derde blad lil N N E N L N i). Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken GEME.MGl) NIEUWS. BEHOOBBNDE BIJ HAARLEM'S DAGBLAD VAN Maandag 15 April 1889. Uit Luxemburg wordt van 11 April gemeld: De hertog van Nassau heeft in plechtige zitting der Kamer van af gevaardigden den eed afgelegd. De president zeide in zijne toespraak: «De Kamer begroet van harte Uwe Hoogheid als regent van het groothertogdom. Nadat de zware ziekte, waardoor de Koning-Groot hertog, onze zoo beminde souverein, getroffen is, de instelling van een regentschap noodzakelijk heeft ge maakt, verheugen wij ons, dat het ino-evoige onze wetten zal worden uitgeoefend door eenen vorst, die door nauwe banden aan het regee- rende stamhuis is verbonden, eenen vorst, wiens ondervinding en edel moedige gevoelens waarborgen zijn, waarop het luxemburgsche volk den hoogsten prijs moet stellen. Ik heb de eer, Uwe Hoogheid den eed voor te leggeD, die in onze grondwet is voorgeschreven en tot welks afleg ging Uwe Hoogheid naar hier is gekomen. Die eed luidt aldus: ««Ik zweer trouw aan den Ko ning-Groothertog. Ik zweer, mij te zullen houden aan de constitutie en de wetten des lands. Zoo waar helpe mij God!»» «Monseigneur! Uwen eed aannemende, verzoeken wij U, onze oprechte gelukwenschen te aan vaarden bij uwe optreding in hoe danigheid van regent. Wij vertrou wen ten volle op uwe toewijding de belangen des lands. Wij zijn verzekerd dat uw bestuur voor de aangelegenheden en voor het land de voordeeligste gevolgen zal opleveren.» De hertog-regent antwoordde: «Mijnheer de president, ik betuig u mijn dank voor de aangename woorden, tot mij gericht. Inzonder heid betuig ik u mijnen dank hier voor: dat gij u eenige dagen ge leden tot tolk hebt gesteld van de gevoelens der getrouwheid en ge hechtheid des lands aan den Ko ning Groothertog en het Huis van Oranje-Nassau. Die gevoelens strek ken de bevolkingen tot eer, zoowel als de souvereinen, die ze wisten te verdienen. Het is niet zonder aandoening dat ik heden de teugels van het be wind overneem uit de verzwakte handen van onzen ongelukkigen souverein, mijnen bloedverwant vriend uit den tijd der jeugd, die, na het groothertogdom veertig ja ren van onafhankelijkheid en voor spoed te hebben gegeventhans het slachtoffer is van een onver biddelijk lot. De zware taak van het regentschap, die uwe constitutie en mijne familiewet mij oplegt, ik aanvaard haar in de hoop dat de medewerking van allendie tot nog toe zoo vruchtbaar hebb samengewerkt aan het bestuur der openbare aangelegenheden, ook mij zal ten deel vallen. Met u, Mijne Heeren afgevaardigden en de andere organen der openbare macht, zal ik getrouwelijk en loyaal onzen hoog geëerden souverien dienen. Ik zal ten volle de constitutie ei Wet'.en des lands eerbiedigen, wier verstan dige toepassing zoo krachtig tot de algemeens welvaart heeft bijge dragen. Van heden af ben ik Luxem burgerevenals gij Luxemburgei met hart en ziel. ToejuichingIk vraag alleen, met u werkzaam te zijn voor de zedelijke en stoffelijke ontwikkeling van ons gemeenschap pelijk vaderland, voor de handha ving zijner vrije instellingen, voor de bevestiging zijner autonomie en onafhankelijkheid. Door zoo te han delen zal ik slechts mijn plicht doen, en plicht, gij weet het bij ondervinding, is altoos het richtsnoer en de hoogste wet van het Huis van Oranje Nassau geweest. En ik voeg er dadelijk bij, dat die plicht met mijne innige wenschen over eenstemt. Dit gevoel kan ik niet beter uitdrukken dan door mij te bedienen van het oude devies van het Huis van Oranje-Nassau, welk devies de Koning en ;k ruim dertig Jaren geleden hebben aangenomen voor de Orde van den Gouden Leeuw bij de beide takken van ons Huis, het devies, hetwelk gij reeds zoo menigmaal met warm gevoel hebt toegejuicht, en dat op dito genblik de lofspraak van het verledens zoo wel als de verbintenis voor