NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Zaterdag 6 April 1889. No. 1767. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen" BINNENLAN1). IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks,'behalve op Zon- en Feestdagen, rtureanKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 9X3. ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boelchandelareu, postkantoren en coarantiers. Dlrecteuren-AJKgevcrs J. C- PtiKWKmMiH en J. B. AVI». Üoof dagenlen voor ntt BuitenlandComoat/nn Generale de BuSiieire trant/ere h. L. IJAUJttt IJUh. B. JlUvbS. Oner., r arrjt, dibit PattDourf Munfmarlrt Haarlem, 5 April 1889, Naar men verneemt, zal door het Rijk eene telefoonlijn worden aangelegd van Haarlem naar Heemsiede, uitgaande van het Rijks-telegraafkantoor alhier en ver moedelijk aansluitende aan het postkantoor te Heemstede. In de Stuivers-Spaarbank van den Volksbond is gedurende de maand Maart ingebracht in 578 posten 852.24-!. Terugbet. n 51 1406.44!. 23 nieuwe boekjes zijn afgegeven. Gedurende het le kwartaal 1889 is ingebracht in 1623 posten f 3821.07 terugbet. n 139 n - 3609.48!* en zijn afgegeven 100 nieuwe boekjes. De 35e alg. tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw van de Holl. Maatschappij van Landbouw zal hier ter stede gehou den worden op 11, 12, 13, 14, 15 en 16 Sept. a. s. Ruim 40 gouden medailles zijn daarvoor uitgeloofd, behalve tal van verguld zilveren en zilveren en vele geldprijzen. Donderdag had alhier plaats de zesde gewone algemeene vergadering van de „HollandscheCrediet- en Deposito-Bank", firma Mees en Rit-ema, onder voorzit terschap van den heer G. J. van Dieren 1 Bijvoet. Uit het verslag der beheerende vennooten bleek, dat de toestand zeer gunstig was. De interestrekening leverde iets minder op dan het vorige jaar door den voortdurenden zeer lagen rentestand de provisierekening sluit echter vrij aan zienlijk hooger, door de meerdere relaties die werden aangeknoopt, vooral in bui- tenlandsche wissels en effecten en cou ponzaken. Het getal rekeningcourant- houders nam toe. Verliezen werden niet geleden. Het dividend werd bepaald op 4", 5 pet. In den loop van het jaar verloor zij haren commissar's, den heer C. J.' Smitsin zijne plaats werd herkozen de heer I. H. Kersten alhier. In ons verslag van de buitengewone Raadszitting van 23 Maart j.l. is een zinstorende drukfeil ingeslopen. Daar staat nl. dat de heer Macaré gezegd heeft: //Mij is echter ter oore gekomen, dat bij stadswerk (niet rijkswerk) b\j voorkeur gebruikt worden vreemde werk lui". Dit moest zijndat bij rijks werk (niet stadswerk) enz. Donderdagavond te half negen, hield de vereeniging //Volksbelang" eene huis houdelijke vergadering in de bovenzaal der sociëteit //Vereeniging".Tegenwoordig 19 leden van de 253. De Voorzitter deelde mede, dat wegens het bedanken van den heer Kerbert de regelingscommissie voor den speeltuin zich heeft geassumeerd den heer P. H. Van der Ley en dat de heer A. J. Meije- rink de directie van den tuin op zich heeft genomen. Het door deregelings-comm.ontworpen reglement wordt als voorloopig reglement vastgesteld. Als comm. voorden speeltuin wordt met algemeene stemmen, (een in blanco) benoemd de regelingscommissie, bestaande uit de heeren C Witteveen Cz., J. B. Lasschuit, K. K. A. Valken, D. de Clercq, P. H. van der Ley. Tot bestuursleden worden, in plaats van de secretarissen de heeren mr. A. J. van Thiel en A. Rutgers die bed-nkt hebben, benoemd de heeren Roelof Luyten en Hengeveld. Aan de orde is nu bespreking van z/wat te doen in zake volks-badhuizen?" Na discussie wordt besloten eene com missie van voorbereiding te benoemen en die benoeming aan het Bestuur over te laten. De Voorzitter deelt nog mede, dat dr. Saltet bereid is deel van die commissie uit te maken. