Politiek Overzicht eenlge vrage* to doen. De heer Schram vraagt, wat zulk een badhuis kosten zou. Dit hangt van do grootte af, mij dunkt dat men met zes a zevenduizend gulden voor een inrichting met tien kamertjes al heel ver komen zou. Dat was de berekening te Amsterdam, het bad wordt daar bere kend op zeven ets. In Sliedrecht, zegt de heer Schram, be staat een bad-inrichting die subsidie krijgt van de gemeente, onder voorwaarde dat het Woensdag- en Zaterdagmiddag kosteloos toegankelijk is. Dat is een rivierbad, zegt spr., een re- genbad zal altijd iets duurder zijn. De Glereq. Hoe wordt het water verwarmd? Spreker. Soms door gas; in een der kazernes die ik zag, uit den schoorsteen der keuken. Hengevel d. Zijn hier in Nederland reeds regen-badplaatsen Moet de bader 7 ets. voor een bad betalen, of is dat de kostende prijs? Wanneer maakt men er het meest gebruik van? Spr. In de nieuwe kazernes zijn wel regeubadplaat8en. De prijs van 7 ets. is die welken de bader betaalt. Zaterdag wordt er het meest gebruik Als men zulk een badhuis opricht, moet men geld hebben om het drie jaar vol te houden. Het is zeer moei lijk den geest des volks te veranderen. Vroeger is er een tijd geweest dat men zioh volstrekt niet waschte of baadde. De prinses van Navarre beroomde er zich tegen haren galant op, dat hare handen veel mooier waren dan de zijne, terwijl zij ze in veertien dagen niet gewasachen had. Men parfumeerde zich toen. Onder de vrouwen in ons land heeft zeker 80 pet. nooit een bad genomen. De heer Hengeveld vraagt ten slotte, of men niet meer succes zou hebben door te beginnen met schoolbaden, om op die wijze de jeugd aan geregeld baden te ge wennen. De Voorz. deelt mede, dat er binnen kort eene huishoudelijke vergadering van //Volksbelang" zal zijn, om te bespreken wat er in deze kan worden gedaan, en sluit onder dankzegging aan den spreker de vergadering. Irrondissements-Rechtbank TE HAARLEM Zitting van Donderdag 28 Maart 1889. B. A. N:, Nieuw-Vennop, arbeider, staat terecht omdat hij in den avond van 3 Maart C. D. met een mes ernstig aan de hand heeft gewond. Het was op den Binnenweg in Haarlemmermeer. D. was er met zija neef A. G. en een derde en ze stonden te praten, toen bekl. aankwam en op hem losging en wondde. Nooit had D. iets met bekl. gehad. Het schijnt dat er een meisje in het spel was, //die Liebe hatte ihn so weit gebracht". D. kan nog zijn werk niet doen. Bekl. zegt dat hij met stokken werd aangevallen en zich dus met een mes moest verdedigen. Niet waar, zegt D., ik had wel een stok, maar heb niet geslagen, evenmin als ik het van de anderen heb gezien. //Met dat meisje heeft het nog tijd zat," zegt D., z/ik ben nog jonk ook." Den vorigen dag hadden ze tot bekl. gezegd; //Zoo Venne- per!" hetgeen eene beleedigiug schynt te wezen. Het schijnt dat bekl. eerst op G. S.is toegeschoten en hem een steek heeft ge geven in den broekspijp zoodat er een gat ontstond. Dr. Van Dorsten te Haarlemmermeer zegt, dat de patient waarschijnlijk een stijve hand houden zal. G. S. vertelt dat alle drie stokken had den, omdat bekl. hen bedreigd had, toen zij een poos van te voren woordenwisse ling hadden gehad. De getuigen worden herhaald gewaar schuwd om de waarheid te zeggen. De derde kameraad, die bij het vecht partijtje tegenwoordig was, G., verklaart hetzelfde als zijne makkers. Een andere getuige, W. v. d. B., verklaart dat G. tot hem heeft gezegd, dat hij een stok bij aich had om