NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaarjr&iiku Maandag 4 Maart 1889. No. 1738. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dit INnmmer bestaat nit twee Wen, IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.03. Dit bïad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, itnreaa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Teleroosanammer 1X2. van 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letter» naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PKKRKBOO.tl en J. B. AVI». Hoofdagent** voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fublieite Etranghre G. L. VAVBE Af Co., JOH. F. JONES, Sucr., Fariji, Hlbu Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Haarlem, 2 Maart. Aan het gemeentebestuur is ver gunning gevraagd tot het plaatsen van meteorologische en annoacen- klckken door eene maatschappij te Amsterdam. Door B. en W. alhier is aan P. Kistenmaker vergunning verleend tot oprichting van eene koek- en banketbakkerij in het perceel in de Korte Vesrstraat get. no. 2. Zondag a. s. zal er op het Mu seum van Kunstnijverheid alhier eene belangrijke verzameling plaat werken tentoongesteld zijn, betrek king hebbende op de monumentale bouwkunst in Frankrijk. Deze belangrijke verzameling be staat uit groote platen en béliogra- vure, die een aantrekkelijk beeld geven der schoonste monumenten van Parijs en andere plaatsen. Toe gang vrij. Tot voorzitter van de commissie, belast met het afnemen van examen voor eene plaatsing op de militaire school alhier en van den artillerie- cursus te Delft, is aangewezen de luitenant-kolonel G. F. W. Borel. Op 1 October 1889 worden als volontair toegelaten bij den artil lerie-cursus te Delft 8 en bij de artilleriescbool alhier 25 joDgeliedeD. De directeur van de gestichten al- bier en te Heemstede voor de verple ging van lijders aan vallende ziekte heeft van den beer A. J. te A. eene gift ontvangen, groot f 2500, voor genoemde inrichtingen. Door de politie alhier is aange houden de in het Algemeen politie blad gesignaleerde Johannes Schoon- bergen, oud 31 jaren, geboren te Kimswerd, tegen wien door de arr. rechtbank te Leeuwarden wegens diefstal een bevel van gevangen neming was verleend op 21 Decem ber 1888. Sedert eeniee weken lo- hij alhier onder den naam van Willem Postma. Hoe hoog de heer C. P. W. Krieus, welke hier ter stede benoemd is tot di recteur van het Gemeentelijk Muziekkorps met welks samenstelling en vorming hij thans is belast, in zijn vorige standplaats, 's Hertogenbosch, als musicus staat aan geschreven en hoe uitmuntend hij daar de concerten wist te leiden, moge wel blijken uit het volgende verslag, voorkomende in de //Prov. NT. B. Courant" van 26 Fe bruari j.l. ArHet gisterenavond in de groote zaal der Liedertafel door den heer Kriens ge geven afscheidsconcert werd vrij druk be zocht een hulde aan den scheidenden musicus, die welverdiend mag heeten. Bovendien, de bezoekers zullen zich hun gang niet hebben beklaagd, want het goed gekozen programma werd uitstekend afgespeeld. Mag dit gelden van ieder nommer, vooral de //Fantasie aus Wagners Meistersinger," arrangement van den di recteur, en de //Fantasie" uit Verdi's hAïda" getuigden van het uitmuntende samenspel, 't welk een der goede eigen schappen van ons orkest uitmaakt. De heer Kriens had een enorm suc ces met zijn clarinet-solo's. Het publiek hield niet op met applaudisseeren, alvorens de kunstenaar een bisnommer gaf. Gaarne hadden we nog lang den heer Kriens aan het hoofd gezien van ons zelf- staudig stedelijk muziekkorps, 't geeu ia- tusschen