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Er zij hierbij nog op gewezen, dat aan de som benoodigd voor het behoorlek inrichten van den kinderspeeltuin nog 200 ontbreekt. Werd die som nog door weidenkenden bijgedragen, dan zoude een raster om het terrein kunnen worden gemaakt. Wie voor het goede doel iets over heeft, zende dat aan een der leden van bovengenoemde commissie. Art. 1. Het doel, dat met den kinder speeltuin beoogd wordt, is het vrije spel van de jeugd te bevorderen en te ver edelen. Art. 6. De tuin is geupenl van 15 April tot 15 October tenzij de weers gesteldheid dit onmogelijk maakt, en wel op Woensdag en Zaterdag van 's mid dags 2 uur tot donker, op de andere schooldagen van des namiddags 4 uur tot donker en op '/.on- en feestdagen 's namiddag van 1 tot 4 nur. Gedurende de vacantie den geheelen dag. Art. 7. Vanwege het Bestuur worden bewijzen van toegang verstrekt. Zij zijn steeds op naam. Art. 8. Ieder die 2.50 jaarlijks bij draagt ontvangt ter zijner beschikking een bewijs van toegang; evenals ook ieder begunstiger, die minstens 25 bij draagt voor de oprichting van den kin derspeeltuin. Art. 9. Het Bestuur stelt bewijzen van toegang ter beschikking van de hoofden van scholen voor on- en minvermogenden. Art. 10. De tuin is opengesteld voor ieder kind, dat in 't bezit is van een be wijs van toegang. Het bestuur behoudt zich het recht voor zoodanige maatregelen te nemen en bepalingen vast te stellen, als wensche- lijk zullen blijken te zijn ter voorkoming van ongelukken. Art. 11. Zoolang de tuin open is, houdt een directeur steeds toezicht. Hij leidt de spelen en tracht deze zoo doel matig mogelijk in te richten. Art. 12. De onderwijzer wordt, zoo dit noodig blijkt te zijn, bijgestaan door een portier. Art. 13. De instructies van de in de beide laatste artikelen genoemde titula rissen worden door het Bestuur vastge steld. Hunne salarissen worden jaarlijks door het Bestuur geregeld. De Haarlemsche Schermvereeniging z/Ripperda" hield Donderdagavond voor de eerste maal een onderling concours, in haar gewoon oe'eningslokaal, de groote zaal van de sociëteit //de Kroon." Velen waren gekomen om getuigen van dezen wedstrijd te zijn. De jeugdige voreeniging heeft reeds op eenige groote concoursen lauweren behaald, een bewijs dat zij de scherm kunst met vrucht beoefent. De I eer Meijerink, instructeur en president, opende den wedstrijd met een toespraak waa in hij den leden geluk wenschte met deze eerste gelegenheid om zich onderling te meten en hij drukte de hoop uit, dat men elkander steeds op eerlijke wijze mocht bekampen. Na deze luid toegejuichte woorden sprak de heer Ruijsenaers, vice-president, namens zijne medeleden den president toe en over handigde hem uit hun naam een sierlijk cadeau, een fraaien barometer, als hulde blijk ter gelegenheid van zijn tienjarig meesterschap op de wapenen. De wedstrijd werd nu geopend, waar bij gekampt werd op degen, sabel en korten stok. De vele toeschouwers, onder welke zich een aantal dames bevonden, volgden den opgewekten kamp met be langstelling, niet alleen viel de fransche en gewijzigd fransche schermmethode weder zeer in den smaak, maar er vielen eenige zeer belangwekkende partijen te bewonderen, wegens de ongemeene vlug heid der kampioenen en hunne zeldzame volharding. De uitslag was als volgt Joh. G. Martin 1ste prijs degr*n, J. F. Hessels 2de Jac. Faber 1ste F. Wesselingh 2de A. v. d. Ende 1ste C. P. Ruijsenaars 2de Inderdaad, wij kwamen Donderdag avond weder tot de overtuiging dat er in z/Ripperda" een kloeke mannelijke geest heerscht, die levenslust en levenskracht kweekt. Na afloop van het concours ontving elk der leden een portret van den heer Meijerink, die na afloop de aanwezigen voor hunne belangstelling in de vereeni ging in welgekozen bewoordingen dank zeide. sabel, ii korte stok, Bij het Bestuur der Vereeniging: hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Drie voor huisknecht of oppassc. Drie voor koetsier. Epn voor ziekenoppasser. Twee voor kantoorlooper. Een voor pakhuisknecht. