VOORDRACHTEN Belli Booker. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. C.GERBER Jr. Aanbesteding. 6e Jaargang. Maandag 15 April 1889. No. 1774. ADVERTEÏT1ÊH: Dil Hamer bestaat Bit Jie Mades. POLITIEK OVERZICHT. BIRGERLIJKE STAND. advertentiën. Schouwburg, Haarlem. Willem van Zuijlen, 8 Ms voor 15 Cts., Kruisstraat 3, Haarlem, FEUILLETON. IN TIJGERKLAUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en coHrantiers AVI». Hoofdagent«r» voor tiet Buitenland'. Compagnie Generale de Fubkate Etrung&re ti. L. HA V BE Co., JOB. f. JUNES, AW., «v. iflbn .m omtrg Montmartre. EERSTE BLAD. yf" Door den grootenom vang van dit nummer was het niet mogelijk daarmede op den gewonen tijd van uitgifte gereed te komen en verschijnt het heden eenigen tijd later. Jrij meenen in deze op de welwillendheid onzer geabon- neerden te mogen rekenen. De Uitgevers. STADSNIEUWS. Haarlem, 13 April 1889. Zondag den léden April aanstaande zal in het museum van Kunstnijverheid alhier de reeks van afbeelding<n, betrek king hebbende op de vlaamsche en neder- landsche renaissance, nog tentoongesteld zijn. Zondag is de toegang vrij. Vrijdagnamiddag is de 14-jarige Jo- sephus Pollé, smidsjongen in de fabriek van de heeren Gebr. Figee, aan de Leidsehevaart, van eene ongeveer zes meter booge stelling gevallen en met belangrijk inwendige kneuzingen per raderbaar naar zijne woning overgebracht. Door den burgemeester van Haarlem mermeer is een bevelschrift uitgevaar digd, dat de honden in die gemeente muilkorven moeten dragen van 12 April tot 12 Augustus e. k. SMoersen van de Beurs van Amsterdam. Per Telegraaf. Bromberg aheeu 54, lira je wo iUl)5G%, Iwango rod oblig. 92% Manitoba goud 99. Equipm 97% 98, Amsterdam 10925 11250. Men heeft inderdaad reden te geloo- ven dat de onderneming der fransche regeering tegen Boulanger niet ten haren voordeele zal uitloopen. Reeds nu ver toont zich in den boezem van den Senaat ernstige weerzin om de rol te vervullen, die dit lichaam in zijne kwaliteit van hooggerechtshof wordt opgelegd, en geen wonder wanneer men bedenkt dat de gronden waarop de beschuldiging tegen Boulanger wordt geleid, zoo zwak zijn dat de regeering zelve al haar invloed moet aanwenden om de wankelenden te over- tuigen, al is het ook door allerlei door zichtige bewijsgronden, dat Boulanger een staatsmisdadiger is van de ergste soort, wiens vonnis moet worden geveld door de hoogsten des lands om daardoor den volke te verkondigen welk een snooden schurk men in den brav' général vereerde. En daarvan nu blijkt het dat de Se naat allerminst doordrongen is. In de eerste plaats toch, zijn eenige leden van den Senaat van de eerste zitting weg gebleven en gaven per brief den voor zitter kennis dat zij de zitting niet wenschten bij te wonen en zich deswege verontschuldigden. In de tweede plaats rees er ernstige twijfel omtrent de com petentie van het hooggerechtshof, omdat men, naar van de rechterzijde werd aangevoerd, heeft te maken met een complot maar niet met eenen aanslag op de veiligheid van den staat. Men zal bemerken, dat hierin het ge- heele zwaartepunt der beschuldiging van hoogverraad ligt, en van daar dat een der leden aandrong op de overlegging van de stukken, opdat de Senaat over het vraagstuk der competentie zou kunnen besluiten. Dit verzoek vond bestrijding bij een ander lid, dat aanvoerde dat