Hij schenkt zijn vertrouwen en hij schenkt let onbeperkt: //En zij zullen tot éen vleesch zijn. Ik sta dus uw verzoek toe. Bedingen maak ik er niet bijl" schrijft hij. Maar er ligt iets nederbuigends, iets ko ninklijks in het schenken van dit ver trouwen. Er bestaat van Da Costa een portret uit zijn jongelingschap, geheel verschillend van dat uit lateren tijd, hetwelk in de uitgave van zijne gezamenlijke dichtwerken is opgenomen en dat hem als den gemoe delijken christen voorstelt. Het eerste con- terfeitsel toont hem in achtelooze houding en in een kleeding, die een hoveling niet misstaan zou. Zooals hij zich daar voordoet als page, als edelman, vertolkt hij ons uitnemend den voornamen adeltrots van zijn karakter, verklaart ons ook het woord van de Ciercq: tfJe zult er komen door de vrouwen." Het is opmerkenswaardig, dat dit woord later in geenen vorm herhaald is. Waarom niet? Men kan hier gissen, dat dit in verband staat met het mysterie in Da Costa's leven, waarin de vrouw een rol speelt, en waaromtrent zijn beste vrien den het niet verder konden brengen dan tot vermoedens. Om dit profetische en koninklijke, dat Da Costa in zijn jeugd in zoo sterke mate kenmerkt te verklaren, moeten wij zijne eerste omgeving kennen. Wij hebben ons hem voor te stellen als een talentvollen jongen van vroegtijdige ont wikkeling. Als eeuig kind, vertroeteld door zijn ouders, is hij eigenzinnig, lichtgeraakt, spoedig aanstoot nemende. Men denkt aan hem, waar hij in zijn gedicht //Abraham" de kindschheid van zijn held schildert. Hij is van portugeesch-iraëlietische afkomst. De joden waren door de revolu tie staatsburgers geworden als ieder en het geheimzinnige waas der ballingschap was van hen weggenomen. Als diplomaten, als geneesheeren hadden zij vroeger door hun verkeer aan de verschillende hoven grooten invloed uitgeoefend. Het waren mannen van trots geweest, die spaansche en por- tugeesche joden; ballingen, die het ge meenschappelijke bezit der overleveringen van vervlogen grootheid en harde onder drukking als een gesloten en samenhangend geheel had gesteld tegenover de christen wereld, waarop zij van uit hunne hoogte neerzagen. De moderne staats regelingen hadden hen vernederd door hen de weldaad van gelijkheid in rechten met andere burgers op te dringen. Er was in 't laatst der 18de eeuw voor hunnen invloed een tijd van verval ingetreden. Eu wij hoo- ren den gekrenkten trots beven in zijn woor den, wanneer wij Da Costa, die zie heen af stammeling rekende der koningen vau SpaDje en Portugal, hooren gewagen van zijn //subalterne mercantiele positie." Hem zijn al de trekken eigen van den laatste van een groot ras. Hij bezit de bloem der eigen schappen, maar in een graad van verfijning en van gevoeligheid, die zijn eigen uitspraak waarschijulijk maken, dat hij nooit éen dag gelukkig is geweest. Het contrast, dat Da Costa maakt met zijn oom Immanuel Capadose werpt het volle licht over die eigenschappen. Capa dose is het type der joden van voorheen, #een man van oneindige ressources" zooals zijn neef hem noemt, een forsch en on weerstaanbaar karakter, iemand die weet te verwerven, wat hij verlangt; die als genees heer van Lodewijk Napoleon, de joden heeft weten te beschermen in spijt van Napoleon. Hij vereenigt het taaie, het be wegelijke, het practische van het israe- lietische volkskarakter in zich. Hij is in den volsten zin des woords //een jood", zonder het godsdienstige. Zie daarte genover Da Co8ta.Hij is dichter.Zijn gemoed is een, is uitsluitend een bron van poëzie, weerspiegelende het beeld van den Aller hoogste. Hij is doordrongen van, hij leeft alleen in het gevoel der afhankelijkheid van zijn God. Hij levert ons het beeld van sommige profeten van 't Oude Testa ment. Hij is profeet. Maar de laatste der profeten. (Slot volgt.) Axrondissements-Rechtbank TE HAARLEM, Zitting van Donderdag 14 Februari 1889. {Slot). D. J. heeft, omdat notaris Schel- tus hem op eene verkooping borg tocht vroeg en geen geld wilde aannemen, dezen toegevoegdjij met je vaile kop, je bent een mooie vent, je bent net zoo min als ik!» en later zou hij den notaris in diens kantoor hebben bedreigd. 