NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Woensdag 27 Februari 1889. No. 1734. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUW S. BINNENLAND. De Toestand des Konings. IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.10. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.08. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feeetdagea. Boreas: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en comrantiers. Dlreeteuren-Ultgevers J. C. FËËREBOOn en J. B. ATI®. Roof dag ent en voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fubheite Etrangère G. L. DAUBS Co., JOH. F. JONESSuer., Parigz, 31bts Faubourg Montmartre. Haarlem, 26 Februari. Ter overweging eener nieuw, v.rdeeling der provincie in kieadistrikten ter verkie zing der leden van de Provinciale Staten waren heden de Provinciale Staten van Noord-Holland in buitengewone zitting vereenigd. Eene commissie werd benoemd tot onderzoek der geloofsbrieven der nieuw benoemde leden de keeren Hnrtkamp en Henny. Daarna werd zonder hoofdelijke atem- ming tot hunne toelating besloten. Beide heeren leggen in handen dea voor zitters de gevorderde eeden af eu namen zitting. De heer Philips vreest in zake het voorstel tot nieuwe indeeling dat het on derzoek in de afdeelingen weinig zal hel pen, Hij stelt voor aan (U Ged. Staten te vragen aan de Prov. Staten overteleggen een kaart van de provincie met de nieuwe indeeling en aautal kiezers in elk district en zoodanige cousïderatiën en inlichtingen te verstrekken als zullen dienstig zijn. De heer Westerwoudt meent, dat men in deze den weg zou kunnen volgen van 1851, toen men besloot het voorstel d.r indeeling te verzenden aan Ged. Staten om cousïderatiën en inlichtingen. De heer Philips is het daarmede eene. De heer Heemskerk betoogt, dat het niet noodig is de zaak te stellen in han den van Ged. Staten. Het onderzoek in de afdeelingen zal evengoed de gewensehte inlichtingen verschaffen. Hij zou daarom wenschen voor te stellen de zaak in de afdeelingen te onderzoeken en aldaar het schriftelijk advies van Ged. Staten te ont vangen. De heer Butgers wenscht dat bij het onderzoek in de afdeelingen ieder lid een exemplaar ontvaDgt van de kaart waarop de door den heer Kutgera verlangde in lichtingen voorkomen. De Voorzitter meent, dat er be zwaar is 72 exemplaren van dit kaartje in zoo korten tijd te drukken. De heer Mouthaan zou wenschen, dat aan het verlangen van den heer But gers werd voldaan, maar hij ziet niet in waarom Ged. Staten inlichtingen moeten geven, daar zij die niet kunnen geven. De motie van den heer Philips in stem ming gebracht wordt met 58 stemmen tegen 9 aangenomen. De zaak zal dus in de aideeÜDgen worden behandeld. De vergadering wordt daarna verdaagd tot heden over 14 dagen. "Wanneer men de kunstlievend heid van Haarlem's ingezetenen moest afmeten naar de opkomst op het Maandag door den violist Werner in de «Kroon» gegeven concert, dan zou men tot een be droevende conclusie komen. Niet -i eer toch dan een lOOtal had zieh door de faam van dezen musicus doen overhalen om zijne artistieke gaven Ie gaan genieten. Het weder kan op dit bezoek geen invloed hebben gehad, want het was niet zdo dat een muziek liefhebber zich daaraan kon storen. Zij, die den heer Werner hebben gehoord, zullen hebben ervaren dat hij zich heeft doen kennen als een degelijk ontwikkeld pianist. In het «Concertos, voor viool «D mineur» van Wieniawski, in de viool-solo «Prélude, Louré, Gavotte» van Bach en in Adagio en Polonaiee, resp. van Spohr en Wie niawski kwam zijn techniek op de schitterend»te wijze aan het licht. Ook de «Fanta«ie Op. 131» van Schumann en de «Sonate, voor piano en viool Op. 45» van Oliver King werden met veel succee uit gevoerd. 