POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Het besluit luidt in de Times in zijn geheel als volgt: „Invoer van Hollandsch vee. Er is een groote drang uitgeoefend op het Landbouw-departement van den Privy Councilmet betrekking tot het besluit, krachtens hetwelk Hollandsch vee levend hier te lande ontscheept zou mogen worden na den len Juni a. s. Behalve de gedane vragen in het Huis der Gemeenten, is er eene briefwisseling gevoerd tusschen genoemd departement en majoor Craigie, secretaris der cen trale Kamer van landbouw. Men ver neemt (It is understood) dat hedenavond in het Huis der Gemeenten zal worden aangekondigd g dat het besluit is her roepen." Dit laatste blijkt onjuist te zijn. In overeenstemming met het Reuterbericht, seint de correspondent van de N. B. C. nader Uit het door den minister Smith he denavond in het Lagerhuis gegeven ant woord, blijkt dat de beweging onder de engelsche landbouwers tegen den invoer van het hollandsche vee, de regeering heeft doen wankelen in haar besluit. Zij heeft dit echter nog niet ingetrokken, maar besloten opnieuw een buitengewoon onderzoek te doen instellen naar den nederlandschen veestapel, waarmede het koninklijk landbouwkundig genootschap alhier belast wordt. Dit zal een deskun dige naar Nederland zenden, wien de regeering eenen adjunct zal toevoegen De nederlandsche regeering wordt hier van in kennis gesteld en hare mede werking wordt ingeroepen. Door den heer Kuinders, directeur van den spoorweg Haarlem- Zandvoort, is concessie aangevraagd voor een spoorweg van Groningen over Hee renveen naar de Lemmer, in aansluiting met eene stoombootlyn van daar naar Amsterdam en Enkhuizen. De haagsche corr. van het TJtr. Dbl. maakt melding van een schit terend feit door prof'. Van Iterson te Leiden bedreven. Genoemde hoogleeraar moet nl. met volkomen succes een patiënt een stuk uit de maag hebben weggesne den. Geheel hersteld moet de geopereerde het academisch ziekenhuis hebben ver laten. Naar de NedSport ver- neemt, zal tengevolge van een geval van hondsdolheid te 's-Hage, de a. s. Natio nale Hondententoonstellingdie aldaar door de nederlandsche jachtvereeniging //Nimrod" in de maand Juni zou ge houden worden, niet doorgaan. Bij gelegenheid van het tweede Nederlandsch natuur- en genees kundig congres te Leiden op 26 en 27 April a s. zal de exploitatie-maatschappij aan de leden, op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap, speciale retourkaarten verstrekken tegen den pijs der enkele reis, geldig van den 25en tot en met den 28en April. Het Centrum meldt omtrent de valsche bankbiljetten van 25 gulden, die in omloop zijn, het volgende: ,/Het is een bankbiljet der serie H. B., onderteekend door de heeren Pierson als president, en Do Hoop Scheffer als secretaris. Het voornaamste verschilpunt is daarin gelegen, dat in de handteekening des heeren Pierson de verdikking in den neerhaal van de letter niet voorkomt bij de valsche biljetten. Bovendien is in de strafbepaling, die, met zeer kleine letters gedrukt, op het bankbiljet onderaan voorkomt, aan het einde van den eersten regel, waar het woord //echt" staat, de laatste letter weg gevallen, zoodat bij de valsche biljetten staat: „om ze als een ech uit te geven". Wanneer men bovendien let op de num mers, achter de letters H. B. voorko mende, zal men zien, dat die nummers er later op zijn gedrukt en niet zoo fraai afgewerkt zijn, en op hun plaats staan als die op de echte bankbiljetten. Over het algemeen is de druk minder zuiver, minder innig en meer hoekig en kantig; is het papier iets minder geel; staan de letters niet op haar plaats bijv.: de u l in gulden, die op de echte bil jetten aan elkaar vastzitten