Politiek Overzicht, zijn geweest, toen hij bemerkte zijn neus tehuis gelaten te hebben 1 Zekere 3., te Hilversum, algemeen bekend onder den naam •van «gekke Kees», die verleden week uit de gevangenis werd ontslagen, waarin hij had vertoefd wegens het stelen van een horloge, werd Dins dagmiddag weder in verzekerde be waring genomen, beschuldigd van het ontvreemden van een krui-vagen ten nadeele van den bakker de J. De kruiwagen was door Kees te Bussum verkocht, doch door de po litie reeds in beslag genomen. De bomschuit SCH 169, De Vier Gebroeders welke te Nieu- wendiep reddeloog was binnenge sleept, bracht Dinsdag in den ver koop te Scheveningen f3000 op. Kooper was de heer en eigenaar M. J. Tuijt. 't Onderling verzekerings fonds van de reeders had hem f4.300 uitgekeerd. In de Zuiderzee is weder veel ijs en de dienst der stoomboo- ten van Zwolle en Meppel op Am sterdam is weder gestaakt. De Foei beproefde Maandag van Amsterdam naar Zwolle de reis te doen, maar zij moest terugkeeren. Er zit te Zwolle zooveel ij*, dat eenige arbei ders, die op Schokland bezig zijn riet te snijden, Zaterdag over het ijs naar het Kampereiland konden gaan. De zee tusschen Marken en den vasten wal is geheel met ijs be dekt, zoodat de overtocht alleen met eene roeiboot kan geschieden, en dan nog maar over een gedeelte van den afstand. Het andere deel moet over land worden afgelegd. Een onzer stadgenooten zegt de //Arnhemsche Ct.", ontvangt uit Argentinië den volgenden brief gedag- teekend Itosario den 30en Jan. 1889, Waarde Zuster! Het wordt hoog tijd dat ik u eens het een en ander van onze lotgevallen mede deel en toch moet ik nog aarzelen er aan te beginnen. Met korte woorden moet ik U melden dat wij diep ongelukkig en laaghartig bedrogen zijn. Op de reis heb ben wij goed weer, maar slecht voedsel en slechte behandeling gehad, tengevolge waarvan onze drie jongste kinderen ziek zijn geworden, waarvan de twee jongste reeds zijn overleden en ik zelf lijd aan een soort van cholerine, waardoor het mij onmogelijk is te werken. In Buenos Ayres was het onmogelijk werk te krijgen, omdat men de taal niet verstaat en al had ik ook werk gekregen, had ik er toch geen woning kunnen krij gen, want daar moet men meer verwonen dan men verdient. Toen zijn wij naar hier vertrokken en ik heb hier werk gekregen bij een duitschen patroon voor 2 dollar 60 centables per dag, maar wij zitten in een hok zonder kast, zonder haard, zonder stoel of tafel, zonder iets, 't is een waar varkenshok en dat kost 9 dollar per maand; alles is even duur behalve vleeBchboter is h*ast niet te krijgen, melk is peperduur, brood is duur, eieren zijn duur, aardappelen oneetbaar, men weet niet wat te eten be halve rijst en soep. De rijst is goed, maar duur, koffie is duur, thee haast niet te betalen en zoo gaat het een na het ander. Kon ik nu maar werken, maar ik ben ziek. Daarbij moet ik lot de knieën door het water als bet regent en dat doet het bijna eiken dag en als het dan weer iets droger is, blijft men in de klei steken Wat er nog van ons groeien moet mag de lieve God weten, maar zoo beroerd als nu heb ik er nog nooit ingezeten. Vele van onze reisgenooteu zijn naar Bella- festa gegaan om landbouwer te wordeD, maar daar is het zoo heet en daar heer schen kwade koortsen, zoodat het te be zien staat of een van hen er het leven af zal brengen. Anderen zijn naar Rojo ge gaan om m ïs te plukken, maar wat zal dat geven voor een timmerman of draaier of schoenmaker Ik ben op een