NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Vrijdag 15 Maart 1889. No. 1748. ABOKÏTEMENTSFRIJS: ADVERTENTIES: IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haariem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HureBn: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. tTeteroonnuBnnier 123 ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiert. Directeuren-Uitgevers #0. C. PËEKEBOOIII en J. B. AVI». Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubiieite Etrangère O. L. DATJBE $T Co., JOH. F. JONES, Suer., Paryjt, 31bts Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 14 Maart. Benoemd tot amanuensis der stads bibliotheek alhier de heer J. W. Enschedé. Tot bewaarder van het gewezen oudemannenhuis alhier is benoemd L. Vreeswijk. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand Februari kan het volgende worden medegedeeld. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secre tarie aangegeven 77 gevallen van mazelen, waarvan 7 met doodelijken afloop en 1 geval van angina diph- therina. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 3 levenloos aan- gegevenen, bedraagt 94. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 24,1 tegen 19,2 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 16, aan kanker 3, aan stuipen 6, aan apoplexie 4, aan hersenziekten 7, aan croep 2, aan ziekten der adem halingsorganen 29 (waarvan 14 aan keel- en longtering of bloedspuwing;, aan ziekten der spijsverteringswerk tuigen 6, aan andere oorzaken 9, aan onbekende oorzaken 2 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 19, van 15 jaren 20, van 514 jaren 6, van 1420 jaren 1, van 2050 jaren 14, van 5065 jaren 13, van 65—80 jaren 16, boven 80 jaren 2. Geboren zijn: 77 jongens en 69 meisjes. Aan den heer L. Van Wolferen is met ingang van 1 April e. k., op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als inspecteur van politie eerste klasse alhier. Deze tijding zal een aangenamen indruk maken. Allen toch die hem hebben gekend in de steeds ijverige waar neming zijner betrekking, zullen met genoegen zien, dat de bejaarde amb tenaar na een zoo lange eervolle maar moeitevolle loopbaan de rust gaat genieten, die hem op zijne jaren toekomt. Men meldt ons dat het Woens dagmorgen gebeurde met de klok der Groote Kerk niet het gevolg is van een verzuim bij de werkzaam heden aan het uurwerk begaan zooals de berichten, die wij ontvin gen het voorstelden maar dat de oorzaak tot dusver nog onopgehel derd is. De drie stoomgemalen in den Haarlemmermeerpoïder «Lijnden» «Cruquius» en «Leeghwater» zullen telefonisch verbonden worden met de secretarie van den polder te Haarlem. Voor het examen in nuttige hand werken, 13 Maart te 's Hags ge houden, zijn geslaagd de dames A. Smit en M. Platvoet, uit Velsen H. B. Klandermans, uit IJmuiden C. M. Neyenhuis, C. M. de Bos en G. C. Olg, allen uit AlkmaarJ. J. W. Feith, uit Beemster; en K. Wilms, uit Anna Paulowna. LETTEREN EN KUNST. De maatschappij »Arti et Amicitiae» te Am sterdam is voornemens, dit jaar liaar 50-jarig bestaan feestelijk te vieren. De heeren G-. H. Breitner, Jan L. Springer en L. W. R. Wenckebach zijn door het bestuur uitgeuoodigd, eene commissie te vormen tot het decoreeren van het gebouw. Er zullen voorts bij die gelegenheid door »Arti» een tweetal prijsvragen worden uitgeschreven t lo. voor eene de feesten hetrefFende oorkonde en 2o. voor een diploma van lidmaatschap. De heeren prof. Aug. Aliebé, A. Le Comte, dr. P. J. H. Cuypers, Jan L. Springer en G. Tholen zijn Hitgeuoodigd, als jury op te treden voor de beoordeeling der in te zenden antwoorden. Zooals reeds vroeger is gemeld eal den loen dezer in het «Paleis voor Volksvlijt» te Amster dam, een feestconcert worden gegeven ter viering van het veertigjarig jubilé van den orkest-direc teur, den heer Joh. M. Coenen. Het programma, dat geheel is samengesteld uit werken van den heer Coenen, havat: het le be drijf van de opera "Bertha en Siegfried», eea concert voor clarinet (voor te dragen door den heer C. P. W. Kriens, van Haarlem), twee lie deren te zingen door den heer Orelio, twee orgelatukken door den heer De Pauw, en ten slotte «Ada van Holland», voor soli, koor en orkest. De nationale zangschool van «Aisstels Mannenkoor» te Amsterdam telt 111 leden, 45 mannen en 66 vrouwen en meisjes. IS I N ft E N i. A Al I). Volgens de Sport-Alma- nah neemt het aantal vereenigingen, die zich met de beoefening der ver schillende takken van sport bezig houden, steeds toe. Het bedraagt thans reeds ongeveer 350. Daaron der zija 165 ijsclubs, zeil- en roei verenigingen en schietclubs, terwijl het