BINNENLAND. niet in sterrenhoopen oplossen en rer- toonen zich aan den sterkstgewapenden blik als een phosphoresceerende wolk (nevelbeeld in Orion.) Een merkwaardige klasse van nevel vlekken vormen de spiraalnevels, die het eerst werden waargenomen door den genoemden reuzentelescoop van Lord Rosse. De meest bekende bevindt zich in het sterrenbeeld i, de Jachthonden" en bestaat uit een lichtgevende spiraal, wier wendin gen hier en daar dichte knoopen bevatten. In verband met de waarschijnlijke sub stantie van vaste sterren en nevelvlekken, gedacht spreker de vorderingen, die onze kennis in den laatsten tijd op dit gebied heeft gemaakt, door de spectraal-analyse van het licht der sterren. Het kleurenbeeld, dat ontstaat wanneer men wit licht door een prisma laat vallen, is de bekende zevenkleurige baud. Leidt men dit licht evenwel door een buis waarin zich een ander gas dan zuivere lucht bevindt, dan vertoont het kleurenbeeld zwarte strepen. Elk gas geef. een ver schillend kleurenbeeld. Door middel nu van het zoogenaamde spectraal oculair, dat men in verband met den telescoop bezigt, heeft men uit het continu spec trum, dat de vaste sterren geven, afge leid, dat zij uit een vaste of vloeibare, liehtuitstralende stof bestaan, terwijl het uit strepen bestaande spectrum van vele nevelvlekken tot de veronderstelling leidt, dat het niets dan gloeiende gasmassa's zijn. Het spectrum van vele vaste sterren vertoont den genoemden kleurenband, maar met zwarte vlekken doorstreept. Zoo ook doet zich het kleurenbeeld van ons zonlicht voor. Uit het feit nudat Drum- monds kalklicht, geleid door een alkohol- vlam, welke door sodium geel is gemaakt, evenals elk wit licht, dat door een gas van lagere temperatuur wordt geleid, een spectrum geeft gelijk aan dat onzer zon en dat der geelkleurige vaste sterren, leidt men af, dat de vaste sterren, onze zon inbegrepen, samengesteld zijn uit een gloeienden witten kern uit vaste of vloeibare substantie be staande, en omgeven door een gashulsel van lagere temperatuur. De witte sterren, die een continu-spectrum geven, missen dit door den gloeienden kern in gasvorm gehouden hulsel. Onder de vaste sterren, onderscheidt men zekere samenkoppelingen, die onder den naam van dubbelsterren bekend zijn. (werkelijke en optische dubbelst.) en die in 1782 door Herschell zijn ontdekt. Omtrent deze sterren, die evenals onze planeten om de zon ellipsvormige ba nen om elkander beschrijven, en omtrent het interressante voorbeeld dat de dubbel sterren in de Lier hiervan bieden, deelde spreker nog verschillende leerzame bizon- derheden mede, evenals van de verander lijkheid der lichtsterkte van sommige vaste sterren (ster Perspus-beeld en Myra in de Walvisch.) Ook onze zon kan in verband met zijn veranderlijke vlekken als zulk een van lichtsterkte wis selende ster beschouwd worden. Na eenige beschouwingen over den Melkweg eindigde spreker zijn boeiende en leerryke rede, met in 't licht te stellen, hoe onze zon, middelpunt van een planetenwereld hoogstwaarschijnlijk nietan- ders is dan een der sterren van den Melkweg, een ringvormige sterrenhoop, in de wetenschap een nevelvlek, een stip in 't groote heelal. Heden stond voor de arrondisse ments-rechtbank terecht Jan Geijl voet, beschuldigd van diefstal van riet en vervalsching gepleegd in een authentiek stuk en gebruikma king daarvan (een postspaarbank hoekje). De eisch is 3 jaar gevangenisstraf. (In ons volgend nummer zullen wij hierover een uitv erig verslag geven.) Reeds zijn tengevolge dezer ziekte enkele sterfgevallen voorgekomen^ LEGER EN VLOOT. Uit Halfweg wordt ons van 23 dezer gemeld1 Gedurende de wintermaanden werden aan de machinerieën en gehouwen van de iaschietplaats voor visch-torpedo's aan zijkanaal F de noodige reparatie n