Poiifiek Overzicht. bond ons aan de zuid-afrikaansche broeders. Niet alleen waren dat handelsbelangen. Of hebben niet steeds de kaffers oneindig meer toe nadering aan den dag gelegd voor de Hollanders dan voor de engel- schen? Spreker eindigde zijne rede met een opwekking om op velerlei wijzen te trachten de banden met de Zuid-Afrikanen nauwer toe te halen,het doel der Zuid-Afrikaansche vereeniging en dus ook van de leidsche studentenafdeeling. Na de pauze nam de heer Mr. F. baron Van Hogendorp (Datnas), hoofdredacteur vau het Dagbl. van Zuid-Holl. en 's Grav. het woord. Op geestige wijze schetste hij ons de zuid afrikaansche zeden en ge woonten, waartoe ongetwijfeld spre ker door zijn verblijf daar te lande, de aangewezen persoon was. Achtereenvolgens kregen we een overzicht van de verbeteringen in verschillende takken van bestuur langzamerhand aangebracht. Van de vruchtbaarheid en de gesteldheid van den grond en van de middelen van bestaan. Vooral Transvaal, zei spreker, ging met reuzenschreden vooruit, veel meer dan Oranjevrijstaat en voor dat alles bracht de heer Van Hogendorp bewijzen bij. Hij sprak de houp uit dat eene vereeniging van de verschillende zuid-afrikaan sche staten eenmaal mogelijk zou worden en dat daar eenmaal een bloeiend en machtig rijk, door de zee begrensd, aan onze laudgenoo- ten de gelegenheid zou aanbieden met hunne verwantschap met de bewoners aldaar, op velerlei wijze hun voordeel te doen. Uit Heerenveeu wordt gemeld: De vergadering op Maandagavond, waarin de heer F. Domela Ninuwenhuia optrad om verantwoording omtrent de vervulling van zijo mandaat ais lid der Kamer te doen, was minder rustig dan men hier tot dusver gewoon was. De nieuwe zaal in het „Posthuis" was opgepropt vol. Het aantal aanwezigen werd op 900 geschat, zeker voor drievierden aanhangers van den heer Nieuwenhuis. De afgevaardigde van Schoterland gaf een overzicht van zijne handelwijze in de Kamer en verontschuldig te zijne afwezig heid in de afdeeliogen op dezelfde gron den, die hij daarvoor in de Kamer aan voerde. Zeer beklaagde hij zich over de behandeling, die hij van de zijde der Ka merleden ondervond. H rhftaldelijk werd de spreker onderbroken door applaus, eeu paar raaien vermengd met eeu zwak en op zich zelf staand gefluit. Vau de gelegenheid tot debat, na de pauze aangeboden, werd gebruik gemaakt door den voorzitter der centrale liberale kiesvereeniging in Schoterland, den heer J. C. van den Berg. Hij meende o. a. dat de heer Domela Nieuwenhuis zijne afwezigheid in de afdetliugen volstrekt niet voldoende had gemotiveerd, en duidde hem dat plichtverzuim te meer ten kwade, waar de heer D. N. in vroegere geschrif ten zich zoo schamper uitliet over de Ka merleden, die voor het weinige werk dat zij verrichten, f ?000 opsteken. „Gij", zeide spr. „doet in elk geval maar het halve werk en steekt ze ook op." Verder drukte hij zijne bevreemding er over uit, dat de heer D. N. met geen enkel woord zijne bewering in zake de vervenerskwes- tie gestaafd had. Toen deze spr. de kathe- theder verliet, ging er van de zijde der socialisten een honend gefluit eu gesis op, terwijl van andere zijde werd geap plaudisseerd. In zijne repliek verklaarde de heer D' N., dat hij van zijn traetement als lid der Kamer nog geeu cent heeft opgesto ken eu ook niet van plan is dit te doen, daar hij ook zonder dat kan leven. Die verklaring werd met oorverdoovend applaus begroet. De heer v. d. B. merkte hiertegen op, dat hij den heer D. N. gaarne op zijn woord gelooven wildooh wi# weet, wat vele andere leden er mede doen Dat doet niets ter zake. In elk geval aanvaardt ook de heer D. N., evenals zij, de beschik king er over. Dat is zijn recht, doch dan had hij zich niet schamper over anderen moeten uitlaten. (Applaus, gefluit en gesis.) Eene korte, maar scherpe woordenwis seling tnsschen den voorzitter der verga dering en den heer v. d. B. ging in het toenemend tumult grootendeels verloren. Op luidruchtige wijze gaven ten slotte de geestverwanten van den heer D. N. hunne ingenomenheid met den afgevaar digde te kennen. Terwijl het meerendeel der