Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. echter zijn bestemming niet mede bereikte, doordien een de: keurmees ters argwaan koesterendehem staande hield en het varken in be slag nam. Bij onderzoek is gebleken, dat het varken aan een besmettelijke ziekte was gestorven en vermoedelijk uit een der buitengemeenten de stad was binnengedreven. Het zoontje van den heer B. B. te Driel, heeft het ongeluk gehad in een gat te vallen, waarin pas gebluschte kalk was. Hij heeft op verschillende plaatsen van zijn lichaam ernstige brandwonden be komen terwijl hij ook kalk in de oogen heeft gekregen, zoodat men ook voor het behoud van zijn ge zicht vreest. Door den burgemeester der gemeente Borne werd Dinsdag een brief ontvangen van den vol genden inhoud «Geliefde Heer burgermeester fan «borne profinsie oferijsel ik fersoek «u seer friendelijk omsieto antwoord «weer terug waarmijn zuster ge- «bleven is de Weduwe Johanna «Korf En als gij het niet weet dan «moed getraida terbeek of gerraardus «kort Gaan vragen waar haar moe- «der gebleven is. Nu schrijf seersieto «weerterug. Nu breek ik af met de «pen maar niet met het hard. «mij a dres is «Aan de «Weduwe Her weg «ein t Hofen Aan de «mark in noortbrabanti. (Volgt handteekening). Op den ..eerderweg even buiten Maastricht, kregen twee al daar met hunne huiswagens gesta- tionneerde venters twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een ponjaard en eene bijl ge vaarlijk verwondde. De dader is met achterlating van zijn wagen gevlucht. De justitie heett een on derzoek ter plaatse ingesteld. Men meldt uit Hoe ns- broek: In verband met den brand, die jl. Vrijdag de groote pachthoeve «Oudenhof» alhier in asch legde, zijn kwade vermoedens gerezen. Omstreeks één uur in den na middag kwam een bedelaar aldaar aankloppen en om eene aalmoes vragen. Men reikte hem eene bo terham uit, maar hij was hiermede weinig tevreden en eischte boven dien kleeren en schoenen. Toen hem die geweigerd werden, begon hij te schelden en bedreigingen te uiten. Een half uur later stond de hoeve in lichtelaaie vlam. De landlooper is door verschillende personen gezien, en men verhaalt, dat hij in het gehucht Hommert, gemeente Am stenrade, een tweetal vrouwen aan gerand heeft. Eenige personen meenden in hem een gevaarlijk su jet, van Tongeren afkomstig, her kend te hebben. De politie is van een en ander in kennis gesteld. De landbouwer Uliman, te Nijverdal, wiens woning in den nacht van Zondag geheel door brand is vernield, is Dinsdagmiddag aan de bekomen brandwonden overleden. De toestand van de vrouw, die ern stig aan de beenen is gekwetst is redelijk. Omtrent dezen brand kan nog het volgende worden gemeld De 15jarige dochter, die met hare beide jongere zusjes in één bed sliep, ontdekte den brand het eerst doordien het vuur reeds het bed had aangegrepen. Zij had nog juist den tijd om hare beide zusjes op te nemen en door de reeds brandende voordeur in veiligheid te brengen. Door hare alarmkreten werden ook de overige huisgenooten ge wekt, en allen, vader, moeder en vijf kinderen, konden zich, hoewei naakt, van alles beroofd en min of meer gewond, voor het oogenblik in veiligheid stellen. Ulfman wilde echter als het kon, zijn vee, althans zijn paard, nog redden de vlammen sloegen van alle kanten om hem heengeheel met brandwonden overdekt, moest hij wijken en werd hij door zijn 16jarigen zoon bewus teloos naar buiten gedragen. Bij totaal gemis aan bluschmid delen heeft men het vuur niet kun- den