Politiek Overzicht. Burgerlijke Stand. de horst gehecht zou hebben, ter wijl het voor zijn voorganger be stemd was. De haagsche correspon dent van het Z. D. meldt nu, dat door de koningin-regentes van Spanje jhr. Hartsen met name ge noemd was voor de begiftiging met bedoeld ridderteeken. Door den heer F. Lief- tink te Haarlem, afgevaardigde voor het kiesdistrict Franeker, zal op verschillende plaatsen eene politieke rede worden gehouden, en welte Berlikum op 11te St. Anna- Parochie op 12 en te Menaldnm op 13 Februari. Vr ij dagmiddag half twee kwamen twee zandtreinen nabij het station Bussum met elkander in botsing. De trein komende van Am sterdam reed die, welke in tegen overgestelde richting zich op een zijspoor voortbewoog, in de zijde, wierp een viertal wagens dwars over de rails, verbrijzelde ze, en bekwam zelf groote schade aan de machine. Een wonder maghethee ten, dat geen persoonlijke ongeluk ken plaats hadden. Slechts één rem mer bekwam een geringe kwetsuur aan den neus. De personentreinen vonden door dit ongeval niet weinig vertraging; des avonds half zeven wa> echter de weg alweer vrij en kon de dienst geregeld voortgezet worden. Wedstrijden. Voor het door de Schermvereeniging „Nederland en Oranje" te Dordrecht te gen Zondag 10 dezer uitgeschreven natio naal concours hebben zich aangemeld: 21 meesters op den degen, 52 prevots op den degen, 38 prevdts op den sabel en 19 pre vots op den langen stok, leden van de vereetiigingeu „Oranje,, te Amsterdam, „Excelsior" en „de Vrije Wapenbroeders» te 's-Hage, „Eendracht maakt macht" te Schiedam, en „Oranje," „Arena VrogreB- aus," „Kenau Hasselaar," „Eendracht maakt macht» en „Botterdam", te Rotter dam. De leden der Vereeniging „Ne Ier land en Oranje» nemen aan den kampstrijd deel. Voor elk der vier afdeelingen van het concours zijn twee zilveren medailles als personeele prijzen uitgeloofd. Omstreeks half een uur heeft Donderdagnacht op de binnenplaats van de kazerne der genietroepen te Utrecht een treurige doodslag plaats gehad. De geniesoldaat Stavast werd gedood, ver moedelijk door een nog jeugdig korporaal. Genoemde geniesoldaat, die uit geweest was en zich ter ruste begeven had, werd door den korporaal Fekke, die eveneens uit geweest was, doch later was thuis ge komen, omstreeks 12 uur aan zijn bed HAAKLEUMEit HALLETJES. Een Zaterdagavondpraatje. LV1II. Ik ben Diet bizonder familieziek. Na tuurlijk sluit ik mijn naaste bloedverwan ten van dien tegenzin uit en is mijn aversie meer speciaal gericht tegen ach terneven en achternichten en nog een graad verder. Want wat men er ook van moge zeggen, in dezen graad van ver wantschap spreekt de stem des bloeds al heel zwakjes en, wat eigenlijk de reden van mijn tegenzin is, spreekt alleen dan wanDeer men een dienst verlangt. Dan komt er een brief met Waarde Neef" en onderteekend door //Uw toegenegen Nicht" of//na vriendschappelijke groete t. 6. v. Uw Neef..... en men heeft een kwartier noodig om uit te zoeken hoe dio familiebanden in elkaar zitten. Zoo ontving ik dezer dagen een brief waarop het adres stond geschreven door een vrouwenhand die ik heelemaal niet kende en uit een plaats afkomstig, wier bestaan zelfs mij tot lieden onbekend was.Bij opening bevond ik dat het een schrijven was van een weduwe die zich//uw Nicht" noemde en die mij iii zeer beleefde termen verzocht eens te willen rondzien naar een kosthuis dat geschikt zou wenen voor haar achttien jarigen zoon, die als be diende in een sigarenwinkel te Haarlem komen zou. z/Een nicht?" zei ik