NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. BINNENLAND. IN TIJGERKLAUWEN. 6e Jaargang. Vrijdag 5 April 1889. No. 1766. ABONNEMENTSPRIJS: Hoofdagenten voor het Buitenland; Compagnie Generale de Publicr.te Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONESSuer., tang;, S'ibi; Fauoourg Mimttnarcre Bij dit miner behoort een bijvoegsel. STADSNIEUWS. Haarlem, 4 April 1889. Tot onderwijzeres aan eene bizondere school alhier, is benoemd mej. R. van der Velden, te Rotterdam. Het examen voor onderwijzer is den 3en April te Amsterdam met goed ge volg afgelegd o. a. door de heeren S. Dekker en T. Boonstra, alhier. Irrondlssemenls-KcchlbaHli TE HAARLEM Zitting van Donderdag 4 April 1889. In de zitting van heden der arrónd.- rechtbank stonden o. a. terecht: Van S., beschuldigd van oplichterij. Bekl. had onder voorgeven van dit te doen namens eene vrouw, die hij van nabij kende, eene japon, welke deze bij eene naaister had laten maken, opgevraagd en voor éen gulden ten eigen bate verkocht. De eisch is 2 maanden gev. met aftrek der pre ventieve hechtenis. Mr. A. Kist, die bekl. als verdediger toegevoegd was, achtte het feit volstrekt niet bewezen, daar de eigenares van het kleedingstuk den bekl. altijd voor haar echtgenoot heeft doen doorgaan en con cludeert tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank doet na de pauze uit spraak conform pleiters conclusie. De J. te Beverwijk had iemand uit gescholden voor „smeerlap''. Drie ge tuigen hebben het gehoord en bekl. zelf bekent; de eisch is 15 boete, subs. 5 d. hechtenis. De verdediger van bekl., jhr. mr. F* W. van Styrum, doet opmerken dat de wet voorschrijft, dat een klacht moet onderteekend zijn behalve door den klager zelf, door den ambtenaar aan wien de klacht gedaan is. Dit laatste nu is niet geschied. Pleiter concludeert der halve tot niet ontvankelijk verklaring van den officier van justitie. De rechtbank doet o. a. uitspraak in de zaak van D. Oostwoud Wijdenes en veroordeelt hem tot eene gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek der preven tieve hechtenis. Tot lid van het bestuur van den Grooten en Kleinen Polder onder de af- deeling Schalkwijk der gemeente Haar- lemmerliede c. a. is in plaats van wijlen den heer H. Ebbing, gekozen de heer L. G. Prins te Haarlem. Letteren en Kunst. Waarschijnlijk wordt nog in de eerste helft dezer maand te Amsterdam de le opvoering van de opera „Brinio" van Van Milligen (tekst van den heer Yan Loghem) gegeven. (A.) Op een concert in het paleis te Petersburg speelde de grootvorst Constan- tijn een concert van Mozart met bege leiding van orkest, zong prinses Helena van Mecklemburg Strelitz een solo uit Mozarts Requiemterwijl een andere grootvorst de eerste celpartij in het or kest vervulde. Op een concert aan het hof te Berlijn, werd een quartet uitgevoerd, gecompo neerd door den jongen landgraaf Frede- rik van Hessen. Inhoud „Hollandsche Lelie" No. 40: Huishoudkunde. Eene ware geschiedenis, door graaf Leon Tolstoï. Over alles en nog wat. Ludwig van Beethoven (vervolg). Het carnaval te Keulen, door dr. Johann Fastenrath. Graphologie. Kruisraadsel. Corres pondentie. Weekkalender. Volgens verklaring van professor Rosenstein en de geneesheeren des Konings is, bij langzamen achteruit gaan van den algemeenen toestand van Zijne Majesteitook eene geringe toe name der plaatselijke ziekteverschijnselen waar te nemen. {Staats-Courant.) Uit Apeldoorn wordt gemeld: Dinsdagavond 8 uur is de erfprins van Nassau met gevolg aangekomen. Z. H. werd vanwege H. M. de Koningin aan het station ontvangen door baron Taets van Amerongen, en begaf zich daarna naar het paleis. Woensdag is Z. H. weder vertrokken. Men brengt dit bezoek in verband met de aangelegenheden van het luxemburg- sche regentschap. In overeenstemming met den minister van Binnenlandsche Zaken, heeft de minister van Oorlog, in afwach ting van nadere voorschriften aan de militaire autoriteiten en van wetsvoor stellen in dien geest, o. a. vastgesteld dat de detachementen militairen, die