NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. EEN GEBROKEN LEVEN. 6e Jaargang. Donderdag 31 Januari 1889. No. 1711. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: H 11\ N E N E A N l>. v. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummera- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, dnreau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer lts. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Blreeteuren-Ultgevers J. C. IPËEREB009I en «V. B. AVIS. üoof dag ent ti* voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubiieite Stranger e G. L. SAO BE êf Co., J OR. P. JONES, Suer., Parigt, 31btt faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 30 Januari. Betreffende de scholen voor lager onderwijs in deze gemeente k worden gemeld: Op 1 Jan. 1889 bestonden twee opleidingsscholen met 411 j. en 264 m, 12 onderwij zers en 10 onderwijzeressen, twee tusschenscholen met 434 j. en 863 m., 10 onderwijzers en 7 onderwij zeressen; een burgerschool met 116 j. 128 m., 8 onderwijzers en 3 on derwijzeressen: vier kostelooze scho len met 983 j. en 937 m., 24 on derwijzers en 14 onderwijzeressen; een rijksleerschool met 118 j. en 118 m., 5 onderwijzers en 2 onder wijzeressen; tien bizondere scholen met 1659 j. en 646 m., 41 onder wijzers en 9 onderwijzeressen (kos teloos 250 j. en 241 m.) en vier bizondere scholen, alléén voor meis jee, met 1216 leerlingen, 25 onder wijzeressen en 6 onderwijzers (kos teloos 186 meisjes.) Door den waarnemenden kom- mandant der dd. schutterij alhier is aan den serg.-majoor J. van Maaswinkel, Kleine Houtweg 3, tijdelijk de waarneming der betrek king van le luit. kwartiermeester opgedragen. In de Dinsdagavond gehouden halfjaarlijksche vergadering der schietclub «Willem de Derde» alhier, is het aftredende bestuur herkozen Besloten werd den zesden dies te vieren door een concours op de flobert buks voor werkende leden en donateurs. Onder de zangvereenigingen, welko zich ten doel stallen da verbetering van het tegenwoor dig kerkgezang, bekleedt de Christelijke Zangver- eeniging «God is mijn lied» hier ter stede een eerste plaats. Dat zij zich met ern9tigen ijver aan die taak wijdt bewijst de uitvoering, Dins dagavond in de Janskerk door haar gegeven. Een zeer talryke schare was in dit gebouw vereenigd, waaruit viel op te maken, dat or zeer veel be langstelling is voor het streven dezer zangveree- niging, een streven dat totnogtoe met den schoon- sten uitslag wordt bekroond. Het programma was voor deze gelegenheid samengesteld als volgt 1. Koraal. Koor (Psalm 150) Koor 8 stemmig (Heilig) Koor Alt Solo (Elias) Koor (Schepping) Psalm 42 De keuze dezer composities mag inderdaad als een bewijs gelden, dat de vereeniging «God is v. 't Kruis. E. Weiis. Haydn. Mendelssohn. Haydn. Mendelssohn. mijn lied» met vertrouwen bezield is op hare krachten eu dat dit vertrouwen niet ïjdel is bleek uit de inderdaad schitterende wijze waarop zij haar taak onder de tactvolle leiding van haren directeur volbracht. De verschillende partyen waren blijkbaar grondig bestudeerd en hare klankverhouding was en bleef onbe rispelijk, zoodat men ten volle de sehoonhedtn van dezen zang genoot. Waren de koren het, niet minder aantrekkelijk was hat frissche en krachtige geluid der alt-soliste, welke voorzeker met voorliefde hare taak vervulde. Spraken wij reads onza waardeering uit voor de goede leiding van den directeur, tan slotte past hem ean woord van lof voor de degelijke wyze, waarop hfl ook nu weder de zangvereeni- ging aanvoerde. Eveneens mag van de orgel- en pianobegeleiding gezegd worden dat deze in alle deelen onberispelijk waren en er veel toe bijdroe gen het schoone te verhoogen. Ds. Snethlage trad dezen keer mis spreker op en zijn inleidend weard wijzende op het hoven- genoemde doel der vereeniging zoowel als het overige gedeelte van zijn toespraak, zal zeker weerklank hebbea gevonden bij de talryk opge- komenen. Voor da gemeente Haarlemmer meer, is als verslaggever benoemd, inzake de landbouw-enquête. inge steld bij kon. besluit, 18 Sept. 1886, de heer H. F. Bultman, te Haar lemmermeer. LETTEREN EN KUNST. Een der vijf jonge sehilderi, die tot pension- n&ires van Z. M. den Koning zijn benoemd, is de heer Deutmann te Zwolle. Ernst Possart treedt Woensdag 6 Febru ari a.s. te 'g-Hage in «Die Rauber» van Schil ler op. Een gezelschap romeinsche mandolinisten en ghit&rristen onder directie van de neeren Bertuccï en Carrara, is voornemens ons land te bezoeken. De leden van dit gezelschap zyn by hun uitvoeringen gekleed ïn oud-romeinsch cos- tuura. Inhoud «Hollandsche Lelie» No. 81.