NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Vrijdag 12 April 1889. xNo. 1772. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. IN TIJGERKLAUWEN. Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummert- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1 van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen eu Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. ISiFecteureBj-Ufitgevcrs «0. <0. P63K8RWBÖMI1B es» Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite E-trangère G. L. DAOBE 4" Co., JOHF. JONESSuer., P<*rys. Slbit Faubourg Montmartre, Haarlem, 11 April 1889. Het onderwijzersexamen is 10 dezer te Amsterdam met goed gevolg afgelegd o. a. door de heeren T. Wiersma en D. Roggen, alhier. In de jongste door de antirev. kies- vereeniging alhier gehouden vergadering werden voorloopige candidaten voor de a. s. statenverkiezingen genoemd. Tot definitieve candidaatstelling zal eene ver gadering worden gehouden op Maandag 15 April. Tot afgevaardigde voor de a. s. deputatenvergadering werd benoemd ds. R. Mulder. Naar men verneemt stelt het lid voor het district Haarlem, de heer F. L. Kist, zich niet herkiesbaar. De hier bestaande afdceling der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft zich ook ten doel gesteld bekwame hoefsme den te vormen. Reeds eenige jaren is zij daarmede bezig, en telken jare leggen de jongelieden, die aan den cursus deel nemen, in het bijzijn van het bestuur en van genoodigden een examen af, al vorens hun het diploma der afdeeling wordt uitgereikt. Zoo was het dit jaar ook weder het gevalen mocht aan zeven flinke jongelieden het diploma worden overhandigd, waarbij door het bestuur verklaard werd, dat zij het on derwijs in het hoefbeslag, hun door den heer W. G. van der Wal, lsten luite nant paardenarts bij het 2de regiment huzaren gegeven, met vrucht hadden bijgewoond. Deze maal waren het de jongelingen P. Wittensan van Beverwijk, M. Felix van Heemstede, Th. Dreyer, H. W. Ruyfrok en P. Volbracht van hier, benevens W. Thiebout van Seroos- kerken, wien het diploma kon worden uitgereikten hoe goed de naam van den cursus is, blijkt wel uit het feit, dat de laatstgenoemde, alleen om hem te kunnen bijwonen, zich tijdelijk te dezer stede heeft gevestigd. Waar het onderwijs zoo goed is, kan het niet anders of lof moe-t den leider worden gebracht, en na dat dan ook de jongelieden in tegen woordigheid van het bestuur en de ge noodigden zoowel theoretisch als prac- tisch van hunne bekwaamheid op waar lijk uitstekende wijze hadden doen blijken, overhandigde de voorzitter der afdeeling, de heer Fr. Lieftinck, hun het diploma met een warm woord van aanmoediging, en sprak hij de verwachting uit, dat zij, als bekwame vakmannen, hunnen weg wel zouden vinden. Niet minder harte lijk richtte hij zich daarop tot d n ijve- rigen en steeds opgewekten leeraar, door wiens onvermoeide werkzaamheid alleen de resultaten verkregen worden, die door I de afdeeling met de oprichting van den cursus zijn beoogd. Door de afdeeling „Haarlem en Omstreken" toch, zijn nu reeds circa 30 goed onderwezen hoef smeden gevormdvoorwaar geen gering aantal. Dat zij daarmede een uitmuntend werk verricht, zal de ervaring wel hoe langer hoe meer leeren. Reeds nu is dat te dezer stede dui delijk merkbaar. Heden werd voor de Rechtbank alhier behandeld de zaak van B, B., voerman uit Ve'sen, die zekeren Berendrecht, werkman alhier, op het Houtplein heeft overreden. De voerman reed veel harder dan noodig was en had Berendrecht zeer goed kunnen zien, daar deze voor hem uitliep. De overredene had den arm ge broken. Hij is doof en had daarom beter gedaan met op het trottoir te loopen, zooals door de Rechtbank ook wordt op gemerkt. De adjunct-inspecteur Keijzer zag het feit, liep den wagen na en hield den voerman staande. De voerman beweerde dat hij zijn paard monsterde en dat hij nog had getracht