verricht. Vrijdags en Zaterdags komt daartoe eene af- deeling manschappen van Amsterdam, terwijl de verplaatsbare stukken aan 's Rijks marinewerf aldaar worden gerepareerd. Aan den Ringdijk der Haarlem mermeer bij Halfweg heerschen zoo danig de mazelen, dat ruim 100 leer lingen de openbare school aldaar niet kunnen of mogen bezoeken. Daar volgens mededee- ling van den minister van Binnen- laudsche Zaken dedistricts-veeartsen niet geregeld van de ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten opgaven ontvangen van het gevolg, dat gegeven is aan de processen-verbaalopgemaakt wegens overtredingen van de wet van 5 Juni 1875 (Stil. n°. 110), tot va.tstelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid, zoo is door den m.nister van Justitie aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven verzocht de toezen ding bovenbedoeld te bevorderen en daarop de aandacht te vestigen van de ambtenaren van het openbaar ministerie. De regeering maakt be zwaar de onkosten door den raad van Opsterland gemaakt om de militairen,die tijdens de gisting onder de veenarbeiders aldaar geruimen tijd vertocfi hebben, te vergoeden. De raad heeft thans met op één na algemeene stemmen besloten zich tot den Tweede ICamer te wenden met verzoek te willen bewerken, dat de regeering alsnog die oukos ten betaalt. De staatscommissie voor het defensie-vraagstuk en den dienst- plicht houdt in de laatste dagen, thans in het gebouw van de Tweede Kamer, drukke zittingen, teneinde nog deze maand met hare taak ge reed te komen. Ji. Maandag hield zij eene avondzitting. Bij de nederlandsche marine worden ingevoerd slacht maskers van Siegmuud, ter ver strekking aan de oorlogsschepen, die eene lange reis doen. Vanwege den Algemee nen Nederl. Politiebond ziju aan ruim 150 politieambtenaren en be ambten brevetten en medailles voor laugdurigen trouwen politiedienst uitgereikt, waaronder een voor meer dan 40jarigen, en 16 voor meer dan 30jangen dienst. In het jongste nommer van de Economist komt een artikel voor van prof. H. B. Greven, over het ontwerp Ruys van Baerenbroek, tot het tegengaan van overmatigen arbeiu van jeugdige personen en van vrouwen. De schrijver acht het standpunt ter beoordeeling van het ontwerp aaDgewezen door het doorloopeud beroep van den minister op de enquête-commissie. Het is en wil niets meer ziju dan een eerste stap vaststelling van die punten, waar van het gehouden onvolledig on derzoek reeds de dringende nood zakelijkheid heeft aangetoond. Dat de minimum leeftijd, waarop arbeid is toegelaten, niet wordt verhoogd, dat de veldarbeid vooralsnog on geregeld blijft, is niet al te zeer te betreuren, als men bedenkt hoe moeilijk het is in onze wetgevende macht voor zulke maatregelen een meerderheid te vinden. Reeds dit bescheiden ontwerp maakte sommige kamerleden bang voor verdere uit breiding van het Staatsgezag op het gebied van arbeidsleven. Men aanvaarde het gegevene dankbaar. De hoogleeraar is van meening dat zelfs in de gegeven omstandig heden op het afgebakende beperkte gebied, eer te veel dan te weinig wordt gegeven. Hij wijst daarbij op art. 4 de tijdsbepaling, gedurende welke gewerkt mag worden en op art. 5 de rusttijden. Wat om trent dit laatste punt in het adres der hengeloosche fabrikanten wordt gezegd, verdient z. i. alle overwe ging- Een leemte in het ontwerp is het ontbreken van een voorschrift, waarbij fabrieksinspecteurs in 't leven worden geroepenniet al leen om de handhaving van de bestaande bepalingen te verzekeren, maar vooral als orgaan om aan de regeering inlichtingen te verschaf ten nopens den toestand der nijver heid. Hij hoopt dat de minister als nog tot deze uitbreiding zal beslui ten. Ui t B u i k s 1 o o t w o r d t ge meld Alhier werd Dinsdagavond eene vergadering gehouden