NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Woensdag 6 Maart 1889. No. 1740. ABONNEltEHTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T A I) S K S E 11 ft' S. B i i\ E Al L A X l>. IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. feiefoonnmnmer 12S. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Wirecteuren-UItgevers J. I'. PKKUKKtMW cn J. B. AVI». Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubiicite Etrangèrc G. L. DAÜBE Co., JOH. V. JONESSuer., Pariet, 31bit faubourg Montviartre. Haarlem, 5 Maart. Het examen in nuttige handwer ken, Maandag te'sHage gehouden, is met goed gevolg afgelegd door de damer C. H. Schleper, L. C. Ber- nelot Moens, A. Vogel, C. A. Sip- k-se, P. Metman, A. F. van Bijle- veldt, en A. C. Uiikens, allen te Haarlem en A. G. Schouten te Spaarndam. Benoemd tot concierge van het Prinsenhof C. A. Steenkist, alhier. Door de Haarlemsche Tramway Maatschappij werden in 1888 ver voerd 401566 reizigers, met 34 paar- deD. De lengte der lijn is 2305.70 meter. De opbrengst was f 36575,175, zijnde f 4.34 per dag-kilometer. Bij de heden gehouden aanbeste ding van het bouwen van een huis aan den Zijlweg, ten overstaan van den architect S. Roog, zijn elf bil jetten ingeleverd. Het hoogst was ingeschreven door J. S. Velthuysen, 110533 en het laagst door W. van Scheyndel, f 9340. Maandag herdacht Jelle de Vries den dag waarop hij gedurende veer tig jaren "bij de firma Meyer en Dyserinck, steenkoopers en metse laars alhier, als pakhuismeester in dienst trad. Van zijn patroon ontvmg hij een stoffelijk blijk van erkentelijkheid voor de veie en goede diensten aan de firma bewezen en van vele zij den blijken van belangstellirg. Omtrent de arrestatie van den gewezen jongste bediende van den ontvanger der directe bela^tiügen alhier, meldt een onzer correspcm- ten nader het volgende: Reeds sedert Januari was de be wuste persoon, de 21 jarige D. O. W., niet meer op dit kantoor werkzaam, doch had het uit eigen beweging verlaten. Uit het thans ingestelde onderzoek is gebleken, dat gelden do^r hem in ontvaDgst genomen, ten einde die ten kantore af te dra gen, door hem ten eigen bate werden aangewend, terwijl hij de biljetten met den naam des vorigen ontvan gers teekende, wiens handteekening hij blijkbaar zonder veel moeite nauwkeurig kon namaken. Op deze wijze heeft hij ruim f 300 verduisterd, en men vreest nog meer te ontdekken. Genoemd bedrag is reeds door par ticuliere bijdragen aangezuiverd. Den 22en van deze maand hoopt Hielke Brugts, woonachtig aan den Burgwal no. 71a alhier, zijn hon dersten verjaardag te gedenken. Tot op hoogen leeftijd was hij in be- trekkmg als koopvaardijkapitein, ter wijl hij in 1812 onder Napoleon I aan den veldtocht naar Rusland heeft deelgenomen. Sedert 1871 houdt hij hier verblijf en tot vóór een paar jaar ging hij nog dagelijks uit. Zijn lichaamstoestand, hoewel hulp behoevend, is evenals zijne geest vermogens, nog vrij wel. Maandagavond trad voor de vereeniging //Volksbelang" als spreker op de heer dr. J. Menno Huizinga, van Harlingeu, met het onderwerp //Proportioneele kiesverte- genwoordiging". Spreker begon met in het licht te stel len d&t een spreekwoord als het het ge luk heeft te //pakken", door het gedurig herhalen door velen, allengs het karakter van waarheid verkrijgt, terwijl het toch op den keper beschouwd, valsch is. Dit is o. a. het geval met het spreekwoord i/elk volk heeft de regeering die het ver dient." Beteekent verdienen «waardig ziju" of «passende geschiktheid" dan is het gezegde natuurlijk onjuist, neemt men «verdienen" echter in den dagelijkschen zin van «heb ben" dan beteekent het spreekwoord niefs. De regeering die eenig volk heeft is het logisch gevolg van 's volks geschie denis en vloeit daaruit voort. Niet ge nu kkelyk is het, te beoordeelen in welke mate de omstandigheden van buiten daarop invloed uitoefenen en welke invloed het volk zelf daarop heeft gehad. Dit bewijst dat het determinisme ook