0e heer King zelf heeft zich doen kennen als een degelijk, goed ont wikkeld pianist. Voor zijne even- genoemde compositie en zijn«legende en barcarole» toonde het publiek zich zeer dankbaar. Als begeleider kweet hij zich niet zoo goed van zijn taak, hij bedacht niet dat hij den violist volgen en niet zijne partij op den voorgrond stellen moest; hij epele meer piano 1 Het meest trof ons zijn uitvoering van de «ballade» van Chopin maar ook die van de «legende en barcarole» geschiedde met veel succes. Het glanspunt voor den violist was zeker wel het genoemde Bach- nummer. Summa summarum heeft dit con cert ons veel muzikaal genot ver schaft, maar al is het waar dat de kuust geen vaderland heeft, de om standigheid dat een nederlandsch musicus, die in den vreemde zoo hoog 6taat aangeschreven, hier geen beter onthaal ten deel viel, stemde ons treurig. De heer P. H. Testas, van Am sterdam, hield Maandagavond de leden van «Weten en Werken» eenige uren aangenaam bezig met zijne kaartfiguren. De heer Testas was hun niet vreemd, want reeds vroeger had hij hun proefjes geleverd van zijn bui tengewone vaardigheid om uit de figuren van het kaartspel: harten, ruiten, klaver en schoppen, de aar digste voorstellingen te maken. Ook nu weder liet hij ons zien hoe men door middel van potlood of crayon van een ruiten-aas een reoruut met een politie-muts of een huzaar met kol bak, een blozend gelaat, een oude heer, een boerenjongen enz. kan maken, hoe de harten zich leenen tot de allerdolste en de allerfraaiste figuren en hoe men van klaveren zelfs dametjes met mof, queue enz. kan maken. De heer Testas heeft zich blijkbaar zóó in deze wijze van teekenen ingewerkt, dat het hem volstrekt geen moeite kost om iederen wensch te bevredigen, die men op dat gebied stellen wil. Hij teekent roodborstjes in een boom met sneeuw bedekt, de vogeltjes zijn gevormd uit «harten» of eene fami lie die zit te kaarten vader, moeder en kinderen vertegenwoordigen alle figuren van het kaartspel. Sommige karikaturen lokten het hartelijkste gelach der toeschouwers uit en werkelijk dat was verdiend; hoogst vermakelijk waren sommige dier fraaie, losse en stout ontworpen schetsen, waarbij de teekenaar op komisch-gemoedelijken toon de noo- dige explicaties gaf. De heer Testas liet ons meer zien dan bij eene vroegere gelegenheid, moge het ook een volgenden keer blijken, dat hij zijnen rijken voorraad met nog vele nieuwe schet sen heeft aangevuld. Men meldt ons: Zaterdagavond gaven de leerlin gen van den heer Schüalau te Be verwijk een concert, dat in alle opzichten geslaagd kan heeten. Duidelijk kwam uit welk een uitmuntende muziekleeraar Bever wijk in den heer Schünlau bezit. De luide toejuiching aan het slot bewees hoezeer men het onderwijs van dien heer alhier waardeert. De mazelen zijn te Heemskerk, Beverwijk en Velsen epidemisch verklaard. LEGER EN VLOOT. Naar men verneemt zal d« ganeraal- majoor der genie, jhr. Baud, commandant der stelling Amsterdam en bevelhebber der eerste militaire afdeeÜBg, met Mei a. s. in eene hoogere functie naar de re sidentie worden overgeplaatst. Uit Halfweg wordt ons gemeld Den 4en der volgende maand worden aan de marine-aangelegenheden aan Zij kanaal F verwacht het logementsohip der torpedisten, benevens de noodige hoeveel heid materieel enz. De