Politiek Overzicht neierlaaiitk pmloesfond* voor brood-, koak- en banketbakkersge zellen, ontworpen door eene commis sie, bestaande uit de hh. F. A. Lohman, P. A. Koymans, B. van der Lecq, L. J. Snel en H. van Oosterom. Als een bewijs dat onze veenlieden zich op hun werk ver staan, en dat zulks ook in Hanno ver erkend wordt, dient dat bij de werken aan het «Sudnord-Canal» bij Meppen 100 h 150 nederlandsche arbeiders gevraagd worden die met veenwerk bekend zijn. Zij kunnen alsdan vast werk bekomen bij de kanaal- en verveningswerken aldaar. Bij concessionarissen der gemeente Amsterdam tot exploitatie van Cabinets dlaisance et de toilette bestaat het voornemen om op spoor wegperrons automatische toestellen te plaatsen, polissen uitgevende, waarbij men zich voor eene kleinig heid eene geldelijke uitkeering ver zekert, indien men binnen 24 uren nadat men de polis uit het toestel heeft getrokken, een ongeluk krijgt bij het vervoer op de spoorwegen. Uit Amsterdam wordt gemeld Bij de opening der vergadering der Notarieele Veraeniging, Zaterdag jl. alhier gehouden, deelde de vooi- zitter, mr. M. W. F. Treub mede, dat dien dag door de commissie van redactie der bekende beweging tegen de zaakwaarnemerij een door een groot aantal notarissen en ean- didaat-notarissen onderteekend adres aan den minister van Binnenland- sche Zaken, Justitie en Financiën werd aangeboden. Hij roemde de ontvangst en de groote belangstel ling der regeering, die aanleiding gaven tot eene langdurige en op gewekte bespreking, waarbij de minister van Justitie o. a. verze kerde, dat de herziening van de wetten en besluiten op het notaris ambt voortdurend nog een onder werp van ernstige studie bij zijn Departement uitmaakt. Daarna hield de heer J. C. J. Pels Rijcken, ontvanger der regis tratie en domeinen te Woerden, de aangekondigde lezing over «fidei commissaire beschikkingen» in ver band met de successie- en registra tie-belasting. De storing op het tele- phoonnet te Amsterdam is bij de herstelling der gebroken geleidin gen grooter gebleken dan aanvan kelijk werd gedacht. De storm van 9 Febr. en de ijzel van 13 Febr. hebben ongeveer 500 geleidingen gestoord en onderscbeidene tele- phoonlijnen op meer dan één plaats afgebroken. Op sommige draadbun dels zijn zoo weinig geleidingen bruikbaar gebleven, dat algeheele vernieuwing noodig ie geworden. Met tehulproeping van al het beschikbare personeel van ervaren lijnwerkers ie de Telephoonmaat- schappij er in geslaagd tbans reeds 400 geleidingen te herstellen, zoo dat sedert 13 Februari ongeveer veertig geabonneerden per dag we der in gemeenschap met het Ceu- traalbureau zijn gebracht. Onder Uitgeest, in den polder de Zien, is Zondagavond, door het omvallen van eene petroleum lamp, een windmolen, die vroeger als watermolen dienst deed, geheel afgebrand. Zoowel de molen als de inboedel der bewoners zijn verzekerd. De te Nieuwediep bin- nasgabraeht* schaveling» ban De tier gebroeders is thans geheel ge kenterd en lediggepompt. In het vaartuig zijn de lijkeu van zes der verongelukte visschers gevonden, t.w. van: schipper Krijn Dijkhuizen, Wouter Dijkhuizen, Arie Dijkhui zen, Arie Roos, Maarten Bron Sr. en Maarten Bron Jr. Daar de be manning der schuit uit zeven kop pen bestond, wordt het lijk van een hunner nog vermist. Nader verneemt men, dat de lijken niet naar Sche- veningen vervoerd, maar te Helder begraven zullen worden. Zondagnacht zijn op de hoeve «Koloramai in den Westza- nenpolder door den losgebroken waakhond niet minder dan 24 kip pen verscheurd. Maandag is aan de uni versiteit te Leiden de heer G. C. Van Walsem, arts, geneesheer aan