- Hoofdartikel. Hnwlijkswenken. Onze in secten. Romaia van E*retat (slot). Raad sel. Recepten. Roman: Marino, «Rust.» Correspondentie. Week-kaltnder. Omtrent den toestand des Konings deelt de haagsche cor respondent der N. Gr. C. het vol gende mede: ,De wekte des Konings heeft het ge wone verloop. Totnogtoe nemen de krach ten minder snel af dan men aanvankelijk vreesde, maar, al moge de ^Staatscourant" schier eiken avond de HRtie in schijn ge ruststellen door de vermelding van de kalmte en rust van den hoogen lijder, ik meen wèl te doen met mijnerzijds tegen illusiën te waarschuwen. De phase van apathie, die reeds voor een dag of vier scheen te naderen, is nu werkelijk inge treden. Z. M. slaapt veelniet enkel '8 nachts, maar ook bij dag't is de slaap der uitputting, niet de verkwikkende sluimering van den aieke, die, ontwa kende, zich versterkt gevoelt. De eetlust blijft ook araer gering en wat de offi- eieele bulletins niet vermelden is de hoofd zaak de polsslag wordt allengs minder krachtig en de geest verzwakt voortdurend. Nu en dan is de Koning in de laatste dagen nog eens opgestaan, maar alleen voor weinige oogenblikkenhij teekent nog alle stukken, maar werkt overigens niet meer in den eigenlijken zin des woords. De geneesheeren ontveinzen zich geen oogenblik het blijveBd gevaar en het ver moedelijk spoedig einde, dat wel in een zacht inslapen zal zijn gelegen. Het is waar, dat prof. Rosenstein do mogelijk heid van een zeer laDgdurig ziekteproces heeft toegegeven, maar niet onvoorwaar delijk hij moet H. M. de Koningin, die hem na zijn laatste consult ontving, on bewimpeld hebben verklaard, dat, zoodra er in den [toestand van opgewondenheid, waarin Z. M. in de vorige week ver keerde, een wending kwam, de afloop spoediger zou zijn dan op dat oogenblik was te wachten. En die wending ze is helaas sedert Woensdagavond gekomen. Van toen af heeft de onrust des lijders voor een onheilspellende kalmte plaats gemaakt." Aan de Tweede Kamerij een adres gericht van den volgen den inhoud Geeft met verschuldigde gevoe lens te kennen het Bestuur van de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den botcrhandel: dat het met bizondere ingenomenheid heeft gezien de indiening van het wetsontwerp, inhoudende bepalin gen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel; dat echter, volgens zijne bescheiden meening, de b- pa lingen van dat ontwerp gewijzigd moeten worden, wanneer zij aan het doel zullen beantwoorden; dat het daarom de vrijheid neemt u drin gend te verzoeken het daarheen te leiden ten le dat in art. 2 wordt opge nomen de algemeene bepaling, dat het verboden is surrogaten van boter ten verkoop aan te bieden, te ver- koopen, te leveren of te verzenden, indien niet op de verpakking het woord tMargarine» in duidelijke letters voorkomt. ten 2e dat aan de strafbepaling in art. 8 wordt toegevoegd, dat bij herhaling van de overtreding door denzelfden persoon binnen twee jaar, altijd het maximum der straf moet worden toegepast. De redenen van dit verzoek zijn nader omschreven in bijgaande toe- j lichting, die aan uwe welwillende aandacht wordt aanbevolen. 