Politiek Overzicht voor hij Tele nederlandsche werk lieden, liefst ongehuwd, noodig heeft. Eenige werklieden zijn reeds aangezocht, tegen vrijen overtocht daarheen te gaan. Door den heer A. D. Smit, fabrikant van luchtballons te Am sterdam, is aan den minister van Oorlog een verzoekschrift gericht, waarin hij, onder kennisgeving dat het hem gelukt is een luchtballon samen te stellen die aangewend kan worden in tijd van oorlog, den mi nister uitnoodigt, daarmede in te genwoordigheid van bevoegde offi cieren proeven te doen nemen. Uit het request blijkt, dat de uitvinding zich niet bepaalt tot eene toepas sing van den «ballon captif,» maar dat de constructie, ingericht om op doeltreffende wijze verwoestingen aan te richten onder vijandelijke troepen, er op berekend is, na hare diensten te hebben verricht, weder op het punt van oplating terug te keeren. De heer Smit noemt zijne uitvinding «torpedo-luchtballon». In het begin van deze maand is te Amsterdam opgericht eene «Nederlandsche Luchtvaart- vereeniging», uit welker statuten hlijkt, dat het doel is de beoefening der luchtvaart, de exploitatie van luchtballons, zoowel ten dienste harer leden als van anderen, en het verrichten van luchtvaartdiensten in tijd van oorlog ten behoeve van leger en vloot. Bij hetsloopen vaneen muur van de vroegere bierbrouwe rij «De Haan» te Amsterdam is een werkman onder vallende afbraak bedolven geraakt. De ongelukkige werd dood opgenomen. Twee agenten hebben Zondag te Amsterdam op verzoek der buren zich begeven naar een bierhuis in de Palmdwarsstraat, al waar zij 40 minderjarige knapen aantroffen bij het hazardspel. De kaarten zijn door de ageuten in be slag genomen en tegen de knapen is proces-verbaal opgemaakt. Te Wijde Wormer ver rukten zich Zondagmiddag drie kinderen, een meisje van 13, een van 11 en een jong ntje van ruim 7 jaar van T. v. d. Broek, stoker aan h-.t stoomgemaal te Wijde Wormer, op het ijs, zakten er door en zonken spoedig in de diepte weg. Een 12-jarig knaapje ver maakte zich Maandag te Delft, niet tegenstaande de waarschuwing der politie, met schotejesvaren in het Oostsingelwater; hij gleed er ai en verdronk. Te Zuid-Beierland waag den Zondagnamiddag twee broeders van 8 en 14 jaar zich op het broze ijs in de binnenhaven. Een hunner viel door het ijs, waarop de ander hem wilde helpendoch er ook doorzakte, met het noodlottig gevolg dat beiden verdronken. Zondag waagde zich te Arn hem zekere P. Peters op het ijs in den grooten vijver van het Klaren- beeksche Bosch. Men zegt, dat het eene weddenschap gold. De man zakte door het ijs en verdronk. Hulp werd wel spoedig geboden, zelfs met levensgevaar, maar het was te laat. Bij een ingezetene van Leiden is in de vorige week een brandbaar voorwerp in de brieven bus geworpen en daarna in brand gestoken. Later weiden krullen en andere brandstoffen tegen de deur opgestapeld en een brandbrief in de brievenbus gevonden. Langs de wo ning op den Stationsweg wordt toe zicht gehouden. Men is den dader echter nog niet op het spoor. In de buurtschap Orden, onder Apeldoorn, heeft Zaterdag een voorval plaats gegrepen, dat ernstige gevolgen na zich had kun nen sleepen. Aan zekeren R. P. was opgedragen, aldaar in de heide een waterput te graven. Op ongeveer twintig voet diepte had hij water aangetroffen, de gebruikelijke ton gesteld en klom weder naar boven, om den put af te maken. Nauwelijks halfweg werd hij weder nederge- drukt; de glooiende wanden zand hadden losgelaten, en bedolven hem; zóo gelukkig nog, dat zijn hoofd boven bleef. Verbijsterd, verschrikt, beangst, wist hij eerst niet wat te doen. Eindelijk begon hij om hulp te roe pen, maar niemand hoorde hem in die weinig bewoonde streek. Na bij gissing een half uur in dien on- houdbaren tOBStand te hebben door gebracht, werd het ongeval einde lijk opgemerkt, en trachtte men hem er uit te trekken, maar het opbor relende water had hem vastgezogen. Toen aan het graven, en eindelijk had men éen been vrijen de arme man, innig beangst voor zijn leven, smeekte het andere been maar af te hakken, opdat hij ten minste het leven behield. Natuurlijk stoorde men zich