tot handhaving der openbare orde worden uitgezonden niet meer op de gewone wijze bij de ingezetenen zullen worden ingekwartierd, maar in openbare of an dere gebouwen onder dak zullen worden gebracht. Dat het niet zoo rooskleurig in de Argentijnsehe Republiek is, als velen denken, bewijst wederom een brief, dien een inwoner van 's Bosch van zijn zoon, welke zich aldaar bevindt, heeft ontvangen en waarin o. a. het volgende voorkomt: „Eindelijk neem ik de pen op, om u eenige bizonderheden aangaande mijne avonturen mede te deelen. Onze reis is nogal voorspoedig afgeloopen. De kleine Jeannette is wel een weinig zeeziek ge weest, doch slechts voor een paar dagen; zij en ik zijn thans zoo gezond als een visch. Wat verder hier het land aanbe treft, is ons veel van wijs gemaakt, waar niets van bestaat. Al het moois, dat er in Holland van gezegd wordt, bestaat zelfs niet; hier zijn er zeer velen, ja zelfs de meesten, die het hier slechter hebben dan in Hollandin één woord er is een groot bedrog gepleegd. „Wat mij betreft, ik ben nog al goed terecht gekomen. Ik was bestemd door de commissie van werkverschafiers te Bue- nos-Ayres, om als bakker naar de stad Tucuman (circa 700 mijlen landwaarts) te gaan werken en ging tot dat doel met 't spoor. Na 9 uren gespoord te hebben, kwam ik hier te Rosario de St. Fé aan en moest een dag halt houac.". Ik trof hier een Plollander aan, die reeds 3 jaren hier is en mij sterk afraadde om naar Tucuman te gaan, om reden het daar zeer ongezond is en de meeste menschen er de 40 jaren niet bereiken. Hij hielp mij hier aan hetzelfde werk, dat hij ver richtte, nl. schepen helpen lossen en laden; ik kan alzoo den kost verdienen, doch niet meer. Door middel van mijn kostbaas is de kleine Jeannette bij zeer nette menschen als kindermeisje geplaatst, om een kind van 3 maanden op te pas sen. Die menschen zijn Spanjaarden en zij hoort den heelen dag niets anders dan de spaansche taal, welke zij in den tijd van 3 maanden al goed begint te spre ken. Zoolang ik die taal niet ken, zal ik geen werk als bakker kunnen krijgen en dat zal nog wel een jaar duren: ik houd maar moed, want verdien toch zoo lang mijn kost op de schepen." In een Zaterdag te Amster dam g houden financieele vergadering deed zich het volgende merkwaardige en niet minder komische geval voor. Een der aandeelhouders had, omdat hij om de eene of andere reden zelf niet tegenwoordig kon zijn, zijn aandeelen op naam van een ander over laten schrij ven, om zoodoende toch invloed op de stemming te kunnen oefenen. Ongelukkig bevond zich in de verga dering een schuldeischer van den man, die op zijn naam 6 aandeelen gesteld zag. De schuldeischer ging onmiddellijk naar zijn advocaat om beslag op die aan deelen te leggen. De stemming kost dus vermoedelijk den eigenlijken eigenaar het bedrag van de schuld van zijn stern-aannemer en de kosten. Er zijn te Amsterdam va 1- sche bankbiljetten van f25 in omloop. Zaterdag ten minste is een Duitscher, die met een nog onbekend persoon, aan een logementhouder op de Prins Hendrik kade een dergelijk van valschheid ver dacht bankbiljet in betaling wilde geven, gearresteerd. Het was dezelfde persoon, die dezer dagen een dergelijk biljet in een koffiehuis in de Warmoesstraat in betaling had gegeven. Te Lisse wordt door justitie en politie een ernstig onderzoek ingesteld in zake een vermoedelijk geval van vergiftiging. Aan zekeren v. D., een werkman, moet nl. door een kameraad sterke drank zijn toegediend met zulk eene aanzienlijke hoeveelheid morphine, dat hij kort na het gebruik is overleden. Yan boos opzet is geen sprake. De morphine, die dienst deed voor onder- huidsche inspuitingen, werd aan v. D. die zich onpasselijk gevoelde, te goeder- trouw toegediend als geneesmiddel. Ben toonder op het biljart! De eerste prijs op een biljart-concours te Moerkapelle is behaald door een der tienjarigen jongen, nl. A. Lagran van Waddinksveen. Dadelijk daarna werden twee andere wedstrijden op het biljart in dezelfde gemeente uitgeschreven en jawel, het hoogste