R I X X K X I. V I). Politiek Overzicht GEMENGD NIEUWS. ds iu d« opaiban voorsfgsgsm slge- ntene vergadering werdon herbenoemd de aftredende bestuursleden H. Remmers (president), J. Ursinus Pruim eD A. v. d. Voort As. en de keuse van twee nieuwe bestuursleden is gevallen op de heeren W. D. Kolting en R. Eekhout. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlems Dagblad'. 1 machinist-stoker, 1 gep. militair zoekt bezigheden, 1 schildersaan- komeling. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 kleermakersaankomeling, 1 horlogemakersleerling, 1 timmer mansleerling. VISSCHERIJ. Nieawediep, 26 Februari. Heden kwa men van do groole viaseherij binnen do sloepen •Maria", scb. Cappendijk, met 20 levende, 100 doode kabelj. 15 lengen, 2 heilbotten en 1200 schelv, en "Antwerpen 7»» met 10 levende, 40 doode kabelj. en 200 schelv. terwijl door 9 kor- dors 10 tongen, 10 roggen, 1 tarbot, 1 tot 7 mandjes kl. schol en 2 manden schar, en door trekkers 6 tal haring werden aangevoerd; lev. kabelj. gold f2 95 a f 8, doode id. f 1.80 a f 1.60; leng f5.15; heilbot f21; tong f 1; rog f 1.25 per atnk; schelv. f 30 f 36.50 het honderd; tarbot f 11; kl. schol f6.50 a f4.80 per mandje; schar f 2.50 per mand, en haring f 12.20 h 114.85 per tal. Teasel, 25 Febr. Door de Noordzeevisschers van hier zijn in de afgeloopen week elders ter markt gebracht: 60 manden kl. schol en 20 manden scharren. De prijzen waren als volgt: kl. schol f4.50 f 6, scharren f3 f4 per mand. Dinsdag bracht prof. R o- senBtein wederom een bezoek aan Z. M. op het Loo. De Staats-Courant bevat het vol gende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning: «Volgens verklaring van prof. Rosenstein en van de geneesheeren des Konings zijn na de aandoening van het slijmvlies der moDd- en keelholte de krachten van Z. M. niet teruggekeerd. De voeding is niet voldoende, de nachten blijven onrustig. De Koning heeft zijne gewone bezigheden niet kunnen verrichten.» Omtrent 's Konings toe stand wordt aan het Hbl. het vol gende uit Apeldoorn geschreven Dat er sinds het midden der vorige week geen bulletins meer zijn uit gegeven, mag worden aangemerkt als een bewijs, dat na dien tijd geene verandering van eemg belang in den toestand des KoniDgs is gekomen. Bemoedigend is die toestand intus- schen niet. Alleen des avonds verlaat de hooge lijder voor korten tijd zijne legerstede en neemt ook zelfs dan nog geene beweging. Dat er onder dergelijke omstandigheden bijna geen sprake kan zijn van het verrichten van regeeringsdaden, ligt voor de hand. Alleen de lichaamskrachten zijn in het algemeen niet belangrijk verminderd. Gedurende den nacht bevindt zich steeds een der genees heeren in een vertrek, grenzende aan het slaapsalon des Konings. Onvermoeid en met de uiterste zorgvuldigheid blijft H. M. de Ko ningin zich persoonlijk tot in de minBte bizonderheden met de ver pleging van haren doorluchtigen ge maal belasten. Pf D e ongunstige wending, die in den toestand des Konings sedert het laatst der vorige week is gekomen, was voorzien, zegt de haagsche kroniekschrij ver der //N. G. Ct." Professor Rosenstein had voorspeld, dat de morphine inspui- dat ik het niet deed, lo. omdat ik den volgenden dag 10 mijl dacht te rijden (door den dooi verhinderd) en dus geen kans wilde loopen, mij met dat ongewone rijden een voet te verzwikken en daardoor het rijden op den volgenden dag onmogelijk te maken, en 2o. omdat ik zelf ge loofde, de 160 meter niet in hun tijd te kunnen rijden. Daarbij komt, dat het naar mijn meening en die veroorlooft gij mij zeker wel er op na te houden geen rijden is dat is loopen, krabbelen zou men haast zeggen, en om op dien af stand zoo te rijden, heb ik geen plan mij te oetenen. Wanneer ik dat dus ook nog eens mag winnen (wat ik niet geloof,) is bet geheel trevaliig. 