NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Woensdag 10 April 1889. No. 1770. ABOINEHENTSFRIJS: ADVERTEHT1ËN: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen" BINNENLAND. FEUILLETON. IN TIJGERKLAUWEN. f)t- Jaarifaïife, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummeri- o,03. Dit blad verschijnt dagelijks,Sbehalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. IMrecteuren-Ultgevers J. C. FEERKBOWII en J. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij grodte opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en coHrantiers. I. AVIS. Roofdagentan voor hit BuitenlandCompagnie Qentrall dl Pubhcite Etrangbri 6. L. DJ.TJBE Co., JOS. F. JONES. Suer.. Parigi, 31hl Faubourg Sontirartre. Haarlem, 9 April 1889. Yoor het op 8 April te Amsterdam gehouden examen voor onderwijzer zijn geslaagd, o. a. de heeren N. van Leeuwen van Haarlem en T. Kruiten van Yelsen. Aan mej. wed. B. Polak, alhier, is vergunning verleend tot oprichting van eene slachterij van runderen en kalveren en rookerij van rundvleesch, in het per ceel aan de Lange Veerstraat no. 8. Uit Rotterdam wordt gemeld: Pastoor Dankelman van de parochie St. Joseph, Verlengde Kruiskade, deelde Zondagmorgen aan zijn gemeente zijn benoeming mede tot pastoor der Kathe drale kerk te Haarlem. Diep bewogen namen zijn gemeente naren van deze benoeming kennis, daar pastoor Dankelman hier de vriend en raadsman van velen was en hij aller achting in hooge mate genoot. Maandagavond is de postwagen, die te 91/4 uur van hier naar Rotterdam vertrekt, even buiten de stad door het breken van een as omgevallen. Conducteur en koetsier kwamen met den schrik vrij, doch de dienst onder vond ruim drie kwartier vertraging. De reis werd met een gewoon rijtuig voort gezet. Bij het Bestuur der Vereeniging: hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Drie voor huisknecht of oppisser. Drie voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Twee voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor koekbakkcsknecht. Een voor broodbakkerskuech'. Een voor bloemistknecht. Een voor polychromeerden Een voor witter. Een voor zagenvyler. Twee voor metselaar. Een voor zandvormen Twee voor timmerman. Acht voor aardwerkers of los werkman. Een voor opperman. Zestien voor werkster of schoonmaakster. Twee voor bnrgerwaschvrouw. Vier voor burgernaaister. Een voor breister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenworden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Van de twee onbekende vriendelijke gevers, leden van de Vereeniging, zijn door het Bestuur wederom onder harte lijke dankzegging ontvangen 3 pakken,, inhoudende twee hemden en twee borst rokken, elk voor drie oppassende gezin nen der Vereeniging. Aan een 3-jarig meisje zijn Maandag, terwijl zij op straat liep, een paar gouden belletjes ontstolen. Van dezen diefstal wordt verdacht eene meid van omstreeks 20 jaren, gekleed met donkeren mantel en hoed. Zondagavond heeft een bediende uit een danshuis alhier, zekere J. K., die belast was de entreegelden te ontvangen, zich daarmede, zynde een bedrag van ruim 15 gulden, uit de voeten gemaj naar Amsterdam. Maandag is hij echter vandaar teruggekeerd en in beschonken toestand door de politie aangehouden, nog slechts in het bezit van eenige centen. Tot voorzitter van het bestuur van den Vijfhuizerpolder is bij de Maandag plaats gehad hebbende verkiezing herko zen de heer jhr. W. P. Teding van Berkhout, burgemeester van Haarlem- merliede en Spaarnwoude. LEGER EN VLOOT. Ten einde aan het nederl. leger de medewerking te verzekeren van vrijwil lige wielrijders, is door den minister van Oorlog de bemiddeling van het bestuur van den wAlg. Ned. Wielrijdersbond" ingeroepen, dat met algemeene stemmen heeft besloten aan dat verzoek te vol doen, terwijl het met den chef van den generalen staf in overleg is getreden om- treüt de voorwaarden, welke aan eene istelling als militair wielrijder ver bonden zouden moeten worden. Als ge volg van dat overleg is een ontwerp op gemaakt, dat