meubel fabriek aangeland, die pas begint; als ik nu maar werken kan, dan is daar werk genoeg en al zijH dan de verdiensten niet dadelijk zoo hoog, ik sta dan toch altijd op het droge en behoef om den regen niet te verzuimen. Moge er na dezen tijd beproeving een betere voor ons op dagen, want zooals wij thans hier zitten is het bedroevend om te zien. Ieder Ne derlander zij in tusschen gewaarschuwd niet naar hier te komen, want 't is een bedriegerij op groote schaal en rooven en stelen, zelfs moorden is hier aan de orde van den dag. De heer P. van Rijn, werk tuigkundige te Nijmegen, heeft be sloten zijn stoomrijtuig in het bui tenland te doen verloten. Hoewel ODgaarne, beeft de uitvinder daartoe moeten overgaanaangezien hij reeds een aanmerkelijk bedrag (pl. m. f3000,) aan zijn kunstwerk ten koste legde en daarvoor tot heden toe geen passenden kooper vond. Men zal zich herinneren, dat voor eenige maanden de be kende millioenen-juffrouw, Jannetje Struik, Nijmegen bezocht en toen bij eenige bandelaren in goud es zilverwerken kostbaarheden trachtte te verkoopen. De politie werd ge waarschuwd en nam onmiddellijk een en ander in beslag. Krachtens vonnis van de arrond.-rechtbank te Dordrecht zullen bedoelde voorwer pen deze week bij executie te Nij megen worden verkocht. Dinsdagvoormiddag viel te Nijmegen mevrouw M., echtge- Doote van een gepensioneerd o. i. officier, uit het zolderraam barer woniüg aan de PlateDmakerstraat. De ongelukkige vrouw werd dood van de straat opgenomen. Te Nist (Betuwe) is Maan dagnacht een knecht van den beer N. in beschonken toestand te water geraakt. Ofschoon nog levend op het droge gebracht, overleed hij spoedig. Maandagavond ontstond te Wageningen een hevige brand in een der tabakspakhuizen van de firma C. Kochhetzelfde dat ook in het vorige jaar belangrijke brandschade bekwam. De brand is ontstaan in de droogkamer, die met de bovenverdieping geheel is uit gebrand. Van de kostbaarste tabak werd veel gered. Toch bedraagt de schade eenige duizenden guldens. Alles was verzekerd. Voor korten tijd vertrok metterwoon van Apeldoorn naar Deventer een zendeling der Mormo nen, die te Apeldoorn getracht had proselieten te maken. Slechts bij drie gezinnen was hem dit gelukt. De vader van een dezer was voor eenigen tijd gedoopt, en gevoelde zich na dien tijd verruimd als van een drukkenden last onthe ven. Zeker eene reden te meer voor zijn gezin, vrouw en 3 kinderen, om zijn voorbeeld te volgen. Vrijdagavond te 9 uur zou de plechtigheid plaats hebben op eene afgelegen plaats werd in het Die- rensche kanaal eene bijt gehakt, en een voor een werden de bekeerden in het in waarheid ijskoude water gedompeld. Of deze niet opwekkende hande ling reeds nadeelige gevolgen voor het gezin heeft opgeleverd weet uw verslaggever nietwel vernam hij, dat eenige personen, die deze plech tigheid zeer afkeurden, den Mormo nen-zendeling, toen hij huiswaarts toog, met kracht van stokken uit- noodigden, zich opnieuw tebekeeren. De arme man, die toch al weinig I succes aldaar had, zal door deze belooning zeker niet aangespoord zijn, Apeldoorn nogmaals met een bezoek te vereeren. UD.) Uit Zevenaar wordt van 2 Maart gemeld: Heden vervoegde zich eene als dame gekleede vrouw bij verschil lende horlogemakers hier ter stede, om gouden horloges op zicht te mo gen hebbeü, voorgevende dat zij moeeten dienen voor een geschenk. Bij den eersten waar zij kwam, ge lukte dit dadelijk, wat haar waar schijnlijk aanmoedigde om het ook bij de