NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Dankbetuiging. No. 1750. 6e Jaargang» Maandag 18 Maart 1889. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dit Nummer Mat uit twee Men. STADSNIEUWS. l*oiitiek Overzicht. Burgerlijke Stand. Advertentiën. IN TIJGERKLAUWEN. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangèro G. L. DATJBE &T Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs. Slits Faubourg Montmartre. Blrectenren-UllRevers J. C. PKEKEBOUII en .1. B. AVIS. Voor Haarlem, per 3 maandenf 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.03. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ^eleffoonfiBsimiEBer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers* EERSTE BLAD. Haarlem, 16 Maart. Zondag den 17en Maart en volgende dagen zal in het Museum van Kunstnij verheid alhier eene merkwaardige ver zameling afbeeldingen van terra-cotta's, kinderfiguren en andere decoratieve groe pen tentoongesteld zijn, tevens zullen er eenige werken, houtsnijwerk, graveerwerk en afbeeldingen uit het Museum, dienaar de wereldtentoonstelling te Parijs zullen gezonden wordente bezichtigen zijn. Toegang vrij. Met ingang van 1 April e. k. hebben de volgende bevorderingen plaats bij de politietot inspecteur van politie le kl. H. Scherpenhuysen, thans 2e kl., tot in specteur van politie 2e kl. A. Wybenga, thans 8e kl., tot inspecteur van politie 8e kl. J. Bolkestein, thans adj. inspecteur. Tegen 1 April is de heer A. N. de Wit, te Botterdam, benoemd tot onder wijzer aan eene bizondere school alhier. De heer H. S. Loran, hoofd der chr. school alhier, is benoemd tot directeur der chr. zangv.//God is mijn lied," welke benoeming door hem is aanvaard. Heden (Zaterdagavond) zal in de boven zaal van het Nutsgebouw (Zijlstraat) te uur eene buitengewone vergadering worden gehouden van de afdeeling Haarlem van den Dienstplichtboud. Als spreker zal optreden de heer H. W. Groeneveld, uit Amsterdam, met het onderwerp //Persoonlijke dienstplicht en de Dienstplichtbond.# Eere-voorzitter van de afdeeling Haarlem is de luitenant-kolonel J. A. K. H. W. Vogel. In de Donderdagavond door de Afdee ling „Haarlem en Omstreken# van de Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst gehouden vergadering, in een der bovenzalen van het //Café Neui# alhier, werd in de plaats van den heer Jacques Leyh (voorzitter), die volgens reglement moest aftreden en niet herkiesbaar was, tot bestuurslid gekozen de heer J. Wol- bers, arohitect te Heemstede. Bij de daarna gehouden verkiezing voor een Voorzitter verkreeg de heer A. van der Steur Jr. het grootste aantal stemmen zoodat het bestuur thans is samengesteld als volgt: De heer A. van der Steur Jr. alhier, voorzitter; de heer J. van den Baü, te Bloemendaal, secretarisde heer H. J. Geijl J.Cz. alhier, penningmeester; de heer P. Kleiweg Dyserinck, alhier; de heer J. Wolbers, te Heemstede. De heer S. Hippe, van "Rotterdam, die dezen winter reeds eenmaal hier ter stede met zijn voordraehten en ook reeds vroe ger, velen zulke genotvolle avonden heeft verschaft, zal zich Woensdag 20 Maart a. s. hier weder doen hooren. Alle bladen zijn een in den lof, die den heer Bippe als declamator toekomt. Het voor deze gelegenheid saamgesteld programma bevat o. a. //fragmenten uit het treurspel „Macbeth##, vau Shakes peare, „Twee broeders in Apollo# van J. J. L. ten Kate, (Looneel uit „geleerde vrouwen# van Molière), „de Werkstaking# van Coppée en een aantal kleinere, uitge zochte stukken. Ds. Hoog opende Vrijdagavond in de groote zaal van „Eelix Favors# de aan gekondigde openbare samenkomst voor mannen en vrouwen en zette daarin het doel der vergadering, opwekking tot den strijd tegen de onzedelijkheid uiteen. Mevr. Klerck van Hogendorp ontwik kelde daarna in het breede de wijae waarop de Nederlandsohe Vrouwenbond den strijd voert en wekte de aanwezigen op, de pogingen van deze vereeniging te steunen, waarvoor de dames-bestuursleden van de afdeeling Haarlem voor ieder de gelegenheid openstellen. Prof. J. H. Gunning wees nog op het gewicht der besproken zaak in