stuiten en hebben de buren zich zooveel doenlijk zeiven moeten beschermen. De hellendoornsche spuit was niet ter plaatse aanwezig (Z. C. Te Meppel loopt weder een gerucht van moord door ver giftiging. Het oudste kind uit een gezin in een der achterbuurten (een jongentje van zeven jaren), dat steeds, naar men elkander vertelt, alles be halve liefderijk werd behandeld, is, onder zeer verdachte verschijnselen, plotseling overleden. Naar men wil heeft de politie zich de zaak aan getrokken en is door een der genees heeren tot operatie van het lijkje besloten. Door de politie te Leeuwar den is Woensdag op straat aange troffen een 12jarig meisje, hetwelk Dinsdag de ouderlijke woning te Groningen ontvlucht was en de reis derwaarts te voet had gedaan. Zij is onder geleide naar hare woonplaats getransporteerd. Uit Heerenvsen wordt gemeld De heer Spaanstra alhier, zeer gunstig bekend als vervaardiger van gedreven zilveren en gouden voorwerpen, heeft eene bestelling gekregen van Paul Krüger, den president der Transvaalsche Repu bliek, nl. een gouden boekhaak aan een bijbel. Op den haak zelf moet voorgesteld worden «de samaritaan- sche vrouw bij den waterput», op het eene schild «Elia gevoederd door de raven», op het andere «Abrahams offerande». Uit Stavoren wordt ge meld Men zal zich herinneren, dat de fransche luchtreiziger, M. Julhès, en twee anderen met den ballon «Ville de Copenhague» ten vorigen jare den dood zouden hebben gevonden in de Zuiderzee, indien zij niet waren gered door twee hier thuis behoorende schippers J. P. de Jong en Roelof Visscher, bevarende het tjalkschip De Tmee Gezusters. Thans vernemen wij, dat de «Académie d'Aérotation météorologique» te Parijs aan genoemde schippers te dezer zake een eerediploma heeft toegekend, dat ter uitreiking is toe gezonden aan den minister van Binnenlandsche Zaken, die onder zoek heeft laten doen naar de ver blijfplaats der genoemde schippers. terveensterheide, watt men veel goedkoop©*, misschien wel geheel kosteloos, terecht zal kunnen komen. LEGER EN VLOOT. Aan de koninklijke fabriek van stoom- en an dere werktuigen te Amsterdam is opgedragen d( levering ten dienste van 's rijks zeemacht, van 3000 stuks puntgranaten van 12 cM. KA. Volgens het «Weekblad van Bergnm« zijn er onlangs van wege het departement van oor log pogingen gedaan om de Suameerderheide dienstbaar te maken tot groote militaire manoeu vres. Een te hooge eisch van de eigenaren van den heidegrond moet echter tot heden de uit voering van het plan hebben teg-ngehonden, Het oog zon thans zijn gericht op de Surhuis- FINANCIEELS MEDEDEELINQEN. Volgens het Weekblad voor incourante fond- ten van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 12 dezer, door hun tnsschonkomst verhandeld de volgende fondsen: Aand. Algem. Mpij tot Expl. van Onr. Goederen tot106 pet. Oblig. Amstel Hotel-Mpij tot 1005/s James Barge en E. Moormann Co. (Liq. aand.) tot Aand. Mpij tot expl. van «De Brakke Grond" tot92 Aand. Biliton Mpij 2e rubr. te 's-Hage. ƒ2800. Aand. Noord-Zuid-Holl. Stoomtram Mpij Haarlem-Leiden tot. 120 Oblig. Zeemanshuis tot60l/# Aand. Cölnische Basalt-Actiën Gesell- schaft tot125 Aand. Eerste Holl. Levensverzekering- bank tot150 De fransche regeering zet de vervolging, tegen de voornaamste leden van den PatriottenboBd ingesteld, met kracht vcort. De laatste berichten melden.dat er Woensdag huiszoekingen bij hen hebben plaats gehad. Des namiddags heeft de prefect van politie, op aanvrage van den procureur der