NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Vrijdag 1 Maart 1889. No. 1736. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.Ï0. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummeri- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 3 XX. ran 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 cent» Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. •Ireetenren-tlltgewers J C. PGEREHWMI en J. B. ATI». Hoofdagent*n ooor Alt BuittnlanACompagnie Ov.tr*1* 4» Puitieite Birangèrt O. L. DAV BE jr Co., JOH. T. JONES, Suer.. Parige, 31ht Faubourg Montmartri. STADSNIEUWS. Haarlem, 28 Februari. Blijkens bij den Raad van State (afd. voor de geschillen van bestuur) ingekomen kon. besluit, is het be sluit van B. en W. alhier, vernie tigd, waarbij eene der voorwaarden is gewijzigdwaaronder aan J. Eichhorn alhier, vergunning is ver leend tot het oprichten van een sme derij aan de Oude Groenmarkt. Hot stoffelijk overschot van jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout word hedenmid dag in tegenwoordigheid van vele belang stellenden, familieleden en vrienden op de gemeentelijke begraafplaats aan den Schoo- terweg ter aarde besteld. Als zwijgende maar veelbeteekende hulde aan de nagedachtenis van den overladone waren een achttal fraaie kransen aan de lijkbaar gehecht. Bij de groeve herdacht de edelachtb. heer mr. E. A. Jordens het laven en de daden van den ontslapene, die tot voor korten tijd nog het lidmaatschap van den Raad dezer gemeente met eere vervulde. De schoonzoon van den overledene, jhr. A. W. van der Wijck, van's Hage, dankte de aanwezigen voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Benoemd tot onderwijzer aan de r. k. parochiale school alhier de heer M. H. Beekelaar te Weesp. De heer van der Hoeven, thans belast met het beheer over het post- en telefoonkantoor te Nieuwen- hoorn, wordt werkzaam gesteld ten postkantore alhier. De heer P. J. Verkruysen, boek houder ten kantore der firma Smits en Reijnders alhier, herdenkt 1 Maart den dag, waarop hij 30 jaar geleden bij genoemde firma in dienst trad. Reeds mocht hij dezer da gen in mtiemen kring van zijne patroons de bewijzen ontvangen van hunne hoogachting en waardeering. Wij achten het niet overbodig eigenaars van honden te herinneren aan de verschuldigde hondenbe lasting, daar reeds 16 honden door de politie zijn opgevaDgen en tegen de eigenaars proces-verbaal is op gemaakt wegens bet niet voldoen van genoemde belasting. Woensdagmiddag had er eene vergadering plaats van het bestuur van «Weldadigheid naar Vermogen» en daarna eene vergadering van de commissie voor huisbezoek. Wij deelen uit die bijeenkomsten de volgende bizonderheden mede. De Vereeniging ontving 500 aan vragen om onderstand, waarvan zestig werden afgewezen,vijftig voor- loopig ter zijde gelegd, J60 in behan deling bleven en 140 waaraan gevolg is en wordt gegeven. Aan losse giften en geregelden onderstaad werd uit gegeven een som van f1800.en aan bons voor brood, turf en steenkolen f200.