en op de valsche van elkaar afstaan. Ook ontbreekt het watermerk Nederl. Bank, dwars over het biljet. Toch zij een ieder ten zeerste gewaar schuwd en wantrouwe elk bankje van 25 gulden van de serie H. B., onder teekend Pierson en De Hoop Scheffer. Bovenstaande aanwijzingen zijn vol doende, om hen voor schade te vry waren". Uit Enkhuizen wordt ge meld: De stroom van landverhuizers naar Amerika schijnt dit voorjaar sterker dan ooit. Alleen Zondag kwamen alhier uit de noordelijke provinciën, voornamelijk uit Friesland, ruim 140 personen aan, meest mannen en vrouwen in de kracht van hun leven, die hun geluk in de nieuwe wereld gaan beproeven. De burgemeester van Rot- terdam heeft, als hoofd der gemeentepo litie, het politiekorps doen weten, dat het verboden is de dienstmedaille, benevens de medaille als lid van den „Algemee- nen Nederlandschen politiebond" van wege den Bond ingesteld, zichtbaar op de uniiormjassen te dragen. Evenzoo is het verboden, die medailles in het ver volg in ontvangst te nemen. Naar men verneemt, moet dit besluit genomen zyn uit overweging, dat de Bond de bevoe^ heid mist, dienstmedailles voor „trouwen politiedienst" aan beambten van politl in Nederland uit te reiken, en die alleen is toegekend aan de hoofden (indien zij daartoe het besluit willen nemen) der gemeentepolitie. Uit het leven. TeGroen- loo had een echtpaar dezer dagen een huiselijken twist, waarbij de vrouw zich nogal kras tegen haren echtvriend uitliet en zich weinige nobele wenschen liet ontvallen met betrekking tot een uitstapje voor zaken, dat hij den volgenden in gezelschap van zijn zoon naar eene naburige gemeente zou doen. Nadat de man op den bepaalden tijd vertrokken was, krijgt zijne vrouw 's middags een telegram, waarin haar zoon haar meidie dat vader plotseling was ziek geworden. De verschrikte vrouw neemt onmiddel lijk een rijtuig en spoedt zich ter plaatse. Daar gekomen vond ze haar man in blakeuden welstand. Hij had zelf het telegram maar eens verzonnen, om te zien wat zijne vrouw van hare woorden had gemeend. Men schrijft aan de T y d u i t Breda In de vorige week bevatten tal van bladen een verhaal over verschalking van rijksambtenaren door een troepje zout- 8inokkelaars, terwijl later bleek dat dit verhaal een bloot verdichtsel was. Uit den toon van het stukje kon men dit trouwens ook wel afleiden. In tusschen is het een feit, dat hier de zoutsmokkelhandel op groote schaal ge dreven wordt. De sluikers gaan gewoon lijk 's avonds uit en komen in den nacht, met hun buit beladen, de gemeente bin nen. In ploegen verdeeld, gebruikt de eene ploeg een hartversterking in een bekende waier- en vuurnering van tijd tot tijd ook wel eens door kommiezen bezocht terwijl de andere ploeg de waar aan den man brengt. Gewoonlijk wordt het zout bij bak kers gebracht. Men verhaalt zelfs dat er broodbakkers zijn, die p. m. 1000 kilo gesmokkeld zout per week slijten. Niet dat zij dit alleen verbruiken, want dit zou, natuurlijk, een onmogelijkheid zijn, maar zij bezorgen het met hun broodwagen bij andere confraters en zoodoende komt het in de derde en vierde hand. Hieruit blijkt dat èn consument èn sluiker er wel bij varen, want terwijl men van aanhoudingen slechts hoogst zelden hoort, verdient de smokkelaar wekelijks een aardigen duit, wat menigen armen drommel in dit seizoen goed te stade kom', zoodat de afschaffing der zoutbelasting voor hem een ware ramp zou zijn. T e s s e 1, 7 April. In de afgeloopt week kon de gewone hoeveelheid mosse len weer naar de engelsche markten wor den verscheept. Naar België werden afge leverd 9 manden rog en eene flinke hoeveelheid alikruiken. De rog gold van 50 tot 60 ct. per stuk, alikruiken ƒ2.25 k