door de kiezersvereeniging «Zaandam», voor het hoofdkiesdistrict van dien naam. Voor een vrij groot aantal leden van die vereeuiging trad als spreker op de heer W. de Meijier, lid van de Tweede Kamer. Spreker acht belastinghervorming noodig, voorai voor belasting op het personeel, op het patent en voor accijnzenterwijl in de toekomst eene belasting dient te komen op het kapitaal in portefeuille, b. v. door middel eener inkomstenbelas ting. Van bezuinigen, het groote woord bij de verkiezingen, viel, volgens spr., niet veel te verwachten. Spreker is niet ingenomen met protectie voor den handel, Neder land moet alles hebben van den doorvoerhandel, en daarom geen belemmering van invoer, die ook op den uitvoer belemmerend zou werken. In dezen dient «salus populi suprema lex» het devies te zijn der regeering en der Kamer. Art. 267 van de grondwet geeft volgens spr. het gronddenkbeeld aan voor de scheiding van kerk en Btaat. Op het gebied van hooger onder wijs is hij een warm voorstander der neutrale school, eu hij meent dat de liberalen moeten waken voor het behoud der openbare staats school. Na enkele beschouwingen over het streven der auti-revolutionnaire en katholieke partijeD, bracht hij hulde aan de liberale partij en roept haar toe steeds pal te staan voor hare beginselen, stjeds loyaal te blij'ven, zij het ook als minder heid, en tegenover de regeering, die thans het bewind voert, eene af wachtende houding aan te nemen. De kiezers gaven door applaus hunne tevredenheid te kennen met hunnen afgevaardigde. Omtrent de hollandsche telegrafisten in de Transvaal zegt de schrijver der «Schetsen in en om Pretoria» in de transvaalsche Volks stem: Jongen, denkt zoo'n heer als hij in Holland leest een advertentie «Gevraagd telegrafi-ten in de Z. A. Republiek tegen 250 pd. 's jaars» jongen, dat is net iet« voor mij. Met zoo'n salaris van f 3000 ben ik een banjer heer. Hij heeft gelijk hij doet aanzoek en krijgt 't baantje. Hij krijgt 50 pd. voor-chot en denkt binnen tien maanden af te betalen. Mis meneer. In zes maanden moet het voorschot inverdiend zijn. In plaats van 20 pd. zooveel krijgt, hij dus maar 12,10 pd. Goed daar kan een nieuwkomeling van leven, meer niet, maar het is voorloopig vol doende. Gesteld nu dat zoo iemand wordt overgeplaatst naar een klein kantoor als chef, dan moet hij borg storten. Daar heeft de regeering nu weer gelijk in. Maar in een vreemde plaats heeft zoo iemand niet dadelijk een borg bij de hand. Wat dan Och dan is men zoo vriendelijk de helft van het salaris in kas te hou den tot aan de vereischten van de wet is voldaan. Die meneer houdt dus over per maand, schoon geld, de geheels som van 2 pd, zegge twee ponden sterling per maand. In Holland zou dit salaris al niet schitterend worden genoemd, en hoe dan hier? Jawel, zegt hij dan; ik ben hier gekomen om mijn positie te verbeteren en heusch waar, ik ga vooruit. Ik leer als kaffer te le ven, en dit is al een groote stap vooruit op 's werelds baan. Zou hier niets aan te doen zijn Ik blijf er bij dat 2 pd. per maand te min is om van te leven. Ut Monaco berichtmen aan het Eil., dat een onzer land genooten, de heer De Kuyper, bij een grooten «tir aux pigeons» over winnaar is gebleven van meer dan 80 mededingers. In 13 schoten trof hij 12 maal het doel en won daar mede een zilveren rookstel en 4860 frank. Den tweeden prijs won ka pitein Shelley met 11 punten en den derden de heer Giudiciri met 9 punten. In het begin van Febru- ari zal verschijnen «De waarheid in zake Bulkley-Hoek», door me vrouw Bulkley geb. Bekking, met gebruikmaking van officiëele stuk ken bewerkt. Door den waterschout van Katwijk werd in Nov. jl. ten verzoeke der firma Meerburg en Co. reeder aldaar, proces-verbaal opge maakt tegen de bemanning van een engelsch