De Toestand des Konings. Politiek Overzicht. Dt Jomg) en Birth* (mej. Lorjf) komt een woord van bizondere waardeering toe door hun friech, los en elegant spel. Het kenmerkend fransche der figuren door mej. Poolman en mevr. Schwab voor te stel len, had sterker op den voorgrond kunnen treden. Niet alzoo het spraakgebrek van de Kerbriand (de heer Tourniaire), dat zoo nu en dan tot voordeel der goede stemming van 't publiek, maar tot nadeel van 't spel zelve een weinig overdreven werd.Maar goedkoop succes is ook succes en de heer Tourniaire wist deze bijfiguur sym pathiek te maken, een even groote deugd in hem als in mevr. De Vries, dat zij door de hardheid en hoogheid van haar spel de douairière in de hoogste mate onsym pathiek deed worden. Over 't algemeen gaf de voorstelling blijk van studie. De verschillende rollen werden met liefde ver vuld. En het publiek liet zich iu zijn applaus niet onbetuigd voor het genoegen een goed en geestig stuk, geestig en goed te zien opgevoerd. LETTEREN EN XUHST. De heer Daniël de Lange te Amsterdam heeft ontslag genomen als directeur der "Caecilia«- coneerten aldaar. Te Noordwijk is Zondag, op 67j*rigen leeftijd, overleden de heer J. J. van der Horat, achter eenvolgens pastoor do Veere, te Wormerveer ea te Zaandam, en als letterkundige bekend onder den naam van Jozef van Haarlem Van zijne hand is o. a. verschenen een bundel wNederland- sche Verhalen" (1854) en vele opstellen van geschiedkundigen aard in «De Katholiek", waar van hij gedurende twee jaren redacteur was, de «Katholieke Ned. Stemmen», «Het Dompertje van den Ouden Valentijn* enz. BINNENLAND. Naar wijvernemeiiiede heer mr. A. J. H. van Baar, lid van de Tweede kamer, overleden. De heer Van Baar leed sedert een tiental dagen aan eene ernstige in gewandsziekte, v aart. gen te ver geefs alle middelen werden beproefd. Hij was sinds 1873 lid der Tweede Kamer en sinds 1850 lid der Pro vinciale Staten van Noord Brabant. Voorts was hij kantonrechter te Oorschot, militie-commissaris, enz. 27 Januari. Blijkens het officieuse bulletin mag de toestand van Z. M. den Koning voor het oogenblik bevre digend genoemd worden. In de laatste 24 uren heeft de ziekte een rust'g verloop gehad. Het hedenmorgen op het Loo uit gegeven bulletin luidt: «De Koning bracht een goeden dag en een rustigen nacht door. De toestand van Zijne Majesteit blijft bevredigend.» Voorloopig zullen geene bulletins meer worden uitgegeven. De beer Willink Ketjen geeft in de Familiebode een lang verhaal van zijn wedervaren bij den minister Keuchenius en zijne pogin gen om bij de nieuw opgetreden Excellentie herstel van grieven en teruggave van zijn stukken te ver krijgen. Eenïgen tijd geleden deed, zooals men zich herinneren zal, een bericht in de dagbladen de ronde, dat de heer W. IC. bij den minister ontboden was, en dat de bedoelde stukkeu uit Indië waren aangeko men. D,t is minder juist. Da heer W. K. heeft zich wel herhaalde malen bij ZEx. op audiëntie bege ven, doch was niet ontboden. De staat van zaken is nog evenals vroegeralleen vermeldt de heer W. K. als eene bijzonderhe d, dat nu, een half jaar na het vonnis der haagsche rechtbank, waarbij hij wegens beleediging van den heer Sprenger van Eyk veroordeeld was tot 125 boete, dit vonnis nog niet ten uitvoer is gelegd. Overigens bleven ook nu zijn bezoeken aan den minister, zijne requesten enz. vruchteloos. Het indische legerbe stuur en de goev.