NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENT1ËN: IN TIJGERKLAUWEN. TWEEDE GEDEELTE. 6c Jaargang. Donderdag' 2s jlaart 1889. No. 1/59. Directeuren-UHgevers J. C. r£EREBOUR en B. A Win. Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ^Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fubiicite Etrangère Q. L. DATJBE Co., JOH. 1. JONES, Suer., Farigt, 3Ibis Faubourg Montmartre. .s i x i> s i li li n s. Haarieiii, 27 Maart. jj Het examen in de nuttige handwerken is den 26n Maart met goed gevolg afgelegd door mej. A. J. van Klaveren, alhier. In de Dinsdagavond door de kiesver- eeniging „Vooruitgang" gehouden ver gadering werden tot bestuursleden be noemd de heeren J. Merens, A. H. van Tubergen en dr. H. A. J. Valkema Blouw, in plaats van de aftredende be stuursleden mr. A. C. Waller, W. H. Voet en J. A. C. Schröer, die om ver schillende redenen bedankten. Tot Voorzitter werd daarop verkozen mr. Th. de Haan HugeDholtz. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd; zij sluit met een nadeelig saldo. Heden werd door den kantonrechter alhier veroordeeld D. J. alhier, wegens het toedienen van sterken drank zonder vergunning, tot f 40. boete, subs. 10 da gen hechtenis. LETTEREN EN KUNST. Mevr. Materna zal in April te Amsterdam in het concert medewerken van de Wagaer-Ver- eeniging. De gemeenteraad van s-Hage heeft zonder stemming den directeur der frausche opera ont heven van de verplichting tot het geven van groote opera 8. De voordracht voor de benoeming van eenen kapelmeester der schutterij te 'a-Bosch bestaat alphabetisch uit de heerenHerkenreuth te Am sterdam; Ogier te 's-Hage en Wedemeijer te Amsterdam. Inhoud: Hollandsche Lelie No. 89: Ier nagedachtenis aan prof. J. A. Alberdingk Thijm Leven eu dood J. J. A. Go9verneur Do abt Crozes, door F. Smit Kleine Ludwig van Beethoven, door Carmen De hoogmoedige mug, door L. V. Nagel Eene die heerscht, door A. Peaui Roman door C. C. ter Ree horst Weekkalender Letternieuws. BINK K L A N IK Dathet hoog noodig is om 's lands zaken weer ia gang te brengen, moge blijken uit het feit, dat ongeveer duizei;d voordrachten enz. op de konink lijke onderteekening wachten. Het cijfer van 4000 wordt genoemd, maar dat is overdreven. Evenwel toont ruim een duizendtal reeds meer dan voldoende aan, hoe ernstig de stilstand al is. Het spreekt van zelf, dat ingeval 'ekonings ziekte nog van langen duur zijn mocht, toch een wet tot benoeming van een regent te verwachten is. Want zooals de hoogleeraar Buijs in zijn toe lichting der Grondwet terecht zegt, levert de uitoefening van het souverein gezag door een talrijk college eigenaardige be zwaren op, en strookt het ook weinig met het karakter van den monarchalen staat, maar aangezien dit gezag slechts voor zeer korten tijd in handen is van den staatsraad, heeft men gemeend aan die bezwaren niet te moeten hechten." De Staatscourant van Dins- dag bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning: Volgens verklaring van de geneeshee- ren des Konings is in Zijner Majesteits toestand in de laatste week weinig ver andering gekomeD, terwijl de ongunstige verschijnselen aanhouden en eerder toe- dan afnemen. Het door den heer Seyffardt ingediend ontwerp van wet (zie verslag der zitting van de Tweede Kamer), strekt tot verlenging van den militie-diensttijd met 3 jaar. De landmilitie zal 8, de zee- miliiie 7 jaar in dienst blijven. In de laatste 3 jaren zullen er geen herhalings oefeningen plaats hebben. De bedoeling is alleen in tijden van oorlog en oorlogs gevaar onmiddellijk over 3 lichtingen meer beschikking te krijgen. De uitslag der plaats ge- hal hebbende verkiezing te Dordrecht van een lid der Tweede Kamer is als volgt: Gekozen de heer Van Gijn (lib.) met 1402 stemmen. De heer Van Schaardenburg (anti-rev.) verkreeg 1202 stemmen. Met behoud van de bestaan de seinvlaggen en de in gebruik zijnde seinramen, wordt bij de Marine nog in gevoerd een seintoestel onder den naam van „armseintoestel", teneinde als