f 2.50 per HL. De vangst van haring en bot was slechts middelmatig. De prij3 van haring was 5 k 2.25 per tal, die van bot 2 k 5 ct. per stuk. De Noord- zeevi8schers besomden van 30 tot 50 per schuit. De palingvisscherij leverde nog weinig voordeel. De paling gold van 20 tot 50 cent per KG. Door de garnalenboot werden 559 manden garnalen voor de kokerijen aan gebracht, tegen 3.50 per mand. De verzending had plaats naar Londen, Huil, Parijs en Brussel. Tegenover generaal Boulangers ver blijf te Brussel neemt de fransche regee ring tot heden een vrij gereserveerde houding aan. Blijkbaar wil zij het recht zijn loop laten en moet eerst de Senaat in optima forma als gerechtshof zetelen en uitspraak over den vluchteling hebben gedaan, eer zij tot diplomatieke stappen bij de belgische regeering denkt over te gaan. Diensvolgens neemt de laatste eene afwachtende houding aan en beide laten daardoor den generaal vrij spel om zijne aanhangers warm te hou den. Zoo blyft er leven in de brouwerij en vinden de bladen zijner partij stof en de partij-mannen woorden om de gemoederen te prikkelen. Laguerre doet zijn oorlogszuchtigen naam geen oneer aan. In een door 2000 personen bijge woonde „conférence" te Caudebec, bij Rouaan, heeft hij duchtig zyn mond ge roerd met het gevolg dat het niet bij luide toejuichingen van den spreker bleef, maar men ook zijn gemoed op ergerlyke wijze lucht gaf in een formeel straatgevecht; zoo iets was na den officieelen zweep slag der regeering te verwachten. Het krachtig optreden van een half-populaire regeering lokte verzet uit en wanneer zij die de oproersvaan omhoog houden deze eens dreigend zwaaien kan men altijd verwachten dat er zijn, die daarin aanleiding vinden hunne nietige kleinheid door straatrumoer en gewelddadigheid een schijn van grootheid te verleenen. De regeering zal werk hebben den op- stekenden storm vóór de op handen zijnde tentoonstelling te bezweren. De haast waarmede zij de verschansingen opwerpt die het benarde regeeringskamp moeten beschermen, heeft gebreken ge laten in dit noodwerk. Zij heeft tot een eigenmachtige handeling besloten, die aan willekeur niet vreemd is. Wel zeilt deze verkapte krijgsuitrusting door onder de vlag der nationale sanctie, maar zij werd het volk afgedwongen. Wat nood „zij die niet met ons zijn zijn tegen ons," redeneerde men aan de groene tafel en het ontslag van een Bou- chez bewijst het eigenmachtig stand punt waarop de regeering zich stelt. De richting die het Kabinet bij haar optreden reeds insloeg leidde het noodzakelijk op dezen weg en wijkt het daarvan af, dan stuit het aan de eene zijde tegen de machtige rots van het boulangisme of stort het aan de andere in den afgrond, die haar van de algemeene volkssympathie scheidt. De re geering staat thans vrijwel geïsoleerd. Zelfs haar getrouwste dienaren weten in dien warboel geen uitkomst meer, getuige de zoo goed gemotiveerde retraite van Bouchez en het cornedieaehtige fungeeren van Beaurepaire, zijn opvolger. De regeering haast zich thans om de Senaat als gerechtshof te doen optreden en gisteren is het voorstel daartoe, door Carnot gedaan, in dat lichaam in be handeling gebracht. Het lid Buffet trachtte uiteen te zetten, dat het hof van justitie niet kan samengesteld worden, zoolang de Kamer van Afgevaardigden de wet, regelende den gang van zaken voor dat hof, niet heeft aangenomen. De meer derheid dacht daar anders over en zijn voorstel werd met 177 tegen 72 stem men ter zijde gesteld door het aanne men der prealabele kwestie. Ook in deze zitting vielen onstuimige tooneelen voor. Intusschen heeft Carnot het decreet ge- teekend, waarbij de Senaat wordt opge roepen in hooge rechtszitting tot het