geldt in de politiek. Schijnbaar is hier het fatalisme te veel gehuldigd, maar aan den anderen kant staat dat bij ieder mensch het gevoel van verantwoordelijkheid voor zijn woor den en daden grooter worden zal, als hij weet dat die woorden en daden in de verre toekomst gevolgen kunnen hebben. Men komt tot de conclusie, dat de staats vormen niet kant on klaar te voorschijn treden, maar groeien uit, met en door het volk. Spreker herinnert er aan, hoe Mirabeau, nu bijna een eeuw geleden, den volkswil uitsprak tegenover het aneien regime. Dat was het geboorte uur van den wil des volks, ook vooral omdat die wil toen voor het eerst erkend werd. De bajonetten toch waarop Mirabeau in zijn kloek antwoord gezinspeeld had, kwamen niet, het pasge boren kiiul mocht ademhalen mocht schreeuwen, mocht kinderstreken uithalen. Nog steeds zien wij dat kind (volkasouve- reiniteit) mislukte pogingen doeu om te loopen, nog steeds zien we het vallen, het heeft in die honderd jaar nog weinig ge leerd. Terwijl in 1789 de parijsche visch- wijven den cngelukkigen Lodewijk XVI en zijne gemalin van Versailles naar Parijs brachten, hopende dat dit hun het ver langde brood zou geven, onder het gezang van «Nous rapportous le boulanger en le petit mitron" heeft men than3 weder den «BoulaDger" ingehaald. In ons land zien wij, dat de eerbied welke de regeering moet inboezemen, ge leden heeft. Het is wel waar, dat er tij den van werkelijk overeenstemming waren tussehen het volk en zijne vertegenwoor diging, maar dat is niet van blijvenden aard geweest. De weinige eerbied welke men thans voor het gezag aan den dag ziet leggen, vloeit voort uit de weinige vastheid der volksvertegenwoordiging, en uit de verwarring van volksregeeriug met volksvertegenwoordiging. De volksvertegenwoordiging toch, direct van het volk uitgaande, mag niet zijn degene die regeert en dit heeft men te veel uit het oog verloren. Waar de regee- riug geleid wordt door de volksvertegen woordiging kan de parlementaire regee- ringsvorm geene vruchten opleveren. Hoe zal nu ee.e regeering zich sterk gevoelen, zoo zij niet weet welke de ver houding is tussehen de volksvertegenwoor diging en den volkswil, niet weet in hoe verre die vertegenwoordiging de fotografie is van het volk Een koning bij de gratie Gods kan regeeren zonder dat hij behoeft te weten wat het volk wil, maar een volks vertegenwoordiging moet weergeven wat er in het volk leeft, niet alleen wat de meerderheid gevoelt, neen, elke uiting, hoe gering ook, moet in de volksvertegenwoor- ding haar steun vinden. De verkiezingen zooals wij die ken neu,zegt spr., geven geen fotografie van don volks wil. Het meerderheidsstelsel geeft alleen een beeld van wat de meerderheid denkt. Men het ft wel getracht aan dit bezwaar eenigermate te gemoet te komen door het stelsel der enkelvoudige kiesdistricten, maar dat dit er nog niet zeer vast inzit blijkt uit het feit, dat men voor de Provinciale Staten weder meervoudige kiesdistricten invoeren wil. Spreker geeft hierop eene vermelding van de «proportioneele kiesstelsels, door verschillende personen aan de hand ge daan. Condorcet, Emile de Girardin, Bout- my, Hare, Walter Bailey en in ons land rar. S. Van Houten, Olivier, prof. Cort van der Linden en prof. Fruiu gaven alle stelsels aan de hand, die volgens spreker, allen in de praktijk op groote bezwaren zouden stuiten. Het stelsel van Rozières waarop het belgische stelsel gebaseerd is, schijnt goed te werken, doch zou, meent spreker, in Nederland onuitvoerbaar wezen omdat in ons land nog zoo weinig politiek leven bestaat. Dit gaf spreker aanleiding zelf te trach ten een stelsel van proportioneele verte genwoordiging te maken, dat aan die be zwaren niet in zoo hooge mate mack ging. Daar spr. vermoeid was, bepaalde hij zich met hieromtrent te verwijzen naar zijne brochure over dit onderwerp. De hoofdzaak, zegt spreker ten slotte, is dat men inziet de noodzakelijkheid van proportioneele verkiezingen. Het eene stelsel