5 dagen gev. luidt de eisch. De verded., mr. F. W. van Styrum acht de toegevoegde woorden geene beleediging en meent dat het niet bewezen is, dat bekl. in het kan toor het eerst dreigde. Hij hief, zegt pl., den arm eerst op toen de notaris een revolver voor den dag haalde. Pl. concludeert dus tot vrij spraak, subs, tot het opleggen eener geringe geldboete. Uitspraak over 8 dagen. Twee kleine jongens, Jacobus Smits en Rutgerus Akersloot, zijn beschuldigd van met behulp van Gerardus Pekela, zinken pijpen van drie perceelen eu ijzer van de Melk- brug te hebben gestolen en verkocht. De beide eersten bekennen, P. ontkent. Daar Akersloot een zeer ondeugende jongen is (voor eenige dagen worgde bij bijna zijne groot moeder) luidt de eisch voor hem 4 jaar gev., voor S. 1 jaar en voor P. vrijspraak. J. E. M. P., stalhouder alhier, is indertijd door bet kantongerecht al hier veroordeeld tot f 15 boete, omdat hij voor de Groote Kerk komende met zijn rijtuig, terwijl er orgelcon 6ert was, niet voldeed aan de orders van den surveilleerenden agent van politie. De Hooge Raad vernietigde dat vonnis wegens een gebrek in den vorm en verwees de zaak naar deze rechtbank. De subs. off. van just, requireert bekl.'s veroordeeling tot f 15 boete subs. 5 dagen hecht., wegens over treding der politie-verordening en in al de kosten. Ten slotte stonden nog terecht: J. B., slager te Graft en D. S. koop man te Schermer, wegens mishan deling, req. elk f 25 boete of 10 da gen hecht.J. V. arbeider te Haar lemmermeer mish. req. 7 dagen gev.; N. K. arbeider te Bloemen daal, strooperij, req. 5 d. gev. De rechtbank deed daarop de volgende uitsprakenJ. V. los werkm. HaaHem, diefstal, 3 d gev.; D. P., smid te Haarlem, weerspann. 8 d. gev.G. P. scheepmakerskn. Monnikendam, diefstal, 2 maanden gev.; M. E., werkman te Aalsmeer, diefstal, 14 d. gev.; H. P. S. visscher P. G. S. smid en J. Ie M. visscher te Oegstgeest, strooperij en bedreig, de eerste 1 jaar en 3 m. gev., de tweede en derde elk een jaar. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlem's Dagblad 1 gep. militair zoekt bezigheden. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 kleermakersaankomeling, 1 horlogemakersleerling, 1 timmer- mansleerling. Op een vastenavondpartijtje, den 12den dezer nabij Hoofddorp, ont stond woordenwisseling, waardoor een der gasten zóó driftig werd, dat bij den gastheer en diens vrouw en een anderen gast een pak slaag toediende en 14 glasruiten stuk sloeg. Zijn meisje was inmiddels gevlucht naar een der buren. Haar willende gaan balenwerd den woesteling daar echter de toegang geweigerd, ten gevolge waarvan hij ook daar eenige glasruiten verbrij zelde, waarop hij door de politie in verzekerde bewaring werd gebracht. Donderdagavond hebben er te< Beverwijk in de vergadering van het f Leger des Heils», ernstige on geregeldheden plaats gehad. Niet dan met groote moeite gelukte het de politie de orde te herstellen. Eerst te middernacht was alles weder rustig. Heden (Vrijdag) verlaten de sol daten van het Heilsleger tijdelijk de gemeentezoodat er voor dezen avond geen vrees voor rustverstoring bestaat. AANBESÏÊÖI&IGÖ, Voor de Donderdag door burgmeester en wethouders te Haarlem gehouden aan besteding van het sloopen van den boven bouw van de Kruisbrug over de Nieuwe Gracht tot ongeveer aan de waterlijn of 80 cM. boven A. P., het maken van een nieuwen bovenbouw op de bestaan blijvende