Hl N N B N L li Politiek O verziekt. sekippenkn., Zaandam, wcdark., miih., elk f3 boete of 1 d. hecht.; S. W., arb.. Wijk aan Zee, strooperij, 5 d. gev.; J. B., arb., Beverwijk, beleed., f 5 boete of 2 d. hecht.; J. L., arb., Velsea, mish., f 5 boete of 2 d. hecht. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 jongmensch voor loop-of huiswerk, 1 bakkersbediende, 1 meubelmakers- jongen. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 wagenmakersjongen. LETTEREN EN KUNST. De zanger Paul Haaae lijdt aan bronchitii. Men verneemt, dat hem een verblijf in het zuiden is aangeraden. Aanstaanden Dinsdag, den jaardag van Mauve's overlijden, zal ter algemeene begraaf plaats te 's Gravenhage, des middags te 12 uren, de gedenksteen op diens graf worden onthuld. De heer Mertimer Mempes, een Engelsch- man die korten tijd geleden te Londen eene ten toonstelling hield van de schetseD, welke hij uit Jap n had medegebracht, heeft eene gravure gemaakt naar de vermaarde schilderij van Frans Halsde maaltijd van officieren van de boog schutters van St. Adriaan, te Haarlem. De jongste berichten omtrent 's Konings toestand luiden niet ongunstig. Z. M. houdt zich dagelijks in den voormiddag een korten tijd bezig met de afdoening van staatszaken. De opper ceremoniemees ter maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen der Konings, bet Hot voor den tijd van drie weken, ingaande 31 Jan., den rouw heeft aangenomen, te weten: eene week middelbaren, en twee weken lichten rouw, we gens het overlijden van Zijne Kei zerlijke en Koninklijke Hoogheid den aartshertog Kudolf, kroonprins van Oostenrijk-Hongarije. (Staats Ct.) De min. van Koloniën brengt ter kennis van belangheb benden: dat in 1889 voor twee jon gelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van een subsidie van f 6000 te worden opgeleid tot mil. apoth. bij bet indische leger, waar voor de aanvragen vóór 16 Juli moeten iDgezonden worden aan het dep. van Koloniën, terwijl het exa men Donderdag 1 Aug. te Utrecht in het pharm. labor, der Universiteit zal aanvangen. Dr. Schaepman, lid van de Tweede Kamer, is van zijne reis naar Rome Donderdag te 's Hage teruggekeerd. De Zuid-NoordHoll. Bond van r. k. kiesvereenigingen zal de eerste dagen van Februari eene al gemeene vergadering houden van afgevaardigden der verschillende kiesvereenigingen, om de houding van den bond bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten te be spreken. Ook de houding tegenover een mogelijk wetsvoorstel tot in voering van den persoonlijken dienst plicht zal ter sprake gebracht wor den. Uit Heerenveen wordt gemeld Alhier is Woensdag een centrale anti-revolutionaire kiesbond opge richt voor het district Scboterland. Tot leden van het besiuur zijn ge kozen de heeren dr. E. C. Grave meiier te Oldeboorn, S. van Wijk te Heerenveeu, S. v. d. Laan te Nijehaske, J. Smit te Benedenknijpe en O. J. Geerling te Oldeboorn. Men verhaalt, dat een clubje studenten bier te lande den «br»v' général» Boulanger per tele graaf verzocht had hun mededee- ling te doen van den uitslag der parijsche verkiezing op jl. Zondag en dat de jongelui, in antwoord hierop, in den nacht van Zondag op Maandag werkelijk vanwege den verkozene van Parijs per draad den volledigen uitslag der stemming ontvingen, vergezeld van een sym pathie-betuiging van den generaal met de studenten. Naar ons wordt bericht, zullen met ingang van 1 Febr. a.s. in Engeland worden verkrijgbaar gesteld nieuwe rondreishiljetten, van Londen uitgaande, over de vlissin- ger route door Nederland, welke den reizigers de gelegenheid bieden verschillende steden aan te doen. Onder die steden is thans ook Arn hem opgenomen. Dit geschiedde door tusschenkomst van een onzer spoorwegondernemingenindertijd daartoe aangezocht door de Veree- niging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer voor Arnhem en omstreken. (N. It. C.) De