BINNENLAND. GEMENGD NIEUttS. Trekkingslijst van Premielotsn Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken aan. Hoe moest men de zaak op vatten. De jonge Baillioque zeide daarop dapper namens allen: «Wel, gij •weet wel, dat er geen nachtpartij geweest is, meneer Peyrusse I» «Of ik het weet I» zeide de gast heer lachend. Daarop voegde hij, voldaan over zijn wraak, er aan toe«Hoe het ook zij, gij hebt wel gedaan met mij het eerst ten mijnent te ont vangen. Zonder dat zou ik niet heb ben durven beginnen uit vrees dat ik het niet goed genoeg zou doen.» Twee als boertjes ge- kleede mannen uit Alkmaar bezoch ten deze week de botermarkt in De Rijp en wisten hunne boter voor een goeden prijs aan den man te brengen. Bij onderzoek bleek de waar kunstboter te zijn, waarvan door K. R., kooper van een partijtje, aangifte bij de politie werd gedaan, zoodat de bedriegers hunne straf niet zullen ontgaan. Men meldt uit Leiden: De dies natalis der Leidsche Hoogeschool werd Vrijdag aller minst door het weder begunstigd het was guur en regenachtig. Aan de feestvreugde deed dit evenwel geen afbreuk. Groote aanplakbil jetten hadden de komst van Koning Milan, van Stanley met Jack the Ripper in zijn gevolg en andere mannen van den dag aangekondigd, ook eene conspiratie tegen de H. IJ. Spoorweg - maatschappij voorspeld. De bedoelde personen trokken dan ook in de middaguren Leidens stra ten door en ondervonden de be langstelling van een groot deel der bevolking. De straatjeugd ontving ook nu meer sinaasappelen dan in het geheele overige gedeelte van het jaar en van de ouderen onder vonden ook nu de meesten, dat aan geregelde werkzaamheden op dezen dag te Leiden niet gedacht kan worden. Velen woonden dan ook op de Burgersocieteiten de bezoeken van het bestuur der Studentensocië teit en de contrabezoeken bij, waar de gebruikelijke plichtplegingen niet verzuimd werden. Het ernstiger gedeelte der feest viering bestond in de redevoering van den rector-magnificus prof. dr. J. M. Van Bemmelen over «De nieuwe richting in de anorganische Chemie», terwijl spreker natuurlijk niet naliet het overlijden van prof. Rauwenhoff te herdenken. Dit sterf geval was oorzaak, dat het diner der hoogleeraren en de serenade der studenten achterwege bleven. Niet gering was bij velen de spanning, hoe het aaD het spoor wegstation zou toegaan. In de laatste jaren werden de treinen tus- schen 4 en half 5 door de gecostu- meerden bestormd en de reizigers op al of niet hardhandige, maar hun in elk geval onaangename wijze lastig gevallen. Telkens werd hierover geklaagdmaar thans waren eindelijk krasse voorzorgen genomen om daaraan een einde te maken. Thans bleef alles rustig, dank zij die afdoende maatregelen. Indertijd werd een zout- zieder te Dordrecht, door de arr.- rechtbank aldaar veroordeeld tot eene geldboete van ruim f 400,000. Donderdag werd voor het Hof te 's Hage deze zaak in appèl behan deld. Belangwekkend was de vraag, of ten deze het appèl regelmatig was ingesteld en vervolgd. Op verschillende gronden werd door den Rijksadvocaat jhr. mr. De Brauw betoogd, dat het appèl, ten deze onregelmatig ingesteld, niet ontvankelijk was, terwijl mr. Jac. Van Gigch met kracht het tegen deel betoogde. Bij de heinde en ver be kende «waarzegster aan Nieuwer- brug», onder den rook van Heeren veen, komen nog voortdurend allerlei menschen, soms uren ver uit den omtrek, om door haren profetischen blik het geheim der toekomst ont sluierd te zien. Zoo hebben dezer dagen eenige mannen echte kinderen dezer eeuw 1 het orakel gevraagd of dezen winter de groote friesche hardrijderijen