visschersvaartuig, als zoude deze de netten van eene haar toe- behoorende bo schuit moedwillig hebben afgekapt. Verleden week is deze zaak te Grimsby (Eng.) voor geweest, waartoe de katwijksche bemanning de reis daarheen moest maken. De moedwil der Engelschen is bewezen en aan de firma Meer burg is f 900 in contanten, plus de reiskosten uitgekeerd. De visschers roemen ten zeerste de wijze, waarop de engelsche consul te Rotterdam hun de reis gemakkelijk heeft ge maakt. Woensdag in den vroe- gen morgen zijn in de vestibule van het hulpbureau van politie aan de Wittevrouweiibarrière te Utrecht, bij het schoonmaken daarvan, ge vonden het grootste gedeelte der ten nadeele van den heer H. Bak ker in de Oudwijkerdwarsstraat op 30 December 11. ontvreemde effecten met de cuuponbladen en al de mede vermiste gouden en zilveren sie raden. U. D.) Men schrijft ons, dat het bericht uit De Oranjevaan, als zou het 26ste Chr. nat. Zendingsfeest dit jaar op het landgoed «Nimmer- dor» bij Amersfoort gehouden wor den, slechts in zooverre juist is, dat de vergunning daartoe wel is ge vraagd, maar de eigenaar, baron Van Boet-elaer van Oosterhout, die nog niet heeft gegeven. In geen geval zal het buitenverblijf zelvj daartoe worden afgestaan, misschien wel de omliggende bosschen. (Sld.) Bij het rangeeren van een goederentrein aan het station Gildehaus was een arbeider, die een wagen kolen moest lossen, om dien waggon een eindweegs voort te duwen. Van den rangeerenden trein kwam juist een wagen, die uitgezet moest worden, aauloopen, met het gevolg dat de man met hei hoofd tusschen de buffers kwam en onmiddellijk gedood werd. Twee der vermoedelijke daders van den diefstal aan de hoofdwacht te Maastricht zijn ge- arresteerd. Het zijn twee militairen, Bij visitatie heeft men f 80 op hen gevonden. Wij hebben zeker geen strengen winter, getuige de vele berichten, die in den laatsten tijd de ronde deden in de bladen over in de wei grazend vee, bloeiende hoornenbroedende kanarievogel! etc. «Onze ouderwetsche winten zijn voorbij,» zucht de schaatsen rijder en betreurt de op sneeuw ballen gooien en sullen (baantje- glijden) beluste straatjeugd. Al rij den wij geen schaatsen en hebben wij de jaren van sneeuwballen gooien en baantje glijden ver achter rug, toch willen wij niet met menige huismoeder, die in strenge winten beweert «zich arm te stoken», pro testeeren tegen die zuchten en dai getreur, ons stellende op het stand- punt, dat de seizoenen gehouden zijn te geven wat hun naam m het ver schiet stelt. Maar dat onze voor ouders niet evengoed zachte meesteri zouden hebben gekend als wij, ii een valsch begrip. Om slechts jaar te noemenIn 1800 bloeidet op den 20en Jan. de ab/ikozenboo- men en fladderden de witjes dom het luchtruim, alsof het midden in de lente was. Hoe het intusschet met die voortvarende bloesems witjes op den 20an Febr. was, meldt de geschiedenis niet. Dei 22en Jan. moet worden beslist, ol 't weer zal aanwinteren of niet; ten minste een fransch spreekwoord zegl A la Saint-Vincent l'Hiver monte ou il descend. (Tijd). FINAKCIEELE MEDED EEUN8IN, Volgens het Weekblad voor incourante fo»l< sen van Broekman Houders zijn in de week, eindigende 22 dezer, door hun tusschenkomi verhandeld de volgende fondsen: Obi. Gem. 's-Gravenhage 1875 tot102l/s pol Aand. Amst.-Deli-Comp. 1886 88 tot 870 Aand. Amst-. Hypotheekbank tot 140 Aand. Amst. Koffie Cultuur Mpij tot 102 James Barge en E. Moormnnn Co. (Liq. aand.) tot50 Aand. Crediet-Vereeniging tot 104!,4 Aand. Deli Maatschappij450* Aand. Ned.-Ind. Cultuur-Mpij tot .114 Aand. Panorama Mpij Kopenhagen tot 15 Vs Aand. Surinaam3che Bank tot 1098 Aand. Verkooplokaal sFrascati* tot - 91s/.-92 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia 1875 tot850 i Aand. Mpg t. aanl. en expl. v. d. 