medewerker vanhet Nieuwsil. voor Nederlanddie den 5en Februari a. s. per stoomschip Schiedam naar ,Buenos-Ayres ver trekt, is de heer C. D. van Waal wijk. De Raad van Amsterdam heeft weder aan een Maatschappij vergunning verleend om een deel der stad, gelegen binnen een cirkel omtrek van 400 M. straal, beschre ven uit het midden van perceel 24 in de Amstelstraat, electrisch te mogen verlichten. Een zelfde ver gunning werd verlee.nd aan P. H. Ter Meulen, tot electrische verlich ting van perceelen aan Heerengracht, Vijzelstraat, Sophia-plein, Singel, Leidschegracht, Prinsengiacht (ge deeltelijk). Aan vijf maatschappijen of particuliere personen is daarmede reeds vergunning verleend om elec trisch licnt in de huizen te moge., brengen, zoodat er thans nog maar een klein deel voor zulk een aan vrage overblijft aan de westzijde der stad en voor de nieuwe wijken. De maatschappij Electra is binnen enkele weken gereed om de per- ceeien in Kalverstraat en aangren zende streken met het nieuwe iicht te begiftigen. Wordt van dit licht weldra tamelijk veel gebruik ge maakt, dan is het met de hooge retributie, die de gemeentekas van de Imperial Gasassociation Co. ge niet, spoedig gedaan. Uit Amsterdam wordt gemeld Gelijk men weet zijn onlangs in publieke veiling verkocht de beide bierbrouwerijen genoemd «De Haan en Sleutels, waarvan de eene (de oude) gelegen is aan Rechtboom sloot en Geldersohe Kade, de tweede, of de n.euwe, aan de Nieuwe Ach tergracht nabij het Weesperplein. Beide brouwerijen werden, met de uitgebreide en voor een groot deel nog nieuwe inventarissen gekocht door eene combinatie van eenige heeren, met den makelaar, den heer L. van Bakel, aan b.et hootd, die de oude fabriek met annexe pakhuizen en bergplaatsen tot den grond laat afbreken, om wellicht het terrein voor bouwterrein weder te verkoopen. De nieuwe fabriek aan de Achter gracht evenwel blijft beslaan, aan gezien heden besloten is, die fabriek binnen enkele weken weder voor het brouwen van bier voor eigen reke ning in exploitatie te brengeo. Er zal hoofdzakelijk gerstebier in ge stookt worden, dat do olonden, oio» bekenden en goedgeveitigden naam van «Haantjes Bier» zol dragen, met weglating echter ren het woord Sleutels. De Mikado wordt te Am- sterdam thans weder in anderen vorm vertoond en wel els ballet in 't circus-Carré. Te 's-Hage wordt eene rijtuigmaatschappij opgerichtten doel hebbende het vestigen van en kele stalhouderijen in de stadswij ken, die daaraan behoefte toonen, benevens het verstrekken op billijke voorwaarden van maandpaarden en van ekwipages met toebehooren. Het oprichterscomité bestaat uit de heerenA. L. J. de Witte van Haemstede, oud-ads.-res. van Ned.- IndiëF. H. Smithou, dir. der Ned. onderl. brandwaarborgmpijF. J. H. van Houtum, gep. maj.-intend. O. I. leger; Teod. M. Tromp, en J. P. Wijnstroom, ritm. 3e reg. huza ren. Directeur is de heer Th. C. C. Ninaber. Het kapitaal zal zijn f275,000, in 1100 aab dealen k f250, waarvan 100 door de oprichters genomen. Men meldt uit Schoon hoven aan de N. R. C Maandag 11. mocht de oudste postiljon op deu postwagen van Schoonhoven op Gouda v.v., de alom bekende «Oude Kees» on dervinden, hoe men in hem trouwe plichtsbetrachting wist te waaraee- ren 25 jaren lang had hij zich op voorbeeldige wijze van zijne dik wijls zeer zware taak gekweten, en dat mocht niet onopgemerkt voorbij gaan. Eenige ingezetenen van Schoonhoven hadden circa f 100 bijeengebracht, en die som werd den trouwen Snel als inschrijving in een spaarbankboekje bezorgd. Zijn patroon, de heer Driesen, vereerde hem ma een groote, zil veren plaat met toepasselijke inscrip tie, welke plaat de borst van «Kees» mocht sieren. Menige vlag wapperde in de omgeving zijner woning. Daarenboven ontving de jubilaris nog tal van kleinere geschenken en bewijzen van belangstelling, zoo wei van buiten als uit de gemeente zelve, 's Avonds bad