zullen plaats hebben. «De internationale hardrijderij», al dus klonk het uit haren mond, «zal in de maand Februari doorgaan, «dosh», ging ze voort, terwijl haar gelaat eene diep sombere uitdruk king aannam, «zij zal menschen- levens kosten. Tusschen de drie- en vierhonderd zullen hun dood vinden in het water, en ook gij, die thans met mij spreekt, zult eene prooi der golven worden». Dat in Friesland nog wel vraag is naar oorijzers, en dit soort hoofdtooisel nog wel niet zal ver dwijnen, kan blijken uit de omstan digheid, dat de heer T. Hofman te Kollum, de voornaamste oorijzerma ker in de provincie, gedurende 1888 nog 500 stuks heeft afgeleverd. (Leeuw. Ct.) Te Luik is een apotheker, die bij vergissing een geneesmiddel, bestemd voor uitwendig gebruik en vergift bevattende, met een ander voor inwendig gebruik verwisseld en afgeleverd had, tengevolge waar van een zieke zou zijn bezweken, door de recktbaok aldaar van de beschuldiging van onwilligen dood slag vrijgesproken, als zijnde niet bewezen, dat de dood het gevolg der vergissing is geweest. De recht bank nam echter aan, dat het toe gediende verg ft de ziekte van het slachtoffer heeft verergerd en ver oordeelde den beklaagde te dier zake tot eene boete van 1000 fr. en 200 fr. schadevergoeding. Koningin Victoria heeft bepaald, dat dames, die door ziekte, gebrekkigheid, of hoogen ouderdom verhinderd zijn op haar recepties in galacostuum te verschijnen, hoog- sluitende japonnen zullen mogen dragen. Er is te Devonport, in Ierland, een meeting gehouden,waar verschillende resoluties aangenomen zijn, op de wenschelijkheid wijzende, dat de heer Balfour zich terug- trekke. Na afloop had een zondelinge pro cessie plaats. Bij het licht van toort sen droeg men een reusachtige dood kist rond, waarin, naar het verbeel den moest, de onderdrukkiDgswet grafwaarts werd gedragen. Op een gegeven oogenblik echter brak er tusschen de deelnemers aan dezen optocht en eenige personen, die de manifestatie afkeurden, een gevecht los. In een minimum van tijd was de kist verbrijzeld en tot een aan tal houten projectielen terugge bracht, waarmede de beide partijen elkaar te lijf gingen. Verscheidene lieden werden gewond. De politie slaagde er niet dan met moeite in, de orde te herstellen. Boulanger is thans te Nizzahij zal, zegt men, van daar naar Corsika gaan. Een der grieven van Boulanger tegen zijn vrouw is, dat zij niet tot hem kwam toen men hem ernstig gewond waandezij rechtvaardigde haar wegblijven door de bewering, dat de tegenwoordigheid van een andere vrouw haar dit belette en dit is, volgens den generual, een lo gen. De dame, die hem toen ver pleegde, was de vrouw van een vriend (dit bewijst niet veel); zij deed dat op verzoek van haar man en werd in de verpleging bijgestaan door Boulangers eigen dochter Marcelle, thans mme. Driant. De politie te Bordeaux heeft de hand gelegd op een ge vaarlijk wezen, dat twee weken ge leden eene vrouw vermoordde en trachtte, het lijk van zijn slacht offer te verbranden. Een aantal po- litie-agenten, bijgestaan door met stokken en vlegels gewapende boe ren, maakte jacht op hem. Eindelijk viel de moordenaar, door een kogel in den nek getroffen, neder. Zijn naam blijkt Agnez te zijn en hij ziet er uit als een boschmensch met lange nage.s en lang, woest neer vallend haar. Een eigenaardig feest werd dezer dagen in een lokaal in de Brunne strasse te Berlijn gegeven, namelijk een gemas kerd negerbal, dat georganiseerd was door 60 aldaar wonende zwar tjes. Onder de klanken van twee muziekinstrumenten in den vorm van mandolines, een fluit en casta gnetten