anderen te beproeveü; dit giDg echter niet, waarna zij zich met het verkregenetevreden stelde.Haar sig nalement is bekend. Maandagmorgen heeft zich een uit Harderwijk gedeser teerde, doch te Breda aangehouden koloniaal aldaar voor een aanko menden trein geworpeD, om op die wijze een einde aan zijn leven te maken. De arme wist, onder voor wendsel van aan eene natuurlijke behoefte te gaan voldoen, op het perron van het station aan zijn ge leider te ontsnappen, die hem met eeD ander van onder den trein terug trok, doch niet dan nadat hem een been was afgereden. Hij zou juist naar Harderwijk getransporteerd worden. Een leerling der xx. B. S. te Groningen geeft in de A\ Gr. C. de volgende voorstelling van de «vechtpartij» tusschen de politie en joDgens der H. B. S.: s Middags om 4 uur begonnen eenige leerlmgen der lagere klassen met sneeuw te werpen, hetgeen zoodanig de drift van eenige poli tieagenten opwekte, dat zij van hun sabels gebruik maakten. Tot een gevecht evenwel kwam bet niet, en van de betichting als zouden wij met messen gevochten hebben is dan ook geen woord waar, evenmin is een agent door ons gewond gewor den. Ook bet arresteeren van vijf onzer is uit den duim gezogen, wel zijn eenigen onzer vrijwillig naar het bureau gegaan, om ons beklag in te dienen. Op elke van twee op den rand der gemeente Wansum(Limb.) liggende hoeven was verleden herfst een ben met tien kuikens, die flink opgroeiden. Opeens echter begon het getal der kuikens te verminde ren, en eiken dag bijna miste men er. Er werd gezocht en op katten gescholden, maa- men bleef even wijs. Eindelijk vond een der boeren een kuiken half verscheurd op het veld liggen, met nog overblijfselen van anderen. Nu werd er wacht gehouden, en er kwamen kraaien, die weer een kuiken kaapten, maar ditmaal gestoord werden. Van 't eene troepje bleven er zes over, van 't andere slechts twee. wijl tijdelijke versterking onzer le vende strijdkrachten. Nieuwe wetsontwerpen kwamen niet in. De reeds gedrukte zijn naar de nieuw samengestelde afdeelingen verzonden, die tot Voorzitters krijgen de heeren Brouwers, Smidt, E. Cre- mer», Van der Schrieck en Tak van Poortvliet en tot onder-Voorzitters de heeren De Savornin Lohman, Van Delden, Gleichman, Vos de Wael en Mees. Ingekomen waren de berichten van 't overlijden der heeren Van Baar en Van Osenbruggen en de geloofs brieven van den heer W. P. A. Mutsaers, die werden gesteld in han den eener commissie, bestaande uit de heeren Van der Kaay, Reekers en Mackay. LEGER EN VLOOI. Door de 8 bataljons van het 7e regiment in fanterie te Amsterdam, zal in de maanden Augustus en September beurtelings een oefenings kamp worden betrokken op de heide bij Laren. WETGEVENDE MACHT. De Tweede Kamer heeft Dinsdag hare parlementaire werkzaamheden hervat. De ontwerpen op de bieren en azijnen en die tot wijziging der gestichten wet zijn Vrijdag aan de orde gesteld. Voorts wacht ons een interpella tie van den heer Seyffardt, die ver lof kreeg den minister van Oorlog inlichting n te vragen in hoever nog dit jaar maatregelen zijn te ver wachten tot duurzame of middeler KOLONIËN. BATAVIA. 