men hem en den zijnen een gezellig feestje in bet Heerenlogemeut bereid. TeLemeie, bij Ommen (O), zijn dertien schapen van den land bouwer H. Remmmk na het gebruik van raapkoeken plotseling ziek ge worden. Zes daa van zijn reeds ge storven. De distnctsveearts verklaarde dat de dieren vergiftigd waren en de koeken werden daarom tot nader onderzoek naar het proefstation te Wagemtgen opgezonden. Daar is geDleken, dat die koeken uit zoo genaamd bombayzaad zijn geslagen of aithaus daarmede vermengd. Dit zaad is voor schapen altijd vergif .ig. Op het Rijnspoorwegsta- tion te Utrecht stortte Woensdag de personentrein, die om half vijf uit Amsterdam vertrokken was, bij het rangeeren op een goedereutrein. De reizigers kwamen er met een schok af, doch de postconducteur weid vrij ernstig aan een zijner oogeu gewond. Te De Bilt werd Donder dag nacht door opschuiving van een raam inbraak gepleegd bij den beer N. De dieven hebben zich meester gemaakt van f 1380 (aan bankpapier f 1300 en 180 aan specie). Een paar doosjes, gevuld met klein geld, heb ben zij niet opgemerkt, en deze zijn dus blijven staan. Mei. isden dief of d* dieven nog niet op het spoor; de politie is ijverig in de weer. De gemeente-ontvanger van Kruiningen, d. B., die voort vluchtig was, is Donderdag namid dag te Middelburg gearresteerd en naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. Te Breda hebben sedert eenige dagen ernstige vechtpartijen plaats tusschen de leerlingen der departementsschool en jongens van de lucifersfabrieken. De vechtpar tijen grijpen plaats tegen 12 uren; eerst had men het Valkenburg tot oorlogsterrein gekozen, nu is het verplaatst naar het einde van de Boschstraat. De politie heeft de medewerking van ouders en ondr r- wijzers ingeroepen om ongelukken te voorkomen, daar de strijdlustigen nu zelfs met messen en kamerrevol vers moeten gewapend zijn. De commissaris vanpo- litie te 's-Hertogenbosch vestigt de aandacht op een persoon, zich noe mende jhr. Valkenburg van Zwet, luit. t/z. op non-activiteit, lengte mid delmatig, haar, knevel en kinbaardje blond, kleur gezond en kaalhoofdig. Hij draagt eene halfsleten blauw- lakensche pelsjas en eene ridder orde. Onder voorgeven van H. M. de Koningin opdracht te hebben, biedt hij bij hofleveranciers albums te koop aan, waarin platen met afbeeldin gen van meubelen, gebouwen, die ren enz., zeggende dat de opbrengst ten goede komt aan de Prins Hen drik-stichting. Den landbouwer J. te Maastricht, die eenige stukjes grond in de naburige gemeente Sint Pieter heeft liggen, werd de opbrengst dier landen successievelijk ontstolen, en het mocht den maréchaussées en den rijksveldwachter nietgelukken de daders te vatten. Hij vond zelf voor eenige dagen eene vrouw bezig een zak met de opbrengst van zijn land te vullen. De dievegge zette het op een loopen, maar werd door J. inge haald, die haar eene duchtige cor rectie toediende. Nu bevond zich J. Dinsdagavond te Sint Pieter aan het kaartspelen, toen hij van een vriend van de betrapte vrouw een messteek in de borst ontving van omtrent 10 duim diepte. De gewonde werd naar het burgergasthuis overgebracht, en de dader in verzekerde bewaring gezet. Komedie sou men spelen te T. en Piet een rol als veldwachter in het pak van een agent van politie. Het pak was geleend en Piet met zijn vriend op weg naar huis. „Trek jij 't eens aan", door die woorden kreeg Piet's vriend in een oogenblik de gedaante van een politie-agent. „Het staat je goed, houd maar aau tot thuis." „Wie weet, wat vangst ik dan uog doe." „Ik zal je daartoe in de gelegenheid stellen." Wat verder treedt Piet bij een steen- koletihaudelaar zonder „Vergunning" biu- uen, een zoogenaamde „Stille Verguuniug"» drinkt spoedig twee glaasjes klare en be taalt. Op 't zelfde oogenblik treedt een agent binnen en praat van. Koning, be slag, vei baal, getuigen, door 't bovenlicht duidelijk gezien