werden de dansen uitgevoerd, meestal door één of twee negers, terwijl de overig' n zongen of met hun voeten op de maat stamp ten. Te middernacht hield een groote neger, een ware Hercules, een gods dienstige toespraak. Daarna ging men aan tafel. Vele gehuwde negers hadden hun vrouw meestal een berlijnsche schoone en hun kinderen mede gebracht. Lifchin, de russische lyrische dich ter en componist reisde eens in ge zelschap van een «populair» komiek zanger. Spoedig waren zij in een gesprek gewikkeld over concerten en theaters. De café-chantant-be- roemdheid kende Lischin niet, dien hij waarschijnlijk hield voor een pianist van minderen rang en sneed geweldig op over zijn fabelachtig succes van lauweren, gebroken har ten enz. Toen het gesprek op de muziek kwam, zeide de zanger: «Kent gij misschien eenige com ponistenen musici in St.Petersburg?» «Ik ben een weinig bekend met Lischin,» antwoordde de componist. «Welke van hem Grischa?» «Ja, Grischa Alexandrowitch.» «O, ik ben zeer intiem, ik logeer altijd bij hem te St. Petersburg.» «Inderdaad?» «Ja zeker, ik heb hem groote diensten bewezen bij zijne compo- sitiën.» «Is 't mogelijk?» «Ik kan u zeggen dat zijne opera's wemelen van aria's die ik gecom poneerd heb.» «En zegt hij dat ze van hem zijn «Ja, dat is te zeggen met eene kleine verandering hier en daar.» «Inderdaad, ik zou dat niet van hem hebben gedacht.» «Op andere punten is hij een zeer bescheiden mensch. Intusschen, ik moet niet ver geten dat hij mij een honderd roe bels schuldig is.» Hier sprong Lischin van zijn zit plaats op. «Nu mijnheer dat is genoeg. Gij hebt niets dan kwaad van Lischin gesproken, dat ik stilzwijgend heb aangehoord, maar nu gij zegt dat gij geld van mij krijgt....» «Van u?» «Ja, ik ben Lischin.» De zanger verliet vol schaamte den trein aan het volgende station. Zijt gij de chef-kellner, vroeg een gast in een hotel aan een opzichtig gekleed persoon, die welbehaaglijk tegen de deurpost leunde. Ja, mijnheer, ik dien in die kwa liteit, maar mijn eigenlijke titel is «superintendent van de restauratie- zaal.» Bij het candidaats-examen der ju ridische faculteit. Professor. Wat zoudt gij, als cu rator over een minderjarige erfge name doen Kandidaat. Haar trouwen, profes sor, ter besparing van alle verdere kosten en moeite. VAK II tot 15 FEBRUARI 1889. 11 Febr. 4 pc. Parijs fr. 500. 1876. 15 v Stad Freiburg k fr. 10 1878. 15 n 8 pc. Oostenrijksche Boden Cre- di t-Anstalt a fl. 100 1880. 15 a 3 pc. Aandeelen Luik A fr. van 1874. 15 o 8% pc. Panama A fr. 400 1888. raifïiirsügssïE», Aïskïerbak, 9 Febr. D« prQsan der Aardappelen waren als volgt faieufho Dokkumer Jammen 8ka 3,50, ditc ^rantker Jammen f 8,a 3.25, do. Engelse!» 2,50 a 2,60, do. Muntergche f0.a 0, Zseuwache Spuucbe Jammen f 4,a 5,ÖtW. Biaawe f2,20 a 2,60, Pruisische Hamburger? f4,50 a 4 70, Sakrisshe Roode £1,50 a 8, Zeeuwache Poters f 0,4 0,do. Flakkeeache f 8.50 a 4,20, dite Blauwe f 0,a 0,Hille- gommer do. f 0,a 0,Haarlemmer id. f 0, a (J,alien per Hl. Aangevoerd 0 versche ladingen. Suiker: Biet en Geraffineerd kalm. Petroleum onveranderd. or levering onveranderd, Maart f200, Mei f204, Nov. f207. Nalearlng van de Commissie voor den Graac- .udel. Rogop levering iets lager, Maart f118, 119,120, Mei £120, 121, 122, Oct. f 126, 125. toteerlng van Mensa k Thole. KooUaad op S00 Kg, Olie stil. Lijnzaad prijshoudend. Raapolie vast, vliegend per 100 Kg. f 85, lo. Mei f 81lo. Sept. Des. f 26%. lijnolie onveranderd; vliegend per 100 Kg. f21, 203/4l lo. Maart Mei f21, 207 1, lo. Juni/ Aug. f 21b,,, 21'/5, lo. Sept./Dec. f2174. Raapkoeken f 95 a 105 per 1040 stuks Lijnkoeken f 9 50 a 12,50 per 104 stuks. Hoorn, 7 Febr. Kaas: Ter waag gewogen 74 stapels, wegende 20,496 kilo. Hoogste prijs kleine Gras f 28,50, Hooi id. f 0,Commissie di. 27,middelbare f 0, Leiden, 8 Febr. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt4 Stieren £68 a 142, 96 vette Ossen en Koeien f118 a 254 of f 0,54 a 0,66 per Kg., 98 Vare id. f 89 a 185, Graskalveren f 0.a 13 vette id. f81 a 75 of f 0,75 a 0,95 per Kg., 26 nuchtere id. f 4,a 9,130 vette Schapen f 18 a 82, of £0,50 a 0,55 per Kg., 42 weide do. 14, a 22,Lammeren f0,a 0,20 magere Varkens f 16 a 24, 66 Biggen f4,75 a 10,0 Paarden f a 99 Kalf- en Melkkoeien f 92 a 230. Leiden, 8 Febr. Aangevoerd 9 partijen» Goudsche Kaas f14,a 18,Derby a Leidsche, de 150 küo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0, SttKVBDAM, 9 Febr. Moutwijn i 8 75, Janover 14 25, Aast» Proef f15 50 Spoeling-Bsujo 1,80, dito Commissi-» 1 90. Zwolle, 8 Febr. Boter, Prima Gras f 31, a 32,50 afwijkende f 29,a 30,2e soort f24,— a 25,50. TE HAARLEM. Op Zondag 10 Perbuari 1880. Groote Kerft, Voorm. 10 ure, Snethlage. Nam. 2 ure, J. C. Boon, pred. te Beverwijk, 's Avonds 6 ure, Smeding. Nieuwe Kerft. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk Voorm. 10 ure, Brutel de la Ririère. Woensdagav. 7 ure, Jaarvergadering der Afd. Haarlem van de Ned. Zend.-Vereeniging. Spre kers: Smeding, verslag, J. H. Wiersma, pred» te Amsterd., rede. Bij het einde der samenkomst wordt aan de uit» gangen geco'lecteerd voor het werk der Ned. Zend.-Vereeniging. Bakenetser Kerk (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Moeton. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 are, Mnlder. Woensdagav. 8 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schttel. Donderdagav. 8 ure, Schotel. Luthersche Kerk, Voorm. 10 ure, Mees. Avonds 6 ure, Poolman. Kerk der Vereenigie Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandijk, 's Avonds 6 ure, de Vries. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet, pred. te Sandpoori. Met medewerking van het Zangkoor. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Noorderkerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 are, Langhout. Woensdagavond 8 ure, Laughout. Doopsbediening. Chr. bewaarschool Lange Heer en vest.-j Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 11 l^enz. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Hoog. Bijbellezing. Lokaal JongelingsYereeniging Lange Annastraat. Donderdagav. 8 nre, Knottenbelt. Bijbellezing. Ds. de Lanoy kan zijne catechisatiën nog niet waarnemen. #£01 De heer Bremer verzoekt zijne leerlingen van Maandagavond, die wenschen aangenomen _te worden, op de gewone uren aan zijn hnis.^ Nederd. Herv. Kerk, Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Collecte voor de^kork. Nam. 45/ï ure» geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 nre, A. C. üuker, em\ pred. te Haarlem. Evang. Luthersche Kerk Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. BIoemendaaBo Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2Ya ure, J. D. van Arkel. HeeimsKede. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma, pred. te Spaarndam» Hlllegom. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 ure, M. Bachli Fest. Santpoort», Voorm. 10 ure, B. Tideman Jr., pred. te Hiarlem. Spaarndant Voorm. 10 uve, geen dienst. Nam. 2Ya ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9Ys ure, J. C. Boon, pred. te Beverwijk. 