iemand af te ranse len en later heeft bekl. tot hem gezegd: //als ze nog eens hier komen, steek ik ze dood." J. G. heeft gezien dat de drie jon gens stokken hadden, en maakte er uit op dat zij bekl. opwachtten, daar hij wist, dat zij op hem liepen. Zij praatten er over hem een pak slaag te geven. Later zeide bekl. tot hemze hebben mij afgeranseld, maar ik heb me verweerd. Aan den veldwachter hebben de drie jongens verklaard geen stokken te hebben gehad. Waarom ze (lat toen gezegd heb ben, weten ze niet meer. De subs. off. van just., de zaak bewe zen achtende, requireert bekl.'s veroor deeling tot 6 weken gevang.; wegens de uittarting van de tegenpartij is dit vonnis zachter dan het anders zou zijn geweest. Uitspraak over 8 dagen. C. v. d. L., 12 jaar, O. Wetering, heeft J. B. op den openbaren weg geschopt en haar paraplu kapot gemaakt, en toen ie moeder van het meisje zich daarover kwam beklagen nam dit veelbe lovend ventje een stamper en gaf de vrouw daarmee een slag voor het hoofd zoodat er een vrij ernstige wond ontstond. Het knaapje ontkent met de meeste brutaliteit alles. Als hij zoo door gaat zal de rechtbank hem nog wel eens terugzien voor hij 2 dozijn jaren telt. C. v. d. 8., schoenmaker, zonder vaste woonplaats, is beschuldigd van onder valsch voorgeven dat hij opzichter was der water leiding, van den koffiehuishouder H., listiglijk verkregen te hebben een maaltijd, borrels en sigaren, ter waarde van f 2.50. Om zijn kwaliteit geloofwaardig te ma ken, zeide hij, dat zijne koffers aan het station stonden en nam een werkman aan tegen 30 ets. per uur. In '86 werd bekl, reeds wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden. Bekl. gaf voor een kamer noodig te hebben en juffr. H. wilde hem die geven voor f 30, maar bekl. vond dit te weinig en wilde f 48 geven. Hij gaf een re9u om door een man zijn koffers te laten halen, maar toen de koffiehuishouder zei dat hij wachten moest om te zien of alle de kof fers er waren, werd hij bleek en daarop verdacht H. hem vau oplichterij eu zond om de politie. Bekl. zegt eerst nadat hij het maal enz. had gekregen, te hebben opgegeven dat hij opzichter van de waterleiding was. In het briefje voor de koffers gaf hij op Kaal te heeten, een zeer expressieven naam voor den bekl. De man die bij den zoogenaamden op zichter in dienst zou komeu, had zijn negotie verkocht, omdat hij blij was dat hij werk had. Bekl. heeft in het geheel 9 jaar en 10 maanden gezeten, in 12 vonnissen. Een gevangenisstraf van 3 jaar wordt gerequireerd door den ambtenaar van het O. M. De ambtshalve toegevoegde verdediger, Mr. C. G. von ïteeken, zegt, dat men hier niet te doen heeft met een verhard boos wicht. Het was moeilijk voor hem, werk te vinden; het nadeel is gering geweest. Hij kon nergens werk vinden. PI. concludeert tot het opleggen van een lichte straf. BINNENLAND. Bij het ministerie van Oorlog zijn plannen in bewerking om uit de leden van den Algemee- nen Nederlandschen Wielrijdersbond, die zich hiertoe aanmeldeneen vast wielrijderskorps op te richten. De voorbereidende cursus zou den len Mei reeds aanvangen en den 15en Juli zou dau de organisatie gereed zijn. Het onlangs door het Dagbl. v. Z.