doen van uitspraak over Boulanger en anderen, die de instructie zal aanwijzen. De eerste zitting is bepaald op Vrij dag a. s. Er komen in de bladen de meest stel lige verzekeringen voor dat Boulanger te Brussel met niemand in aanraking is geweest buiten de vermelde aanhangers zijner partij, die hem uit Frankrijk een beeoek brachten. Stellig wordt eveneens verzekerd dat de fransche regeering niet op zyne verwijdering bij de belgische heeft aangedrongen. De Independance beige laat thans ook de tweede bewering va ren, maar verzekert in een lang entre filet, dat hare bewering van een onder houd tusschen prins Victor en Boulanger op de omstandigheden berust, dat Bou langer Zaterdagmiddag zich raar de avenue Louise heeft begeven en daarop zich naar prins Victor begaf. Na het eerste korte onderhoud heeft in het res taurant „Trianon" het tweede plaats ge had. De Indcp. zegt dat dit gebouw door zijne ligging alle vereischten aanbied voor een ongestoord onderhoud, terwijl de eigenares eene vulbloed-bonapartiste isvan dien kant dus ook geen gevaar. De vraag wat beide besproken hebben geeft natuurlijk in belgische en fransche kringen stof tot allerlei gissingen, zegt de Indep. ten slotte. In den Duitschen Rijksdag wil het maar niet in 't reine komen met het aanhangige wetsontwerp over de werklieden-verze kering. Hoe verder men met de behan deling kwam, hoe meer men stiet op allerlei détails, die noodzakelijk verbe tering en aanvulling vereischten, wilde men van de wet zelf een samenhangend en logisch geheel maken. Toen men Vrij dag het artikel had aangenomen betref fende de staatsinmenging in do vorming van het verzekeringskapitaal, verzond de vergadering aan de commissie ter nadere inlichting eene geheele serie van artikelen. Dientengevolge zal het onderzoek der wet vóór Paschen wel niet zyn afgeloo- pen. Vooral over de renteverdeeling onder de verschillende categorieën van werk lieden kon men het niet eens worden. De heer Mirbach, een conservatief, ver klaarde niet voor de wet te kunnen stem men zooals zij na de beraadslagingen der commissie daar lag, op grond dat de werklieden in de steden hooger rente aandeel kregen dan die op het platte land. Hij voorzag daarin een verhuizing der laatsten naar de steden en diensvol gens een gevaar voor den landbouw en deze opmerking schijnt op een deel der leden indruk te hebben gemaakt. Intusschen is artikel 16, dat over de classificatie der rente handelt, aangenomen zooals de commissie het heeft voorgesteld. FINANCIEELS PflEBEDE ELINGEN. In de Frkf. Ztg. leest men: „Men schrijft ons.- ////Van wèl inge lichte zijde ontvang ik het bericht, dat er kortelings reeds weder nieuwe stap pen zijn gedaan ten behoeve van de voortzetting der conversie van russische leeningen; de onderhandelingen zouden te Parijs en te Berlijn gevoerd worden, nadat te St. Petersburg reeds alle voor bereidende maatregelen genomen zijn. Van de tegen den lsten April aflosbaar gestelde 5 pets. Russen van 1877 is te Berlijn alleen voor ongeveer 100 milli- oen mark voor uitbetaling in geld inge leverd. De daarvoor vereischte sommen zijn voor het grootste gedeelte uit Parijs aan de betrokken bankiershuizen over gemaakt."" De vlucht van generaalBou- langer naar Brussel deed de volgende woordspeling ontstaan. Toen het bekend werd dat de generaal zijne proclamaties aan het lransche volk niet telegrafisch naar Parijs zond, maar die aan zijne vrienden telefonisch dicteerdemerkte iemand op: „Hoe spoedig is Boulanger in Brussel toch geworden waarnaar hij in Parijs jaren lang zonder gevolg heeft gestreefd. In de belgische hoofdstad is hij, voor er 24 uren verliepen, reeds dictator geworden! Defamilievan denkoerier van Jeróme