1 Februari. Er is door den Raad van Indië eene buitengewone vergadering gehouden, welke werd voorgezeten door den goeverneur- generaal en werd bijgewoond door gene raal van Teijn. Uit die laatste omstandig heid kan men opmaken, dat de Atjeh- saken zijn behandeld, doch wat er is verhandeld of besloten, is niet uitgelekt. Lieden met de toestanden bekend, ge- looven niet, dat de tengkóe di Tircezicli aan ons gezag zal onderwerpen, ook al doet de pretendent-sultan dat. Zijn onze inlichtingen juist, dan zou ook alleen de laatste door tusschenkomst van Djohoree' zen bij onzen consul te Pinang ouderhan delingen hebben doen beginneD, en zijn daarop van onzen kant ook aan het gees telijk hoofd voorslagen gedaau. Waarschijn lijk zal wel spoedig meer van de zaak bekend worden, indien ten minste de aan geknoopte onderhandelingen tot eenig re sultaat leid-rD. (Javab.) Te Atjeb zijn een officier, een ser geant en twee mineurs door het springen van een torpedo om het leven gekomen. Eerstgenoemde was de le luitenant bij de genie A. E. Rudolph. De majoor W. A, Schneider, die bij het ongeval tegenwoor dig was, kwam met den schrik vrij. De ramp had plaats te Lambaroe bij het na zien van een bij eene brug gestelde land- torpedo, die men voor non-actief hield; een, die op den draad trapte, was de sergeant, die ook tot de slachtoffers be hoort, en van wiens lijk niets is terugge vonden. Het lichaam van luitenant Ru dolph werd 75 meter over majocr Schnei der en de dekkingsmanschappen heen ge slingerd. Aan particuliere brieven uit Atjeb ontleent de //Javabode" Deu 18eu Januari is tusscheD Lamreng en Lampeneroet een trein in de lucht ge vlogen door eene mijn, onder de baan aangelegd, bestaande uit een granaat van 12 cM. van de marine. De granaten sprÏDgen voor het grootste deel niet, en richten dus onder deu vijand weinig schade aan, maar nu heeft er een voor ons groot gevaar opgeleverd. De locomotief van den trein viel buitenwaarts in den slokkan, twee platte wagens g-eraakien boven op elkaar, de daarop volgende goederenwagen stortte dwars over den patrouilleweg, en de da i komei de personenwagen derailleerde: de rest bleef staan. Alieen de machinist werd gewond en verdere persoonlijke ongeluk ken vielen niet te betreurenbij de po gingen echter den geheelen nacht aange wend om de locomotief te lichten, werden de koelies zoo hevig beschoten, dat twee hunner gewoed werden en de anderen weigerden door te werken: de gederail leerde personenwagen, het eeutge voertuig dat niet gepantserd is, ziet er uit als eene zeef van de vele kogels, die er doorheen zija gevlogen. Gelukkig is het volle maan, en als de koelies willen werken, zal de boel vannacht wel kunnen worden opge ruimd: anuers zullen de mineurs er aan moeten gelooven. Bij het uitstappen uit den trein te Lampeneroet is een europeesch fuselier doodelijk gewond; hij werd als lijk in het hospitaal gebracht. Men meldt aan het //Bat. Nieuws blad", dat in Tegal groot gebrek aan rijst I heerscht, en dat de opiumpach'er aldaar eiken dag een drie vier duizend men- schen, die niet te eten hebben, aan rijst helpt. Het stoomschip //Drenthe" is drie dagen later dan men gerekend had, te Batavia aangekomen, doordien den 22en Januari op 1200 mijlen nfstands van hier de krukas is gebroken. Om de reserve-as te kunnen inzetten, een uiterst moeilijke arbeid in volle zee. waarvan de machinis ten alle eer hebben, moe6t het schip drie dagen Kijven dobberen. Volgens bericht van den resident van Banjoemas werden in den namiddag van 19 Januari jl. vijf vrouwen, terwijl rij bezig waren met het planten van padi op de sawahs der dessa Sikampoeh, district Adiredjo, afdeeling Tjilatj-p, tegelijk door den bliksem doodelijk getroffen. Een van den resident van Cheribon ontvangen rapport meldt, dat in den na middag van 14 Januari jl. op de sawahs des dessa Oedjoeng gebang, district Pali- manan, acht kinderen en zeven buffels, die zij gezamenlijk van de weideplaats naar genoemde dessa dreven, door den bliksem werden getroffen. Zes kinderen en vijf buffels bleven ter plaatse dood. VlSSeHERU. IJ m n i d e ii, 4 Maart. Heden kwam binnen 1 logger met besomming vsn t!70. 