-generaal v. Kees, heette bet, maakten bezwaar tegen de teruggave der stukken. De heer W. K. heeft o. a. den heer Keuchenius nog gewezen op diens woorden in November 1887 bij de behandeling zijner zaak in de Tweede Kamer, toen de heer Keuchenius als Kamerlid van oor deel bleek, dat de teruggave ver plicht was. Dan moet er nog een onderzoek te Batavia zijn ingesteld naar zijne zaak door drie generaals, dat een voor W. K. gunstigen uit slag gehad moet hebben, doch de heer Keuchenius heeft verklaard niets van zulk een onderzoek te weten, terwijl de heer v. Rees des gevraagd er zich eerst er wel iets van herinnerde, doch dit later schrif telijk weder terugnam. Door de commissie inge steld bij koninklijk besluit van B Maart 1888, tot herziening der middelen voor het verleenen van hulp bij spoorwegonge lukken, is aan de regeering geadviseerd, de volgende zaken op alle stations der groote spoorwegen steeds voorhaudeo te doen houden: I. Een draagbaar van het bestaande model, welke echter bij vernieuwing zal dienen vervangen to worden door het mo del, bij het leger voor het voetvolk in gebruik Iï. Eene verbandkist met den volgen den inhoud: 1 doosje met 10 sublimaat-keukenzout- pastilles volgens prof. Angerer, voor rei niging en ontsmetting der handen; handdoeken, l stuk zeep met nagel borstel 1 stevige schaar, bij voorkeur die van Esmarch 2 elaslieke slangen van Esmarch; 1 blikken trommel, waarin 6 kromme naalden, 1 brief spelden, 1 doosje veiligheidsspelden, 20 insectenspel- den, 2 klossen zijden sublimaatdraad (no. 1 en 2) in een doosje, 6 slagaderp ncet- ten (bij voorkeur volgens Péan), 1 slag adernaald. 2 wondbaken, 1 bistuurischeer- mes, 1 sterke chirurgische schaar, bij voor keur tevens vijl (Purter); 1 goed sluitende blikken koker met salicyl-kleefpleister 1 jodoformstronier, inhoudende 100 gram jodoform 1 kgr. geperste sublimaatwatten 10 meter jodoformgms; 10 sublimaatwiudsels, lang 6 M., breed 0,05 M.; 2 vierkante sublimaatdoeken Vs Kg. sublimaat-müll 10 driekante sublimaatdoeken; 3 draadspalken 1 stukje band 1 streng bindtouw 1 kurketrekker een Oescbje met 50 gram ammonia, be sloten in een houten koker een houten koker, waarin 2 onderhuids- iDjectiespuitjes met 2 fieichjes, een met 20 gram aether en een met 20 gram 5 pet. oplossing van Cocaïne, Vis gram sublimaat; benevens eene kruik brandewijn. Daarenboven een stel rottiugverband en 2 kruiken voor drinkwater. De kist moet zijn volgens het model, voorhanden aan het departement van Wa terstaat, Hal del en Nijverheid. Sedert Maandagochtend jl. wordt uit zijn garnizoen te Am sterdam vermist een sergeant der mariniers en met hem f 150 uit de kantine. Een tramkoetsier en een 78jarige hoefsmid, beiden in dienst van de Amsterdamsche Omnibus maatschappijhebben ieder een twintigste deel van den prijs van honderdduizend golden Indetteatt- loterij getrokken. De vogels »ehijnen zich door het zachte weer van de laatste dagen te laten foppen. Men heeft althans zoo meldt men ons dezer dagen in den Eierlandschen Polder op Tessel bij de hofstede «Buitenzorg» een nestje met twee kneu-eitjes gevonden. En dat in de maand Januari! Nader vernemen w ij om trent de Donderdag in deEierland- sche gronden, nabij de «Slufter» gestrande groote engelsche stoom boot, de Pembrocke, dat deze met katoen geladen, van Amerika naar Hamburg was bestemd. Ondanks de pogingen van de sleepboot Hercules uit Nieuwediep ter assistentie gezon den, is het schip nog niet afgebracht. Cocksdorper visschers hebben een deel der lading overgenomen en naar Nieuwediep gebracht. De haagsche Tramway- Maatschappij is voornemens een fonds voor hare beambten op te richten. Tot heden z ij n ruim 120 ekwipages voor de schevemngsche vloot aangemonsterd. Naar het zich laat aanzien, zullen ook dit jaar weder minstens een vijftigtal schuiten blijven staan tot begin der haringvisscherijeen vier honderd zeelieden zijn daardoor tot den zomer zonder middel van be staan. Uit Vianen wordt ge meld De strijd tegen de bedelarij wordt ook hier gelukkig aangevangen, en wel onder bescherming van het da- gelijkech bestuur, dat de ingezete nen dringend heeft aanbevolen, geen aalmoezen meer aan bedelaars uit te reiken. Wie wat geven wil, geve het aan de armTerzorgers. Ook te gen de vermomde