NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Zaterdag 30 Maart 1889. No. 1761. IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer*- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks,Jbehalve op Zon- en Feestdagen, bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groóte opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agentenjj en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantier». Hirecteuren-Ufitgevers J. C. PËËKEÜB009I en J. B. AVIS. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de l'ubiicitc Etrangrre 6. L. DAVBE Co., JOE. F. JONES, Suer., Earyt, 31btt Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 29 Maart. Door den heer J. Bakker alhier, ia aan de kunstverzameling op het stedelijk archief ten geschenke ge geven eene afbeelding van Willem van Heijthuijsen, photografie door Braun Co, naar de schilderij van Frans Hais, alsmede door mejuf frouw de wed. J. H. Schot aan die zelfde verzameling twee teekenin- gen voorstellende het Schouwtje aan de Leidschevaart en een land huis bij Haarlem, alsmede de prent vao J. Swertner «het Spaarne met de brouwerij «Het Dubbele Ankers» en de prent van J. P. Visser Ben der, zijnde een gezicht langs de Baan in het begin dezer eeuw. Naar wij vernemen is door de directie van de «Haarlemsche Tram- way-Maatschappij,» bij het gemeen tebestuur alhier een verzoek inge diend om aan de westzijde van de Kraisbrug een hulpbrug te bouwen uitsluitend ten behoeve van de tram- reizigers, teneinde bij de verbou wing van die brug, waar minstens vier maanden mede heengaan, een geregelden dienst te behouden op de lijn station Holl. Spoor—Haar lemmerhout. De maatschappij hoopt dat de opbrengst van het vervoer van dien aard moge zijn, dat die opweegt te jeu de groote kosten aan de uit voering van dit plan verbonden. Aan den korporaal-tamboer, met den titulairen rang van tamboer majoor bij de dd. schutterij alhier, A. van Waalwijk, is op zijn verzoek, wegens vergevorderden leeftijd, eer vol ontslag uit die betrekking ver leend, onder dankbetuiging voor zijne trouwe plichtsvervulling gedurende een reeks van jaren. In zijne plaats is tot korporaal- tamboer, met den titulairen rang van sergeantaangesteld Willem Reijnen, gepasporteerd sergeant van het 5e bataillon le regiment infan terie en gedurende 19 jaren daarbij als korporaal-tamboer dienst gedaan hebbende. Tusechen de foot-ball-vcreenigin- gen van Noord-Holland en die van Zuid-Holland zal Zondag op het terrein achter het Rijksmuseum te Amsterdam een wedstrijd gehouden worden. Naar wij vernemen is dit de belangrijkste, welke totnogtoe op dit gebied in ons land heeft plaats gehad. Voor de slaohtoffers der zeeramp, te VliaaingeD, ia hier ter ateda het volgende ontvangen Bij de Erven Loosjea Op de school van den heer Prin sen Geerlige Aan het adres Kenanpark 11: Van eenige kinderen Een muntbiljet onder lett. V. d.B. a ooupon h K.K. Aan contanten Opbrengst volksvoordrachten. Op dén lijst Op de lijst van in- en uitvarende schepen te IJmuiden f 8,50 .13,— 1,85 10,— 1.48s 0,50 88,08s 1,— i, 44,— te zamen f 95,76 Vorig bedrag171,50 Totaal f 877,86 Bij het Bestuur der Vereenigitsg „Weldadigheid naar Vermogen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Vier voor huisknecht of oppasser. Drie voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Twee voor kantoorlooper. Een voor pakhuisknecht. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een ^oor koekbakker. Een voor bloemistirnecht. Een voor bleekerskneeht. Een voor polychromeerden Een voor Bchilder. Een voor witter. Een voor zagenvjjler. Twee voor metselaar. Een voor zandvormer. Twee voor timmerman. Tien voor aardwerkers of los werkman. Een voor opperman. Twaalf voor werkster of schoonmaakster. Twee voor hnrgerwaschvrouw. Vier voor burgernaaister. Een voor breister. Een voor strijkster. Een voor dagmeisje. Reflecteerenden wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het be stuur der Vereeniging te richten, en te doen bezorgen in de bus op het Stadhuis of op de Doeler.plnats. De onbekende vriendelijke gevers (twee leden der Vereeniging) van 6 pakken, elk inhoudende 2 hemden en 2 borstrokken, wordt hierbij be leefd dank gezegd. Ingevolge hun verlangen zullen die stukken door het Bestuur aan 6 oppassende ge zinnen worden uitgereikt. A rrondisgenients-KechtbaiiBk TE HAJLBLBM Zitting van Donderdag 28 Maart 1889. Nog werden behandeld de navolgende zaken Jae. D., kuopm. in brandst., ontueht, req. 4 jaar gev. en 5 jaar ontzett. van vadersch.; W. B., broodb., Haarlem, mish., req. f 15 boete of 3 d. hecht.; N. v. d. M., vischventer, Wijk aan Zee, beleed., req. 7 d. gev.; L. v. d. W., arb., Velsen, beleed., req. 6 d. gev. Uitspraak werd gedaan in de navolgende zaken, vermeld in //Haarlem'* Dagblad" van 22 dezer: P. L., werkm., A. H., werkm. en W. H. L., arb., verduist., elk 3 m. gev.; W. F. M., J. P. M groenboer, en P. R., metselaar, weersp., elk t m. gev.; J. H. H., kleermaker, Haarlem, verwond., 1 m. gev.; J. T. M., «jouw. en J. K., Haarlem, we«rsp., elk f 5 boete of 3 d. hecht.; H. de B., sigaream., Haarlem, dronkensch. en weersp., 3 d. hecht, en 5 d. gev.; A. v. E., Zaandijk, beleed., f 5 boete of 2 d. hecht.; J. H., werkm., Zaandam, mish., f 10 boete of 3 d. hecht.; G. B., arb., en J. O., arb., Zaandam, verniel, en beleed., de le 5 d. en de 2e 8 d. gev.; P. B., polderw., Haarlemmermeer, verwonding, 1 maand gevangenisstraf. Te Heemstede zal op Meer- en Bosch het nieuw gebouwde gesticht tot verpleging van lijders aan val lende ziekte, in de eerste helft der maand Mei geopend en in gebruik worden genomen. Het getal patiën ten in de inrichtingen is thans tot 100 gestegen. LETTEREN EN KUNST. De kunstkooper Sedelmeijer, te Parijs, heeft aan de gemeente Leiden te koop aangeboden een vry groot doek, dat door deskundigen herkend is als een echte Jan Steen. De voorstelling iB een bijbelsch tafereel, uitmuntend van kleur en zeer goed geconserveerd. AANBESTEDINGEN. Haarlem, 28 Maart. Door het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: de levering van steenkolen ten behoeve van den stoomwatermolen te Schelling- woude, behoorende tot de werken van het Noordzee-Kanaal. (Raming f 6,50 per scheepston.) Minste inschrijver Nederl. Steenkolen-Handels vereeniging Van Thenen Hagedoorn Jr. Co. te Amsterdam, voor f7,18 per scheepston. 9 Maart.Onder beheer van den archilekt C. L. M. Robber8 is heden aanbesteed het perceel Jansweg no. 24. Twaalf biljetten waren ingekomen. Hoogste inschrijver M. v. Ommeren f 8929 laagste J. Giebels en J. van Servellen f6750. B N N K N LA N, IK De Staatscourant bevat het navolgende besluit; De Raad van ministers, samen gesteld uit de hoofden der ministe- rieele departementen, Van oordeel, dat Zijne Majesteit de Koning buiten staat geraakt is de regeering waar te nemen, Gezien het advies van den Raad van State van den 27sten Maart 1889, Gelet op de artikelen 38 en 39 van de Grondwet, Heeft goed gevonden en verstaan De Staten-Generaal in vereenigde vergadering bijeen te roepen op Dinsdag den 2den April 1889, des namiddags te 2 uren, met uitnoo- diging aan de leden der beide Ka mers zich op dat tijdstip in de ver gaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen. Afschrift van dit besluit zal wor- gezonden aan de beide kamers der Staten-Generaal. Te rekenen van 1 April aanstaande wordt de tariefprijs voor gewone telegrammen in het ver keer van Nederland met Groot- Britannië en Ierland van 15 cent per woord tot op 10 cent per woord verlaagdmet bepaling nochtans, dat de prijs voor een ge woon telegram of een vooruitbetaald antwoord nimmer minder dan 50 cent zal bedragen. (Stct.) Men meldt uit Amster dam In de Woensdag gehouden raadsvergadering is mededeeling gedaan, dat door de heeren De Bruyn berust wordt in de rechter lijke uitspraak, waarbij hunne vor dering om schadevergoeding wegens afsnijding der buizen der Holland- sche gasfabriek, is afgewezen. De voordracht om de alleenstaande Willemspoort te behouden en te schakelen in het plan van be bouwing der terreinen, gelegen ter weerszijden dier poort, is na bestrij ding door den heer Muysken ver worpen met 18 tegen 16 stemmen. De poort zal dus geamoveerd en een nieuw plan van bebouwing der terreinen voorbereid worden. Uit Amsterdam wordt g e- meld Iu //Erascali" werd Woensdagavond, onder leiding van den heer H. M. Wer ker, eene eerste vergadering gehouden van de amsterdamsche afdeeling van den //Oranjebond", onlangs opgericht em te ageeren tegen de conscriptie, «n waarvan ieder lid kan worden, die trouw belooft aan het Huis van OraDje. De vergadering kan ook door dames bezocht worden, mits gehuwd. Blijkens de statuten, draagt de Bond den naam van //OraBjebond", omdat een vorst uit het Huis van Oranje de afschaf fing der conscriptie heeft belotfd, en tevens omdat de leden alléón door geoorloofde en wettige middelen dit doel willen trach ten te bereiken. Reeds heeft de Bond uit 79 gemeenten van Nederland bewijzen van instemming ontvangen, en weldra zullen in Amers foort, Eindhoven, 's Bosch, Schiedam en Rotterdam afdeelingen van den Bond op- gerieht worden. De heer Werker herinnerde aan het voorslel-Schepel in de Tweede Kamer tot afschaffing der conscriptie, waarna hij uit eenzette, wat hij en de leden van den Bond "regen de conscriptie hebben en hoe zij die wenschen afgeschaft te zien. zyMen vraagt," zei spr., //thans da af schaffing der slavernij in Afrika, doch om de slavernij van de militie denkt men niet, en toch is de militie een hatelijke slavernij." Op deze wijze hing spr. eene donker gekleurde schilderij op, waarmede hij, met de overdrevenste woorden, //de afschuwe lijkheid der slavernij in Nederland" poogde aan te toonen. Volgens hem zouden de jonge miliciens erger behandeld worden dan de zwarte slaven in Afrika. Vooral gaf hij af tegen de keuring, zoodat, zei hij //de kazerne door de brave jongelingen als eene hel wordt beschouwd. Bijna eene eeuw reeds worden de zonen der vrije Nederlanders als beesten bekeken en behandeld. Men zegt dat de afschaffing in hare gevolgen millioenen zal kosten, doch men vraagt er niet naar, als er school-paleizen of logementen voor moor denaars moeten worden gemaaktook vraagt men er niet naar om millioenen te geven, wanneer de suiker-fabrikanten in Iudië in den pekel zitten." In het tweede deel der rede zou spre ker uiteenzetten op welke wijze een leger van vrijwilligers zou zijn te bekomen. Werkelijk kwam hij daartoe niet, wel zeide hij dat wanneer persoonlijke dienstplicht Rohan yan Kabl Hellmer. 