NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Zaterdag 13 April 1889. No. 1773. HAARLEM'S ABOVVXMÏVTSFRUS: ¥bor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. DJ blad varschijm dage lij K8, behalve op Zon- en Feestdagen, ileine. Houtstraat No. 9, Haarlem. -xfM, i§fire©te(iar©i!3-&JË£^evicrs «S. CJ. ea« ®0- ADVERTEIT1ÊH: van 15 regels 50 Cents; iedere rage! meer 10 cents Grrooxe letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Alxmiiemeuten en Ad verten tiën worden aangenomen door jjize agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en coHrantiers. Roof dag ent an voor het Buitenland: Compagnie Generale de Ruölteiie ttirimgvre G. L. DaVBE Co., JOE. J", J ORES, tiucr.. yt. Mbis faubourg Montmartre. STA DSN! EIJWS. Haarlem, 12 April 1889. In tegenstelling met het bericht in ons vorig nummer, deelt men ons thans van welingelichte zijde mede, dat er geen sprake van is dat de heer F. L. Kist alhier zich niet hierkiesbaar zou stellen voor de Staten-verkiezing in dit district. Op de heden gehouden paardenmarkt waren 25 stuks aangevoerd, meest werk paarden. De prijzen liepen van f 40 tot f 225 en de handel was redelijk. Het onderwijzersexamen is den Hen April met goed gevolg te Amsterdam afgelegd door de heeren Schuchart en Spruytenburg alhier. In deze gemeente bestond in 1888 eene openbare bewaarschool, bezocht door 91 kinderen beneden 6 jaren en 59 kinderen van 6 jaar en daarboven, met éen hoofd en vijf helpsters. Voorts bestonden er negen bizondere bewaarscholen met zes tien onderwijzeressen en negen en dertig helpsters, bezocht door 1578 kinderen beneden 6 jaar en 836 kinderen van 6 jaar en ouder. Eerlang zal het vergaderlokaal van het bestuur der Vrijwillige Algemeene Begrafenisbos van de Lange Begijnestraat worden overgebracht naar de Bakenes- sergrachL Een aldaar aangekocht per ceel op den hoek van de Kalversteeg zal volgens de plannen van de architec ten A. en J. A. G. van der Steur in een sierlijk lokaal worden herschapen. De heer M. II. Müller, oud-kapel meester alhier, deelt ons mede dat hij met behoud van pensioen zich te Eind hoven metterwoon is gaan vestigen en benoemd is tot directeur van het aldaar bestaande liefhebberij strijk-orkest, terwijl velen zich hebben aangemeld om mu- ziek-les van hem te ontvangen. Het zal velen met ons genoegen doen te vernemen dat de heer M. aldus naar zijn zin is geplaatst. Deafdeeling Haarlem van den//Ned.Bond van Oud-Onderofficieren", sedert verleden jaar Maart alhier gevestigd, hield Woens dag 11. haar jaarvergadering op de boven zaal van het ,/Café Neuf", door den heer Montagne evenals altijd bereidwillig voor dat doel afgestaan. Deze vergaderingen leveren over 't algemeen een prettigen aanblik op. Men ziet daar namelijk vele actiefdienende onderofficieren der beide wapens, alhier in garnizoen (dezen hebben het recht als militair-donateur tot den bond toe te treden) kameraadschappelijk te zamen met hen, die voor mindere of meerdere jaren hetzelfde vaandel dienden, en nog steeds iederen militair een warm hart toedragen. Er heerscht dan ook im mer een prettige geest. De meer ouden van dagen gevoelden zich opnieuw jong met de jongeren, en grijpen nog vaak naar buks of pistool om te toonen, dat hunne bedrevenheid in 't han'eeren der wape nen nog geenszins met hunne jaren te loor ging. De voorzitter, de heer A. C. de Koek, opende de vergadering met een hartelijk welkom. Hij deelde tot zijn leedwezen mede, dat de secretaris, de heer De Roo, door zeer ernstige ziekte niet tegenwoor dig kon zijn, maar door den heer De Graaf vervangen zou worden, die zich met de taak des zieken belast had, waarna spr. den leden verzocht te stemmen en den heer A. Misset als lid aan te nemen. Met algemeene stemmen werd tot diens toelating besloten en verder de heeren Fulcken, Koningh, Brand en Lieshout als militair-donateurs aangenomen. Hierna gaf de waarnemende secretaris een verslag over het afgeloopen vereeni- gingsjaar, waarin hij den toenemenden bloei van den Bond aantoonde. Dit ver slag werd voor kennisgeving aangenomen en de rekening en