dag- 8einmiddel te dienen aan boord der sche pen en vaartuigen voor binnenlandsche defensie (voorloopig uitgezonderd de tor pedobooten). Dit armseintoestel, waarmede reeds het vorige jaar proeven werden ge nomen, is uitgedacht door den luitenant ter zee le kl. C. Vreede. Bij besluit v a n Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is de loting voor de nationale militie voor de gecom bineerde gemeenten Overschie en Schie- broek vernietigd, op grond, dat bij den aanvang der loting en gedurende het trekken door de eerste lotelingen slechts 36 nummers in de bus waren, terwijl het hoogste nummer, zijnde 37, eerst in de bus werd gedaan, toen reeds een deel der lotelingen geloot had. Deze gepleegde onregelmatigheid kan alzoo van invloed geweest zijn op den uitslag der loting. Dezer dagen werd bericht, dat landverhuizers, die per Castle-line van Vlissingen naar Zuid-Afrika vertrek ken, door de Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen tegen den halven vrachtprijs vervoerd zouden wor den, terwijl voor hunne bagage een ver laagd tarief zou worden toegepast. Uit door het Hblad ingewonnen inlich tingen bij de agenten der stoomvaart naar Zuid-Afrika, de heeren Prins Zwanen burg, blijkt dat dit bericht allen grond mist. Landverhuizers zijn dus gewaar schuwd, dat zij voor de reis naar Vlis singen het volle tarief hebben te betalen. Een elegant gekleedejonge dame, wier lief gezichtje achter een dichten sluier was verborgen, wandelde te Amsterdam met rechtmatigen trots achter een kinderwagentje. Een jongen, neuswijs als alle straatjongens, en vol onderzoekingsgeest, lichtte eventjes het gordijntje van het kinderwagentje op, en de jongen viel bijna van schrik omver, toen hij achter dat gordijntje een dikken, vetten mop zag, die op een zacht kussentje van de vermoeienissen uitrustte en zoo goed zijn dikte hem toeliet, naar frissche lucht lag te happen. Algemeene vroolykheid De dame liet zich echter niet van haar voornemen af brengen. Zij bekommerde zich niet om de spotiers en bleef rustig haar lief, vet mopje ia 't kinderwagentje verder rijden Uit 's-Hage wordt gemeld: Aan het strand te Scheveningen nabij den vuurtoren werden Dinsdag door de firma Crans Co. alhier proeven geno men met een stukje gesehut en geweer, waarmede reddingslynen van en naar schepen, zoomede voor andere doeleinden, kunnen afgevuurd worden. Een aantal genoodigden waren tegen woordig, onder wie werden opgemerkt het hoofdbestuur van de N. en Z. IIoll. Reddingmaatschappij en bestuurders van hare afdeelingen te Scheveningen, Loos duinen e. a.; voorts waren vertegenwoor digd het departement van Oorlog, de geschutgieterijde artillerie-inrichtin gen te Delft, de pyrotechnische school, de proefcommissie voor het geschut aan het strand, de directie van het loodswe zen, en onze brandweer door den com mandant. Met het kanon werden twee schoten gedaan. De draagkracht bij het eerste schot was, bezijden den wind 328, en bij het tweede schot 338 meter. Met het geweer werden twee schoten gedaan op eene bomschuit. De eerste lijn viel ter zijde, de tweede trof doel op een afstand van 125 meter. Er waren vele nieuwsgierigen in den omtrek van het afgeperkt terrein der proefneming. Dinsdagnacht te ongeveer half twee had in de stoombierbrouwerij „De Sleutel," aan de Varkenmarkt te Dordrecht, een ernstig ongeluk plaats. De stoker G. S., oud 29 jaar, die in die inrichting als zoodanig toezicht over ke tels enz. houdt, had bij het nazien van j den stand van den brouwketel het on- I geluk in den koelbak, die met heet bier gevuld was, te vallen. Hoewel alleen in de fabriek aanwezig, had hij de bijna ongekende tegenwoordigheid van geest, zich uit zijne netelige positie te redden, de inrichting te sluiten en zich huiswaarts te begeven, waar onmiddellijk genees kundige hulp werd ingeroepen, die dan ook spoedig door den heer Jon/, arts aldaar, verleend werd, die de bekomen brandwonden van dien aard achtte, dat de opname in het stedelijk ziekenhuis