verschillende conceptvoor- waa'den bevat; het ontwerp is den mi nister van Oorlog aangeboden, en het later, wanneer het door den minister is bekrachtigd, worden openbaar gemaakt. Als militair wielrijder zullen alleen worden toegelaten leden van den ,»/Alg. Ned. Wielrijdersbond", die een zekeren graad van geoefendheid zullen verkregen, den ouderdom van 19 jaren bereikt heb ben en in het bezit zijn van een door het bondsbestuur goedgekeurd rijwiel. Om tot militair wielrijder benoemd te worden, moeten de leden zich eenige militaire kennis eigen maken, welke voor den van hen te vorderen dienst noodig wordt geacht. Daartoe zal men gratis kunnen deelnemen aan een cursus, te geven door officieren van het leger in verschillende garnizoensplaatsen, welke cursus ongeveer eene maand zal duren. Bepalingen betreffende de verpleging, de inkwartiering en den dienst der wielrij ders, bij de manoeuvres dienstdoende, zullen worden vastgesteld. Om te weten in hoeverre kan worden gerekend op de medewerking der leden tot het volvoeren van dit plan, wordt hen, die genogen zijn voor eene benoe ming tot militair wielrijder in aanmer king te komen, verzocht zich nu reeds bij den secretaris van het bondsbestuur, den heer D. Ter Haar, te Kuik, aan te melden. De minister van Oorlog Bergan- sius en de generaal-majoor Alewijn, com mandant der bereden artillerie, zullen met de remonte-commissie deze week bij de paarden-aankoopen in Noordbrabant tegenwoordig zijn. Behalve de 14-daagsche detachee ringen van officieren ter bestudeering van de inrichting en behandeling van het getransformeerde geweer, zal er van "15 Juni tot 1 October een cursus worden gehouden van 2 luitenants per regiment infanterie. Het Hand. vestigt meer bi zonder de aandacht op den vorm welken de Raad van State heeft gekozen voor de eerste zijner daden in de buitengewone functie, thans aan dat lichaam opgedra gen. De kennisgeving is geschied „in naam van Z. M. Koning Willem III enz." Door dezen aanhef word het beginsel erkend, dat Z. M. de Koning niet heeftopgehouden te zijn het hoofd van den Staat. De Koning is door het besluit der Vereenigde Kamers niet van zijn waardigheid ontzet, maar alleen buiten staat verklaard zelf het Ko ninklijk gezag waar te nemen. Degeen aan wien die waarneming is opgedragen, handelt in naam van den Koning. Dit geldt echter alleen voor gevallen, waarin volgens de wetten de medewer king des Konings vereischt wordt. Waar 's Konings gezag zonder rechtstreeksche tu88chenkomst wordt uitgeoefend blijft plaatsvervanging achterwege. Zoo zullen alle vonnissen, evenals voorheen, worden uitgesproken win naam des Konings". De kennisgeving van den Raad van State is onderteekend door den vice- president, den heer Van Reenen, en niet door alle leden. Ook dit is een uitvloei sel der grondwettige bepaling, welke de waarneming van het koninklijk gezag opdraagt, niet aan elk lid in het bizon der maar aan den Raad als geheel, als college, dat als zoodanig wordt verte genwoordigd door zijn voorzitter. De residentie-briefschrij ver van het Z. Dbl. bericht, dat de in diening van de onderwijswet nog in dit zittingsjaar stellig kan worden verwacht. Naar aanleiding vang het rapport van den Raad van State, zullen nog eenige gegevens worden verzameld. Verder meldt hij, dat de minister van Financiën zich onledig houdt met het overwegen der vermindering van een paar accijnsen. Een daartoe strekkend voorstel zou, in verband met andere be lasting-ontwerpen tegelijk met de be grooting van 1890 aanhangig gemaakt worden. Uit Luxemburg wordt van 8 April gemeld De staats-minister heeft in de Kamer voorlezing gedaan van eene boodschap van den hertog van Nassan, waarin deze zich bereid verklaart gevolg te geven aan de grondwet en aan het familie verdrag, en den eed als regent af te leggen. De Kamer heeft zich vervolgens in de afdeelingen begeven, ten einde de mede gedeelde stukken te onderzoeken. Te vier uur werd de zitting hervat. De voorzitter leest het volgende besluit voor z/De Kamer van afgevaardigden, //Erkennende dat uit