NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Maandag 25 Februari 1889. No. 1732. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dit Nummer hestaat nit twee bladen. Politiek Overzicht IN TIJGERKLAUWEN. ARLEMTS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. l)it blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. VeDefbonnaEnmer £3£. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Ad verten tien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiere. Directeuren-Uitgevers J. C. PESSBKBtlOJI en J. B. AVIS. üoofdagenten voor h«t Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère d. L. DAÜBE Jf Co., JOE, F. JONES, Suer., Parijs, Slits Faubourg Mnntmartre. EERSTE BLAD. S T A S i E D S. Haarlem, 23 Februari. Zondag den 24en Februari zullen in bet Museum van Kunstnijverheid alhier de plaatwerken betreffende de prachtige figurale en ornamen- tale versieringen van de Loggia's in bet Vaticaan nog tentoongesteld zijn. Zondag is de toegang vrij. «De Handelmaatschappij» is de naam van het groote nieuwe Manu- facturen-Magaziju, dat hedenavond in het perceel Spaarne 68 bij de Korte Veerstraat wordt geopend. Dit nieuwe etablissement, dat met zijne Wenham gaslampen voor de breede étalage-ramen, des avonds een vroolijk gezicht voor de voor bijgangers zal opleveren, stelt zieh ten doel alle goederen tot het vak behoorende, mindere zoowel als betere kwaliteiten, met kleine winst te verkoopen. Niet alleeu de winkel, ook de eerste verdieping wordt des avonds verlicht, in de laatste vindt men aan de eene zijde tapijten, aan de andere bedden in groote keuze. Het nieuwe magazijn is een kijkje ten volle waardig. M I G W O N. Na een uitstel van drie weken, veroor zaakt door eene ongesteldheid van mevr. Albers, voerde het Hollandsche Operage zelschap, Vrijdagavond Ambroise Thomas' fraaie opera //Mignon" op. De données zijn romantisch genoeg. Een meisje dat bij da Zigeuners vertoeft (Mignon) en door een edelman (Wilhelm Meister) wordt vrijgekocht, blijkt te zijn het gestolen kind vau een italiaansch edel man, die half waanzinnig de wereld door kruist om haar te zoeken (Lothario). Een schoone tooneelspeelster (Philine) betwist Mignon de liefde van Wilhelm Meister, maar eindelijk z;et de laatste in, dat Mignon hem oprecht bemint en Philine valsch is en met eene herkenning van vader en dochter valt de goidijn. Zoo wij met een enkel woord de ar- tisten bespreken, heeft de hoofd; ersoon Mignon het recht op de eerste plaats. Mevrouw Albers, wij zeiden het vroeger reeds, is eene zeer sympathieke persoon lijkheid, die beschikt over een niet groot, maar zeer fraai en zuiver geluid en die acteert met eene gemakkelijkheid en, in hartstochtelijke oogenblikken, met een vuur dat in eene operazangeres dubbel mag worden gewaardeerd. De heer Albers (Lothario) zong met de smaak die wij van kern kennen, hij icheen vooral in het laatste bedrijf zeer goed gedisponeerd, zoodat al de welluidendheid van zijp stem goed uitkwam. Mevr. Orelio (Philine) gaf blijken van veel coloratuur- studie in hare coupletten 0Ik ben Titania" en wat daaraan voorafging. Wij hebben den heer van de Kerekho- ven in //Faust" gehoord en genoten en zijn optreden als Wilhelm Meister heeft aan dien goeden indruk geen afbreuk gedaan. Somtijds is men geneigd te meenen dat hij zich wat veel menageert, maar zoodra het er op aankomt toont hij een kracht en omvang van stem welke men niet ver moedde. Laerte, de tooneelspeler, die Philine vergezelt (Felix Derickx) had meer te zeggen dan te zingen en wekte menigea lach door zijn koddig spel. Zijn vlaamsch accent is echter nu en dan wel eens wat hinderlijk voor hollandsche ooren. Poons als Jarno, de zigeunerhoofdman, acteerde goed, zijn zangpartij is zoo onbe- teekenend dat er weinig van te zeggen valt. Het orkest was beter dan het koor, de boheemsche dans in het eerste