heeft fouten, het andere stelsel heeft ze ook, het komt er niet op aan welk 3telsel men wil, zoo men de zaak zelf maar voorstaat. Wij moeteu in Nederland trach ten niet a c h t e ruit te gaan, althans. Men beginne nu reeds met het principe te be- studeeren, dan zal latere invoering van een proportioneel kiesstelsel gemakkelijker gaan. Van de gelegenheid tot debat welke spreker gaf, maakte gebruik de heer D. de Clercq, president van «Volksbelang", met te vragen of er in meer landen gemeenteraadsverkiezingen plaats hebben volgens het stelsel van proportioneele vertegenwoordiging. De heer Huizinga antwoordde, dat het stelsel reeds in een gehesle reeks van kleine staten wordt in toepassing gebracht, maar dat er voor zoover spr. bekend is, geen aparte stelsels voor gemeenteraden bestaan. Hierna wordt de vergadering, na dauk- zegging aau den spreker, door den voor zitter gesloteu. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem Dagblad'. 1 machinist stoker, 1 gep. militair zoekt bezigheden, 1 schildersknscht, 1 8childersaankomeling. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 gas- en water werker, 1 timmermansleerling, 1 borlogema- kersleerling. Uit Haarlemmermeer wordt van 4 Maart gemeld: Door vier ploegen polderjongens is heden een begin gemaakt met het aanleggen van het eerste gedeelte van den slaperdijk door den Haar- lcminermeerpolder. VISSCWERU. Enkhuizen, 2 Maart. Gisteren werd aihier aangevoerd 65 tal (een tal 200 stuks) haring, prijs aan den afslag f 4 per tal. Heden werd aangebracht 119 tal haring, prijs f 5 per tal. Heden werd aangebracht 119 tal haring, prijs f 5 per tal. Gedurende de afgeloopen week werd in het geheel aangebracht 340 tal haring; de prijzen aan den afslag varieerden van f 4 tot f 8.35 per tal; en 4 wichtjes kleine schol, prijs f 8 f 10 per wichtje. Nieuwediep, 4 Maart. Heden kwam van de groote visscherg binnen de sloep «Wülem,» sch. Dnbbeld, met 65 levende-, 65 doode kabelj., 4 levende-, 10 doode lengen, 1 heilbot, 400 schelv. eu 3 ben rog, terwijl 2 beugers 80 roggen en trekkers 8 tal haring aanbrachten; lev. kabelj. gold f 2.25, doode id. f 1.55, lev. leng f 4.55, doode id. f 2.65 per stuk, de heilbot f 16, schelv. f 35 het honderd, rog f 21 per ben en f 1.03 a 1.07 per stuk, haring f 13 a 15 per tal. T e s s e 1, 3 Maart. De raosselvisschers konden in de afgeloopen we;k week weer eene grootere hoeveelheid mosselen naar de engelsche markten afleveren. Naar België werden mooie partijen alikruiken verscheept, tegen f 2.50 per HL. De vangst van haring aan le Zuid-Westkust was nog zeer gering. De hoogste besomming voor de ha ring was f 14 per tal Paling werd ook zeer weinig gevangen; de paling gold van 20 tot 50 ct. per ',s KG. De Noordzeevisschers hesomden van f 40 tot f 70 per schuit. De botvangst was iets beter; de bot gold van 2 tot 5 ct. per stak. Door de garnalenvloot werden 709 manden garnalen aangebracht voor de kokerijen, tegen f 4 k f 4.50 per mand. De garnalen werden af geleverd naar Londen, Huil, Parijs en Brussel. 4 Maart. Door de Noordzeevis9chers van hier zijn in de afga'oopeu week elders ter markt gebracht 100 manden kleine schol, 48 manden scharren, eenige roggen en een partijtje tongen. De prijzen zijn als volgt: kleine schol f4 f 5, scharren f2 a f 3 per mand; roggen f 1 en tongen 80 a 90 ct. per Btuk. Men schrijft uit VH age aan de Zutpk. Ct.: De officiëele berichten luiden da gelijks, dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning onveranderd blijft, maar dat de krachten niet weer bijkomen en het lichaam zeer weinig voedsel tot zich neemt. Waar- beid is, dat de toestand langzaam achteruit gaat, en dat geneesheeren van meeuiDg zijn, dat het zoo niet lang meer kan duren. Den 16en Februari beeft Z. M. het laatste regeeringsstuk geteekend. Sinds dien tijd stapelen de besluiten eu rap porten zich in het Kabinet op. Er zijn burgemeesters buiten functie ge komen, omdat zij niet tijdig zijn herbenoemd, en ook tal van andere gewichtige en urgente zaken wach ten op afdoening. Zoo wacht, naar mij is medegedeeld, ook de sluiting van een paar huwelijken op 's Ro llings handteekening. De regeering zal dus, als deze treurige toestand lang voortduurt, bizondere maatre- xriijiiHTo »r. Roman van Kabl Helluer. 