de haar medege deelde bescheiden volgt dat de Koning groothertog ten gevolge van ziekte in de onmogelijkheid verkeert om te regeeren z/Dat overeenkomstig de gehouden be raadslagingen er aanleiding bestaat tot het instellen van een regentschap z/Dat volgens het familieverdrag van Nassau het regentschap met volle recht toekomt aan den hertog van Nassau //Besluit den eed, af te leggen door den regent overeenkomstig art. 6 der grondwet, te zullen ontvangen." De beraadslaging wordt geopendNie mand verlangt het woord. Het besluit wordt eenparig genomen. De voorzitter leest daarna de volgende verklaring voor z/De Kamer, instemmende met de ge voelens door de regeering uitgesproken, betreurt, dat zij door eene smartelijke aanleiding genoodzaakt is geworden tot het genomen besluit ten aanzien van eenen vorst, wiens veertigjarige regee ring aan het land even zoovele jaren van voorspoed, geluk en vrijheid heeft geschonken". Van den staats-minister is eene aan schrijving ingekomen, waarin aan de Kamer wordt medegedeeld dat de regent aanstaanden Donderdag den eed wenscht af te leggen, en de Kamer verzocht wordt dien dag eene zitting te 3 uur te beleggen. Aldus wordt besloten. Bij het overleggen der stukken zeide de staatsminister: //Het leven der vol ken telt, evenals dat der menschen, zijne dagen van leed. Het openbaar belang stelt somtijds harde eischen. Hoogst smartelijk is den raadslieden der kroon het vervullen van den plicht geweest, die hun in dit oogenblik was opgelegd. Maar wij zouden niet gehandeld hebben overeenkomstig den geest, die de lang durige regeering van onzen dierbaren en ongelukkigen vorst bezield heeft, indien wij uit het oog verloren hadden, dat in het openbare leven alleen het algemeene belang en de wet in aanmerking behoo- ren genomen te worden." De heer L. van Riet, consul der Nederlanden te Buenos-Ayresis Maandag te 's-Hage aangekomen en aan het //Hotel Paulez" afgestapt. Het laatste nummer der Nouvelle Revue behelst een artikel van den heer De Nimal, een Belg, ter aan prijzing van een herstel der vereeniging van België en Nederland, zoowel in het belang van de ontwikkeling als van de veiligheid der twee landen, die elkander, betoogt hij, bewonderenswaardig aan vullen. De vereeniging zou moeten zyn van denzelfden aard als die van Oosten- rijk-Hongarije, die twee onderscheidene Staten vormen met eigen souvereiniteit, constitutie en wetten, Vertegenwoordi ging en Ministerie. Alleen ten aanzien van de buitenlandsche betrekkingen, en uit een militair en commerciëel oogpunt zijn zij éénmet Delegatiën die de gemeene belangen bestieren onder den Keizer-Koning en met een bizonder ministerie. Niets zou gemakkelijker wezen dan tot eene dergelijke regeling voor België en Nederland te komen. Prins Boudewijn en Prinses Wilhelmina zijn voor elkander geschapengeen enkele hinderpaal (van het verschil van godsdienst rept de schrijter niet) zou zich tegen hun huwelijk verzetten. De één zou koning van België, de andere koningin van Nederland blijven, bij gemeen overleg de gemeenschappelijke ministers, den opperbevelhebber der afzonderlijke legers, den Gouverneur-Generaal der koloniën benoemen enz. De heer De Nimal eindigt met de verklaring, dat hij sedert jaren de zaak overwogen heeft en volstrekt niet lichtzinnig schrijft. De vereeniging is onvermijdelijk oordeelt hij. Het hoofdbestuur van het Nederl. Rundveestamboek heeft zich met een adres tot den minister van Binnen- landsche Zaken gewend, daarin verzoe kende om een streng toezicht te doen houden op de verschillende binnenland- sche veemarkten en eene zoo streng mo gelijke keuring te doen plaats hebben van het vee, dat naar Engeland vervoerd wordt. De londensche correspon- dent van de N. R. C. seint dd. 8 dezer: Naar de Times verneemt, zal de en- gelsche regeering hedenavond in het Lagerhuis aankondigen, dat zij het be sluit intrekt, waarbij levende hollandsche runderen en schapen met Juni weder in Engeland zouden toegelaten worden. Roman van Kabl Hellmek. 