aanwezigen het socialistische vrijheidslied aanhief,klonk van andere zijde het „Weg met de socialen 1 Leve Willem III1* Tamelijk opgewonden ging de vergadering uiteen. De algemeene werklie- denvereenigiDg «Help u zeiven» te Deventer beeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin het volgende voorkomt «Opgemerkt hebbende den wei- willenden geest bij een overgroote meerderheid der leden der Staten- Generaal tot oplossing der sociale kwestie, doet ons besluiten Uwe hooge vergadering in overweging te geven 1. Het in het leven roepen van een pensioenfonds voor eiken Neder lander, tevens Inge'.eten zijnde, zoo wel vrouw als man, welke den leef tijd van zeetig jaar bereikt hebben. 2. Het minimum vau het te ge nieten pensioen te bepalen voor een- loopende personen op f200 en voor twee personen, als man eu vrouw te zarnen wonende, op f 300 per jaar. 3. De accijnzen op zout, zeep, sui ker, bier, azijn, wijn en geslacht, zooals die thans ten bate der schat kist bestaan, af te schaffen, en 4. Een indirecte belasting (accijn zen) op zout, zeep, suiker, bier, azijn, wijn en geslacht in te voeren ten bate van bovengenoemd pen sioenfonds. Door in dezen geest te handelen zou naar onze meening de angstige bezorgdheid voor den ouden dag, welke in den regel tot ontevreden heid leidtzijn weggenomen, en tevens zou de werkeloosheid er ook gedeeltelijk door verminderen, daar het toch zeer waarschijnlijk is, dat een groot aantal werklieden op zes tigjarigen leeftijd van het pensioen fonds zouden gebruik maken en zoodoende uit de gelederen der pro- duceerende arbeiders treden.» 't Adres is geteekend door H. Wil link, voorz.; B. Lankhorst, secr.; D. J. de Bie, penningm. Wij hebben indertijdge- meld, dat, in verband met de zucht, welke bij onze landverhuizers be staat om bun geluk in de Argen- tijnsche Republiek te gaau beproe ven door de directie van het Nieuws blad voor Nederland voor bare reke ning een medewerker aan dat blad een reis naar Argentinië zal maken, ten einde zich op de hoogte te stel len van de toestanden aldaar. Na bericht te hebben dat hon derden reeds gebru k maakten van het aanbod van het Argentijosche goevernement om kosteloos den ovenocht te doen en dat op drie volgende booten reeds alle beschik bare plaatsen weer bezet zijn, vraagt het blad: Wat heeft het Argen- tijnsche goevernement met die men- -chen voor? Welke toekomst gaan die landverhuizers tegemoet 't Is om aan die onzekerheid een einde te maken, dat de directie be sloot tot de reis van haren mede werker, die zich, naar het blad mee deelt, zal hebben op de hoogte te stellen. 1. Vi» de ontvsngit, die dn lwdvsr- huirera te beurt valt 2. van de wijle, waarop hun een tijde lijk onderkomen wordt verschaft; 3. van al de omstandigheden en bizon- derheden, waarop landverhuizers bij aan komst in een vreemd land dienen te letten, om zich de hun toekomende rechten te kunnen verzekeren. Vervolgens zsl onze medewerker zich op de hoogte hebben te stellen van de districten, waar reeds vroeger van bier vertrekken laadverhuizers zich hebben ge vestigd. Zoover mogelijk zal hij al die districten bezoekenhij zal onze voorma lige lsndgeeooten, die zich reeds in Ar gentinië gevestigd hebben, in hunne wo ningen opzoeken, zich met hen in ver binding stellen en uit hun eigen mond opteekenen de ervaringen, die zij reeds hebben opgedaan en hunne verwachtingen omtrent hunne toekomst. Met het oog op desbetreffende opmer kingen van bevoegde zijde, zal ome mede werker ook trachten te onderxoeken, of aan de behoefte aan geestelijken steun en bijstand op voor allen voldoende wijze te gemoet te komen is. Daar onze medewerker de reis zal on dernemen uitsluitend in dienst en voor rekening van de directie van het „Nieuws blad voor Nederland" en deze in zake de landverhuizing naar Argentinië noch goed noch kwaad, maar de waarheid en deze alléén wenscht te leeren kennen, kan men er staat op maken, dat de Terslagen van dezen medewerker, die achtereenvolgens in ons blad zullen worden opgenomeD, alle waarborgen bieden voor de grootst moge lijke onpartijdigheid en een volkomen ver trouwbare vraagbaak