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor koetbakkcsknech4.. Een voor broodhakk'.rsiiuech Een voor bloemist" necht. Een voor polychromeerden Een v oor schilder. Een voor witter. Een voor zagen vjjler. Twee voor metselaar. Een voor zandvormer. Twee voor timmerman. Acht voor nar.lwerkers of los werkman. Een voor opperman. Dertien voor werkster <-f schoonmaakster. Twee voor bnrgerwaschvrouw. Vier voor burgernaaister. Een voor breister. Een voor strijkster. Een voor dagmeisje. Particulieren en werkgevers, die van deze tanbiedingen wenschen gebruik te makenworden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Onder dankbetuiging zijn door het Bestuur ontvangen 12 dozijn doeken. A s-rts dd «a fisse m ens IS- Biec to hn n t* TE HAARLEM Zitting van Donderdag 4 April 1889. Nog werden behandeld de navolgende zaken F. J., machinist, Haarlem, weer spannigheid, req. f 5 of 3 d. hecht, en d. gev.; K. B., arb., Uitgeest, weersp. req. 3 of 1 d. h. en 3 d. gev.; A. D., arb., Westzaan, mïsh. req. vrijspraak; P. K., H. S. en J. v. d. W., Zaandam, diefstal, req. le 1 m., 2e 3w., 3e 4 m.; G. M., arb., Beverwijk, verniel., req. '2 m. gev.; M. S., arb. Beverwijk, af dreig. req. 1 j. gev.; A. J., machinist, Hillegom, politie-overtr. (hooger beroep) vonn. bevest.; D. E., slachter, Kromme nie, diefst., req. 1 m. gev. Uitspraak werd gedaan in de navol gende ;aken vermeld in //Haarlem's1 Dagblad" van 28 Maart j.lC. v. d. S., schoenm.. zond. vaste woonpl. oplicht. 1 j. gev.; J. D.. koopm. in brandst., Haar lem, ontucht 18 m. gev. en 5 j. verlies van vaderschapsrechtenW. B., broodb., Haarlem, misli., 10 boete subs. 3 d. h.; A. J. v. L., 13 j., IJmuiden, oplicht., diefs ontsl. v. rechtsvervolg. pl. ineen opvoeding-gesticht tot 21 April 1892; B. A. v. N., arb., Haarlemmermeer, verw. 6 w. gev.; L. v. d. W., arb., Velsen beleed. 3 d. gev. Donderdagmiddag is in het Spaarne bij Spaarndam een met grint geladen vaar tuig gezonkentwee der opvarenden wisten zich te redden, doch de derde, een oppassend arbeider, J. van Dijk, ver dronk. Hij laat eene vrouw en drie nog jeugdige kinderen na. Ter secretarie van Haarlemmermeer liggen ter inzage de teekeningen enz. van den te maken slaperdijk en andere geniewerken in die gemeente. De teekeningen moeten keurig netjes geteekend en wel bezienswaard zijn. Letteren en Kunst. De //grootmeester van het naturalis me", Emile Zola, ontkent, dat hij de zonderlinge tochten op een spoorweglo comotief zou hebben gemaakt, die hem worden toegeschreven. Hij heeft den Westerspoorweg ijverig bestudeerd, om plaatselijke kleur voor zyn nieuwen ro man te vinden en hij zal daarmede voortgaan, zoodra het beter weer wordt. De spoorwegmaatschappijen helpen hem met de meeste bereidvaardigheid en zijn voornaamste bezigheid is op dit oogen- blik het onderzoek naar hetgeen wach ters, conducteurs en andere treinbeamb- ten op zekere oogenblikken en plaatsen verrichten, opdat de scherpoogïge beoor delaars geen vat op hem mogen hebben, ten aanzien van wat hij //nauwkeurigste en meest realistische beschrijving van technische bizonderheden" noemt. Er zullen in Zola's nieuwste werk vijf moorden voorkomen en de schrijver zal pogen de zielsbewegingen, die tot een moord leiden, en aanzetten op te sporen. Aan schokkende t oneelen zal het du» niet ontbreken. Naar De Standaard verneemt, zal de deputaten-vergadering der antire volutionairen op 2 Mei e.k. te Utrecht worden gehouden. Volgens het te Chicago verschijnende weekblad De Nederlander is, op verzoek der nederlandsche regee ring en met medewerking van den vice- consul, den heer Steketee, door de po litie een te Chicago woonachtig Neder lander, Plugge genaamd, gevangen geno men en naar New-York overgebracht, ter uitlevering aan de nederlandsche jus titie. Hij was namelijk //op de aanklacht van eene valsche handteekening te heb ben gezet" zoo drukt De Nederlander zich uit bij verstek tot een jaar ge - 1 dj Xa Xj ZEJ T O J». Ros:an van Kabl Hbllmer. 