hier aan niet en haalde hem er spoedig heelhuids uit. De bijna levend begravene kwam er met den ernstigen schrik en lichte kneuzingen af. Te Laren (Gelderland) zou Maandag 14 dezer zieh de boe renknecht G. J. S. naar het ge meente-huis begeven, om zijne trouwpapieren af te halen. Sinds is bij spoorloos verdwenen. Te B o r g e r c o m p a g n i e gem. Wildervank, is de politieagent Taatgen het slachtoffer geworden van een twintigtal dronken schaat senrijders, die hem schijnbaar zon der aanleiding aangrepen en met schaatsen in aangezicht en hals zwaar verwondden. Op den grond geworpen, werd hij onbarmhartig geschopt en getrapt, en nadat zijn sabel in een bijt was gesmeten, van den wal op het ijs gerold, alwaar hij bewusteloos werd opgenomen, De man heeft, naar men meldt, erge wondkoortsen. Men schrijft uit Sittard: Het bericht betreffende eene moedwillige verwonding van een drie jarig kind op het ijs te Suste- ren is in zooverre onjuist, dat hier volstrekt aan geen moedwil of op zet te denken is, en de getroffen knaap in geenen deele gevaarlijk is gewond. De toedracht der zaak is deze Zekere Anton Eberson, een braaf en oppassend jongeling, had een boom beklommen om eenige ver dorde takken weg te kappen. Aan den voet van dien boom vermaakten zich eenige kinderen met glijden op een bevroren waterplas. Ouder het hooger klimmen geraakte het snoeimes, dat Eberson om zijn lijf had bevestigd, door tegen eenige takjes aan te stooten plotseling los, viel omlaag en trof den drie jarigeD Peters in het achterhoofd. Da ver wonding is gelukkig van dien aard, dat de kleine geheel buiten gevaar is en in weinige dagen volkomen hersteld zal zijn. Men sehrijft uit Maas- tricht Toen Zondag het vijfdaagsche traktement aan de muzikanten van de stafmuziek zou worden uitbe taald, bleek het dat het daartoe be stemde geld, ten bedrage van f 150, dat daags te voren in een goed ge sloten kistje in een der kasten van de hoofdwacht was geborgen, ver dwenen was. Tot hiertoe is het niet mogen gelukken den dader op te sporen. Van de te Stadskanaal gestolen geldswaardige papieren, effecten en obligation zijn eenige pa pieren, waaronder een hypotheekacte van f 700, in den tuin achter het huis teruggevonden. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 21 Jan. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloep »Luc- tor Emergo, sch. v. d. Steen, met 140 levende en 40 doode kabelj. 14 levende, 6 doode lengen en 1500 schelv. (waarvan 300 levende;lev. kabelj. gold f 1.95, doode id. 1.25 k 1.40, lev. leng f3.85, doode id. f2.35 per stuk, en schelv. f 12.50 het honderd. Tea 3 e 1, 20 Jan.Alleen degarnalenvisschers konden in de afgeloepen week nog nu en dan werkzaam zijn. De vorst belette den Noordzee- mosselvisschers veel uit te voeren. Ook de botvangst kon nog van tijd tot tijd doorgaan. De garnalenvloot bracht 475 manden garnalen voor de kokerijen en ontging vaH f 2.50 tot f 4 per mand. Do gekookte garnalen werden ver scheept naar Londen, Huil, Brussel en Parijs. Bot gold hier van 1 tot 4 c. per stak; de ver zending was niet onbelangrijk. De vangst van paling was gering; de paling gold van 20 tot 50 c. per */a &G. WETGEVENDE MACHT. Boterhandel. Bij de algemeene beschouwingen in de afdeelingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot voorkoming van bedrog in den boterhandel, werd in het breede gehandeld over de feiten en voorstellingen, naar aanleiding waarvan op de vaststelling van wettelijke bepalingen betreffende de kunstboter is aangedrongen. Veelal is daarbij de achteruitgang van den boterhandel en de depreciatie van de nedeilandsche boter toegeschreven aan het aan de markt brengen van kunstboter als echte boter. Vele leden meenden, dat de oorzaak van den achteruitgang van onzen boterhandel elders is gelegen en die achteruitgang reeds viel op te merken voordat, omstreeks 1873, de handel in kunstboter ontstond. De redenen van den achteruitgang waren, behalve in de volkomen geoorloofde con currentie van de goedkoopere margarine- boter, naar de meeuing van deze leilen, veeleer gelegen in de verouderde methode van boterbereiding toen zij in andere lan