Republiek, een dertigtal commissarissen van politie te Parijs en uit de banlieue gelast om zich ten huize van verschillende afdeeliugschefs der Ligue aan te melden en te onderzoekeu of deze inderdaad zich gereed hielden voor eene oogenblikkelijke mobilisatie. Het schijnt echter, dat er niets ontdekt is. Bovendien liep het gerucht dat terzelfder tijd Déroulède, president der Ligue en Richard,haar secretaris-generaal, in hechtenis zijn genomen, maar zekerheid ontbreekt ook hieromtrent nog. Heden heeft de commissie uit de Kamer, die met de vervolging is belast, eene vergadering gehouden en zal Arèue, rapporteur, morgen zijn rapport uitbrengen. In de linkerzijde der Kamer zijn de meeningen erg verdeeld en men vreest dat een gedeelte der linker radicale fractie in vereeniging mot die der rechterzijde de vervolging zal weigeren, hetzij om het kabinet een poets te spelen of om de leden der groep te redden, die in het geval betrokken zijn. De taal der monarchistische en der boulangistische pers en de houding der rechterzijde in de zitting van Maandag zulen echter in dat voornemen wel wijziging brengen, want de radicalen zullen bedenken dat het weigeren der vervolging, aan de bonlangisten en aan de rechterzijde een besliste en volkomen overwinning zou verschaffen. De //Justice" heeft eenige bedenkingen tegen de gronden waarop de vervolging berust en vraagt zich af of artikelen van het wetboek wel op de geïncrimineerde feiten van toepassiug zijn, Intusschen verklaart zy zich met kracht voor de vervolging van mannen, die een werkelijke misdaad //tegen de Republiek" hebben begaan en misschien //tegen Frankrijk", zegt zij. Men ziet dns, dat het blad in den grond eene beschuldiging van hoogverraad zou wenschen; het kan zijn. dat de onderzoekingen, eenmaal begonnen ertoe leiden. De paspoorten-dwang, destijds door de duitsche regeering in Elzas-Lotharingen ingevoerd, zal naar de //Landeszeitung" meldt, eene aanmerkelijke wijziging onder gaan. Het decreet, waarbij het paspoort wordt ingevoerd, blijft van kracht; maar volgens het rapport op een desbetreffende wet in den duitschen Rijksdag zullen enkele bepalingen worden veranderd. De fran sche reizigers die voortaan op het grond gebied van het Rijksland komen langs anderen weg dan van de zijde van Frank rijk, zullen niet meer gehouden zijn een paspoort te vertoonen met het visa van liet duitsche gezantschap te Parijs. Fran sche militairen in werkelijken dienst even als landverhuizers uit Elzas-Lotharingen zullen behalve het paspoort, niet meer verplicht zijn een bewijs van speciale toe stemming tot verblijf bij zich te hebben, De //Nationalzeitung" ziet hierin wel een verzachting van de bepaling omtrent de paspoorten welke van kracht blijft, maar voegt er bij dat deze verzachting slechts dan inderdaad een werkelijke strekking zal hebben, wanneer de overige vereiachte formaliteiten nauwkeurig worden uitge voerd. Zooals te verwachten was, gaan de za ken in Servië alles behalve in goede har monie. De nieuwe regeering, onderling heftig verdeeld, wordt geslingerd tuschen de oostenrijkscheenderussische politiek. De groote vraag is of men koningin Nathalie zal vergunnen den voet op servisehen bo dem te zetten. Zoo ja, dan was dit voor de russische partij een ware triomf, want hare komst zou niet nalaten de weeg schaal zeer naar de zijde der russisch gezinden te doen overhellen. De russische bladen eiscben natuurlijk alle den terug keer van Nathalie en bovendien het her stel van den