POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. in de doos braeht, was zij niet weinig verwonderd op de binnenzijde der deur een paar goed getroffen portretten getee- kend te vinden, voorstellende de roover- hoofdmannen Rinaldo en Rinaldini. Een van hen scheen een knap schilder te zijn. Wedstrijden. Voor de te Breda op den 2den Paasch- ag te houden wedrennen zijn o. a. in- De werkstaking aan de papierfabriek van den heer Scholten kan als geëindigd beschouwd worden. Heden morgen is, nadat de noodige reparatïën aan de fabrieken volbracht warende arbeid hervat. De meeste werkstakers zijn op dezelfde voorwaarden als vroeger aan het werk gegaan. Aan acht arbeiders is de arbeid op de fabriek ontzegd. Voor no. 1 Welkomstprijs. Nationale harddraverij; handicap. N. N., 4000 M, de heer van Wickevoort Crommelin, Haar lem; Trotaway, 3950 M. de heer van Wickevoort Crommelin, Haarlem; Jonker, 3950 M. d hr. den Hartigh, Charlois; Apollo II, 3950 M. d hr. J. Potters, Breda; Jetske, 3925 M. d hr. H. F. Bult man, Haarlemmermeer; Piet Hein3750 M. dhr. Uittenboogaard, Wassenaar; Beha, 3750 M. dhr. Vermaat, Zuidland; lm- mer-Zu3750 M. dhr. H. F. Bultman, Haarlemmermeer; Jan3750 M. d hr.Van der Berg, Haarlem. 2. Paaschprijs. Flat-Race. 1600 M. Handicap. Fire Queen II, 77 kg. ritm. Van Raden, Amersfoort; Demi-Dieu77 kg. luit. jhr. Rutgers v. Rozenburg, Breda; Last Love74 kg. d hr. Termeu- len, Amsterdam; Re-echo73 kg. dhr. mr. Dentz v. Schaick, Amsterdam; Mos- saline, 72 kg. luit. Brondgeest, 's Hage; Zady, 70 kg. luit. Metelerkamp, Amers foort; Frontignan70 kg. d hr. Veeren v. Veen, Amsterdam; Buveuse68 kg. luit. Metelerkamp, Amersfoort; Poplin, 66 kg. d hr. Leon Patte, Amsterdam; Sessie, 65 kg. luit. jhr. Rutgers v. Rozen burg, Breda. 3. Voorjaarsprijs. Jachtrijden. 2400 M. Vesuvluit. Brondgeest, 's-Hage; Black -Princessluit. Brondgeest, 's-Hage; AU, luit. Mos, Venloo; Perfection, kapt. San ders, Utrecht; Unknown, luit. Völcker, 's-Hage; Patrick, luit. Von Wrangel, 's-Bosch; Adolf, luit. Sluiter, Arnhem; Antar, ritm. N. J. Erzey, Amersfoort; Elma, dhr. Vas Essen Amsterdam. En voorts No. 4. Prijs van de stad Breda. Steeple chase 3000 M. Handicap. Rowhurst, 76 kg. luit. jhr. Mock, Haar lem; Avojibridge75 kg. d hr. Korthals, Haarlem. „Grootvader" H. H o 11 r o p te Delfstrahuizen kreeg dezer dagen het bericht dat zijn 50e kleinkind geboren was. Van dezen zijn er nog 47 in leven Te Emmerveen is een schaap herder, die aan den kant eener sloot eenige rust nam, in de sloot geraakt en in de modder omgekomen. De tweede zoogenaamde „millioenen-jufïrouw", Trijntje de Jong, die te Groningen gearresteerd werd, is weder op vrije voeten gesteld. Uit Oudepekela wordtvan 11 April gemeld Reeds voor de tweede maal in deze week is in de fabriek „De Aastroom" een ongeluk voorgevallen. Maandagavond werd de werkman Johan nes Blaauw door een drijfriem medege- sleurd. Hij brak een zijner armen op twee plaatsen een zijner ooren werd half van het hoofd gescheurd, en boven dien bekwam de ongelukkige op ver schillende plaatsen van het lichaam pijn lijke verwondingen. Hedenochtend ver breidde zich opnieuw de droeve mare, dat Thomas van der Molen, werkzaam bij de hakselmachineafgrijselijk was verwond. Reeds spoedig bleek ook dit gerucht waarheid te bevatten. Onze actieve artsin allerijl ontboden, was verplicht een der armen te amputeeren Een koopman te Groningen kwam Zaterdag tot de minder aange name ontdekking, dat zijn pakkelder in den afgeloopen nacht opengebroken