zullen zijn voor hen die het plan koesteren zich nsar Argen tinië in te schepen. Zij, die d. s nog geene verbintenis heb ben gesloten, raden wij ten ernstigste aan, daarmede nog enkele weken te wachten. Onze medewerker vertrekt den 5en Februari per stoomschip „Schiedam." Wij stellen one voor de mede- deeliugen van dezen berichtgever ook in ons blad weer te geven, om zoodoende ook onzerzijds mede te werken, dat niemand zonder goede voorlichting zich door den vrijen overtocht tot landverhuizing late verlokken. Tegenover de ongunstige berich ten, van landverhuizers, wien 't niet naar den vleesche ging, staan ook gunstiger tijdingen. Zoo gaf men ons nu inzage van een brief van eeu haagschen werk man te Buenos-Ayres aan vrienden in Den Haag, waarin hij o. a. schreef «Het timmerwerk is hier niet als in Holland en de verdiensten zijn niet kwaad. Ik heb nu f 20 Hol- lanlsch eu met Nieuwjaar krijg ik f25; en zoo kan men opklimmen tot f 30. Aangenomen werk is hier wei nig, dan deuren en kozijnen daar mee kan men op zijn gemak 6 k 7 gulden daags verdienen. Maar om hard te we ken, daarvoor is 't dan ook te warm hier. Een vrouw, die werken wil, kan f 30 k f 50 in de maand verdienen. Er komen hier altijd handen te kort. Eten en drinken gaan h'er ook nog al. VUesch is zeer goedkoop en eet men vier malen 's daags en geen klein stukje, zooals in Hol land, maar zooveel als men lust. Aardappelen eten we niet, die haalt men hier bij den kruidenier; ze kos ten 30 centen 't pond. De huizen zijn duur; voor een kamer van 5 el in 't vierkant be taal ik t 26,40 m de maand. Wie van plan i» om over te ko men, moet vooral Spaansch leeren. Dat helpt veel.» De inkrimping van den pnsid;enst zal. riaar De Maasbode verneemt, niet alleen beperkt blij ven tot het verminderen van het aantal verzendingen. Ten voordeele van de «Vereeniging tot ondersteuning van hulpbehoevende oud-strijders, die vóór de wet van 1877 zijn gepen- sionneerds, werd Zondagavond jl. door eenige onderofficieren van het 5e regiment infanterie te Nijmegen eene «Soirée musicale et amusante» gegeven, welke f 350 heeft opge bracht. Eerlang wordt te Amster dam een kappersschool opgericht, onder leiding vau den heer Th. Sikkema. Het denkbeeld gaat uit van de barbiersvereeniging «Stand vastige hulp in tegenspoed». Dinsdag strandde op het enkhuizer zand het geladen tjalkschip De jonge Wasser, schip per Mannema, van Amsterdam naar Groningen. Weldra werd de nood vlag geheschen en beproefde de sleepboot Adriana, van de Zuid- Holiandsche Bergingmaatschappij, het in nood verkeerende vaartuig te bereiken, doch zij moest hare pogingen opgeven, daar het schip te ver op het zand was geraakt. Inmiddels waren drie visschersvaar- tuigen uitgezeild, aan wier ver- eenigde pogingen het mocht ge lukken, het vaartuig vlot te krijgen en het in de haven alhier binnen te brengen. Een schutter, D. M. de Roos, uit Purmerend, die naar de Std. meldt uit subjectieve gehoudenheid aan het 4de gebod, verklaarde op Zondag niet te kun nen schutteren, is door den schut tersraad gevonnisd. Van dat vonnis heeft bij bij den minister ontheffing aangevraagd. Maar bij missive van 17 Januari beeit de minister van Justitie dit geweigerd, eu wel bij een schrijven, onderteekeEd, namens hem, door den secretaris-generaal P. J. van Beyma. Maandag ochtend wer- den op een raampost van de woning der weduwe Droog in den Beemster 2 kolen vuur gevonden, daar stellig door misdadige handen neergelegd. Eenigen tijd te voren was er ge tracht den broeder dier weduwe schade toe te brengen door carbol- zuur te werpen in de koegoot, uit welke het gestalde vee drinkt. De daders van een en ander zijn nog onbekend. De oudste bewoonster der gemeente Maassluis, mej. de wed. Koppels, gebr. Logger, is Dinsdagavond in den ouderdom van 102 jaar overieden. De Diergaardesingel en Kruiskade te Rotterdam werden Za terdagavond tegen half elf in op schudding gebracht door een man, die zich op den Diergaardesingel door een revolverschot van het leven beroofde. De reden van deze wan hopige daad is onbekend. De agen ten van den politiepost Diergaarde singel hoek Kruiskade, waren spoe dig ter plaatse en kwamen tot de ontdekking, dat er nog meerdere kogels op de revolver zaten. Dr. Timmermans constateerde den dood. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. Een erfenis wordt als de oorzaak van zijn ongeluk ge noemd. Eenige oogenblikken voor het oDgeval had hij in een koffiehuis in die buurt reed» de revolver laten zien, en op zich willende schieten, miste hij en schoot door het plafond der gelagkamer. Als een waanzin nige liep hij toen dstraat op, waar niemand hem durfde na te gaan, daar hij iedereen met de revolver dreigde. Spoedig daarop volgde het treurige tooneel aan den Diergaar desingel. Voor de betrekking van polder-opzichter te Dirkeland had den zich ruim 600 sollicitanten aan gemeld. Benoemd is de heer P. de Groot te Alblasserdam. Uit Almeloo wordt ons gemeldSinds een paar dagen wordt in de socialistische bakkerij niet meer gewerkt ten gevolge van oneenigheid tusscben het personeel onderling. Deze oneenigheid liep Zondagavond zóó boog, dat de hulp van de politie moest worden in geroepen. ViSSCHERIJ. Nieuwediep, 30 Jan. Heden kwamen van de groote visschery binnen de sloepen «Adriaiia Lumina*, sen. Do Korte, met 80 levende-, 95 doode kabelj., 7 levende-, 4 doode leugen ea 1500 schelv lev. kabelj. gold f 1.80, doode id. fl.15 1.85, lev. leng f3.85, doode id f2.70 per stuk en schelv. f 21 het honderd. De logger •Schevenmgen* [V. L. 69], ach. Roeleveld, be- Bomde voor 100 groote-, 100 kl. tongen 60 bun- schollen, 15 kisten gr. schol, 12 kisten kraat en een partijtje tarbot en kabelj. f300. De Lemmer, 29 Jan. Gedurende de vorige week waren de resultaten der visscherij op da Zuiderzee van geen beteekenis. Het vele drijfijs op zee maakte het onze visschera grootend els onmogelijk naar zee te vertrekken ter haring- viseche ij. De vangst van spiering was mede on beduidend en bedrosg slechts enkele duizend stuks, die echter, zeer klein van stuk zijnde, tot niet noemenswaardigen prijs aan de bokking- rookeryen werden afgezet voor sprot. KroGiiprins Rudolf vau Oostenrijk is plotseling overleden op het jachtslot te Mayerliug bij Baden (Beneden-Oostenrijk). Hij was, naar gemeld wordt, Dinsdag ter j icht gt-.gaaD, met Philip vau Coburg en graaf H .yos, zijn gasten. Den volgenden dag gevoelde hij zich een weinig onpas selijk, waarom hij niet deelnam aan het familiediner in den «Hofburg". Toen de gasten zich reeds voor den j ichtpartij ver zamelden en den prins niet ziende, inlich tingen vroegeD, ontvingen zij de verplet terende mededeeling, dat de kroonprins aan eene beroerte gestorven was. Tegen den middag verspreidde zich het gerucht iu enkele kringen, maar niemand wilde het gelooven, en pas te twee uren was de ontzettende gebeurtenis algemeen bekend. De keizer en de keizerin droegen er te elf uren reeds kennis van. De ter aarde bestelling zal Vrijdag plaats hebben. Alle leden der keizerlijke familie zijn iu den loop van den dag ten paleize den keizer en de keizerin en prinses Stepha- niekomen condoleeren.Iaden namiddag heb ben de pauselijke nuntius en alle gezanten en verdere vertegenwoordigers van het buitenland aan graaf Kalnoky hun diep leedwezen betuigd. De seDaat der uni versiteit heelt besloten de academische lessen te doen staken. Morgen zal worden beslist op welke wijze het rouwbetoon zal worden ingericht. De ge meenteraad van Weenen zal in den loop van den ochtend een buitengewone zitting houden. Het bestuur der beurs heeft, onder betuiging zijner diepe getroffenheid, besloten de beurs te sluiten, ook op den begrafe nisdag. In den namiddag en den avond bewoog zich eene groote, treurende menigte voor bet paleis. Alle bals en andere fees telijkheden van het carnaval zijn uitgesteld. Alle schouwburgen zijn] gesloten. Een tallooze menschel!massa vult de straten. De bevolking is geheel verslagen. Van vele huizen is reeds de rouwvlag uitge stoken. Ook in Berlijn heeft het bericht van Rndolf's overlijden diepen indruk gemaakt. Door zijn herhaalde bezoeken aan deze stad was hij er zeer bekend ea stond om zijn wetenschappelijke en literaire ontwikkeling in de liberale