schietoefeningen vangen in den loop der maand Maart woder aan. De Tweede Kamer is b ij- eengeroepen tegen Dinsdag 5 Maart, 's namiddags te 2 uren. Ten paleize te 's-Hage was Maan dag het volgend bulletin neêrgelegd: De toestand van Z. M. den Ko ning blijft minder gunstig en ver andert weinig. De krachten komen niet bij. Maandag is de ziekenoppasser Hemmes wederom naar Het Loo opgeroepen, ten einde, zoo noodig, den verplegingsdienst bij Z. M. den Koning te verrichten. De heer mr. J. B. van Osenbruggen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is over leden. A a n j h r. H. A. D. C o e n e n, burgemeester van Zutfen, is Donder dag bij gelegenheid van zijn 70an geboortedag, een serenade gebracht. De belangstelling was algemeen. Aan een particulier schrijven uit de hoofdplaats der Ar- gentijnsche Republiekis 't vol gende ontleend «De aankomst van de Zaandam, de eerste boot die direct van Rot terdam op Buenos Ayres vaart, wa6 de aanleiding tot een aardig feest voor de zich alhier bevindende Hol landers. Wij hadden al een gedrukte invitatie ontvangen om Zondag 13 Jan. te verschijnen aan boord van de Zaandam op een diner, dat aan de Hollanders alhier werd aange boden door den kapitein bij gele genheid van de behouden aankomst van het eerste stoomschip der nieuws lijn. 's Morgens 10 uur bevonden wij ons (circa 40 personen) aan de ha ven en werden met een kleine stoom boot naar de Zaandam gebracht, die verder op de reede lag en die on* reeds op een grooten afstand door middel van een paar kanonnen een luid welkom toebulderde. De ontvangst aan boord was uit stekend. Het was een ongekende weelde zich geheel onder landge- nooten te bevinden, met een hol- landsch schip onder da voeten en een hollandech bittertje voor zich. In de groote kajuit wachtte on* een uitstekend diner, dat met den goeden wijn, die ons geschonken werd, niet naliet de grootste vreugde en geestdrift onder de gasten teweeg te breDgen. U begrijpt, dat aan het dessert de vaderlandsche liederen de toasten op den voet volgden en dat een goed en krachtig woord, gewijd aan ons gemeenschappelijk Vader land, uitbundig werd toegejuicht. 't Was dau ook vol dankbaarheid en enkelen bovendien vol zoeten wijns dat wij 's avonds terug voeren naar de haven. Het ieest ons aangeboden op de Zaandam zal zeker niet spoedig uit het geheugen van de hier aanwezige Hollanders ver dwijnen. De hollandsche werkman, die thans voor weinig geld hier kan komen, moet zich niet voorstellen in het Paradijs te zijn aaDgeland, want hij is de eenige onder de vele uit an dere landen, die zich niet verstaan baar kau uitdrukkendie geen fransch, duitsch, engelich of epaansch verstaat. De concurrentie is voor hem groot en hij is de laatste die aangenomen wordt, want hij vindt hier geen landgeneoten waarmede hij kan praten, bij wie hij zich kan aansluiten. Evenmin als ik een Griek in mijn dienst kan hebben, even slecht is de werkman, die zijn eigen patroon niet verstaat. Heeft de aan gekomene tijd om het uit te zingen dan wordt het natuurlijk beter, maar op de bovengenoemde klip zal nog menigeen stranden, daar hij alleen zijn moedertaal kent In de B ai k er ij, orgaan voor brood-, koek- en banketbakkers, komt een ontwerp voor van een FSITJIIiIiElTO HST. Roman van Kabl Hellmeb. 