was, en dat daaruit kaas, noten, enz., ver mist werden. Toen hij aangifte van een en ander bij de politie had gedaan, bleek het spoedig, dat niemand dan des koop- mans broeder de inbraak gepleegd had. Een geheele kaas werd nog in diens be zit gevonden. Uit Sappemeer wordt van 12 April aan de N. R. Ct. geschreven: Landbouw en Veeteelt. De. lijst van bekroningen op de ten toonstelling van rijstieren, melk-, fok- en vet rundvee, den 12en dezer te Alkmaar gehouden, luidt als volgt: Vet rundvee, uitsluitend met hard voe der gemest. Vette ossen, geboren in 1885 of vroegerD. Schenk, Barsingerhorn, le en 2e prijsJ. Hoff, Hoorn, bestuurs- prijs. Vette ossen, geboren in 1886Jb. Kooij, Wieringerwaard, le pr.; J. Hofl, Hoorn, 2e en 3e pr. Vette koeien (afge wisseld): K. Blom Dz., St. Maarten, le en 2e pr.; S. v. d. Hulst, idem, 3e pr.; C. Groenewoud, Koedijk, en J. v. d. Meer, Beemster beiden bestuurspr. Vette koeien (niet afgewisseld): R. Dz. Kaan, Wie ringerwaard, le pr.; J. Hoff, Hoorn, 2e pr.; G. Wassenaar, Hantum (Friesland), 3e pr. Vette kalverenJ. C. Peeck, Schoorl, le pr.; P. Kok Jz., Hensbroek, 2e pr.; Jb. Smit Cz., Heer Hugowaard, 3e prijs. Stieren. Rijstieren van inlandsch ras, geboren in 1886: Jb. Smit Cz., Heer Hugowaard, le pr.; G. Groot, Z.-Scher- mer, 2e pr. Rijstieren van inlansch ras, geboren in 1887 J. Bakker Jz., Wie ringerwaard, le en 2e pr.; A. Kooij, Beemster, 3e pr. Pinkstieren van inlandsch ras, g;boren in 1888: J. Bakker Jr., Wieringerwaard, le pr.; Jb. Zeeman, Beemster, 2e pr.; J. Bakker Jz., Wie ringerwaard, 3e pr.; J. Wortel, Beemster, en Wed. T. Peuvel, ieder bestuurspr. Melkvee. Melkkoeien, gekalfd na 1 Jan. 1889 A. Heddes, Schagen, le pr.; jhr. mr. P. van Foreest, Heiloo, 2e pr.; S. de Jongh, Oudorp, bestuurspr. Melkkoeien, geboren in 1886 (twinters), gekalfd na 1 Jan. 1889P. Cz. Boekei, Schagen, le pr.; Jb. Zeeman, Beemster, 2e pr.; A. Kooij Dz., idem, bestuurspr. Melk- vaarzen, die gekalfd hebben na 1 Jan. 1889G. Groot, Zuid-Schermer, le pr.; P. van Twisk, Beemster, 2e pr.; S. Ak kerman, Heer Hugowaard, 3e pr. Kuis- pinken F. Slot, Twisk, le pr.; R. D. Kaan, Wieringerwaard, 2e pr.; Jb. Wit Jz., Twisk, 3e pr. Wolvee. Rammen, geboren in 1888: K. Baltus, Alkmaar, le pr. Koppel van 4 fokschapenW. Hartog, Schermerhorn, 2e prijs. Tot opluisteringJ. Man Cz., Beemster, een zeug met 13 biggen, groot Yorkshire ras, bestuurspr. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 13 April. Heden werd alhier aangevoerd 325-tal haring, prijs aan den afslag ƒ0,90 k 1,10 per tal (200 stuks) en 2600 kn. kleine schol, prijs 4 a 4.50 per wichtje. Gedurende de afgeloopen week werden in het ge heel aangevoerd ongeveer 776 wichtjes of 38.800 kilo kleine schol, prys ƒ4 a 7.25 per wichtje en 370-tal haring, prijs ƒ0.90 h 1.90 per tal. Nieuwediep, 13 April. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepenJohannes Cornells, sch. Noordzij, met 12 heilbotten en 7 lengen (benevens een partijtje kabelj. en schelr., hetwelk, onderhands werd verkocht), en Jan Hof land, sch. v. a. Hoeven, met 40 lev.