metselwerken met gemetselde landhoofden, pijlers, vleugelrauren enz. zijn ingekomen 7 inschrijvingen; hoogste f 32.648, laagste f 21.4-10. Beslissing Donder iag a. 4. Voor de verhuring van een stuk weiland, gelegen aan de Oude Brouwers kolk aan de Houtvaart, onder de meente Heemstede, groot 49 A., 40 cA., voor den tijd van 5 jaren, zijn 4 inschrij vingen ingekomen. Hoogst f50, laagste f 83 per jaar. Beslissing Donderdag a. s. B i X N li ft I i). De minister van Marine brengt, krachtens machtiging des Kouingster kennis van belang hebbenden 1° dat in dit jaar bij het Kon. Instituut voor de Marine te Wfilemsoordna afgelegd ver gelijkend examen, kunnen geplaatst worden20 jongelieden als adel borst voor den zeedienst. Nadere bizonderheden bevat de St.-Ct. Het bericht, dat deTweede Kamer den 26sten dezer weder bij een zou komen, is onjuist. Wij ver nemen, dat vóór den öden Maart in geen geval eene zitting zal worden gehouden. Avondp Ook Nederland heeft een uitnoodiging ontvangen vau de re geering der VereeDigde Siaten tot het houden eener conferentie over de middelen, waardoor ongelukken op zee kunnen worden voorkomeu. Het hoofdbestuur van den «Dienstplichtbond» is thans gevormd. Het bestaat uit de vol gende heeren H. R. Folmer, voor zitter A. F. de Sanornin Lobman secretarisE. Okma, penningmees ter; den gepensioneerden kapitein van Eeck en dr. A. H. G. P. van Es, rector van bet gymnasium te Amsterdam. Aanhet eindedezermaand wordt bet honderdjarig beslaan ge vierd der academie te Georgetown in Zuid Carolina. De senaat der universiteit te Amsterdam is uitge- noodigd zich te doen vertegenwoor digen op bet eeuwfeest van de oudste hoogeschool der Vereeuigde Staten. In Mei van bet vorige jaar werd door een tiental neder- laDdscbe jongelieden eene Nederland sche Tuinbouwvereeniging opgericht te Londen, zicb ten doel stellende door besoreking van zaken op tuin bouwgebied de kennis onderling te vermeerderen, den vriemchapsband te versterken en zoo den bloei van den nederlandscben tuinbouw te be- vorderen. Alle nederlandsch sprekende vak- genooten, welke Engelands kwee- kerijen komen bezoekenworden uitgenoodigd steun en medewerking aan deze Vereenigiüg te verleenen, om zoo tot baren groei en bloei bij te dragen. Maandagnacht omstreeks half esn is op de Marnixkade bij het Haarlemmerplein te Amsterdam een beer, die zich van eene muziek uitvoering huiswaarts begaf, door een vijftal opgeschoten jongens aan gerand. Zij rukten hem den gouden bril van bet gezicht, en hadden hem, voor dat de aangevallene goed be greep, wat er met hem gebeurde, tevens van zijn gouden horlogeket ting beroofd. Daarna hebben zij zich ijlings verwijderd. Er was op het oogenbiik van bet misdrijf geen po litie in den omtrek. Uit Edam wordt gemeld: De schade aan de zeedijken toe gebracht door den jongsten storm is buiten verwachting gering. Zij draagt slechts f 335 over den afstand van Schardam tot Monnikendam. De goede zorgen en groote kosten aan bet onderhoud der zeedijken besteed hebben dus thans vrucht gedragen. Uit 's-Hage wordt ge meld Er worden hier pogingen aangewend om, indien de omstan digheden bet toelaten, de veertig jarige regeering van Z. M. feestelijk te vieren. De vereeniging «Medusa» beeft de voorzitters van verschillende vereenigingen bijeengeroepen tot eene vergadering, waarin besloten werd, dat het bestuur van «Medusa» voorloopig als commissie werkzaam zou zijn om andere baagscbe ver eenigingen tot samenwerking aan te sporen. In eene gecombineerde vergadering der toegetreden besturen zou dan het plan worden vastge steld en eene feestcommissie be noemd. Twee oude luid j es, die een schuit liggende aan de Veer kade te 's Hage bewoonden, werden Donderdagnacht op minder aange name wijze gewekt. Door een lek in bet vaartuig was bet