wielrijden en cricketspel reeds door 165 vereenigingen wordt be oefend en het oud-vaderlandsche kolfspel weer in eere komt. Wat het horen geeft. Als Brood ben ik dienaar en voed ik mijn meester. Als Drank ben ik meester en dood ix mijn slaaf. In het Geïllustreerd Volksblad voor Nederland verscheen in den vorigen jaargang bovengenoemde plaat. Uit éene korenschoof verschijnt rechts een engel met brood, links de dood met het vloe.end vuur in de hand, aldus het eene gezin voedsel bren gende, het andere in ellende dom pelend: een tweeledige, zinnebeel dige voorstelling van den zegen en den vloek, die hier inderdaad uit dezelfde ader wellen. Van verschillende zijden er toe aangezocht deze plaat ter algemeene verspreiding ook afzonderlijk ver krijgbaar te stellen, konden de uit gevers D. Van Sijn Zoon te Rot terdam echter totnutoe om verschil lende redenen aan dit verlangen niet voldoen. Thans is de plaat ver krijgbaar gesteld. De bekende colporteur van Recht voor Allen, P. C. Bos, heeft een schrijven gericht aan den minister van Justitie, waarin hij aanbiedt inlichtingen te verschaffen, ter zake van de leidsche ongere geldheden met de socialisten. Hij eindigt aldus«Ge hebt op verzoek van den heer A. Kerdijk, beloofd, een onderzoek te zullen in stellen. Welaan, excellentie, toon, dat het ernst is! Waar gij zelf er kent, dat er «afkeurenswaardige en strafbare wanordelijkheden» ge pleegd zijn, daar kunt gij niet lan ger stilzitten. Ik ben in de gelegen heid om u belangrijke inlichtingen te verstrekken. In naam der gerechtigheid eisch ik van u, dat gij mij ter verant woording zult roepen in het open baar.» {VI. BI. v. A.) Een straatroover en een 17jarige straatroofster te Amsterdam zijn in handen der politie gevallen. Zij hadden (met nog 6 anderen) iemand op de openbare straat aan gerand, mishandeld en zijn zilveren horloge gestolen. Een leelijh abuisj e. In een der bladen komt de volgende advertentie voor De persoon welke Zaterdagmid dagmiddag 9 Maart 1889 aan het kantoor der leidsche pakschuit, Midden-Klooster te Amsterdam, f 10 gewisseld heeft en daarvoor een rolletje ontving dat moest bevatten Halve Guldenstukken, maar dat in tegendeel Gouden Tien Gul denstukken bevatte, wordt be leefd verzocht dit abuis te komen herstellen, daar wel zijn persoon maar niet zijn woonplaats bekend is. Bij een photograaf te Hilversum meldde zich dezer dagen een vrouwtje aan, met verzoek van eene zeer verbleekte photographie op glas nieuwe afbeeldingen te wil len maken. De photograaf gaf te kennen, dat het hem onmogelijk was, daar de lijnen van het gelaat niet meer zichtbaar waren. Den vol genden dag meldde het vrouwtje zich weder aan. «Nu zou menheer de potografie dan toch de petretjes wel kunnen maken», want ze had.... een paspoort medegebracht, «waarop zen heele sjinaleinent voorkwam.» Men meldt uit Leiden aan de N. R. C.: In het orgaan der sociaal-demo cratische partij Recht voor Allen van den 28sten Februari jl. komt een artikel voor, meldende dat in het café «Walhalla te 's-Hage was tentoongesteld een bijvoegsel van het Leidsche Dagblad, behelzende een artikel over Z. M. den Koning, bestemd om bij onverhoopt overlij den van Z. M. openbaar gemaakt te worden. Aangezien dat bijvoegsel in de drukkerij van genoemd blad moest ontvreemd zijn, zoo is daar van bij de politie aangifte gedaan, het gevolg waarvan is geweest dat werkelijk een dergelijk nog onuit gegeven bijvoegel, in genoemd café aan den waod hangende werd be vonden, hetwelk door eeu politie- inspecteur uit Leiden in beslag ge nomen is. Daarna volgde een onderzoek naar den dader, welk onderzoek uit den aard der zaak niet een van de gemakkelijkste was. Toch mocht het der politie Dinsdag gelukken twee werklieden van het Leidsche Dagblad te ontdekken, die vermoed worden het feit bedreven te hebben. Een hunner stelde het ontvreemde in bezit van den te Leiden wonen den sociaal-democraat Pierlot, die het op zijne beurt naar 's-Hage zond. De daders zijn aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie te 's-Hage gesteld. Toen Dinsdag namiddag de stoomtram welke om 1 uur van 's Hage vertrekt, bijna het wacht huis, staande onder de gemeente Rijswijk had bereikt, kwam op die hoogte op hetonverwachtst een man van achter een boom te voorschijn en bleef tusschen de rails staan. De machinist, zulks ziende, remde onmiddellijk doch kon niet beletten dat de man aangereden en tegen den grond werd geworpen. Nadat een ontboden geneeskundige ver klaard had, dat de bekomen kneu zingen niet levensgevaarlijk waren, is de man naar zijn woonplaats 'sHage overgebracht. Dat de hedenda agsche methode van huizen bouwen