— Voortaan zullen zoo weinig mo gelijk giften in geld worden gege ven, en den volgenden winter ook bons voor andere zaken dan tot nu toe (brood, turf, steenkolen enz.) worden gegeveD, zooals voor krui denierswaren. Ook zal de commissie oude kleederen, die evenwel nog te gebruiken zijn, laten vermaken door naaisters van de Vereeniging, om op deie wijze ook weder werk te verschaffenook ondergoed zal door personen die aan de Vereeni ging hulp hebben gevraagd, wor den gemaakt. Nog werd al de commissie-leden verzocht om op te geven wie zonder werk zijn, om geregeld maandelijks een lijst daarvan in de couranten te publiceeren, om de aandacht der werkgevers hierop te vestigen. Het aantal leden van de Comm. voor Huisbezoek bedraagt thans 63, doch het bestuur acht uitbreiding van dit getal nog zeer gewensebt, ten einde niemand een te zware taak op de schouders te moeten leggen. Een woord van lof komt den leden dier commissie toe voor den grooten ijver waarmede zij hun taak opvat- teD. Een hunner o. a. werd geroepen bij een gezin in de Hondensteeg, dat in de grootste ellende verkeerde, zóó zelfs, dat de vrouw den nacht te voren een aanval van geeuwhon ger had gehad. Nadat de grootste nood was gelenigd, trachtte het com- missie-iid een betrekking voor den man te vinden en dit heeft ten ge volge gehad, dat deze thans op proef werkt en zeer waarschijnlijk vast werk zal krijgen voor f 7.50 in de week. Door eenige leden der Comm. v. Huisbezoek werden daarna eenige vragen gedaan en bezwaren te berde gebracht, welke door den voorzitter werden beantwoord. Uit het bovenstaande blijkt dui delijk dat de vereeniging, hoe jong ook, reeds beduidende resultaten heeft verkregen. Wij wekken der halve gaarne ieder die hart heeft voor de nooden der volksklasse en een deel van zijn tijd wijden wil aan de leniging daarvan, op, zich aan te melden als lid van de Comm. voor Huisbezoek. Naar rang of stand wordt niet gevraagd ieder die een goeden wil en een warm hart heeft is wel kom. Woensdagavond gaf het Teeken college «Kunst zij ons Doel» zijne vierde en laatste kunstbeschouwing in het seiioen. Het ivas een collectie van de «Academie van beeldende Kunsten en technische Wetenschap pen» te Rotterdam, die geëxposeerd werd. Deze verzameling gaf veel fraais te aanschouwen. Scbipperus zond twee landschappen en een prachtig bewerkte penteekening, Hoynck van Papendrecbt gaf drie zijner bekende militaire figuren, Moulyn een gen restukje, een boer aan een ziek bed dat zeer de aandacht trok, even als een stout uitgevoerden jongenskop vau Jacoba de Graaff en een oude vrouwenhoofd van Suze Rabestem. Naast twee wel wat prenterige kiu- derscèaes gaf Jan Stnening t n be delares met een kind op den arm, die zeer mooi waren ook wat het bijwerk betrof. Twee van de typische teekeningen van Lu.Be vormden een scherp contrast met een zeer im pressionistisch geteekende boeren meid van Thijssen. Over bet algemeen kan van deze vierde kunstbeschouwing gezegd worden: «last not least». Als een vervolg op het in ons nummer van 19 dezer medegedeelde, betreffende de Postduivenvereeniging «de Snelvlieger» alhier, kunnen wij thans meer uitvoerig het volgende berichten De Vereeniging is voornemens bij genoegzame deelneming eene natio nale wedvlucht (uitsluitend voor Vereenigingen) te houden met jonge postduiven (broed 1889"t uit Keulen, op Zondag 1 September e. k. De inleg is bepaald op f 20 per Vereeni ging voor een maximum van 30 duivenvoor iedere duif meer moet 75 ct. per stuk betaald worden. Elke Vereeniging moet zich vóór of uiter lijk op 1 April a. s. bij den secre taris aanmelden. De prijzen zullen bestaan uit2 gouden medailles, 3 verguld zilveren medailles, 4 broDzen medailles, 6 diploma'sbenevens 1 verguld zil veren voor de Vereeniging die de meeste prijzen wint. Het stempelen en inkorven der duiven heeft plaats aan het Café Brinkmann, Groote Markt alhier, Vrijdag 30 Augustus, des namid dags te 6 uren. Eene jury, samengesteld uit 3 