water naar binnen gedrongen en stond reeds voor de bedstede, toen de oudjes ontwaakten. In der haast grepen zij de noodige kleedingstukken en verlieten hunne drijvende woning, die spoedig daarna zonk. Den volgenden ochtend heeft men het vaartuig weer boven water ge haald. Men meldt uit Scheve- uingen De Ben Avon is vlot gekomen. Het was nog niet zeker of door de storing in het lossen, tengevolge van het ruwe weder heden het afbreDgen in zee doorging. De Dina Cornelia (waaromtrent Donderdag ochtend ten onrechte be richt werd dat zij gezonken was) is te half acht met groot gevaar aan wal gekomen. Zij werd hoog op het strand getrokken, doch is zoo ont redderd, dat zij niet dan een wrak gelijkt. Men bericht uit Katwijk, dat de visschersvloot aldaar gelukkig behouden is gebleven. De schade bepaalt zich hoofdzakelijk tot het verlies van inventaris. De politie te Utrecht heeft zekeren v. d. P., een oude bekende der justitie, aangehouden, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld tij dens den brand in den huize Bun schoten te De Bilt, ten nadeele van den bewoner jhr. S. Woensdag zijnteNijme- gen door de politie gearresteerd Ferdinand Mittmann en Wilhelm Damschen, de beide gevaarlijke duitsche straatroovers, die Zondag avond jl. uit de gevangenis te We zel zijn ontvlucht. In afwachting van hunne uitlevering aan de duit sche justitie, zijn zij naar de gevan genis overgebracht. Dinsdagmorgen werd in de sneeuw dicht bij Hijken onder de gemeente Beilen bevroren gevon den zekere J. W. Schipper, bakker daar ter plaatse. Naar zijne woning gebracht overleed de ongelukkige spoedig tengevolge van de doorge stane kotl. Hij was den vorigen avond zeer laat en alleen huiswaarts gekeerd. Het ongeluk ie toe te schrijven aan misbruik van sterken drank. Een paar dagen geleden werd aan den brievenbesteller J. v. A. te Zevenaar, ter bezorging ge geven een fleschje, bevattende eene vloeibare stof, welk fleschje als postpakket was aangekomen. De man stak het fleschje zorgvu dig in zijn broekzak, daar hij bang voor breken was. Opeens ontplofte het fleschje, met het gevolg, dat zijne kleederen doortrokken en zijn been bevochtigd werden met dat vocht en hem een gat in 't vleesch werd gebrand. De arme man lijdt ver schrikkelijk. Te Willemstad is een rijksdaalder met de beeltenis van Z. M. Willem IH, jaartal 1871, aan den gemeente-veldwachter ter hand gesteld, welk muntstuk vermoede lijk geoordeeld zal worden «valsch te zijn». De deugniet, door wiens handen dat kunstgewrocht is ontstaan, heeft zich in zijne jeugd ongetwijfeld meer op schurkenstreken dan op de beoefening der nederlandsche taal toegelegd, want in het randschrift dat rond bedoeld stuk is gegrift, komt eene taalfout voor. (N. B. C.) Uit Vlissingen wordt gemeld Naar vernomen wordt, heeft er Donderdagnacht tegenover het fort de Nolle eene zeeramp plaats ge had, waarbij twea opvarenden, vader en zoon, zijn verdronken, een zwaar gekwetst aan wal is ge bracht, terwijl zich nog een persoon aan boord bevindt. Het scheepje is een zoogenaamde engelsche barge en was met teer geladen. Dinsdagavond hebben twee personen te Gaanderen, nabij Terborg, om eene nietige oorzaak twist gekregen, die zoo hoog liep dat de een met eene spade den ander een slag op het hoofd toe bracht, die aan het behoud van diens leven doet wanhopen. Beiden zijn gehuwd en huisvaders. Uit Terborgh wordt ge- meld: 38 vormers aan de ijzerfabriek «Vul- caansoord» alhier hebbeD Woensdag het werk gestaakt, omdat zij niet wilden toegeven aan den eisch der firma Von Raesfeld, De Both Co., eigenaars der fabriek, om tot 12 uren des nachts door te werken. Uit Kampen meld men de volgende tragische gebeurtenis Schipper Ter Wee van Zwartsluis lag Woensdag met zijn schip te Kampen en bezocht toen zijn ge huwden