-H. tn 's-Gr. verspreide bericht, dal de oudste zoon van Z. K. H. PriDS Albert van Pruisen zich te 's-Hage, in het nieuwe hotel van het keizerlijk duitsche gezant schap, zou vestigen, wordt van goed ingelichte zijde ten stelligste tegen gesproken. In het April-nummer van De Militaire Spectator zal eene wederlegging voorkomen der bro chures van den heer Tindai, geti teld: Henry Tindal's «Nederland in gevaar., besproken door K. Eland, luiteoant-kolone), directeur van de 2e afdeeling der krijgsschool. Door den commissari politie te Helder is Woensdag Men meldt ons uit Haarlemmer meer: De dienstbode van den kas telein H. aan den Ringdijk, ver dacht van diens eenjarig kind moed willig in brand te hebben gestoken, bleef, in tegenwoordigheid van den Officier van Justitie bij het slacht offer gebracht, ontkennen zij is desniettemin in arrest genomen. De putboringen van Rijks wege bij deze gemeente verricht hebben gunstige resultatenaan den Haarlemmerweg verkreeg men op 28 M. diepte goed, zuiver water, aan den Amsterdamschen straatweg reeds op 17 M. Thans is men bij het fort «de Liede» LETTEREN EN »1T. Van het optreden eener hollandsche khmer- speelster, mej. Van Eyk, in een der «Popular concerts" te Dublin, wordt door de «Dublin Times met veel lof gewag gemaakt. Sigrid Arnoldson heeft te Moskou als Mignon een groot succes behaald. De geestdrift van het publiek was buitengewoon, zoo wordt vandaar bericht. ontdekt en in verzekerde bewaring geuomeu de schrijver van den brief aan den schildwacht van het koe pelfort op de Harssens. Het blijkt dat de kanonnier v. G., de schildwacht, zelf de schrijver was; ook nog twee zijner kamera den zijn in arrest genomen. Zooaia men weet, werd er be weerd dat die schildwacht verra derlijk was aangevallen door drie mannen, die 's nachta op dat pant serfort zouden gekomen zijn. (AT. R. C.) In liet (Hand," komt een in- gezoadea stuk voor vau den heer W. G. C. Boele Sr. te Kampen over een punt der arbeidswet, thans bij de Tweede Ka mer in behandeling. De heer Boele meent dat een fabrikant, de discussie lezende, vark moet gedachtig zijn aan het vtnensch, erger je niet!" en vooral bij het geval, waar sprake was van het straffen van den fabrikant en niet van de vaders als er kinderen beneden den leeftijd op de fa briek zijn. Steker, er zijn voor de vaders verschoo- nende omstandigheden, maar ook voor den fabrikant gelden deze, als vader of moeder hem dringend verzoekt den knaap toch maar te nemen in 't belang van het ge zin. Maar afgescheiden hiervan wijst de heer Boele op de moeilijkheid, die er voor den werkgever bestaat om den leeftijd te controleeren. Zoo licht kan de vader .Piet" voor „Gerrit" laten doorgaan. Jongens uit de volksklasse van 12 a 13 jaar vertoonen meestal individueel zoo weinig onderscheidende kenmerken, gelij ken zooveel op elkaar, dat het ai vaak moeilijk is, den één uit den ander te ken nen, laat slaan, daaruit een aan te wijzen, die den vereischten leeftijd niet heeft be reikt. De ouders moeten hier medewerken en zijn wel degelijk strafbaar als zij den fabrikant misleiden. Ook met het meest ernstige voornemen tot stipte naleving der wetsbepalingen kan de werkgever hier straf beloopen. En daarbij, vervolgt de heer B., moet hij zich dan nog gebrandmerkt zien als bloedzui ger, zich vetmestende met wat den werk man wordt onthouden of, waar het zachter wordt uitgedrukt, hooren, dat hij de ar beiders in zijn belang exploiteert. Hoe menig werkgever, die met ijveren trouw waakt voor zijn ondergeschikten die in moeilijke tijden volhardt, om zijoen arbeiders een bestaan te verzekeren en huu een betrekkelijke welvaart te doen genieten, moeten dergelijke oordeelvellin gen hard vallen. Zij, die zoo