bedrijf liet wel wat te wenschen over. Onze totaal indruk kan worden samon- gevat in den oprechten wensch, dat de hollandsche opera ons in den nawinter nog veel muzikaal genot zal komen schenken. Volgens achterstaande annonce zal Maan dag a. 8. in de //Kroon" een concert ge ven onze landgenoot Théodore Werner, solo-violist in Engeland, met medewer king van den heer Oliver King, pianist van het engelsche Hof. Over den heer Werner leest men in de //Daily News" een kritiek die wij hier onder vertaald laten volgen //Groot was de belangstelling, die zich in muzikale kringen openbaarde, om den wonderbaren violist Theodore Werner, die onlangs om zijn buitengewoon spel door den Prins van Wales persoonlijk werd ge luk gewon acht. Werner trad gister avond op in St. Ja mes Hall. Hij speelde drie stukken van Beethoven, Paganini en Vieuxtemps, op zulk een wijze, dat het aanzienlijk publiek er door betooverd werd. Zijn staccato, voor- kollende in het stuk van Vieuxtemps, was wonderbaar en herinnerde ons aan Wieni- awski in zijn beste dagen." Oliver King, is volgens de engelsche critici, cfschoon nog jong reeds een der eerste componisten van Eugelaud; hij be haalde dan ook reeds herhaaldelijk den eersten prijs die uitgeloofd werd door de London Philharmonic Society. Onder zijue composities munten vooral uit: zijn symphonies en overtures voor groot orkest, een riool-concert, een piano-concert etc." Op het programma voor Maandag avond komt een sonate voor piano en viool van 's Heoren King's compositie voor. Ook als pianist staat hij zeer hoog aangeschreven. Gisteren namiddag zijn aan de vischmarkt alhier vier manden met ach&r afgekeurd, die onder politie toezicht aan de vuilnisbelt zijn be graven. Door de politie alhier is aangehouden en naar het Huis van Bewaring overge bracht een brutale oplichter, zich noemende Gerardus Johannes Anthonius de Meere, oud 48 jaar, geboren te Edam en woon achtig te Amsterdam, die zich aan een aantal oplichtingen heeft schuldig ga- maakt, door aan verschillende persoden, meerendeeh dienstboden, christelijke boek werken te verkoopen tegen dadelijke be taling van 25 cents de aflevering, onder belofte die boekwerken later te zullen toe zenden, maar met het voornemen daaraan niet te voldoen, hetgeen hij volmondig heeft bekend. In verscheidene gemeenten heeft hij op die wijze meer dan 200 per sonen opgelicht. Te Alkmaar had hij opgegeven genaamd te zijnGerardus Jansen, geboren te Rot terdam. Reeds sedert het begin dezer maand was te vergeefs naar hem gezocht. VISSCHËRii. N ieuwediep, 22 Febr. Door trekkers werd heden 10 tal haring aangevoerd, die tegen 110.85 a 11.05 per tal werd afgeslagen. it I N X E N l .1 N I). Men meldt uit Beverwijk: In de vergadering van onze afdeeling der Noord-Hollamische Vereeniging .Het Witte Kruis," werd besloten bij het hoofd bestuur gelden aan te vrvgeu voor de stichting van ecu gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten eu voor inrich ting van het bestaande ziekenhuis tot bad inrichting. Tevens werd volle adhaesie geschonken aan het protest van de afd. Krommenie tegen het mededeelnemer. aan de Btemmingen in de laatste algemeeue vergadering door de leden van het hoofd bestuur, en besloten in vereeniging met een paar andere afdeelingen bij het hoofd bestuur eeu voorstel in te dienen tot wij ziging van de statuten der Vereeniging, in dien ziu dat de ledeu van het hoofd bestuur niet meer mogen mede stemmen en tot daarna san te houden de beslissing omtrent de wijze waarop de beschikbare gelden bij het hoofdbestuur voor de af- deelingen zullen worden besteed. Gedeputeerde Statenvan Noord-Brabant hebben goedkeuring- geweigerd aan een besluit van den raad eener gemeente van die pro vincie, waarbij o. a. eene som van f80 werd toegevoegd aan de be grooting, wegens kosten van een diner aan schoolopzieners, examina