alleen het parket met eene openbare aanklacht kan beginnen. Ten slotte verzocht de rechterzijde dat er geen besluit zou wor den genomen nopens het openen der instructie, alvorens de stukken zouden zijn overlegd, omdat die mededeeling wel licht zou kunnen leiden tot het stellen van de exceptie van incompetentie. Een tweetal leden dienden zelfs een voorstel in, den Senaat te doen verklaren dat er geen reden bestaat om eene instructie te bevelen, daar het requisitoir zich er alleen toe bepaalt te verzekeren dat er een aanslag zou zijn gepleegd op de veiligheid van den staat, zonder een enkel feit aan te voeren, dat het Hoog gerechtshof in staat zou stellen, dien aanslag nader te leeren kennen. Dit voorstel werd echter met 209 tegen 55 stemmen verworpen. Voor den aanvang der zitting des namiddags te twee ure, waren de pu blieke tribunes op bevel van den voor zitter ontruimd en toen te zes ure de geheime zitting weder in eene openbare as overgegaan, heeft Leroycr het arrest van het hooggerechtshof, in raadkamer vastgesteld, voorgelezen. Het behelst dat het hooggerechtshof beveelt dat de Senaat overga tot eene instructie tegen de be klaagden Boulanger, Rochefort en Dillon door middel van eene daartoe benoemde commissie. Het publiek dat bij de zitting niet tegenwoordig mocht zijn en bij het ope nen en na het sluiten terstond de tri bunes moest ontruimen ka» zich inmid dels vergasten op de lectuur in enkele dagbladen, die zich tot tolk maken der ontevredenheid over hetgeen de regeering doet. Het zijn vooral de orleanistische Moniteur en de Universdie te keer gaan. De eerste zegt //dat de republikein- sche meerderheid aangezet door de re geering en meegesleept door haar eigen hartstochten, welke haar doof maken voor de stem van het gezond verstand, rede, billijkheid, ja, voor haar eigen be lang,die door haar gemaakte u'tzonderings- wetten morgen wel eens tegen zichzelf kunnen zien keeren en herinnert aan de historische woorden van den verdediger van Lodewijk XVI voor de conventie z/Ik zoek rechters en vindt enkel be schuldigers", welke Boulanger tot de zijne kan maken, bij de bekende vijandschap die het meerendeel der Senaatsleden tegen hem koestert." De Univers vaart uit tegen de houding der Kamer in de zit ting waarin de bewuste wet werd aan genomen. vHet was een heksensabbat", zegt het blad ffvol hartstocht, ru moer en ongerijmdheideen even ver achtelijke als verfoeielijke conventie, on getwijfeld gelykende op de oude, maar nog ellendiger voor degenen, die tegen de leugens der geschiedenis gewapend, deze onder de oogen hebben gezien. Indien generaal Boulanger ooit aan zijn kracht had kunnen twijfelen, zou hij nu de volstrekte zekerheid erlangen van alles te kunnen hopen maar hij weet sedert lang, dat hij met verloren lieden te doen heeft en het land heeft er het bewijs van in handen." GEBOORTEN: 12 April. D. Horn-Groenevelt z. - A. M. Negrijn-Heijdanu8 z. - J. de Wildt- Roest van Limburg d. ONDERTROUWD: 12 April. H. J. D. Bakkes en A. J. G. van den Berg. OVERLEDEN: 12 April. J. Staphorst 10 m. z. Oran jestraat. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede en Derde Blad DINSDAG 16 APRIL 1889, DOOR van Rotterdam. Aanvang 8 uur. Balcon en le Loge f 0 99; Par terre en 2e Loge ƒ0 60; Gaanderij f 0.30. Plaatsbespreking Maandag van 1—3 en Dinsdag van 10—3 uur en verder zooals gewoonlijk. Zie verier groote en kleine pro gramma's De ondergeteekende be richt bij deze, dat hij zijne Bood-, Koek- en Beschnitbak- kerij heeft overgedaan aan Js. KROON, en dat bovengenoemde dezelve zal aanvaarden vanaf beden den 15en April, terwijl hij hem bij zijne geachte Clientèle en Be gunstigers minzaam aanbeveelt, ho pende dat ook bij betzelfde vertrou wen mag hebben, hetwelk ik on dergeteekende zooveel jaren ruim schoots heb mogen genieten. Met Achting UEd im. dienaar. J. A. BENRAADT. De ondergeteekende, re- flecteerende op bovenstaande advertentie, bericht bij deze. dat hij de Brood-, Koek- en Bescbuit- bakkerij van den heer J. A. BEN- RAADT op de Jansweg No. 18, heden den 15en April heeft aan vaard, hopende zich hetzelfde ver trouwen waardig te maken van zijn voorganger, en beveelt zich hierbij minzaam bij zijne geachte Clientèle en Begunstigers aan. Met Achting Ued drv. dienaar J. KROON. Brood-, Koek- en Beschuitbakker. De Utrechtsche Hypotheekbank heeft voor te sluiten groote en zeer soliede Hypotheken de rente verlaagd tot 4%. Agentschap Barteljorisstraat 21, van 10—2 en 6 - 7 uur. Kruisweg 68. Wederom staan gereed in het Sig'aren-magazijnBarteljoris- straat 33 eene partij goed belegen „PUNTJES", de om haar goede eigenschappen bij het Haarl. publiek zoo zeer bekende en gewilde 2 Cts. SIGAAR. Men krijgt voortaan: wat voor een flink verbruiker Op Donderdag den 18den April 1889, des namiddags 3 uren, zal door de Architecten A. en J. A. G. VAN DER STEUR, na mens het Bestuur der Coöperatieve Bouwvereeniging «Des Werkmans Lust», in een der lokalen van de Vereeniging „Weten enWerken" op de Ged. Oude Gracht te Haar lem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed Het bouwen van een-en- vijftig Woonhuizen in bet westelijk gedeelte der stad nabij de Leidscbe Vaart aan de Verlengde Brouwer straat en Nadorstlaan. Bestek en teekeningen liggen ter inzage van af den lOden April, in een der lokalen van de Vereeniging «Weten en Werken.» Bestekken zijn tegen betaling van f0,50 te verkrijgen bij de Archi tecten bovengenoemd, Wilhelmina- straat 48. HooldsgeDt der Levensverzekering Mij. Assurances Générales sur la Vie te Parijs. Koopt Coupons tot hooge prijzen en belast zich met het uitvoeren van Effectenorders. Besteedt heden, behoudens wijziging der koersen voor Coupons: Metalliekƒ21,03 Zilveren Roebels 1,26 Dollars2,46 Zuid-ltalië2,98 4% Polen.17,38 Russen 1864\ 29,95 1866/ir /25,45in£» 29.95 1872s25,45 29,95 18751 per 1 April 26,95 - Wegens feestdagen Dins dag en Woensdag 16 en 17 April Gesloten. per 1 Mei Rusl. 6e serie Rnrsen 1859 1862 1867/69 (Nicolai) I860) T 1873j Pel J"m 1850 per Juli 23.75 17,95 30 40 4,79 26,95 29 95 26.95 Roman van Kabl Hellmer. 57) ZESTIENDE HOOFDSTUK. De Rüïnb. Hij heeft toch niet getracht, u op eenige wijze lastig te vallen? p O neen, hij wilde mij omhelzen, maar Michael, die zich in de nabijheid bevond, begon te lachen en verijdelde die poging daardoor Toen Carlingford het hoorde sprong bij op van schrik, ik moet er nu om lachen. Morgennacht moeten wij trachten uit te voeren wat ik bedacht heb. Tracht ongeveer te elf uur het huis ongemerkt te verla ten, ik zal dat ook doen onder geleide van Michael. De laatste woorden fluisterde zij haastig, want men na derde lien. Het was intusschen reeds laat geworden en velen der gasten maakten