NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Dinsdag 9 April 1889. No. 1769. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S ADSNIEE WS. BINNENLAND. FEUILLETON. IN TIJGERKLAUWEN. 6e Jaargang. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummer»-0.03. l)it blad verschijnt dagelijks,^behalve op Zon- en feestdagen, cureanKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Teletoonnuoimer S2S, ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. fiMre©te«ireK-8J8i£§gevcrs «9. C. JPEföfitËBÖOSB «5- 88. Roof dag enten, voor hét BuitenlandCompagnie Generale de Publisite Ctranyère G. L. EAÜBE 4" Co., JOH. F. JONES, Sucr., favijt. dlbu Faubourg Hontmarcrc Haarlem, 8 April 1889. Heden, den verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, Groot- Hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, ■wapperde van den toren der Groote Kerk alhier de nationale driekleur. In de jongste vergadering van het be stuur der spaarbank, opgericht door het departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zijn de reke ningen dier instelling over 1888 afge sloten en is de balans voor 31 Decem ber van dat jaar vastgesteld. Er is ook in 1888 meer terugbetaald dan ingebracht, gelijk reeds sedert 1885 het geval was, toen de rente van 3 pet. of meer tot 2£ pet. werd verlaagd; wat aanleiding gaf tot het opvorderen van verschillende groote inlagen. Maar het verschil was ditmaal veel geringer dan in 1887. Er werd toch ruim f 10.000 meer ingebracht en bijna f 13.000 min der terugbetaald dan in dat jaar. En het getal deelhebbers verminderde slechts met 74, tegen 122 in 1887. In dit op zicht is dus vooruitgang waargenomen. Doch een minder gunstig verschijnsel was het, dat vooral het getal der klei nere inlagen, met name, die van tusschen f 10 en f 25, sterk afnam; wat op te ruggang van de welvaart der minder- vermogenden schijnt te wijzen. Het ge: al deelhebbers-rekeningen was op 31 December van elk der jaren 1887 en 1888 aldus verdeeld: 1887. 1888. Van beneden f 10 870 864 f 10 tot u 25 660 512 25 50 723 692 a ii 50 w 100 757 781 100 200 691 682 200 a 400 547 555 i, 400 en hooger 489 577 Totaal4737 4663 Er werden in 1888 523 nieuwe reke ningen geopend en 597 boekjes geheel afbetaald. Ingebracht werden 245 posten van minder dan f 1, 2265 van f 1 tot f 10, 2225 van f 10 tot f 100 en 333 van f 100 of meer, alle te zamen ten bedrage van f148.814 07. Terugbetaald werden 2100 posten van hoogstens f25, 471 van f25 tot f100, 240 van f 100 tot f 500 en 55 van meer dan f 500, alle te zamen ten bedrage van f 170.862.13^. De gezamenlijke deelhebbers hadden op 1 Januari 1888 te vorderen een bedrag vanf 739.640.81 Dit vermeerderde door in lagen met148.814.07 en door bijgeschr. rente met 17.070.74 f 905.525.62 doch verminderde door terugbetalingen met 170.862.13? Zoodat de Spaarbank op 31 December schuldig bleef f 734.663.48i De reserve is in 1888 van f 45.690,1 door eigen rente en toevoeging van on- verdeelbare overschotten per behaalde winst aangegroeid tot f 48.759,75. Het geheele kapitaal der Spaarbank bestond op 31 December jl. uit de vol gende waarden: hypotheken f92.000; schuldbrieven per provincie Noord-Hol land, tot een nominaal bedrag van f82.000; te boek staande voor f 80.200; beleenin gen f24.000; prolongatiën f581.500; saldo's in rekening-courant f 251.63, meu belen enz. f 31, en kasgeld f 5440,60i; te zamen f 783,423,23^. De rente-standaard was in 1888, vooral in de tweede helft des jaars, bizonder laag. De aan de deelhebbers toe te ken nen rente moest daarom op 2£ pet. be paald blijven. Een der onderdeelen van de adminis tratie der Spaarbank is de Schoolspaar- bank, die op twee scholen in werking is. Op 1 Januari 1888 hadden 241 leer lingen te zamen f 1291,62-1 te vorderen. Daarbij werd ingebracht f 996,99^ en aan rente bijgeschreven f 27,28, terwijl f 1077,16^ werd terugbetaald. Op 31 De cember hadden 261 leerlingen te zamen f 1238,73^- te vorderen. Het bestuur der Spaarbank bestaat thans uit de- heeren P. J. L. Huet, mr. H. Jacobi (voorz.), mr. Th. de Haan Hugenholtz, A. Merens J.Cz. (thesaurier), M. O. de Kanter, A. F. Kremer Jr., mr. L. C. du Rieu, mr. M. G. P. del Court van Krimpen, A. de Haan, mr. A. A. Land, A. J. Kluppel, dr. E. van der Ven, mr. N. G. Cnoop Koopmans, J. K. Tadema, mr. W. R. baron van Lijnden, H. W. Groll, J. Sabelis, mr. W. A. 