enz, eHZ." „Och, mijn heertje, 't is den eersten keer, dat wij het doen, laat ons maar vrij" smeekt de vrouw, i/'i Is mijn arbeider", zegt de man, die het verraad zijner vrouw nog niet ge merkt heelt. Piet houdt het oog loeusch op de deur en kijkt of hij liever elders was. „Toe, menheerke, neem ook maar een glaasken en laat dat dan maar rusten", praat de vrouw weer aan. „Wel ja, doe dat maar, 't is den eersten en laatslen keer, dat het voorvalt, laat o» Baar vrij", vult de man aan. Het hart onder de jas met koperen knoopen liet zich vermurwen, de geduchte neemt genadig een glaasje aan, ledigt het zelfs tweemaal, steekt op verzoek een si gaar op en wordt uitgeleid door den steen, kolenhandelaar, die van hem afseheid neemt met de woorden: „Als ge weer aan deze wijk komt, kom dan er nog maar een pakken." Verlicht treedt hij binnen, dooh de ont. stelde gezichten van zijn vrouw en Piet doen hem vragen: „Zou ik er heelemaal af zfjn, Piet? „Als ik maar niet betaald had, dan kon er nieta van komen." „Daar hebt gij uw geld terug, dan kunt ge toch altijd zeggen, dat gij 't gratis gehad hebt.» Voor zijn belofte vaH te zwijgen, steekt Piet nog een lekkere sigaar op en volgt weldra zijn makker. Steenkolenhandelaar en vrouw leggen zich ter rustte en droomen van politie, agenten, rechtbank, boeten en gevangenis. Blijde ontwaken ze en geven lucht aan hun vreugde iu een omstandig verhaal van 't gebeurde aan een buur, die zorgt dat heel de wijk op de hoogte komt, hoe men gerust kan schenken zonder ver gunning. (Historisch.) Ofschoon sommige weener bladen tea koste van het iu beslagnemen hunner exem plaren geruchten wereldkundig ma ken als zou kroonprins Rudolf doodgescho ten in zijn bed gevonden of op de jacht van 't paard gevallen, aan de gevolgen bezweken zijn, schijnt de waarheid te zijn, dat hij aan hevige hartkramp is over leden. Reeds gedurende de drie laatste jaren heeft hij aan een hartkwaal ge leden, die hem alle sterke wspannin- gen als dansen en zenuwprikkelende middelen als sterk rooken deed vermijden. Vooral in den laatsten tijd leed hij zeer aan melancholie en uitte hij het vermoe den niet lang te zullen leven. Daags voar zijn dood moet hij zich zeer ziek ge voeld en op grond van zware hoofdpijn zich verontschuldigd hebben van de bij woning van het diner ten hove. Na zich vroegtijdig ter ruste begeven te hebben ontwaakte hij te zeven uur in den vol genden morgen en gelastte zijn kamerdie naar het ontbijt voof half acht iu zijn slaapvertrek te doen gereedmaken. Toen de kamerdienaar omstreeks dezen tijd te rugkeerde, vond hij den prins, waarschijn lijk bij 't verlaten vaD zijn legerstede door een beslissenden aanval van zijn hart kwaal getroffen, reeds gestorven. Groot is de verslagenheid in Weenen en in het geheele rijk. Van de meeste hoven zijn reeds de oprechtste rouwbe tuigingen ontvangen, in de meeste parle menten zijn reeds verzekeringen van deel neming gehoord. Met goedvinden van keizer Frans Jozef zal Dinsdag de begra fenis met de grootste eenvoudigheid plaats hebben. De Engelsche /Standard" is dadelijk de practische zijde gaan beschouwen van het vraagstuk in hoeverre de dood van deu kroonprins in de toekomst zich zal doen nagevoelen. Volgens dit blad ver andert deze treurige ondervinding van het Habsburgsche Huis niets in het nog treuriger vooruitzicht, dat het zich op een oorlog tooet voorbereiden. Toch zou het naaste gevolg vaB deze voor Oostenrijk-Hongarije, zoo treurige ervaring kunnen zijndat de hevige oppositie, die de door minister Tis- za ingediende legerwet in Hongarije heeft opgewekt zich minder oproerig en rumoerig uit. Deze oppositie gaat uit van de uiterste linkerzijde en van enkele leden van den adel en verachtte het niet straat rumoer tot haar sterkste wapen te kiezen. Na de stemming over deze wet is de mi nister een vol uur met zijn ambtgenooten in het gebouw der Kamer als belegerd. De