den reeds door eene betere was vervangen; in de zorgeloosheid en onzindelijkheid, die te onzent die bereiding niet zelden ken merkte; in de knoeierijen, welke de pro ducenten en boterhandelsars bedreven door het toevoegen van allerlei heterogene be- standdeelen als stroop, suiker, meel enz. aan hun product. Daarmede ging een streven gepaard om de kunstboteriudustris in de schatting van het publiek te doen dalen. Het product dezer industrie, de margarineboter, werd beschouwd als een gezond en deugdelijk voedingsmiddel, hetwelk van groote waarde is voor de vele- personen, die de middelen missen om zich goede natuurboter aau te schaffen. Het verdient de voorkeur boven slechte natuurboter en men mag dan ook zeggen, dat de uitvindiog der margarine- boter voor de minder bemiddelde klossen der maatschappij inderdaad een weldaad is geweest. Tegen de voorgestelde bepalingen werden enkele bedenkingen geopperd. O. a. stelden sommige leden cp den voorgrond, dat in den strijd tusschen de belanden van den landbouw eu die van een belangrijken tak van industrie de wetgever zich met be hoort te mengen. Londen heeft tegenwoordig niet minder zijn //topic of the day" dan Berlijn of Parijs. Het geldt hier een kiesstrijd, niet voor een lid van 't parlement of eenig ander regeeringslichaam, maar voor eender zoogenaamde //County Councils", vereeni- gingen, die in 't leven geroepen worden door den drang naar machtscentralisatie en wier arbeidskring van ongeveer den zelfden aard en van nog grooter strekking is dan die onzer kiesvereenigingen. Het laai zich hooren, dat zulk een corporatie in een wereldstad als Londen, machtigen invloed kan uitoefenen op de landszaken en als zoodanig is de belangstelling, die men bij de verkiezing harer leden heelt getoond, niet verspild geweest. Hoogst- opmerkelijk is het, dat Londen, bekend als een der hechtste bolwerken van de Tory-partij, voor het meerendeel radicalen heeft gekozen, die volgens de //Times" droomen van een londenschen gemeente raad, welke de pendant zou kunnen zijn van de parijsche Commune. Johu Burns, de socialist, die op zijn wijze naam maakte bij de reusachtige meetings van werke- loozen op Trafalgar-Squeere, Osborn en Euuas Smith, doortastende radicalen, zijn m. Van drie dames, die met omwen telingsgezinde programma's optraden, heb ben er twee een zetel veroverdmiss Jane Cobden en lady Sandhurst. Hiermede is de verkiesbaarheid ran vrouwen ingewijd. Iu verband met de keuze eeuer meerderheid van radicalen (70 van de 119 leden) waar onder partijgangers van het bovengemelde, sterk genuanceerde soort voorkomen, is het vermoeden gewettigd, dat deze club eenmaal tegenover de bestaande machtj den Jacobijn zal uithangen. Voorshands beoogt zij niets minder dan volstrekte overmacht uit te oefenen over alle gemeen telijke vereenigingen in Londen, het be stuur over de politiemacht aan den minis ter van binnenland8che zaken te onttrek ken ten behoeve van zich-zelve, kostelooze volksbibliotheken en volksbaden op te richten, de accijnsen op wijn en steenko len te vernietigen en meerdere hervormin gen, die zich aansluiten bij de in trek zijnde kwesties van binnen lauds-politie- kei aard. Het heeft zeker niet in do be doeling gelegen van de conservatieve regee ring, die het initiatief tot de instelling der County Councils nam, om te Londen een machtig en liberaal lichaam iu 't leven te roe pendat ziju invloed zou doen gevoelen tot in de parlt-mentszalen. Dit zonderlinge ver schijnsel staat evenwel niet alleen in de geschiedenis van het kabiuet-Salisbury, dat om zich staande te houden den steun der liberalen noodig heeft en dat op straffe van ontbinding gedwongen is meer reke ning met het liberale programma te hou den en meer liberale plannen te verwer kelijken, dan waartoe zijne tegenstanders in staat zouden zijn. Wat Engelands buitenlandsche staatkunde aangaat, zij vindt haren zuiversten weer klank iu het regeeringsblad //The Stan dard",dat zich onledig houdt met een heftigi oppositie tegen Duitschland. Engelaud heeft sedert eenigeu tijd gemerkt, dat het in dezen koloniseereuden staat eeu lastigen onhandigen compagnon