niet belet, dat onze beste wenschen hem naar Haarlem vergezellen." De hollandsche Opera verkrijgt allengs het burgerrecht in Haarlem. Na //Faust" //Mignon", na //Mignon" //Traviata" en alle drie de voorstellingen werden bijge woond door een talrijk en dankbaar publiek. De historie die in //Traviata" wordt ge geven is, zooals men weet, die van wia Dame aux C»mélias." Eene courtisane, Vio letta de Saint Y, vat liefde op voor Ro- dolphe d' Orbel, die haar een reine liefde toedraagt. Zij verkoopt al hare bezittingen om hare schulden te betalen en hem dan te volgen, doch vóór dit gebeurd is komt de vader van Rodoiphe, die haar aantoont hoe zij zijn zoon in het verderf sleept en hoe slecht zij passen zal in zijn deftig gezin, bij zijn onschuldige dochter. Violetta besluit haar liefde te smoren en te vertrekken. Later ziet zij Rodoiphe terug, een speler geworden uit wanhoop. Hij dringt er op aan, dat zjj hem volgen zal, en als zij, om hem daarvan terug te brengen, zegt, dat zij een ander bemint, beleedigt hij haar ruw. In de vierde acte komen zij eindelijk weder tot elkaar en sterft Viole ta. Deze en de tweede acte zijn de fraaiste. Mevrouw Orelio van Zant als Violetta, van de Kerckhoven als Rodoiphe en Poons als d'Orbel, de vader, zijn de eenigen die in deze opera van Verdi op den voor grond treden. Mevr. Orelio zong hare partij zuiver en levendig als altijd, behou dens eene kleine tekortkoming in de tweede acte. Haar helder klankvol geluid maakt haar uitnemend geschikt voor de partijen van ^première amoureuse." In weerwil eener indispositie was de heer van de Kerckhoven de verdienste lijke, aangename tenor, dien wij in //Faust" en in //Mignou" hebben gehoord. Vooral waar hij zijn liefde verklaart en later in de slotacte in de duetten met Violetta was hij zeer gelukkig. Volgens de gewoonte liet hij de aria waarmede de 2de acte wordt geopend, weg, daar deze noch goed geschreven noch dankbaar is. Den heer Poons komt een woord van lof toe voor de aria //Rein als het nauw ontloken bloempje ia de gaarde" en de aria ffToen ge uw leven en uw jeugd". Vooral waar de partij niet hoog ligt, vol doet het geluid van dezen zanger; in het middenregister ligt zijn kracht. Het orkest was in de eerste acte niet altijd zuiver, met name de strijkiustru- menten, later in de tweede acte was het beter. De grime en de pruiken en baarden etc. ziju over het algemeen zeer goed, de firma van den Beugel draagt daarvoor zorg. Waarschijnlijk zal de volgende opera van der Lindea's //Catharina en Lambert" zijn. xNaar ons wordt gemeld zullen te Zandvoort een tiental villa's worden gebouwd éen zal er bij Zuid Zand voort, de overige zullen tusschen dit deel der gemeente en het station worden gebouwd. Wanneer ook het nieuwe kurhaus tot stand komt zal Zandvoort ais badplaats hierdoor zeker weder veel winnen. Tot wethouder der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude is Vrijdag gekozen de heer H. F. Schweitz. Men meldt ons uit Haarlemmer meer De openbare school in de afdee- ling Spaarnwoude, sedert eeuigen tijd wegens het epidemisch heer- schen der mazelen in deze gemeente gesloten, zal a. s. Woensdag weder geopend worden. Het onderwijs aan de scholen in de afdeelingen Hout rijk eu Polanen en Huutrakpolder is, hoewel met weinig leerlingen, kunnen worden voortgezet. li I X E L A N I). De minister T»n Marine brengt ter kennis van belangheb benden, dat in de maand Mei bij de directie der marine te Helle- voetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die ale machinist-leerlingen 2de kl. wenschen te worden aaDgenomen. Het