't Hooft, J. Smits C.Jz. (secreta ris), Ed. de Lanoy, J. A. Fontein (boek houder), I. I. S. van Hamel, jhr. mr. F. W. van Styrum, mr. A. A. van der Mersch, F. M. baron van Lijnden (kas sier), J. M. Simon, jhr. W. P. Teding van Berkhout, K. A. L. Blok en B. Schagen van Soelen. De bolgewassen op de bloembollenvel- den in en bij deze gemeente beginnen hier en daar hunne knoppen te openen. Bij gunstig weder is het te verwachten dat de bloembollenvelden over eenige dagen in al hunne kleurenpracht te aan schouwen zullen zijn. Zooals men kon voorzien, was d« schouwburg alhier Vrijdagavond gevuld met belangstellenden in de opvoering van Meyerbeer's fraaie opera »/De Hugenoo- ten" door het hollandsch Opera-gezelschap. z/De Hugenooten" is, welke bezwaren men in den laatsten tijd ook tegen opera's in het algemeen moge aanvoeren, eene schepping die niet spoedig van het reper toire zal verdwijnen. Breed opgezet en geïnstrumenteerd met de geniale stout heid die Meyerbeer kenmerkt, is dit een toonwerk, t dat aangrijpt, dat boeit van het begin tot het einde. Indrukwekkende tafereelen vindt men er vele, zooals het gastmaal wanneer Marcel optreedt, de eedsaflegging in de tweede acte, de zege ning der wapens, (bénédicton des poig- nards), het slot der vierde acte en de vijfde. Wat de uitvoering aangaat, yaf de hoilandsche opera o^s het beste wat zij heeft. Orelio als de graaf de Nevers, Al bers als Saint-Bris en de heer D. Pau wels, dien wij nog niet in Haarlem hoor den, als Raoul de Nangis. Schmier als Marcel mejuffrouw Louise van Besten als Valentine en mevrouw Albers als Urbain de page. Het was ons eene te leurstelling dat mevr. OrelioVan Zandt in de rol van Margaretha van Valois, tengevolge eener ongesteldheid, vervan gen werd door mej. Koning. Mej. van Besten om met de dames te beginnen, zingt zeer muzikaal en met een zeer fraai, sympathiek geluid, behou dens enkele momenten, waarop zij door vibreeren toegaf aan effectbejag. Mej.van Besten trad voor het eerst te Haarlem voor het voetlicht, maar wij meenen te mogen zeggen dat het haarlemsch publiek haar gaarne zal willen wederzien. Mej. Koning was plaatsvervangster, haar was het dus niet euvel te duiden dat de rol van Margaretha niet werd wat die had kunnen zijn. Mevr. Albers was goed gedisponeerd, haar geluid is niet groot maar hoogst aanvallig en hare voordracht is zuiver, eenvoudig, ongekun steld. Geen vibreeren, geen misbruik van points d'orgue. De tenor de heer Pauwels, voldeed ons vooral na de eerste acte, zeer goed, hij zingt gemakkelijk, met een stem die hoog genoeg loopt om het gebruik van falset uitzondering te makeD. Van Orelio en Albers behoeven wij weinig meer te vermelden, na al het goeds wat wij in den loop van dit seizoe van deze beide zangers hebben gezegd' ^logen wy vol staan met te constatet a dat de by val van het publiek hun 05 hans niet werd onthouden. Een zeer eigenaan jl vervult in deze opera de hugeno soldaat Mar- eel. Het is alsof libr< _n componist beide een zekere voor aan den dag leggen voor deze figu geniale wijze is het lied van Lu or het stuk heengevlochten en kend is de huwelijksinzegening e diepe bas van den heer Schr ich daartoe uitmuntend, nu erj! i zijn stem door den schouw? ■'zuin, zijn voordracht is goed en zijn forsche ge stalte verhoogt den indruk van de een voudige, eenigszins nurksche Hugenooten figuur niet weinig. De heer Derickx zong de kleine rol len van Tavannes en