studenten hielden voor den ingang rumoerige betoogingen en verlangden Tisza te zien. Zijn vrienden en de andere mi nisters lieten echter niet toe, dat Tisza zich na&r buiteu begaf, terwijl verschei dene afgevaardigden der oppositie de stu denten en het gepeupel verzochten zich te verwijderen, doch te vergeefs; eerst toen de bereden politie met getrokken sabel de geinig te moede of men hem met gloeiende naalden m het gefolterd brein stak en die gloeiende naald was de ge dachte: Ze had mij niet meer lief! Onbewegelijk, met de armen slap langs het lichaam, stond hij daar. Nog had hij niet geheel het bewustzijn van den slag, die hem was toegevoe6d, al had hij het woord duidelijk vernomen. Al de gebeurtenissen van den laatsten tijd trokken hem door het geheugen: zijn aankomst te Amsterdam, zijn schoone verwachtingen, de teleurstelling die hij ondervonden had, het verlies van zijn betrekking voor haar en nu eindelijk dit laatste woord van haar, dat voor een ander was geweest, niet voor hem. Hij barstte uit in een schaterlach, zoo ruw en zoo akelig, dat het hem zelf pijn deed. O, hoe gek was hij geweest, toen hij liefde verwachtte van een meisje I hoe had hij er toe kunnen komen om zijn toekomst voor haar op te offeren? hoe verblind was hij, toen hij niet zag dat haar liefde maar vluchtig was en onstandvastig! Ha en die anderDie makker, die hem had verraden en haar van hem afgetrokken, met zijn mooie liedjes en zijn valsche vriendelijkheid! O, dat hij hem hier had onder zijn voeten, om op hem te kunnen trappen als op een hond die valsch is en verraderlijk.... Zijn oog viel op de revolver die op den grond lag. Hij bukte en raapte het wapen op. Bij den gloeienden pijn die ziju hootd en hart kwelde, kwa u plotseling eene vreeselijke gedachte bij hem op, de gedachte <»oi zich te dooden. Wat was voor hem de toekomst! Grauw als een woestijn lag zij voor hem. Geen liefje meer, geen arbeid meerl Ledigheid en ellende, en daarvoor zou hij nog langer leven? Met vaste hand bracht Lij het wapen naar zijn vooxhoofd en zijn vinger zocht den trekker.. Daar klonk op eens in de ve.te weder een dof rumoer, hetzelfde dat hij dezen middag ireh ord had. De gedachte aan zelfmoord week plotseling. Een woeste aandrift om te vechten ontstond in zijn binnenste, een lust om te vernie len, om te dooden En zijn besluit was genomen. Hij zou zich in den strijd mengen en daar den dood trachten te vinden nu toch h„t leven bem onverschillig geworden was. Voort dan I Zonder een enkel n blik meer op het lijk te slaan liep hij de trap af, de revolver in de vuist gekneld. Juist toen hij beoeden was werd de deur haast'g geopend en mevrouw Van der Horst trad binnen, begeleid door een agent van politie die echter bij de deur salueerde en heenging. Zij gaf een gil toen zij hem herkende en zag hoe ver wilderd en woest hij er uitzag. Beek om Godswil 1 wat is er gebeurd Laat mij door 1 Uit den wegriep de opgewonden ngeling en met een driftig gebaar schoof hij haar op zijde. ;n Hierbij zag zij de revolver en bemerkte tevens, dat zijne kleederen met bloed waren bevlekt. Waar is Lize riep zij angstig, zich aan hem vastklemmende. Daarboven doodl antwoordde hij en daarop, elk woord haar als het ware toebijtende, zeide hij Ga Gerard roepen om u te troosten 1 Toen rukte hij zich los, opende de deur en snelde in woeste drift blootshoofds de straat op. Op den Dam was bijna niemand te zien, alleen de wacht voor het paleis, verdubbeld in aantal, was in gelid voor het gebouw geschaard als om bij eiken aanval terstond gereed te zijn. Rondom heerschte de groot6te verwarring. De kiosken waten onderstboven geworpen, de groote spiegelruiten in den winkel van Hajenius totaal verbrijzeld, de lantaarnpaal daarnaast uit den grond gerukt. Aan den voet van het monument lagen een aantal keien, die men uit de straat had gebroken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2