het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen «Meerenberg» te Bloeosen- daal, geb. te W ateringen, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift,getEenige onderzoekingen en beschouwingen op het gebied van de pathologische anatomie van het ruggemerg, in verband met zijn normalen bouw.» Uit Leiden wordt van 24 dezer gemeld: Hedenavond te 6 uren zou er alhier in een gebouw aan de Lan- gegracht, bewoond door den bier- huishoudar P., tevens lid van de sociaal-democratische partij, eene vergadering plaats vinden, waar als spreker moest optreden Van der Stadt, van Amsterdam. Kort vóór die vergadering begon, wierpen en kele jongens met sneeuwballen naar bedoeld huis, waarop P. naar bui ten kwam en bedreigingen uitte. Een man uit het volk verzette zich daartegen, hetgeen al heel spoedig een grooten oploop van volk ten gevolge had. Ook aan de overzijde van het water was veel volk ver zameld, hetgeen den dienstdoenden politie-agent aanleiding gaf om meer assistentie in te roepen, te meer daar hij opmerkte, dat van de over zijde met een steen naar het bier huis geworpen werd. Daar de volks menigte door de ter plaatse heer- schende duisternis werd begunstigd, konden de agenten van politie ech ter niet verhinderen, dat in een ommezien de meeste ruiten van het kleine gebouw werden ingeworpen en moesten zij, op eigen lijfsbehoud bedacht, retireeren. De politie deed daarop het gebouw ontruimenwaarna de grootste massa afdreef en er gelegenheid kwam om het gewone verkeer langs de gracht te doen plaats vinden. Het gebouw zelf werd door de po litie bewaakt. Uit 's-Hage wordt ge meld: Een gouden bruiloft in een oude mannen- en vrouwenhuis behoort zeker niet tot de gewone festivitei ten. Donderdag a. s. hopen de beide verpleegden in het israélietisch oude mannen- en vrouwenhuis Meijer Walg en Rebecca Swaan den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar in den echt werden vereenigd. Beiden mogen zich nog in eene goede gezondheid verheugen. Zeker zullen de beide oudjes in staat gesteld worden, dien dag fees telijk te vieren. De bergers van de Ben Avon hebben den kapitein van de bark, bij exploot van den deurwaar der L. J. Meijs te Schoveniafea, verantwoordelijk gesteld voor alle schade, geleden of nog te lijden aan de lading, en voor vertraging bij de lossing ondervonden, door het doen hakken dezer dagen van een groot gat in het schip, waardoor het water zoodanig binnenstroomt, dat de los sing vertraging ondervindt en de koopmanswaren aan bederf zijn bloot gesteld. De kapitein beweert tot dezen maatregel te zijn overgegaan tot behoud van het schip. Te Zuidland is op den 24en dezer in den ouderdom van ruim 85 jaren overleden Jan van Essen, oudstrijder in den tiendaag- schen veldtocht en drager van het metalen kruis. Gedurende 53 jaren bekleedde hij de betrekking van gemeentebode te Zuidland met den meesten ijver daarenboven was hij nog in zeven-en-twintig betrekkin gen, als van secretaris, bode en sluiswachter, bij onderscheidene polderbesturen, zoowel aldaar als elders, werkzaam. Al deze betrek kingen werden steeds met de meeste nauwgezetheid door hem waarge nomen. Te Hellevoetsluis stierf dezer dagen mede een oudstrijder, name lijk de heer Adrianus Rietdijk, ge rechtigd to. het dragen van het metalen kruis. Bij het concours op de wapenen door de schermvereeniging «Eendracht maakt macht» te Rot terdam, Zaterdag en Zondag 11. ge houden, werd als meester op den degen de le prijs behaald door den heer W. J. Watson, van «Arena», en de 2e prijs door den heer C. G. Vonk, van «Arena». Als prevot de gen behaalde den len prijs C. P. v. d. Vlugt, van «Eendracht maakt