7 boll, sloe pen met bes. vau f500 tot f1350. Prijzen: tar bot f 10 a f 15, gesort. tongen f 1 a f 1.25, schol p. 50 kilo f 7 a 19. lev. kabelj. f 2.25 a f 2.50, doode id. f 1 55 a f 1.75, lev. leng f 3.75 a 14.25, dootie id. f2.25, heilbot f25 a f32, sckelv, per groot 100 f 37 a f42. Enkhuizen, 4 Maart. De haringvangst was heden zeer ruim. Door onzo visschers werd aan gevoerd 325 tal haring; prijs aau den afslag f5.50 per tal (200 stnksj en 1400 kg. kl. schol, prijs t 7 per wichtje Door de ingevallen vorst zullen de visschers hun bedrijf weldra moeten staken. Nieuwediep, 5 .VInart. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen n\loop op Zegen, sch. Koster, me' 80 levende-, 58 doode kabelj., 2 lengen, 1 heilbot en 850schelv.; «ril- batros," sch. v. d. Linde, met 80 levende-, 110 doode kabelj. eu 180 scbclv., en "Saturnussch. Van Veelen, met 160 levende-, 100 doode kabelj., 4 lengen, 2 heilbotten eu 300 schelv., terwijl 8 korders en beugers 5 tot 8 kabelj., 8 tot 10 roggen en 15 mandjes kl. schol aanvoerden; lev. kabelj. gold f 2.25 a f 2 45, doode ld. f 1.45 k f 1.76, leng f 4 60 a f 4 65, heilbot f 16.50 k f 20, rog f 1 17 a f 1.22 per stuk schel f36 f 36.50 het honderd, en kl. schol f 4.05 per mandje. Twaalf tal haring bracht f 14.15 k f 12.85 per tal op. Teasel. 5 Masrt. De garnalenvisschera vingen de maand Februari 1863 manden garnalen, die tegen f 4 per mand werden gele. erd aan de vijf kokerijen. De verzending der gekookte gar- na'en had plaats naar Huil, Londen, Parijs en Brussel. Ongeveer 80 schuiten namen deel aan de visscherij. Sedert eenige dagen vangen de garnalenvisscbers ia hunne netten ook veel "bliek", een soort van kleine haring, die tot f 2.50 per mand opbracht. De hevige etrijd, welke s< (iert vele jaren in het italiaansche kanton Tessin, hehoo- rende tot de zwitsersohe federatie, op gods dienstig gebied gestreden werd, is in de laatste dagen iu een vrij er. stig oproer ontaard, dat echter nog in tijds door de flinke houding der autoriteiten ie bedwon gen. De aanleiding moet gevonden worden in het volgende Zondag zouden in Teeein de verkiezin gen plaats hebben voor den Grooten Raad van dat kanton. Gedurende acht jaren was de meerderheid dezer vergadering, welke telkens voor vier jaar zitting heeft, cleri- caal en de liberale partij, die zich een aantal zetels onthouden achtte, heeft alle Tessiners weike in den vreemde verblijf houden (er bevinden er zich een groot aantal in alle landen vanEuropa) opgeroepen om aan de stemmiug deel te nemen. Daar aan gaven velen gehoor en zij stroomden uit Londen, Parjjs, Brussel, Lion, Gre noble, de italiaaiiscbe en oosienrijk9ctie steden naar hun geboorteland. Zelfs moe ten er uit de Vereenigde Staten en Austra lië zijn overgekomen. Het was echter niet te verwonderen, dat deze hulptroepen tier liberale partij een minder gunstig onthaal wachtte en zelfs moet men de namen der uit den vreemde gekomenen op het beslis sende oogenblik eenvoudig van de kiezers lijsten hebben geschrapt. Natuurlijk volg den heftiye protesten. Nu laat de kieswet van Tessin veel aan helderheid en beslistheid te wenschen Maar ik vrees dat gij onze woning te afgelegen vinden zult. Raven lachte. Wat