spreker, ken nen de zorgen en den strijd der werkge vers niets hetzij hun vergeven: zij weten niet beter. Maar vóór zij dezen alleen strafbaar noemen, djenen zij te beseffen, dat de besten onder (|ie werkgevers iiever kunne fabrieken zullen .luiten, dan bloot gesteld te worden aan straf voor vergrij- den. waartegen zij niet kunnen waken. Men leest in .Leidach D b 1. Voor eenigen tijd liep te Leiden een gerucht, dat algemeen werd geloofd, als zekere heer eene groote erfenis ver kregen hebben. Men sprak van millioenen. Dit gerucht en de bevestiging daarvan door den erfgenaam zeiven had ten gevolge dat men daar ter stede eeu groot huis aan hem verhuurde, dat men hem pianino's en allerlei prachtige meubelen leverde, be nevens wijnen enz. Men noodigde hem bovendien aan diners, enz.; in het kort men stelde een onbegrensd vertrouwen in den ontzaglijken rijkdom van deD erfge naam, die er te 's-Hage maandpaarden op nahield, natuurlijk op krediet, en daarmede in een rijtuig hier en daar heenreed, In de residentie reed hij zelfs met equipage. Voorts deed de nieuwe millioaair voor komen hier eene villa, daar eene boerderij te bezitten. Thans is men in zijn vertrouwen op dien heer of op zijne schatten diep geschokt. Men is te weten gekomen dat hij zich naar een dorp in den omtrek heeft bege ven om van den aldaar resideereaden notaris f 16,000 te leen te vragen. Hij kwam daar, volgens zijn zeggen, maar met ge meen span en verontschuldigde zich dien aangaande; van zijne equipage was het rijtuigwiel onderweg gebroken. Inderdaad was er ook een spaak in het wiel gekomen. De notaris was echtor niet vlug met leenen, maar wiide bewijzen. .Juist daaraan ontbreekt het mij", zeide de millionair, doch hij deelde mede welke notaris de gelden der erfenis in handen had. Den nden dag moest hij maar terugkomen hij bracht toen zijne moeder mede, die den zoon in zijne mededeelingeu steunde. Toch do notarie het geld niet, hetgeen nu moet gebleken zijn goed te wezen. Ieder wil nu het door hem geleverdt natuurlijk van den .millioenenheer" te rughebben. Deze droeg een rouwkostuum om meer geloof aan zijne verhalen te doen slaan. Hij was nl. in den rouw over den gewaanden erflater. Woensdagochtend 8 uur is op den Bleekerceingei te Gouda, ia het huis bewoond door den heer Sprayt, eene hevige brand uitge broken, waarschijnlijk tengevolge van het omvallen van een petro leum-kooktoeatel. De bovenkamers zijn geheel uitgebrand. De vrouw des huizes, die Dinsdag bevallen was, is met moeite het huis uitgedragen en bij een buur man ondergebracht. De baker is te lang in de brandende kamer ge blevenwerd later waarschijnlijk door rook en vlammen belet naar beneden te gaan, en blies, kort nadat zij uit hare netelige positie bevrijd was, den laatsten adem uit. De brandweer was spoedig aan wezig, de spuit der militairen gaf het eerst water. Hunne houding en activiteit worden zeer geroemd. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Uit den Singel nabij het Geertebolwerk te Utrecht is Woens dagmorgen door een voorbij varenden schipper opgehaald het lijk van den gepensionneerden kapitein van het O.