19) DERTIENDE HOOFDSTUK. Wat heeft dat tb beteekenbn? Wat kon dat te beteekenen hebben? Stond het in verhand met de bezigheid hij welke zij haar oom had aangetroffen Misschien maakte hij berekeningen of had hij aan iemand geschreven van wien hij hopen kon inlichtingen te verkrijgen over de maatschappij, die hem zooveel belangstelling in boezemde. Waarschijnlijk was dan CarliDgford's brief toe vallig er bij. Dat scheen de eenige goede oplossing. Dat het de goede niet was ontdekte Natalie eerst toen het te laat was. Wij ontvangen vaak indrukken waarop wij aanvankelijk geen acht slaan en die ons eerst later in de herinnering terugkomen. Eenige dagen na deze schijnbaar onbeduidende kleinig heid ging Melleville in de afwezigheid van Natalie van huis en keerde eerst des middags zeer laat terug. Zij zat bij het vuur te lezen toen hij binnenkwam en zag dadelijk dat er iets ongewoons met hem had plaats gevonden. Hij zag er zeer opgewonden uit, ziju oogen schitterden, maar er lag een uitdrukking in als van een kind, dat vreest beknord te zullen worden. Natalie hield zich alsof zij zijne opgewondenheid niet bemerkte en zeide zacht: Gij zult koud zijn, oom Arthur. Waar zijt gij toch ai dien tijd geweest? O nergens, kind, nergens; ik heb maar een wandeling gemaakt. Een wandeling? En hij was uren weggeweest. De leugen deed haar pijn, omdat er zoo duidelijk ziju lafheid uit sprak. Gij moet iets eten en drinken, zeide zij. -Nog niet, ik bedoel heel graag, stamelde hij verward en trok ziju overjas uit. Natalie drukte de hand op haar van onrust bonzend hart. Hij is niet hongerig, hij heeft klaarblijkelijk reeds gegeten, dacht zij. Maar waar en hoe? Geld had hij niet bij zich; ik wil weten hoe hij er aan gekomen is. Zij was echter verstandig genoeg om te zwijgeD en maakte ook geen aanmerking, toen hij bij hun gemeeDschappelijken maaltijd bijna niets at, maar daarente en veel water dronk. Toen de maaltijd afgeloopen was greep Melleville naar een courant, maar Natalie stond op en kwam bij zijn stoel staan. Oom Arthur, zeide zij rustig en kalm, wees zoo goed mij eenige minuten van uw tijd te schenken. Hij legde de courant weg en keek haar angstig aan. Gij hebt op de een of andere manier geld geleend en daarmede deelgenomen aan die nieuwe speculatie. Uw ge zicht geeft mij het antwoord reeds, voegde zij er bij, toen zij zag hoe hij eerst verbleekte en daarop vuurrood werd. Hoe hebt gij u bet geld verschaft? Kindlief, ik.... Spreek de waarheid, beval zij streng, hoe zijt gij aan geld gekomen? Het is een voortreffelijke zaak, zeide Melleville met een rapheid van tong die een treurigen indruk maakte, een echte goudmijn! Hoeveel hebt gij er ingestoken? Slechts vierhonderd pond sterling, mijn kind, eene kleinigheid. Werkelijk niet meer dan vierhonderd pond. Maar vierhonderd pond, herhaalde Natalie, haren toorn met moeite bedwingende, en hoe hebt gij het geld gekregen? Van eeD geldschieter in de stad, zeide hij onwillig. Geldschieters verlangen onderpand of borgtocht, gij hebt geen van beide. O kindlief, er zijn ook geldschieters die sommen lee nen zonder zekerheid te vorderen. Als dit al waar is dan weet ik toch wel, dat zulke geldschieters negentig percent vragen en ik geloof niet, dat zij het u zonder borg enkel op uw belofte van teruggave zouden voorschieten. De eeuige zekerheid die gij kondet geven bestaat in het vermogen, dat mij eenmaal ten deel zal vallen en waarop gij geenerlei aanspraak hebt! Gij begrijpt daar niets van, Natalie. Ik heb inderdaad van dat geld gesproken en de makelaar was met die aan wijzing volkomen tevreden. Natuurlijk is de percentage hoog, maar dat doet er niet toe, Bij zulk een schitterende onderneming merkt men dat niet eens.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1