een geheele reeks van woningen, welke zoowel van huiten als van binnen sprekend op elkaar gelijken som tijds eigenaardige bezwaren kan hebben, bleek dezer dagen te Dor drecht. In eene der woningen van de «Vereeniging», aan den Godfried Schalcken-singel, kwam een tame lijk beneveld persoon des avonds half elf thuis; althans zoo meende hij. Hij begaf zich regelrecht naar het slaapvertrek en bemerkte niet, dat hij gekomen was in de slaap kamer zijner reeds rustende buur vrouw, die vergeten had hare huis deur van binnen te sluiten. De vrouw, die terstond zag, dat deze man met een baard niet haar baardelooze echtgenoot was, dien zij van een ver gadering thuis verwachtte, schrikte hevig en snelde terstond de kamer uit. Gelukkig ontmoette zij reeds aan de deur haar eigen man, die nu den verdwaalden indringer op tamelijk onzachte wijze de deur uit wierp. Een turfschipper te Utrecht zag een paar dagen gele den in de Oudegracht aldaar een varken drijven, dat fluks door hem op het droge werd gebracht en daarna aan een zoogenaamden bon- kenslachter werd verkocht, die er FHUILLHTO 1ST. Roman van Ka el Hellmeb. 33) TWEE-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. WIE DBAA3T DB S8HÜLD. Heden was zij op het gewone uur gekomen, had haar werk gedaan als altijd en vond, toen zij de huiskamer binnentrad, tot hare ontzetting bloedsporen op den vloer. Toen was zij naar de slaapkamer harer meesteres geijld en had die ledig gevonden, het bed was onaangeroerd en daarom was zij onmiddellijk naar de politie gesneld om de zaak aan te geven. De autoriteiten begaven zich dadelijk naar de «Rozenvilla». Daar werden al de buren in het ver hoor genomen, maar het eenig resultaat daarvan was, dat de politie vernam hoe een voornaam heer een paar maal de woning was binnengegaan. Bij nauwkeurige doorzoeking van het huis vond men »en brief, die gedateerd was van voor drie weken en in een vaste mannenhand deze woor den behelsde: «Beste Essy. Inliggend vindt gij banknoten ter waarde van vijftig pond sterling, die u denkelijk van nut zullen kunnen zijn. Natuurlijk zult gij dit briefje vernietigen, als gij het gelezen hebt. Uw oprechte vriend R. Dat kan wellicht van groot belang zijn, merkte de inspecteur van politie op, toen hij dit briefje had ge lezen. Het huis werd gesloten, de oude werkvrouw mocht naar huis gaan, maar bleef onder politie-toezicht. Door de oude vrouw had men nog ervaren, dat het dienstmeisje haar had verteld, dat er een paar maal een heer was geweest, wiens voornaam Lionel was. Zijn achternaam herinnerde zij zich niet meer. De inspecteur van politie zocht den geheelen almanak van den adel door naar iemand wiens voornaam Lionel was en wiens achternaam met een R. begon. Dat. het een adellijk heer moest zijn wist hij hieruit, daar Raven het briefje van Essy met een wapen had verzegeld. Het duurde dan ook niet lang, of hij had uitgevorscht dat Lionel von Raven de man moest zijn dien hij zocht. DRIB-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Ebn yreeselijke tijbing. Voor men nog in de couranten berichten over den ge- heimzinnigen moord in Fulham gevonden had, begaf zich een eenvoudig gekleed man naar de woning van baron von Raven en vroeg of deze thuis was. Ik geloof het wel, antwoordde de lakei, den vreemde uit de hoogte aanziend. Wien moet ik aandienen? De baron kent mij niet. Zeg hem, dat iemand hem wegens een driDgende aangelegenheid wenscht te spreken De bediende ging heen, maar keerde na vijf minuten terng en geleidde den vreemdeling bij Raven. Gij hebt mij willen spreken Wees zoo goed om plaats te nemen. De vreemdeling boog, maar bleef staan en stelde zich voor als de geheime politie-agent Damby. Ik heb, zeide hij, u over eene pijnlijke zaak te spreken, maar meet u vóór alles vragen of gij dezen brief geschreven hebt. Raven had aan de mogelijkheid gedacht, dat de een of ander op zijn naam een wissel had vervalscht. Hij ontsteld# toen hij zoo onverwachts den brief, dien hij de arme Essy had geschreven, voor zich zag. Hij wankelde en verbleekte en vroeg met alle teekenen van verwarring: Hoe is deze brief in uw bezit gekomen Gij erkent alzoo dien geschreven te hebben. Zeker, ik heb geen reden dat te loochenen, en begrijp alleen niet hoe de brief zoo plotseling tot mij terugkeert i Men heeft dea brief dezen morgen in de «Rozenvilla» gevonden. Die vrouw die daar woonde, schijnt vermoord geworden te zijn. Essy Carr dood? Een duizeling beving den baron en hij moest zich aan de leuning van een stoei vastgrijpen om niet te vallen. Nauwelijks een week geleden had hij haar gezien en

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1