beteekenen afstanden in Londen, mijnheer Melle- ville? Het eind weegs dat tusschen uw huis en het mijne ligt, is in mijn ocgen geen hinderpaal. En misschien komt gij toch nog wel eens meer in deze buurt, gij zeidet, meen ik, dat gij hier vrienden hadt, die u onze aanwezigheid hier hebban medegedeeld? Een oogenblik zweeg Raven en Natalie zag, hoe een vluchtig rood zijn gelaat overtoog, daarop glimlachte hij en zerdeNeen, van vrienden heb ik uw verblijf niet vernomen, ik denk dat gij mij verkeerd begrepen hebt. Nogmaals vaarwel en tot weerziens! Toen Natalie den gast uitgeleide deed, zeide deze met oprecht leedwezen dat hij den heer Meiieville zoo veran derd vond. Ja, zoo is hij nu al weken lang en het wordt voort durend minder: en toch geloof ik, dat zijn geestverzwak king voor hem bijna een geluk moet genoemd worden. Hoe is dat mogelijk? Ja, ik had het misschien niet moeten zeggen. Zoude ik mogen weten wat u tot deze opmerking aanleidiDg gaf? Gij zoudt niet zeer gesticht zijn zoo gij het wist. Dat veria- gde ik oo^ niet, doch het staat mij niet vrij u eerdere vragen te doen. Vaarwel en tot weerziens! Zij reikte hem de hand en hij drukte die vast, een oogen blik dacht zij zelfs dat hij die aan zijne lippen zou bren gen; maar hij deed dit toch niet en fluisterde alleen: Beoordeel mij niet verkeerd. Daarop ging hij heen. Natalie zag hem nog een oogenblik na, toen snelde zij in haar eigen kamer en viel daar op een stoel neder ter wijl zij in tranen uitbarstte. Had hij geraden, cat zij hem voor den verleider van de arme Esther Carr hield en moes ten zijDe afscheidswoorden aanduiden dat hij onschuldig was? Of kon hij iets tot zijn rechtvaardiging aanvoereD? Waarom verzocht hij Natalie hem niet verkeerd te be- oordeelen Wat was hem er aan gelegen, hoe zij over hem dacht Zij wrong in diepe smart de handen. Hij mag niet leeren liefhebben zeide zij halfluid in vertwijfeling. Dat kan nooit iets anders dan onheil geven. Wat moet ik doen? wat moet ik doen? Zon zijn leven even somber moeten worden als het mijne? Ik dacht dat hij mij reeds lang vergeten had en nu, o God, nu blijkt dat hij al die maanden naar ons heeft gezocht I En thans thans, maar het kan nog niet te laat zijn. Als ik hem maar redden kon. O, waarom is er een man in de wereld, die zijn hart wil wegschenken aan mij 1 Eu toch vervulde de gedaente, ja de hoop dat bij haar beminde, haar ziel met een nameloos geluk, en hoe zij ook trachtte dat gevoel te verstikken, het gelukte haar niet. Zij zeide niet tot zichzelve dat zij hem ook beminde, maar zij herhaalde voortdurendHij mag mij niet leeren lief hebben Hoe echter zou zij hem daarvoor bewaren? Al kan dt vrouw in het hart des mans lezen, zoo lang hij zwijgt zijl har1 lippen verzegeld. Zij beproefde ook, met zichzelve te redeneeren. Zij trach'.- te zich op te dringen dat zijn liefde niet veel te beteekenen zou hebben, daar hij gelijktijd g Easy Carr liefhad. Zij trachtte zich diets te maken, dat hare schoonheid hem eel oogenblik verblind had en dat er geen waarde aan zijl neigiDg was te hechten. Hij was iemand, die alie schoont vrouwen lief zon hebben Maar zij gevoelde zelf, dat zij drogredenen aanvoerde en een instinctmatig gevoel zeide haar, dat Lionel von Raven geen laffe losbol was, dat hij, al was de schijn ook tegen hem, zeker niet in staat was een onschuldig meieje te bedriegen en in het volgende oogenblik zijn hart aan de voeten van een ander te leggen. {Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2