op te houden. De adj - inspecteur heeft evenwel gezien, dat de voerman het paard juist een zweepslag gaf toen het over den man heenging. Eisch 5 dagen hechtenis, uitspraak over 8 dagen. Bij de Woensdag gehouden herstem ming voor twee leden door den gemeente raad van Sloten zijn van de 720 kiezers slechts 227 stembiljetten ingeleverd. Gekozen zijn de heeren H. Blaauwlioff (kath.) met 127 en S. C. Bakhuijsen (lib.) met 175 stemmen. De onlangs eervol ontslagen gemeente secretaris van Yelsen, de heer A. D. C. Clarion, ontving van eenige raadsleden als souvenir een tafelmiddenstuk van kristal met zilver gemonteerd. Letteren en Kunst. Pauline Lucca geeft Zaterdag te Am sterdam een concert populaire (1 gd. entrée). Mej. C. Alberdingk Thijm zal met 1 Juli de hoofdredactie van „De Hol- landsche Lelie" i.ederleggen. Inhoud Hollandsche Lelie No. 41Karakterstudie (slot). Het kar naval te Keulen, door dr. Johann Fas- tenrath (slot). Ludwig von Beethoven (slot). Mededeelingen en indruk van een natuurkundige voordracht, door Louise Y. Nagel. Roman. Leestafel. Oplossing kruisraadsel. Corresponden tie. Weekkaleuder. Bericht. Uit Luxemburg wordt van 10 dezer gemeld De hertog van Nassau droeg bij zijne komst alhier de uniform van zijn voormalig leger. De erfprins verscheen in de uniform der oosten rij k- sche huzaren. Beiden werden begroet door den minister-president, die hen wel kom heette, erkentelijkheid betuigde voor de diensten, die de hertog aan het land bewees, en de hoop te kennen gaf, dat het huis van Nassau in het nieuwe va derland moge bloeien en gelukkig zijn. De hertog antwoordde in bijna gelijk luidende termen als waarin hij tot den Raad van State had gesproken. Langs den weg, dien de trein door liep, kwam de bevolking allerwege op de been om den vorst te begroeten. De klokken werden geluid, en aan het sta tion te Luxemburg was eene onafzien bare menigte bijeen, die den hertog en den erfprins toejuichte. De stoet trok de voornaamste straten der stad door. Aan het paleis gekomen, ontving de hertog de leden van den Raad van State, de voorzitters der Kamers en andere digni tarissen. In de toespraak tot den voor zitter van den Raad van State maakte de hertog eene toespeling op de treurige omstandigheden, die een regentschap noo dig gemaakt hebben. Hij verklaarde dat het land verheugd was het regentschap in handen te zien van den vorst, die tevens irfgenaam is van de luxemburg- sche kroon en die voortgaan zou met aan het land eene regeering van geluk en vrijheid te verzekeren, die het door het huis van Oranje Nassau was ten deel gevallen. De menigte voor het paleis liet luide het „Leve Je hertog I" hooren. De vorst kwam aan het venster om het volk dank te betuigen. De 9e algemeenc vergade- ring der Nederlaadsche Vereeniging voor teekenonderwijs zal worden gehouden op Dinsdag 23 April, in het Rijks Muse um, afdeeling Rijks normaalschool voor teekenonderwijzers, te Amsterdam. Behandeld worden de volgende vraag punten a. Hoe kan men bij geringe hulpmiddelen degelijk vakonderwijs ge ven b. Wanneer moet met schetsachtig teekenen begonnen worden In te leiden door den heer S. Baukema. Voorts de volgende vraagpunten be treffende het teekenen voor de hoofd akte: a. Wat mag men van den aan staanden hoofdonderwijzer vergen b. Is het billijk dat de verkregen bevoegdheid zich uitstrekke tot het solliciteeren naar speciale teekenbetrekkingen bij het lager onderwijs? In te leiden door den heer M. H. Van Gestel. Naar het Rb lad verneemt, is cle heer J. M. Coenen uitgenoodigd in de maand Mei met zijn orkest op het terrein van de parijsche tentoonstelling concerten te geven. De heerjhr. D. F. van Alphen te Haarlem, zal in de algemeene verga dering van het Indische Genootschap op Dinsdag 16 April te 's Hage als spreker optreden, en het onderwerp „de land rente in verband tot den oeconomischen toestand op