gevoüden heeft wat de verdrukking van den slavenhandel betreft; een lastigen mededinger, waar het de grondvesting van een engelsche kolonie in Afrika geldt, en mededinger tevens die door zijn onhandigheid de Europeanen over 't algemeen in discrediet heeft gebracht, adres aan den betreurenswaardigen keer der za- kea in O -gauda, het negerrijkwaar de europeesche beschaving het hechtst hare wortelen geschoten had. Salisbury, alias detf Standard", geeft zijn kwaden luim lucht door vo »r iedereen in de bres te springen, die door Bismarck maar zou kunnen worden lastig gevallen. Zoo levert het genoemde blad een uitvoerig artikel over de gevolgen van het eventueele over lijden van onzen Koning. Het wantrou wen met het oog daarop tegen Duitsch- land gekoesterdrekent het blad gegrond. De bewering, dat Duitschland bij de oplossing van het luxemburg- sche vraagstuk van de gelegenheid ge bruik zou maken om Nederland in te pilinen noemt het bespottelijk. Evenzoo houdt de //Standard" de bedreigde b^lgbche onzijdigheid de hand boven het hoofd voor 't geval, dat deze in een volgenden franseh-duitschen oorlog kan worden bedreigd. De staat, die zich hier aan vergreep zou als de vijand van Europa worden aangemerkt. Het engelsche blad rekent alle lang gekoesterde duitsche plan nen dus zoo weinig ernstige overweging of gegronde vrees waardig, dat het ze bij voorbaat onder de politieke ongerijmd heden rangschikt. Evenzoo is het op Engeland dat Ame rika in de netelige Samoa-kwestie den naar hulp uitzienden blik richt. De toe stand op deze eilanden schijnt weinig te veranderen. De amerikauen blijven op hun stuk staan en hunne rechten volhouden. Maar tegenover de drie duitsche oorlogs schepen, die voor Apia liggen, het korvet de //Olga" en de twee kanonneerbooten, de //Adler" en de //Eber", kan het slechts twee oude barkassen van oorlogsschepen lellen om aan zijne eischeu kracht bij te zetten. Wel is het bevel uitgevaardigd, dat er drie nieuwe pantserschepen zullen worden bewapend en bemand, maar bevelen maken nog geen vloot, en wil e n vloot wat be- teekenen dan moet zij op tijd present zijn, en het is alleszins twijfelachtig of dit het geval zal wezen. Zoo wacht Amerika di- ïlomatieke of andere hulp van Engeland.dat liertoe, na de Morier-zaak, waarvan de z/Kölnische Zeitung" nog maar altijd niet genoeg heelt, meer dan ooit geneigd zal ziju. De //Daily-News" en de //Times" laten zich reeds gunstig uit iu dezen zin. RECHTSZAKEN. In de zitting van den Hoogen Baad van Maandag werd o. a. behandeld het beroep van een persoon te Haemstede, die door het hof te Amsterdam, met bevesti ging vau een vonnis der haarlemsohe rechtbank, is veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf en ontzetting uit de vader lijke macht enz. voor deu tijd van 9 jaar. Deze requirant had in den vroegen ochtend van 19 Juli jl. zijn 14-jarigen wettigen zoon, die te slapen lag, met een zwaren ijzeren hamer op het hoofd geslag n, ten gevolge waarvan deze veel bloed verloor en gedurende 14 dagen verhiuderd is ge weest eenige beroepsbezigheden uit te oefe nen. Adv.-gen. Patijn concludeerde reeds dadelijk tot verwerping. Uitspraak in deze zaak 28 Januari a. s. In de Zaterdag gehouden zitting der rechtbank te Botterdam had zich te ver antwoorden de heer M. Horn, 82 jaar, leeraar aan de hoogere burgerschool en aan het gymnasium te Schiedam, redacteur van de //Kunstkroniek", beklaagd als zoude hij in een door hem geschreven artikel, hetwelk is geplaatst in het te Botterdam en elders verspreide nummer 11 van den 4en jaargang van het weekblad de //Kunst kroniek" bij de beoordecliog vau de op 17 November 1888 te Botterdam gegeveQ opvoering van de opera «Das goldeue Kreuz" opzettelijk de eer en deu naam vau den heer Max Wertheim heb- beu aangerand door dezen, met het ken nelijk doel o iu daaraan ruchtbaarheid ta geven, ten laste te leggen, dat hij bij de vervulling der rol vau Gontran //gejam merd" heeft. Meer bepaaldelijk was deze beschuldiging gegrond op de volgeude zin sneden: h Had het publiek al gelachen, toen hij achter het tooneel in de finale van het eerste bedrijf zoo gejammerd had..." enz. en