onze dagen en besloot de bijeenkomst met een gebed. Bij het verlaten der zaal vond het talrijk opgekomen publiek gelegenheid door stoffe lijke bijdragen aan de vereeniging blijken van sympathie te geven. Hedenmorgen geraakte het paard van den heer S. te Haarlem, dat gespannen was voor een karretje waarin hij zich met zijn koetsier bevond, door het blaffen van een hond in de Spaarnwouderstraat op hol, tengevolge waarvan de heer S. en de koetsier uit het rijtuig vielen eu lichtelijk werden verwond. De reis kon niet worden voortgezet. n t ft ft k ft L \ft Van Het L o o wordt be richt, dat de nacht van Donderdag op Vrijdag weder onrustig was. De toestand van Z. M. den Koning blijft overigens onveranderd. Wij vernemen, dat Z. M. de Koning de besluiten betreffende het militie-contingent en de mach tiging tot beëediging van den heer mr. Mutsaers als lid der Tweede Kamer geteekend heeft. De directeur der Heldring- gestichten te Zetten heeft vjih wijlen den heer H. S. eene gift ontvangen, groot f 2000, voor de inrichting Steenbeek aldaar. De duitsche Rijksdag heeft een belangrijk debat ten einde gebracht. Het betrof een rapport van de regeering aan de bondsstaten aangaande de toepassing van de socialistenwet. Alleen de socialistische leden hebben het woord gevoerd. Singer drukte zijne verwondering er over uit dat de regeering geen betere redenen heeft opgegeven voor de maatregelen door haar geno men en dat geen andere partij in den Rijksdag hare gezichtspunten over het vraagstuk heeft ontwikkeld. Singer acht de verklaringen in het rapport onhoudbaar. Het feit is dat men moeilijk begrijpt dat men den socialisten een verwyt maakt van hunne onthouding bij de gemeente raadsverkiezingen, hetgeen men a'.B een staat kundig gevaar beschouwt. Vervolgens sommeerde hij de regeering, de genomen maatregelen te rechtvaardigen en pro testeerde tegen de uitzonderingswetten, tegen het verbod van vergaderen en tegen de tusschenkomst der politie in de werkstaking te Hamburg. Hij eindigde met de overtuiging uit te spreken dat de socialistische partij, die een rechtvaardige zaak voorstaat, ten slotte zal triomfeeren, ondanks of zonder de uitzonderingswet. Na Singer protesteerde, ofschoon niet zoo krachtig, Schrader tegen de wet, waarna het de bat gesloten werd. De gronden waarop de aanvrage tot verbetering en versterking van de strijdkrachten in Duitsch- land berust, worden thans gevonden in de verge lijking met die Tan andere volken. Er is thans bij den Rijksdag eeu suppletoire begrooting in gekomen, voor de organisatie der artillerie en der marine, welke verzouden is naar de commissie voor het budget. De secretaris van Financiën Maltzaha beloofde in de commissie nadere toe lichtingen en de minister van Oorlog vestigde de aandacht op het «veel hetere bespanningsstelsel bij het frausche leger en op de veel zwaardere belastingopbrengst tot militaire doeleinden in andere landen dan Duitschland.* Zoo kan men duB tot in 't oneindige aan den gang blijven 1 Tot de geschillen, die men op vredelievende wijze tracht uit deu we? te ruimen, behoort ook de tu8sckcn Duitschland en Amerika hangende Sa- moa-kwestie. Zooals reeds gemeld is zal daarover binnen elkelo dagen te Berliju een conferentie plaats vinden. Amerika's afgevaardigden zijn roeds onderweg. Een hunner, Bates, die buitengewoon commissaris op de Samoa-eilanden is geweest, heeft verklaard dat het herstel van het vorig •■/status quofl aldaar behoort voorat te gaan aan alle verdere onderhandeliugen. p De ervaring leert, dat Bismarck's herhaalde betuigingen omtrent Samoa waardeloos zijn, omdat daarmede steeds in stryd zijn de handelingen der duitache amb tenaren aldaar, die óf tegen Bismarcks bevelen handelen, of geheime instructies moeten hebben. De Duitschers behooren de operaties in den Sa- moa-archipel te staken, ander9 is de geheele con ferentie overbodig./- Of uit deze conferentie nog eenige politieke verrassingen zullen ontspruiten, meenen wy te kubnen betwijfelen. Verrassingen zijn wy meer gewend uit het Oosten en Afrika te vernemen. Van dit werelddeel geldt