't Welk doende, enz. Bij het adres is eene uitvoerige toelichting gevoegd. De afgevaardigde Domela Nieuwenhui8 treedt in verschillende plaat sen vaD het district Schoterland op, om aan zijne kiezers rekenschap te geven van zijne houding in de Kamer. Zaterdagavond hield hij te Gorredijk eene rede, waarbij ongeveer 300 personen tegenwoordig waren. Allereerst sprak de heer D. N. over het feit zijner verkiezing. Hij ontkende, dat een verbond tusschen radicalen en clericalen van zijne zijde was uitgelokt; bij eene herstemming kiest elk het minste kwaad. Zijn afkeer van het parlementarisme, omdat het hervormingen tegenhoudt, is door zijn lidmaatschap der Kamer niet verminderd; hij heeft dat lidmaatschap aangenomen om te pogen beterschap aan te brengen, doch alleen kan hij dat niet doen. Golijk te verwach ten was, is hij niet met sympathie in de Kamer begroet, maar bovendien nam men tegenover hem als afgevaardigde niet de burgerlijke beleefdheid in acht. Ii. de af- deelingen komt hij niet, omdat zij niet openbaar zijn en hij vreest zich danr te kunnen vergeten, wat menschelijk is. Hij herinnerde aan zijn ontwerp op de gedwongen winkelnering, //waarvan in de afdeeling geen stukje goed bleek"Hij ver wacht nu, als de Kamer laat bijeenkomt! een ontwerp van de regeering, wie hij de eer gaarne gunt, als de misbruiken maar worden tegengegaan. Ten slotte spoorde hij aan tot orga nisatie en gaf, op eene gestelde vraag, inlichtingen over de beteekenis een er pro gressieve inkomstenbelasting, in welke hij geen kapitaal beneden f 1000 wil hpbben ami geslagen. De vergadering beantwoordde de vraag van den voorzitter, of zij over de houding van den heer D. N. tevreden was, met toejuiching. Zij bestond grootendeel» uit arbeiders, waaronder ook vele niet-kiezers. Dinsdagavond had te Leiden in eene der zalen van de sociëteit «Minerva» eene voor alle studenten opengestelde vergadering van de studentenafdeeling der Ned. Zuidafrikaansche vereeniging plaats. De heer mr. W. H. de Beaufort wekte in eene keurige voordracht zijne hoorders op tot belangstelling en sympathie voor het land en volk van Zuid-Afrika; waarna de heer mr. van Hogendorp (Damas) in causerie-vorm het een en ander om trent de Boeren ten beste gaf, welke voordracht nu en dan hilariteit ver wekte. Dezer dagen bracht de com- missie voor de ziekenverpleging van het //Roode Kruis" een bezoek aan het zie kenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam, waar de pleegzusters van het //Roode Kruis", voor rekening der nederlandsehe Vereeniging tot hulp aan zieke en ge wonde krijgslieden in tijd van oorlog, wor den opgeleid. Na een proeftijd van 8 maanden zijn mejuffrouwen A. Maas en P. Langejan als leerling-pleegzusters van het //Roode Kruis" toegelaten. De opleiding is eene theoretische en practische. Na twee jaren stelt de com missie een onderzoek in naar gedrag, be kwaamheid en geschiktheid der leerlingen voor de taak en verleent haar, bij gunsti- gen uitslag, het diploma als pleegzuster van het /Roode Kruis". Zij zijn dan in tijd van oorlog ter beschikking van het hoofd-comité en bekomen in tijd van vrede kosteloos huisvesting, voeding, verpleging en een werkkring in een der tot dat doel beschikbare inrichtingen voor zieken-ver- plegiDg in Nederland. Zij zijn daar voor de verpleging bij particulieren beschikbaar op den voet der andere verpleegsters dier inrichtingen. Aan de pleegzusters van het //Roode Kruis" wordt onder zekere voorwaarden pensioen verleend. Met den len October van dit jaar kun nen 6 leerling-pleegzusters worden geplaatst. Eene oproeping zal eerlang in de dagbla den verschijnen. (N. R. C.) Naar aanleiding van het geen over den ongunstigen toestand der telegrafisten in de Transvaal hier en daar geschreven is, wordt aan de N. R. C. medegedeeld de volgende zinsnede uit een particu lieren brief van een Nederlander, die daar telegrafist is. «We hebben 50 pd. st. promotie gemaaktik heb nu dus 250 pd. st., behalve de overtijdes, die weliswaar minder getaxeerd zijn, maar wel een 25 pd. st. per jaar opbrengen, zoodat ik per jaar 100 pd. st. denk over te houden». Degeen, die dit schreef, was er toen reeds zes maandenen dus voldoende op de hoogte van den toestand. De duitsche Reich an- zeiger van Maandag bevat het be sluit, door de regeering van Osna- brück genomeD, waarbij het verbod tot invorr van rundvee uit Gelder land wordt opgeheven. De Kamer van Koophan- del en Fabrieken te Rijssen beeft besloten het adres der Kamer van FBÜILLHTO 3». OoBSPBONKELIJKB NOVELLE DOOB HASSELAER. 