noodzakelijk was, waarheen G. S. dan ook per brancard is overgebracht. {D. C- Zondag avond nam eenin- fan erisfc,. te Gouda in garnizoen zijnde en komende van Schoonhoven, te Haastrecht plaats in de tram in de richting naar Oudewater. Onderweg vroeg de coi duc- teur zijn kaartje, waaruit bleek dat hij de verkeerde richting had genomen. Te Goejanverwellesluis komende verliet hij den waggon en besloot toen te gaan loo- pen naar Gouda. Even op weg zijnde, schijnt hij door de duisternis gestruikeld te zijn over den wisseldraad, waardoor hij in den IJsel terechtkwam. Maandag morgen vond men zijnen schako drijvende, en des middags vond men het lijk, dat naar de infirmerie te Gouda is vervoerd. Van de op Donderdag j 1. nabij Huizen op zeer noodlottige wijze om het leven gekomen gebroeders E. E. en H. de Vries, is slechts het lijk van laatstgenoemde gevonden, dat niet zooals eerst gemeld naar Elburg wordt gebracht, maar op de begraafplaats te Huizen ter aarde besteld. Naar dat van den eerste is veel en lang gevischt, doch in weerwil daarvan heeft men het tot heden niet kunnen ontdekken. Naar wij vernemen, is voor het aanbrengen van het lijk van E. E. de Vries door de nabestaanden eene belooning toegezegd. Naar men verneemt, zal te gen de beide personen, die onlangs het lijk van den vermisten adsistent aan het postkantoor te Deventer in den IJsel vonden, eene vervolging ingesteld worden, op grond dat zij het geld, ongeveer ƒ3, hetwelk nog in zijne portemonnaie was, aan drank hebben opgemaakt. Door dat het quantum, hetwelk zij hiervoor kre gen, te groot was om nuchteren te blijven, verklapten zij zich zeiven. Uit Doniawerstal meldt men: Naar men verneemt, hebben eenige ver- veners in den Oldeouwsterpolder besloten het loon met 10 cent te verhoogen, ten einde werkstaking te voorkomen. (N. R. C.) Te Dokknm is een wedstrijd van 1000 punten gehouden tusschen de biljartspelers Biering te Groningen en Terpstra te Ferwerd, om een prijs van f 100. De heer Bierling won, de heer Terpstra behaalde 700 ponten. Daarop werd eene carambolepartij gespeeld, welke de heer Bierling verloor, j Te Groningen is Zaterdag jl. in het acad. ziekenhuis door prof. Korteweg het been van den heer J. Cock onder de knie andermaal gebroken. De heer Cock is een der slachtoffers van de spoorwegramp bij Ruinerwold. Na de herstelling heeft het been de noodige stevigheid om er op te loopen niet herkregen. De heer C., ongeveer 26 jaar, vroeger een krachtig man, is thans zeer zwak. De som, als schade vergoeding gevraagdmoet door de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen te hoog zijn bevonden. De rechtbank zal ook in deze zaak uitspraak moeten doen. „B ot, mooie IJ bot!" galmde een boertje, terwijl hij zijn kruiwagen voortduwde langs de gracht. Maar 't was al te laat op den dag, het eten was reeds gekookt, en het laatste uur van de bot was nog niet geslagen. Daar komt ons boertje juist voorbij de manége, de deur staat aanwaarom zou hij niet eens naar binnen kijken Eenige heeren staan bewonderend om een paard heen, welks goede eigenschappen door den eigenaar worden geroemd en getoond. Een der heeren wil het over schot zijner cigarette door de openstaande deur op straat werpen, ziet den nieuws gierig naar binnen turende vischboer en zegt: „Hé, boertje, kom eens in!" En het schaap waagt zich in het wolvenhol. „Zou jij niet eens op zoo'n paard willen rijden, man vraagt een der sportsmen. „Dank je wel, om den nek te breken", luidt het bescheid. „Maar als we je nu eens een rijksdaalder gaven" oppert een ander manége-lid. //Mijn ribben zijn me te lief, mijnheertje". „En voor vijf gulden dan „"Vijf gulden, hm, nou, als je 't niet te bont maakt, en 't is een mak beestje, dan wil 'k ze verdienen". Den stalknecht wordt gelast een paard te brengen, en het fluis terend gegeven bevel luidde nu niet be paald wat de boer bedongen had„'n mak beestje". Het paard werd voorgebracht, en de boer zou het bestijgen, toen hij eerst om zijn geld vroeg. Nu, daarin