metropolitaan Michel. Som migen gaan zelfs zoo ver het ontslag der regenten te vragen. De vlag waaronder dit nieuwe schip der russische politiek zeilt, is de toestand van den jeugdigen koning, die niet langer buiten zijn moeder kan en reeds zou er een gezant door het regentschap zijn gezonden om een samenkomst voor te bereiden met haar zoon. Volgens andere berichten is de gezant alleen naar Yelta, de verblijfplaats van Nathalie, gezonden met een zeer belangrijke tijding voor haar. Naar uit Belgrado aau de //Standard" wordt gemeld is die afgevaardigde naar Yelta gegaan om koning Nathalie een terugkeer bepaaldelijk te ontraden. De correspondent voegt er bij dat indien men zich geweld dadig tegen den terugkeer van Nathalie verzet, Rusland waarschijnlijk door recht- streeksche middelen tusschen beide zal komen. Mocht Oostenrijk zich hiertegen verzetten dan zou een oorlog onvermijde lijk zijn. Tusschen regenten en ministers moet ernstige oueenigheid bestaan en zelfs moet Ristics tot een tweegevecht zijn uitgedaagd. Duitschlands keizer wil zijn bijnaam //der Reisekaiser" geen oneer aandoen. Naar gemeld wordt is zijn plan, binnenkort het engelsche Hof te bezoeken en vervolgens in het najaar, den koning van Griekenland te Athene en den sultan te Constantinopel een officieel bezoek te brengen. Ook de Czaar gaat op reis en denkt na den te rugkeer van keizer Wilhelm, dezen te Berlijn te bezoeken. Volgens de ,/Kreuz- zeitung" is hij ook besloten naar Dene marken te gaan en wel einde Juni of begin Juli. dende divisie van het Leger des Heik slag leveren te Hellendoom, aliaszoude aldaar luitenant Achterberg eene opwek kingsrede houden om zich bij het Leger des Heils te doen inlijven. Te Hellendoom was men met het doel en de richting van het Leger des Heiig niet onverdeeld ingenomen. Gevolg daar van was dat de tegenstanders zich vereenig. den onder den naam van //Reddingsleger* en den koetsier van den burgemeester van Hellendoom zekeren Harbers tot hun ka pitein kozen. Toen nu luitenant Achterberg en de zijnen op Hellendoom aantrokken en den aanval openden met andere woorden toen luitenant Achterberg eene vergadering van het Leger des Heils in eene schuur wilde houden, kwam ook het Reddings- leger onder kapitein Harbers uit, die ter onderscheiding van zijn rang eene huza- renuniform had aangetrokken en eene sabel op zijde droeg. Het Reddingsleger joeg de vergadering van het Leger deB Heils daarop met ketelmuziek uiteen en dreef den vijand naar Nijverdal terug. Op dien terugtocht beweert luitenant Achterberg van den com mandant van het vijandelijke leger, kapi- tein Harbers, een slag met de sabel te hebben ontvangen, waardoor hij aan zijn oor verwond is geraakt, zoodat te dier zake Harbers zich heden voor de rechtbank te Almeloo had te verantwoorden. Het Openbaar Ministerie had behalve Achterberg nog 2 heilofficieren doen dag. vaarden, die allen pertinent volhielden, dat hun commandant door den beklaagde met de sabel was geslagen en verwond. Mr. Hattink, die als verdediger voor be- klaagde optrad, produceerde 5 getuigen, die allen pertinent verklaarden, dat de beklaagde niet heeft geslagen. Het O. M. hield niettemin vol dat het aan bekl. ten laste gelegde feit en zijne schuld daaraan wettig en overtuigend was bewezen, en vroeg zijne veroordeeling tot 1 maand ge« vangenisstraf. De verdediger achtte zoowel het feit als de schuld des bekl. daaraan ten eenenmale onbewezen en concludeerde tot vrijspraak, of voor het geval de recht bank zich ten aanzien van het bewijs aan de zijde van het O. M. mocht scharen, tot eene lichte straf. De rechtbank zal over 8 dagpn de op- van dit raadsel geven. (Tw.Ct.) VliSSHERIJ. Nieuwediep, 12 Maart. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen "Eer steling", 8ch. Barendregt, met 150 lev. en 200 doode kabelj., 6 lev. lengen, 200 schelv., 2 ben vleet en 18 punt rog; «Willem Benkelszoon«, sch. Struijs, met 100 doode kabelj., 200 scbelv., 3 ben vleet en 14 punt rog; «Sirene", sch. Zwartveld, met 40 lev. en 120 doode kabelj., 5 lev. lengen, 100 schelv., 1 ben vleet en 4 punt rog en «Pionier," sch. Buurveld, met 40 lev. en 120 doode kabelj., 17 lev. en 4 doode lengen, 1 heilbot, 300 schelv. en 8 punt rog, terwiji door 1 korder 7 mandjes kl. schol en door trek kers 30 tal haring werden aangevoerd; lev. ka belj. gold f 1.40 a 1.55, doode id. f 0.70 b 1,15, lev. leng f4.35 a 4.90, doode id. f2 80 per stuk, de heilbot f 16.50, schelv. f25 a 27.50 het honderd, vleet f 22.50 a 29 per hen, rog f 10 b 11 per punt, kl. schol f3.80 per mandje en haring f9 b 10.85 per tal. - 13 Maart. Heden kwamen van de groote vissqherij binnen de sloepen «Abatros", sch. v. d. Linden, met 39 snees rog en l'/s snees vleet; «Volharding", sch. Boon, met 70 lev.. 120 doode kabelj., 9 lev. lengen en 900 schelv.; «Willem de Zwijger//, Bch. Jn. v. d. Hoek, met 80 lev., 100 doode kabelj., 12 lev. lengen, 700 schelv., 16 ben rog en 3 hen vleet; en «Avenir*, sch. Dubbeld, met 50 lev., 70 doode kabelj. 5 doode lengen en 600 schelv,, terwijl 19 borders en heugers 2 tot 6 kabelj., 10 tot 120 roggen, 2 tot 10 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar en trekkers 66 tal haring aanvoerden; lev. kabelj. gold fl.25 a 1.55, doode id. f0.60 a 1.10, lev. leng f 3.60 a 4, doode id. f 2.50, per stuk, rog f 10 per snees, f 13.50 per hen en f 0.82 a f 0.86 per stuk, vleet f 33 per snees en f 15 per ben, schelv. f20 a 21 het honderd, kl. schol f4.30 a f4.65 per mandje, schar f 1.50 per mand en haring f 4.50 b 10.85 per tal. RECHTSZAKEN. Dat het Leger des Heils ook in Twente geen vasten voet kan krijgen zonder bloe* dige veldslagen, bewees de behandeling der volgende strafzaak ter terechtzitting van de rechtbank te Almeloo van Dinsdag. Onder commando van luitenant Achter berg, zoude de te Nijverdal garnizoen hou Een geestelijke te Lon- den, zekere docter Parker, die he vig strijd voert tegen het Heilsleger, heeft er wat nieuws op gevonden om de geloovigen naar zijn kerk gebouw te trekken. Hij heeft namelijk aangekondigd dat hij eiken Maandagmiddag voor werklieden een rook-godsdienstoefe ning zou houden. Onlangs vond de eerste bijeenkomst plaats en wel met schitterenden uitslag. Het groote gebouw was stampvol en zoodra een der geloovigen moed had ge vat en een pijp opstak werd dit voorbeeld door allen gevolgd en men dampte er gedurende de godsdienst oefening dapper op los. Bij een tooneelvoorstel- ling te Birmingham, het was in een scène, waarin een matroos moest worden vermoord sprong een matroos van de galerij op het tooneel, schreeuwend dat hij niet zou gedoogen dat men een kameraad te lijf ging. Het personeel schoot toe, maar de matroos was hen aan vankelijk de baas. Ten slotte werd hij weggevoerd. De man dat is het merkwaardigste van de zaak was niet dronken. Hij was een dag te voren van een lange reis teruggekeerd. Een drama in zee. Zon dagnacht te 2 uur trachtten twee visschersbooten de haven van Cette te bereiken. Het was noodweer. De eerste