's-Grav. Zwem- en Badinr. tot Aand. Holl. Suikerroffinaderij tot Aand. Rott. Suike-raffinaderij tot Obl. Gebouw v. Kunsten en Weten schappen te 's-Hage tot Aand. Berghau-Geaellschaft «Holland" Serie 4. tot Kuxen Steinkohlenhergwerks Johann Deimelsberg tot ƒ660 Aand. Assurantie-Comp. te Amst. tot 245 Aand. Assurantie-Mpij «Indië» tot 80 47 115 126 90 1007, Nieuwe aandeelen. VISSSHERIJ. IJ muiden, 22 Jan. Gisteren en heö! kwamen van de kordvisscherij binnan 3 losgei met besomming van f 240 tot f 280 en 1 kotter, met besomming van f480. Van de br- visscherg 12 holl. sloepen, met besomming n ik zou met weten waarom hoesten niet met de maag in verband zou kunnen Btaan. Willem knikte even, maar zeide niets. Allen zwegen verder, als durfde geen hunner het onderwerp verder behandelen en in gedrukte st-mming bereikten zij de woning van den heer Beek. UI. Hoeveel moeite zijne huisgenooten ook hadden aangewend om Willem vroolijker te stemmen, het had hun niet mogen gelukken en toen hij op zijn klein kamertje kwam om naar bed te gaan, ging hij op een stoel zitten en bleef geruimen tijd zitten peinzen over wat er dien dag gebeurd was. Eerst toen de koude van het duffe vertrek hem rillingen op het lijf joeg besloot hij naar bed te gaan, maar kon daar even min tot rust komen. Uren lang staarde hij naar het behang sel dat door een gaslantaarn op straat flauw verlicht werd en tolde de ruiten en strepen van het patroon tot het hem verveelde en hij zich omkeerde naar den wand. Eerst tegen den morgen sliep hij in. Toen hij wakker werd, kostte het hem eerst veel moeite om zich te herinneren waar hij was en wat er den vorigen dag was gebeurd. Maar plotseling stond hem alles weer voor den geest en met schrik sprong hij uit bed toen hij een blik op zijn horloge geworpen en gezien had dat reeds elf uur was. Hij verweet zichzelf, dat hij niet vroeger wak ker was geworden Lize zou hem zeker al lang wachten Onderweg terwijl hij zich met haastige schreden vooit- spoedde, ontmoette hij dokter de Winter, die zijn meisje be handelde. De oude man zag hem eveneens en groette hem met de hand terwijl hij zijn gang wat versnelde. Willem deed dit pijnlijk aan, hij begreep dat de oude man hem liever niet wilde spreken en juist dat was aanleiding, dat hij de straat overstak en den dokter staande hield. Dokter mag ik u eens sp'eken zeide hij op drin genden toon. U heeft wel een oogenblikje voor mij, niet waar? Hm, over juffrouw VaB der Horst zeker, hé? zeide de Winter en hij bekeek met aandacht den koop van zijn wandelstok. Daarop als had hij een besluit genomen, voegde hij er bijNu dan, wandel maar even mee Kan ik u niet eens thuis spreken hernam Beek wien het hinderde zulk een belangrijke zaak op straat af te doen. Onmogelijk mijn jongen, ik ben geen kwartier zeker van mijn tijd. Ge wildst zeker weten wat de ongesteld heid van je meisje is.... Willem zei niets, maar was in geweldige spanning over wat hij zou vernemen. Zijn hart bonsde en hij nam fci een oogenblik den dokter kwalijk, dat deze ophield en de: hoed afnam voor eene voorbijgaande dame, met een vriei delijken glimlach, alsof hij niet gevoelde hoe ziiü antwoo.i Willem's levensgeluk beslissen zou. Luister eens, zeide hij, je moet weten wat Kaai scheelt. Je zult waarschijnlijk iederea dag bij haar wezen en daarom zal ik het je vertellen.... Hier brak de dokter nogmaals zijn woorden af door et! klein meisje dat hem toeknikte, op een allervroolijkstei toon toe te roepen: bonjour Ada. Willem wachtte in spanning zijne woorden verder oDgerust gemaakt door den aanhef, en kreeg weder et: gevoel van wrevel dat de dokter zoo vroolijk wezen kol jerwijl het hier om de gezondheid van zijn meisje handelii Wordt

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2