3o. behoorde mijn rijden op 160 meter in het geheel niet tot het programma». Men leest in L ei dsch Dagblad Geruchteü, alhier in omloop als zouden Zondagavond in onze ge meente wederom ernstige tooneelen zijn voorgevallen tusschen van mee- ning verschillende personen en als zou de militaire macht de ronde ge daan hebben ter bewaring van de orde, zijn ongegrond. Van oproer kan Volstrekt geen sprake zijn. Wel had er oproer kunnen ont staan de levende aanleidende oor zaken daartoe waren althans in onze Sleutelstad tegenwoordig, m. a. w. vijf personen, vol van den sociaal- democratischen geest, hadden zich Zondagnamiddag uit de residentie per spoor herwaarts begeven en werden hier na aankomst rondgeleid door een partijgenoot uit Zoeter- wouue. Zij waren voorzien van exem plaren van Recht voor Allenhet orgaan der sociaal-democraten, dat zij op luide wijze te koop aanboden. Dat zij hierdoor weldra omstuwd werden door eene breede schare, is begrijpelijk. Ten einde hun alle succes te ont nemen, achtte de commissaris van politie alhier het raadzaam de ven tende personen naar het politiebu- reel te doen overbrengen, ook met het doel om hen te beschermen tegen minder aangename bejegingen van de steeds aangroeiende menigte, welke hen overal volgde. Ten politiebureele kwam de com missaris tot de ontdekking, dat de vreemde socialisten bij zich hadden twee stokken, met lood voorzien, twee revolvers en een scboenma kershamer, voorwerpen, welke geene vreedzame bedoelingen verrieden, maar, volgens de bezitters, dienst moesten doen ter hunner verdediging. Nadat het volk uit elkander was gegaan, werden de Haagsche hee ren naar het station gebracht, op ééu na, die bij het optreden der politie zeer vlug op de tram ge sprongen en verdwenen was, zeker beducht voor de gevolgen. De haagsche sociaal-democraten konden met eene berisping en de vermaning om maar niet meer met plannen tot het verwekken van wan orde enz. naar Leiden te komen, ook zelfs zonder voldoening van hun tocht te hebben, naar hunne haard steden terugkeeren. Volgens Recht voor Allen zou bij het straatschaudaal te Leiden eerst town het bombardement van het tiagei, dit de pijnen des koogem Lijders tijdelijk moesten verzachten, op zijn prik kelbaar gestel spoedig een ongunstigen invloed zouden uitoefenen. Daar echter het lijden schier ondraaglijk was, moest tusschen inspuitingen en 't gevaar van reactie gekozen worden en na lang overleg besloot men de inspuitingen voort te zetten. Voor een dag of tien nu had de kamer dienaar bij het serveeren van het diner de menu's eenigermate verkreukeld en dit deed Z. M. in hevigen toorn ontbranden. Van dat cogenblik af is de Koning niet voortdurend opgewonden geweest, maar afwisselend de nachtrust was zeer gering, maar bij dag overviel de Blaap Z. M. telkens en onverwacht. De toestand van voor vier weken is als 't ware terugge keerd afgescheiden van de gelukkig we der geweken aandoening in keel en mor.d, dia geen oogenblik aan diphtheritis heeft doen donken, maar veeleer weder van spruwaohtigen aard was is de Koning afgemat; hij gebruikt wel wat bouillon en tapioca, maar hij heeft even min eet- als werklust. De phase der laügzame afneming van de krachten is teruggekomen en wijst thans nog sterker dan de vorige maal op een zeer geregeld, maar fataal verloop der ziekte. Het kan zoo nog weken, misschien maanden voortduren, maar het kan ook vooral door de steeds toenemende vervet ting aan het hart, veel spoediger dan iemand verwacht, afloopen. De naaste omgeving des Konings en de geneesheeren zijn althans op het ergste voorbereid en het streven van allen is slechts op verzachting van zijn lijden ge richt. Naar wij vernemen, kan binnen enkele dagen de Memorie van antwoord op het verslag be treffende het ontwerp tegen over matigen arbeid van vrouwen en kinderen verwacht worden. Een