Bois Rosé. Derickx heeft een aangenaam, zuiver tenorgeluid, maar waarom ter wereld vibreert hij zoo geweldig Dit bederft ten eenenmale zijne voordracht. Het orkest valt niet bizonder te roemen, en in de laatste acte vooral kon men zelfs achter in de zaal duidelijk den souf fleur verstaan. De costumes en de mise- en-scène waren zeer verdienstelijk. Alles te zamen genomen, heeft het Hollandsch Opera-gezelschap tot sluiting van het seizoen ons hier eene voorstel ling gegeven, die zeer mag worden ge roemd. Het voornemen bestaat, dat dit gezelschap in het volgend seizoen om de veertien dagen hier zal optreden, en wij kunnen niets anders doen dan hopen dat dit plan zal worden uitgevoerd en dat den artisten door eene groote deelneming de sympathie zal blijken, die zij in den afgeloopen winter zich hebben waardig en hun geld was hij naar Rotterdam ge vlucht, waar hij door de politie werd gevat. Omtrent de duistere rekening van het I diaconie-armbestuur te Haarlemmermeer j verneemt een onzer correspondenten, dat de gewezen administreerende diaken een som van f 145 moet bijpassen om de rekening sluitende te maken. Vanwege het klassikaal bestuur is een nader onderzoek ingesteld. Zaterdagavond gaf de heer A. A. Sprenger alhier het gewone jaarlijksche gymnastiek-, scherm- en dansfeest voor de leerlingen, die door hem in die vak ken waren opgeleid. Het ging er in de groote zaal der sociëteit //Vereeniging" recht gezellig op toe. De oefeningen van meisjes en jongens aan de verschillende werktuigen,het scher men der jongens en de oefeningen met ijzeren staven aan werktuigen en het springen, door kweekelingen der Rijks kweekschool, getuigde alles van de dege lijke leiding der heeren Sprenger en Robin. De meest opgewekte stemming heerschte onder het jonge volkje, maar ook de ouderen, de ouders en verdere genoo- digden smaakten het genoegen van een recht prettigen avond. Dat het bal een waardig besluit kan worden genoemd van dit welgeslaagd feest behoeft wel niet gezegd. Uit een 63-tal sollicitanten benoemde de Gemeenteraad van Velsen, op aan beveling van burgemeester en wethou ders, den heer J. C. A. Weerts, thans gemeente-secretaris van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, tot gemeente-secretaris van Velsen. Met genoemden heer Weerts werd aanbevolen jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, gemeente-secretaris van Anna Paulowna. Een der verpleegden in het gesticht Meer-en-Berg heeft kans gezien zijn be wakers te verschalken. Met hun kleeding Letteren en Kunst. Naar wordt gemeld, zal het Neder- laudsch Operagezelschap gedurende de aanstaande zomermaanden niet uiteen gaan, maar voorstellingen geven in de voornaamste steden van ons land, waar het des winters niet gewoon is op te treden, namelijk in Groningen, Leeuwar den, Heerenveen, Zwolle, Middelburg, Helder, Deventer, Nijmegen, Zaandam enz. enz. Eenige nog niet uitgegeven dagboeken van Walter Scott worden door zijne achterkleindochter, mrs. Maxwell-Scott, van Abbotsford, voor de pers gereed ge maakt. Inboud SempervirensNo. 14 Een (vrome?) wensch. Dahlia var. Picta formosiesima, met een afbeelding. Avena sterilis. De Rohdea japo- nica. Hypericum aegyptiacum. Lapageria rosea. Carbolineum avena- rius. -Forceeren. Te veel eer. Loopende Haver. Tuinbouwkundige Rechtsgeleerdheid. Ingezonden. Al- gem. Vereeniging voor Bloembollencul tuur te Haarlem. Nederl. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde. Afdee- liug Leiden en Omstreken. Planten en Bloemen-Tentoonstelling. Verschil lende mededeelingen. Vraagbord. Correspondentie. Verbetering. Het Zondag aan het konink- lijk paleis te 's-Gravenhage meegedeelde bulletin luidt als volgt/,De toestand des Konings heeft in de laatste dagen geen verandering ondergaan." Men schr ij ft uit 's-Hage aan de Z. Ct.: z/Hoe het met het regentschap zal gaan is nog een open vraag. Het V. v. d. Dwas voorbarig met te beweren, dat de bezwaren der Koningin waren opge heven. Wel is haar groote reden tot weigering verzwakt, daar zij voor de verpleging op 't Loo niet meer volstrekt noodig is. Toch ziet de Koningin op tegen 't verlaten van de plaats, waar zij als echtgenoote behoort. Dus is een regent nog zeer wel mogelijk. Maar wie De heer Van Reenen ziet er zeer tegen op. De heer Heemskerk zou 't vermoedelijk niet weigeren. Beiden zijn 70ers, maar mr. Heemskerk is kras- Roman tan Ka ar. Hellmhk. 