het zou voor den Wertheim dan ook mijus ii ziens veel 'oeter ziju geweest, dat hij zich geheel aan de operette had gaan wijden, in plaats van ons nog verder iets te komen voorjam- meren". Althans zou de heer Horu I genoemd geschrift in het openbaar opzt telijk den heer Max Wertheim door i aangehaalde zinsneden beleedigd bebben. Bekl. bekende het geïncrimineerde arti kel geschreven te hebben, doch ontkende het opzet te hebben gehad om den heer Wertheim te beleedigen. De opera-zanger verklaarde, door de gebruikte woorden //jammeren" en /^voorjammeren" wel dege lijk beleedigd en in zijn kunstnaam ge krenkt te zijn. Hij acht het de grootste beleediging, die men hem in zijn kan aandoen. Het O. M. oordeelde de aanklacht be wezen en eischte bekl.'s veroordeeling tot f 100 boete, subsidiair tien dagen hechtenis. Uitspraak aanstaanden Zaterdag. zal ze van avond pianospelen en voor me zingen I Met half gesloten oogen bouwde hij *age plannen voor zijn vacantie. Wandelen, roeieD, rijden als het kan met het rijtuig van oom Koo, alles met haar. Wat zullen we heerlijk samen praten over alles en alles, Lize is zoo verstandig en niet zoo bekrompen als andere vrouwen dikwerf zijn. Te Haarlem bleef Willem niet alleen. Hij zag eene ge- heele familie op zijn coupé afkomen, man, vrouw en drie kinderen en sproDg vlug naar het hoekje aan de andere zijde toen hij snel berekend had aan welke zijde van den trein hij te Amsterdam moest uitstappen. Uit vrees, dat men een gesprek met hem beginnen zou, aloot hij de oogen en hield zich slapende. O, wat duurde dat laatste eind weegs lang! Waarom rijdt de trein nu niet even snel als zooeven Fluit hij nóg niet voor Halfweg? Ja, daar klinkt de stoomfluit en het doflter geluid van den trein toont aan dat hij Halfweg voor- bijsnort. Vooruit nu! Sneller dan toch, sneller! Wat zal Lize ongeduldig worden. Hij opende de oogen en keek uit, daar zag hij de torens en de gasfabriek vlak bij. Hij stak zijn mutsje in zijn taach en zette zijn gladden cilinder op, niet zonder ijdelheid den kende aan wat Lize zeggen zou als ze hem voor het eerst met een hoogen hoed zag. De trein reed de uitgestrekte gebouwen der gasfabriek voorbij, matigde zijn vaart en passeerde de kle ue brug naar den viaduct. Willem leunde nu uit het portier om zoo sp e- dig mogelijk haar te kunnen zien en haar toe te kunnen wuiven. Hij ziet nog niets, hoe hij ook tuurt. Eerst als de trein het plankier bereikt ziet hij degenen die hem wachten. Daar is Anna en Betsy, achter hen staat pa! Maar Lize! waar is Lize? H. Willem kon zijn ongeduld niet langer bedwingen. Er was nog beweging in den trein, toen hij vooroverbuigende uit het raampje, de twee zware sluitingen van het portier los maakte. In de beide handen zijn bagage houdende, sprong hij op het houten perron, wierp toen alles op den grond en drukte zijn vader die met haastige stappen naar hem toekwam, hartelijk de hand en omhelsde daarna zijne beide zusters, maar kort en haastig. Waar is Lize? zeide hij toen eu keek beurtelings de beide meisjes aan, met eene angstige uitdrukking in zijn oogen. De tivee knappe meisjes met blond haar en blozende wan gen, die veel op haren broeder geleken, wilden antwoorden, hen voorkwam en op kalmen toon jen weinig ongesteld en kon niel toen Willem's vader zeideLize was meekomen Willem trachtte zijn vader in de oogen te zien, toen hij' deze woorden uitte, maar deze keerde zich reeds tegelijker tijd om en wenkte een kruier om de bagage te vervoeren. Op dat oogen blik kwam een andere trein aan die zijn in houd van passagiers ontlaadde vlak bij de plek waar het viertal stond. In het gedraDg van dien menschenstroom hadden zij moeite om bij eikander te blijven en had Willem dui geen gelegenheid dadelijk de vragen te doen, die hem op de lippen brandden. Tusschen de voorstspoedende menigte begaven zij zich langzaam het perron af en eerst bij het Droogbak was er gelegenheid voor den beangstigden jongen, om zijn oudste zuster Anna op zijde te komen en haar te vragen: Wat is er met Lize Is het erg Vertel mij dan toch wat er met haar is! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2