gewijzigd ontwerp, waarbij de fa brieksinspectie is opgenomen, zal de Memorie vergezellen. Vad). Op de algemeene verga- dering van den Ned Protestantenbond van 1887 is besloten eene commissie in te stellen «voor maatscbappelijke belangen.» Als leden zijn voor dit jaar benoemd de heeren mr. Goeman Borgesius, mr. De Kanter, P. H. Hugenholtz Jr., dr. M. Niemeijer en dr. H. D. Tjeenk Willink. Deze commissie heeft thans tot de leden van den Bond een schrijven gericht over het aanhaDgig wets ontwerp tot het tegengaan van over- matigen arbeid van jeugdige perso nen. Zij stelt in het licht, dat tus- schenkomst van een wetgever deze noodzakelijk is, en dat het ODtwerp, zij het ook nog onvolledig, toch reeds veel goeds zal bewerkeD. Overmatige arbeid wordt tegeDge gaan, rusttijden worden verzekeid. Zondagsarbeid wordt beperkt, en de kinderen worden geweerd uit de fa brieken. Het is een stap in de goede richting dien men behoort te steunen en toe te juichen. De leden worden opgewekt, op grond van hunne zedelijk godsdien stige beginselen, mede te werken tot het goede doel dat het ontwerp beoogt, en bereid te zijn daartoe zoo noodig offers te brengen. De heer K. Pander beant woordt in de Leeum. Ct. den inzen der, die zoo zonderling over de j mg.t gehouden hardrijderij redeneerde, Hij zegt o. a. «Wie heeft u gezegd dat ik het onnoodig oordeelde, te rijden op 160 Werhu:s °P d: Langegracht 2'uur irw., n n ril t.« l non nn ltlo.uO'nnt "711*1 mi«g vam de Angt hebbel Dinsdag van het gunstige weder gebruik gemaakt om een aanvang te ma ken met het doen springen van het wrak door middel van dynamiet. Te ongeveer l1/. uur had de eerite ontploffing plaats met een geduehten knal, die de zee als door eene wa terhoos 3 meter hoog deed opstuwen. Te 4 uren heeft er wederom eene dynamietontploffing plaats gehad. Dinsdag werd door den mollenvanger Turkenburg op de buitenplaats van den heer Jurgens onder Rijswijk eene witte mol ge vangen. De zakkenrollers oefe- nen tegenwoordig te Rotterdam hun bedrijf ook in de kerken uit. In de Groote Kerk werden Zondag van eenige bezoekers de portemonnaies gerold. (N. R. C.) De politie te Utrecht heeft aangehouden zekeren K. F. v. V., wiens opsporing in het Alg. Politicblad werd verzocht, als ver dacht zich te hebben schuldig ge maakt aan verduistering van gelden. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. Iemand te Oudedijk (Gron.) had veel last van ratten, 't geen zoo erg was, dat hij de levensmiddelen niet meer wist te bergen en de dieren alles weg sleepten. Ter bevrijding van dat ongedierte werd hem een zeer ge makkelijk middel aangeraden, om namelijk een wit konijn te laten loopen in het varkenshok, waar de ratten juist het ergst huishielden. Hij deed het, en heeft sedert dien tijd geen spoor van ratten meer vernomen. Een gemakkelijk middel, dat velen van dienst kan zijn. (lijd). Dat het bedelen niet al- tijd een onvoordeelig baantje is blijkt hieruit, dat te Opeinde (in Friesland) een man, een vrouw en drie kinderen avonds samen thuis brachten; f 2.16 aan contanten, 17 gesmeerde boterhammen, waaronder met kaas en wittebrood6 broodjes, circa 4 kop erwten en boontjes en een korf aardappelen. 't Is om rijk worden te doen! meter, omdat het mij te gemakkelijk scheen te winnen (dit toch moet ik uit uw woorden, bluf enz. opmaken). De friesche hardrijders zelf kunnen getuigen: evenals Ar e v. d. Berg, geuuurd iia-i, een politie-agent zijn vertcbenei.en eerst anderhalf uur daarna de commissaris met twee in specteurs en drie agenten. De aannemers der oprui- AANBESTEDINGEN. Wormervter, 26 Febr. Heden ia door B. en W. de brug over de Zaan gegund aan den laagaten inschrijver, den heer B. van der Mooie, te Weesp, voor de ingeschreven som van f 32.176, iemta politiek* gevangenen zonden bloot* staan aan mishandelingen. De aureool