de toe komst is: Je Maintiendrai! De rede werd met herhaalde toe juiching begroet. Donderdagavond verga derde, onder voorzitting van mr. J. L. Le&o Laguna, de Amsterdam- sche afdeeling der Noord-Holland- sche Vereeniging «Het Witte Kruis», in welke bijeenkomst de behande ling zou worden voortgezet van het plan tot oprichting van een tehuis voor ziekenverpleegsters. In de alge meens vergadering toch was vast gesteld, dat men van het kapitaal van f 675,000 f 300,000 zou afzon deren voor «eene of meer stichtin gen ter bevordering van het doel der Vereeniging» en in verband hier mede was de vraag geopperd of de afdeeling, indien dergelijk Tehuis werd g=sticht, zij daarbij bare on derafdeling «ziekenverpleging» zou willen ineensmelten. Tegen dit plan had eene der bestuurderessen der liekenverpleging, mevr. Salomonson, zich verzet. De overige dames-leden van dit bestuur daarentegen had den zich er mede vereenigd, en eene breedvoerige discussie was in de vorige verga-lering daarvan het ge volg geweest. Thans weder liet mevr. Salomonson op kernachtige wijze bare stem hooren voor het behoud van de onafhankelijkheid der ziekenverpleging en tegen de voorgestelde aaneensluiting met het Tehuis. Op warme en welsprekende wijze werd door haar gewezen op het gevaar voor schade aan de ziekenverpleging, die daarvan h. i. noodzakelijk het gevolg zal zijn, en herinnerd aan de uitnemende dien sten welke d;e inrichting, gelijk zij reeds 12 jaren bestaat, bewezen heeft. De heer Teixeira de Mattos ver dedigde de oprichting van het Tehuis vooral met het oog op de verpleeg sters, die te Amsterdam noch ouders, noch verwanten hebben en, gelijk er zoo velen zijn, van buiten komen. Ook met het oog op ziektegeval len waarin de verpleegsters zeiven kunnen verkseren, achtte hij eene inrichting wenschelijk, waar aan de verpleegsters in alle mogelijke op zichten de noodige zorgen kunnen worden besteed. Een eerste vereischte achtte de heer Teixeira de Mattos het, dat na de verpleging van besmettelijke ziekte en van behoeftige zieken de verpleegsters een tehuis vinden waar gelegenheid is om ontsmet te worden en op haar verhaal te komen. Ook met het oog op de verple ging van behoeftigen achtte hij u.t- breiding van het personeel op den bedoelden voet noodzakelijk; eens deels om door meerdere verpleegsters in de gasthuizen, den tegenzin in deze inrichtingen te doen verminde ren; andersdeels om meer dan tot toe de behoeftigen, welke niet arm genoeg zijn om in de gasthui zen te worden opgenomen, in hun buis te doen verplegen. Mevr. Salomonson kwam tegen de zienswijze van den spreker op, wat betreft de minder goede huis vesting, die de verpleegsters thans zouden genieten. Pertinent sprak zij tegen dat het de verpleegsters aan iets zou ontbreken, en evenzeer dat de ziekenverpleging niet genoeg aan de eischen wat betref: de behoefti gen zou voldoen. Er is zegt me vrouw Salomonson door mij nog nimmer één zieke afgewezen. 11 talrijker personeel zal, evenzeer als thans, op uitstekende wijze gehuis vest worden. En wat de behoefte aan meerdere controle voor de ver pleegsters betreft, die werd door de spreekster ontkend en voor de hoogst ernstige wijze waarop zij hare taak opvatten, werd krachtig door haar opgekomen en werden feiten aan gehaald tot staving van hare mee- ning. Dr. Van Deventer bepleitte op allerlei gronden de oprichtmg van het Tehuis, waar de vrijheid der verpleegsters zoo min mogelijk san banden zal worden gelegd. De heer A. C. Wertheim zegt dat hem steeds is opgevallen de blij moedigheid, de opgewektheid der ve-pleegsters, en hij durft die wen- schenswaardige eigenschappen toe schrijven aan de vrijheid waarmede zij zich tot nu toe mochten bewe gen in de wereld, die haar telkens na de moeilijke taak, welke zij op zich namen, opfrischt en nieuwe krachten verleent. En dit zal na tuurlijk niet mogelijk zijn in het Tehuis, dat