bedelarij door neringdoenden in lucifers, papier en dergelijke, waarschuwen B. en W. de ingezetenen. In kleine gemeenten en vooral op het platteland klaagt men erg over de bedelaars. Men vergeet dat men het in zijne hand heeft, daar een einde aan te maken. Als er geen gevers meer zijn, zullen er weldra ook geen vragers meer ge vonden worden. Door de politie te Har- derwijk is aangehouden zekere Ni- colaas Hildebrandt, die gesignaleerd was, omdat hij straf wegens dief stal moest ondergaan. Bij het onder zoek bleek, dat bij een valscben naam had opgegeven en eigenlijk genaamd is Nicolaas Smeilink. Hij wilde zoodoende voorkomen dat ont dekt zoude worden, dat hij in 1886 uit een der bedelaarsgtstichten ont vlucht was. Uit Rozendaal wordt gemeld Dezer dagen is aan het douanen- station alhier, een volle waggonla- ding goederen, bestemd voor Am sterdam, aangehouden en door een paar particulieren alhier voor spot prijs van de douanen gekocht, (men zegt voor f 500). Deze verkoopen de goederen nu met groot succes in het klein. Dagelijks ziet men eene groote menigte in het nieuwe ma gazijn hunne koopjes doen, daar de mas a artikelen veroazend goedkoop van de hand worden gedaan. Voor slechts 10 cents koopt men o. a. een dozijn borden, 10 koppen met scho teltjes enz. Niettegenstaande de lage prijzen, maken de ondernemers toch nog goede zaken. Vrij dag avond had in eene der brouwerijen te Stratum bij Eind hoven een ongeluk plaats.De mees terknecht van den heer K. viel in een brouwketel, waardoor hij zoo danige brandwonden bekwam, dat hij Zaterdag aan de gevolgen over leed. Door de maréchaussée is Zaterdag te Clinge, prov. Zee land, gearresteerd en naar Middel burg overgebracht, ten einde ter beschikking van den officier van justitie te worden gesteld, een per soon, genaamd De Kat, vroeger wonende in België, wiens uitlevering door de belgische regeering was gevraagd, om in dat land eene ge vangenisstraf van twee jaren, we gens heling, te ondergaan. Zaterdagmorgen is naar het huis van bewaring te Middel burg overgebracht J. C. T., koop man in sinaasappelen en konijnen. Bedoelde persoon werd verdacht goud en zilver, door diefstal verkregen, ten verkoop te hebben aangeboden in de stoomtram VlisBingenMid delburg. Dit kwam de vlissingsche politie ter oore en deze gaf hiervan aan den commissaris van politie te Middelburg kennis, die onmiddellijk naar de politie te Ter Neuzen seinde, werwaarts T. zich had begeven. Hij werd bij zijne aanhouding aldaar in het bezit van verschillende gou den en zilveren voorwerpen gevon den, alle van den diefstal afkomstig, en welke voorwerpen hij volgenB zijn zeggen van een zeeman had gekocht. De politie te Vlissmgen is Vrijdagavond door inbeslagneming in bet bezit gekomen van een gou den ketting, geheel overeenkomstig met den gestolen ketting bij den heer L. te Middelburg. Deze was dus reeds vermoedelijk te gelde ge maakt. Uit Maastricht wordt aan de N. R. C. gemeld Deze week herdachten Jan de Beef en Johanna Gunther het feit, dat zij, de eerste vóór 55 eD de tweede vóór 50 jaren, in dienst traden bij de fabrieken van de hee- ren Regout alhier, waar zij gedu rende al dien tijd onafgebroken werkzaam zijn geweest. De jubila rissen kregen van hunne medear beiders ieder een bloemruiker met een toepasselijk gedicht in lijst, en van de firma ieder een geschenk van 50 francs. Terwijl eenige verwaar loosde jongens te Leeuwarden zich gedurig schuldig maken aan straat- uieverijen, waarbij vooral kattenen konijnen van hunne gading zijn, ie het de politie gelukt de opkoopere te ondekken of liever te ontmaske ren, daar uit het onderzoek is ge bleken, dat deze de jongens let terlijk tot diefstal aanzetten en zich zelf» niet ontzien, hen reeds te voren eenig handgeld op voorschot te geven. De zaak is in handen der justitie. RECHTSZAKEN. Uit Utrecht meldt