den home-rulers door den goeden afloop van het proees-Parnell om de elapen gelegd, zou door deze verkla* ring, indien zij de waarheid bevat, dua weder iets van zijn glans verliezen. Of het zonder home-rule in Ierland niet goed zou kunnen gaan, zou de heer Bal. four ook al in twijfel trekken, altham van den toestand aldaar hing hij als appendix van zijne rede een rooskleurig tafereel op. Albion is al blijde wanneer geen tijdin gen van politieke of andere aanslagen uit het groene Erin tot het komen en Bal four maakt geene uitsondering op dien regel. Minder tevreden dan in Engeland is men op het oogenblik in Italië. De oor* logseuehtige en uitdagende woorden vervat in den toast van den generaal Avogado, zitten het ministerie-Crispi dwars in de maag. Eerst heeft de premier getracht het gesprokene voor ongedaan te maken dooi doodkalm te verklaren dat Avogado „het «iet had gezegd#, maar zwichtende voor de verpletterende meiedeelingen der pers heeft hij den steven gewend, doch van de gelegenheid gebruik gemaakt om te verklaren dat integendeel de hangende geschillen tusschen Frankrijk en Italië op bevredigende wijze zullen worden opge lost. Weliswaar was deze verklaring een doekje voor *t bloeden. De kamer toch heeft Crispi den ongelukkigen finan- cieelen toestand des lands al genoeg ver- weten en deze kan nu niet beter doen dan van den nood een deugd maken. Moeilijke positie voor den minister, die bij «en berooide schatkist een oorlog moet onderhouden welke de toekomst des lands en van hemzelven bedreigt 1 De talrijke koloniale ondernemingen van den laatsten tijd leveren allerlei stof tot politieke beschouwingen. De //New-York Herald# deelt mede dat het op handen zijnd vertrek van een nieuw duitsch eskader eigenlijk niet Sitmoa ten doel heeft. Het blad doet zijne lezers opschrikken met de verklaring dat die schepen bestemd zijn om de amerikaan- sche haven San Francisco aan te vallen of ten minste te bedreigen, in geval de Ver«enigde Staten voor de duitsche wen- schen niet zooveel tegemoetkoming heb ben als verlangd wordt tijdens de confe rentie, die over de Samoa-zaak te Berlijn wordt gehouden. De duitsche strijdkrachten in den Stil len Oceaan overtreffen die der Vereenigde Staten verre en men verwacht dat Bis marck niet zal nalaten om daarmede pres sie uit te oefenen op het kabinet van Washington en alls gewonschte concessies te bedingen. Dit alles echter voor rekening van de //Herald*. In ieder geval geeft dit nieuws een duidelijk beeld van de onrust, verwekt door de tegenwoordigheid van zulk een groot europeesch eskader in de wateren, die door de Yereeniude Staten als hun domein schijnen te worden beschouwd. Wat verwacht werd, is gebeurdPi- gott, de man welke aan de //Times# de brieven verstrekte die van Farnell afkom stig heetten te zijn, is er van door. Men bemerkte zijne vlucht, toen, nadat hij bij het verhoor voor de commissie niet was verschenen, een onderzoek werd ingesteld aan zyn hotel, waar men mededeelde dat hij sedert Maandag avond daarin niet was teruggekeerd. De kroon op dit drama van //verdacht making en onschuld# is de mededeeling van den advocaat Busgell, dat de voort vluchtige Zaterdag het Parlementslid La- boucbère met een bezoek had vereerd en eene bekentenis onderteekend, dat de aan Parnell toegeschreven brieven maakwerk waren. Grooter triomf is er voor de Parnel- listen moeilijk te bedenken en de //Times# welke zoo grif den wissel, door Pigott op de goedgeloovigheid der redactie ge trokken, heeft geaccepteerd, zal zich in 't vervolg hebben te hoeden voor dergelijke verdachtmakingen. In het Lagerhuis heeft Balfour zijne stem verheven tegen de beschuldiging, dat In de Times leest men het volgend «Vraag naar arbeidskrachten in de Transvaal. Wij hebben de vol gende mededeeling ontvangen van het «Bureau van inlichtingen voor