eigenlijk niets anders zal zijn dan een «boardinghouse», waar op vaste tijden wordt ontbe ten, gedineerd en het avondmaal ge bruikt, en alles op gezette uren ge schiedt. Gezelligheid zullen de ver pleegsters daar niet voldoende vin den; zij zullen er geene frissche indrukken opdoen na de moeilijk heden die lichaam en geest vaak afmatten. Die kan alleen vrijheid verschaffen. In het algemeen acht de heer Wertheim het ook beter het aan wezige geld te besteden aan eene grootsche, waardige inrichting: aan een gasthuis voor besmettelijke ziekten. Da heer Teixeira (lid van het hoofdbestuur) herinnert er aan dat juist tegen de oprichting van der gelijk gasthuis, door het hoofdbe stuur voorgesteld, eene sterke oppo sitie is gevoerd. Daarna heeft men gedacht aan een Tehuis dat ook de gansche provincie ten zegen zal strekken. D.-. Blooker (en freule De Bosch Kemper in een schrijven dat door hem wordt voorgelezen) gaven te kennen het voorstel tot oprichting vau het Tehuis te steuueD; even zoo p of. Tilanus, die bij het Te huis eene kleine ziekenverpleging gevoegd zou willen zien, opdat de verpleegsters hun ledigen tijd zou den kunnen besteden. Prof. Stokvis is tegen een Tehuis gelijk het hier voorgesteld wordt. Hij zou wel een Tehuis wenschen maar dan slechts eene inrichting waar de verpleegsters hare vacantie dourbrengen. Uit niets is hem ge bleken dat de tegenwoordige toe stand niet goed is, integendeel, de algemeene roep is dat de bestaande regeling op de uitnemendste wijze werkt, en nu wil men eene proef nemen, waarvan niemand de uit komsten kent. En aan het nemen van zulk eene proef werkt prof. Stokvis niet mede. Nadat nog mr. Katz zich gekant had tegen het Tehuis, en dr. Van Deventer en mevr. Salomonson nog maals aan 't debat hadden deelgeno men, zou over het voorstel gestemd worden. Prof. Stokvis echter wees er op dat in de ineensmelting van Te huis met ziekenverpleging opgeslo ten lag afstand doen van de zieken verpleging aan het hoofdbestuur. D» vraag van het hoofdbestuur of de amsterdamsche afdeeling geneigd zou zijn, in geval de algemeene vergadering tot de stichting van een Tehuis overging, hare zieken verpleging daarmede te doen ineen smelten, werd alsnu met 16 tegen 2 stemmen ontkennend beantwoord. Nadat door mevr. Salomonson een tweetal punten voor de algemeene vergadering waren opgegeven, werd de vergadering gesloteD. De N o o r d - H o 11 a n d s c h e vereeniging «Het Witte Kruis» telt, blij kens de onlaags uitgegeven naam lijst, thans 14 afdeeliugen met 611 leden. Deze afdeelingen zijn naar de volgorde der oprichtingHilver sum (54 ledeo), Graft (40), Kijp (44), Amsterdam (81', Beverwijk (36), West-Friesland (30), Winkel (14), Bloemendaal (102), Zandvoort (28), Zaaudijk (23), Haarlemmermeer(30), Koog a/d. Zaan (38) Krommenie (67) en Monnikendam (21). Als een bewijs van den vooruitgang van het Leger des Heils in Nederland mag dienen, dat Za terdag 11. het drie-en-twintigste korps is opgetreden, nl. te Wilder- vnnü. Het leger heeft thans eigen lokalenin Amsterdam drie, in Haarlem en Groningen elk een, en verder in Utrecht, Vlissingen, Kam pen, Leiden, Alkmaar, Enkhuizen, Hoorn, Beverwijk, Lemelerveld, Nunspeet, Meppel, Retranchement, Winschoten en Wildervank. Het is dus het sterkst vertegenwoordigd in Noord-Holland, en ontbreekt geheel in Friesland, Noord Brabant en Lim- burg. D e k i e s v e r e e n i g i n g «Am sterdam» besprak in haar laatste vergadering het verzoek van den Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht, den Soc.