nog altijd de oude vraag «Was fiir Neues giebt es aus AfricaP« Wij kunnen deze vraag thans beantwoorden met de mededeeling, dat op de reede van Tanger vier engelsche pantserschepen het anker hebben doen 7allen en de engelsche consul heeft zich aan boord daarvan hegeven. Wat die sehepen daar moeten doen is onbekend, maar zeker zal er eene verrassing volgen. De inwoners van Tan ger verkeeren in een staat van onrust, die daaraan gewoonlijk voorafgaat. Aan de hoven en in de ministerieele kringen gaat overigens weinig om. Het eeniga nieuws dat vooralsnog weinig stof tot bespreking aan biedt, is eene werkstaking in het noorden van Frankryk onder de wevers en de verwachting in België van een wetsontwerp betreffende een mi litaire organisatie. - imm&mummm. Het stoomschip Leerdam, der N. A. S. M., van New-York arriveerde den 15en Maart te Amsterdam. Het stoomschip Drenthe, kapt. Le Clercq, van Java naar Rotterdam, arriveerde 15 Maart voor Marseille.Door den heerschenden storm is de ver binding met het schip onmogelyk. Het stoomschip Batavia, kapt. de Gruiter, van Rotterdam naar Java, vertrok 15 Maart van Suez. Het stoomschip Botterdam der N. A. S. M., van Rotterdam naar New-York, arriveerde 14 Maart te New-York. INGEZONDEN Mijnheer de Bedacteur, Met verwondering las ik het stukje in uw veelgelezen blad van Woensdag j.l. onder de rubriek: „ingezonden#. Welk een fantasie over een eenvoudig huiselijk besluit, genomen door de te dezer stede bestaande Typ. VereenigingIk wist waarlijk niet, dat huishoudelijke zaken behoorden gebracht te worden onder de oogen van het publiek. Men kan immers van eens anders gezin nooit goed op de hoogte zijn. Dit begrip is toch zeker wel „negeutiendeëeuwsch.# Dat ik hier niet faal in deze mijne over tuiging blijkt uit de aanhaling in boven door mij genoemd stukje in uw blad. Daar toch zegt de schrijver, dat de zuster ver eeniging op middelbaren leeftijd een besluit had genomen waardoor men verhinderd zou worden zich nog meer te kunnen ver zekeren bij ziekte dan bij haar alleen. Dit is geheel buiten de waarheid.De gelegenheid die daartoe hier ter stede buiten de vereeni ging bestaat, is nooit door haar geweigerd geworden, maar wel staat bij de oudere zuster vast dat het niet aangaat voor een goed soldaat zich onder twee vaandels te scharen, daar hij zijne krachten niet beide tegelijk schenken kan. Dat zij hare jongere zuster hiermede in den ban zou doen is m. i. niet duidelijk, omdat juist daardoor ook z ij geholpen wordt en in dit gevoelen wordt dan ook door eene groote meerderheid der leden van „Nut en Gezellig verkeer# gedeeld. Twintig jaar ging ieder der beide zus ters haars weegs, de jongere met de oudere. Daarin heeft de schrijver, „iemand met negentiendeëeuwsche begrippen#, gelijk; „harmonie# noemt hij dit zou hij mis schien met dat zijn geschrijf iets anders bedoelen „Een voorstander van recht en orde.# LAATSTE BERICHTEN. De zwakte van prof. Alberdingk Thijm nam in den afgeloopen nacht toe. Overi gens was de nacht rustig. TELEGRAMMEN. LONDEN, 16 Maart («Reuter»). De engelsche consul te Rio-Janeiro seint, dat de gele koorts zich in de hoofdstad en te Faubos aanmerkelijk uitbreidt. LONDEN, 16 Maart («Reuter»), Bij de ver kiezing te Kennington is Gladstones candidaat Mark Beaufoy gekozen met 4069 stemmen. De candidaat der regeeringspartij, de heer Beresford- Hope, verkreeg 8489 stemmen. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 14 Maart. Heden werd a?hier aangebracht 25 tal haring, prijs aan den afslag f4 h f 6 per tal (200 stuks). De haringvisschery leverde de laatste dagen zeer weinig op. GXBOORTFN 14 Maart. A. K. v. Lurainel-Kilsdonk d. - 15. A. Nihhering-Zunrbier d. - J. A. Traksel— Uiemel z. - J. Smit-Rompelman d. - H. van Leeuwen-Dweelaard z. OVERLEDEN 14 Maart. E. II. Nioman 46 j. Bakeuossorgr. - 15. H. Blanket 11 m. z. Leliestr. - S. E. Kicl- Engelgeer 8s j. Kl. Houtweg. - E. A. C. A. v. Lunenburg 20 m. d. Smede3traat. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede lilad. Moest mij voor eenige dagen de slag treffen mijn Echtgenoot door den dood te verliezen, thans heeft het God behaagd ook mijn jongste lieveling,ELIZE AGNES, tot zich te nemen in den ouder dom van bijna twee jaren. Wed. W. van LUNENBURG Van Staveren. Voor de vele bewijzen van har telijke deelneming, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van mijn innig geliefde zoon JOZEF JACO BUS VAN EGMOND, betuig ik mijn hartelijken dank, in het bizon der aan zijn geachten onderwijzer den heer KUIPERS, en zijne schoolkameraden die hem de laatste eer hebben bewezen. Wed. SNIJDERS geb. Verhoeven. J. VERHOEVEN. Haarlem, 16 Maart 1889. FHUÏI.I.E1TO 3». Roman van Kabl Hellmeb. 85) VIER- EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Zielsgemeenschap. In den loop van den avond vertelde Natalie hem veel van het zwervend leven, dat zij jaren lang geleid had. Zij sprak Tan den betrekkelijken welstand waarin zij toen leefde, van de armoede, die nu haar deel was geworden, van de moeite, die zij zich sinds jaren had moeten geven, om haar oom van dolle speculatiën af te houden. Nooit had het meisje nog tegen iemand zoo onbevangen gesproken, maar Ravens liefde en deelneming waren haar de grootste troost. Over den moord op Essy spraken zij eerst toen Raven reeds opgestaan was om zieh te verwijderen, en Natalie vertelde hem nu, dat men zijn naam met de geheele zaak in verband bracht. Ik heb dat reeds gehoord, maar ik kan vooralsnog geen stappen doen om deze beschuldiging van mij af te werpen. Essy Carrs naam doet thans deor alle couranten de ronde. Ik vrees echter, dat het een doodsteek zal zijn voor haar armen vader. Zou hij aan uw schuld g-looven, Lionel? Zeker niet. Toen ik hem de laatste maal heb gezien zeide ik hem. dat als Essy ooit mijn pad kruiste, ik al het mogelijke doen zou, om haar te helpen. Men heeft mij daar gekend als knaap en als man, en pachter Carr weet, dat ik vroeger zijn knappe dochter wel eens een kusje geroofd heb, maar er nooit aan denken zou haar op eenige wijze leed te doen. Natalie had haar vriend reeds lang het tooneel in het bosch verhaald, waarvan zij toevallig toeschouwster was geweest Ik zal het mijzelven nooit kunnen vergeven, Lionel, dat ik ooit aan u getwijfeld heb. Gij waart toon bijna nog een vreemde voor mij en toch deed het mij pijn, dat ik slecht over u denken moest. Dat weet ik geliefde. Gij hebt uzelve niets te vergeven. VIJF-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Herkenning. «Gisteren werd in den laten avond in de Theems een lijk opgevischt, dat men houdt voor dat van Esther Carr en dat dadelijk naar de doodenkamer gebracht is. Klaar blijkelijk heeft het lichaam reeds eenige dagen in het water gelegen, het gelaat is niet meer te herkennen. De kleeding echter duidt een zekeren welstand aan, aan de vingers be vonden zich verscheidene kostbare ringen.» Dit bericht stond in al de ochtendbladen te lezen en toen Lionel von Raven het onder de oogen kreeg, begaf hij zich dadelijk naar de doodenkamer. Het lijk, dat hij daar zag, leverde een verschrikkelijken aanblik op en hij vroeg zich met een huivering af, of deze vormlooze, druipende massa werkelijk de mooie, kokette Essy Carr kon zijn, die haar ouderhuis had verlaten om eene voorname dame te worden. Aan de gezwollen vingers zag men de onechte ringen, die de arme Essy Carr voor kostbare juweelen gehouden had. Raven herkende die dade lijk voor de ringen waarvan Essy hem de waarde had ge vraagd. Hare ijdelheid was sterker geweest dan het gevoel dat haar genoopt had de ringen af te leggen eu zij gaven nu een stom, maar welsprekend getuigenis van Essy's iden titeit, zij spraken ook tegen den man, die haar zulk een groot leed had toegevoegd en dat leed nog met een mooii had bekroond. Raven wendde zich af en bedekte het gelaat met de handen. Hij was het eerste oogenblik niet in staat om te spreken en de opzichter wachtte eenigen tijd voor hij hem de vraag deed, of hij het lijk herkende. Ja, zeide Raven hevig geschokt. Ik zie het aan de ringen, zij vroeg mij naar de waarde daarvan en ik herken ze volkomen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1