Java", behandelen. Woensdagochtend had aan het Kralingscheveer een zandschipper een aardig buitenkansje. Terwijl hij den haak- boom ophaalde, waarmede hij zijne schuit voortduwde, zat een flinke zalm zoodanig daaraan vast, dat het hem gelukte dien op het droge te brengen. De zalm werd aan de markt aldaar verkocht voor 11. Woensdag werd te Loos- drecht een persoon in verzekerde bewa ring genomen, op wien het vermoeden rust dat hij valsch bankpapier van f 25 heeft uitgegeven. De stoker van een der ge 1- dersche locaal-treinen had Woensdag avond bij aankomst van den vóorlaatsten trein van Ruurloo de onvoorzichtigheid, nabij het station Deutichem vóór de trein stilstond, van de locomotief te springen. Zijne jas bleef haken, waar door hij viel, en de wielen van den voorsten wagen hem over het linkerbeen gingen, hetwelk boven den enkel geheel verbrijzeld werd. De gekwetste is naar het St. Elisabeths-gasthuia te Arnhem overgebracht. Maandag namiddag, j 1. is door de politie te Ubbergen J. W„, die dezer dagen uit de gevangenis te Utrecht was ontsnapt, aangehouden. Yan den mede-ontvluchten M. v. d. L. was ech ter geen spoor te ontdekken, zoodat deze wellicht reeds de grenzen heeft over schreden. De directeur der stedelijke gasfabriek te Middelburg, de heer P. Polet, heeft naar aanleiding van de bij den raad dier gemeente aanhangige aan vrage om concessie tot electrische verlichting der stad, een be schouwing in 't licht gegeven over de vraag, of zoodanige verlichting te Mid delburg reden van bestaan heeft en of zy met vrucht door de gemeente in eigen beheer zou kunnen worden ge nomen. Hij berekent, volgens een uittreksel in de MiddCt,. dat de electriciteits- inrichting een capaciteit zou moeten heb ben, voldoende om 5000 gloeilampen, elk van 16 kaarsen lichtsterkte (ongeveer I het tegenwoordig aantal gasvlammen), ie onderhouden. De bediening zou geschie- den uit Óen of meer centraal-stations. Zijn schatting van de kosten is globaal aldus: de kabel (ondergronds) en het centraal-stationƒ132.000, f 25.000 voor aankoop van grond en voor gebouwen, f 27.000 voor ketelaanleg, ƒ52.500 voor het motorisch gedeelte en 48.000 voor dynamo's en het electrisch gedeelte. De kosten van aanleg gezamenlijk zouden dus bedragen 284.500. Jaarlijks zou voor rente en aflossing van dit kapitaal (beide op 3£ pet. gerekend) ongeveer 18.000 noodig zijn voor kosten van exploitatie komt daarbij een som van 20.000, gerekend naar een steen- kolenverbruik van 0.37 K.G. per lamp en per uur, terwijl door elkander iedere lamp 572 uren brandt, samen dus 38,000. Dit eijn de jaarlijks terugkee- rende uitgaven. Daartegenover staat als jaarlijksche ontvangst, indien het electrisch licht wordt geleverd tegen denzelfden prijs als tegenwoord g het gas, een bedrag van 48000. De concessieaanvrager schijnt de berekening echter gemaakt te hebben op een gasprijs van 5-§- cent per M®. (de tegenwoordige gasprijs is te Middelburg voor particulieren 8f cent) en zal dus volgens den heer P., in het gunstigste geval dat nl. alle gasver- bruikers hun gaspitten door gloeilampen vervangen slechts 31.400 per jaar innen en een aanzienlijk te kort maken. Bij deze becijfering, die natuurlijk voor een groot deel op schatting berust, is nog geen rekening gehouden met even- tueele bezwaren bij 't leggen van den kabel, stoornissen enz. Het beginsel van een ondergrondschen kabel is aangeno men, omdat de heer P. meent dat tegen een luchtgeleiding van vele kanten be zwaar zou worden gemaakt. Het geval dat alle gasverbruikers zich bekeeren tot het electrisch licht is voorts op zijn zachtst uitgedrukt zeer twijfelachtig, zoo dat bij het ondernemen van een electri sche verlichting der stad zal moeten wor den gerekend op een minder aantal ver bruikers en op de concurrentie van het s. De slotsom, waartoe de heer P. komt is, dat de concessieaanvrager op den door hem bedoelden grondslag de zaak