-I. leger E., dat kort in het wa ter scheen gelegen te hebben. Een reiziger met den locaalapoorweg ApeldoornDeven terdie aangevraagd had op de halte Duistervoorde (Twelloo) uit te stappen, verzuimde dit toen de trein stilstond. Een oogenblik later, toen de trein in beweging sprong hij er uit. Hij kwam met het gelaat op een der kilometer paaltjes langs den spoorweg terecht en werd geheel bebloed opgenomen Woensdagochtend is van Zutfen een wachtmeester met vijf huzaren naar Assen vertrokken. Heden vertrok wederom van daar een detachement huzarenonder commando van luitenant Van Die- penbrugge, derwaarts. De bredasehe stadsklok- kenist, de heer Verdaasdonk, die tweemaal per week, op marktdagen, het carillon van den grooten toren bespeelt, vervult die taak, naar onze bescheiden meening, onverbeterlijk zegt de N. Bred. Ct. Even als een acteur de aantrekkelijkheid van zijn optreden verhoogt door bon mots op toestanden van het oogenblik, evenzeer houdt onze klokkenist steeds rekening met ac tualiteiten, en mischen in dagen van vreugde opgewekte m.-lodiën door het luchtruim en in dagen van smart treurtonen. Hij heeft dit gemeen met zijn buurman den grooten «Roeland», van wien de geschiedschrijver Van Goor zegt Mijn naam is Roeland. Luid ik van den eenen kant, Dan is in Breda alarm en braad. Luid ik echter van heide zijden, Dan is Breda in groot verblijden. Tegenwoordig, nu de gezond heidstoestand van Z. M. den Koning zooveel te wenschen overlaat, vangt onze klokkenist geregeld zijn pro gramma aan met vaderlandsche lie deren, «De Koning leev», «O God verlaat mijn Neerland niet» en meer andere. Te Zwolle is een centraal station voor electrische verlichting geopend. Na Amsterdam is Zwolle de eerste plaats in ons land waar zich zulk een station bevindt. Nadat j 1. Maandag te Zwolle eeu 12- tot 13tal zinken platen, toebehoorende aan de Ned. Centr.-Spw.-maatsch., nabij de vee lading waren vermist, mocht het Woensdag de politie gelukken een drietal jongelieden als vermoedelijke daders op te sporen. Een partij der ontvreemde platen is bij een koop man in beslag genomen. VISgeHEKij. Nieuwediop, 27 Maart. Heden kwamen van de groote vissclierij binnen de sloepen: Frederika Francina«, sch. Zuidgeeat, met 100 levende-, 40 doode kabelj., 5 lev. lengen, 300 schelv., 19 pnnt rog en 2 ben vleet; «OpHoop van Zegen«, sch. Koster, met 90 levende-, 70 doode kabelj., 14 lev.-, 4 doode lengen, 3 heil botten, 450 sohelv., 15 punt rog en 9 ben vleet; «Onderneming", sch. 't Hart, met 110 levende-, 120 doode kabelj., 11 lev.-, 5 doode lengen, 250 schelv., 26 punt rog en 5 ben vleet; Saturn as s sch. Van Vcelen, met 180 levende-, 50 doode kabelj., 8 lev. lengen, 559 scbelv., en 24 snees rog, en «Willem JBeukelszoon», sch Struys, met 60 doode kabel'., 15 doode lengen, 1 heilbot, 150 schelv., 68 punt rog en 8 ben vleel, terwijl door 19 korders 16 mandjes kl. schol werden aangevoerd; lev. kabelj. gold f 1.20 a f 1,30, doode idem 55a 85 cent, lev. leng f 2,10 h f 2.60 doode id. f 1 Èl f 1.35, heilbot f 11.50 per stuk, schelv. f 15 h f 18,50 het hon« derd; rog f 8 3,65 per punt en f 8 per snees vleet f8 a 9.50 per ben en kl. schol f 2.95 a f3.70 per mandje. T e s s e 1, 26 Maart. Ofschoon de handel in koroesters hier in de laatste jaren veel minder is geworden, zijn er toch in den afgeloopen winter nog ongeveer 300.000 op de bedden geweest, dis thans afgeleverd ziju. Gemiddeld was de prijs dier oesters f 60 per 1000 stuks. Antoine, de gewezen afgevaar digde in den duitschen Rijksdag, is als debutant op het schouwtooneel der parijsche politiek tamelijk ge lukkig. Na de opgeschroefd-harte- lijke ontvangst, die hem hij zijn aankomst ten deel viel, heeft de «Spes patriae» van Parijs ge tracht hem een bewijs te geven van haar vaderlandslievende