25) ZESTIENDE HOOFDSTUK. Niet ie loochenen. Als men haar eenmaal gezien heeft herkent men haar altijd weer, verzekerde zij, zij heeft zuoals ik zeide met een ouden oom in het kleine huifje gewoond. Raveu had iutuaschen zijn zelfbeheersching weder terug gekregen en zeide, hoewel met eenigszins bevende stem. Neen, ik heb haar niet gezien, woont die jonge dame hier in de buurt? Ik vermoed het, mijnheer, ik zag haar eenigen tijd geleden, toen ik voor het raam zat, zij zag mij ook en ik geloof dat zij mij herkende. Zijt gij er zeker van Essy, dat het juffrouw Melle- ville waa? Ik kan mij daarin niet vergissen, zij is zoo schoon en zoo voornaam en daarbij heeft zij een houding zooals nie mand anders, o, het kan geen ander zijn geweest dan zij! Is het een maaod geleden, dat gij haar gezien hebt? Ja, of zij nóg hier in de buurt woont weet ik niet. Ik ben sinds dien tijd niet uitgeweest. Zoo had hij Natalie dau gevonden door een toeval! Wel is waar kon hij nog niet victorie roepen, maar in elk geval had hij nu een lichtstraal der hoop wier schijnsel hij volgen kon. Goedennacht, Essy, zeide hij toen, zich aan zijn droo- merijen ontrukkend, ik hoop u spoedig terug te zien. Essy bleef staan en zag de zich verwijderende, hooge ge stalte ca; spoedig was Raven uit het gezicht en met eene rilling keerde zij zich weer naar haar huis met een vreemd voorgevoel, dat haar een ongeluk zou overkomen en toen zij weer in de kamer zat, schreide zij bittere tranen in hare beklagenswaardige eenzaamheid. In Lionels hart evenwel leefde slechts éan verlangen, éen wenach. Als Natalie in deze buurt woonde, zou hij haar vinden; zijn ongeduld maakte het hem onmogelijk te wachten tot den volgenden dag en hij stelde dadelijk reeds een onderzoek in, dat echter geen resultaat had. Hij vroeg in winkels en in huizen, doch niemand kende eene familie die Melleville heette. Daar het reeds laat werd begreep hij dat hij zijn verdere nasporingen tot den volgenden dag zou moeten uitstellen. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Heldere zonneschijn. Geen slaap daalde dien nacht over Lionel neder en den volgenden morgen was hij weer in den omtrek van Fulham om nu eeu stelselmaug onderzoek naar Natalies wo ning te beginnen. Hij gat eene beschrijving van haar oom ook en weldra werd zijn moeite door succes beloond. Een winkelierster gaf hem het huisnummer van Natalies woning op en in een oogenblik had hij deze bere'kt en was zijn onderzoek geëindigd. Na lange en bange maanden wachiens zou hij dan het meisje weerzien, wier beeld in zoo onuitw schbare kleuren in zijn ziel geteekend was, en toch, nu het oogenblik van het weerzien zóo nabij was, bekroop hem een vage angst, een onbestemde vrees. Hoe zou zij hem ontvangen Zou het haar genoegen doeu hem weer te zi n of zou het haar verdristeD, dat hij haar zoo had nagespoord Nu hij voor het huis stond aarzelde hij om het te be treden. Hij zag op naar de vensters, maar er was niemand zichtbaar en e ndelijk trad hij in de portiek en belde aan. Een armoedig uitziende dienstbode deed de deur open. Is mijnheer Melleville thuis? vroeg Raven. Jawel, mijnheer, antwoordde het meisje, hem ver- wenderd aanziende, daar zulke deftige bezoekers haar hier nog niet waren voorgekomen. De juffrouw ook Neen mijnheer, die is uitgegaan, maar zal spoedig terugkeeren Dank u. Wilt gij mijnheer Melleville dit kaartje geven en vragen of hij mij ontvangen wil? Het meisje nam met een 600rt van eerbied het kaartje aau en ging er mede naar binnen. Zoodra zij den ouden man had medegedeeld wie hem verlangde te spreken tprong Melleville op, met een levendigheid en een geestdrift die

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1