verbaasd, ik ken het mensch heelemaal nietFamilie van Adamswege zeker!" maar mijn vrouw, die méér op verre bloedverwanten gesteld is zooals de meeste vrouweD, legde mij uit hoe de briefschrijfster aan ons ver maagschapt was. Haar bewijs geleek ech ter zooveel op een onontraadselbaar al gebraïsch vraagstuk, dat ik eindelijk dui zelend uitriep//Ja, ja, schei maar uit, ik aaDvaard de bloedverwantschapen nog een half uur lang hoofdpijn had van de ingewikkelde explicatie. Nu ik eenmaal de nicht erkend had moest ik ook wel aan haar vriendelijk verzoek voldoen en plaatste daarom eeDe adver'.entie in //Haarlem's Dagblad" waarin kost en inwoning werd gevraagd met de traditioneele letters z. b. b. h. h. een knappe uitvinding van een economischen adverteerder, welke de couranten minstens twee advertentieregels schade doet. Twee dagen daarna zat ik voor een ganschen stapel brieven, allen van personen die den aankomenden sigarenkoopman opgezocht; de korporaal maakte twist met den soldaat en daagde dezen uit mede naar buiten te gaan, waaraan genoemde geniesoldaat aanvankelijk niet wilde vol doen. Ten laatste stond hij evenwel op, kleedde zich vluchtig aan, en liep met den korporaal E. de kazerne rond. Voor den ingang van de soldaten-cantine ge komen, schijnt korporaal F. den versla- gene aangevallen te hebben, wat men op maakt uit den bloedplas, die aldaar ge vonden werd, eu is dezen met een knip mes (een zoogenaamd modelmes, behoo- rende tot de uitrusting van den soldaat) eene 3 cM. groote wond in den hals (oarotis) toegebracht, welke verwonding kort daarop den dood ten gevolge had. De schildwacht voor de kazerne, die op een kreet van den verslagene toeschoot, trachtte hem naar de wacht te brengen, doch op korten afstand daarvan zakte hij, onder den uitroep //Heer, wees mij ge nadig levenloos ineen. Door de adju danten-onderofficier K. en De V., bijge staan door een paar andere onderofficie ren, werd hij onmiddellijk geholpen en afgewasschenhet gestolte bloed werd uit den mond verwijderd, doch die dien sten waren reeds een doode bewezen. In het hospitaal, werwaarts de verslagene werd overgebracht, bleek den officier van gezondheid dr. Sasse, die onmiddels ge roepen en aangekomen was, dat de onge lukkige overleden was, tengevolge van doodslag, door verwonding van den linker carotis. Na het plegen van de daad, heeft de verdachte korporaal zich te bed begeven. Toen men een onderzoek bij hem kwam instelleD, hield hij zich alsof hy sliep en niet begreep waarom men hem wekte. Zelf was hij met bloed bevlekt, en door den sergeant Van R. werd het met bloed bevlekte mes onder zijn krib weg gehaald. Op grond dat de schildwacht achter de kazerne den korporaal F. met Stavast op het tijdstip van den moord om de kazerne heeft zien loopen, in de richting van de cantine, met het oog op den twist daaraan voorafgaande op de kamer, het onder zijn krib gevonden, met bloed bevlekte mes en meer andere aan- wijzingeu, heeft men den korporaal F. als den vermoedelijken dader, in strenge be waking gesteld. Naar men verneemt, meet een kleine oorzaak, namelijk dat Stavast geweigerd had dien avond met F. mee uit te gaan, aanleiding tot den twist hebben gegeven, die zoo noodlottig eindigde. De genie-soldaat Stavast was een op passend jongmensch. (Utr. Dbl.) Men schijnt het in Chin-Kiang te doen te hebben met een oproer, dat zeer vele punten van overeenkomst vertoont met wat in het zanzibarietische kustgebied heeft plaats gehad. De eerste, uit Shang hai ontvangen berichten spraken van eenige