kringen zeer hoog aan geschreven. Vooral de keizer, die het eerste naar 't buitenland verzonden doodbericht ontving was er zeer door getroffen en begaf zich oogenblikkelijk naar den oosten- rijkschen gezant, die^hem weenend ontving en waar hij geruimen tijd vertoefde. naar de medicijnen, maar de verwarring, waarin tnj zich bevoud, verduisterde zijn oogen en eerst na een waggelend rondgaan in de kamers, ontdekte hij den kalmeerenden drank, dien de dokter gegeven had voor het geval dat de aanval zich herhalen mocht. Doodsbleek en met hijgenden boezem lag Lize achterover op de sofa, met wezenloos naar de zoldering starenden blik. Zij geen enkel blijk van Willem te herkenneD, toen hij den drank tusschen de vastgesloten lippen trachtte te gieteD, hetwelk hem niet gelukte. Een oogenblik staarde bij naar het bleeke gezicht en toen hij luisterde naar het rochelend ademhalen, begreep hij de waarheid: zij ging sterven! Met een luiden kreet wilde hij de deur uitsnellen om hulp te haleD, toen op eens een geweldig rumoer klonk in de straat, als van een fel- bewogen zee. Razende kreten stegen omhoog, gemengd met gegil en gejammer, de dreunende stappen van een groote menigte deed de meubelen in de kamer rammelen en men hoord een geweldig rinkinken als van brekende glasruiten. Een rosse gloed viel door de vensters in de kamer, akelig, spookachtig in de vroegtijdige interschemering. Willem vloog naar het raam en wat hij zag deed zijn bloed stollen. Een groote bende mannen, jongens en vrou wen drong de straat in, gierend en ticrenü, gillend en krij- schend, met van hartstocht vertrokken gezichten die ver- liclit werden door deu roseeu gloed van fakkels. Knuppels, geweerkolven, hooivorken zwaaiden door de lucht, waar mede zij aanvielen op eeu twintigtal politie agenten, die in gesloten kolonne de woeste bende trachtten tegen te hou den en met den sabel iu de eene en de revolver in de an dere hand, zich dapper verweerden. Voortdurend vlogen groote straatkeien, geworpeu door de oproerigen, van alle kanten rinkelden do verorijz-lde vensterruiten op het trot toir. Willem tuurde en tuurde op lut afschuwelijk tooneel, terwijl de koude rillingen hem langs het lichaam gingen en hij zich toch niet aan het schouwspel scheen te kun nen ontrukken. Lizo slaakte een zucht, die hem weer bij baar riep. Hij nam zacht en in diepe smart, haar hoofd in zijn armen en gaf haar alle liefkozende namen en vroeg haar of zij hem ver stond. Maar zij antwoordde niet en de wezenlooze blik, dien zij op hem vestigde, bewees dat zij buiten kennis was. Hooger flikkerden de woeste fakkels op en deden hun akelig licht op het vreeselijk tooneel danseü. Met een kreet van smart en machteloozen toorn vloog Willem weer naar de deur om zich door den woesten hoop heen te slaan, toen plotseling een hevig gerinkel zich deed hooren en een van buiten geworpen groote straatkei vlak voor zijn voeten neerviel. Als eeD loeiende stormwind klonk het geschreeuw daarbuiten: Van der Horst! Weg met de politie! Nauwelijks had Willem den tijd gehad om zich van zijn schrik te herstellen, toen nog een steen naar binnen werd geworpen, die vlak bij de sofa neerviel. Met éen sprong was hij weder bij het raam terug en wierp zich over de stervende heen om haar tegen den aanval te beschutten. Als eeu hageljacht kletterden de keien tegen den gevel, vergezeld van het loeiend geschreeuw der aanvallers en Willem gevoelde hoe een gr o te steen hem trof in den hals en zag stukken glas neervallen tot op den deken die over de kreunende, rochelende zieke lag. Toen overviel hem een wilde razernij. Als krankzinnig snelde hij naar de andere kamer, nam de revolver van de kast, en vloog toen terug. Voor Lize staande en haar aldus met zijn lichaam geheel beschuttende, richtte hij het moord tuig, dat blonk in het woeste fakkellicht, op den tierenden, joelenden hoop. Maar op het oogenblik dat hij den vinger aan den trekker bracht was het hem of zijn arm verlamd werd, een duizeling beving hem en met een gebaar van afschuw wierp hij de pistool ver van zich af. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 4