werd geen bezwaar gevonden. Hij werd met veel moeite te paard getild, en voort ging het. Het vurige beest draafde en galoppeerde in de ronde; zijn berijder maakte de malste bewegingen, schreeuwde van ophouden, en klemde zich vol angst om den nek van het dier. De heeren hadden 'n schik van belang en bespotten j den zonderlingen piqueurop allerlei wijzen, j maar ten slotte kregen zij toch medelijden met den armen drommel en lieten het j paard opvangen. Meer dood dan levend zat de botboer in 't zadel. Maar toen een 1 der heeren hem zei, nu er maar af te FESUÏIiLHTOMB Roman van Kabl Hbllmee. 42) ZESDE HOOFDSTUK. Een huubder voor de Rozenviüa. De Rozenvilla was te huur en de eigenaar, een architect, begon al te gelooven, dat hij wel zou doen haar te ver knopen daar hij ze toch niet meer aan den man bren gen zou. Reeds vóór den moord op Essy Carr had hij met het huis geene schitterende zaken gemaakt en nu zou het hem naar het scheen nog meer schade veroorzaken. Allerlei spookhistories over het afgelegen huis waren erin omloop. Men beweerde te middernacht licht en witte gedaanten daarin te hebben gezien en de voorbijgangers bezagen het met vrees, ja, maakten liever een omweg om het huis niet voorbij te moeten gaan. Weken geleden had men aan de tuindeur rteds een groot biljet aangeplakt, dat huis en tuin te huur waren, maar niemand kwam er om. De eigenaar was alzoo niet weinig verrast, toen eens op een morgen een heer bij hem kwam, die hem over de Rozenvilla weuschte te spreken. Het was een oude heer met een grijzen baard, die een kostbaren diamant aan den vinger droeg. Hij wenschte de Rozenvilla te zien en werd het spoedig met den eigenaar eens. De heer, Heinrich Barri, zoo noemde hij zich, huurde het huis voor een jaar, met üet recht, het na verloop van dien tijd weder in te huren. De heer Barri nam daarop den sleutel der Rozenvilla in ontvangst en de architect wreef zich toen hij alleen was, in de handen over de goede zaken, die hij gemaakt had. Het verhuren der Rozenvilla veroor aakte een niet geringe verbazing in de buurt, men mompelde dat de nieuwe be woner zeker niet veel bizonders was, daar hij volstrekt geen bezoeken in de buurt aflegde; waarschijnlijk behoorde hij tot die lichtschuwe personen, die liever maar geen vragen doen om te vermijden dat men hun iets vraagt en die in hun verleden een donker punt hebben. Vreemd genoeg betrok de heer Barri de villa ook niet, liet niets repareeren eu alles bleef even verwaarloosd als vroeger. ZEVENDE HOOFDSTUK. Een avond bij de sbavin. Het was ongeveer zeven uur des avonds, toen een man bleef staan voor de tVilla Klara», voorzichtig rondkeek en een sleutel uit den zak haalde, waarmede hij zacht en ge- druischloos de deur opende. Als de architect er bij tegenwoordig was geweest zou hij in den vrremde Heinrich Barri herkend hebben. Nu echter kwam hij ongezien in het i.uis en door een achter trap in een kleine kamer op de eerste verdieping, welke hij zorgvuldig achter zich sloot. In den salon bevonden zich op dat oogenblik gravin Ca- rida met Maurits Carlingford, mevrouw Faver en eenige andere dames en heeren. Gij herhaalt slechts wat ik zoo vaak hoor, zeide de gravin tot Carlingford. Complimentjes en anders niet. Zij zijn allen eveneens I Hoe wreed zijt gij I Ja, dat weet ik. Kunt gij mij niet eens iets nieuws zeggen Ik heb dat ook zoo ontelbare malen gehoord. Gis teren heeft baron Raven mij iets zeer aardigs gezegd. O, hij is een meester in de kunst van complimenten maken. Werkelijk? Wil dat zeggen, dat hij niet meent, wat hij zegt? O, tegenover u moet hij het wel meenen. Ah zoo, gij bedoelt dat hij een coquet man is? Eerder ja dan neenhij üeeft eerst zijn nichtje groote attenties bewezen en toen hij zweeg. Nu en toen? vroeg de gravin. Vergeef mij, ik versprak mij. Daar gij het nu eenmaal gedaan hebt moet gij den zin eindigenik ben een echte Eva's dochter. En waarom interesseert Raven u zoo? vroeg Car-

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1