Napoleon, die by de botsing der twee stoomschepen in de Noordzee verdronk, vraagt 200.000 frs. schadeloos stelling. Het stoomschip Noordland, van de „Red Star Line", van Antwer pen naar New-York op reis, is Zondag avond te Southampton binnengekomen, na te 8 uur n.m. in aanvaring te zijn geweest met de goelet CarrieDinglethuis- behoorendo te Liverpool. De Noordland bek wam belangrijke averij, en de Carrie Dingle is gezonken, doch hare bemanning werd gered. Volgens de londensche New-York Herald van 7 April is eene der belgische mailbooten tusschen Dover en Ostende weder in aanvaring geweest. Te Dover werd namelijk Zaterdag bin nengesleept de noorweegsche brik Deodata van Frederickstadt naar Valentia be stemd, waarvan de kapitein, Hansen, verklaarde dat zijn schip, ten anker liggende ongeveer vier mijlen zuidelijk van de Oost-Goodwin, was ingeloopen door de Dover-Ostende mailpakketboot Princesse Josephine. De brik beliep zware schade aan den boeg, verloor den boeg spriet, een anker en een stuk ketting. De Princesse Josephine kreeg ook eenige schadedoch was in staat hare reis naar Ostende voort te zetten, waar zij slechts weinige minuten te laat is aan gekomen. Hare passagiers waren hevig verschriktongetwijfeld meent de Herald zooveel te meer nog door de herinnering aan de aanvaring tusschen de Princesse Henriette en de Comtesse de Flandre. Volgens de Science Pratique is het een scheikundige gelukt, door mid del van electriciteit boter te fabriceeren. Hij heeft de melk in een geïsoleerd vat gedaan, en er zóólang een electrischen stroom doorheen geleid, dat de boter- deeltjes zich gingen afscheiden. Met een dynamomachine van de kracht van 40 elementen, kon hij in vijf minuten 45 liter vloeistof verwerken. Een keuken-drama zou men het volgende kunnen noemenDe echt- genoote van den rijken koopman S. te Berlijn had den len April een nieuw dienstmeisje gehuurd, waarover zij in de eerste dagen zeer tevreden was. Zondag avond zou die vreugde echter in droef heid verkeeren. Tegen 6 uur verscheen in de keuken een jong man, dien Karo- line (zoo heette de gedienstige) als haar broeder voorstelde, terwijl zij aan de vrouw des huizes verzocht of hij wat mocht blijven. Een half uur later werd er gebeld, en in de voordeur stond een stijve grenadier, die zich als de „neef" van Karoline aanmeldde. Ofschoon eenigs- zins onthutst door dit tweede bezoek, stond mevr. S. echter toe dat ook hij zijne intrede in de keuken deed, waar het meisje hem verrast en verlegen ont ving. Er verliep eenige tijd, toen men eensklaps een vreeselijk lawaai hoorde waarboven het gevloek van mannen uit klonk en het gegil van Karoline. „Broe der" en „Neef" waren aan 't vechten geraakt, waarbij keukentafel en keuken gereedschap dienst deden en vreeselijke verwoestingen werden aangericht. De huisheer snelde toe om den strijd bij te leggen, maar kwam daarbij leelijk te recht, want hij kreeg een gapende wonde aan 't hoofd en moest den aftocht blazen. Eindelijk gelukte het door tusscheukomst der politie om de beide te ongelegener- tijd samengekomen minnaars van Karo line en deze zelf de deur uit te zetten. Deminister van Financiën in Bulgarije is een man, die goud waard is. Hij is namelijk voornemens van Jam- boli naar Boergas een spoorweg van 108 kilometer te doen aanleggen, zonder daar voor eene leening te sluiten. Hoe hij dat kunststuk zal verrichten Doodeen voudig de baan zal gemaakt worden door soldaten, terwijl de bewoners der streek tot de levering van dwarsliggers gedwongen zullen worden. Of deze laat sten echter den minister een verlicht man zullen vinden, is een zaak, die met het volste recht betwijfeld mag worden. Aan een molen in de nabij- een klein