macht», en den 2eu prijs de heer J. Bawi, idem. Ais meester op de sabel behaalde den len prijs de beer J. Blazir, van «Arena», en den 2eu prijs de heer F. Wesselmg, van «R pperda», te Haarlem. Als meester en prevot korten stok werden de banierprijzen behaald door de heeren J. Schoumao, van «Excelsor» te 's-Hage, en J. K. Vrolijk, van «Kenau Hasselaar», te Rotterdam als prevot sabel behaalde den len prijs de heer J. v. d. Loo en den 2en prijs de heer F. Schouman, beiden vaa «Ex celsior», te 's-Hage. Zekere W.K., 53 jaren oud, koopman in postpapier, geboren te Schoonhoven en woonachtig te IJsel stein, Zindag van Rotterdam te Dordrecht gekomen, vervoegde zich in den namiddag aan het bureau van politie aldaar om nachtverblijf. D.t werd hem verleend, doch niet aan het bureau, maar in de gevan genis, omdat men in hem herkende iemand, wens schuld met de justitie nog niet vereffend was en die reeds sedert 1887 als zoodanig stond ge signaleerd. E genaard g was de uit drukking, welke hij zich liet ont vallen, toen men hem met zijn debet bekend maakte: ik wenschte, dat ik Dordrecht nooit gezien bad. (D. C.) Uit N ij kerk wordt van 22 Februari gemeld: Hedenmiddag had alhier in de buurschap Veen onder deze gemeente een treurig ongeluk plaats. De landbouwer Aalt Baatje was met eenige arbeiders bezig een boom te vellen. Het 12- jarig dochtertje van Baatjs liep er om heen zonder dat men haar be speurde, met het noodlottig gevolg, dat bet k nd onder den vallenden boom kwam o» it plaats dooi bleef. Zondag had de stuurman van de stoomboot Zieriitee bij het laden van rundvee aan het veer te Stavenisse, het ongeluk door een der dieren met de horens dermate tegen den buik gestooten te worden, dat hij de reis niet kon vervolgen, en later in zorgelijken toestand met de van Rotterdam komende boot naar zijn woning te Zierikzee ie vervoerd. Het vódr een paar dagen in het droogdok te Vlissingen ge plaatste duitsche tweelingschroef- stoomachip Harmonie, is een der zes door het duitsche goevernement aan gekochte stoomschepenbestemd voor den dienst der duitsche kolo niën aan de Oostkust van Afrika. Het zal hier aanzienlijke verande ringen ondergaan en wordt voor het tropische klimaat geheel ingericht. Na te Vlissingen in gereedheid te zijn gebracht, vertrekt de Harmonie naar Hamburg, om aldaar oorlogs- benoodigdheden in te nemen. De reparatie geschiedt aan de Kon. Mij. «De Schelde», alwaar de boot ge bouwd is, die vroeger tusschen Keu len en Londen in de vaart was. Zonderlinge lotsverwisseling 1 Iemand uit Oost-Stel- lingwerf schreef onlangs op eene advertentie, waarbij tegen 3V» pet. gelden op hypotheek werden aan geboden. De man kreeg ten ant woord, dat men gaarne wilde helpen, mits hij terstond f 15 overzond ter dekking van eenige kosten. Dit is natuurlijk niet geschied. Als een vervolg op het vele dat over de jongste hardrijderij op schaatsen reeds geschreven is, komt nu in de Lteum. Ct. een for- rneele uitdaging voor door Wiebe de Vries, gericht tot den amateur Pander. De strijd moet loopen over de baan van 160 meter. De Vries looft f 100 uit als zijn tegenstander minder dan 10 meter na hem aankomt, doch verlangt in het andere geval ook zelf f100. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 25 Februari Heden kwam van de groote vieschsrij binnen de sloep «Pollux* Bch. Groenendijk, met 50 levende, 70 doodo kabelj., 7 levende, 3 doode leugen, 30 punt rog, 3 ben vleet en 300 echelv., terwijl trekkerebooten 3 tal baring aanbrachten; lev. kabelj. gold f S.85, doode id. f 1.80, lev. leng f 4.45, doode id. f 2.36 per stuk, rog f 8.50 a f 0 per puot, vleet f 18.50 per ben, schelv. f 33 het honderd en haring f 14.95 per tal. Baron Henry de Worms heeft in het engelsche Lagerhuis verklaard, dat de regeeriDg Swaziland niet onder haar protectoraat mag Demen, daar zij dau de conventie vau 1884 met de Trans vaal zou schenden. Van eene an nexatie van Swazi-land bij de Trans vaal, een daad waardoor laatstge noemd land te kort zou doen aan de bepalingen dier eonventie, wist spreker niets. Wel vernam hij, dat de president van Transvaal den wensch had te kennen gegeven om een verdrag te sluiten met Swaziland. De heer Morley bracht nog eens weder de slepende zieke voor den dug, die aan chronische obstructie lijdt, de iersche kwestie. Hij gispte het bestuur over Ierland zoo streng als de parlementaire vormen dat maar toelieten en natuurlijkerwijze onder accompagnement van de geest driftvolle toejuichingen van parnel- listen en radicalen. Na hem stond de heer Balfour op en verdedigde uitvoerig zijn be stuur in Ierland. Als illustratie bij deze discussie kan dienen, dat er weer in de buurt van Latterkenny een geestelijke is gearresteerd, die de pachters aan zette om de huur niet te betalen. Op zijn jaarlijksch diner aan de kamerleden, waarvan er 41 waren genoodigd, was de Rijkskanselier Von Bismarck bizonder spraakzaam, ook toen na afloop van den maaltijd, de politiek ter sprake kwam. Hij hield het voor onmogelijk, dat het geschil op de Samoa-eilanden ver andering zou brengen in de goede betrekkingen die sedert een eeuw tusschen Duitschland en de Ver- eenigde Staten bestaan. Van weers zijden, zoo sprak de man die in de politiek als een vuurtoren boven alles zichtbaar is, van weerszijden heerscht goede wil en dus zal de zaak op vredelievende wijze worden opgelost. Edoch, si vispaeem, parabellum, heeft de kanselier er bij gedacht, want het eskader in de Middelland- sche Zee heeft reeds bevel ontvan gen om te vertrekken, ten einde den koning van Samoa rekenschap te vragen van zijn aanval op de duitsche marine. Dat het hier geen spelevaart geldt blijke hieruit, dat dit eskader bestaat uit vier groote schepen met zes en zestig kanonnen en zestienhonderd man aan boord, terwijl tot heden de duitsche kom- mandant in de Stille Zuidzee slechts over 17 stukken geschut en 400 man te beschikken bad. Ach, die koloniewoede! Het schijnt wel, alsof geen der europeesche staten meer kan leven zonder ko loniën en de elkander opvolgende pogingen van de mogendheden om in andere werelddeelen vasten voet te krijgen, doen denken aan Jantje, die om een stuk koek dwingt om dat Pietje er ook een heeft, niet omdat hij zoo graag koek lust. Frankrijk heeft zijn vingers al ge brand, Italië gaat nog verder en steekt de geheele hand in het vuur en nu probeert Duitschland of de vlam ook op zijn zwaar geharnast lichaam brandplekken achterlaten zal. Voor de italianen is het inmid dels een niet verwerpelijke gerust stelling, dat de minister van oorlog ontkend heeft, dat het noodig zou zijn om het oorlogs-budget in de eerste vijf jaar met 40 miliioen te te verhoogen. Nu is het waar, dat de minister zijn woord houden kan en toch de natie een zuur gezicht laten zetten door om dertig miliioen te vragen, maar wie dan leeft, dan zorgt en het is al troostrijk voor Italië dat het geen 40 miliioen behoeft te betalen. De eenigszinsduis.ere ver klaring van den minister van oorlog vindt een haar passend gezelschap in de verklaring van zijn ambtgenoot van financiën, dat hij zich veree- nigt met alle bezuinigingen die den openbaren dienst niet benadee- len. Zulk eene verzekering nu kan het duurste ministerie ten allen tijde geven 't komt er hier maar op aan om tot een gelijkluidende opinie over