gevoelens en hem onthaald op een «punch». Eten en drinken is aan de nieuwere fransche staatkunde onafscheidbaar verbonden; waarschijnlijk gaat men van den stelregel uit, dateengoe' Hei was twee uur, toen zij in haar eigen huis terug keerde en vermoeid in hare slaapkamer op een stoel viel Is het slechts mijne verbeelding, die telkens weer de hoop in mijn ziel doet oprijzen? dacht zij. Hoe het ook zij, zonder hoop kan ik niet leven, ik wil mij dien troost niet ontzeggen, al is de taak die ik mij gesteld heb, ook nog zoo moeilijk. Zij zag om zich heen en sprak toen zachtjes den naam van haren geliefde uit. Als hij maar bij mij geweest wasl Ik had zooveel behoefte aan zijn tegenwoordigheid, zijn stem, zijn steun I Maar het kon niet zijn, hij is in ge dachten toch altijd bij mijdat is mij zoo'n onuitsprekelijke troost. Wat zocht Natalie Melleville in de «Rozenvilla?» NEGENDE HOOFDSTUK. Een Buttekpartij. Het diner bij mevrouw Bavasseur nam den gewonen loop van zulke feesten. Cecilia werd aan de grieksche gravin voorgesteld en bedwong hare jaloezie, ja was zeer vriende lijk jegens haar. In den loop van den avond vond Raven nog gelegenheid, Natalie toe te fluisteren dat hij zoo geluk kig was weder in haar gezelschap te zijn. Zorg, dat gij het niet te zeer laat blijken I fluis terde zij even zacht, uw nicht is toch reeds jaloersch op mij. Hoe epoedig doorgrondt gij vrouwen elkaar 1 zeide hij, onwillekeurig naar Cecilia ziende, die dezen blik opving. Wat kan de gravin Lionel gezegd hebben? dacht zij met een pijnlijken aanval van ijverzucht. Zij had nog nooit zulk een uitdrukking van geluk in zijne oogen ge zien als thans. Bepaal een uur waarop ik u alleen kan Bpreken fluisterde Raven intusschen tot Natalie. Kom morgenavond, ik heb u noodig, antwoordde zij. Ik weet dat gij mij noodig hebt, liefste, maar het is toch zoet dat van uwe lippen te vernemen. O, Natalie, wan neer zal het mij eindelijk vergund zijn, u ten aanschouwe van iedereen, in mijn armen te sluiten Haar boezem ging op en neer, zij was zoo aangedaan dat zij op dat oogenblik niet antwoorden kon. Welke hoop had zij hem bovendien kunnen geven Hij zag hare aandoening. Vergeef mij ik mocht hier niet anders zeggen dan flauwe salonfrasen, ik zal u niet weder krenken I Krenken is het woord niet, maar men zal gaan den ken, dat ik u tracht te veroveren. Uw nicht Cecilia zal, zooals ik u gezegd heb, jaloersch zija, gij hebt haar im mers vroeger het hof gemaakt Wie zegt dat? vroeg hij, terwijl een schaduw over zijn voorhoofd ging. De man dien gij niet lijden moogt, Maurits Carling- ford. Gravin Therese Carida was de heldin van den dag; men sprak in de salons slechts van haar, alleen haar wilde men zien; alleen dat doen wat zij deed; zij had hare positie in de hooge kringen verzekerd en men brak zich het hoofd met de vraag, wien zij haar hand zou reiken Mauriti Carlingford of baron Von Raven er werd zelfs in de clubs over gesproken en den baron zelf werd de opmer king gemaakt, dat de schoone Griekin coquetteerde met Car lingford. Ik heb hen zelden te zamen gezien antwoordde Raven volkomen bedaard, ofschoon ieder woord hem had getroffen als een dolkstoot. Zij is vrij te doen wat zij wil, ik heb haar wel attenties bewezen, maar welke schoone vrouw bewijst men die niet? Bovendien zou het mij nooit in de gedachten komen jaloersch te zijn op een man al» Maurits CarliDgford. (Wordt

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2