slaagde er in na twee uur met de golven geworsteld te hebben, haar verlaten met de belofte, dat hij spoedig terug zou keeren en thans.... Vertel mij hoe dat geschied is, vertel mij alles wat gij weet, zeide hij eindelijk, toen hij zich weer een weinig hersteld had. Hij ging zitten en wenkte Damby met de hand, om ook plaats te nemen. De agent deed het en deelde daarop den baron, die aan dachtig luisterde, alles mede wat men tot nu toe wist. Raven gaf groote belangstelling te kennen in de berichten van Damby, en toen deze geëindigd had, zeide hij kalm Ik hoop, dat gij mij niet voor den misdadiger houdt, want ik bemerk uit uw woorden dat men wel geneigd is mij te houden voor den vereerder van de ongelukkige. Iu elk geval kan ik u verzekeren, dat ik alles zal doen om u bij de opsporing van den moordenaar behulpzaam te zijn en ik twijfel er haast niet aan of het is die onzalige Grandley Zeer wel mogelijk, mijnheer de baron. Alles zal be proefd worden om hem op te sporen. Het raadselachtigste van de zaak is, dat het lijk verdwenen is. De rivier zal doorzocht worden en als men bet lijk vindt, zou uwe ge tuigenis noodig kunnen zijn om de identiteit vast te stellen. Gij weet immers wie die dame is? Hare familie draagt een onbevlekten naam en ik vind het althaus vooralsnog niet noodig, over haar verlenen te spreken. Gij hebt gelijk, mijnheer de baron. Waarschijnlijk zijt gij ook niet in staat, het duistere dezer zaak eeniger- mate op te helderen Gave God dat ik het kon, maar ik heb Grandley nooit gezien en weet volstrekt niet wie het zijn kan. Het dienstmeisje, dat de vermoorde hij zich had, heb ik weliswaar slechts eenmaal gezien, doch zou ik dadelijk weer herken nen. Zij kan de moordenaar niet geweest zijn, mij dunkt dat die Grandley het wezen zal. Hebt gij een bizonderen grond voor dat vermoeden, mijnheer de baron Niet anders dan dat hij haar slecht behandelde en niet genoeg geld gaf om van te leveD. Dat kan een aanwijzing van belang zijn. Zoudt gij mij niet kunnen mededeelen, wanneer gij die mevrouw Grandley het laatst hebt gezien? Ik wil mij daarover liever nog niet uitlaten. Ik ver zoek u dringend om aan de berichtgevers van couranten geen stof tot schandaalpraatjes te verschaffen, niet zoozeer om mij, dan wel om dat arme meisje, dat wat mij betreft, volkomen onschuldig is. Ik beloof u, dat er aan de geheele zaak zoo weinig mogelijk publiciteit zal worden gegeven. De districtspolitie evenwel heeft ons het gebeurde bericht eu zal misschiej) niet zoo bescheiden zijn om geen namen te noemen. GD weet nu wat gij noodig hebt, mijnheer de baron. Ik heb de eer u te groeten. Raven keerde in zijn studeervertrek terug en ging in groote aandoening heen en weer. Essy's tragische dood schokte hem zeer; zijn gevoelige natuur klaagde hem zelf aan eu hij verweet zich dat hij haar had kunnen redden, als hij er op aangedrongen had, dat zij zijn verlangen ge volg geven en naar haar vader terugkeeren zou. Of was misschien juist de hulp die hij haar verleend had, de oorzaak van haren dood geweest? Het huis, zoo had de politie-agent verteld, was niet geplunderd geworden. Men had geld ge vonden, en hoewel dat nog geen bewijs kon wezen dat er niets gestolen was, zoo dacht Raven toch in zichzelf, dat Grandley vermoedelijk, opzettelijk of toevallig in een twist de arme Essy vermoord had en kon dit niet veroorzaakt zijn door zijn jaloezie, als hij hoorde dat Essy van een ander geld gekregen had? Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2