men ons: Door den wegens valschheid in geschrif ten tot 5 maanden gevangenisstraf veroor deelden baron Thoe Sch. en H. is een verzoek om gratie aan Z. M. den Koning gericht. (N. K. C.) Door de arrondissements-rechtbauk te 's-Hertogenbosch werd Zaterdag behan deld de zaak tegen J. H-, oud 32 jaren ea I\ v. D., oud 38 jaren, beiden arbei ders, wonende te Werkendam, beschuldigd van diefstal met braak, door den 21sten December 1888 aldaar ten nadetle van D. H. te hebben weggenomen uit eene gMloten kist se» bedrag van omitrMh f 788. Het O. M., waargenomsa door mr. Pleijtt achtte ondanks de ontkeatenis vsn beids beklaagden het feit bun ten laste gelegd wettig en overtuigend bewezen, en eischts voor ieder der beklaagden eene gevange. nisstraf van zes jaren. De verdediger van beklaagden, mr. Hol. leman, achtte ben niet schuldig aan he| feit hun ten laste gelegd, en requireerde vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. In den duitschen rijksdag is het be langrijke wetsontwerp betreffende de subsidie voor de oost-afrikaansche aan. gelegenheden in behandeling gekomen, Bismarck heeft door zijn voorstel om de zitting vóór den middag te doen houden, terwijl zij meestal met het oog op zijn laat opstaan, na den middag wordt ge- opend, zoowel als door zijn vurige ver dediging van het subsidieplan, dat naar ieders meening met groote meerderheid zou worden aangenomen, door woord en daad bewezen, van hoe dringenden en spoedeischenden aard hij de zaak beschouwt. Herbert von Bismarck opende het debat met meerdere ophelderingen van Wissmann in uitzicht te stellen en wees er op, hoe de verhoudingen in Zanzibar door de vermoording der zendelingen nog dringender geworden zijn. De zee macht alleen kan het beoogde doel niet bereiken, koloniale troepen moeten me dewerken. Door de benoeming van Wissmann tot rijkscommissaris wordt bewezen, dat men hiertoe voornemens is, Wissmann zelf nam daarop het woord en lichtte zijne plannen nader toe. Hjj betoogde, dat de nadruk moet worden gelegd op de bestrijding van den slaven handel op de oostkustverder moe! invoer van wapenen en munitie er belet worden. De kusten moeten opnieuw veroverd worden. Met goedheid valt er niets uit te richten. Hij heeft een plan ontworpen dat hij ontvouwen zal. Zoodra de opstand gedempt is, moet geregeld toegezien worden op het verbod om wapens in te voeren. De kuststaten zijn zeer voordeelig. Dit weet men in Engeland zeer goed. Wat de slechte gezondheidstoestand aangaat, daarin zal de practijk wel spoedig ver betering brengen. Hij is vast overtuigd, dat Duitschl- nd interest ontvangen zal voor hetgeen het er aan te kosten legt, De tegenwoordige toestand was sedert lang te verwachtenhij is niet door de Det achers ontstaan, slechts door hen verhaast, Nadat het meerendeel der afgevaar digden door luide toejuichingen hunne instemming met het gesprokene te kennen had gegeven, begon de oppositie bij monde van het lid der vrijzinnige partij, Bamberger, die met het oog op de slechte resultaten, welke de duitsche koloniale staatkunde tot dusverre gehad heeft, de vraag opperde of het inderdaad wen- schelijk is koloniën te bezitten. Waar men in Frankrijk's wedervaren in Ton kin en Italie's tegenspoeden in Massowali zulke afschrikwekkende voorbeelden heeft, mocht deze vraag nog wel eens nader overwogen worden, vooral met het oog op de verwikkelingen met vreemde vol ken, die tr onvermijdelijk uit deze poli tiek zullen voortvloeien. W ssmann noemde de aangehaalde voorbeelden omtrent mislukte kolonisatio ondoeltreffend en laakte des sprekers on- beslotenheid en vreesachtigheid. Windthorst verklaarde zich voor het ontwerp, vooral omdat het uit zicht bood op onderdrukking der slavernij en van den slavenhandel. Hij stelde ver volgens voor het ontwerp der regeering naar de commissie van onderzoek te ver zenden. De