niet met voordeel zou kunnen exploitee- ren. Hij is voorts van meening dat het vraagstuk van een algemeene electrische verlichting der stad in eigen beheer in de toekomst van genoegzaam belang is om het wenschelijk te maken dat de raad de aanvraag, om voor 50 jaren de concessie uit de hand te geven, ernstig en nauwgezet overweegt. Uit Hen g eloo wordt aan de Zw. Cl. gemeld: Door eene feestelijke bijeenkomst van de werklieden der firma G. Dikkers Co., fabriek van appendages alhier, werd Zaterdag het 10-jarig bestaan dier firma herdacht. In de fraai versierde beurszaal Roman van Kabl Hellmer. 55) VEERTIENDE HOOFDSTUK. Goed, ik zal gehoorzamen, maar gij moet mij be hulpzaam zijn; tracht Michael te doen weten, dat ik in de serre zijn zal, hij kan mij zeer gemakkelijk volgen. Ah, daar komt Carlingford reeds om mij te halen! Raven boog en trad terug, hij vermeed steeds zooveel mogelijk eene ontmoeting met Carlingford. Gij komt voor onze wals? zeide de gravin glim lachend, och ik kan werkelijk niet meer dansen, ik ben vermoeid en verlang naar wat rust. Zooals gij wilt, - zeide Carlingford met eene kalmte die duidelijk verried dat ditrzeSF in zijn smaak viel. Laat ons in de serre gaan, zeide Therese. Het is er aangenaam en men is er ver van de woelige menigte. Het was een heerlijke Augustus-avond, de maan stond hoog aan den onbewolkten hemel, het was zoo warm dat zelfs de aan een zuidelijker luchtstreek gewende gravin Carida geen doek over de schouders wilde slaan. Hoe heerlijk is het, vindt ge ook niet? riep zij met melo- dieuse stem. Carlingford knikte toestemmend en door den tuin heen traden zij in de serre. Willen wij hier gaan zitten? vroeg hij. Als gij dat gaarne wilt Zij sidderde inwendig even, terwijl zij zich naar een tuinbank liet geleiden. Zij wist waarom hij haar had hier gebracht, waarom zij gekomen was, zij wist dat hij zich in de grootste spanning bevond en haar een bindende toe zegging wilde afdwingen. En wat zij voor alles vreesde, was eene liefkoozing van hem; zijne woorden waren haar reeds kwelling genoeg, maar haar hand in de zijne te moe ten voelen, scheen haar geheel ondragelijk toe. Evenwel toonde zij niets van de innerlijke smart die zij leed, maar nam plaats op de bank en sloeg hem heimelijk van onder hare lange wimpers gade Gij kunt de muziek van hier uit niet hooren, zeide zij, toen hij naast haar ging zitten. Neen, daaraan is mij ook niets gelegen, ik wil slechts uw stem hoorendat weet gij zeer goed. God, waarom schrikt gij voor mij terug? Hij had getracht hare hand te vatten, maar zij had hem die snel onttrokken. Gij verschrikt mij, zeide zij angstig, en en.... Omdat er iets tusschen ons staat dat ons scheidteen schandelijke leugen dien gij hebt vernomen en die uwe hou ding tegenover mij geheel veranderd heeft. Dat kunt gij niet loochenen. Gij hebt mij eens beloofd, dat g-ij mij zondt zeggen waarin het kwaad dat gij van mij gehoord hebt bestaat; houd nu die belofte, spreek hier op deze plaats dadelijk 1 Maurits, neen, neen, spaar mij, ik kan en wil het niet gelooven. Als gij het niet gelooft, waarom aarzelt gij dan het mij te zeggen? riep hij heftig. Ik moet de waarheid weten, Therese, ik heb er recht op die te verlangen. Het waren bijna dezelfde woorden die Raven tot haar gesproken had. De Griekin had het gelaat afgewend en sloeg nu de oogen tot hem op. Goed dan, gij zult hooren wat men van u zegt; en als gij het niet kunt loochenen, scheiden wij hier dadelijk om elkander nooit weer te zien en verlaat ik morgen het huis uwer zuster. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Eene Overwinning. Toen Therese Carida dit gezeg'd had zag zij Maurits Carlingford verbleeken. En wie is mijn aanklager? Dat weet ik niet. Kunt gij hij deze schemerende ver lichting lezen? O ja. Nu, lees dan dezen brief! Met deze woorden nam

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1