toren, leden van den gemeenteraad en van het plaatselijk schooltoe zicht. Het besluit van Ged. Staten is gegrond op de overweging, dat de gelden der gemeente niet bestemd zijn tot het geven vpn diners, en het brengen van een post op de be grooting tot dat doel moet worden beschouwd als in strijd met de wet. De fabrieksarbeider K., werkzaam op de koninklijke papier fabriek te Maastricht, kwam Don derdag met zijn kiel in een kam rad. Hij greep onmiddellijk met de beide handen om het kleedingstuk er uit te rukken, maar beide han den werden door de raderen gegre pen en geheel verbrijzeld. Naar het burgergaathuis overgebracht, werd onmiddellijk tot het afzetten van ééne hand overgegaan. Ook het af zetten van de andere hand bleek noodzakelijk, doch daartoe durfde men nog niet over te gaan, wegens de zwakte van den gekwetste door bloedverlies. Wanneer zal men toch eens beginnen met het nemen van afdoende voorzorgsmaatregelen in de fabr.eken. Te Renkum is een bank biljet van f40 in betaling ontvan gen, dat aan de achterzijde door socialisten geheel is beschreven. Na eerst als aanbeveling vermeld te hebben, welke bladen van hun rich ting worden uitgegeven, wordt de vraag gsdaan, of de patent- en jachtwet rechtvaardig is. Verder wordt opgesomd, hoeveel belasting op de eerste levensbehoeften wordt betaald, terwijl ten slotte wordt aangegeven eene effectenbelasting in te voeren, en eene belasting op rijtuigen, piano's, balkons aan hui zen en speelkaarten, en hervorming der personeele belasting, die, zoo als men zegt, loodzwaar drukt op de middelklasse en den ambtenaars stand. Uit Ootmarsum wordt gemeld Een paar dagen geleden sloeg de bliksem in de spits van den toren in het naburige Schüttorf. Daar de toren buitengemeen hoog is, kon met de spuiten niets gedaan worden. De koene leidekker Kerkhof besloot toen den toren te beklimmen, wat melk medenemende. Hij bluschte het vuur in de spits des torens, en kwam be houden weder beneden. Voor deze daad is hem door den burgemeester een geschenk overhandigd. Van een duel tusschen prins Louis de Ltgne en burggraaf Baudouin de Jonghe, die geen van beiden letsel bekwamen, zegt de Arnk. Ct. leuk: Wij vermoeden, daf het een duel op leven en dood is geweest, en de prins zoowel als de burggraaf het eerste gekozen hebben. Na een hevig 1 ij den is het 9jarig dochtertje van A. v. B., te Venendaal, dat voor enkele dagen in de kokende pap viel, heden be zweken. Te Zetten zijn bij het verwerken van fundamenten aan een huis, dat ten vorigen jare is afge brand, een groot aantal, meerendeels zilveren, munten gevonden, uit de 16e, 17e en 18e eeuw, vertegen woordigende eene groote waarde. Het fransche ministerie, saamgeraapt als het is nit de verschillende hevig tegen eikander ver deelde fractiën der republikeinsche partij, onder gaat het gewone lot, dat modderaars beschoren ishet wordt van de meeste zyden aangevallen, van de minste met onverschilligheid bejegend, van geene met sympathie begroet. Door bet zoo veel aandacht te gunnen, bewijst men het wellicht meer eer, dan waarop het aanspraak wil maken. Uit het feit, dat de premier Tirard met een on dergeschikte portefeuille,als die van handel is belast, blijkt reeds, dat de belangen van de wereldten toonstelling hier den doorslag hebben gegeven. "Maar men moet niet alleeu droomen van den toren van Eiffel, men moet ook eens denken aan de eerstvolgende verkiezingen, die een politiek ministerie noodzakelijk maken,heeft de bekende John Lemoinne uitgeroepen. En «La Justice» voegt hierbij: nLaten wij niet uit het oog ver liezen, dat de heer Tirard zich, toen hij aan 't hoofd van 't voorlaatste ministerie stond, heeft onderscheiden door een overrijk aantal onhan digheden in zijn optreden tegen het houlangisme. Niemand heeft meer dan hij den tegenwoordigen toestand in de hand gewerkt en niemand minder dan hij zal er een gewenscht einde aan weten te geven. Wat dit ministerie in 't bijzonder ken merkt is de tegenwoordigheid van de hoofden der opportunistische partij, die de politieke richting van het kabinet aangeven." Rouvicr toch zoowel als Constans, Fallières, Faye en Tirard- zelf behooren tot do "gematigdenterwijl Guyot ea Freycinet alleen de radicale vaan hoog houden. »Wij gevoelen ons," zegt »La Lanterne,« zeer FSSUIXiXiHTOKr. Roman van Kabl Hrllmer. 