zich gereed tot het vertrekvoor Natalie Melleville en Lionel von Raven was er heden nacht geen rust, beider geest was te zeer met belangrijke din gen vervuld. Ik moet tot eiken prijs het geheim van die ruïne doorgronden, zeide Natalie in zichzelve, maar hoe? Welk een heerlijke morgen, zeide mevrouw Lovell den volg'enden dag na het ontbijt. Welke zijn de plan nen voor vandaag? Ik weet al wat ik doen wil, merkte gravin Carida op, terwijl zij zich tot Carling-ford wendde, ik zou de ruïne, die op anderhalf uur afstand van hier ligt, wel eens willen doorsnuffelen. Maar daar is niets bizonders aan te zien, zeide Carlingford die verbleekte. O, ik wil de binnenruimte doorzoeken, wie weet of daar nog niet iets interessants te vinden is. Het is helaas onmogelijk, lieve gravin, de eenige deur die toegang geeft tot bet oude gebouw, moet in zes tig jaar niet geopend zijn en heeft tot dusverre aan den knapsten slotenmaker weerstand geboden. Ook de trap moet geheel en al in puin liggen. O, hoe jammer! Maar er zal toch wel ergens eene spookkamer in wezen, waarin men met flink klauteren kan komen. Komt, mijne heeren, wie niet bang is voor geesten, volge mij naar de geheimzinnige ruïne Natuurlijk was het gezelschap dadelijk bereid, aan de oproeping der schoone vrouw gevolg te geven en vroolijk wandelde men door het woud naar den ouden burcht. Toen men er voor stond, beschouwden allen'de zeldzaam gebeeld houwde oude deur, welke volgens Ravens meening, die op zijn landgoed eene dergelijke deur bezat, uit de veertiende eeuw afkomstig was. De pogingen door de bedienden aan gewend om de deur te openen, bleven alle zonder gevolg' Aan het scherpe oog van Natalie ontging het niet, hoe onaangenaam Carlingford gestemd was en daardoor ver dween bij baar het laatste overschot van twijfel of de arme Essv Carr wel hier gevangen was. Laat in den avond van dien dag, toe n al de lichten uit- gebluscht en de gasten naar bed gegaan waren, sloop eene slanke vrouwengestalte door de gangen en trad naar bui ten in den tuin. Genadige vrouw, fluisterde eene stem en Natalie legde de band op den arm van haren getrouwen Michael, om zicli door hem naar de plaats te laten brengen waar baron Raven haar wachtte. Eenige schreden nog en zijne armen omvatten haar; zoo stonden zij een poosje hart aan hart. Doch zij waren heden niet bij elkander gekomen om liefdeseeden te wisselen, wel om eene oude deur te openen Snel begaven zij zich op weg om het doel spoedig te bereiken. Arme Essy, zeide de baron. Bij God, als zij nog leeft zal zij gered worden Is zij in die vreeselijke gevan genis gestorven, dan zal Carlingford zijn straf niet ontgaan. Ik twijfel geen oogenblik of de deur van de ruïne heeft hetzelfde geheime slot, dat ik aan de mijne hebin de eerste plaats hebben wij dus een afdruk in was van dat slot noodig, om daarnaar een sleutel te laten maken. Ik denk dat Michael ons hierin zeer goed kan bijstaan, ik zal mor gen onder een of ander voorwendsel naar de stad rijden, om den sleutel te laten maken. Wordt vervolgd Dit blad verschijnt dagelij Ka, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Houtstraat No. 9, Haarlem. i81eïefoonnannsn«r 123 -UflÊgevcrs «J. PEK SUM Si Foor Haarlem, per 3 maandenf 1.20. franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»-0.03.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1