53) DERTIENDE HOOFDSTUK. Eene Gewichtise Ontdekkins. Zoo ontdekte ik alras, dat hij het meest correspon deert met zijn ouden bediende; verder kwam ik door de praatzucht van den jongen Hans op de hoogte, dat zijn meester reeds tweemaal geld aan zijn kamerdienaar heeft gezonden en wel sommen, die veel hooger waren dan het bedrag dat men een kamerdienaar als loon of kostgeld be talen zou. Ik hoorde den knaap zooveel ik kon uit en ver nam dat de heer Carlingford verwonderlijk milddadig was mi dat hij de oude moeder en een krankzinnige zuster van zijn ouden kamerdienaar geheel onderhield. Hans had dat juist van den kamerdienaar gehoord en bracht de geldzen dingen daarmee in verhand. Het komt mij vreemd voor, dat een man die geen vermogen heeft, en in wiens karakter volstrekt geen phi- lanthropische zelfopoffering ligt, zulke groote sommen weg schenkt tot ondersteuning, zonder daarvoor een goede reden te hebben. Of hij stopt de handen van zijn bediende, om dat deze een geheim weet dat hij voor de oogen der wereld verbergen wil, of hij onderhoudt met dat geld een wezen dat in zeer nauwe betrekking tot hem staat, maar van welks aanwezigheid anderen niets mogen weten. In elk geval is het wel de moeite waard de zaak wat in het oog te houden en daar ik hier op het oogenblik kan worden gemist, zou ik mevrouw Lovell wel een kort verlof willen vragen, schijnbaar om mijne stervende zuster te bezoeken, in werkelijkheid echter om naar Londen te reizen en den kamerdienaar na te gaan, om te zien of wij zoo niet de juiste oplossing van bet raadsel zullen vinden. Therese Carida kende haren getrouwen Michael te goed, om niet van ganscher harte toe te stemmen in wat hij voorstelde; bovendien verlangde zij zelve naar eene snelle ontknooping, daar het moeilijke van haren toestand haar gedurig zwaarder drukte. Zoo was zij dan nadat zij hare toestemming had gege ven tot Michaels plan, met snelle schreden naar den tuin teruggekeerd, terwijl de bediende den anderen weg insloeg, waar hij Carlingford ontmoette. In groote aandoening had Natalie-Therese na haar gesprek met Maurits Carlingford hare kamer bereikt; afgezien van al het andere kwelde en pijnigde het haar, dat zij met Raven, die eerst zeer onlangs aangekomen was, nog geen enkel vertrouwelijk woord had kunnen wisselen, maar er stond zooveel op het spel dat alle sentimentaliteit moest worden vermeden en men slechts de bereiking van het groote doel in het oog houden moest. Zich niet alleen op Michael verlatend, spande Natalie ook hare eigene strikken, die dienen moesten om te ontdekken wat zij hoopte Onder den schijn van de meest teedere vriendschap ging zij hare gastvrouw met voortdurende op lettendheid na en het duurde niet lang of zij had ervaren dat deze tot hare huishoudster in een zonderlinge verhou ding van afhankelijkheid scheen te staan, die zeer zeker bizondere redenen moest hebben en zij besloot, die redenen na te vorschen. Het kwam haar voor alsof juffrouw Brown, de huishoudster, alle eigenschappen bezat om een familie geheim goed te bewaren, zoo zij er slechts behoorlijk voor betaald werd. Deze meening werd hierdoor versterkt, dat de huishoudster haar, Natalie, met klaarblijkelijk wantrou wen bejegende en al hare pogingen tot vertrouwelijkheid met koelheid afwees. Op den dag na het onderhoud met Carlingford was~ zij toevallig vroeger dan gewoonlijk in de ontbijtkamerzij was nog leeg, maar nauwelijks was Natalie er of Raven trad binnen door een andere deur. Gravin Caridazeide hij met eene beleefde buiging. Maar toen hij zag dat zij alleen waren, nam hij haar in zijn armen en bedekte haar gelaat met heete kussen. Geliefde, zeide hij, ik durfde niet hopen uhier te vinden. Ik wist het ook niet, riep zij, angstig naar de deur ziende, daar zij vreesde dat er iemand zou binnen treden en bemerken in welke intieme verhouding' zij tot elkander stonden. Ik heb u overigens eene mededeeling te doen, die mij niet zonder gewicht schijnt voegde hij er fluisterend bij, weet gij dat zich een uur van hier in het bosch.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1