getal der als zoodanig te plaat sen jongelingen zal zich tot 15 be palen. De vader, de moeder-voog des of de voogd, die verlangt dat bun of haar zoon of pupil tot het examen worde toegelaten, dient vóór den 15den April a. s. zich aan te melden, met overlegging der stukken, vermeld in de Slaatsct. van 2 Maart. Zoowel bij de marine als bij het leger is de bepaling inge voerd, dat marcheerende troepen, hetzij dan gewapend of ongewapend, bij eeue ontmoeting, rechts voor elkander zullen uitwijken. Men bericht uit Arnhem, aan de Zn. Ct. dat de oud-boog leerlaar Veth zeer ernstig ongesteld is. Het bericht dat te 'sHage Zondag in bet Gebouw eensociaal- democratische monstermeeting ge houden zal worden, is onjuist. Wel is aanvraag gedaan, om er in de volgende week een meeting over bet wetsontwerp betreffende kinder- en vrouwenarbeid te mogen houden. Een beslissing is nog niet genomen. {Vad.) De heer F. Vestdijk, een zoon van den onlangs te Amster dam over edenwel bekenden S. Vestdijk, is naar ons bericht wordt, onlangs benoemd geworden tot pro fessor in de massage-terapie, ortho paedic en medicale gymnastiek aan een der universiteiten te New-York. {U. D.) Het Nil. v. Ned. heeft de eerste berichten van de Schiedam d.e de reis naar Argentinië heeft volbracht, ontvangen. Alles was wel aan boord, op twee knaapjes na, Herman Oets en Lambertus Wijnbergh, die de mazelen hebben gekregen, maar het gelukkig vrij goed maken. De kinderen worden verpleegd in een hut van de le klasse. Het reisgezelschap is ver meerderd met vier nieuwe wereld burgers er zijn namelijk vier kraamvrouwen aau boord, die in bet daarvoor bestemde vrouwen hospitaal worden verpleegd. Blijkens de advertenties in dat nummer dier courant hebben twee van de vier, toepasselijke namen ontvangen. De een heet «Oceanus Gerardus», de ander «Atlanticus Julius Nicolai Thedoor Americus». Vr ij dagnacht is teGrave diefstal gepleegd ten huize en ten nadeele van kapitein W. Het cylin der bureau is door middel van een beiteltje opengestoken, en daaruit is ontvreemd eenig zilver en papieren geld, een gouden, een zilveren hor loge en een horlogeketting. Men iB den dader nog niet op het spoor. Aan den 1 oodsschipper lste klasse J. Nieboff, voerende de loodskotter Eems no. 2, is van rijks wege eene gratificatie van f 200 toegekend, wegens het met levens gevaar redden van de opvarenden van het nederlandsch brikschip El- lida, op 4 Februari jl. De wachtmeester V., van bet 3e reg. veldartillerie, te Breda in garnizoen, is Woensdagmorgen onder militair geleide naar Den Bosch overgebracht, ten einde voor den krijgsraad terecht te staan als beschuldigd van het frauduleus voeren der administratie in zijne hoedanigheid van detachements-com mandant te Heusden. Men bericht als een op merkelijk verschijnsel, dat het zui delijk gedeelte van ons land, in de laatste jareD, steeds van uit België door pokken wordt besmet. Zoo werd onlangs deze ziekte aangebracht te Vlissingen door een huisgezin, komende van Oatende, waar de pokken heerschen en vele slachtoffers eischen. Sedert het begin van het jaar zijn daar reeds meer dan 100 per sonen aan die ziekte gestorven. Een brutale diefstal werd Woensdag te Vlissingen door drie jongens gepleegd. Uit den zak van een landman, die aan de waag een varken had gebracht en daartoe zijne jas had uitgetrokken, stalen zij een bedrag van f57, gingen goeden sier maken door sigaren en bier te koopen, en verborgen in de duinen de rest van hunnen buit, die echter door de politie is gevon den en in beslag genomen. FBIUILLHTO BI. Roman van Kabl Hhllmeb. 23) VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Echtobnootb in naam. Carlingford stiet plotseling een ruwen vloek uit. Voor den duivel, als wij op een eenzame plek waren Als maar wij zijn het niet en ik ben geen zottin I Zij keerde zich om en ging de straat af, terwijl zij den sluier voor het aangezicht trok. Zoo bereikte zij het spoor wegstation en moest nog twintig minuten wachten tot de trein naar Londen kwam. Zij ging zoolang in de wacht kamer. Daar zat alleen een boer te dutten cp een stoel, in den haard brandde een flink vuur. Natalie sloeg den mantel terug en zag den wisBel dien Carlingford haar gegeven had. Zij keek er nog eens oplettend naar, ja het was de nood lottige wissel zelf, en het papier in twee stukken scheurende wierp zij het in de vlammen. Een oogenblik zag zij den gehaten naam in vurige letters voor hare oogen, toen ver dween hij en bleef er niets van over dan een hoopje asch. Langzaam richtte Natalie ZICH op, maar een narde uitdruk king lag in haar gezicht; zij had haren oom de vrijheid verschaft, maar tot welken prijs? De dood zou haar welkomer ziju geweest de dood zou haar echter haar geld niet venchaft hebben. Toen de trein het station binnenreed en Natalie op het perron trad, zag zij er Carlingford niet; zij steeg in een coupé waarin zich twee personen bevonden, eeue oude dame eu een jong manzij schenen Diet bij elkaar te behooren. Nathalie Z8g hen echter nauwelijks aan, zij nam aan het andere einde van de coupé plaats en wendde het gezicht af. Toen men een eind verder was gespoord, trachtte de jonge man een gesprek aan te knoopeu en hoe koel Natalie zich ook gedroeg, hij praatte onbevangen door. Toen de trein Londen bereikt had, groette hij haar zeer beleefd en langen tijd nadat zij uit het gezicht was verdwenen, meende hij haar beeldschoon gelaat nog voor zich te zien. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Niet tb loochenen. Rijdt gij vandaag niet mede ten hove vroeg gra vin Cecilia aan haren neef Lionel von Raven, nadat zij haar rijtuig had laten stilhouden, toen zij hem zag op de pro menade. Niets zou mij gelukkiger maken, antwoordde hij, maar ik ben helaas reeds gebonden. Gij onuitstaanbaar menschwij zien u volstrekt niet meer I Maar Cecilia I Ja, het is de zuivere waarheid; mama zeide gisteren nog, dat gij u zoo zelden meer bij ons laat zien. Wanneer komt gij weer eens? Ik kom spoedig weer eens, schenk mij vergiffenis, waarde Cecilia. Ik zal er eens over denken of ik u vergeven kan; kom het antwoord maar halen! Adieu! Het 'tijtuig zette zich weer in beweging en terwijl Raven zijn weg vervolgde dacht hij bij zichzelf, dat Cecilia niet zeer verrukt zou geweest zijn, zoo zij geweten had waar hij heeDging. Hij had zich namelijk voorgenomen, de arme Essy nog eens te bezoeken. Tweemaal had hij haar in de zes weken, die sedert zijn bezoek verloopen waren, geld ge zonden en telkens er het verzoek bijgevoegd, dat zij om hem zenden zou, zoo zij hem noodig had. Hij had geen bood schap ontvangen en terwijl hij dit kon opvatten als een bewijs dat zij niets noodig had, was het ook mogelijk dat zij verhinderd was om te schrijven of er tegen opzag, hem weder te vragen om zijn steun. De gedachte aan het arme meisje benauwde hem wat kon haar niet overkomen in dat afgelegen huis, waar zij bijna altijd alleen was? De baron besloot te wachten tot het donker geworden was, en dien maatregel nam hij niet om zichzelf, maar om Essyde ligging van het huis was daar bij zóo dat hij het gemakkelijk zonder moeite des avonds bereiken kon. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1