-, 70 doode kabelj., 4 heilbotten, 7 lengen en 3000 schelv., terwijl door 27 korders en beugers 110 tongen, 15 tot 130 roggen en 3 tot 12 mandjes kl. schol, en door trekkers 925 tal haring werden aange voerd lev. kabdj. gold ten afslag/1.60, doode id. 1.05, heilbot 7.50 a 14.50, leng ƒ2.10 k f 2.40, tong 75 cent, rog 60 a 66 ct. per stuk, schelv. f 21.50 het honderd, kl. schol 2 2.30 per mandje en haring 70 85 cent per tal. KOLONIËN. (Uit bataviasche bladen van 11-13 Maart.) BATAVIA, 13 Maart. Men leest in den Javahode Het moge in Bantam rustig zijn, in zooverre dat het bestuur tegen alles ge wapend is, de niet-inlandsche bevolking gevoelt zich in Serang en Tjilegon niet geheel gerust, zoodat dan ook reeds vele gegoede Chineezen in die streken huis gezinnen en hun geld en kostbaarheden hebben overgebracht. De inlanders van Tjilegon, die wel aan het oproer hebben meegedaan, verwijten thans aan hun landgenooten te Serang, dat dezen hun plicht niet hebben gedaan en dus hun schuld nog hebben in te lossendit brengt daar gisting teweeg, welke door de kiais onderhouden wordt. De resident is er echter de man niet naar om met het gevaar te spelen en niet elk begin van verzet dadelijk met kracht te straffen en te onderdrukken. Geen kiais zal het thans wagen met een gevolg van hon derden moer ids ter hoofdplaats te ver schijnen, wanneer hij bijvoorbeeld door het bestuur is opgeroepen, en die volge lingen zelf hebben daarvoor hun leven te lief. In geen geval zal er iets ge beuren, zoolang de padi-oogst niet bin nen is. Den 12en Maart is een detache ment cavalerie van 23 man onder luite nant Walewijn naar Serang vertrokken, welke nog door 50 man infauterie van het 10de bataljon en door 23 cavaleris ten onder een officier zullen worden ge volgd. De tocht wordt in drie ciagmar- schen afgelegd, waaruit blijkt dat de troepen niet worden gezonden, omdat er reeds onlusten zijn uitgebroken, maar omdat men die wil trachten te voorko men. Tot Tangerang ging het geheel escadron mee, en daar eerst ontving het detachement last naar Serang te trekken. De resident van Bantam was van plan naar Batavia te gaan. Geregeld verza melen zich des Zondags honderden in landers voor de gevangenis te Serang, en reeds eenige malen is den resident het plan tot een overval bericht. Uit vrees daarvoor zijn de bewoners in den omtrek uit hun woningen getrokken, die thans leeg staan. De ceramsche correspondent van de Celehes-courant schrijft dat op Oost- Ceram een komplot bestaat waar va u hij het ware doel niet kent, doch wel weet dat de deelnemers het Mohamedanisme boven alles stellen en zich lijdelijk tegen het gouvernement verzetten. MARINE DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2n luit.- kwartierm. J. F. Verweij. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bl. van 10 tot 13 Maart.) GEHUWD: M. M. E. A. Hollingé- rus Pijpers en F. Evans, Weltevreden. E. D. G. Rottenburg en A. Raiwitz, Batavia. C. Bernard met A. Purvis, Batavia. BEVALLEN: Th. Rupert-Luther, d., Garoet. L. Samethini-Rondeau, z., Soerabaja. OVERLEDEN: The Boen Hie, 75 j., Soerabaja. In Rusland begint het weer woelig te worden. Er komen van daar eenige ver ontrustende tijdingen. Eén daarvan is wel de versterking van troepen aan de westelijke grenzen; tien duizend man zijn daar aangekomen. Naar het heet dient dit als maatregel tegen den smokkel handel, maar inderdaad heeft men reden te gelooven dat Rusland tracht langza merhand aan de pruisi che grenzen een voorhoede samen te trekken. Zeker wijst dit niet op een vreedzame toekomst. Voor 't oogenblik heeft de russische regeering ook al hare aandacht te wij den aan de Baltische- of Oostzee-pro- vinciën, waar de pogingen tot russifica tie voortdurend schipbreuk lijden op den onwil der bevolking, ja zelfs ernstig verzet uitlokken. Zooals wij reeds vroe ger mededeelden betreft he in hoofd zaak de gedwongen invoer der russische taal en het verbod tot gebruik van de poolsche en