52) TWAALFDE HOOFDSTUK. OP HET LAND. Wachten, -wachten, altijd wachten, ik ben het wach ten moede! Waarop zouden wij wachten? Meent gij, dat mijne liefde niet tegen den tijd bestand zal zijn? Ik ben geen onmondige knaap meer en weet zeer goed wat ik wil. Uwe handelwijze maakt den indruk op mij alsof gij mij zult aannemen, wanneer gij geen betere krijgen kunt. Gij zijt bij al uwe jeugd en schoonheid toch oud genoeg om te weten wat gij gevoelt. Eene vrouw over haren leeftijd te spreken is zelfs in den beleefdsten vorm een gewaagde onderneming en juist niet de zekerste weg om haar gunst te verwerven! Gij drijft mij tot wanhoop, ik weet bijna niet meer wat ik zeg. Verhoor dan toch eindelijk mijn smeeken en word mijn vrouw. Gij zult het u niet berouwen, ik zal u öp de handen dragen, u aanbidden. Maar zoo gij hard blijft tegen mij, dan kan hen ik een niet te minach' liefhebhen, maar ook hart vrij van alle vooroordeele zoo ik mijn haat wil bevn Dreigt gij, mijnheer uwe smakelooze opmerkin een bediende, die gij mij niet, dat ik de vrouw ben laat aanjagen en kunt het: eerst wil onderzoeken naa zal, vóór ik hem mijn ja' Wat valt er te 01 blijkbaar verontrust, p zonder vooraf naar hem bedoelt gij dan toch eige een of andere misdaad anders zijt gij zoo verbaze Het behoeft niet ju' ik vrees. Wij vrouwen z gevoelig zelfs ten opz voor het leven willen zijn, dat gij ontrouw ik zou niet gaarne mij anderen. Hij zag haar onrustig t vermoeden, dat haar di Neen, dat was niet de komen kalm en onbeva. zweet op zijn voorhoofd en en, gravin Carida, kan hartstochtelijk n en ik ben genoeg dddel te schuwen, 't is lomp, evenals samenkomst met Gij meent toch igementen vrees - nemen, dat ik mam ik dragen J Carlingford, en vertrouwt, rd Maar wat iat ik vroeger Of waarom ijn waarvoor eenmaal zeer dien wij ons zoude kunnen ?ne andere en ie ellende van ■er dan een bloot lippen braeht? .gezicht was vol stond het koude een onbevangen heid, die hem anders niet eigen was: Gij kwelt u en mij met sprookjesachtige fantasieën, die het niet verdienen dat men er het geluk Van een mensch aan ten offer brengt. Gij kunt mij dus op uw woord van eer verzekeren, dat ik geen andere vrouw te kort doe, als ik u beloof uw vrouw te worden? Op mijn woord van eer. Klonk zijn stem werkelijk hol of verbeeldde zij zich dat maar? Zij zag hem scherp aan, maar geen trek bewoog in zijn bleek gelaat. Nu dan Zij hield opzettelijk öp en hij opende de armen reeds om haar aan zijn borst te drukken, maar zij weerde hem met kalme beslistheid af. Niet zoo driftig-, gij hebt mij niet te vergeefs aan mijn ouderdom herinnerd. Wij zijn de jaren te boven, waarin men met de dolle onstuimigheid der jeugd wors telt om een geluk, om dan te ontdekken dat het geen geluk is. Neen, uw aanzoek, dat mij natuurlijk zeer ver eert en zoovoorts (gij weet zelf wel hoe die phrase luidt) wil rijpelijk bedacht en overwogen worden; om dit te kunnen doen heb ik minstens veertien dagen noodig, dagen van rust en kalmte, en hier in het huis uwer zuster is daarvoor geen gelegenheid. Als de vroolijke kring die zich hier heeft verzameld, uit elkander g'aat, dan ga ik mij veertien dagen afzonderen en wanneer gij na dien tijd dan nog denkt als thans en ik mijzelf heb beproefd en ondervraagd, ja dan zult gij mijn jawoord hebben! Ik moet mij daarbij neerleggen, sprak hij, de

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1