Landverhuizers»: ««Aan den brit- schen vertegenwoordiger in de Transvaal zijn inlichtingen gevraagd ten aanzien der in den laatsten tijd in de dagbladen verschenen berich ten over vraag naar arbeidskrach ten in de Transvaalen uit een telegram van den 22en dezer, ont vangen bij het ministerie van ko loniën, blijkt dat er te Pretoria en te Johannesburg gelegenheid tot plaatsing bestaat voor ongeveer 600 ambachtslieden, meerendeele metselaars en timmerlieden, voor wie het evenwel wenschelijk zou zijn, dat er aanvankelijk niet meer dan 300 tegelijk aankwamen. »«De loonen voor metselaars, lei- Carlingford wierp zich in een armstoel toen hij alleen was en lachte hard. Eindelijk zijt gij mijn! riep hij kwaardaardig, voor mij knielen zult ge, trotsche schoonel Na eenige minuten keerde mevrouw Lovell in de kamer terug en gaf haren broeder de gevraagde som waarvoor hij haar een schuldbekentenis gaf, hoewel zij wel wist, dat die weinig waarde had. Deel mij den afloop mede, zeide zij toen hij zich gereedmaakte om heen te gaan. Zeker. Ik hoop u binnen eenige dagen weer te zien en als ik niet kan komen schrijf ik wel. Adieu 1 Zijn ongeduld liet hem niet toe, tot den avond te wach ten. Hij reed dadelijk naar het kantoor van Samuel Lyons, betaalde dezen waardigen man de vierhonderd pond en werd daardoor eigenaar van den wissel, die hem zesdui zend pond en een schoone vrouw zou verzekeren. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. ECHTOHNOOTB I* NAAM. Jawel meneer, zeide het dagmeisje in het huis in de Karelstraat, dat voor Nathalie het ruwe huiswerk ver richtte, meneer Melleviile is thuis eu de juffrouw ook. Maurits Carlmgford trad biDnen. Het was ongeveer elf uur :n den morgeD. Melleviile las de courant of hield zich teD minste alsof bij die las Natalie knielde juist voor het vuur en bij bet binnentreden van Carlingford herinnerde zij zich op eens boe haar oom vroeger gezegd had, dat hij het geld wel zou kunnen hebben leenen en dacht aan het gevotiden briefje. Werktuigelijk wendde zij zich naar de deur en met een schamperen glimlach bood hij haar de hand. Zij wist niet wat zij zeide, een duizeling beving haar, maar toch gaf zij hem de hand n:et, maar boog toen zij hare zelfbeheer- sching herkregen had, koel het hoofd, Moet het oorlog zijn tusschen ons? vroeg hij halfluid. Zij wendde zich tot haar oom en antwoordde niet. Melleviile was opgestaan en reikte nu zijn gast de band, vergeefs moeite aanwendend om zich een onbevangen bou- diDg te geven. Carlingford vatte zijn hand, maar liet die oogenblikke- lijk weer los. Er is eenigen tijd voorbijgegaan sedert wij elkander gezien hebben, zeide hij plaats nemende, terwijl hij Na talie onbeschaamd aankeek. Zij had het katje dat zij op den arm had, laten glijden en keek hem met door een angstig voorgevoel benevelde oogen in het gezicht. Ja, het is lang geleden, antwoordde Melleviile, terwijl hij de oogen smeekend op den bezoeker richtte en zenuwachtig de handen in elkaar kneep. Ik vrees, dat de aangelegenheid die mij thans hier heen voert, niet zeer aangenaam is, mijnheer Melleviile. Valschheid in geschrifte wordt door de wet streng ge straft. Natalie trad naast haar oom en legde den arm om zijn schouder, terwijl hij zijn grijs hoofd tegen haar borst steunde en een zwakke kreet aan zijn bleeke lippen ontsnapte. Zij behoefde niet te vragen of hij schuldig was. Met bevende handen klemde hij zich ale een hulpeloos kind, vernietigd, ontzet aan haar vast. Het meisje beefde echter niet, zij zag Carlingford bedaard en onverschrokken aan. Toon mij het bewijs van uwe beschuldiging 1 beval zij. Hij haalde een portefeuille te voorschijn, nam den wisBel er uit en hield haar dien voor. Toen zij dien gelezen had was het haar of haar de borst werd dichtgesnoerd. (Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2