10) Lize's vader was in deze dagen bijna nooit langer dan een half uur tehuis, kwam 's avonds zeer laat van het po- litie-hureau en ging zeer vroeg in den morgen weer daar heen, zooüat het meisje hem slechts zeer vluchtig zag en soms, als ze sliep, dagen achtereen in het geheel niet. Hij had het bizonder druk. In de laatste dagen werden her haaldelijk revolutionaire vergaderingen gehouden; den gan sehen dag door had de politie handen vol werks, om bald- dadigheden te beletten en des avonds trokken troepen volks zingende door de slad, welke niet dan met moeite in toom konden worden gehouden. Het was op een Zaterdagmorgen, dat Willem zich weder tij de zieke bevond. Lize was, zooals mevrouw van der Horjt hem zeide, den vorigen avond zeer opgewekt ge weest, zij had meer gesproken dan zij in den laatsten tijd gewoon was te doen en zij had er op gestaan, dat Vinken- burg, die des avonds een uurtje was komen praten, met haar moeder bij haar kwam, opdat zij hem kon bedanken voor de fraaie bloemen, welke hij haar dien morgen ge zonden had. Terwijl zij dat deed hadden hare bleeke wangen zich gekleurd met een blosje, dat men er in de laatste weken niet meer op had gezien. Lize is vandaag zoo goed, dat ik besloten heb eens naar mijn zuster te Bussem te gaan om haar een al lang beloofd bezoek te brengen, zeide mevrouw van der Horst. Als Lize iets noodig heeft zal de meid haar wel hel pen, ze is er handig genoeg voor. Zij ging ongeveer te tien uur naar den trein en Willem bracht haar er heen. Toen hij terugkwam sliep het meisje en om haar niet wakker te maken, ging Willem in de aan grenzende kamer en zette de deur op een kier, zoodat hij haar oogenblikkelijk zou kunnen hooren wanneer zij ont waakte. Aanvankelijk trachtte hij te lezen en nam daartoe het eerste het beste boek dat hem in handen kwam, een in structie voor inspecteurs van politie. Eenigen tijd staarde hij op de bladzijden en bladerde er in zonder te lezen, toen legde hij het neer en ging voor het raam zitten om naar buiten te zien. Langen tijd keek hij naar de talrijke voorbijgangers en naar de vele voer- en rijtuigen, die bijkans onhoorbaar zich over de houten bestrating voortbewogen. Nog altoos sliep Lize, maar haar borst ging onrustig op en neer en toen Willem naar haar ging kijken en op de teenen naar hare ademhaling luisterde, ontsnapte haar in den slaap een diepe zucht. Toen keerde hij weer naar de andere kamer terug. Hij had reeds zoo dikwijls door dat raam naar buiten getuurd iu de laatste weken dat het zien van de drukke passage hem dus niet bizonder meer boeide; maar het scheen wel alsof de straat er dien dag in hare bedrijvigheid anders uitzag. Telkens zag hij troepjes schamel gekleede mannen voorbijkomen, die langzaam liepen en zacht met elkander praatten, soms ook liep een enkele vrouw tusschen hen in en in weerwil van zijn afgetrokkenheid vie) bet hem op, dat zij er allen zoo somber uitzagen en dat geen hunner ook maar een enkele maal lachte. Ook kwam het Willem voor, alsof hij meer politie-agenten zag voorbijgaan dan gewoonlijk. Te twaalf uur ongeveer hoorde hij den zwaren stap van Lize's vader op de trap. Hij stond van zijn stoel op om hem te begroeten, maar was zeer verwonderd, toen de inspecteur van politie met gefronst voorhoofd binnentrad en hem zeer kortaf goeden dag zeide. De meid bracht kcffie en brood binnen, maar van der Horst scheen niet aan eten te den ken. Met ongeregelde passen liep hij de kleine kamer op en neer, terwijl Willem hem met verbazing gadesloeg, niet wetende, waaraan hij deze blijkbare onrust, die hem an ders zoo vreemd was, moest toeschrijven. Scheelt er iets aan?waagde hij eindelijk te vragen. Van der Horst schudde het hoofd zonder te antwoorden en ging voor het raam staan, zenuwachtig met de vingers op de vensterruiten trommelend. Eindelijk echter keerde hij zich om en zeide

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1