zoon. Schoondochter en kleinkinderen waren verkouden, en daar hij daarvoor aan boord een probaat middeltje had, zou hij dat eens even gaan halen. Spoedig kwam hij dan ook met dat middeltje waren om een mannenhart te boeien. Ea Natalie, die aan niets minder dacht dan aan het ver overen van een mannenliefde, zong met haar gansche on bewuste bevalligheid, met haar volle altstem, een dier zuidelijke liederen die door hun weemoedige melodie een gevoelvol mensch de tranen in de oogen brengen. Het waren treurige woorden die zij zong, het was de klacht eener slavin, het verlangen naar vaderland en naar geluk, en de zangeres legde haar eigen ziel, haar eigen gedachten in die droevige woorden. Met kloppend hart luis terde Lionel von Raven naar den zaDg van het meisje en toen zij zweeg heerschte er een oogenbiik eene stilte, die wel sprekender was dan de woorden van dank, welke mensche- lijke lippen uitspreken konden. Raven verroerde zich niet en sprak geen woord. Melleville echter, die minder fijngevoelig was, verbrak de betoovering waarin hij zich bevond. Hoe vindt gij het lied? vroeg hij en Raven schrikte op als uit een droom. Hoe ik het vind? herhaalde hij, dat is de goede uitdrukking niet. Vergeef mij, ik was te verrukt om u te danken. Dan hebt gij mij op de wijze gedankt, die mij het liefst is antwoordde zij glimlachend en zij wilde het speeltuig wegleggen, toen hij zeideAch neen, nog niet. Zing mij nog een lied, als gij niet vermoeid zijt en vergeef mij mijn zelfzuchtig verzoek. Zij wordt niet spoedig vermoeid van het zingen en zingt mij vaak uren voor, merkte Melleville aan. Ik wenschte, dat ik zooveel durfde vragen, zeide Raven zachtjes, maar Natalie had die woorden gehoord en boog blozend over haar speeltuig. Toen zong ze spaansche balladen, daarop een romantisch lied en eindelijk een spaan sche minneklacht. Voor Carlingford had zij geen noot willen zingen, voor Raven daarentegen werd zij niet moede haar prachtige stem te doen hooren. Hoe zal ik u genoeg danken zeide hij, toen zij eindelijk zweeg. - Ik zondig tegen alle beleefdheid door het niet te doen, maar het is veel gemakkelijker woorden te vinden wanneer men iemand een onverschillige loftuiting moet toebrengen, dan wanneer... Hij zweeg en beet zich op de lippen. Natalie echter sprak snelAls mijn gezaDg u zooveel genoegen heeft gedaan, dat het u ontbreekt aan conventioneele phrases om den indruk weer te geven dan, ik herhaal het, ben ik meer dan genoeg beloond I Zoo is het. Ik hoop dat gij mij zult toestaan u nog eens te komen bezoeken, mijnheer Melleville Daai ik gasten heb ben ik zeer gebonden, maar zoo ik vrij ben, mag ik komen niet waar? Wij zullen zeer gelukkig zijn u spoedig weer te zien, baron. Ik dank u, en zich daarop tot Natalie wendend, voegde hij er bij Veroorlool mij, u dank te zeggen voor een der gelukkigste avonden mijns levens en den wensch te uiten, dat ik zulk een avond nog vaak moge beleven. Goeden nacht, baron. Zij trachtte hare hand uit de zijne los te maken, daar hij die nog altijd vasthield. Die beweging deed hem haie hand loslaten, daarop wendde hij zich af. Vaarwel zeide hij en ging toen heen gevolgd door zijn hond. Wat een hoogst aangenaam mensch is baron Raven 1 zeide Melleville nadat hij zijn gast tot aan de voordeur had begeleid. Ik heb bovendien nooit zulk een knap man ge zien. Weet gij ook of hij met zijn nicht Cecilia verloofd is Natalie wist het niet. Ook zij vond dat de baron zeer verschilde van de soort menschen welke zij tot heden in haar leven had ontmoet, maar zij liet haar oom praten en sprak zelf zeer weinig. Dezen avond wachtte zij langer dan anders met het aansteken van het licht. Zou de baron werkelijk terugkomen en verlangde zij daarnaar Words vervolfd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2