50) TWAALFDE HOOFDSTUK. op hei land. Eindelijk echter zou het begeerde oogenblik toch aan breken men had een cavalcade in de omgeving aange- kondig-d en wel den volgenden morgen. Carlingford bood zich als gids voor het gezelschap aan, daar hij reeds vroe ger in deze streek vertoefd had en er den weg nauwkeurig kende; dadelijk na het ontbijt zou men vertrekken. Ook Raven, die den vorigen avond was aangekomen was. van de partij. Toen men in de ontbijtkamer verzameld was, liet gravin Carida zich verontschuldigen met eene lichte ongesteldheid en hoewel men haar achterblijven zeer betreurde, kon men het uitstapje moeilijk uitstellen, daar een gedeelte der be dienden reeds met allerlei benoodigdlieden vooruitgezonden waren naar het bosch, om de landelijke tafel gereed te maken, waaraan men zich te midden van woud- en bloe mengeur wilde verkwikken. Men g'ing dus op weg. Car- lingford in zeer slecht humeur en vast besloten om bij de eerste gelegenheid die zich aanbood, de cavalcade in den steek te laten en tot Therese Carida door te dringen. Hoe groot was dus zijn toorn, toen hij na een half uur later heimelijk teruggekeerd te zijn, de vertrekken der gravin niet gesloten, maar al de deuren wijd open vond. Zij zelve was echter niet te zien Waar is de gravin? riep hij de kamenier toe, die bezig was de kamer in orde te brengen. Naar het badhuisje aan de rivier oin een bad te nemen. Hare ongesteldheid schijnt niet veel te beteekenen stiet hij van toorn bevend uit. De gravin had zware hoofdpijn sn lioopta, dat een friseh bad haar goed zou doen; overigens heeft zij mij op gedragen om wanneer een van de heeren naar haar mocht vragen, te zeggen dat zij te elf uur bij het paviljoen aan de rivier zou zijn. Bij het paviljoen aan de rivier maar dat was een for meel rendez-vous, eene tegemoetkoming, zooals hij van de schoone vrouw geheel niet verwacht zou hebben. Triomf! nu was hij zeker van de overwinning zij zelf wenschte en wilde een gesprek en dit kon slechts eindigen met een goed resultaat. Het was hem zoo vroolijk te moede. Zonder dat hij het zichzelven had willen bekennen, had zijn angst in den laatsten tijd steeds grootere afmetingen aangenomen en had hij zich dikwijls de vraag gesteld of hij. zoo nabij het doel, dit toch niet zou missen. Dat alles was nu in een oogwenk voorbij en in zijne vreugde de kamenier een milde gilt in de hand drukkend, snelde hij met rasscheu, veerkrach- tigen tred naar het badhuis. Daar achter die muren bevond zich de vrouw die hij liefhad en die hij bezitten wilde tot eiken prijs; zijn hart klopte luid terwijl hij van minuut tot minuut wachtte op het oogenblik dat zij te voorschijn komen zou. Zou hij zijne aanwezigheid te kennen geven zou hij kloppen tegen de deur, als teeken dat hij in de nabijheid was? Neen, dat was te gewaagd, hij moest wachten, wachten tot zij tegenover hem zou staan. Dan echter moest hij haar spreken, om tot haar met eene verklaring- te komen, die er zeker mede zou eindigen, dat zij de zijne werd. En zoo liep hij in steeds toenemende onrust op en neer, wachtend op het oogenblik dat zij te voorschijn treden zou. Maar de tijd verliep en zij kwam niet. Wat zou hij doen? Te elf uur wachtte zij hem bij het paviljoen aan de rivier en hij had nauwelijks nog den tijd om dat te bereiken. Zou zij misschien het badhuis reeds verlaten hebben, voor hij op de plek was gekomen? Dit was het eenig denkbare en toch begreep hij het niet; eindelijk kon hij zijn onrust niet langer beheersche»; voorzichtig trad hij naar de deur van het badhuis en klopte eenmaal, tweemaal. Er kwam geen antwoord. Toen kwamen hem allerlei akelige histories van geopende aderen en dergelijke in het hoofd. De zweetdroppels ston den hem op het voorhoofd en hij was werkelijk bang te moede. Zou hij nu ter elfder ure nog' den prijs verliezen, waarnaar hij zoo hartstochtelijk had verlangd? Toen op zijn herhaald kloppen geen antwoord volgde, hij het voorzichtig de hand op den deurknop te

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1