het al of niet «benadeelen van den openbaren dienst» te geraken. In de hongaarsche kamer is de voorgestelde indemuiteits - wet met groote meerderheid aangenomen Het is een zweudelarij zooals al uw vroegere specu laties en gij bedriegt mij. Neen, voegde zij er bij, toen hij haar verwijtend aanzag, ik vergeet niet dat gij mijn va ders broeder zijt, maar gij hebt vergeten welk bloed door uw aderen stroomt, toen gij het bedrog begingt en een leugen uitte. Een bedrog? riep Melleville toornig. Welk bedrog? Dat vraagt gij nog? riep Natalie heftig. Gij, die geld leent zonder dat te kunnen terugbetalenGod in den hemel, dat is het ergste van alles wat ik te lijden heb gehad! riep zij hartstochtelijk uit. Melleville kromp iDeen in zijn stoel alsof hij zich wilde verbergen, terwijl Natalie als eene getergde leeuwin in de kamer op en neder ging. Plotseling b eef zij staan. Wie is die geldschieter? Eprak zij noem mij zijn naam 1 Hij zou u de zaken zijner clienten niet toevertrouwen Natalie. Dat is maar al te waar en toch eisch ik dat gij mij zijn naam noemt Lyons, Oude kade 120. Gij zijt zoo streng voor mij en toch is alles uit bestwil voor u geschied. Voor mij herhaalde zij bitter. Heb ik u niet herhaaldelijk gesmeekt, u toch niet weder met die dolle speculatiën te bemoeien? Uw eigen zucht naar het spel is het die er u altijd weer eii weer toe brengt, niet de gedachte aan mij. Gij hebt vooitdurend zwaarder lasten op mijn schouders gelegd, totdat ik ze bijna niet meer dragen kon. Ea nu zegt gij nog dat gij dezen daad van waanzin, dezen misdaad hebt begaan om mijnentwilBeter ware het dat wij beiden dood waren I Zoo braken eindelijk Natalie's lang, te lang, bedwongen toorn en verontwaardiging los, het zuidelijk bloed deed zijn rechten gelden, al had zij het lang in toom weten te houden. Melleville zat daar zwijgend, sidderend en beangst, zonder dat hij den moed had zich ook maar met een enkel woord te verdedigen. Het meisje viel echter echter naast een stoel op de knieen, verborg het gelaat in de handen en snikte zonder ophouden, terwijl het donkere haar losraakte en in den hals viel. Het scheen wel abof Natalie Melleville ge boren was om anderen te steunen en te troosten, zonder dat ooit een ander haar die zelfde liefdediensten bewees. Met moeite herwon zij hare zelfbeheerschmg, alihans uit wendig. Zij stond op, streek met bevende hand zich de lokken van het voorhoofd en fluisterde inzichzelve Het is tot niets nuttig, het is slechis verspilling van kracht en ik zal die nog zoo dringend behoeven. God weet wat daarvan het einde zal zijn, ik weet het niet en het is mij te moede alsof er mij ook niets aan gelegen is om het te weten Zij wendde zich naar de deur, opende die en begaf zich in haar eigen kamer. Daar viel zij uitgeput op haar leger stede neer, zonder te durven nadenken, zonder te kunnen hopen. Wat zou zij thans niet hebben overgehad voor een woord van troost, voor een blik van deelneming! Het wezen dat haar troosten moest nam in hare gedachten vorm en gestalte aan. Ach, hij had haar vergeten En waarom ook niet? Misschien was het dorpsmeisje dat hij verleid had hem nu wel het dierbaarste op aarde, totdat hij weer eene andere het hof zou gaan maken om ten slotte met zijn nicht Cecilia te trouwen. O, hadde een goede engel haar een blik kunnen geven in het hart van den man, wiens beeld leefde in hare ziel hadde zij zich tot hem kunnen wenden in de baDge uren die voor de deur stondenhadde zij de hand kunnen uit strekken naar die andere handen die zoo [gaarne reddend tot haar zouden zijn uitgestoken. Wordt vervoegd.1

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2