duitsche. Bij deze moeilijk heden komt nog de angst voor nieuwe politieke aanslagen. Zoo spreekt men weder van het ontdekken van complot ten en zou de politie-zelf hier en daar betrokken zijn in de samenzweringen. Het gerucht doet thans de ronde, dat er weder een aanslag is gepleegd op den czaar door middel van een dynamiet- bom en de monarch vrij ernstig gekwetst moet zijn. Inmiddels begint de russische invloed in de Balkan-staten weder overwegend te worden. Koning Milans aftreden was eene concessie aan de publieke opinie, welke ten gunste van Rusland is. Daar mede stond de weg voor Ruslands invloed weder open. Als russisch gezant te Bel grado is thans benoemd Persiani en deze is met veel plechtigheid door het regent schap ontvangen. Persiani verklaarde bij het overleggen van zijne geloofsbrieven dat de czaar er zeer naar verlangde het Servische volk een blijk van zijne wel willendheid te geven en daarom hem, die ook reeds vroeger als zoodanig te Belgrado geplaatst was geweest, als zijn gevolmachtigd minister had gezonden. Persiani verzekerde dat hy alles zou doen om de banden van vriend schap tusschen de beide volkeren aan te halen, die reeds bestonden door overeenkomst van ras, godsdienst en historische traditiën. De president Ris- tisch heeft daarop namens het regent schap de gevoelens van dank en sympa thie jegens den Czaar, aan Persiani overgebracht, voor het vriendschapsbewijs den jongen koning geschonken en de betoonde welwillendheid jegens het re gentschap. In alle kalmte heeft in den nabuur- staat Rumanië eene kabinetsverwisse ling plaats gehad. De nieuwe regee ring, met Catargiu aan 't hoofd, heeft verzekerd dat zij vast besloten is de on zijdigheid te handhaven en dat de tijd van misleiding voorbij is. Inderdaad weegt een besluit tot onzijdigheid in de Balkan- staten zwaar, want nergens is een poli- t ek van onzijdigheid moeielijker te hand haven dan daar waar men tusschen Rus land en Turkije ligt, wier verhoudin^ een dergelijk besluit zoo goed als on doenlijk maken. De rumeensche regee ring zal althans op den langen duur moeite hebben te zorgen dat hare onzij digheid door de russische intrigues niet verkeere in partijdigheid. De fransche regeering verademt een weinig achter het stevige bolwerk dat zij zich tegen de op haar gerichte aanslagen heeft opgeworpen door de transformatie van den Senaat in hooggerechtshof en maakt zich thans ijverig gereed om de aanstaande tentoonstelling in allen glans en luister tot stand te brengen. Reeds heeft de Senaat met een prijzenswaardige vlugheid de credieten daarvoor toegestaan en heeft minister Rouvier op den gun- stigen financieeele toestand des lands ge wezen. Voor 't oogenblik is dus alles couleur de rose, nu ook het grimmige boulangisme zijn tanden niet meer laat zien en voor de-vierschaar gedaagd met wrokkend hart zijn vonnis afwacht. Met dat vonnis heeft het voorloopig nog tijd, want de eerstvolgende zitting van den Senaat als hooggerechtshof zal eerst plaats hebben na het sluiten der instructie en niet vroeger dan over dertig dagen. Zaterdag middag heeft de rechterzijde zich openlijk uitgesproken. De commissie heeft den tekst medegedeeld van het protest der vereenigde rechterzijde teg-n de consti tutie van het hooggerechtshof, verkla rende dat zij de buitengewone rechts pleging niet erkennen kan, welke de vrije uitspraak belet van den nationalen wil en protesteerende tegen dezen spot vorm eener justitie. Het protest is een stemmig aangenomen. De commissie van instructie is