moorden. De laatste vullen dit aan met de vermelding, dat de opstandelingen de geheele europeescbe wijk hebben verwoest, gaarne wilden herbergeu, tegen vergoeding van //zooveel"Dat //zooveel" liep natuurlijk niet weinig uiteen: de een wilde hem kost en inwoning geren voor vijf en twintig, de ander oordeelde dat hij met vijftig gulden niet duur was. Huiselijk verkeer werd ook al aangeboden, maar dat maakte geen verschil in den prijs, hetgeen mij tot de opvatting bracht, dat de schrijver zijn huiselijk verkeer zelf niet zeer hoog taxeerde. Sommigen boden het kosteloos gebruik van een piano aan, anderen vroegen f 2 in de maand voor schoenpoetsen alleen, eeu som waarvoor een jeugdig sigaren- koopman het gaarne zelf zou doen en er was zooveel variatie, dat ik eindelijk be sloot maar een schifting te bewerkstelligen en datgene wat mij leek, te gaan bezichtigen. Zoo hield ik er dan een twaalftal over en op een goeden morgen, toen de zon zieh verwaardigde het aardrijk te bestra len, stak ik een half dozijn sigaren in den zak en ging op onderzoek uit, voornemens mijn taak ten einde toe te volbrengen, maar nog minder dan ooit gunstig gestemd voor onbekende achterneven of nichten. Ik stond al op den drempel van mijn huis toen mijn vrouw mij terugriep. z/Hoor eens," zei ze ernstig, //denk om éen ding. Huur geen kamer in een huis waar een mooi meisje is; daar kun jullie mannen nooit tegen en zijn moeder zou het óns kwalijk nemen als hij later met oen meisje aankwam, dat zij liever niet had." Natuurlijk antwoordde ik als lid van het sterke geslacht, dat dit onzin was, maar in stilte nam ik mij voor mij naar dat voorschrift te gedragen. Zoo doen wij man nen dikwijls met vrouwenraad. Het eerste huis waar ik aanbelde was een winkeltje in boter en kaas enz. Een loopmeisje kwam voor en toen ik het doel van mijne komst mededeelde, verzocht ze mij een oogenblik te wachten. Spoedig daarop kwam een oude juffrouw aansloffen en vroeg met een flauwen blik door haar bril, of meneer even mee wou gaan, om de gelegenheid te zien. Langs een hals brekende trap stegen wij omhoog, terwijl ik niet zonder angst was hoe ik weer heel huids naar beneden komen zou. Mijn geleidster wierp de deur open van de kamer waar ze mijn jeugdigen achterachter neef wel wilde herbergen. Een smal ijzeren ledikant nam de helft van het vertrekje in, dat zoo klein was, dat de arme jongen onfeilbaar zijn vingers moest stoo- ten aan de wanden wanneer hij zich aan- en uitkleedde. Een spiegeltje waarin men waarbij zy ter zijde werden gestaan door de chineesche soldaten. Hooggeplaatste chineosche beambten worden van mede plichtigheid verdacht en men vreest voor het lot der zendelingen in het binnenland. Behalve eenige consulaire- en douane-be ambten zijn alle gevluehte europeanen be houden te Shanghai aangekomen. Wat de reden betreft, die de chineezen tot dezen onverwachten opstand hebben go drongen de gissingen hebben hieromtrent nog vrije speelruimte. Men weet, dat de overstroomd a gen van de Gele Rivier groote ellende en schrijnende hongers nood veroorzaakt hebben, vooral in de provinciën Shai.-Tong en Mantsjoerye. In den omtrek van Chin-Kiang schat meu het aantal ongelukkigen, dat van honger wegteert op tweehonderd vijftig duizend. Men weet ook, dat men van Washington eu van Londen uit alle chineezenimnoigra- tie in de Vereeoigde Staten en in de australische bezittingen stelselmatig zoekt tegen te gaan. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de ongelukkige, ter dood gedoemde chineezen op de europeanen, die men indertijd wel gedwongen is geweest in de havenplaatsen van China to® te laten, hun wrok tegen de ongastvrije re- geeriugeu hebben willen verbalen. Intusechen komen de chiceezen waar zij wezen willen, zij het dan langs wegen, die de vreemde douanen totnutoe niet ken den eu op eene wijze, die zij zeker niet goed gekeurd zouden hebben. Een onderzoek, dat men in Britsch Columbia en Victoria heeft ingesteld, heeft aan 't licht gebracht, dat er bthalve driehonderd duizend pond opium jaarlijks tallooze chineesehe man nen en vrouwen in de Vereenigde Staten worden binnengesmokkeld. In chineesche vrouwen schijnt een geregelden handel te worden gedreven. Door bemiddeling eeuer anglo chineesch-amerikaansche ver eeniging worden chineesche meisjea in hun land voor 80 a 4t> veertig pond ge kocht om in San Francisco voor gemid deld driehonderd pond per exemplaar te worden verkocht. De blokkade, die op de oost-afrikaansche kust wordt gezegd niet veel zegen op haar werk te hebben, zou dus op de amerikaansche een ruim ar beidsveld vinden. Het begint er voor de afrikaansche zendelingen, die door de arabieren in gijzeling worden gehouden, wat beter uit te zien. De //Times" heeft een van zijn correspondent in Zanzibar tijding ontvan gen, als dat hun losprijs werd geeischt een som van zevenduizend ropijen benevens de uitlevering der gevangen slavenhande laars. De oost-afrikaansche maatschappij ontving door bemiddeling van „Reuter's Office" te Berlijn het verblijdende nieuws, dat de katholieke benedictijner zendelin gen, die door de beruchte Bushiri in hechtenis werden gehouden door bemid deling van de consulaire vertegenwoordi ging zyu losgekocht. Ook in de Samo -kwestie vertoont zich een verblijdende verandering in vredeiie- venden zin. Men weet, dat de drie mo- juist zijn neus en zijn bovenlip zien kon en een aantal portretten van familieleden der eigenares, met zwarte strjpdassen wat de mannen en groote hoeden wat de vrou wen betreft, versierden den wand. //Ziet uwe," zei de huisvrouw, met een neusstem, //meheer zou deze kamer kenne krijge, maar i mot bij ons an tafel ete. As der es 'n knoopie au z'n goed te zette is zal ik dat ook wel doen. Ik trachtte zoo aandachtig mogelijk te luisteren, waDt ik vind het onaangenaam de meuschen in huu gezicht te zeggen, dat hun waar mij niet aanstaat, maar bij mijzelf was ik er reeds van overtuigd dat zij haar kunst niet voor de knoopen van de jas van mijn protégé zen behoeven aan te wenden. Ik maakte dus zoo spoedig mogelijk een einde aan haar inlichtingen, zei dat ik er over denken zou, sukkelde met groot levensgevaar de alleen voor acro baten geschikte trap af en ging verder. Mijn volgend bezoek gold een toe huis zooals de stedelingen dat noemen eu met welk woord ik mij als dorpeling nog maar altijd niet vergenoegen kin.Spreekt men van een deur die gesloten is als van een toedeur, of van een flesch die gekurkt is als van een „toefleach?" In ieder geval, het was een toehuis. Ik werd binnengelaten en moest een poosje wachten in de beneden-voorkamer, waar het er zeer net uitzag. Moe zou dadelijk komen, zeide het twaalfjarige meisje dat open deed en terwijl zat ik te wachten eu beschouwde het portret van een ouderof ficier met fameuse knevels als een tooneel- soldaat en met een woeste n blik als van een roover uit de Abruzzen, zooals men dien ziet op plantjes. Het wachten begon mij t9 vervelen toen eindelijk de deur open ging en de vrouw des huizes binnentrad en mij met een vriendelijk lachje verzocht haar te verontschuldigen