verantwoording van deu penningmeester nagezien, welke met een voordeelig saldo sloot. Hem werd door den voorzitter dank gebracht, voor zijn flink beheer. Verder werden de vol gens het rooster afgetreden bestuursleden, A. J. A. Jalink, Ridder der Mil. Wil lemsorde, en H. de Graaf herkozen. Na behandeling van het voorstel der afdeeling Utrecht, omtrent wijziging in de statuten, en de vraag des voorzitters, of' iemand der leden eenig voorstel had in te dienen voor de algemeene vergade ring van den Bond, welke te Breda zal gehouden worden, waarop niets inkwam, werd het besluit genomen om op Zondag 28 April een gezellige bijeenkomst te houden met dames. De directie der z/Phoenix" alhier stelt tot dat doel be reidwillig haar gebouw disponibel en ver scheidene vereenigingen hebben reeds hunne medewerking toegezegd. Alle actief dienende- en oud-officieren benevens die der schutterij hier ter stede, zullen wor den uitgenoodigd in gezelschap van hunne dames deze bijeenkomst op te luisteren, waardoor velen, die nog geen kennis met den Bond gemaakt hebben, hiertoe nu goede gelegenheid vinden. Na het benoemen eener commissie tot regeling dezer feestelijke bijeenkomst en eenige mededeelingen van huishoudelijken aard, sloot de voorzitter de vergadering en werd er tot besluit van den avond geschoten met flaubert-buks en pistool, dat allen in de meest opgewekte stem ming hield totdat het uur van midder nacht het sein tot vertrek gaf. Hier ter stede is eene 20-jarige dienst bode in verzekerde bewaring gesteld, die fc n huize waar zij diende een bedrag van bijna honderd gulden had ontvreemd, welke som in haar bezit werd gevonden. Bij het Bestuur der Vereeniging: „Weldadigheid naar Vermogen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Drie voor huisknecht of oppasser. Twee voor koetsier. Eeu voor ziekenoppasser. Drie voor kautoorlooper. Eeu voor portier. Een voor loopwerk. Eeu voor tuinmansknecht. Eeu voor opzichter. Een 'oor kockbakke''sknecht. Eeu voor broodbakkr,r»l£neck Een voor bloemisti; uéclit. Een voor polychrorneeriler. Een voor witte i. Een vóór zagenvijler. Twee voor metselaar, Eeu voor zandvormen Twee voor timmerman. Zeven voor aar.lvvcrkers of los werkman. Een voor opperman. Vijftien voor werkster of scliooumaakster. Twee voor .bnrgerwaschvrouw. Vier voor burgernuaister. Twee voor breister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenworden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Behalve de zaak in ons vorig nummer vermeld werden door de Rechtbank alhier op 11 April jl. nog behandeld de navol gende zaken. M. W. K. huisvr. van P. P. D., Haarlem, verduistering, req. 1 m. gev. W. J. K. 53 j., los werkman Haarlem, diefstal req. 14 d.N. K. 41 j. koopman Hoorn, mish. f 15 of 5 d. h. J. D. Jz. 27 j., schipper Amsterdam, wedersp. req. 14 d.W. K. 54 j., los werkman, Koog a d Zaan, diefstal req. 6 w. g.G- W. 27 j. tuinman Hillegom, diefstal req. f15 of 5 d. h.G. K. 42 j. los werk man, beleed, f 5 of 3 d. h. Uitspraak werd gedaan in de navol gende zaken, vermeld in Raarl. Dagbl. van 5 April jl. M. G., Velsen, mish., 3 boete of 1 dag hecht.; G. L., 44 j., arb. Velseu, huisvredebreuk, 10 b. of 5 d. hecht.; J. H., 22 j., sigarenm., Krommenie, ver duistering, 1 m. gev.; M. P. v. d. W.,15j. schippersknecht, oplichiing, 1 m. gev.; J. F., huisvr. van S. M., Zaandam, beleed., vrijgespr.; N. J., huisvr. van O. M. A., 50 j., Zaandam, beleed., 1 d. gev.; J. D., 18 j., houtzager, Zaandam, verwon ding, 8 m. gev.; J. v. d. S. en K. v. d. S., Zaandam, mish., de le 5 d. de 2e 10 d. gev.; G. v. d. S., huisvr. van D. K., Zaandam, diefstal, 14 d. gev.; Th» B., 24 j., los werkman, diefstal, 3 m- gev.; F. J., machinist, Haarlem, op dron kenschap en wedersp., 5 b. of 3 d. hecht, en 5 d. gev.; K. B., 19 j. arb., Uitgeest, als voren, f 3 b. of 1 d. hecht en 2 d. gev.; A. D., 22 j., arb., Westzaan, mish., vrijgespr.; J. de J., 65 j., Beverwijk, beleed., f 10 b. of 5 d. hecht.; P. Iv., 41 j., H. S, 43 j. cn J. v. d. "W., 22 j., Zaandam, diefstal, de le 1 maand, de 2e 2 weken, de 3e 3 m. gev.; G. M. 21 