-Dem. Bond en de Ver eeniging «ds Unie», om mede te werken tot het in 't leven roepen van een nationale beweging om af schaffing van drukkende belastingen. Door mr. Treub werd namens het bestuur medegedeeld, dat men wel was voor de algemeene strekking van het adres, doch niet voor dit adres, daar het óf te veel óf te wei nig zeide. Men vroeg bijv. afschaf fing van alle accijnzen, zonder den weg aan te wijzen langs welken men tot het equivalent zou willen komen. Waarom de accijns op de wijnen en den sterken drank zou worden afgeschaft begreep hij niet. Het bestuur vreesde van dit adres meer kwade dan goede uitwerking en vroeg daarom gemachtigd te wor den met de besturen der drie boven genoemde vereenigingen in overleg te treden om het adres zoo te wij zigen, dat de accijnzen, die men wenschte afgeschaft te zien, werden aangewezen en dat in de plaats daarvan om de invoering eener pro gressieve inkomstenbelasting ver zocht werd. In dien geest werd be sloten. Ten slotte werden een paar per sonen, die tot de sociaal-democra tische partij behoorden en zich als lid hadden doen voorstellen, gede- balloteerd. Op verzoek van de pol i- tie te Utrechtis te Driebergen aangehouden eene damedie bij eenige goud- en zilverkashouders te Utrecht verschillende voorwerpen op zicht had gevraagd, ten einde die, zooals later bleek, zich toe te eigen.n. Uit Waspik wordt over de remonte-markt geschreven: Op de op 10 April alhier gehou den remonte-markt werd door de commissie, van de pl. m. 70 aanga- voerde paarden één aangekocht hetgeen een erg verschijnsel is voor de verkoopers, die hierover dan ook niet tevreden waren, zoodat zij in 't vervolg volgens hun bewe ren wel geen deel meer zouden nemen aan remonte-markten. 't Is dan ook opmerkelijk dat de paarden uit deze streek steeds wor den aangekocht voor duitsche troe pen en voor de onze ongeschikt blij ken te zijn, daar er alhier voor ongeveer 4 weken nog pl. m. 10 paarden ten behoeve van het duit sche leger werden aangekocht. Men meldt uit Eindho- ven aan de Avondpost Vrijdagmiddag brak onder de werklieden der luciferfabriek alhier een ernstig oproer uit, wegens de nu toegepaste loonsverlaging. Alles werd vernield. De politie out- ru mde de fabriek, die voorloopig gesloten is. De menigte trekt joe lende da stad door. Verdere ongeregeldheden zijn te wachttn. Ds bevolking verkeert in groote spanning. Vele huizen zijn gesloten. De politie neemt zooveel mogelijk maatregelenwaarschijn lijk zal versterking worden aange vraagd. In het Roodewecshuis- straatje te Groningen had Donder dagavond omstreeks elf uren een treurig ODgeval plaats. De 22jarige dochter van de weduwe N. was door de moeder alleen thuis gela ten. Tijdens d e afwezigheid werd het meisje getroffen door een toe val, met dat gevolg, dat eene pe troleumlamp over haar heen viel en zij zoodanig aan hals en armen ge wond werd, dat hare opneming in het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Gelukkig werd het ongeval opge merkt door eenige buren, d e het meisje uit hare netelige positie hielpen en den intusschen ontstauen brand bluschten, zoodat de brand weer niet handelend behoefde op te treden. Noorden van Frankrijk dreigen we der een ernstig karakter aan te ne men. Naar verschillende plaatsen zijn troepen gezonden. LRIA. Dienstbode (van het platteland), 't Is toch ellendig gesteld met die kinderen in de stad; eer zij gebaad, gemasseerd, geêlectriseerd en gefri seerd zijn, is de morgen half om. De Gaulois verhaalt, dat een in genieur den minister Conttans heeft voorgesteld, zich van Boulanger te bevrijden door middel van de tele- phoon Parijs-Brussel. Men zou daar toe slechts den stroom te versterken hebben op het oogenblik, dat de generaal aan den toestel stond. Het zou dan heeten, dat de generaal een beroerte had gehad. De minister heeft echter den vernuftigen inge nieur onmiddellijk de deur gewezan, zoo voegt de Gaulois er bij. TE HAARLEM. Op Zondag 14 April 1889. Groote Kerk. Voorm. 10 uro, Snethlage. Avondmaal. Nam. 2 ure, Hoog. Dankzegging. 's Avonds 6 ure, Brutel do la Iiivïère. Daaltz. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Vrije beurt. Woensdagavond 8 ure, Moeton. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Hilbrander, godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Bourlier, past, a la Haye. Bevestiging van nieuwe leden. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht, Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avouds ure, Schotel. Lutkersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Bevestiging van lidmaten, 's Avonds 7 ure, Mees. Bevestiging en doop 7au nieuwe leden eu voovbereidiug. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. Avondmaal. 's Avonds 6 ure, Craandijk. Dankzegging. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Bevestiging van nieuwe leden. Met medewerking van het Zangkoor. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. 's Avonds 6 ure, Weiss. Lijdensgeschiedenis. Maandagav. 8 ure, Weiss. Diusdagav. 8 ure, Weiss. Woensdagav. 8 ure, "VVeiss. Voorbereiding. Douderdagav. 8 ure, Weiss. Noorder kerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, W. v. Leeuwen, vau Schiedam. Nederd. Herv. Kerk, Bennebrock. Voorm. 10 ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. O. Boon. Evang. Lutkersche Kerk Voorm. 10 ure, K. A. Gouiag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. BlocmeitdaaS. Voorm. 10 ure, J. D. vau Arkel. Bevestiging vau nieuwe leden. Nam. 2ya ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, H. Smeding, pred. te ti .arlem. Voorbereiding, fillllegom. Voorm. 10 ure, M. Bachü Pest. Bevestiging van lidmaten en collecte voor noodlijdende kerken en persoaeu. Houtrijk en Folauen. Voorm. 9Va ure, P. J. Moeton, pred. te Haailem. Avondmaal £Sant|ï©©rö.o Voorm. 10 uro, geen dienst. Nam. 2 ure, J. van Loenen Martenet. @j!iaarniSi)nt. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Voorbereiding. Velsen. Voorm. 9l/s ure, J. van Loenen Martinet, pred. te Santpoort. Kandvuort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 27a ure, O. Schrieke. Een engelsche krijgsraad heeft een onderzoek ingesteld naar de stranding op 6 Maart van het pant serscbip Sultan op een onbekende rots bij Comino, niet ver van Malta. De uitslag is dat kapitein R;ce, de kommandant vau het schip zich aan een beoordeelingsfout heeft schuldig gemaakt, toen hij zonder noodzaak bet schip zoo nabij een oneffen en rotsachtigen grond liet oploopen. Dit werd hem ernstig verwelen Kapitein Rice kommandeerde ook het oorlogsschip Irisdat den 7en Januari 1882 ook door zijn schuld np de siciliaansche kust strandde. De schermmeester van de zoontjes vau keizer Wilhelm is tot vijf maanden vestingstraf en degradatie veroordeeld. Men weet niet waarom. De werkstakingen in het MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 13 April. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Priesche Dokkummer Jammen f3.a 3.50, do. Franeker Jammen f 2.80 h 3.dito Engelsche f 2.50 a 2.60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 4.50 h 5.50, Geldcrsche blauwe f 0.a 0.Prui sische Hamburgers f3.50 a 4.50, dito Roode f 2.80 h 2.80, Saksische Jamrneu f 2.30 a 3.50, alles per Heet. Suiker: Biet- willig, Geraffineerd zeer vast. Patroleum onveranderd Tarwe «p levering onveranderd, Mei f 202. No», f204. Noteering van de Commissie van den Graan handel. Rogge op levering va3t, Mei f112, 113, Oct. f116, 117. Noteering van Menne Thole. Koolzaad op 800 Kg. Olie stil. Lyazaad vast. Kaapolie traag, vliegend per 100 Kg. f8874, lo. Mei f301,,, 30V lo. Sept.jDe3. f25y4. Lynolie onveranderd, vliegend per 100 Kg. 217,4» 1°* Meif2Ó7,g, lo. Juui/Aug. f215/,lo. Sopt./Dec. f21'/f Raapkoeken f 75 a 90 per 1040 6tuks. Lijnkoeken f8,50 a 12,por 104 stuks. Hoorn, 11 April. Kaas: Ter waag gewogen 94 stapels, wegende 23,689 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f32,10 Hooi ïd. f 0,Commissie di. 26,50, middelbare f 0, Zwolle, 12 April. Boter, Prima Gras t 22, a 24,afwijkende f20,a 21,50. 2e soort f 18,a 19.—.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 9