aantal punten werd tot mg toe behaald <loor denzelfden, wel te weten 53 punten in 25 stooten. Door de politie te Scheve- ningen is proces-verbaal opgemaakt tegen twee personen, vader en zoon, dL door een korporaal van de vesting-artillerie dezer dagen werden betrapt op diefstal van eene hoeveelheid kogels van het proefveld der artillerie aan het strand. De kogels, welke in hun bezit werden gevonden, zijn in beslag genomen. In een dorp nabij Gennep is sedert 20 jaren een gemeente-veld wachter gevestigd, die trouw en ijverig zijn plicht vervult, ennimmer in de gelegenheid was wegens een of andere overtreding tegen de gemeentenaren proces-verbaal op te maken I Donderdagmorgen haalde een jongen, tijdens het waterscheppen in het z.g. kanaaltje (bij het excercitieter- rein) te Breda, in zijn emmer een groote hoeveelheid centen op. Weldra verspreidde zich deze mare in den geheelen omtrek en duurde 't niet lang, of tal van „goud zoekers" waren in den vliet aan 't vis- schen, waarvan het gevolg was, dat ve len met een rijken buidel huiswaarts keerden. Men vermoedt, dat eene vrouw, die met bedelen den kost verdiende en Maan dagmorgen in het Gasthuis werd opge nomen, vooraf haren geheelen schat, die de vrucht was van zooveel menschlie- vendheid, buiten circulatie heeft willen stellen. De algemeene toestand der tilburgsche nijverheid was volgens het verslag van de K. v. K. aldaar in het afgeloopen jaar niet ongunstiger dan in 1887de industriëelen gaan steeds voort met het zoeken naar verbeteringen in en van nieuwe kanalen voor den afvoer van hun fabricaat. Op het einde van het jaar waren in Tilburg in werking 110 stoomwerktuigen, te zamen met 129 stoomketels, waarvan62 werktuigen met 67 ketels en 61 fabrieken van wollen stoffen16 werktuigen met 20 ketels in fabrieken tot het ver vaardigen van stoom- en andere werk tuigen, daaronder begrepen die in de ateliers der Staatsspoorwegen; 16 werk tuigen met 22 ketels in wollenstoffen- ververijen, wolwasscherijen, vollerijen en vellenploterijen enz. Eenige fabrieken hebben belangrijke uitbreiding ondergaan, bestaande in het bijbouwen van inrich tingen voor machinale weefgetouwen, noodzakelijk gemaakt door de richting, welke de tilburgsche industrie genomen heeft. In Febr. 1888 werd het Tilburgsch Algemeen Verzekeringsfonds voor werk lieden opgericht. Het fonds is thans reeds in bloeienden staat, en telde ultimo Dec. 800 werklieden, die als lid waren toe getreden. Als een blijk, hoe dieren aan elkander gehecht kunnen zijn, meldt men aan de 31. Ct.Ruim drie weken geleden werden op een koopdag te Hoedekenskerke twee paarden verkocht, moeder en kind. De moeder ging naar Wemeldinge het kind reeds eenige jaren oud, naar Goes. Ras bespeurde de eigenaar te Wemeldinge, dat er iets aan zijn paard schorttehet tierde niet, het wilde eten noch drinken en blijkbaar treurde het. De eigenaar kwam op den gelukkigen invalte trachten ook het andere paard machtig te wordenhij ging naar Goes en 't gelukte hem het te koopen. Nauwelijks waren de paarden weder bij elkander, of de moeder kreeg haar vroolijkheid en levenslust terug, natuurlijk tot groote blijdschap van den bezitter. Te Bol merh eide, gem. Wit- tem, is zekere vrouw Dautzenberg dood in huis gevonden te midden van een plas bloed. Haar man, die haar bij zijne terugkomst van Aken in dien toestand aantrof, bemerkte aldra, dat zij tenge volge van een aderbreuk overleden was. De ongelukkige was moeder van 8 jeug dige kinderen. Uit Sappemeer schrijft men aan de N. R. C.: De militairen, die hier een 14 dagen gedetacheerd werden met het oog op de werkstaking aan de fabriek van den heer Scholten, zijn Dinsdag naar hun garni zoen teruggekeerd. In de werkstaking FSUILLHTO 3SJ. Roman van Kabl Hellmer. 