voor het lange wachten en haar te volgen. De boven-voorkamer waarheen ze mij bracht zag er goed uit, ruim en frisch en terwijl ik rondkeek las de eigenares mijn welbehagen zeker op mijn gelaat, althans ze begon op vriendelijkeu toon de noodige inlichtingen te geven. //Vijf en dertig gulden voor alles te zamen, maar meneer moet bij ons aan tafel eten. Afzonderlijk bedienen kan ik niet, daarvoor heb ik geene gele genheid." Gedachtig aan de waarschuwing van mijn vrouw vroeg ik hoeveel kinderen zij had en hoe oud die waren. Vijf zei ze en de oudste was twaalf jaar. Ik rekende uit gendhedo onderhandelen en het mag als een der eerste resultaten van hun consult beschouwd worden, dat Bayard den ame- rikaanschen consul op de Samoa-eilanden heeft voorgeslagen zijn ontslag te nemen. Deze evenwel weigert hieraan gevolg te geven en tart den minister hem uit eigen bewoging te ontslaan. Blijkbaar heeft men dus een zondebok gezocht en dat bewijst dat mon verlaagt zich van zijne schuld schoon te wasschen. In verband met den dood en de be grafenis van kroonprins Rudolf, die door zelfmoord aan alle verwikkelingen een einde heeft denken te maken, schijnt men het gevaar van ernstige verwikkelingen maar nauw ontkomen te zijn. Het wordt sinds eenige dagen als een feit beschouwd en door officieele berichten als zoodanig gestaafd dat de kroonprins zich met ba ronnes Vetseru gelijktijdig heeft doodge schoten. Het zou op den duur onmoge lijk zijn geweest dit te verbergen, want alle bedienden op het slot te Mayerling hebben in de eerate oogenblikken van ver warring gelegenheid gehad de beide lijken naast elkander in den slaapka mer te zien liggen. In de eerste dagen na de bekendmaking van 's prinsen dood heeft men de waarheid evenwel zoeken te verschuilen achter het voorwendsel van een duel en het geneeskundig onderzoek moet uitgemaakt hebben, dat de prins niet wel bij het hoofd was. Dus werd het feit van een zelfmoord met voorbe dachten rade veranderd iu een tweege vecht onder ontoerekenbaren geestestoe stand. Door deze voorstelling heeft men de katholieke geestelijkheid doen afzien van een nadrukkelijk protest tegen een kerkelijken lijkdienst. De paus heeft vol gens den correspondent der //Daily News" een kerkelijke vergadering belegd, om uit te maken in hoeverre de prins, ge storven zijnde ten gevolge van een duel, aanspraak had op een christelijke begra fenis, die de kerk den duellist en den zelfmoordenaar ontzegt. De kardinalen hebben verklaard, dat men hier te doen had met een buitengewoon geval, daar de prins zijne daad in krankzinnigheid be dreven heeft. De paus is daarna gemach tigd dispensatie te verleenen. De keizer van Oostenrijk heeft hierop met eene warme dankbetuiging geantwoord, onder verklaring dat Zijne Heiligheid hem de allergrootste smart heeft bespaard. Ook de vele bewijzen van aanhankelijkheid van zijn volk hebben den beproefden vorst tot grooten troost verstrekt en hij heeft in verschil lende proelamatiëu daarover zijn diep ge voelden dank betuigd. LETTEREN EN KUNST. In de maand Maart e. k. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer Joh. M. Coenen zich als muziekdirecteur in Amsterdam kwam vestigen. Ter herdenking van dit feit zal er in het Paleis voor Volksvlijt op 15 Maart oen groot feestcon- cert worden gegeven, waarop, nevens andere werken van genoemden toonkunstenaar, een ge deelte van zijne jongste schepping, eenehodand- dat mijn neet in de verte, dan nog vier jaar den tijd zou hebben voor hij het ge vaar liep dat mijn vrouw mij had voor gespiegeld. z/Ziet u, zeide de juffrouw," het is toch voor een jongmensch wel aangenaam, hui- selijken omgang te hebben als hij van zijn bezigheden komt. Anders, we weten wal hoe dat gaat, gaan ze zoo licht naar cafe's en dat is op zoo jeugdigen leeftijd niet goed. Er heerscht onder mijne kinderen eene aangename toon, ze zijn altijd erg goed voor elkaar...." Plotseling werd zij in de rede gevallen door een heftig geschreeuw uit een aan grenzende kamer. //Leelijkertapekop!" klonk het, //blijf er at! laat los!" daaro; het geluid van klappen en een algemeen gehuil, waarop eeu geroep van: //Moe, moei" volgde. Moe was een beetje ont hutst over deze minder passende illustra tie van haar laatste woorden, met eeu flauw: „een oogenblikje, meneerging ze haastig heen en liet mij alleen met mijn gedachten. Ik hoorde hoe ze hem het zwijgen oplegde en ook hoe een kinder stem riep: „ik wil niet stil wezenlik wil mijn paard hebben!" waarop een paar klappen klonken, zoo hard, dat ze alleen van moe afkomstig konden wezen. Het gehuil begon nu nog harder dan te voren en daarop een dof gesnik van de beide vechtenden. Toen ze terugkwam stond mijn gezicht veel strakker dan een kwartier te voren en haar vergoelijkend: „kinderen kribben altijd, meueerl" was niet in staat mij van de gedachte af te brengen, dat deze huiselijke omgang zelfs voor een twintig- jarigen joDgen wel eens wat al te luid ruchtig wezen kon. Met frisschen moed begaf ik mij naar numero drie van mijn lijstje, hopende daar beter te zullen slagen, zoodat nummer vier te bezoeken onnoodig wezen zou. Helaas! daar stond op de vloermat een slager met groot misbaar zijn geld te eischen van vleesch geleverd iu de laatste vijf maan den. „Hier zou mijn bloedverwant onbe taald vleesch eten! Dat nooit!" Voorwaarts maar weer. Hoe zou ik alle wederwaardigheden, die mij nu nog overkwamen, naai eisch ba- schrijven. Mijn halletje zou er door uitzetten alsof er ditmaal gist iu gebakken was. Hier spraken de afgetrapte pantoffels en eeD groote scheur in de rok van de hospita van slordigheid, ginds duidde de dikke stoflaag die alles bedekte, morsigheid aan, elder» vond ik op den witten schoorsteen- teh» opera, getiteld: «Bertha en Siegfried*, zal worden uitgevoerd. Als eene hizonderheid wijze* wij er op, dat de sopraanpartij door de beroemde zangeres mej. Dyna Benmer uit Brussel, in het hollandsch zal worden gezongen, terwijl do ove rige solopartijen in handen zijn gesteld van mevr. Van Ophemert-Schwencke en de heeren Rog- mans en Orelio. Bovendien hebben de heeren Joseph Cramer en Chriatiaan Kriens, Kon. Saehs. kamer-musicus, beiden op dien avond honne talenten beschikbaar gesteld, terwijl het orkest aanzienlijk zal worden versterkt. KEROERliiS. Het volgende drietal is Vrijdag voor de Ned, Herv. gemeente te Haarlem vastgesteld dr. A. J. Th. Jonker te Ellecom, ds. J. C. Montijn te Schiedam, ds. W. Bolkonntein te Ter Aar. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 8 Febr. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep «Maria Jacoba», ach. Noordzij, met 80 levende, 150 doode k&belj., 3 lengen en 800 achelv.; terwijl door trekkers 2 tal haring werd aangebracht; levende kabelj. gold f2.35, doode id. f 1.85, leng f 4.35 per stuk, schelv. f 25 het honderd en haring f 7.85 per tal. KOLONIËN, MILITAIR DE PAR IE ME NI. Verleend-, een tweej, verlof naar Europa, we gen s ziekte, aan den kapt. van den generalen staf J. F. Breijer. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Hit de bataviasche bladen van 5 tot 12 Jan.J Gehuwd: A. Schultz tn Ch. J. Ch. Erdhrink, Djocdja. - L. H. Jesse en R. J. Donselaar, Me- dan. - Th. Heijman en M. H. ten Cato, Wira- dessa. [Pekalonganj. Balapoelang [Tegal]. - J. J. Blondeau en M. J. Jacobs. Batavia. Geboorten: M. J. Cohen Stuart-Ahendanoa, z., Buitenzorg. - J. V. Lieher—Goldman, d., Ba tavia. - C. F. van der Hart—Binnendijk, d., Sam bas. - B. Raupp-Sutorius, z., Pegansaan. - M. F. Leseur-Osmont, d., Batavia. - Mevr. P. Plan- tema, z., Trangkil. - J. van Heijningen—Bausch, d., Kota Radja. - Mevr. Royen, d., Bandjerma- sin. - Mevr. Witterland, z., Semarang. - A. valu Es-Meijer, d., Soerabaya. - M. A. Meiss-Schoo- rel, z., Magelang. - C. M. Lugten—De Bovy, z. - A. J. Bloemhard-Keyner, d., Tegal. Overleden: J. E. J. Jansen, 60 j„ Magelang. - Jongste kind van M. Houpt, 4 ar, Soerabaya.- J. R. Pieterg, 74 j., Batavia. - Dochtertje vaa J. K. Loos, Padantr. - W. F. Jacobs, 24 j., Ba- +avia. - J. Sovenhuysen, 85 j. - A. van Vliegen, Bandjermasin. - Von Specht, 85 j., Blitar. - Jongste kind van J. W. F. J. van Eecke, 10 m., Batavia. - Jongste kiud van A. Donleben, Batavia. ONDERTROUWD: 8 Febr. H. Spierings en H L. Schuurmans. - E. Hollants en M. P. M. Kimman. GEBOORTEN 9. Febr. A. Roo3ehoom de Vries-Kniper z. - 7. G. J. F. Andriesson-Vester d. - M. A. lekeis- heimer-van Niel d. OVERLEDEN 7 Febr. N. Guitonean-Molthof 37 j. Z. B. Spaarne. mantel in een hoekje de woorden Avertisse- ment auxlocataires. Embarras d'argent per- pétuel. On est toujours prié de donner de* avances/' de reden aan waarom de vorige huurder vertrokken was. „Verstaat u fransch, juffrouw?" vroeg ik onschuldig. „Neen meneer, de vorige meneer heeft dat op den schoorsteenmantel geschreven, het was een regel uit een beroemd fransch schrijver, zei hij." Zoo sukkelde ik verder, trap op, trap af, tot mijn knieën mij pijn deden en mijn maag begon te jeukon. Eindelijk op num mer tien meende ik het verlangde te hebben gevonden, 't Was bij een speksla ger. Alles zag er even rein en helder uit, de kleine kamer was goed gelucht, het beddegoed zag er frisch uit, de prijs was niet hoog. Voorzichtigheidshalve verbond ik mij echter nog tot niets, maar zou spoe dig bericht zenden. Nauwelijks was ik echter de gemakke lijke trap af, of er kwam een jong meisje naar gissing achttien jaar door den gang. Een Medusakop zou mij niet raeer hebben doen schrikken, want het meisje zag er zoo lief uit, dat mijn neef een hart van tabak moest gehad hebben om niet op haar te verlieven. Alweer vergeefs dus. Om iets te zeggen vroeg ik: „Zeker uw dochter, juffrouw?" „Neen meneer, mijn nichtje, dat bij mij te logeerer. is." „Te logeeren riep ik verheugd. „Voor hoelang 't Goeie mensch keek me verbaasd aan. „Voor een week of drie, meneer!" „Dus den lBden Maart is ze bepaald weer weg?" „Ja meneer, dan gaat ze weer naar Maastricht terug." „Dan huur ik de kamer, juffrouw riep ik verheugd en ging met een vrien delijk „goeden morgen 1" weer heen, ter wijl de juffrouw mij verbaasd aankeek, niet begrijpende wat het vertrek van haar nichtje met mijn plotseling besluit te maken had. Toen ik thuiskwam en mij na al die vermoeienissen duchtig versterkt had, zei ik: „Vrouw, ik ben nu klaargekomen en goed ookmaar ik heb zooveel moeite gehad, dat ik je verzeker dat ik bierbij plechtig afstand doe van alle familieleden in den derden en vierden graad 1" Fedelio. Waarschuwing aan huurders! Voortdurende geldverlegenheid. Men wordt altijd verzooht om voorsehot

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2