44) NEGENDE HOOFDSTUK. Een Buitenpartij. Terwijl de baron zoo onverholen zijn meaning over Car- lingford uitsprak, beklaagde deze zich bitter bij zijn zuster, dat bij zoo weinig voortgang maakte in de gunst der acboone Griekin. Hij verlangde van zijn zuster, dat zij den baron niet meer bij zich ontvangen zou en hem daardoor althans ééne ge legenheid benemen, met gravin Carida samen te komen. Ik doe alles wat ik kan, om uw zaak bij de gravin te bevorderen maar gij kunt toch niet van mij vergen, dat ik mijn huis zal sluiten voor aangename gasten, alleen omdat gij dat verlangt. Bovendien vind ik, dat zij u werkelijk voortrekt bij anderen en gij kunt toch niet ver langen, dat zij voor u alleen oog en oor hebben zal. Gravin Carida richtte een groote buitenpartij aan. De in- vitatiën waren reeds vóór acht dagen rondgezonden en toen eindelijk de dag aanbrak, stonden tal van rijtuigen voor de «villa Klara.» Mevrouw Lovellindachtig aan de liefdesmart haars broeders, haastte zich de schoone Griekin voor eenige weken uit te noodigen op de kleine buitenplaats, die zij voor den zomer had gehuurd, en 'i'herese nam de invitatie aan met een vreugde, die voor een ingewijde duidelijk kon getoond hebben, dat zij om de een of andere reden daarin veel be lang stelde. Ik verheug mij er reeds bij voorbaat op, zeide zij zeer opgewekt, en uw broeder Hier zweeg zij plotseling, alsof zij op het punt had ge staan te zeer te laten blijken, welke belangstelling zij voor Maurits koesterde en deze gehuichelde verlegenheid was zoo meesterlijk gespeeld, dat mevrouw Lovell zich bedriegen liet. Toen in den loop van den avond Tberese het goed achtte, Maurits Carlingford op elke denkbare wijze te onderscheiden leed Raven heische martelingen en voor het eerst kwam de vraag in hem op, of Carlingford wellicht eene geheime macht over haar bezat, die haar dwong zich zijne attenties te laten welgevallen. Was Maurits Carlingford misschien de man, die neen, hij wilde die gedachte niet verder vervolgen, hij zou het vragen, hij wilde zekerheid hebben, zoodra zich de gelegenheid daartoe voordeed. Het gesprek kwam niemand wist hoe op wetge ving, op moorden en de straf daarvan en dientengevolge weldra ook op de geheimzinnige misdaad in de «Rozen- villa» begaan. Als ik tot de geheime politie behoorde 1 riep de gastvrouw levendig en hield toen op. Nu, wat zoudt gij dan doen? vroeg Carlingford, met eene spanning, welke hij niet dan met groote moeite kon verbergen. Ik zou mij geen rust gunnen, vóór ik dien raadsel- achtigen Grandiey en het ontslagen dienstmeisje Clara ge vonden hadl De politie heeft al het mogelijke gedaan, maar het gelukte haar niet, een ontdekking te doen. In Griekenland zou dat bij de slimheid vau het volk onmogelijk zijn geweest; ik weet wel, dat als mij eenmaal de middelen om te leven ontbraken, ik mij in den dienst der geh=ime politie zou stellen en daar rijkelijk mijn brood zou verdienen. Nu gaat mij de geheele geschiedenis gelukkig niets aan en ik behoef er mij niet om te bekommeren, maar in weerwil daarvan zou ik we! gaarne willen weten, of het niet een beambte der geheime politie is, die de «Ro- zenvilla» heeft gehuurd, om daar op zijn gemak alle na sporingen te kunnen doen. Zij keek schijubaar achteloos rond, nadat zij dit gezegd bad op den meeat gewonen toon ter wereld en zag tot haar genoegen, dat mevrouw Lovell verbleekte. Wel is waar hervatte zij weldra hare zelfbeheersching weer, maar Tbe rese was door die kleine opmerking geheel in hare geheime gedachten bevestigd. Ik kan mij volstrekt Diet voorstellen, dat iemand dat afgelegen huis zou huren, merkte Gusti Lovell ihans op. En toch heeft het reeds een lefhebber gevonden, en zelfs de spookgeschiedenissen; welke in Fulham de ronde doen, hebben hem niet kunnen terughouden; het geval is

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1