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2Ys ure, O. Schrieke. Gedurende deze samenspraak was er geen stukje van Jupiters lichaam te zien; maar het diertje, dat nu naar be neden hing, was zichtbaar aan het einde van het koord en glinsterde als een bal van zuiver goud in de laatste stralen der ondergaande zon, die ook nog zwakjes de plek ver lichtten waar wij stonden. De Scarabaeus hing vrij van alle takken en waDneer hij gevallen was zou hij juist aan onze voeten zijn terecht gekomen. Legrand nam onmiddel lijk de zeis en maaide daarmede de distels en het gras weg over eene ronde oppervlakte van ongeveer twee drie el middellijn, juist onder het insect, en toen hij daarmede ge reed was, beval hij Jupiter bet koord los te laten en naar omlaag te klimmen. DaaroD nam hij een pin en dreef die zorgvuldig in den grond, nauwkeurig op de plaats, waar het beestje was ge vallen en haalde vervolgens een zakmaat te voorschijn. Het eene einde daarvan aan dat punt van den boom vastma kende, dat het dichtst bij de pin was, ontrolde hij de maat tot hij de pin bereikte en toen verder in de richting van de lijn die op deze wijze tusschen den boom en de pin getrokken was, tot over een lengte van vijftig voet waarbij Jupiter den weg met de zeis vrij maakte. Op de plek die zoodoende bereikt werd, sloeg Legrand een tweede pin in den grond en beschreef rondom deze als middelpunt, een ruwen cirkel van omstreeks vier voet in diameter. Toen nam hij een spade, reikte er een aan Jupiter en een aan mij en verzocht ons zoo vlug mogelijk met graven te be ginnen. Om de waarheid te zeggen, was zulk werk mij nooit welkom geweest en op dat oogenblik zou ik er zeer gaarne voor bedankt hebben, want de nacht viel en ik was door hetgeen ik reeds achter den rug had tamelijk vermoeid; maar ik zag geen kans om er mij aan te onttrekken, en vreesde de kwade luim van mijn vriend door een weigering op te wekken. Had ik op Jupiters hulp knnnen rekenen, ik had geen oogenblik geaarzeld den dwaas met geweld naar huis te voeren, maar ik was te zeer overtuigd dat de neger voor het persoonlijk overwicht van zijn meester zou zwich ten, dan dat ik met eenige kans op goeden uitslag iets had durven wagen. Ik twijfelde er niet meer aan of Legrand was aangetast door een dier bijgeloovige denkbeelden uit het Zuiden over het aanwezig zijn van verborgen schatten in de een of andere onbezochte wildernis en dat zijn phantasie was geprikkeld door het vinden van den Scarabaeus, of, misschien, door Jupiters stijfhoofdigheid, die nu maar eenmaal in het beestje een kever van zuiver goud zag. Een geest, welke voor krankzinnigheid vatbaar is, zou spoedig onder dergelijke suggesties bezwijken in 't bi zonder wanneer zij overeenstemmen met vroeger opgevatte lievelingsdenkbeelden en toen herinnerde ik mij het gezegde van den stumper, dat het beestje «de voorbode van zijn fortuin» was. Kortom ik was droevig verontrust en verward, maar ik besloot van den nood een deugd te maken en gewillig te graven en daardoor des te eerder Legrand door aanschou welijk bewijs te overtuigen, dat zijne verwachtingen visi oenen waren. De lantaarns waren aangestoken en wij werkten alle drie met een ijver een betere zaak waardig. Toen het schijnsel der lantaarns ons verlichtte kon ik niet nalaten op te mer ken welk een schilderachtige groep wij vormden en hoe vreemd en verdacht ons werk moest hebben toegeschenen aan dezen of genen, die toevallig de plaats voorbijgekomen was waar wij ons ophielden. Wij werkten twee uur laug gestadig door. Er werd wei nig gesproken en wat ons het meest hinderde was het gehuil van den hond, die een buitengewoon belang in onzen arbeid scheen te stellen. t, Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 6