Zater dagavond te vijf uur bijeengekomen en heeft tot president gekozen Merlin, se nator van het Noorder-departement, oud- burgemeester van Douai en advocaat aan het hof van appèl van die stad. Volgens art. 8 der wet op de procedure zal al leen hij en niet de commissie de instruc tie leiden. Hij kan zonder tusschenkoast van het parquet bevel geven tot aan. houding. De documenten welke de schuld bewijzen van Boulanger worden in een kamer bewaard, welke dag en nacht door een schildwacht wordt bewaakt. Rechtszaken. In den nacht van 7 op 8 Februari 11. werd den geniesoldaat S. op de bin nenplaats der kazerne te Utrecht door den korporaal F.eveneens van het korps genietroepen met een gewoon zakmes eene 3 cM. groote wond aan den hals toegebracht, waarbij de groote slagader zoo ernstig werd beleedigd, dat een bijna onmiddellijke dood het o volg was. Na een herhaald en langdurig onder zoek, heeft de krijgsraad te Arnhem den beschuldigde veroordeeld tot eene gevan genisstraf voor den tijd van 9 jaren en in de kosten van het proces, wegens mishandeling die den dood ten j volge had. Tot het laatste oogenblik heeft be klaagde vo'gehouden dat hij door het overmatig gebruik van sterken drank zich niets van het voorgevallene in dien nacht kan herinneren. De veroordeelde heeft niet in het vonnis berust, maar op grond van punt 1 art. 222 van de rechtspleging bij de landmacht veroordeeling „niet enkel op confessie, maar ook op getuigen of andere bewijzen" appél aangeteekend bij het hoog militair gerechtshof. Het stoffel ij k overschotder hertogin van Cambridge, tante van ko ningin Victoria en moeder van den op perbevelhebber van het engelsche leger, werd Zaterdag in het mausoleum te Kew bijgezet. De kist was geheel bedolven onder bloemen. Niet minder dan vier wagenvrachten daarvan werden uit het sterfhuis, het St. James's Palace, naar Kew overgebracht. De in den leeftijd van 92 jaar over leden dame was misschien wel de be minnelijkste figuur van het engelsche hof. Tot het einde toe helder van hoofd, ge noot zij wegens haar aangenaam karak ter in hooge mate de liefde en achting harer talrijke familieleden. Zij stond be kend om haar talent van vertellen en de rijke stof, welke haar lang leven haar tot het in toepassing brengen van die gave bood. Koningin Victoria woonde mede de begrafenis bij. Henry Searle, de cham pion roeier van de wereld, heeft nu vast be sloten om a. s. Mei naar Engeland te vertrekken, om zijn titel tegen iederen roeier op onzijdig water te verdedigen. Als intrede in de oude wereld zal hij John Teemer tot een race uitdagen om het Thames Championschip en een be drag van 500 pd. st. aan beide zijden, te roeien in Augustus. Daarna zal hij Teemer uitdagen om 1000 pd. st. (Ned. Sp.) Nu reeds, terwijl de tentoon stelling nog niet geopend is, zijn er dui zenden vreemdelingen, vooral Engelschen en Amerikanen te Parijs. Ook de onont beerlijke zakkenrollers en oplichters zijn gearriveerd en hebben reeds hier en daar hunne kunsten tentoongespreid. Zij schij nen het echter niet meer op iemands zakdoek en portemonnaie voorzien te hebben, hun doel is grooter. Een exposant, de heer B., een groot fabrikant uit Rijssel, verliet Dinsdag 1.1. het terrein der tentoonstelling, toen hij werd aangesproken door een elegant ge kleed heer, met zeer beschaafde manieren. Deze die zeer vloeiend fransch sprak, met licht engelsch accent, bood den fabri kant een gratis-artikel over zyn fabrikaat aan in een der grootste parijsche bladen en nam B. mede in een