan evengenoemde maatschappij, te wijzigen. De eisch van den off. v. just, was f 6000 boete. Uitspraak over 8 dagen. -Uit Padang-Pandjang, zoo meldt de //Sumatra Ct.," kwamen ons in den laat- sten tijd onbestemde, maar toch min of meer onrustwekkende geruchten ter oore er broeide daar iets onder de bevolking, en onder de vrome hadji's werd eene verhoogde mate van vroomheid waarge nomen, terwijl in de kampongs eene on heilspellende stille bedrijvigheid heerschte. Thans vernemen we de volgende feiten: Dat er iets omgiDg, wat niet in den haak was, was bij het bestuur vrij wel bekend. Het was op zijne hoede en nam in alle stilte eenige voorzorgsmaatregelen: in het militaire kampement werden de wachten versterkt en eenige posten vermeerderdj en in de kampongs werd de gemeenschap door middel van dwarskijkers onderhou den, tengevolge waarvan op een gegeven ootenblik zonder veel omhaal vier ernstig verdachte goeroes konden worden gevan gen gezet. Er zijn natuurlijk meer schal. digen of verdachten, want diè goeroes zijn niet zonder deelgenooten, leiders en aau- voerders geweest; maar, naar het sohijnt hebben dezen zich weten te bergen, wat zeer jammer is. Volgens zooeven ont- vangen nadere berichten, is men te Padang. Pandjang niet zeer gerust. Er zijn er, die vreezen dat er nog andere dingen op til zijn, doch van eene andere zijde hier ter stede wordt ons gemeld, dat het bestuur te P. P. den toestand volkomen meester is, tnz. Wat ons echter verontrust, dat is het stilzwijgen van onzen gewonen Padang. Pandjangschen correspondent, die van alles op de hoogte kan zijn. Tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium Willem III te Batavia is aangewezen de heer A, J. ten Brink. De veepestcurdons en het verbod van in-, uit- en doorvoer vau vee te Dj imbantan doewa, Djambatau tiga, Dja- lamba en kampong Doeri zijn opgeheven. Naar men uit Soerabaja aan het Bat. Hand." mededeelt, is aldaar dc paardenarts De Jong van het garnizoen te Makassar ingescheept, om met sp naar Nederland te vertrekken. Deze offi. is echter niet, zoonis de dagbladen meidon, door kwaden droes besmet, doch tast door worm, een bekende paar- denziekte, die echter, als wij goed zijn ingelicht, niet zoo gevaarlijk is als droes. De ziekte is op hein overgebracht, door dat hij bij de behandeling van een aan worm lijdend paard een wondje had, waarin de smetstof is terechtgekomen. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten (Uit do indische bladen van IS tot 20 Dec.) Gehuwd: P. van Leersum en A. W. A. Sijt- hoff, Bauduang. - L. C. A. F. Lange en M. M, do Roche mout, Semarang.; Geboorten.- Ahrens-Belle, z. Paroeiig Pand- jang-Tangerang. - M. A. de Brnijn-bngelbrecht, z. Serang. - J. G. C. Poelman-Lenshoek, d. Weltevreden. - IJ. M. E. Ockerse-Olijve, d. Bi- tavia. - C. C. Brandenburg-Brandenburg, d. Ba tavia. Jollea-Van Ameijden van Duijm, d. Me- dan. - C. H. M. Keratens-Van der Pulten d. Medan. - S. E. Eckman-Joosten, d. Medan. Overleden: J. T Eshuijs-Hafkenscheid, 29 j. Batoe Bahra. - H. Schroder, 58 j. Batavia. - S. M. Anthonija, 65 j. Batavia. - Wed. E. Oaten- Rijckman3, Soekaboemi. - J. H. do Vries Jr. S -j. Bandoeng. - A. M, Creutz Lechleitne--Voa Noel, Soekaboemi. J. A. Wilkens, 76 j. Soera karta. Naarmate de 27ste Januari nadert, wordt de strijd in Parijs al heftiger en heftiger, De politieke hartstochten worden uit hunne kooien gelaten en leveren tot genoegen van 't publiek der „panes et circeuees" een bloodig gevecht iu het tot politiek arena ontaarde Parijs, De voorstanders van Bju- langer en die van Jacques laten elkander geen goed haar. En wist men niet, dat handigheid en geestigheid in de geestelijks metropolis meer dan gezond verstand en kalme redeneeriug in trek zijn, vooral bij het maken van propaganda voor welke zaak ook, men zou eeu dreigend en ooges* blikkelijk gevaar voor Frankrijk zien in wat eeu plaatselijk verschijnsel zal blijken, dat na den 27sten Januari niets dan eenige aangename etl onaangename herinneringen van drukte en bedrijvigheid en onbetaal baar grappige, snedige en scherpe zal achterlaten. Zoo zal er, nu de politieke opinie's ge* vestigd zijo en iedereen zijn partij gekoz heeft, niemand, zelfs geen vervloekte tegen stander zijn, die zich niet meer tot volgend puntdichtje dan tot het welspre kendste program zijne eigen tijdelijk rich ting aangetrokken gevoelt. Een