Rijkskanselier gaf in zijn ant woord hierop bij hernieuwing blijk van den spoed, waarmede hij de zaak zijn beslag wenschte te geven. Hij berustte noode in dat commissoriale orderzoek als in een tijdroovend kwaad. Hij betoogt vervolgens zelf niet dan na lang aarze len tot de koloniale politiek besloten te Jawel, meiieve, klonk het antwoord onderdanig en de heer des huizes ging snel de gang door zonder Willem te zien. Deze kon niet nalaten in weerwil van zijn toorn, even te glimlachen over de manier waarop «het gezond verstand» als een rekruut werd gekommandeerd en ging toen naar buiten. IV. Den geheelen dag is het druk op den Dam. Tot des morgens zes uur zijn het alleen de nachtloopers, die hun waggelende voeten op de harde keien neerzetten en de schildwacht voor het paleis, die onophoudelijk op en neer gaat met afgemeten bewegingen als een poppetje met mechaniek. Tegen den morgen komen de werklieden, die met haastige schreden naar hun werk gaan met het brood zakje aan den arm hangende. Daarna te negen uur de schoolkinderen en kantoorbedienden, te tien uur de talrijke kooplieden, die hunne zaken in de stad hebben, maar elders wonen. En verder wordt den ganschen dag de Dam ver levendigd door een nu wat grooter dan kleiner, maar aDijd groot getal, voetgangers, trams, rijtuigen, karren, koop venters. Veertien dagen na zijn thuiskomst liep Willem des mor- i geus op den Dam rond. De toestand van Lize was met veranderd, nog altijd lag ze zwak en bleek op de canapé en dö dokter gaf dezelfde voorechriften van rust en ver sterkend voedsel en gaf niet dan ontwijkend antwoord op Willem8 dringende vragen. Zijn onrust nam toe en vooral kwelde hem ook de gedachte, dat hij reeds de helft zij Der vacantia achter den rug had, terwijl bij niet durfde hopen, dat Lize binnen veertien dagen in zooverre hersteld zou zijn, dat hij met een gerust hart de reis naar Parijs weer zou kunnen aanvaarden. Terwijl hij afgetrokken stond te kijken n»ar een standje dat door een dronken man werd gemaakt, tikte iemand hem op den schouder en, zich omkeerende, zag hij Vin- kenburg, die hem de hand toestak. Na de begroeting, die van Willems zijde tamelijk stroef was, vertelde Vinkenburg hem dat hij eene betrekking op een kantoor te Amsterdam had gekregen en juist dien dag in functie getreden was. De beide jongelieden gingen samen verder en Willem vergat weldra den onaangenamen indruk dien bij bij de ontmoeting in den trein, van zijn vro geren schoolmakker bad gekregen. Nu moet ik terug, zeide hij, toen ze een eindweg waren doorgewandeld, mijn meisje wacht me Ben je geëngageerd? vroeg Vinkenburg verwon- I derd, wel, daar wist ik niets van. En hoe is de naam van je aanstaande? Van der Horst. Een dochter vau den inspecteur van politie? Ja. Ken je de familie? Neen, maar ik heb van mijn oom, die heu kent een aanbeveling van hen medegekregen, om een pied k terre te hebben in Amsterdam, 't Doet me plevier, dat dit nu zou samenloopt. Zij maakten afspraak, dat Vinkenburg des avonds, wan neer Van der Horst zelf tehuis was, zich zou komen voor stellen en dat Willem zijn bezoek aankondigen zou. Zoo scheidden zij als goede vrienden. 's Avonds had de kennismaking plaats. Vinkenburg maakte op de familie een goeden indruk, vooral op de vrouw des huizes, wier klaagliederen hij met belangstelling aanhoorde, terwijl hij eenige levendigheid in het gesprek bracht door eenige aardigheden juist ter snede te debiteeren, een slag waardoor velen zich een reputatie van geestigheid verwer ven, terwijl het slechts een certificaat van handigheid moest zijn. Na zijn vertrek gaf mevrouw Vau der Horst op hare scherpe wme te kennen, dat zij den nieuwen kennis veel liever had dan andere jongelui, die altijd zoo stil en somber waren. Willem voelde den steek, maar zeide niets. Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2