j., metselaar, Beverwijk, vernieling, 6 we ken gev.; M. S., 28 j., Beverwijk, af dreiging, 1 jaar gev., A. I., machinist, Hillegom, hooger beroep, kantongerecht, Haarl.meer, 0.50 b. of 1 d. hecht.; D. E., Krommenie, diefstal, 14 weken gev.; L. B., 42 j., visscher, Urk, mish., 5 of 2 d. hecht. Een der geslaagden voor het onder wijzers-examen, op 9 dezer te Amsterdam gehouden, is niet A. maar S. van der Mije, te Zandvoort. In de Woensdag gehouden openbare Raadsvergadering te Zandvoort is met algemeene stemmen besloten tot de dochter van den burgemeester, mr. P. A. Engelberts, het verzoek te richten den eersten steen van de nieuw te bouwen school en dien van de onderwijzerswo ning te leggen. De man, die jl, Maandag in de Ring vaart, bij Aalsmeer, is verdronken, is gebleken te zijn Johannes Van den Groe- nendaal, oud 51 jaren, bleekersknecht, wonende te Heemstede. Hij was gehuwd en had een kind van 12 jaren. Hij was reeds twee dagen van huis geweest en had ten gevolge van oneenigheden meermalen gezegd dat hij zich zou ver drinken. Aanbestedingen. Haarlem, 11 April. Door het prov* bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteedlo De uitvoering van baggerwerk in het Noordzee-Kanaalbeoosten de invaart van de nieuwe petroleumhaven. Raming f 6600. Minste inschrijver D. T. Terwindt te Pannerden, voor f4560.2o Het uitvoeren van baggerwerk in deSpoorweg- haven te Enkkuïzen. (Raming f 6000). Minste inschrijver C. Bos Az. te Dor drecht voor f4120. Zandvoort, 11 April. Maadag jl. had alhier de aanbesteding plaats voor het bouwen van eene nieuwe school en van eene nieuwe onderwijzerswoning. De laagste inschrijver was de heer P. Baak, aannemer te Scheveningen voor f 16085 voor beide perceelen. Het werk is heden aan genoemden aannemer gegund. BINNENLAND. De minister van Binnen 1. Zaken brengt ter kennis van belangheb benden, dat op 1 September e. k. bij de rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch, Haarlem, Middelburg, Deventer en Groningen en Maastricht kweekelingen kunnen worden geplaatst. Omtrent de voorwaarden en het toe latingsexamen zie men de Staatscourant van 11 April. De minister van Buitenland- sche Zaken brengt ter kennis van be langhebbenden dat de heer L. van Riet, consul der Nederlanden te Buenos-Ayre3 (Argentijnsche Republiek), aan zijn de partement zal zijn te spreken op Woens dag den 17den, Donderdag den 18den, Vrijdag den 19den en Zaterdag den 20sten April e. k., alsmede op Woensdag den 24sten, Donderdag den 25sten, Vrijdag den 26sten en Zaterdag den 27sten April daaraanvolgende, telkens des voormid dags van 912 en des namiddags van 24 uren. De Kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden heeft be sloten, in aansluiting aan een adres van de Kamer te Haarlem, een adres aan de Tweede Kamer te richtenom te verzoeken dat het wetsontwerp tot voor koming van bedrog in den boterhandel niet worde aangenomen. Maandag is te 's-Hage op 74-jarigen leeftijd overleden de heerjhr. mr. H. C. vad der Wijck, oud-lid in den Raad van Nederl. Indië. De part. corr. te Par ij s, van de N. R. Omeldt van 10 dezer Heden ochtend ten tien ure is de ne- derlandsche tentoonstellings-commïssie te Parijs door haren voorzitter, den heer Bischofisheim, voorgesteld aan den mi nister-president,den heer TirarcLDeze heeft zich op zeer welwillende wijze gedurende eenigen [tijd met de commissie-leden on derhouden en met hen gesproken over de bizonderheden der nederlandsche in zendingen. Gisteren ten elf ure zijn drie-en-veer tig Javanen te Parijs aangekomen, die de bevolking zullen uitmaken van het javaansche dorp, dat op de //Esplanade des Invalides" door hen zal worden aan gelegd. Er zijn onder hen twee-en-der tig mannen, negen vrouwen en twee kinderen. Zij zijn afkomstig deels uit Bantam, deels uit de Vorstenlanden, en deels uit Oost-Java, en spreken dus ma- leisch, javaansch en soedaneesch, zoodat zij elkaar niet allen verstaan kunnen. Zij staan onder toezicht van den heer Bernard, die sedert zestien jaren op Java eene cultuuronderneming was, en laatstelijk aldaar proeven heeft gedaan met het aanplanten van beetwortelen FEUILLETON. IN TIJGERKLAUWEN. Roman van Kabl Hellmek. 56) VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Eene Overwinning. O, mijne zonde is op mij teruggevallen, steunde Carlingford, en toch hen ik niet slechter dan andere mannen. Spreek de waarheid, ik zal dan oordeelen! beval de Griekin. Essy Carr is niet dood, zeide hij half fluisterend. Haar hart klopte hevig; toen zeide zij hartstochtelijk: Gij liegt, het lijk is gevonden en.... Neen, het lijk werd alleen aan de ring-en herkend, die het droeg, de ringen die het dienstmeisje Clara hare mees teres ontstolen had. Essy Carr heeft echter de Rozenvilla levend verlaten en het lijk dat men heeft gevonden, was dat van het dienstmeisje. De gravin staarde hem zwijgend aan en hij vervolgde: Hoor mij kalm aan en ik zal u alles mededeelen. Als gij mij mijn misstap niet vergeven kunt, dan kan ook geen ander het wagen naar uwe hand te dingen. Lionel von Raven bijvoorbeeld, dien gij voor een man van eer houdt, heeft eene nog veel zwaarder zonde op zijn geweten. Spreek verderzeide zij streng. Nu dan, ik was den vorigen zomer op het land en leerde daar toevallig- Essy Carr kennenzij was lief, coquet en niet al te moeilijk te naderen, volstrekt niet een zoo on schuldig- wezentje als Raven dat voor de rechtbank heeft beweerd. Ik dacht aan niets kwaads, ofschoon ik toegeef dat ik onrecht deed, toen ik hare strikken niet vermeed; maar welk man gevoelt zich in dat opzicht vrij van schuld Ik scheurde mij eindelijk los, en verliet haar, maar toen schreef zij mij. In een onbewaakt oogenblik liet ik mij weer betooveren en keerde weer tot haar terugtoen werd het de oude, eeuwig- nieuwe geschiedenis. Ik reisde naai de stad en trof alle noodige maatregelen, opdat Essy mij kon volgen. Ik huurde de Rozenvilla, bracht haar daarheen en was zeer liefderijk voor haar. Ik ontdekte echter weldra dat ik eene dwaasheid had beg-aan. Wat was er ook in zulk een meisje, dat het hart van een man op den duur kon boeien? Ofschoon zij niets minder was dan eene snood bedrogene onschuld, zoo zag ik toeh in, dat ik er verant woordelijk voor was, dat zij haar ouderlijk huis had ver laten en zelfs nadat ik lang had opgehouden haar lief te hebben, besloot ik zorg- voor haar te dragen. Op een avond, toen ik haar op hare dringende verzoeken een bezoek bracht, begon zij voor de eerste maal mij bit tere verwijten te doen. In haren toorn ontviel haar, dat zij nog een ander had die zorg voor haar droeg en toen ik naar den naam van dien persoon vroeg, noemde zij onom wonden Lionel von Raven. Verwondert liet u thans nog, dat ik nooit volkomen aan zijn vlekkelooze eer heb g-eloofd Ik wist de waarheid van Essy's eigen lippen. Ik zal naar Lionel von Raven gaan! riep zij mij toe en in mijn toch wel gerechtvaardigden toorn zeide ik, dat zij dan maar gaan moest. Ik opende de deur voor haar en zij g'ing zon der een woord verder te zeggen heen. Als gij wilt weten waar Essy Carr is, vraag liet dan aan Lionel von Raven, niet aan mijHij was het die het meisje noodzaakte haar vader te schrijven dat zij het goed liadhij was het die een gedenkteeken op het graf liet zetten, hoewel hij wist dat het daar beg-raven lijk niet dat van Essy Carr was. Hij heeft zijn rol goed gespeeld en de menschen behendig zand in de oogen gestrooid. Als echter Essy Carr dood is, mag- haar dood mij niet ten laste worden gelegd. Ik heb sedert dat oog-enblik tot heden toe haar niet weer gezien, noch iets van haar gehoord. II; heb u de zuivere waarheid gezegd en niets anders dan dat gij twijfelt toch niet aan mij De waarheid? Zeker had hij zijn sprookje smakelijk in gekleed; in haren toorn zou zij zich bijna verraden hebben. Hij wierp zich weder voor haar op de knieën neder, maar vóór hij haar omhelzen kon, hoorde men een zonder ling knarsen, dat verg-ezeld ging- van een scherpen lach. Niets betoomt in zoo hooge mate den hartstocht als de vrees zich belachelijk te maken. Carlingford sprong toornig op en zag rond, niet zonder een weinig vrees. Hoelang

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1