personen, waarvan 1 te kiezen uit de Vereeniging en 2 uit vreemde lief hebbers, zal in gevallen waarin bij het vastgestelde programma niet is voorzien, zoo ook over alle recla mes en geschillen, in hoogste r ssort beslissen. De feestelijke prijeuitdeeling is bepaald op Zoodag 8 September. Bovengenoemde Vereeniging is tevens voornemens bij genoegzame deelnemiDg eene tentoonstel ling te houden van post duiven, op Zondag 1 September, waarvoor elke Vereeniging of par ticulier, die wenscht deel te nemeD, zich vóór of uiterlijk op 1 April bij den secretaris moet aanmelden. De prijzen zullen bestaan uit Voor de schoonste dof er1 verguld zilveren medaille, 1 zilveren me daille, 1 bronzen medaille, 1 diplo ma. Voor de schoonste duif1 verguld zilveren medaille, 1 zilve ren medaille, 1 bronzen meda lie, 1 diploma. Vcor het schoonste paar duiven1 verguld zilveren medaille. 2e prijs 1 zilveren medaille, 1 bron zen medaille, 1 diploma. Tevens eene verguld zilveren Veieenigings-me- daille voor de schoonste inzending en een diploma voor de grootste in zending. De jury zal bestaan uit 3 goed bekende liefhebbers, die persoonlijk niet mogen inzenden, bestaande uit twee buiten en één uit de Vereeni ging. De Vereeniging mag wel ter opluistering inzenden, maar dringt niet naar prijzen mede. Voor de hengstenkeuring, welke Woensdag vanwege de «Holland- sche Maatschappij van Landbouw» alhier werd gehouden, waren aan gegeven 2 bruine hengeten van A. R. Sloos, Winkel (N.H.); Nelson II (vader Nelson) van H. Haas, Beems- terCroissant, vos, (vader Pulla- way, moeder halfbloed van l'Aspi- rant), van jbr. W. A. Mock, Haar lemmermeer; Blücher, (vader Nel son no. 1, grootvader Graaf Wedel, moeder Maria no. 45, grootmoeder Tooe no. 8 N. P. S.jen Wellingion (vader Graaf Wedel, moeder in- landsche merrie) van J. Breebaart Kzn WinkelZwarte hengst, (ge kruist ras) vau D. Knibbe, Haar lemmermeer; 2 zwarte en 1 bruine hengst van C. F. Ockhorst, Rot terdam; Brinio (vader Pullaway, moeder duitsch ras) en Windhond (vader inlandsch, moeder engelsch ras) van Karei del Court, Velseu 1 Donkerbruine hengst (oldenb. ras vader premiehengst Thous) en 1 roodbruine hengst (oldenburgsch ras, vader von Angestel, afst. van den premie- en stamhengst Jocob) van Ferdinand Gerdes, Schwittersum bij Deinum, Oost-Friesland; Adonis donkerbr. hengst, (vader Edzard, oldenb. stam- en premiehengst, moeder uit budjadingerhengst Ca- rolus) van H. A. Pauwen, West- Pannerden 1 donkerbruine hengst, (oldenb. ras) en 1 donkerroodbr. id. (afst. van den premiehengst Aga memnon;, van A. A. van den Berg, HaarlemNobel, zwart, (gekruist en6. oldenb. ras, vader Edzard, moeder de Wakkere e. o. ras) van N. A. baron SteeDgracht van Mooyland, 's Hage1 donkerbruine hengst, (gekr. oldenb. ras,) van H. Kiatema- ker Pz.Haarlemmermeer eu 1 zwarte hengst (inl. ras) van de wed. P. Enthoven te Haarlemmermeer. Het paard van den heer Knibbe en het laatstgenoemde paard van den heer K. del Court waren niet aangevoerd. De keuringscommissie bestond uit de heeren J. F. Diemer, majoor der artilleriekapitein jhr. W. Gevers Dejnoot; W. F. Schroder majoor- paardenarts A. Costermans, Eist en C, van Eek, Houten. De uitslag der keuring was als volgt De prijs van f 500 vanwege het FBUILLHTO M. Roman van Kabl Hellmeb. 21) VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Echtgenoote in naam. Gij kent onze wet, ging Carlingford voort, terwijl hij het document weder opvouwde en in zijn zak stak. Op wisselvervalsching slaat jarenlange tuchthuisstraf! Menschgij kunt mij niet aanklagensteunde Mel- leville. Gij kunt het niet om den wil van dit kind. Stil, zeide Natalie, kom mede oom. Mijnbeer Carlingford, ik kom dadelijk terug om met u te spreken. Kom, oom 1 Neen, voegde zij er bij, toen Melleville zich met moeite verhief en Carlingford hem helpen wilde, raak hem niet aan 1 Carlingford fronste de wenkbrauwen, maar hij trad terug en liet haar voorbijgaan met den ouden man, die zachtjes weende. Zooals altijd was zij degene die bijstand bood en hielp, en hij zwak van geest en wil, liet zich door haar leiden. Hij zal niets doen, kind, hij kan het niet om uwentwil, herhaalde hij telkens, terwijl zij hem naar een leunstoel bracht en hem verzocht op hare terugkomst te wac'nteD. O, gij zult het mij nooit vergeven. O, die schande, die schande I herhaalde hij zonder ophouden. Stil, zeide het meisje, hij zal geen schande over ons brengen. Zij ging de kamer uit en daar zij hem in dezen opge wonden toestand niet vertrouwde, draaide zij den sleutel om. Toeu stond zij eenige minuten stil. Om harentwil Zou zij de prijs zijn Natalie ging de kamer binnen waar Carlinford zich bevond en wachtte bij de deur. Carlingford ging baar tegemoet, doch sloeg onwillekeurig de oogen neer voor den blik waar mede zij hem aanzag. Zij zeide niets en verlangde klaarblijkelijk dat hij het eerst spreken zou. Juffrouw Melleville, begon hij, Natalie.... Welk een blik schoot daar uit hare donkere oogen op hem neder Juffrouw Melleville, als ik u verzoeken mag, wierp zij hem toe. Ga voort. Gij weet, hoe lang ik u reeds bemin.... Halt, viel Natalie hem in de rede met trots en verachting, spaar mij nuttelooze beleedigingen. Gij zijt hier gekomen als een roover om uwe voorwaarden te stel len. Gij zet mij het mes op de keel, welaan, noem uw voorwaarden, maar zeg verder niets! Voor den duivel, stoof Carlingford woedend op, zijt gij de overwonnen partij of ben ik het Het meisje bewoog zich niet maar keek hem aan zooals men een slang beschouwt of een ander dier voor welks aanraking men gruwt. Gij hebt de macht in de hand en gebruikt die omdat gij een schurk zijt en een lalaard. Toen ik u voor de eerste maal in mijn leven zag, gevoelde ik reeds afkeer voor u en die veranderde in haat, toen ik u nader Jeerde kennen. Zoo gij wilt, dat ik naar u luister, moet gij kort zijn en niet van liefde spreken. Gij weet nu waaraan gij u te hou den hebt, wees op uw hoede, want ik versta geen scherts. De kalme vastberadenheid van deze schoone vrouw maakte indruk op hemzij bevond zich in zijn macht en weigerde niettemin voor hem te buigen, ja schreef hem de wetten voor. Hij staarde haar aan, maar zij beantwoordde zijn blik onbevreesd. Zooals gij wilt, sprak hij. Gij verlangt dat ik kort en bondig zal zijn, het zij zoo. Als gij uw oom voor het tuchthuis behoeden wilt, bestaat daarvoor slechts één middel. Gij moet miju vrouw worden en mij gelijktijdig zweren, ons huwelijk voor iedereen geheim te houden, ik heb daarvoor mijne bizondere redenen. Tevens moet gij mij het vermogen afstaan, dat u toevalt op uw trouwdag. Natalie schrikte niet, zij veranderde zelfs niet van kleur. Van den beginne af aan had zij begrepen welke voorwaar den hij stellen zou. Zij wist dat geen smeekgebeden, zoo zij zich daartoe al had willen vernederen, instaat zouden zijn den man, die de eer van een tot dusver onbevlekten naam in handen had, te verteederen. Zij was niet in staat

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1