kasteel, half eene ruïne, bevindt, die door den volksmond met allerlei spookverhalen wordt omg-even? Nu en wat verder? vroeg' zij lachend liebben die sprookjes zooveel bekoorlijks voor u Zeker niet, maar als ik u zeg wat er mede in ver band staat, zult gij zeer goed begrijpen, wat mij in deze zaak boeitik had gisteravond oogenblikken van zwaar moedigheid, waarin het bewustzijn hoever wij nog ver wijderd waren van ons doel, mij onbeschrijfelijk pijnig'de, en daar ik in zulk een stemming het beste mijn kalmte en zielsrust weder terug erlang, wanneer ik buiten ben ver van de menschen, zoo besloot ik een wandeling in het bosch te gaan doenik ging steeds verder en verder tot dat ik plotseling voor eene ruïne stond, die door de maan verlicht, een schilderachtigen aanblik opleverde. In den fraaien aanblik verdiept stond ik daar, toen ik plotseling een lichtschijnsel ontdekte dat viel uit een venstertje van het nog bewoonbare g-edeelte van het oude gebouw. Verbaasd trad ik naderbij om naderbij te zien, ik zag een kleine, zware deur van eikenhout en eer ik nog de gelegenheid had om te trachten die te openen, werd zij van binnen geopend en een man met een grooten, slappen vilthoed op het hoofd trad op den drem pel. Ik hield mij verborgen achter een boom, minder cm hem te bespiedendan wel omdat ik niet ge stemd was om iemand, wien ook, te ontmoetende vreem deling ging mij snel voorbij en ik herkende Carlingford. Nu was mijne nieuwsgierigheid, mijne belang*stelling ont waakt. Ik wachtte totdat ik zijn stap niet meer hoorde, toen g'ing ik naar de deur en trachtte die te openen Het gelukte mij echter niet en terwijl ik op het plein voor het kasteeltje ging staan, keek ik omhoog, maar zag noch hoorde iets. Was het een droombeeld mijner verhitte fan tasie geweest, of had ik met de werkelijkheid te doen? Ik vroeg- mij dit met steeds stijgende bezorgdheid af; daar ik voor het oogenblik zeer wel inzag, dat alle mijne be moeiingen vergeefs zouden zijn, ging ik weer terug, vast besloten echter u alles wat ik gezien had, mede te deelen en dan met vereende krachten de zaak verder na te sporen. Natalie had met gespannen aandacht toegeluisterd, na tuurlijk verheugde het haar zeer dat zij iets vernam dat met Carlingford in een geheimzinnig verband scheen te staanzij deelde harerzijds in haastige woorden aan Raven mede wat zij door Michael ontdekt had en betreurde het, dat zij juist nu den getrouwen dienaar niet bij zich had. Nu echter ga ik naar den tuin, zeide zij opstaand, want het zou niet goed zijn als Carlingford ons in een druk gesprek samen vond, hij zou twijfel en wantrouwen koesteren, waardoor mijne zending niet weinig zou worden verzwaard. Zoo verliepen er eenige dagen. Toen keerde Michael terug; hij had dingen ontdekt die Natalies belangstelling voor datgene wat Raven haar had verteld, zeer verhoogde. Carlingfords kamerdienaar ontving namelijk beteekenende geldzending-en van zijn meester; hij scheen het g-rootste deel voor zijn eigen genoegen te gebruiken, want hij leefde als een^ rijk man Kleine bedragen evenwel had hij her haaldelijk poste restante naar een landstadje gezonden, dat dicht bij mevrouw Lovells buiten lag Deze zendingen droegen het adres: «Mejuffrouw Regine Lambert,! en na sporingen bij de politie leerden Michael, dat deze werkelijk de moeder van den kamerdienaar was. Verder: dat zij een woning had in een verwijderde voor stad, die echter op het oogenblik ledig stond, daar zij met hare zieke dochter, welke zij steeds zorgvuldig voor ieders oog verborgen had gehouden, plotseling naar bui ten was gereisd. Ook wist men niet wanneer zij terug- keeren zou. Wordt

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2