17j TWAALFDE HOOFDSTUK. Koud, donkeb, tboosieloos. Is zij mooi vroeg Natalie. Ik weet het niet juffrouw, ik heb haar nooit van dichtbij gezien en zij komt zelden op straat. Ik heb hare dienstboden zien wandelen in kleederen, die niet minder fraai waren dan de harewellicht waren die van de mees teres geleend. Dat was alles wat Natalie te weten had kunnen komen en sedert waren reeds drie dagen verloopen. Zij had zich echter voorgenomen al het mogelijke te doen om, zonder zelf bemerkt te worden, mevrouw Grandley eens te zien. Het was reeds geheel duister, toen de heer Melleville naar zijn woning terugkeerde. Natalie stond op om de iamp aan te steken en theewater gereed te maken. Hij bracht een stroom koude avondlucht met zich en had een avond blad in de hand. Het is bitter koud buiten, zeide hij, de handen boven het vuur warmend. Gij moest niet zoo lang uitblijven, oom, gij zijt aan dat strenge klimaat niet gewoon, merkte Natalie zacht op. Hij zag er zoo vermoeid en bleek uit, dat Natalie Bchrikte zonder het hem echter te laten blijken. Och kom kind, men kan toch niet den ganschen dag in dit ellendig huis zitteu. Alles is beter dan dat. Kijk eens hier, Natalie. Hier in het avondblad vind ik de prospectus voor eeu prachtige industrieeie onderneming. Als ik maar een paarhonderd pond sterling tot mijn beschikking had, konden wij nu rijk, zeer rijk worden. Natalie was juist bezig de theetafel in gereedheid te brengen, maar hield nu plotseling op en staarde haar oom verschrikt aan. Het was niet nieuw, dat hij een plan koes terde om met een of andere speculatie rijk te worden, maar heden was hij zoo opgewonden en zag er zoo wild uit, dat Natalie zich met ontsteltenis afvroeg of zijn verstand ook gekreukt was. Het gelukte haar evenwel zich te beheerschen en schijnbaar kalm nam zij het blad in de hand en zeide: Waar staat het? Hier, dat tweede artikel in de berichten over de geldmarkt. Natalie las van eene maatschappij die zich gevormd had en bemerkte aan den opgeschroeiden toon waarin de mede- deeling gesteld was, al heel spoedig dat het hier een associatie betrof die het er slechts op toelegde om dwazen in den val te lekken. Zij had daarin treurige ervaring op gedaan daar haar oom zich reeds dikwijls door zulke schoon schijnends annonces had laten verleiden om aan gewaagde speculaties deel te nemen. Deze is precies als alle ondernemingen waaraan gij vroeger deelgenomen hebt, zeide zij, rustig het blad ter zijde leggende. Of een zwendelarij óf eene onzinnige speculatie. Misschien wel beide. Gij begrijpt niets van zaken, antwoordde de oom ongeduldig, vrouwen begrijpen dat nooit I Vrouwen zijn verstandig genoeg om in te zien dat zij er niets van hegrijpen en houden er zich dus verre van de mannen zijn zoo verstandig somtijds niet. Wij zullen er maar over zwijgen, het dient tot niets om er verder over te spreken. De voordeelen der onder neming springen Jtoch duidelijk in het oog en het tienvou dige van den inzet is te winnen. Hij warmde zijne handen over het vuur en zeide na een pauze halfluid Hij zou mij het geld wel kunnen lee- nen, hij is rijk en zou het niet nissen. Wie zou u de som kunnen leenen? riep Natalie heftig. Melleville schrikte op en keek vragend zijn nichtje aan Wie wat Wie zou u het geld kunnen leenen, van wien spreekt gij? Van wien? Wel van Carlingford, van wien anders? Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1