der leden van de Ligue des Patriottes, die gedwon gen werd te verhuizen, plakte bij het ver trek het volgende op zijn ruiten en Bou- langer mag met deze geestige boutade te vreden zijn: Notre propriétaire, en rage Veut que la Ligue déménage: Oct hoinme a peur de Boulangerl Mais la Ligue tieut sa revanche, Vienne bientöt certain Dimanche Et Floquet va déinénager. Men ziet het, de politieke strijd ver zacht zich voor het uiterlijk tot een joil d'esprit. Men zou zich evenwel vergissen, wannor men uit deze en dergelijke tee niets geeu zin in gezelschap Op hetzelfde oogenblik werd echter het portier dat de jonge man bij den riem vasthield, opengetrokken en eprong de persoon die hij herkend had, naar binnen. Ben je het wezenlijk, Beek? riep hij, terwijl hij Willem har telijk de hand toestak, laat kijken, neus gewoon, mond gewoon, oogen blauw, zooals de korporaal bij de loting zei, jawel, je bent het. Kerel wat hebben we mekaar in lang niet gezien. Ik heb in de laatste twee jaar niets van je gehooid, waar hang je toch uit tegenwoordig? Willem verdreef het gevoel van tegenzin dat hem be kroop, geen tegenzin tegen zijn vroegeren schoolmakker, maar tegenzin om over iets anders te moeten denken dan over zijn thuiskomst. 'k Ben te Parijs, antwoordde hij, en hoewel hij overigens Diet ijdeler was dan iedereen, kon hij toch niet nalaten hierbij den trots te gevoelen, dien men in zu.ke gevallen zoo algemeen heeft. Ik ben op ern expeditie- kantoor, waarvan het hoofdbureau in Berlijn gevestigd is. Aha, zijn we fraDsch geworden hernam de ander. Dat zal je ook niet gemakkelijk gevallen zijn, toen je voor het eerst je tong in de voor ons Hollanders zoo on mogelijke bochten draaien moest. Herinner je je wel- dat onze Zwitser altijd verrukt was over je «son nasalTrou wens iemand met zoo'n fermen neus kan licht in het vak van «sous nasals» uitmunten. Ben ik oubescheiden als ik vraag of je een goede betrekking hebt Drieduizend franc» en verhoogiDg als ik ga trouwen, antwoordde Beek en hij sprak de laatste woorden langzaam uit als wilde hij zoo lang mogelijk van den aaugenamen klank genieten. Een aardig inkomentje voor een vrijgezel, ant woordde de ander, en wat trouwen betreft, houd je daar maar zoo lang mogelijk buiten 1 Als cavalier seul een goed leventje, een reisje jaarlijks en een half flescbje wijn aan tafel, maar als het heet le paire en avant, reis je alleen op je stoel en vergenoegt je met pompwater I Willem zweeg ontstemd. Als alle verloofde jongelieden had hij zoo gaarne over zijn meisje willen spreken, maar het scheen hem nu toe alsof hij haar beleedigen zou door tegenover dezen cynicus over haar te spreken. Hij zweeg dus en draaide, bijna zonder het zelf te weten, den gladden gouden verlovingsring aan zijn wijsvinger om en om. De ander had niets bemerkt van Wülem's ontstemdheid en vroeg met een nieuwsgierige uitdrukking op zijn gelaat Hoe breng je daar je dag door? Veel pret maken ze ker en niet veel werken, hé Hoe laat beD je 's a-onds vrij Wel, ik breDg mijn dag precies door a's in Holland, antwoordde Beek siijf. Negen uur op het kantoor tot 'e avonds negen gewoonlijk, met een paar uur vrijaf. Ik be grijp maar niet hoe het komt dat men hier in Holland meent, dat er te Parijs niet gewerkt wordt. Nu ja, word maar niet boos! Maar dan tenegeDuur als het werk af is.... kom biecht eens op, we zijn hier onder ons jongens.... De spreker etrekte zich behagelijk op de kussens uit en keek Willem van ter zijde aan. Willem's booze luim nam toe. Hij begreep wel, welke soort van verhalen zijn reisgezel van hem verwachtte en het walgde hem, vooral nu hij dacht aan de overpeinzingen, welke hem hadden beziggehouden toen hij nog alleen waa. Hij gat zich niet de minste moeite meer om zijn stemming te verbergen, toen hij antwoordde: Als ik te negen uur thuis kwam, ging ik gewoonlijk wat zitten lezen, eoms ook in een café een glas bier drin ken. De verhalen die je van mij verwacht, zouden mij-zelf nieuw zijn, zoo ze me gedaan werden, iets wat ik niet hoop! Vmkeuburg trok even de wenkbrauwen bij elkaar toen hij dit antwoord kreeg en daarbij op Willem's gelaat zsg, dat deze boos was geworden. Mijn hemel, wat ben jij een heilig boontje geworden, zeide hij, ik noem js een wondervogel als je nooit eens een Dacht onder water bent geweest. {Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2