49) ELFDE HOOFDSTUK. eene üitnoowging. Haai- getrouwe Michael zou het best voor die zending geschikt zijn geweest, maar Carlingford kende hem en het was bovendien de vraag of hij een bediende noodig- had, terwijl zij hem ook gaarne als opzichter in de Rozen- villa had willen laten blijven. Wat dus te doen? Natalie bekeek de zaak van alle kanten, maar vond geen middel. Raven, dien zij het best om raad had kunnen vragen, kwam niet om niet toevallig Carlingford en zijn zuster te ontmoeten en bij dezen de verdenking op te wek ken, dat zijne onverschilligheid voor de grieksche gravin gehuicheld was. Het toeval was haar echter gunstigzij liet den getrou wen Michael bij zich komen, die haar reeds zoo vaak ge holpen had en hij wist raad. Ik moet een middel vinden, zeide hij, om, zoo al niet het vertrouwen van mijnheer Carlingford, dat zijner zuster te verkrijgen; het treft goed dat ik gehoord heb dat mevrouw Lovell een kamerdienaar behoeft. Natuurlijk zal ik mij hiervoor aanbieden en even natuurlijk een zoo volkomen vermomming aannemen, dat het niemand in liet hoofd zal komen, in mij Michael, den dienaar van gravin Carida, te herkennen. Een ding verzoek ik u, mevrouw, breng nu reeds de noodige voorbereiding in orde; geef de menschen een droevige historie ten beste van mijn plotse- lingen dood of van mijn vertrek naar Griekenland we gens ziekte. Dames, merkte de Griek op, met een vertrouwe lijkheid welke hij zich als vertrouwde dienaar wel mocht veroorloven, dames bezitten een groot talent om in dienst van recht en waarheid, sprookjes te vertellen. Doe gij het ook eens, mevrouw de gravin, het zal u niet berouwen Wat de Rozenvilla betreft, daar is ook iets op te vinden. De vrouw bij wie ik een tijdlang inwoonde is een brave, eerlijke en mij zeer toegedane persoon; ik heb haar sinds ik door de edelmoedigheid mijner gebiedster zonderzorgen leef, nu en dan gaarne iets van mijn overvloed geg-even en daardoor de arme vrouw voor het leven aan mij ver plicht. Het was nu mijn idee deze vrouw in de Rozen- villa te laten wonen en de opdracht te geven van het aller geringste mij dadelijk telegrafisch in kennis te stellen. Voor de bescheidenheid en het stilzwijgen dezer vrouw kan ik instaan en volgens mijne meening zou de eerste stap tot deze veranderingen kunnen worden gedaan, doordat u, mevrouw de gravin, onder uwe bekenden het bericht ver spreidde dat ik vertrokken, of zoo u dat meer gewenscht voorkomt, dat ik gestorven ben. Natalie volgde den raad van haren dienaar op en zoo geschiedde het, dat toen eenige dagen later mevrouw Lovell de gravin bezocht, zij haar in tranen vond. Op de vraag wat haar schortte, antwoordde de vermeende gravin snik kend, dat het haar zoo smartte, gedwongen te zijn haren trouwen Michael wegens zijne slechte gezondheid naar zijn vaderland terug te zenden, daar hij zoodanig aan heimwee leed, dat de geneesheer bij langer verblijf in Engeland zijn dood voorspelde. Gij moogt mij uitlachen, lieve vriendin, zeide Na talie met goed gespeelde droefheid; gij moogt zeggen dat het dwaas is om een dienaar zooveel tranen te storten, daar meestal onze bedienden niets zijn dan betaalde vijan den, maar uitzondering-en zijn er toch en daartoe behoort mijn getrouwe Michael. Mevrouw Lovell had over deze sentimentaliteit vriende lijk geg-limlaeht, maar zeide dat zij deze gevoeligheid The- rese aanrekende als een groote deugd. Verlangt gij misschien een anderen bediende, zoo zal ik mijn broeder opdragen er een voor u te zoeken. Evenwel hij bevindt zich evenals ik in denzelfden toestand hij zoekt namelijk iemand dien hij voor zijne persoon lijke bediening- mede naar buiten kan nemen, daar hij, eigenzinnig- zooals alle mannen, zich nu eenmaal in het hoofd heeft gezet, dat hij in ieder geval zijn ouden, ver trouwden Lambert in de stad wil achterlaten het is dwaas, want men kan kamers toch afsluiten, maar men kan de eigenzinnigheid van die mannen nu eenmaal niet overwin nen. Wilt gij dat ik mijn broeder verzoek u een vertrouw- ARLE Directeuren-Uitgevers >1. C. PEKRKBOONI en J. ES- AVI». Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.03. ADVERTENT1ËN: Tan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks^behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. felefooMHBraimnoer 132. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1