naburig koffiehuis. Daar verzocht hij nadere inlichtingen en B. haalde zyne portefeuille uit, die goed van banknoten was voorzien en legde dien, daar hij papieren er uit noo- Ik wil alles leeren wat van u komt, antwoordde Car lingford met een smachtenden blik O, die ijdelheid der mannen! Dat wil zeggen, dat gij trachten wilt alles te leeren; ik geloof evenwel, dat gij in vele dingen een slechte leerling wezen zoudt. Hij lachte, maar zijne vroolijkheid was gedwongen; hij hield er niet van met haar over Raven te spreken, want hij gevoelde als bij instinkt dat deze hem verachtte. De gravin scheen het er echter ditmaal op te hebben gezet, hem met den baron in aanraking te brengen, en deze gedroeg zich tegenover hem zoo natuurlijk en onge dwongen, dat Carlingford toen hij aan tafel naast haar zat, niet nalaten kon oin op te merken- Het verwondert mij dat gij nog derwijze met Raven kunt koketteeren, terwijl gij van hem weet wat ik u heb verteld. Beste vriend, waarom zijt gij zoo verbazend jaloersch Bovendien vergeet gij, dat ik den baron niet mag laten vermoeden dat ik alles weet Gij schept er behagen in mij te kwellen. Hoe komt gij er bij maar laat ons over iets anders pra ten; een gesprek tusschen twee op fluisterenden toon, is onbehoorlijk. Reeds te negen uur reisde Raven af, in de hoop den vol genden avond terug te kunnen zijn. Gedurenden dien tijd vermeed gravin Carida elke gelegenheid tot een tête-h-tête met Carlingford Des avonds ontving de vrouw des huizes een telegram waarin Raven meldde dat hij eerst den vol genden middag terugkeeren zou. Den volgenden middag ging Therese Carida ongeduldig in hare kamer heen en weer. Als dien avond zou worden getracht om den ouden toren binnen te dr.ngen moest zij toch de gelegenheid hebben alles met Raven te bespreken Carlingford sloeg haar onophoudelijk gade, zoodat het haar zeer moeilijk viel Raven alleen te spreken. Een koene stap zal let best zijn, dacht zij, weliswaar bestaat er gevaar dat Carlingfords jaloezie weer ontwaak maar dat kan niet anders Snel besloten begaf zij zich op het terras en toen zij Raven in druk gesprek met mevrouw Lovell zag, riep zij glimlachend: Pardon als ik stoor, ik kom onze lieve gastvrouw slechts vragen om met den poneywagen te mogen uitrijden Mag ik het genoegen hebben de teugels te voeren? riep Raven, die dadelijk hare bedoeling begreep, terwijl mevrouw Lovell moeilijk weigeren kon. Gij zijt wel goed, baron, ik zal mij inderdaad veel veiliger gevoelen als gij wilt mennen, zeide de Griekin. Mevrouw Lovell vroeg zich bezorgd af wat haar broeder over dezen nieuwen gril der schoone Griekin zeggen zou. Wilde zij Maurits jaloersch maken, of behaagde de baron haar werkelijk? Hoe het ook zijn mocht, er bleef haar als beleefde gastvrouw niets over dan hare toestemming te geven. Toen echter de gravin in wandeltoilet de trap afging, ontmoette zij Carlingford. Hoe, gaat gij uit? Ja, met den poneywagen. O, de paarden zijn volstrekt niet te vertrouwen Ik ben niet bang, baron Raven zal mij rijden en hij kan zeer geschikt met paarden omgaan. Gij speelt met mij hoe kunt g'ij er aan denken met dezen man uit rijden te gaan Beste vriend, de poneywagen is de eenige die heden niet bezet is en daar gij niet sturen kunt, zult gij toch niet verlangen dat ik om uwentwril te huis blijf, ik ben geen slavin en kan niet onaangenaam zijn jegens iederen man, over wien gij slecht denkt. Gij behoeft anders juist hem niet aan te moedigen! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2